Ilie Sarbu, la RFI: Ion Iliescu e ca un tata pentru noi, nu poti dezlipi partidul de el

de RFI     RFI Romania
Vineri, 19 februarie 2010, 11:33 Actualitate | Politic

Partidul Social Democrat nu poate fi dezlipit de Ion Iliescu. O spune, la RFI, vicepresedintele partidului Ilie Sarbu. "Nu cred ca plecarea lui Ion Iliescu este benefica pentru partid in acest moment. Nu poti sa dezlipesti PSD-ul de Ion Iliescu, n-ai cum. Ne-am complacut de la inceput - poate termenul e prea dur, nu ma refer la mine, ci la cei care vor sa faca acum marea reforma - au venit intr-un partid pe care l-a fondat Ion Iliescu. I-a primit Ion Iliescu, i-a promovat Ion Iliescu in diverse functii", declara Ilie Sarbu.

Vicepresedintele PSD precizeaza ca Ion Iliescu e ca un tata pentru Partidul Social Democrat.

"Acum e foarte greu, e ca si cum m-as dezice eu de propriul meu tata. Sigur, a facut greseli. Am tras poate noi, copiii, de pe urma greselilor lui, dar asta nu inseamna ca ne-am dus la tribunal sa spunem ca il renegam pe tatal nostru", explica Ilie Sarbu.

Pe de alta parte, el precizeaza ca nu e prea tarziu pentru depunerea candidaturilor la functia de presedinte si vicepresedinte.

"Statutul spune clar ca si in ziua Congresului mai pot fi depuse candidaturi la functia de presedinte al partidului", spune Ilie Sarbu.

Cat despre retragerea lui Adrian Nastase din cursa, vicepresedintele PSD crede ca fostul premier nu se va razgandi: "Adrian Nastase a spus ca nu mai candideaza. Eu pe Adrian Nastase il cunosc, nu cred ca va reveni. Nici nu l-ar aranja acum pe ultima suta de metri s-o intoarca".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

689 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Atunci daca nu il poti dezlipi... (Vineri, 19 februarie 2010, 11:38)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    ...ar fi de recomandat sa il ingropi. Asa lipit de nenea Ilici, cu totul.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa vezi ce batute ia sarbu (Vineri, 19 februarie 2010, 13:24)

      Mardeiasu roman [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      de la victoras batausul de gineresu . lat il lasa .si pe daci o indoaie . ca sa dus la vanghelie sa cera functie. e rau tare ponta . vrea sa faca match cu sora . sa vezi ce il plezneste si pe nastase .numai la fundu gol il plezneste .pe ilici il bate mai incet ca e batran si sa nu dea ort popii .pe cine mai bate ponta ? nu pe vanghelie ca il bate vanghelie pe ponta ca e golan de bulevard . ce pitoresc e psd . adevarati europeni ce p mea
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate. (Vineri, 19 februarie 2010, 11:40)

    unu [anonim]

    Pe bune acuma, are dreptate sarbu.....
  • 0 (2 voturi)    
    Iliescu este Tatal Pământean al (Vineri, 19 februarie 2010, 11:42)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Preotului Ilie Sarbu,economist şi politician !?
  • +3 (3 voturi)    
    NU schimbarii !!! (Vineri, 19 februarie 2010, 11:45)

    ealexs [utilizator]

    PSD se schimba doar cand se vor schimba cei de la conducere ... peste inca 20 de ani ...
    Va rugam Hotnews NU mai publicati stiri cu PSD . Ne-am lamurit !
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu si partidul (Vineri, 19 februarie 2010, 11:51)

    Constantin [anonim]

    Relatia tata-fiu e dominata clar de Iliescu. PSD-ul a ramas tot un copil mic incapabil sa ia decizii marture. E un partid de copii mici ale caror jucarii sunt banii, Iliescu facand gresela sa-si lase copiii sa se joace aproape exclusiv cu jucariile preferate. Si sunt incapabil sa vada dincolo de propriile jucarii.
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu se rasfata (Vineri, 19 februarie 2010, 11:54)

    neagoe [utilizator]

    Iliescu se rasfata acum asteptand reactii ca aceasta a lui Sarbu. De fapt Ilici nu va pleca din Partid. Doar e membru deja de vreo 60-65 de ani si ii are la mana pe toti. Si nu ar indrazni cineva sa-l renege fara a risca sa apara apoi pe la DNA, parchet militar, civil sau alte alea. Iliescu = PSD si impreuna au bagat aceasta tara in buzunarele securistilor de ieri, mafiotilor de azi.
  • +1 (1 vot)    
    Ura (Vineri, 19 februarie 2010, 12:17)

    Mao [anonim]

    Asta inseamna ca PSD-ul nu mai are mult de trait.
  • +1 (1 vot)    
    Ce (Vineri, 19 februarie 2010, 12:18)

    ina eyre [utilizator]

    smiorcăială tipic roşie: papaşa, baza şi mândria, trupul partidului, bla-bla. Când va ieşi cu picioarele înainte din politică, să-l trataţi ca pe tătucul popoarelor, cu taxă la mausoleu, ca să nu fugă repejor nucleul de votaci roşii, întru gloria partidului.

    Pînă atunci, smiorc!
  • +1 (1 vot)    
    Raspopitul Ilie Sârbu (Vineri, 19 februarie 2010, 12:25)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    îl consideră tată pământesc al PS Derbedeilor pe Ion Iliescu ?! Ce părere are însă BOR ?!
    • +1 (1 vot)    
      bor (Vineri, 19 februarie 2010, 12:47)

      radu [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      b.o.r dupa ce moare tata ilici cu siguranta o sa il canonizeze :)) asta e parerea ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu si PSD. (Vineri, 19 februarie 2010, 12:28)

    mircea [anonim]

    Iliescu a pierdut controlul in PSD.Vrand sa faca un partid mare si cu putere financiara,a reusit sa faca ceva mare care pute rau.Cand nu le mai ajung functiile incep sa-si dea la gioale si fac spectacol mai ceva decat grupurile de tigani.Prin vocea lui Vanghelie a iesit la lumina adevarata fata a PSD.
  • +1 (1 vot)    
    tata ?! (Vineri, 19 februarie 2010, 13:10)

    ha-ha ! [anonim]

    daca corelezi cu ce zicea vanghele...iese cam nasol pentru tinerii pesedisti...:-)
    tata de albine, tatuc.
    tatuc, asta este care e !
    ce mai despot luminat am fi avut daca ascultam la lovirutzie !
  • +1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 19 februarie 2010, 13:16)

    liviu [anonim]

    un criminal care a scapat nepedepsit ceea ce dovedeste ca Dumnezeu nu are timp pentru toti
    si Pol Pot a scapat nepedepsit.
    a nenorocit romania iar acest popor imbecil l-a vota in proportie covarsitoare in 1990 1992 etc desii acest imbecil de popor dorea sa scape ce comunism dar de fat nu dorea sa munceasca . Dorea sa fure. in urma acetei dorinte a primit ce a meritat copii lasati singuri intara si cu tentative de suicid familii destramate sosele distruse o tara in ruina. Asa merita poporul roman format din curvele hotii si criminalii imperiului roman
    Iliescu nu aa ctionat singur ci cu sprijinul acestui popor nenorocit care l-a votat si l-a iertat ca o vereme a fost ceausescu in timis si in iasi
  • 0 (0 voturi)    
    tata&fii (Vineri, 19 februarie 2010, 15:13)

    elis [anonim]

    daca aveti un tata comunist voi ca partid daca sunteti fii ce sunteti?Eventual va asumati raspunedrea si pentru crimele "revolutiei",mineriadelor, a stagnarii timp de aproape 20 de ani (iIiesacu 3 mandate)a tarii? a pierderii a aproape 20 de ani din viata a fiecaruia dintre noi?
  • +1 (1 vot)    
    dreptate (Vineri, 19 februarie 2010, 15:27)

    saladin [anonim]

    Mare dreptate are Sarbu !. A nu se uita, Geoana a venit la psd dupa ce "pupase condurul" lui ala geologul cu tacalie !. Primise si functie de ambasador. Cind n-a mai tinut s-a "retras strategic" la psd, unde la "invalmaseala" ....i-a tras covorul de sub picioare lui Iliescu !. Oare alt partid, gen pnl, ar fi permis o astfel de "ascensiune fulminanta " la functie de conducere. Pina acum este 1-0 pentru Prostanac in fata psd-ului. Asteptam "cu intres" congresul !.
  • +1 (1 vot)    
    Gasca de derbedei din politică este (Vineri, 19 februarie 2010, 16:36)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    penibilă ! D-l Ilie Sârbu raspopitul ar fi trebuit să aibă un discurs mai elevat pentru prostimea electorală !
    Să înţlegem că membrii PS Derbedei sunt copii ai străzii care n-au părinţi ?
    Ce înseamnă că au venit cu căciula-n mână în Partid ? D-le Ras-Preot Dvs. aveţi idee ce este şi cum ia naştere un Partid ?
    Cred însă că la Teologie aţi studiat altceva, de ex Catehismul !
    Iată o definiţie a unui partid politic :
    "Un partid politic reprezintă o grupare sau asociaţie permanentă de indivizi uniţi în mod liber între ei prin afinităţi ideologice şi convingeri politice comune, creată la nivel teritorial pe baza unor principii stricte de organizare şi disciplină, al cărui scop, înscris într-un program sau statut, constă în promovarea şi înfăptuirea în competiţie electorală şi parlamentară cu alte partide, a unei anumite doctrine sau concepţii politice privind dezvoltarea şi conducerea unei societăţi date."
    PSDerbedei este însă o turmă de agramaţi şi fripturişti !!!
  • -1 (1 vot)    
    Alogeni si misogini (Vineri, 19 februarie 2010, 18:00)

    Frobenius [anonim]

    Traditia multimilenara injura de mama.
  • 0 (0 voturi)    
    doar atat (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 0:25)

    jorj [anonim]

    ilici e de asemena un rahatel kgb-ist , criminal, cel maipagubos presedinte al Romaniei si cate si mai cite.....
  • 0 (0 voturi)    
    Toti Doamne! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 15:23)

    Iustinian [anonim]

    Doar Iliescu, doar PDS... Dar PDL? Ramura dreapta a trunchiului rosu? Dar PNL-ul lui Patriciu, Melescanu si Catarama? Poporul imbecil sunteti si voi!
    Oribi sau canalii, Inscrieti-va la cuvant!