Exclusiv HotNews.ro

Ce a discutat Geoana la Moscova

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2009, 18:52 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Discutiile din cadrul vizitei secrete efectuate pe 27 aprilie 2009 de catre Mircea Geoana la Moscova au durat peste doua ore si au avut ca tema privatizarea Romgaz, chestiuni legate de energie, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Liderul PSD ne-a transmis prin intermediul staff-ului de campanie ca refuza sa discute detalii "fiind vorba de o vizita privata" si ca "n-a fost vorba despre privatizarea Romgaz" si ca "Adrian Videanu a primit mandat de la Traian Basescu sa discute acest subiect". In urma cu doua zile, HotNews.ro a publicat in exclusivitate informatii despre vizita secreta la Moscova.

A doua zi dupa vizita lui Mircea Geoana la Moscova, liderul PSD a participat la o sedinta CSAT. Pe ordinea de zi a sedintei CSAT din 28 aprilie 2009 s-a aflat si un punct referitor la strategia energetica a Romaniei. "De asemenea, ministrul Economiei, Adriean Videanu, a prezentat o informare cu privire la actualizarea Strategiei Energetice a României pentru perioada 2007 - 2020 şi măsuri pentru reorganizarea operatorilor economici cu capital de stat din Sistemul Electroenergetic Naţional, document care va fi aprobat după ce va fi discutat de către Guvern", se arata pe ordinea de zi a sedintei. Vezi detalii aici.

Vizita ar fi fost aranjata de Boris Golovin, om de afaceri cu interese in domeniul energetic din Romania, despre care presa a scris ca ar fi ex-ofiter GRU. Golovin i-ar spus lui Geoana ca poate aranja o intalnire cu Putin, insa liderul PSD s-ar fi vazut doar cu unul dintre consilierii premierului rus.

Contactat de HotNews.ro, Golovin a negat orice legatura cu liderul PSD si cu vizita sa la Moscova. Initial, Viorel Hrebenciuc si Cozmin Gusa au declarat ca nu stiu nimic despre vizita privata facuta de Geoana la Moscova. Dupa catava ore, Cristian Diaconescu, fost ministru de externe, a confirmat ca Geoana a efectuat pe 27 aprilie o vizita privata la Moscova, dar spune ca nu stie cu cine s-a intalnit liderul PSD, ce a discutat si cat a durat vizita.

Patriciu si Romgaz

Referiri la privatizarea Romgaz a facut Traian Basescu in campania electorala. Pe 24 octombrie, Traian Basescu afirma ca Sorin Ovidiu Vantu, Dinu Patriciu si Dan Voiculescu si-au dezvoltat afacerile sub mandatul lui Ion Iliescu si acum doresc o noua perioada de 'liniste', pentru a putea pune mana pe companii precum Posta Romana, Romgaz, Transgaz, Conpet sau Oil Terminal.

In februarie 2008, Dinu Patriciu, omul de afaceri care il sprijina pe Crin Antonescu la presedintie, cerea privatizarea celor 200 de licente detinute de compania Romgaz, administrata de stat. Patriciu mai spunea ca statul este un prost manager si ca Romgaz ar trebui desfiintat. Vezi detalii aici despre viziunea lui Dinu Patriciu asupra privatizarii Romgaz, intr-un interviu acordat HotNews.ro in februarie 2008.

In replica, oficialii Romgaz au declarat ca Dinu Patriciu vrea sa fie luate cele 200 de licente cu care opereaza Romgaz dupa principiul nationalizarii. Lucian Stancu, director adjunct la Romgaz a explicat la “Discutia Saptamanii” difuzata de HotNews.ro-BBC ca Romgaz are contracte, pentru 130 de licente, incheiate pe o perioada de 30 de ani. Patriciu declarase ca nu are nici un interes personal pe piata de gaze, insa Romgaz sustine ca omul de afaceri s-a aratat interesat de depozitul de la Margineni. 
Vezi detalii aici

2009, anul privatizarii

Privatizarea Romgaz s-a aflat pe agenda CSAT inca din 2006. Atunci, presedintele Traian Basescu anunta ca i-a cerut ministrului economiei, Adriean Videanu, ca procedurile de privatizare ale companiilor din domeniul energetic, în special Romgaz, să nu fie accelerate, cel puţin până ce rezultatele privatizării Petrom nu vor fi analizate. Tot atunci, Guvernul anunta o posibila amanare cu trei ani a privatizarii Romgaz. Altfel spus, subiectul urma sa revina in actualitate in 2009. 

În trei ani ne putem gândi la privatizarea Romgaz cu un investitor strategic. Pentru moment, varianta asta este exclusa, dar în conditiile în care prin contractul de privatizare statul îsi va lua toate masurile de precautie, se poate pune aceasta problema“, declarase in iunie 2006 seful Oficiului Participatiilor Statului si Privatizarii în Industrie (OPSPI), Mihai Catuneanu, citat de NewsIn. 

Ministrul Videanu a anuntat in luna iunie 2009, dupa o vizita la Moscova, semnarea unui memorandum cu Gazprom, primul de colaboare directa dupa 1989, urmand ca studiul de fezabilitate al viitoarei colaborari sa fie finalizat pana la sfarsitul acestui an. Videanu afirma ca urmeaza sa se realizeze o companie mixta Romgaz - Gazprom, care sa includa si exploatarea depozitului de gaze de la Margineni. Compania nu s-a realizat, nici studiul de fezabilitate. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13913 vizualizari

  • +85 (95 voturi)    
    Prinde contur (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:18)

    Ghita [anonim]

    Din cele 5 societati nominalizate de Basescu 4 sunt in domeniul energetic.
    Daca cele 4 vor ajunge "la cine trebe`" care mai e sensul proiectului Nabucco?
    Concluzie: rusu` te lasa sa furi in tara ta, apoi ia tara de-a gata. Multumim Patriciu, Vantu, Voiculescu! Astia 3 au o fata umana: Geoana.

    Daca tot era vizita privata ce dracu s-a dus cu reprezentanti PNL PRM si PC? Cand pleaca in concediu cu sotia doarme in acelasi pat cu Vadim sau cum? SI de ce s-au motorizat atatea institutii daca era vizita privata. De unde are bani un biet amarat ca Geoana de asemenea vizite private? Din suma forfetara data de stat pentru care alesii nostrii nu trebuie sa prezinte justificari?!
    • -43 (63 voturi)    
      scinteia (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:56)

      putina [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      domnu tapalaga, am si io o intrebare: pai in afar de faptu ca nea jeaona fu la moskva, mai aveti si alte informatii? e drept ca tonul articolului tine de basm, asta daca ne uitam doar la forma verbelor - se spune,, se face, a fost o data ca niciodata...
      cit despre portocalele mecanice care se bucura ca au mai gasit un argument in favoare marinarului, va mai vind un pont, dvs si stufului de campanie a lu dom basescu: domle, alegerile sint peste o saptamina, inventati ceva nou, ca aia cu agricultura, ca nu mai tine cu povesti despre comunism decit la fanatici
      sa traiti. BINE!?
      • +20 (26 voturi)    
        . (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:21)

        robert [anonim] i-a raspuns lui putina

        Scanteia, nu scinteia, scuze, nu m-am putut abtine :)...
        • +21 (31 voturi)    
          Pentru el tot Scinteia este (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:49)

          Anticomunistul [anonim] i-a raspuns lui robert

          Are nostalgii despre Scinteia, cand el si ceilalti tovarasi plutonieri citeau Scinteia pe burta insangerata a unui student pletos!
          • 0 (2 voturi)    
            unii sunt cu rusii... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:57)

            claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Anticomunistul

            iar altii sunt cu americanii:
            http://ziuadecj.ro/action/article?ID=33919
          • -2 (4 voturi)    
            gramatica si logica (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:40)

            tot putina [anonim] i-a raspuns lui Anticomunistul

            vai, va multumesc domnilor anticomunisti pt aceasta lectie de limba romana. ma bucur sa vad ca portocalele mecanice sint si niste desavirsiti intelectuali: poeti, gramatici, mai c-as zice si istorici, asta apropos de tovarasii plutonieri.
            sa presupunem ca am peste 50 de ani, ca am scris la scinteia pe vreme cind dvs recitati la soimii patriei...
            da sincer, in afar de faptu ca va este exacerbat sentimentu de casta - noi stim ca geoana e comunist, noi sintem intelectuali de dreapta, prieteni cu patapievici - aratati-mi o singura informatie reala, probata, cu exceptia drumului la moscova, in acest "articol"
            • +1 (1 vot)    
              @putinica (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:49)

              cosmin [anonim] i-a raspuns lui tot putina

              esti patetic, dar haios in acelasi timp. norocul nostru e ca astia ca tine dispar, incet-incet. deh, varsta... :D
            • +2 (2 voturi)    
              Ce nu mi-e clar mie.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 20:24)

              judex [anonim] i-a raspuns lui tot putina

              este de ce nu-i lasati, d-le "tot putina", pe tinerii pe care ii blamati pentru apucaturi anticomuniste sa-si pregateasca o tara cum vor ei, si insistati sa-i convingeti sa le pregatiti una cum o vedeti d-voastra ? Dovezile pe care le cereti d-voastra in mod ilogic unor cititori de ziare pe internet, ar trebui sa le cereti personal organelor abilitate. Subiectul este grav, in ciuda incercarii dvs. puerile de a convinge lumea de contrariul, si este in masura de a suscita maxima neincredere in patriotismul d-lui Geoana (si al d-voastra de latfel, dar asta nu este asa de important).
      • +36 (38 voturi)    
        DA BAI! (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:56)

        CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui putina

        Traim acceptabil = de cat muncim asa traim! Nu va mai vaitati!
        Dar crezi tu ca o sa traiesti mai bine daca vine prostanacu' si vinde si Romgaz + Transgaz si vei avea si un impozit pe venit/profit de
        20 / 22 % (pentru "eliminarea diferentelor sociale?!?!!?) ?
      • -1 (1 vot)    
        cum tu ai si cearsfurile rosii... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:28)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui putina

        nu ma mir ca nu te sperie comunismul.apropo am auzit ca crin va lasa balta.
      • 0 (0 voturi)    
        DA DOAMNE ROMANILOR MINTEA CEA DE PE URMA !!! (Luni, 30 noiembrie 2009, 2:42)

        Amin [anonim] i-a raspuns lui putina

        prostalau ,
        cine analizeaza atent circul politic din Romania zilelor noastre si cunoaste si istoria adevarata a Romaniei nu poate sa nu condamne un regim politic criminal ale carui efecte dezastruoase pentru neamul romanesc vor apasa pe umerii TUTUROR ROMANILOR , a copiilor nostri inca multi ani de acuma inainte
        nu-i iau apararea lui Basescu aici vreau doar sa-ti amintesc faptul ca cei mai bogati romani din tara nu sunt fostii mari proprietari sau urmasii de drept ai acestora ci fosti activisti pcr sau fosti ofiteri de securitate , tocmai cei care au furat proprietatile proprietarilor de drept ca sa si le insuseasca ei , tocmai cei care au transformat pe romani in turnatori la securitate si au pus permanent frane dezvoltarii economiei , culturii si societatii romanesti pe ansamblu doar ca sa ucida pentru a se imbogati prin furt , minciuna , santaj(vezi soarta dosarelor de la securitate)
        jeoana , fiu de general de securitate , este unul dintre acestia , un agramat cretin care insa isi cunoaste interesele si profita din plin de prostia unora ca tine , FANATIC COMUNIST IDIOT.
        da Doamne romanilor MINTEA CEA DE PE URMA!!!!
    • +48 (54 voturi)    
      a fost primit de un servitor a lui Putin (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      .. discutia a decurs cam asa (stenograma ):
      Geoana : Domnul Putin e acasa ?
      Sevitorul : da, dar a spus sa va spun ca nu e !
      G: il astept oricat ,timpul nu conteaza
      S: a spus ca intarzie pana va vede plecat !

      etc.
    • -48 (52 voturi)    
      GEOANA STIE CE FACE! (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:00)

      RALUCA [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      geoana primeste respectul si votul meu. le merita pe amandoua. mircea geoana este mai presus de orice un om decent. putem spune ca antonescu sau basescu sunt oameni decenti? nu prea.. geoana mi-a aratat ca poti fi politician fara sa faci vanzari anterioare - fara sa iti atribui singur casa - fara sa iti ascunzi banii in buzunarele copiilor - fara sa primesti spagi in apartamente de un milion de euro - fara sa iti implici rudele in afaceri cu armament. geoana este mai presus de orice profesionist si potrivit pentru functia de presedinte. spre deosebire de antonescu si basescu, mircea geoana are o profesie si expertiza in zona atributiilor presedintelui de tara europeana a anului 2009. acesta este adevarul.
      • +36 (38 voturi)    
        Apartament de 1 milion de eu? (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:25)

        popic [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        In Romania? Dar unde este apartamentul ala? La ultimul etaj in ceva zgarie nori din Primaveri?

        La cati sacali il sapa pe Basescu nu crezi ca ar fi gasit pana acum apartamentul ala pana acum? Tu chiar crezi tot ce spune Mircea Badea? Ala macar spune pt ca primeste 3 mii de euro pe zi sa zica asta.
        • -13 (23 voturi)    
          Raluca, p... vine ca naluca (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:21)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui popic

          Apartamentul e in Baneasa si e pe numele copilei sale,fosta d-na Bodo.
          • +9 (13 voturi)    
            Dar de asta nu stii? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:43)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Casele pe numele soacrei lui Mirciulica nu-ti spun nimic?
          • +6 (8 voturi)    
            e ca in bancul ala... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:36)

            mugurel [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            Doar ca nu a costat un milion ci jumatate de milion si tranzactia a s-a facut legal, prin banca cu niste bani care indiferent cine i-a urmarit nu gasit nimic in neregula cu ei. Si iti dai seama ca i-a urmarit de la SRS si Ciuvica si pana la presa serioasa.

            Asa ca a ramas povestea fetei imparatului care are un apartament de un milion de euro luati spaga...

            Nu mai mancati pe paine toate mizeriile neprobate.
            Apropo, articolul de mai sus nu probeaza nimic si se bazeaza doar pe presupuneri. Singurul fapt real este ca Geoana a fost la Moscova intr-o vizita "suspecta".
            • +1 (1 vot)    
              casa Ioanei (Vineri, 13 noiembrie 2009, 15:39)

              dan [anonim] i-a raspuns lui mugurel

              se pare ca dupa divortul de Bodo, Ioanei i-a ramas casa din Corbeanca (asta se poate verifica, e in sentinta). Daca a vandut-o pe asta, sigur ca nu pe doi lei.
            • -1 (1 vot)    
              geona (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:05)

              waref [utilizator] i-a raspuns lui mugurel

              geona doreste "normalizarea" relatii lor romana-ruse printr-o vizita particulara??
              se normalizeaza in ascuns nu oficial...
        • -1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:40)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui popic

          Hai hai.. nu fi ipocrita... erau 800 000! Tu chiar crezi tot ce minte Basescu?
      • +26 (28 voturi)    
        Offf... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:03)

        nick1 [utilizator] i-a raspuns lui RALUCA

        Tu chiar il iubesti cu patima, saraca de tine. Daca reia Mircea Radu emisiunea poti incerca sa-i spui toate astea la "Din dragoste"
        Cred, totusi, ca ai scris in gluma....
      • +33 (37 voturi)    
        Geoana , te aperi singur? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:05)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui RALUCA

        Daca poti judeca, o secunda macar, cu neuronii si nu cu ovarele, gandeste-te ca Geoana nu are nicio meserie, l-a ajutat generalul Geoana (taticul lui) sa treaca in timpul stagiaturii la Min de Externe, desi era inginer.Are o casa la Snagov de cateva sute de mii de euro (conf decl. de avere) pe care a inchiriat-o si lua 2000 euro/luna. In acest timp spunea ca nu are unde sta si ocupa abuziv, o casa a RAPPS. Nevasta-sa a primit de la stat doua imobile in care isi au sediul fundatiile ei, dar si firmele ei, una de arhitectura si una de consultanta. Soacra-sa are certificat de revolutionar si beneficiile aferente, desi n-a participat la nimic, dar era prietena cu Iliescu. Geonel cel prostanac l-a angajat pe cumnatu-sau la Eximbank, unde era retribuit cu aproape un miliard pe luna. Pe langa toate astea, Geoana este sub papucul nevest-sii care da sms-uri in emisiuni cerand sa nu-i mai fie criticat sotul. Penibil personaj. Este vorba de emisiunea dnei Dragotescu de la Realitatea. Si mai are un mare defect: este prostanac.
        • +7 (7 voturi)    
          Si mai are un mare defect... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:55)

          croco [anonim] i-a raspuns lui Demetra

          la el nu e defect, e calitate
        • +4 (4 voturi)    
          pacat (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:00)

          danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

          ca pot vota postarea ta doar o singura data!!!!

          Este foarte foarte adevarata.

          Raluca citeste bine si ia aminte
      • +6 (6 voturi)    
        Mai informeaza-te si din alte surse (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:41)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        N-am nici spatiul nici timpul sa-ti raspund punctual dar la tot ce ai scris exista antiargumente probate de surse independente. Asa ca las-o jos ca macane. Geoana decent cand vorbeste ca un activist al anilor '50 si vinde ce mai poate fi furat mafiotilor rusi inainte de a a junse la putere? Invingem impreuna partidul lui Vanghelie si al lui Mirciulica cum i-a zis tatuca Iliescu!
        • 0 (0 voturi)    
          averea lui Geoan[ (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:18)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=37385
          Averea lui Geoană
      • +6 (8 voturi)    
        Geoana si cumnate-su' ca e familia mare!!! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:48)

        X0100.... [utilizator] i-a raspuns lui RALUCA

        Prietene, ori esti vreun pustan de 13 ani si nu stii ce s-a intamplat pana acum in tara asta de rahat, ori esti un animal de roman care pana acum si-a lasat creierul spalat cu telenovele si emisiuni gen OTV.
        Ia de aciisa (cum zice romanu') cea mai recenta dezvaluire publica despre actiunile binevolentului Geoana.

        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-6366658-ionut-costea-directorul-eximbank-castiga-20-760-euro-luna-cat-plateste-statul-daca-afara-cumnatul-lui-mircea-geoana.htm

        ”Nimeni nu e destul de inteligent ca sa-l convinga pe un prost ca e prost.”

        Voteaza-l prietene ca are nevoie de voturi sa multumeasca toti hapsanii care ne-au mancat 20 ani din tara asta. A se lua aminte de FSN.
        FSN=PDSR
        PDSR=PSD+PD(Base)
        PD=PDL
        Restul partidelor au fost folosite pentru un traseism minor.
        • +4 (4 voturi)    
          Partidele istorice-aripi ale securitatii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:33)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui X0100....

          Nu vad de ce nu-l bagi in ecuatie si pe PNL.
          FSN = PNL: Melescanu, Petre Roman
          Securitate Ceausescu= PNL: Quintus, Balaceanu-Stolnici,Campeanu, Lazarescu, (tatal lui Tariceanu)Patriciu, Orban, Olteanu, Ghise, Catarama, Tariceanu,............
          Dupa cum vezi, cei mai cunoscuti liberali figureaza pe aceasta lista. Nu cumva partidele istorice au fost reactivate dupa '89 ca sa se spuna ca exista o adevarata democratie in Romania post-Ceausescu?
          De aceea colaboreaza atat de bine cu PSD?
          Coposu si Ticu Dumitrescu au fost singurii cinstiti in aceasta harmalaie, doarece si cu PNT-CD s-a intamplat acelasi lucru.
          • -3 (3 voturi)    
            Maria Andrushka, verisoara lui Nicolaiciuc !!! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:16)

            MIHAI 2 - omul cu musca [anonim] i-a raspuns lui Demetra

            http://www.cancan.ro/2007-04-16/trecutul-doamnei-basescu.html

            reporterii cancan au aflat ca maria (basescu) provine dintr-o familie de intelectuali de tara, cu tatal militian si mama invatatoare.

            http://www.roportal.ro/stiri/stirea-666828.htm

            parintii primei doamne se numesc aurora si gheorghe andruȘca .

            demetro, maica, cunosti multe nume romanesti care se termina in ushca ?!
            sau in ciuc ?!
            dar ucrainiene !?
            ca uite ce spun dusmanii poporului
            pe net !?

            http://www.gardianul.ro/2008/05/13/editorial-c27/sa_multumim_pd_pentru_apocalipsa_cfr-s113871.html

            in mediile feroviare s-a raspåndit informatia ca necolaiciuc este ruda cu maria basescu, sotia presedintelui. amåndoi sunt nascuti in zona gurii humorului. tatal mariei basescu, gheorghe andrusca, a fost militian in cajvana, långa gura humorului.necolaiciuc a sponsorizat o sumedenie de activitati ale pd, fiind creatia acestui partid(editat de HotNews.ro)
          • 0 (0 voturi)    
            PNL (Vineri, 13 noiembrie 2009, 18:53)

            X0100.... [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

            Am vorbit de traseism minor. Ok...my bad. sunt toti la fel.
      • +4 (4 voturi)    
        chiar asa fara pic de rusine? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:53)

        vvv [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        sau poate e vorba de alt geona care nu are o soacra vestita in dosare,si o sotie mostenitoare care nu locuieste intr-o casa a statului fara sa merite si platind o chirie mizera etc mie scirba
      • +6 (6 voturi)    
        purul Geaona (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:11)

        Mihnea Tudor [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        Trei case .( una in Washington si 2 in New York), ranch în Colorado, aproape 200 milioane dolari. Da, sărac şi cinstit! Uitam casa de la mare şi cea de la poiana Ţapului.
      • +6 (6 voturi)    
        stie ce face? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:22)

        AlisCuPar [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        geoana(prostalaul), ca prostanac nu pot sa-i spun, stia ce face si cand i-a numit nemernici pe sucevenii care ii puneau intrebari incomode? wtf...
      • +2 (2 voturi)    
        Face pe prostul! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:31)

        nae [anonim] i-a raspuns lui RALUCA

        Geoana stie ce face!
    • +4 (4 voturi)    
      Patriciu facea presiuni in 2008 pt Romgaz (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      In vremea lui Tariceanu, Patriciu a pus mana pe zacamintele din Marea Neagra si facea presiuni sa ia si Romgaz. Uite articolul din Hotnews: http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-2377299-romgaz-dinu-patriciu-vrea-nationalizarea-afacerilor-gaze-din-romania.htm
    • +4 (4 voturi)    
      PNL cu Geoana la Moscova ? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:25)

      Crina [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Insotit de reprezentant PNL ? Sigur ? Atunci de ce il intreaba Crin pe Basescu despre vizita lui Geoana ? Oare ce-i va raspunde Basescu lui Crin ?
  • +49 (55 voturi)    
    geoana cred ca e spion kgb (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:23)

    andrei [anonim]

    ca doar nu`l accepta tatucu ilici in postul asta fara sa fie scolit la aceeasi scoala ca si el
    • -36 (44 voturi)    
      Pai sigur ca da ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:38)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ... de-aia l-au tinut americanii la Washington atat vreme, de prosti, mai Andrei, n-ai vazut om mai prost pe lume ca americanu' , asa-i ma Andrei ??!! Cu singura exceptie, desigur, ia zi tu ma Andrei, stii despre cine este vorba ? Daca nu stii, du-te pana la prima oglinda (la baie, daca ai!) si vezi daca te recunosti, daca nu , intreaba-ti vecinii !
      • +47 (51 voturi)    
        huh? (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:48)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Freelancer

        nu l-au tinut ma americanii ci iliescu la pus ambasador la washington. ca apoi cand a iesit constantinescu sa il felicite ca il scapa de iliescu. ca apoi cand a pierdut constantinescu sa il pupe pe iliescu. ca apoi cand s-a facut presedinte in locul lui nastase sa il scuipe pe iliescu. ca acum cand e in campania si baga tare cu rusii iar sa il pupe pe iliescu. asta in mare, ca daca am mentiona fiecare pupatura si scuipatura am face film porno.
        • 0 (0 voturi)    
          Isi dau cu presupusul ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:47)

          Freelancer [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          ///. L-au tinut americanii, Ghita, habar n-ai, tu si altii ca tine, ambasadorul unei tari sta in respectiva tara (cu atat mai mult in America) numai cu agrementul tarii respective, la recomandarea Ministerului ei de externe, dupa consultarea tuturor componentelor sistemului de siguranta nationala ... Daca n-ai inteles , pune mana pe DEX sau pe "carte" ori intreaba-ma ... ca oricum nu-ti raspund. S'audeee (pentru restul de ignoranti)????
          N-ai cu cine, n-ai cu cine! Niste tarani !
      • +34 (40 voturi)    
        nu l-au tinut americanii (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:56)

        claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Freelancer

        a fost trimis acolo de ilici, in 1997 l-a induiosat pe milica cu o limba aplicata strategic, si-apoi a fost retras cand au venit republicanii la putere (republicanii fac alergie la ambasadori care duhnesc a kremlin)
      • +2 (2 voturi)    
        da,de aia (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:52)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Freelancer

        si pentru ca avea o calitate bine evidentiata de tatucul lui.
    • +22 (26 voturi)    
      Pai, deci, cum ar veni.... (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:47)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ...ca sa zic asa, un punct da vedere care este... cit a fost ambasador in America.....?
      OOOPS!
    • -7 (9 voturi)    
      raspandacule (Vineri, 13 noiembrie 2009, 4:26)

      tony [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ca si multi altii de aici, esti un raspandac care vrea sa fie promovat sef....mai ai de tras....toti care se duc la moscova sunt spioni kgb..buna logica....mai stim pe unul spion la anvers, dar al cui?nici acum nu stim, doar al romaniei?
      • +6 (6 voturi)    
        Era bine daca era spion (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:47)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui tony

        Dar la cat e de cum i-a zis tatuca Iliescu nu-l recruteaza nici spionajul din Bourkina Fasso. S-a dus la Moscova ca un milog la mafiotii de acola sa cersesaca fonduri electorale, arvunind ultimele societati romanesti ce mai pot fi furate.
  • +34 (40 voturi)    
    Privatizare vs vanzare (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:24)

    Geona 2 [anonim]

    Asta ca sa ajunga pres.,o privatizeaza/vinde si pe soacra-sa.
    • +16 (22 voturi)    
      p-aia n-o vinde ca ii da multi bani (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:49)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Geona 2

      sau sa zicem ca e justificarea averii ;)
      apropos tare reclama de la millenium la creditul pentru casa: matusa acum merit casa ta !!! tamaraaaaa
  • +47 (51 voturi)    
    Basescu e de vina (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:26)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    N-are importanta ca PSD este aservit rusilor, ca Iliescu e agent KGB/FSB, important este ca BASESCU DE DE VINA...E DE VINA IN TOATE!!!
  • +45 (49 voturi)    
    o fi fost (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:40)

    sadwank [anonim]

    Domnu' Geoana, o fi fost dom'le vizita privata, dar vedeti, dvs. doriti sa fiti presedintele Romaniei.
    Nu ma intereseaza daca ati fost acolo la prostituate si o lingura de caviar. Dar tare mi-e teama ca situatia sta exact invers, pestele rus te-a chemat la ordine si ti-a atras atentia ca trebuie sa muncesti mai mult in Romania (sa dai din gura, cum ar veni).
  • +38 (42 voturi)    
    aha (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:47)

    calin22 [utilizator]

    Deci a stiut ceva Basescu despre intentiile acestor oameni pentru companiile energetice din Romania...
    • +8 (14 voturi)    
      pai stim si noi... (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:57)

      curca [anonim] i-a raspuns lui calin22

      dar la ce ne foloseste? trebuie sa cerem bani, vreti resurse? how much per cap? daca e prea putin lasam ptr generatiile viitoare...luati ma exemplu de la norvegia...
    • +1 (1 vot)    
      vezi (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:04)

      danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      cum se justifica incapatanarea lui de a il nominaliza pe Johanis ala.

      A si spus ca il vroia in guvern...
  • +23 (27 voturi)    
    Gusa e spion kgb (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:52)

    gusa l-a trimis pe prostanac [anonim]

    rusofili nenorociti
    • +4 (4 voturi)    
      A si recunoscut-o (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:49)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui gusa l-a trimis pe prostanac

      Intr-un moment de sinceritate a spus ca Rusia e a doua lui patrie.
    • +7 (7 voturi)    
      nu, nu e! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:37)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui gusa l-a trimis pe prostanac

      e prea prostanac pentru a fi spion ... acum e doar un presh ... care vrea sa se extinda si sa devina presh-edinte!
  • -20 (26 voturi)    
    Stenogramele dlui Tapalaga (Joi, 12 noiembrie 2009, 19:58)

    Rika Venturiano [anonim]

    Banuiesc ca in amalgamul asta halucinant, ca cel in "exclusivitate" de acum 2 zile, ati urmarit o spalare de creiere profesionala si obiectiva.
    Dar cum se face ca din spaima asta de KGB, cel care semneaza contract nematerializat inca cu Gazprom, e tocmai dl. Videanu; in iunie, adica dupa aprilie :)?
    Stiu. L-a tras Geoana in piept pe curatelul de el.
    Si acum bietului domn Basescu indirect i-o trage GRU, tot Grivcoul, Patriciu si Vantu, Iliescu si, cel mai important, Geona si Antonescu.
    De ce nu scrieti o ancheta despre cum se fac structurarile si restructurarile in Companiile Nationale gestionate de dnii Berceanu si Videanu, reteta halucinanta si inexplicabila, brevetata in perioada 1996-2000 de dnii Bereceanu si Basescu.
    Solutii economice underground care nu ne sunt eexplicate in niciun fel, dar care par a avea scopul de a deruta.
    Aia ar putea fi ancheta dle Tapalaga, dar e complicat si necesita o munca de jurnalist mult prea sustinuta pt. gazetarii eliberati care prospera in epoca Basescu si ne dau google si interviuri.
    Poate-ncercati un remeber de asta cu trimiteri si cu exemple de cum a zis dl. Basescu una, cu avertisment de santaj, sau cum a iesit pe urma pe dos. Sunt muulte in 5 ani.
    Va apropiati de dl Turturica daca mai dezvaluiti multe "secrete" de astea.
    • -13 (15 voturi)    
      Tzi dai seama ca urmeaza ceva cu unguri si Ardeal (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:40)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Rika Venturiano

      Pana n 22 este inevitabil
      sa aflam despre planul de la Grivco
      privind cedarea a 42,3 % din Transilvania
      cu tot cu bunatate de Boc intransa.
    • +18 (20 voturi)    
      E , asta era ! (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:20)

      nick1 [utilizator] i-a raspuns lui Rika Venturiano

      Basescu e de vina, e clar!
      Asta am inteles, da' nu inteleg ce-s alea "Solutii economice underground care nu ne sunt eexplicate in niciun fel, dar care par a avea scopul de a deruta." Asta m-a derutat rau, m-a buimacit chiar....
      Decat sa-ti impleticesti condeiul in fraze rupte din "sinteza zilei", nu mai bine te relaxezi tu cateva ceasuri pe antena 3?
    • +10 (12 voturi)    
      Grivco (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:11)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Rika Venturiano

      Videanu a semnat in numele statului, nu al lui personal, in timp ce Prostanacul vroia o intelegere pt Voiculescu, Patriciu. Cred ca este mare diferenta.
  • +30 (34 voturi)    
    Geoana a fost chemat la ordine .... (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:04)

    CD [anonim]

    ....si de aceea a iesit coalitia 65% cu Johannis in frunte !Si ce e mai complicat pentru noi,romanii ,este ca din joc face parte si PNL,in frunte cu Crin carea ales sa castige niste procente pentru partid , in plus de ultimele realizate ,precum si UDMR care asteapta de la Moscova ,autonomia teritoriala ,singura fiind Moscova care intr-adevar ,poate sa le-o asigure ! Asa ca la Moscova s-a hotarat ca Geona trebuie sa fie presedinte, ca sa iasa cartile Moscovei in Romania , pe gaze,petrol,energie ,iar Crinutul a acceptat ''infrangerea de catre Geoana'' ,parafata odata cu numirea lui Bogdan Olteanu la BNR ,casa dea pe goarna informatii ,Via Patriciu-Moscova ,despre strategia BNRde convergenta la euo pana in 2014 iar Moscova ,avand informatia calda si rapida,pe fux ,sa poata contracra integrarea economica a Romaniei !Asta-i leaga pe cei 65 % si Parchetul General ar trebui sa sesesizeze pentru ca este un act consumat de tradare nationala atuturor actorilor cu Johannis ,gonflabilul,in frunte !
    • +15 (17 voturi)    
      uau (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:11)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui CD

      asta intr-adevar e o Bomba !!! Daca intr-adevar asa stau lucrurile si e destul de probabil, adica nu m-as mira sa fie asa, este foarte grav unde s-a ajuns. Totusi trebuie sa existe niste dovezi. Singurii care mai spun ceva sunt Nasul si Hotnews....si acuma cei de la Curentul. In rest toti se trag pe cur si ne intoxica cu manipularile lor ordinare. Chiar nu se poate face o ancheta mai amanuntita in acest caz sa vedem daca chiar asa stau lucrurile? Sa transpire odata si la televizor subiectul asta ca azi maine trec alegerile si spalatii pe creier voteaza cu Geoana sau Crin si dupa aia nu ne mai ajuta cu nimic ca stim aceste informatii !
  • +17 (19 voturi)    
    Sigur ca nu! (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:29)

    Sammy [utilizator]

    E prea prostanac pt asa ceva.. nu il baga nimeni in seama, sa fim seriosi..
    In ultimele zile au aparut doua stiri: Gusa a plecat in Statele Unite si Geoana in Rusia.. adica vezi doamne omul e sprijinit.. eu cred ca s-au dus, au dat o tura prin magazine au cumparat cate ceva si apoi s-au intors si au aruncat astea in presa, eventual au aratat biletele de avion.. Hai sa fim seriosi, cine sa il sprijine pe 'Mr Pin Head'
    • +14 (16 voturi)    
      Gusa s-a dus la Las Vegas ..... (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:24)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Sammy

      Sa se antreneze la poker, ca cine e bun la poker baga "bluf"-ul cel mai tare :)

      Nea Iliuta ar fi fost patron de cazinou daca l-ar fi lasat KGB-ul sa joace pe bani, dar a fost multumit si cu raportul punctului valoric rusesc:

      1 Punct - O paine sau o vodka :)
  • +25 (27 voturi)    
    descurajat (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:32)

    hm [anonim]

    degeaba :( oricat ar iesi la iveala afaceri jegoase ale echipei psd-pnl, boborul intelectual oripilat de basescu o va tine una si buna : votam orice numai sa nu iasa "dictatorul" - te pui cu manipularea?
    mi-i groaza, iar o sa pice romania cu cinci ani in urma...
  • +22 (24 voturi)    
    Lucrurile devin periculoase.... (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:34)

    judex [anonim]

    Geoana nu mai trebuie primit la sedintele CSAT, iar SRI trebuie sa devina mai activ si mai curajos.
    • +14 (16 voturi)    
      CSAT (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:12)

      mar [anonim] i-a raspuns lui judex

      Pai nu cred ca mai poate participa pentru ca nu are calitate legala.
      Aceasta marioneta este un pericol pentru tara. De ce oare au murit oamenii nevinovati in 1989, de ce am fost alergati si batuti in 1990 de mineri, ca acest trepadusi cu aere de mare politician sa plece ca ultimul om, pe furis sa pupe mana Tatucului?
      Se rasucesc in mormant miile de oameni care au murit la canal sau au fost exterminati de comunisti.
  • +30 (32 voturi)    
    HOTNEWS solicitati sa dea explicatii publice (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:34)

    Silviu [anonim]

    La fel ca in orice alt stat european si in Romania, domnul Geoana este dator opiniei publice sa demostreze ca vizita pe care a efectuat-o la Moscova a avut caracter privat.
    De aceea, Geoana trebuie sa inlature orice banuiala ca in cazul ipotetic al castigarii cursei prezidentiale, nu isi va pastra obisnuinta unor asemenea "spovedanii" moscovite.

    De aceea va rog (HOTNEWS) sa ii cereti sa prezinte public urmatoarele:
    - costurile calatoriei si sursele financiare din care au fost acoperite aceste costuri. Desigur, fiind o vizita privata trebuie sa demonstreze ca nu a utilizat fonduri bugetare pentru finantarea acestei vizite;
    - componenta delegatiei, desigur private;
    - programul si subiectele discutiilor avute;
    - daca a avut intalniri de importanta politica si geostrategica pentru Romania
    - daca a informat CSAT-ul despre aceste intalniri

    De asemenea va rog (HOTNEWS) sa cereti SRI si SIE sa prezinte public daca au stiut de aceasta vizita si daca intalnirile si subiectele discutate de domnul Geoana nu incalca legisaltia Romaniei.
  • +22 (24 voturi)    
    Un singur om discuta pe ascuns privatizarea Romgaz (Joi, 12 noiembrie 2009, 20:36)

    Adrian [anonim]

    Asa ceva nu am mai auzit de la adrian nastase. auzeam ca se mai ducea cate 1 2 sa stabileasca nivelul spagii, adica comisioane...


    E interes national? Cine l acuza de inalta tradarE?
    • +2 (6 voturi)    
      Privatizarea S-A FACUT DEJA ... (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:24)

      CONU [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ...si s-a facut de-acu 3 aproape 4 luni.
      Documentele au fost pecetluite, inca nu s-au dat publicitatii. Se asteapta "momentul oportun".
      • +2 (4 voturi)    
        Da, sigur, dle Vadim... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 7:36)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui CONU

        ...pardon, Majestate...
  • +10 (14 voturi)    
    Stiti de ce nu-i convine lui Geoana... (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:16)

    Angela Similea [utilizator]

    Stiti de ce nu-i convine lui Geoana ca ne conduce Basescu? Nu ca bea ci ca nu bea indeajuns...el vrea sa ne vanda unora cu experienta sa invatam si noi traditia vodcii si cum se bea cu adevarat...el a facut ceva vizite pe la rusi si a prins gustul...
  • +5 (7 voturi)    
    in ce scop tovarasi (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:35)

    cd98 [anonim]

    ...?
  • -14 (16 voturi)    
    acelasi eu (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:38)

    theflorin [anonim]

    eu crede ca domnul base a avut mai multe vizite de acest fel daca ar fi primit =))) el e izolat din toate tarile sa aud si eu care a zis ca basescu a avut vreo vizita in alte tari secrete
  • -15 (17 voturi)    
    Geoana e ca Basescu (Joi, 12 noiembrie 2009, 21:53)

    katrina [anonim]

    Batalia pt primul loc in concursul Coruptiei este stransa intre Basescu si Geoana. Cum se face ca domnii de mai sus, reusesc sa faca rost de bani pt campanii si pt partid prin orice metoda? Asta in timp ce romanii de rand mor de foame.
    • +11 (13 voturi)    
      geoana e mort de foame? ma lasi! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:03)

      la ce anume, la sex? [anonim] i-a raspuns lui katrina

      bai baiatule (cu nume de fata), iti platesc eu o zi sa numeri (in bucuresti, unde si esti) afisele lui geoana si ai sa intelegi ca sunt de 2 ori mai multe ca ale lui basescu (cu vechimea insa sper sa te descurci tu cu un concediu medical, ceva) asa ca romanii mor de doua ori mai mult de foame din vina lui geoana si, in special, al psd. nu geoana nu e de vina ptr cheltuielile comandate ptr perioada electorala ci altii din psd.
  • -11 (15 voturi)    
    surse (Joi, 12 noiembrie 2009, 22:28)

    edward [anonim]

    Imi place foarte mult cum scrii si te citesc cu placere, dar m-a mirat foarte tare sa vad " au declarat pentru HotNews.ro surse politice" intr-unul din articolele tale. Eu unul n-as publica ceva daca n-as putea face publica identitatea surselor, atlfel veridicitatea afirmatiilor tale nu poate fi verificata. Se prea poate sa fie adevarat ce zici, dar in momentul in care am citit "au declarat surse politice" nici nu ma mai obosesc sa citesc mai departe. Nu asa se face presa, intelegi? Daca au declarat atunci da linkuri ceva sa vedem si noi, altfel foloseste "a ciripit/soptit cineva".
  • +16 (18 voturi)    
    Somn usor Romanie !... (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:48)

    vlad tepes [anonim]

    ...cand Romania va avea nevoie de schimbarea de la catolicism la ortodoxism al Papei de la Roma,vom pute apela la serviciile d-lui S.R.stanescu si Chiereac si suntem siguri ca vor gasi metodele ortodoxe cuvenite...cand Romania va avea nevoie de gaz mai ieftin de la rusi,vom apela la Mircea Geoana si Iliescu ca au pile si ne rezolva...cand Romania va avea nevoie cum sa furam petrolul Kazasthanului,vom apela la Patriciu ca se pricepe...De ce ne facem griji!?!...SOMN USOR ROMANIE,oamenii patriei vegheaza !
    • +8 (10 voturi)    
      voteaza cu stampila daca mintea nu te ajuta! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:08)

      Johannis [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      Cand Romania va avea nevoie de romani care stiu limba romana nu va apel la tine, fii linistit. Nu se spune ortodoxism ci ortodoxie.
      Somn nu prea usor tie ca e cam naspa sa fii ca Tariceanu, analfabet si, si mai naspa sa fii ca Geoana (nu stiu cum sa il categorisesc ptr ca e groaznic cum isi bate joc de limba noastra)!
      • +2 (2 voturi)    
        Alege, stimabile.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:51)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Johannis

        si nu mai da lectii altora.
        ORTODOXÍSM s.n. 1. Religia creștină ortodoxă. 2. Calitatea de a fi ortodox (2). 3. Doctrină literară și ideologică românească din perioada interbelică; înclinare spre cultivarea temelor și motivelor religioase ortodoxe. – Ortodox + suf. -ism.
        ORTODOXÍE s.f. 1. Caracterul a ceea ce este ortodox; doctrina bisericii ortodoxe; (p. ext.) religia, biserica ortodoxă. 2. Conformitate cu principiile tradiționale ale doctrinei bisericii creștine ortodoxe. [Gen. -iei. / cf. fr. orthodoxie, gr. orthodoxia].
  • +15 (17 voturi)    
    Geoana, un pericol pentru tara?! (Joi, 12 noiembrie 2009, 23:49)

    dana [anonim]

    Mircea Geoana este dator electoratului caruia se adreseaza in campania electorala, cu declaratii clare in ce priveste politica externa pe care intentioneaza sa o promoveze, daca ajunge presedinte. Promite multe masuri in domeniul social (sunt putini cei care cred in ele) dar nu aminteste nimic despre simpatiile pe care le are in afara granitelor de est. Romanii ar trebui sa fie corect informati si sa stie clar ce ii asteapta in urmatorii 5 ani daca Geoana ajunge presedinte. Sunt multe proiecte regionale in care si Romania este partener. O schimbare de directie, de conjunctura, nu avantajeaza statul roman, care nici pana acum nu a reusit sa se impuna prin coerenta in ce priveste dezvoltarea economica, cu atat mai putin in politica interna.
    • -1 (3 voturi)    
      geoana ca geoana dar noi,cunoscatorii de lb romana (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:50)

      margelatru [anonim] i-a raspuns lui dana

      "caruia i se adreseaza" in loc de "caruia se adreseaza", asta ca sa nu fim analfabeti ca tariceanu si geoana. nu am vrut sa supar ci sa indrept.
  • +14 (16 voturi)    
    Geoana a trecut la rusi (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:52)

    Andrei T [anonim]

    Trei stiri ar trebui sa fie extrem de ingrijoratoare pentru romani:
    1. ambasadorul presedintelui american, un liberal de stanga din marea familie socialist-marxista, lauda activitatea presei din Romania, care, in cea mai mare parte ii este ostila candidatului de dreapta la presedentia romaniei, Traian Basescu. Intr-un mod "perfect democratic" si "corect politic" socialistii se ajuta intre ei;
    2. Mircea Geoana, olteanul cu fatza de baba, fost ambasador la americani pe vremea republicanilor, a trecut in barca rusa, acolo unde consilierul lui Gusa este ca acasa si de unde ia bani buni ca agent de influenta in Romania. M.G. se adauga astfel factiunii pro-ruse din politica romaneasca reprezentata la varf de Dinu Patriciu si conducerea liberala actuala;
    3. UDMR-ul continua sa sfideze cerintele Partidului Popular European de a se alatura celuilalt partid romanesc din aceasta familie, PD-L. Acesta se pozitioneaza astfel cu gandul la autonomie si avand in conducere oameni contrlati de rusi. In desfasurarea ultimelor evenimente, cinismul UDMR-ului a fost imens. A stiut foarte bine, dupa cum a declarat, ca "guvernul interimar nu va avea aripi", neputand asfel sa fie satisfacute exigentele FMI-ului si lasand criza sa muste si mai tare din Romania.
    Dupa cum se vede, ca atatea ori in istorie, Romania poate fi iar la cheremul rusilor. Totul depinde de votul nostru.
  • +12 (14 voturi)    
    mai sunt si banii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 0:57)

    andrei [anonim]

    nu e doar atât. gusa se lauda pe la cunostinte ca geoana a primit 5 milioane dolari de la rusi pentru campanie. o parte din bani i-a adus mirciulica personal cand a fost la moscova, după ceilalti s-a dus gusa
  • -5 (7 voturi)    
    mama ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:25)

    sven [anonim]

    ... ce de raspandaci pe-aici ...
  • +2 (6 voturi)    
    Cenzura (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:33)

    Demetra [utilizator]

    Am scris mai multe comentarii, ar vad ca niciunul nu a fost afisat. Constat ca exista o cenzura care selecteaza , dupa anumite criterii, textele trimise. V-as ruga sa publicati ceea ce avem voie sa scriem si ce nu , ca sa nu ne mai obosim de pomana si sa nu va mai deranjam. Credeam ca este un spatiu al cuvantului necenzurat, dar observ ca m-am inselat.
    • +2 (4 voturi)    
      Şi "mărturia" asta ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:02)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

      ...cum de nu ţi-a fost cenzurată ? Ori comentariile tale aveau nevoie de "bip"-uri, ori n-ai dat click cum trebuie, ori ... e o minciună de-a ta ca să decredibilizezi hotnews. Hotărăşte-te în ce categorie te încadrezi.
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze pt banuiala (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:44)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

        Cu toata sinceritatea iti spun ca nu trebuia niciun bip, am apasat si pe OK, dar comentariile au aparut, am constatat astazi ca au fost postate ,dupa vreo 3 ore dupa ce le-am scris. Oricum, imi cer scuze, pt banuiala. Nu vreau , in niciun caz, sa decredibilizez site-ul, mai ales ca nu mai citesc decat Curentul, EV.Zilei si Hotnews.
  • +8 (12 voturi)    
    stiti ce i-a spus Medvedeev lui Geoana? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 2:40)

    geoanasexcu [anonim]

    banc:
    -stiti ce i-a spus Medvedeev lui Geoana?
    -ba Mircea, acolo la Budapesta, mereu am avut presedinti ce se termica cu 'escu" ...( ceausescu, Ileiescu, Conatninescu, Baescu...) iti dai seama, tu nu ai nici o sansa...)
    - da , tovaras Medvedeev , zice Geoana, imi schimb numele...ce-ar fi sa ma sa ma cheme Prostanachescu?
    • +1 (1 vot)    
      escu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:13)

      costin [anonim] i-a raspuns lui geoanasexcu

      Foarte foarte tare bancul, si foarte adevarat :) Ar putea sa isi schimbe numele in Marioneta lui Iliescu si asa ramane tot Escu :))
  • +9 (11 voturi)    
    Citat din Patriciu: Geoana "liberalul" (Vineri, 13 noiembrie 2009, 3:32)

    Decebal [anonim]

    Domnule Tapalaga, poate considerati ca trebuie insistat un pic pe episodul de acum doua saptamini de la Tatulici, cu Tiriac si Patriciu, cind ultimul se rupea in laude la adresa Gioanei, cit de liberale vederi are acesta si cit ar fi de bun pentru nu stiu ce. Nu stiu cit acest ins il sprijina pe Crin si cit pe Gioana, dar celor lipsiti de scrupule mai putin le pasa cine o sa fie presedinte, si mai mult ca trebuie sa se puna bine cu oricine ar putea sa "iasa", ca sa le mearga afacerile. Si se pare ca cu Geoana ar mirosi puternic a gaz. Mi se pare ca un singur personaj nu a "pus botu", unul pe care nu la invins sitemul deocamdata. Ghiciti cine?
  • +5 (5 voturi)    
    Cum trebuie privatizate companiile energetice? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 5:02)

    Bogdan [anonim]

    Bun, Geoana e neocomunist - pentru cei care nu stiau - si purtatorul de cuvant al imitatorilor lui Putin in Romania.

    Dar companiile energetice (si Posta) trebuie privatizate cat mai curand. Cum?

    Mai intai abolindu-se proprietatea statului asupra resurselor subsolului. Orice se afla in subsol, acum sau se descopera in viitor, trebuie sa fie proprietatea proprietarului terenului de deasupra, oricine ar fi el : Gheorghe, Manole, George... In acest fel se desfiinteaza concesiunile si sistemul de licente, in jurul caruia infloreste coruptia.

    Apoi companiile energetice - ele trebuie sa fie mai mult de trei pe fiecare segment, daca nu e cazul trebuie sparte - trebuie vandute prin ofertya publica la bursele internationale din Vest, nu prin negociere directa cu guvernul - alt focar de coruptie.

    Salariatii acestor companii ar trebui sa primeasca de asemenea un procent de actiuni rezervate in acest scop, distribuite egal sau in functie de vechimea in slujba in mod nominal, cu titlu personal fiecarui angajat. Aceasta masura se ia cu conditia de a elimina orice clauze privind salarii compensatorii pentru disponibilizari sau orice alt fel de pretentii pecuniare ori non-pecuniare sindicale.

    Dupa asta, ramane ca domnia legii sa functioneze iar statul si politicul sa fie tinut cat mai departe de economie.
  • +3 (5 voturi)    
    geoana este rus??? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:39)

    elena [anonim]

    geoana este rus de merge sa vb la moscova....???
  • -7 (7 voturi)    
    Baselu si politica externa (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:00)

    Tina [anonim]

    De la inceput tin sa mentionez ca voi vota cu Antonescu, singurul candidat diferit de oferta fostelor feseneuri...
    In al doilea rand cred totusi ca Geoana nu a gresit mult discutand cu marile puteri din zona. Si cancelarul german merge la Moscova, toti liderii Europeni merg la Moscova - toti liderii Est-uropeni au fost la Moscova chiar si in preajma alegerilor. De altfel Basescu era singurul lider de pe aici care avea interzis acolo. Problema nu era ca Base nu era agreeat ci faptul ca la modul cum pun rusii problema si din cauza centralizarii lor nici produsele romanesti nu mai aveeau acces acolo si aici nu sufera numai Baselu si clica ci suferim toti. Avem un vecin cu uriase resurse pe care toti europenii se bat iar Baselu a inteles ca trebuie sa arunce cu noroi in ei pe baza unor motive de acum 50 de ani.... Lumea s-a schimbat draga Baselu. Moscova de azi ne poate oferi oportunitati economice uriase, asa cum a si oferit Cehiei, Poloniei, Ungariei etc etc. Eu vreau un conducator care sa fie primit si in USA si la rusi si peste tot. Matale esti prea scandalagiu, presedinte de partid iti sta mult mai bine decat postul de acum.
    Antonescu a gresit atacandu-l pe Geoana pe problema asta, sper sa nu mai faca erori din astea. Eu la fabricuta mea nu am nici o vina ca sa platesc gazul mult mai scum decat un antreprenor similar din Ungaria doar pentru ca Baselu are pata pusa.
    • +4 (4 voturi)    
      daca taceai.... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:00)

      mad [anonim] i-a raspuns lui Tina

      Esti clei fata mea in politica externa. Stai la fabricuta ta si plateste gazul. Inca ceva, daca esti smechera... Trage de la fabricuta ta direct gaz din Rusia! E simplu... Cumperi cativa mii de km de teava de 1,5 toli, vb cu Geoana ca sa ia o stanga cu el ca sa o infiga la rusi, cand se duce incognito iar in Romania o reduci la 1 tol, ca sa ai presiune, urmand ca atunci cand ajungi la curtea fabricutii sa o reduci la 3/4 toli. Do you understand woman?
      • -2 (2 voturi)    
        Baseii si logica - baba si mitraliera (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:11)

        Lars [anonim] i-a raspuns lui mad

        Iar tu esti clei in general (sau ai luat de ja o votca de dimineata dupa modelul tatucului?) Daca aia platesc gazul scump ai si tu de suferit prin faptul ca economia e necompetitiva fata de vecinii nostri mai de la vest, chiar daca esti functionar la stat si aparent n-ai treaba cu asta ( timpul trece leafa merge la voi doar pana cand astia din economia reala nu vor mai putea alimenta bugetul)
        Greu cu economia la astia care stiu doar sa aplaude. Am senzatia ca Baseii au luat strict modelul anilor 50 de a lupta impotriva celor care tin cat de cat tara asta in viata. Dupa "patronii onerosi" acuma am vazut ca au reinviat si termenul de "mosier" folosit in sens peiorativ. Acuma l-au aplicat doar pe Dinescu, urmeaza si restul. Azi vor pleca din Oltenia daca nu se conformeaza, maine vor pleca din tara.....
        • +2 (2 voturi)    
          Geonele (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:10)

          mad [anonim] i-a raspuns lui Lars

          Vroiam sa iti raspund, dar ma complic. Nu ai inteles nimic
      • 0 (2 voturi)    
        Raspuns lui Mad (Vineri, 13 noiembrie 2009, 21:01)

        Tina [anonim] i-a raspuns lui mad

        Imi spui sa stau la fabricuta mea si sa platesc gazul... Voi sta, ce sa fac, doar asa am facut tot timpul: noi am muncit si am platit orice pret aberant iar voi funtionarasii aplaudaci ati facut ce ati stiut mai bine - adica ati supt de la buget . Ieri mai toti ridicati osanale lui Ilici, azi lui Zeus iar maine cine mai stie cui... In timpul asta eu si restul care de fapt tinem aceasta tara vom face tot ce stim: muncim, platim gazul, toate forfetarele inventate de metalurgii vostri porecliti economisti etc etc.
    • 0 (0 voturi)    
      serios?!? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 3:32)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Tina

      Si de presedintele Poloniei ce zici?!? Cred ca se duce zilnic la Moscova.
  • +7 (7 voturi)    
    Asa a fost invatat (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:14)

    Ilici Ionevici [anonim]

    In esenta omul a discutat cum va face el cadou institutii strategice ale Romaniei daca FSB-ul il va scoate presedinte in Romania.Nu e normal sa procedeze asa daca predecesorii lui asa au facut?A se vedea DistriGaz.
  • +4 (6 voturi)    
    Provot (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:57)

    pe urmele lui Ili(ci) [anonim]

    L-o fi trimis maestrul papusar la Moskwa sa il scloeasca in tainele culorii rosii.
  • -5 (7 voturi)    
    romania independenta! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:04)

    kitto [utilizator]

    lupta se va da intre pdl si psd....
    va castiga acel partid capabil sa mobilizeze cat mai multa prostime...
    suntem un popor usor de manipulat, prost si care ne meritam asemenea conducatori..
    jos mafia politica din romania!
    vreau o romanie independenta!
    votati oameni independenti la presedentie!
    • +7 (7 voturi)    
      Abureala (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:19)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Oameni independenti cum ar fi Oprescu??:)) pai ala pute a PSD ca sa nu mai zic ca e total incompetent.E tara plina de scursuri KGBiste
      • 0 (4 voturi)    
        Oprescu nu e independent. EBA este. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:31)

        Doru [anonim] i-a raspuns lui Jean

        Treaba cu independentul dependent functioneaza de minune peste tot. Problema e ca "prinde".
        Sanatate,
        Doru.
  • -7 (7 voturi)    
    Votez Geoana ! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:05)

    mihai [anonim]

    Trebuie sa avem relatii bune cu vecinii nostrii. Pentru ce sa avem relatii proaste cu Rusia ? As indrazni sa zic ca la nevoie , dintre doua tari SUA si RUSIA, Romania ar fi ajutata mai mult de rusi. Geoana e un bun diplomat ,iar daca poate negocia cu rusii , in folosul tarii , bravo lui. Geoana Presedinte !
  • -6 (6 voturi)    
    Noapte buna, romani! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:28)

    Doru [anonim]

    Credeti ca e nasol jocul lui Geoana & co? Pai orice stat care se respecta are servicii secrete si filiere pe toate flancurile. Daca il lasi pe Base sa negocieze ceva, zice ca o face in interes national si nu mai iese nimic. Foarte bine ca s-a dus Geoana la Moscova. In toate statele lumii se intampl lucrul asta dar nu se mediatizeaza pentru ca este ridicol. Trebuie sa fie un Patriciu peste tot. Altfel ar fi companii de stat falimentare.
    Celor care cred ca afacerile gigant se fac intre oamnei cinstiti, necorupti, pusi pe interes national le spun un simplu "vise placute". Asta se intampla peste tot in lume.
    Noapte buna,
    Doru
    • +6 (6 voturi)    
      base si geo (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:15)

      costin [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Tu zici ca Basescu se ducea in interes national si nu iesea nimic? Eu nu cred ca e chiar asa. Lasa ca in schimb s-a dus Geoana la Moscova in interes personal sa-si umple el buzunarele si i-a iesit combinatia. Insa nu i-a iesit chiar asa de bine pentru ca acum trebuie sa dea cateva explicatii imposibile. Geoana e un prostanac.
  • +6 (6 voturi)    
    geo (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:13)

    Mihai [anonim]

    Vrajeala peste vrajeala. Geoana nu stiu cum scoti camasa din situatia asta, dar ar trebui sa iti cauti mai bine minciunile pentru ca nu sunt bune. Poate chiar a vorbit de privatizarea Romgaz, dar cu siguranta peste cuvantul lui Basescu. Cum poate un om ca Geoana sa conduca tara, un prostanac care isi face legea singur ?
  • +2 (2 voturi)    
    base (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:12)

    costin [anonim]

    Asa cum a zis si Basescu, Geoana este un nimic fara Iliescu si obisnuiti-va cu ideea asta. Daca il votati pe Geoana il votati de fapt pe Iliescu. Va convine asta? Iliescu care a condus tara timp de 8 ani cu rahaturile lui.
    • -4 (4 voturi)    
      Iliescu e de vina pentru tot (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:47)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui costin

      Eu cred ca Base e un manelist notoriu. Pentru audienta zice ca are dusmani. Simte ca poporul se excita atunci cand il anunta dusman pe Iliescu. Sunt sigur ca daca o gaseste pe EBA drogata intr-un sant o sa spuna ca Iliescu e de vina. Sunt SIGUR. Daca ati observat pe chestia asta bate subiectul la greu.

      Inca o data:
      Noapte buna
  • +4 (4 voturi)    
    geoana si ce reprezinta el (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:19)

    cititor [anonim]

    Citind articolul asta mi-am amintit de piesa "In umbra marelui URS(S)" de Phoenix.
  • +3 (3 voturi)    
    stafeta (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:00)

    sandu [anonim]

    Faptul ca Gioana spune ca s-a dus la Moscova in interesul Romananiei este o gluma de prost gust. Tipul de la GRU, care precis este bun prieten cu Iliescu, a trebuit sa faca legatura intre prostanac si serviiciile secrete, astfel stafeta a fost predata complet. Dovada ca cele spuse mai sus sunt plauzibile, o constitue deplasarea pe blat a lui Geoana, deplasare tinuta secreta si dezvaluita abea acum. Cred ca marele guru a rostit din nou ¨To`aras Moscova trebuie sa stie ca vom face totul pentru a prelua puterea!¨ Traiasca PCR!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Vizita de taina a lui Geoana o rusine nationala (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:37)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Cine-l mai crede pe acest mincinos cand se disculpa mizerabil negand adevaratul scop al vizitei de asi pregati terenul inaite de alegeri si dupa in cazul cand ( doamne fereste ar castiga alegerile) Fata de cate minciuni a spus pana acum ce mai coteaza inca o minciuna pe aceasta tema,ca de el este al doilea om in stat si isi permite sa nu se consulte cu presedintele tarii pe probleme de politica externa si mai mult nici cu ministru de externe.
  • -2 (2 voturi)    
    o minge autentica,la fileu,lui geoana (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:48)

    privitor [anonim]

    criterii alegeri presidentiale***
    fisa postului presedintelui,rezulta din Constitutie TITLUL III - Autoritatile publice cap II, http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c2.unele din componentele practice ale acestei fise sunt:
    • relatiile sale internationale,ca de economia interna se ocupa premierul si guvernul.de aceea,este recomandat ca presedinte un fost ministru de externe.altfel, striga un vecin-fratior mai tare si nu sare nimeni in ajutor.in concluzie, canditatii fara background (ministru) de externe n-au ce cauta pe liste alegeri presedinte.in plus,
    •trebuie sa fie bun mediator intern intre partide.aceasta inseamna ca a detinut o functie inalta in parlament.similar, trebuie stabilite criterii si pt celelalte alegeri:euro,parlamentare,locale..
    ***atentie! s-au mai facut, in trecutul apropiat, experiente, pe diferite inalte posturi,cu niste profesorasi,la sfaturile unor poeti si filozofi.rezultate: respectivii,si-au imbogatit cv-ul respectivii.atit.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMÂNIA POLITICĂ (FĂRĂ ECONOMICĂ) (Vineri, 13 noiembrie 2009, 21:20)

    Doru Dascalu [anonim]

    Aceasta este România reală, în mintea românului de rând. Pentru că românii nu au aflat că politica este legată de economie. Aceste două concepte, se leagă în conştinţa românului de rând, doar când vede că se fură din economie cu ajurorul politicii.
    Românii pot fi împărţiţi în trei categorii :
    Românii care cunosc ce e politica, cei care nu cunosc ce e politica si cei cărora nu le pasă de politică.
    Culmea este că românii nu se hotărăsc în care tabără să rămână.
    Sunt unii care cunosc ce e politica, dar nu le pasă de ea.
    Aceştia se regăsesc printre intelectuali, jurnalişti, oameni de afaceri, politicieni, şi chiar oameni obişnuiţi.
    Sunt unii care nu cunosc ce e cu politica, nu le pasă de ea, dar vorbesc de politică. Îi poţi găsi printre jurnalişti, oameni politici şi oameni obişnuiţi din popor.
    Sunt unii cărora nu le pasă de politică, dar îşi dau cu părerea de politică, căutând să impună cu ajutorul vorbelor docte sau nu, ce e aia politică. Aceştia se regăsesc printre oamenii obişnuiţi, jurnalişti, şi ce e mai grav, printre analiştii politici.
    Printre cei care cunosc politică, vorbesc despre ea, dar nu le pasă de politică sunt cei care provoacă cel mai mult rău României şi oamenilor în general. Toate aceste categorii de români, apar dintr-un singur motiv.
    Dintr-un egoism românesc. Egoism cu care românul nu se naşte, dar orice implicare a unui român pentru alţi români, duce la blamarea miştocărească sau acuzaţii de interes, chiar din partea celor care sunt ajutaţi şi a celorlalţi din jur, aşa că implicarea neapreciată de către ceilalţi, duce la nepăsare, iar nepăsarea se transformă în egoism.
    Şi sunt convins că această caracteristică a poporului român, nu este apărută de ieri de azi, este de mult în conştiinţa poporului, pentru că altfel nu ar circula în popor vorba „Facerea de bine, e _utere de mamă”» !
    Cine încearcă să schimbe ceva în societatea românească, va fi privit imediat cu unul care vrea să facă rău, această teamă de „bine
  • +2 (2 voturi)    
    nota (Vineri, 13 noiembrie 2009, 22:09)

    EUGEN [anonim]

    probabil rusu nu a gasit cum sa isi vare coada,si a gasit portita la romani...ca tot am facut praf ceea ce e cel mai important intr;o tara ,adica industria
  • +2 (2 voturi)    
    ceva foarte interesant (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 0:55)

    grotaus [anonim]

    Cred ca este extrem de edificator acest articol aparut in revista 22. Sper sa va formati o parere cat mai realista asupra d-lui Geoana.
    http://www.revista22.ro/instrumentarul-hegemoniei-ruse-4785.html
  • 0 (0 voturi)    
    magar la Moscova (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 7:48)

    ramonik [anonim]

    Preşedintele Traian Băsescu a calificat marţi vizita lui Mircea Geoană la Moscova drept 'absolut anormală' şi 'inacceptabilă' şi a avertizat că 'totul costă în relaţia cu Rusia'.