Crin Antonescu ia lectii de actorie de la Mircea Diaconu, ca sa dea bine in fata alegatorilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2009, 20:01 Actualitate | Politic

Candidatul liberal la presedintia Romaniei a gasit solutia pentru a reusi sa le transmita alegatorilor, intr-un mod ireprosabil, mesajul sau electoral: Crin Antonescu ia lectii de actorie de la colegul sau de partid, actorul si profesorul Mircea Diaconu. Dezvaluirea a fost facuta de senatorul liberal Mircea Diaconu intr-un interviu acordat Inpolitics.ro.

Cunoscutul actor, aflat la primul sau mandat de senator, spune despre liderul liberal ca "are stofa de actor", iar despre actualul sef al statului, ca "Este un actor cabotin".

In ceea ce il priveste pe candidatul social-democrat Mircea Geoana, Diaconu este de parere ca "Si el detine ceva dintr-un actor, insa  nu reuseste niciodată sa se identifice cu mesajul pe care il transmite sau cu rolul pe care îl joacă. Urmarea - chiar si atunci cand spune adevărul, avem impresia ca minte".

Inpolitics.ro. scrie ca liderul liberal nu este singurul candidat la prezidentiale care ia lectii de la un actor profesionist pentru a comunica mai bine cu electoratul. Emil Constantinescu s-a bucurat, inaintea alegerilor din 1996, de consilierea lui Ion Caramitru, iar Ion Iliescu a primit si el sugestii de la Sergiu Nicolaescu si Ion Besoiu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1711 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    N-are nevoie! (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:10)

    ???? [anonim]

    Daca vrea sa fie actor sa urmeze cursurile IATC. Lui Antonescu i-ar sta bine mai degraba in rolul saltimbancului. Desi nu cred ca i-ar sta rau nici in rolul coanei Chirita... Ce sa zic? Penibili. Si Antonescu dar si Diaconu. Diaconu tot a jucat candva in "Petrolul, aurul si ardelenii"... Acum chiar a simtit pe bune de unde vine mirosul petrolului. De la "liberalii" lui Patriciu. Pacat de el. De Diaconu. S-a compromis definitiv.

    N.R. Din respect pentru participantii la dialog va rugam sa nu mai folositi personalitati multiple pentru a posta acelasi tip de mesaj. Va multumim.
    • +3 (11 voturi)    
      Dragi alegatori, credeti-ma, ca nu joc teatru.. (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:33)

      Frraatzi tzarrani..mai.. [anonim] i-a raspuns lui ????

      INca o informatie care va contribui la amplificarea proastei imagini a clasei politice. Nu e de ajuns ca erau adesea prinsi in flagrant de mediocritate sau ignoranta crasa, acum afla lumea ca mai iau si lectii de actorie, sa dea bine cand mint, sa nu se vada minciuna prea clar. Ce mizerie...
    • -2 (4 voturi)    
      prenumele este bun!!! (Vineri, 25 septembrie 2009, 23:07)

      neo [anonim] i-a raspuns lui ????

      numele este GRESIT!!!!
      Crin suna cam feminin :))))
      • -3 (3 voturi)    
        Suer spus! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:08)

        Elena Iasi [utilizator] i-a raspuns lui neo

        numele e prea mare pt.asa statura !
    • -3 (3 voturi)    
      Super plus (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:28)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui ????

      Diaconu e OK ca actor dar ca politician e penibil.
      Unii il voiau pe Isarescu presedinte.
      O tampenie, omul trebuie lasat acolo unde chiar se pricepe.
  • +6 (16 voturi)    
    un actor (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:20)

    sadwank [anonim]

    Un actor grabit,
    Care-si spune,
    Replica si-apoi
    A plecat zimbind

    Pe alta scena.
  • +3 (11 voturi)    
    doi comici ai politicii :un fraier si un ratat (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:21)

    Eneas [anonim]

    va las sa nominalizati fraierul si ratatul !
    • +1 (7 voturi)    
      Cum se spune adevarul (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:36)

      cohan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Mircea Diaconu spune despre Geoana: ”chiar si atunci cand spune adevărul, avem impresia ca minte". (are mare dreptate)
      Sa inteleg ca o lectie de actorie suna cam asa: ”Draga Crin. Nu conteaza ce spui. Trebuie insa, sa lasi tot timpul impresia ca spui adevarul. ”

      Parerea mea e ca nu-ti trebuie lectii de actorie sa spui adevarul. Iti ajung doar ce sapte ani de acasa.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu conteaza ce mai faci Crin... (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:29)

    bgd [anonim]

    N-ai nici o sansa. Esti prea slab. Trebuia sa-l lasi pe Tariceanu....ca e mult peste tine. Si-l si cunoaste pe Basescu....s-au certat atatia ani, era mult mai potrivit decat tine.
  • +7 (15 voturi)    
    "Este un actor cabotin" (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:29)

    dorin [anonim]

    Pai domnule Diaconu, ceea ce afirmati dumneavoastra cu multa ipocrizie este unanim valabil pentru toti politicienii! Adica, cu alte cuvinte, si pentru dumneavoastra. Pe de alta parte un actor este prin definitie cabotin. Ar trebui sa stiti asta foarte bine. Zau, renuntati! Nu va sta bine deloc in costumul asta cam stramt de politician. Adica de cabotin. Ati intrat in murdaria asta, acum trebuie sa v-o asumati.
  • -2 (12 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:42)

    FFF T [utilizator]

    in toate statele civilizate candidatii fac asta
    • +5 (11 voturi)    
      Da? (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:01)

      ???? [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Numai ca la noi unii candidati nu prea par atat de "civilizati" pentru asa ceva. Antonescu e, de exemplu, unul dintre ei. Apropo, ii propun lui Diaconu sa-i sugereze lui Antonescu sa nu-si mai vopseasca parul, sa-si mai tunda chica aia penibila de liceean intarziat si eventual sa-si lipeasca o mustacioara, perciuni si barbita. Cine stie, poate ca asa ar mai putea avea vreo sansa... Aaaa... Uitasem... Si sa candideze sub un alt nume.
  • +2 (4 voturi)    
    catre cel fara nume ???? (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:52)

    babaroasele [anonim]

    tu nu ai alta treaba?????tu chiar faci parte dintre cei MULTI adica....sti tu....

    din cauza voastra o ducem asa de rau....
  • +4 (12 voturi)    
    din filmografia romaneasca (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:57)

    vala [utilizator]

    artista, dolarii si ardelenii este un film cu Mircea Diaconu ... artistul, politica si crinii e doar un kitsch ...
  • +2 (10 voturi)    
    Lectii... (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:03)

    Rodica [anonim]

    Dar lectii de morala, cinste, corectitudine si bun simt de ce nu ia?...
  • +2 (10 voturi)    
    PNL = Partidul Actorilor (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:11)

    Ovidiu [anonim]

    ne amintim cu placere cum luau cursuri de actorie Tariceanu si Olteanu

    http://www.youtube.com/watch?v=5ks3CHatj6Q&feature=player_embedded

    Eu nu inteleg de ce baietii astia nu incearca sa se si angajeze ca actori. E clar ca cineva ii obliga sa faca politica ( oare cine ? ) desi, pasiunea lor cea mai mare este actoria....

    Eu i-as sustine in actoria lor, deoarece chiar cred ca toti avem cate un talent ascuns si trebuie sa il descoperim. Si m-as bucura mai mult sa isi exerseze talentele pe o scena cu un public, decat cu viitorul copiilor mei.

    Pe de alta parte, m-as bucura daca si-ar gasi o meserie serioasa pentru ca nu ar mai trebui sa le dau eu leafa, din taxele mele.

    E mult mai frumoasa meseria de actor decat de politician... Cati actori ati auzit sa vina acasa si sa ia lectii particulare de analiza politica ???

    Iata de ce are dreptate Baselu cu reducerea scaunelor.
  • +3 (9 voturi)    
    Filantropica e de ei! (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:55)

    Liviu Iordache [anonim]

    Sunt de Filantropica, amindoi. Iar Mircea Diaconu, dupa o viata onesta, se face de ris la batrinete, dormind prin microbuze la un asa-zis turneu in Germania exact in momentul in care erau alegerile care l-au dus de pe locul 3 prin Arges in parlamentul Romaniei. Acum, fara pic de rusine si bun simt, e activ, are pareri, da indicatii. Un penibil lovit de andropauza inclusiv artistica, esuat in politica. Iata ca se poate ajunge rau exact cind crezi ca ai ajuns ceva...
  • -2 (6 voturi)    
    crinul (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:18)

    dan [anonim]

    Au gasit si liberalii pe candidat......mai hilar nu cred ca era unul in PNL. Poate mai au vreme sa-l schimbe...Tariceanu ar avea sanse duble. Crinul......e pentru teatru poate, dar si acolo ma indoiesc ca ar fi bun de ceva.
  • +1 (9 voturi)    
    este sigur ? (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:57)

    directia 5 [anonim]

    poate e viceversa,diaconu ia lectii de actorie si crin de politica ,nu cred ca krin poate fi egalat in rolul lui Farfuridi sau Dndanache ,este' croit' pentru opera lui nea Iancu si din pacate nu este singurul
  • +1 (9 voturi)    
    actorul si salbaticii lui electori (Vineri, 25 septembrie 2009, 23:17)

    the [utilizator]

    pe actorul adevarat cu legitimatie, nu l-a sustinut nimeni ... duda ei de treaba !

    Iar Crin ar fi luat cele mai bune lectii de dat din mâini de la Neanicu ... ca de bâlbâit , asta poate oricine si singur.
  • 0 (8 voturi)    
    Esti terminat bre Nea Crin! (Vineri, 25 septembrie 2009, 23:25)

    Don Qijote [anonim]

    Mai bine il lasai pe Tariceanu. Era mult mai capabil decat tine si in plus stie si economie. Asta d.p.d.v profesional ca in ceea ce priveste relatia cu Petrolaru ma abtin de la comentarii.
    Cu actoria...ce sa-ti zic? Toti sunteti niste falsi cu sau fara cursuri. De 20 de ani tt ne-ati mintit si inca o sa ne mai mintiti.

    Domnu Diaconu...e terminat! S-a compromis rau de tot. Si cand ma gandesc ca acest actor si om era preferatul meu si in plus ii stiam tt replicile din film si teatru, ma fac sa-mi fie rusine sa ma mai uit in oglinda.

    Rusine Mircea!
    • +2 (4 voturi)    
      Autodistructivi (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:07)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Don Qijote

      Nu ne place clasa politica. Asta e clar! De 20 de ani auzi si ne repetam singuri fraze de genul "oamenii de valoare nu intra in politica", "toti ratatii dpdv profesional se baga in politica" etc. Atunci cand insa, din intamplare sau poate planificat, un individ valoros pentru societate din prisma celor pe care le-a realizat in domeniul sau de activitate "razbate" in politica, noi ce facem? Aruncam cu pietre in el si ii spunem ca "s-a compromis". Apoi Dumnezeu sa va mai inteleaga, natie de nehotarati...
  • -2 (4 voturi)    
    Bufonul Crin (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 4:26)

    Aron Deleanu [anonim]

    si lectiile de actorie!Actorul M.Diaconu sper sa nu devina saltimbanc.
  • -2 (4 voturi)    
    OBAMITZA DANDANACHE cu scoala! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 7:41)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    De mult aveam eu suspiciunea ca de fapt Crin nu e acel Obama al Romaniei pe care l-ar fi vrut unii, ci doar Obamitza Dandanache, dar acum, ca ia si lectii de actorie, e clar: intr-adevar, el este OBAMITZA DANDANACHE!
  • -2 (4 voturi)    
    Alti profesori.. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:09)

    Dianora [utilizator]

    Ii recomand lui Crin si niste lectii de tinuta si comportare decente de la Tariceanu. Si taie-ti domnule suvitele alea lungi a la Hitler, ca ajungi de creezi alte asociatii mai ales atunci cand vorbesti de dictatura!