Laszlo Borbely: As fi un presedinte bun pentru Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 20:52 Actualitate | Politic

Laszlo Borbely a anuntat ca se numara printre cei patru posibili candidati ai UDMR la alegerile prezidentiale si considera ca ar fi un presedinte bun pentru Romania: “Eu as putea fi un presedinte bun pentru Romania. Un candidat de etnie maghiara are un singur handicap, a intrat expresia in folclor: ce pacat ca este ungur."

"Daca putem trece de acest <ce pacat ca e ungur>, sa scoatem asta din mentalitatea unora, atunci peste 4 sau 8 ani e posibil sa discutam altfel. Eu ma angajez cu toate motoarele, nu candidez doar de complezenta, sa bifez ceva. Ma angajez cu credinta ca as fi un presedinte bun”, a afirmat Laszlo Borbely, citat de NewsIn.

Consiliul Reprezentantilor Unionali ai UDMR urmeaza sa se intruneasca sambata, pentru a decide cine va fi candidatul UDMR la alegerile prezidentiale de anul acesta. Favoriti sunt liderul UDMR, Marko Bela, Gyorgy Frunda, Laszlo Borbely si episcopul Laszlo Tokes.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

616 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    si ungur si securist si spion si papagal (Joi, 25 iunie 2009, 20:59)

    Eneas [anonim]

    din toate cate putin, cum sta bine unui evreu ungur ...
  • +3 (3 voturi)    
    ce bine ca e ungur (Joi, 25 iunie 2009, 21:08)

    Dedalus [anonim]

    Nu am nici o treaba cu el ca e ungur. Doar ca a luat banii de la gura amaratilor alora de la sate, care aveau si ei nevoie de apa si de servicii de colectare a desurilor si i-a dat unor rekini de Consultanti internationali sa ... "faca proiecte regionale".

    Unul dintre cei care a contribuit la dezastrul din fondurile structurale de acum.

    In rest...
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Joi, 25 iunie 2009, 21:10)

    pamfletaru [utilizator]

    :)
  • +1 (1 vot)    
    da,la fel de bun ca (Joi, 25 iunie 2009, 21:15)

    cucu [anonim]

    geonelu sau ala cu nume de floare.
  • -2 (4 voturi)    
    Si Sarkozy e ungur... (Joi, 25 iunie 2009, 21:18)

    X [anonim]

    ... Obama nu-i alb. Totul e posibil, de ce nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      Si Sarkozy e ungur (Joi, 25 iunie 2009, 22:05)

      Pishta [anonim] i-a raspuns lui X

      Lu' Sarkozy nu-i trece prin cap sa faca maghiara limba oficiala in Franta iar Obama nu-i pune pe albi sa aiba tunsori afro. Adica unu-i francez si altul american. Poti spune ca Laszlo Borbely este roman? El zice despre el ca este maghiar, este membru intr-un partid pe criterii etnice asa ca comparatiile tale sunt mai mult decat fortate. Parerea mea.
      • 0 (0 voturi)    
        efectul de scara (Vineri, 26 iunie 2009, 2:50)

        filozof [anonim] i-a raspuns lui Pishta

        motto:"de departe calul-si bate,|de apropape ochii-i scoate!|"
        comparatia tarii noastre cu superputeri, foste imperii, chiar si coloniale nu este fezabila din cauza "efectului de scara" din inginerie si teoria sistemelor, ce denota superficialitatea ziaristilor si politicienilor,care ne-a condus unde suntem: jos,f.jos.
        noi trebuie sa ne comparam cu tari similare noua ca istorie politica, spatiu geografic, cultura,economie,sa.
        altfel, apar mari erori de sistem, inclusiv management politic.una, doua, vorbim de franta, germania ,USA, sa.
        cind om avea , dimensiuni geografice,economie, cultura,istorie politica si de populatie, putem sa facem analogii cu statele respective. dar, nu avem.atunci sa stam in banca noastra si sa ne gindim ce avem noi de facut.ce,la noi economia merge de la sine ca la altii?la noi,pe fondul gilcevii,cresc: cursul leu/euro, somajul,birocratia care anesteziaza societatea,in general,etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Mda... (Joi, 25 iunie 2009, 21:29)

    Caron [anonim]

    In ziua aia am sa emigrez.
    • -1 (3 voturi)    
      :D (Joi, 25 iunie 2009, 21:50)

      Istvan [anonim] i-a raspuns lui Caron

      nu se poate putin mai rapid? nu de alta, da mintea romanului'i cam ingusta si o sa ai mult de rabdat in tara asta de cacao ;)
  • +6 (6 voturi)    
    E dreptul lui! (Joi, 25 iunie 2009, 21:46)

    Vasile [anonim]

    E dreptul lui ca si cetatean roman sa candideze la presedintie insa nu mi se par in general corecti fata de electoratul roman.
    De ce? Pentru ca in campania lor electorala - primarie, parlamentare - se adreseaza doar maghiarilor. E adevarat ca doar maghiarii ii voteaza, dar nu sunt primari, parlamentari si ai romanilor?
    De exemplu in Oradea cand au fost alegerile pentru primarie si a candidat dna. Rozalia Biro, toate panourile, posterele, pliantele etc. erau in limba maghiara. Ca parca daca ar fi fost aleasa primarita doar pe maghiari i-ar fi reprezentat.
    Dupa ce a intrat in ultimul tur si-a schimbat tactica. A apelat la femei: votati-ma ca sunt femeie, sa fim si noi auzite pe o scena politica dominata de barbati. Acum era viitoare primarita atat a maghiarilor cat si a femeilor.
    Nu mi se pare corect felul lor de a proceda; parca urmaresc alte interese, nicidecum pe ale Romaniei, ca si cetateni romani.

    Va asigur ca nu vreau sa jignesc pe nimeni ci doar sa imi exprim opinia. Daca o sa vad schimbare de atitudine la politicienii maghiari o sa-mi schimb si eu opinia.
  • 0 (2 voturi)    
    >>>>>>>>>>>> (Joi, 25 iunie 2009, 22:34)

    Invincible [utilizator]

    "As fi un presedinte bun pentru Romania"


    La 2 m in pamant? :D
  • +2 (4 voturi)    
    Lui Laci... (Joi, 25 iunie 2009, 23:42)

    Sile [anonim]

    i-au murit laudatorii !
    Astia pe langa multa prostie au un tupeu de necrezut.
    Bine ca n-a aparut si Tokes sa ne explice ce bun presedinte ar fi, si cate ar face el daca ar avea bani si alte bancuri de societate. Brrrr
  • +2 (4 voturi)    
    nu i-a spus nimeni ca.. (Vineri, 26 iunie 2009, 0:28)

    visio [anonim]

    vorbitul in somn produce dispret?!!!
  • +1 (1 vot)    
    pt. 7%=>oportunist alogen (Vineri, 26 iunie 2009, 2:55)

    noua din zece [anonim]

    criterii alegeri presidentiale***
    fisa postului presedintelui,rezulta din constitutie TITLUL III - Autoritatile publice cap II ****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339.unele din componentele practice ale acestei fise sunt relatiile sale internationale,ca de economia interna se ocupa premierul si guvernul.de aceea,este recomandat ca presedinte un fost ministru de externe.altfel, striga un vecin-fratior mai tare si nu sare nimeni in ajutor.in concluzie, canditatii fara background (ministru) de externe n-au ce cauta pe liste alegeri presedinte.in plus,trebuie sa fie bun mediator intern intre partide.aceasta inseamna ca a detinut o functie inalta in parlament.similar, trebuie stabilite criterii si pt celelalte alegeri:euro,parlamentare,locale.. ***atentie! s-a mai facut, in trecutul apropiat, experiente, pe diferite inalte posturi,cu niste profesorasi,la sfaturile unor poeti si filozofi.rezultate: si-au imbogatit cv-ul respectivii.atit.
  • 0 (0 voturi)    
    Ii consider pe maghiari niste oameni harnici! (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Sunt si destepti! Nu am nimic cu ei, sunt civilizati si isi vad de treaba lor.
    Dar cei care incearca sa-i reprezinte, UDMR, sunt un fel de PSD al maghiarilor! Asta o spun deschis!