VIDEO Crin Antonescu: Basescu a recunoscut ca Guvernul Boc nu are nicio masura anti-criza

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 10:57 Actualitate | Politic

"Traian Basescu a recunoscut ceea ce noi spunem de mult si anume ca Guvernul Boc nu are nicio masura anti-criza", a declarat luni presedintele PNL, Crin Antonescu. Liderul liberal s-a referit la declaratia sefului statului de duminica, cand acesta a spus ca "vom avea scadere de PIB si in trimestrul II ceea ce inseamna intrarea in recesiune dupa toate normele". Antonescu a afirmat ca Basescu "a inceput campania prezidentiala".

Iata cela mai importante declaratii facute de liderul PNL:
  • Traian Basescu a recunoscut ceea ce noi spunem de mult si anume ca Guvernul Boc nu are nicio masura anti-criza
  • asta a recunoscut ieri (n.red. duminica) Traian Basescu in termeni foarte expliciti cu toate ca, pe parcursul campaniei electorale, ne vorbea despre o perspectiva foarte buna, despre semnele de reinvigorare economica si sustinea masurile pe care, chipurile, acest guvern le lua in fata crizei
  • astazi, cand campania electorala s-a terminat si cand, pentru Traian Basescu, a inceput o alta, si anume campania prezidentiala,  iata ca, brusc, ceea ce noi am spus e confirmat de presedinte si, brusc, se constata ca guvernul nu a facut si nu face nimic eficace impotriva crizei
  • consideram o diversiune de tip electoral amenintarea pe care presedintele Traian Basescu a vehiculat-o, cum ca in octombrie nu s-ar mai putea plati salariile
  • este doar o constructie electorala, este doar o incercare prin care o parte din ce in ce mai mare a populatiei, speriata de criza, sa vada ca in octombrie presedintele si guvernul au rezolvat aceasta problema
  • nu se pune, in mod normal, problema neachitarii salariilor
  • in numele PNL va spun ca solutii impotriva crizei exista, le-am facut publice, suntem gata sa le discutam, inclusiv cu presedintele si guvernul, dar solutia fundamentala pentru iesirea din criza este un alt presedinte si un alt guvern, lucru care se vor rezolva in toamana acestui an.




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1404 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Din ce in ce mai mult ma gandesc (Luni, 15 iunie 2009, 11:06)

    nashu_mare [utilizator]

    Din ce in ce mai mult Antonescu devine un fel de Geoana.
    • 0 (8 voturi)    
      Turul 2 al prezidentialelor. (Luni, 15 iunie 2009, 11:38)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

      In acest an au fost facute sondaje referitoare la turukl 1 al prezidentialelor dar nici un sondaj referitor la turul 2. De ce oare? Se teme cineva ca sondajele vor releva ca, in turul 2 Basescu vs Geoana, alegatorii PNL si UDMR vor alege Basescu?
      • -1 (1 vot)    
        Hmm (Luni, 15 iunie 2009, 14:22)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        Tind sa cred ca voturile se vor duce la Geoana si nicidecum la Basescu. Decat un dictator mai bun un prostanac.
  • -7 (13 voturi)    
    Este ziua lui Eminecu! (Luni, 15 iunie 2009, 11:07)

    roman [anonim]

    Voi stiti ca astazi este ziua lui Eminescu? De ce tot promovati subiecte cu si despre dobitoci? Pe cine mai intereseaza acum ca Idiotii care sunt in fruntea tarii isi bat joc de toate lucrurile?
    • +5 (7 voturi)    
      ? (Luni, 15 iunie 2009, 11:44)

      altul [anonim] i-a raspuns lui roman

      Ce zi a lui Eminescu ? Ca si zi de nastere, eu stiam de 15 ianuarie, nu de 15 iunie. Poate explici mai bine.
      • +7 (7 voturi)    
        este ziua in care a decedat EMINESCU (Luni, 15 iunie 2009, 11:49)

        guralivu [anonim] i-a raspuns lui altul

        15 iunie 1889 a muri Eminescu!
        • +5 (5 voturi)    
          precizari (Luni, 15 iunie 2009, 12:43)

          roman [anonim] i-a raspuns lui guralivu

          Intradevar este ziua in care a murit Eminescu! Eu voiam sa spun ca ar trebui sa ne amintim de el pentru ca merita. In locul stirilor de tipul uite recesiunea nu-i recesiunea, mai bine ne-am aminti de oamenii care ne-ar putea reprezenta intr0un fel ca natie.
          Ma uit pe acest site si vad ca nu se scrie nimic de faptul ca 15 iunie inseamna ca Romania a pierdut pe cineva la un moment dat.
          Scuze ca nu m-am exprimat cum trebuie si multumesc guralivului si altului ca au atras atentia.
          • +1 (1 vot)    
            Ne-am ales cu... (Luni, 15 iunie 2009, 14:24)

            Anton [anonim] i-a raspuns lui roman

            De ce simtim nevoia sa ne "reprezinte" cineva ca natie?

            Nietzsche facea o observatie extrem de subtila: poporul englez, fiind mai vulgar, mai violent si mai brutal decat cel german, a adoptat mai bine crestinismul pentru ca tocmai in acesta stare simti cel mai bine nevoia de piosenie.
            Preluand ideea, as spune ca poporul roman simte cel mai mult nevoia de "a fi reprezentat", de a avea eroi, pentru ca in parte fiecare om nu isi doreste (sau nu este pe deplin motivat) sa faca nimic maret.

            Cum va simtiti?
    • +1 (7 voturi)    
      Adevarat este ! (Luni, 15 iunie 2009, 11:46)

      Corectu [anonim] i-a raspuns lui roman

      E vorba de EMINESCU nu Eminecu !

      Salut bobor !
  • +2 (8 voturi)    
    Domnu' Bretonel... (Luni, 15 iunie 2009, 11:10)

    Claude [anonim]

    .... asta tradeaza atitudinea de chibitz si in general astia nu prea au solutii de criza. Geoana face prostii, dumneavoastra nu faceti nimic, tare bine e.... ;)
  • +1 (11 voturi)    
    astept cu incredere (Luni, 15 iunie 2009, 11:20)

    Codruta N [utilizator]

    ... "masurile anticriza" propuse de liberali >:)
  • +6 (6 voturi)    
    ......... (Luni, 15 iunie 2009, 11:36)

    bogdan [anonim]

    Asa e, nu e o noutate, stim! Noi simtim pe pielea noastra criza zi de zi!
  • -2 (10 voturi)    
    Demisia (Luni, 15 iunie 2009, 11:57)

    Suca [anonim]

    Si pana in toamna ce facem? Cred ca solutia este demisia guvernului Boc pana in toamna. Am facut destule experimente si am vazut la ce sunt buni ... la nimic. Recesiunea a venit tocmai din lipsa de solutii a guvernantilor. Parerea mea e ca guvernul Boc trebuie sa plece.
  • -2 (12 voturi)    
    Penibil (Luni, 15 iunie 2009, 11:58)

    Jiji [anonim]

    Eu nu cred ca mai pune cineva botul la ce zice Basescu. Dupa minciuna cu demisionatul in 5 minute, dupa cea cu 50% mariri la profesori etc etc. Acum vine cu aceasta sarada in care zice ca nu mai sunt bani pentru ca in final sa fie. E hilar ...
  • -3 (7 voturi)    
    De partea Guvernului. (Luni, 15 iunie 2009, 12:07)

    AlinN [anonim]

    Inca n-a fost explorat urmatorul procgram anticriza: colapsul total. De ce ar fi mai rau colapsul total? Sa zicem ca in august nu mai sunt bani de salarii pensii etc. Ce s-ar intampla? Daca de fapt asta este planul siret al Guvernului nostru? De ce sa tragem mata de coada 2-3 ani cand putem cinstit sa intram in colaps vreo 6 luni. Ce-o sa se intample cu toti ? O sa murim?
  • 0 (6 voturi)    
    Ceva nou? (Luni, 15 iunie 2009, 12:57)

    A.Simionescu [utilizator]

    Nici nu mi-a dat vreodata impresia Boc ca ar avea vreun plan anticriza...Nimanui nu cred. Dovada si faptul ca a tot revenit la masurile care le-a adopta...Uite masura, nu-i masura. Mai ceva ca Razgandeanu...
  • -2 (2 voturi)    
    solutii (Luni, 15 iunie 2009, 21:03)

    Codruta [anonim]

    Cea mai buna solutie ar fi ca mafiotii sa dea banii inapoi pe care i-a talharit prin spagi guvernamentale, licitatii trucate, abuz de functii, etc.
    Il rog pe Crin sa-i roage pe ai lui sa pofteasca la depunerea surplusurilor care le ingreuneaza existenta : Paturiciu Kazahstan, Iuda Tariceanu, Relu Fenechiu, Rusanu, Catarama, Pacuraru.
    Poate si Ilici sa faca niste propuneri comuniste in sensul bun al cuvantului pentru Tamara Zambacian, DIP, Miki Spaga, Secu Felix, Nita de Brasov, etc.
    Bolsevicii nu vor sa fie deranjati din stilul ascunderii adevarului sub pres ca sa-si poata desfasura in voie, fara restrictii, a afacerilor lor mafiote. Nu trebuie sa ne lasam adormiti de sasaitul fals al viclenilor serpi care ne vor si infuleca daca nu suntem atenti.