Adrian Nastase, pus sub invinuire de DNA pentru luare de mita

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 12:20 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
Procurorii DNA au decis, marti, punerea sub invinuire a presedintelui Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, pentru luare de mita, anunta agentia NewsIn, citand surse judiciare. 

Dosarul in care este invinuit fostul premier priveste primirea, de catre acesta, a mai multor obiecte aduse din Hong Kong prin intermediul Irinei Jianu, fostul sef al Inspectoratului de Stat in Constructii, invinuita si in dosarele "Zambaccian" si "Trofeul Calitatii" alaturi de fostul prim ministru.

Fostul premier s-a prezentat marti dimineata la DNA, insotit de avocatii sai, pentru a i se aduce la cunostinta acuzatiile care i se aduc.

In luna ianuarie a acestui an, fostul premier Adrian Nastase a fost trimis in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, el urmand sa fie judecat in dosarul "Trofeul Calitatii", fiind pentru a doua oara cand fostul premier a fost trimis in judecata.


Citeste mai multe despre   






















3496 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Pe cand invizuirea lui Tariceanu (Marţi, 26 mai 2009, 12:23)

    Bonifaciu [utilizator]

    pentru subminarea economiei nationale?

    sau, de la nivelul asta in sus, "nu se pune" ?
    • +19 (19 voturi)    
      Stati linistiti. Nu se va intampla nimic. (Marţi, 26 mai 2009, 12:33)

      Coruptia fara corupti [anonim] i-a raspuns lui Bonifaciu

      Justitia din Romania e de 2 bani. Procesele politicienilor acuzati de coruptie vor dura 7-8 ani iar apoi vor fi achitati si vor pleca sa isi petreaca batranetile liinistite pe o insula in Caraibe.Nu vor face nici o zi de inchisoare.
      • +14 (14 voturi)    
        Numai sa plece (Marţi, 26 mai 2009, 13:06)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui Coruptia fara corupti

        Numai de ar pleca! Dar tare ma tem ca dupa ce li se vor prescrie dosarele, vor ramane in continuare sa faca tot felul de afaceri dubioase
        • +12 (14 voturi)    
          O sa ramanem cu ea in mana. (Marţi, 26 mai 2009, 13:17)

          Pacuraru, fanul lui Onan [anonim] i-a raspuns lui Gabi

          Bombo ne-a fraierit iar noi, cetatenii, vom ramane cu ea in mana precum Paul Pacuraru.
        • -4 (8 voturi)    
          16 voturi cu plus, 10 cu plus, 5 cu plus (Marţi, 26 mai 2009, 13:54)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Gabi

          Asta este situatia la ora 1, 48
          pentru primele 3 postari.
          Cate voturi atatea plusuri.
          *
          Si eu care credeam ca Flutur
          batea campii aseara
          cand afirma ca oile
          s-au asezat in mod natural
          din proprie vointa,
          pentru a alcatui din propriile lor caltoase cuvantul ”Băs...” ...pardon ”BUCOVNA”....
    • -1 (7 voturi)    
      vise.... (Marţi, 26 mai 2009, 12:50)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Bonifaciu

      pai cred ca 99,99% sunt manjiti toti de.....
      astea sunt jocuri politice, ca doar acum vin alegerile si trebuie sa arunce cu c*** unu in altul (nu ca nu ar fi vinovati).

      Offtopic:
      A si apropo pe cat facem pariu ca se va castiga la loto cu cateva saptamani sau max 1 luna inainte de inceperea campaniei electorale....ca doar trebuie bani pentru campanie nu?
  • +26 (28 voturi)    
    foarte tare! (Marţi, 26 mai 2009, 12:29)

    valentin [anonim]

    el a amenintat ca daca va fi pus sub invinuire, si nu va fi ajutat de colegi, atunci ii va denunta si el pe ei pentru multe abuzuri...SPER din tot sufletul ca acest domino sa inceapa sa cada, iar nastase sa fie prima piesa!!
    • +12 (14 voturi)    
      constiinta (Marţi, 26 mai 2009, 12:40)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui valentin

      Normal asa s-ar intampla, s-ar da in gat unii pe altii, pentru ca oamenii care iau sau dau mita n-au coloana vertebrala si principii dupa care sa se ghideze in viata si fac orice pentru asi satisface vanitatea.
    • +8 (8 voturi)    
      ce domino? (Marţi, 26 mai 2009, 12:52)

      HopaMitica [anonim] i-a raspuns lui valentin

      Ce domino frate ?
      Mafiotii umbla liberi in masini luxoase in timp ce amaratii sunt beliti de impozite !
      • -4 (6 voturi)    
        17 voturi cu plus, 8 voturi cu plus... (Marţi, 26 mai 2009, 13:55)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

        ...Beeeee !!!...
        • +3 (3 voturi)    
          De fapt de care dintre ei ti-e mila? (Marţi, 26 mai 2009, 14:29)

          Bonifaciu [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          De tariceanu, de nastase sau de amandoi-la-fel ?
  • -9 (19 voturi)    
    interesant pc. de vedere (Marţi, 26 mai 2009, 12:30)

    Bogdan [anonim]

    Daca vorbim de dezastre guvernul Boc ar trebui arestat pe loc pentru prostie cu premeditare in forme agravante pt. noi toti!!! Ceilalti sunt mici copii!
    • +13 (15 voturi)    
      ?? (Marţi, 26 mai 2009, 12:51)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Pai daca vorbim de dezastre, au fost altele si mai mari: criza, inundatiile, cutremur in mexic, tsunami in asia.
      Stirea de fata n-are legatura cu dezastrele, nici cu Boc si guvernul lui. Ori ai pus comentariul la alt articol, ori vezi peste tot dezastre de cind ai cazut in copilarie din cires.
    • +3 (7 voturi)    
      Interesant esti tu! (Marţi, 26 mai 2009, 13:43)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Pai poate faci bine si explici cu ce te-a afectat guvernul Boc de esti atat de vehement. Sau esti dintre cei cu pensie, 2 salarii si 3 sporuri?
  • +10 (14 voturi)    
    mda ... (Marţi, 26 mai 2009, 12:43)

    andrei [anonim]

    asta va avea mai multe capete de acuzare dacat un penitenciar intreg si tot nu va cadea prea curand
  • -7 (13 voturi)    
    cusuta cu ata alba (Marţi, 26 mai 2009, 12:46)

    Ilie [anonim]

    Nu stiu daca Nastase a luat sau nu mita ,dar sa il pui sub acuzare dupa mai mult de 4 ani , pare cusuta cu ata alba. Daca a luat mita si organele statului aveau probe , de ce nu l-au pus sub acuzare pina acum ? SA fie din cauza ca vin alegerile?
    • +3 (5 voturi)    
      poate nu mai tii minte.... (Marţi, 26 mai 2009, 14:27)

      cosasu [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      dar pana acum nu s-a putut atinge nimeni de musiu pentru ca ba ii luau apararea colegii de smecherii si se ascundea ca un las dupa imunitatea de parlamentar, ba mai gasea cate o chichita procedurala si se mai amana totul, ba se mai tavalea pe jos ca totul este o facatura politica... si uite asa au trecut 4 ani..., iar cazul nu a fost discutat pe fond inca...
      Pot sa pun pariu ca vom vedea in continuare numai amanari pe tot felul de motive puerile pana cand fapta se va prescrie. Apropos, in noile coduri, perioada de prescriere pentru genul de fapte de care este acuzat a fost redusa.
    • +3 (5 voturi)    
      de ce? (Marţi, 26 mai 2009, 14:30)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      pentru ca parlamentul(toate grupurile in afara PD-L) a blocat in repetate randuri cererea de ridicare a imunitatii. Mai pe intelesul tau: lui nastase nu i s-a ridicat.
  • +10 (12 voturi)    
    Nastase=Tariceanu=Patriciu=toti parlamentarii (Marţi, 26 mai 2009, 12:47)

    alex [anonim]

    Sper sa-i denunte pe toti cei implicati. Poate asa Romania va scapa usor usor de toti ipocritii...cei care in fiecare zi cu surle si trambite se lauda ca dau totul pt tara noastra Romania. Tare mi-as dori sa dea DNA-ul si peste Tariceanu. Poate asa ai mai coboara nasul asta de inteligent ce se crede.
    • 0 (6 voturi)    
      bravo, tovarashi (Marţi, 26 mai 2009, 13:28)

      tatae [anonim] i-a raspuns lui alex

      sa-i trimita pe toti la canal, sa ramana doar shogun, omul cel mai bun, vorba unei scenete de-a divertisilor de-acum multi, foarte multi ani....
  • +11 (13 voturi)    
    nastase la canal (Marţi, 26 mai 2009, 12:48)

    dna [anonim]

    iuhuu :))

    Poate mai facem un canal cu ei! Sa castige o paine cinstita!
  • +4 (8 voturi)    
    praf ! (Marţi, 26 mai 2009, 12:51)

    hopaMitica [anonim]

    praf in ochi !
    nu ne intereseaza mita lui nastase !
    sa raspunda pentru privatizarile facute, pentru petrolul romanesc, pentru bancile tarii !
    sa raspunda toti tradatorii de neam !

    nu ne incanta termopanele matusii tamara si curatenia din fotbal !
    justitia sa prinda mafiotii tradatori de neam !
  • +6 (6 voturi)    
    :( (Marţi, 26 mai 2009, 12:55)

    alex [anonim]

    Ma indoiesc ca i se va intampla ceva lui Nastase.
    Manevre stanga dreapta ca si in cazul Becali.
    Nimeni nu va fi judecat si condamnat in mizeria asta de tara.
    Sunt prea multi implicati si ar trebui sa cada multe capete. Nimeni nu vrea asta.
  • -2 (10 voturi)    
    abureala (Marţi, 26 mai 2009, 13:06)

    cata [anonim]

    Astea sunt acuzatii?...a primit o vaza din hong kong sau ce o fi primit. Sa fim seriosi sunt niste abureli se chinuie de 4 ani sa ii gaseasca ceva important sa il judece si uite ce au gasit.
    Traim intr-o tara unde nici un dosar calumea nu sunt in stare sa faca aia de la DNA. Refuz sa cred ca astea au fost marile mite primite de nastase.
    • +1 (1 vot)    
      true true (Marţi, 26 mai 2009, 17:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cata

      pentru restul de mita banii sunt probabil in Elvetia :-)
      ... implicit noi il judecam pe bani marunti ca de altii nu stim

      :-)
    • +2 (2 voturi)    
      si valorez vreo 900.000 dolari (Marţi, 26 mai 2009, 19:12)

      eu sint vaza din hong kong [anonim] i-a raspuns lui cata

      "Vaza" aia si restul obiectelor valoreaza cam 900.000 dolari, mai citeste.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania (Marţi, 26 mai 2009, 13:08)

    Hermann [anonim]

    este un stat balcanic. Adica orice ati schimba, de fapt, nu se schimba nimic! Hadrian va pleca bine mersi acasa cu NUP-ul de rigoare! Ca si dat cu ACE, curat ca Fecioara Maria!
  • +2 (2 voturi)    
    Atat... (Marţi, 26 mai 2009, 13:26)

    dvribe [anonim]

    Go,,,baby'',goooo!!!!!!!
  • -4 (8 voturi)    
    Iar ? (Marţi, 26 mai 2009, 13:41)

    Catalin [anonim]

    Pai ce fac astia, reincalesc ciorba ? Astea se stiau. Vazele si termopanele, asta i-au gasit lui Nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    Dare in "Git" (Marţi, 26 mai 2009, 16:27)

    Mircea [anonim]

    Daca vor fi dati toti,si condamnati,unde ii inchide?
  • 0 (2 voturi)    
    cu el la puscarie! (Marţi, 26 mai 2009, 17:22)

    oarecare [anonim]

    cum mai face omul asta cariera politica??? cine il mai tine acolo cat are cata PATA pe el? colegii care sunt la fel de "bagati" ca el?
  • +2 (2 voturi)    
    ho-ho (Miercuri, 27 mai 2009, 0:07)

    Codruta [anonim]

    Din surse directe mita la Nastase era ceva uzual din vechi timpuri. Cand era ministru de externe cerea cadouri de la ambasadori de Anul Nou si alte zile iar nevasta-sa, Dana, facea observatii celor care nu se inaltau la limita pretentiilor ! Un om putred de ticalosii.
  • +2 (2 voturi)    
    Il doare drept in trei litere! (Miercuri, 27 mai 2009, 8:14)

    Gheorghe [anonim]

    Il doare drept in trei litere de invinuirile DNA si de punerile lui repetate sub acuzare. Din ianuarie si pana acum procesul trebuia si terminat, ori el nici macar nu a ainceput si cand va incepe va debuta cu o amanare de cateva luni si tot asa pana la prescrierea finala. In tot acest timp face si desface noduri la sforile PSD si impreuna cu ceilalti colegi de partid rad de . . . pulimea cascatoare de guri la justitia romana si de eforturile UE de a a o urni.