VIDEO Serban Mihailescu, audiat de senatorii juristi: Sunt nevinovat, dosarul este fabricat de DNA

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2009, 11:28 Actualitate | Politic

Comisia juridica a Senatului a decis sa nu faca recomandari in cazul lui Serban Mihailescu, urmand ca hotararea sa fie luata de plen. Senatorii juristi l-au audiat joi pe Mihailescu, cercetat de DNA pentru luare de mita si incalcare a regimului armelor si munitiilor. La inceputul audierilor, Mihailescu a declarat in fata comisiei ca este nevinovat, iar "DNA a fabricat toate probele in profundul dispret al legii". Mihailescu a solicitat senatorilor juristi sa respinga cererea DNA de incepere a urmaririi penale impotriva sa.

"Nu exista niciun fel de marturie care sa dovedeasca ca armele respective au fost in posesia mea. Doar Fanel Pavalache sustine acest lucru, iar toti martorii sunt in favoarea mea.(...) Nu am avut nicio conversatie cu denuntatorul Pavalache pentru primirea de arme si nu exista dovezi ca ar fi avut in posesia sa armele respective. DNA a fabricat toate probele in profundul dispret al legii", a declarat Mihailescu in cadrul audierilor.

Mihailescu le-a spus colegilor senatori ca nu a preluat arme de la Fanel Pavalache si ca nu le-a atins niciodata.

"Doar marturia lui Pavalache este elementul central al dosarelor, iar restul marturiilor sunt în favoarea mea. Nu am atins, folosit, utilizat aceste arme, asa cum se spune in motivatia invinuirii, in plus nu aveam niciun fel de document pentru a le putea utiliza".

Totodata senatorul le-a solicitat senatorilor juristi sa respinga solicitarea DNA si sa inainteze plenului un raport negativ inceperii urmaririi penale impotriva sa.


Mihailescu respinge acuzatiile DNA

Comisia juridica a lansat o invitatie catre Serban Mihailescu inca de saptamana trecuta pentru a veni la audieri, insa acesta a venit cu o scutire medicala de la Viena, motivand ca face analize medicale. La inceputul saptamanii, presedintele comisiei juridice, Toni Grebla, a anuntat ca Mihailescu doreste sa-si spuna punctul de vedere in fata comisiei, dar si in fata presei care va avea acces la audieri.

Procurorii au cerut avizul Senatului pentru inceperea urmaririi penale a lui Serban Mihailescu, care este acuzat de primire de foloase necuvenite si incalcarea regimului armelor si muniţiilor. Potrivit procurorilor, in perioada cand ocupa functia de ministru coordonator al Secretariatului General al Guvernului, Mihailescu ar fi primit de la consilierul personal Fanel Pavalache arme de vanatoare pe care le-ar fi detinut, desi nu avea permis de arma.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1036 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    .... (Joi, 19 martie 2009, 11:33)

    x [anonim]

    asta suntem: o tara de infractori condusa de o mana de oameni cinstiti. sau invers ??
    • 0 (0 voturi)    
      naspa (Vineri, 20 martie 2009, 10:56)

      patraulea [anonim] i-a raspuns lui x

      MA da de ce-i zike la asta mikky shpaga ?
      O fi si virgin pe deasupra. Ca prin spate, nici el nici bombonel nu mai e.
  • +3 (3 voturi)    
    corect, asa e.... totul se "fabrica" (Joi, 19 martie 2009, 11:39)

    cornel [anonim]

    era si culmea ca vreun vinovat, eventual parlamentar sa-ri recunoasca vina. prost ar fi sa se auto-denute. marturii mincinoase, cum ca "nu e implicat" se pot cumpara oricand, depinde de bani si de functie/influenta.
    rusine celor din colegiul uninominal care l-au votat !
    acum se poate ascunde in spatele imunitatii, fireste cu sprijinul colegilor de aceeasi teapa ca el. ca doar preteni sunt, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Audieri inutile (Joi, 19 martie 2009, 11:51)

    Radu [anonim]

    Nu stiu de ce se mai obosesc sa ii audieze pe iubitii nostri demnitari acuzati de coruptie. Invariabil, toti declara ca sunt nevinovati si ca sunt dosare comandate politic, dar se eschiveaza prin orice metode de la a ajunge in instanta cu aceste dosare.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 19 martie 2009, 12:03)

    sictireanu [utilizator]

    Saracutzu de el...clar e nevinovat :)))
  • +1 (1 vot)    
    .... (Joi, 19 martie 2009, 12:04)

    Vladutz [anonim]

    altu' cinstit luat cu japca de dna... saracutzul... oricum, suntem cu totii fericiti ca stim rezultatul acestei "anchete"- nevinovat.

    mai rau ca-n codru... :|
  • 0 (0 voturi)    
    justitie pt statistica (Joi, 19 martie 2009, 12:21)

    mircea [anonim]

    Asta trebuia sa fie de cativa ani in puscarie. La noi indivizi de genul asta sant abonati la dat interviuri.
    Dlor cu justitia, pana cand mai facem actul de justitie bun doar pentru statistica si albit CV-le infractorilor? Nici o finalitate.
    Nu vedeti ca exportam la greu ticalosi, ca la la noi in tara nu se mai poate trai de ei?
  • 0 (0 voturi)    
    am mai auzit asta undeva? (Joi, 19 martie 2009, 13:34)

    mozzy [anonim]

    Toți sunt nevinovați și totdeauna cineva "îi lucrează" și le "fabrică dosare".

    Iar în cazul de față, e vorba despre omul de tristă amintire, zis miki Șpagă. Evident cei care l-au poreclit așa (fără motiv, normal) au fost niște oameni răi.
  • 0 (0 voturi)    
    comisia (Joi, 19 martie 2009, 14:04)

    bibi [anonim]

    o rugaminte as avea: spuneti-mi, cine face parte din comisia juridica si cum au votat acestia?
    • 0 (0 voturi)    
      tk (Joi, 19 martie 2009, 22:51)

      kt [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Eu voi face rost de bullshituri.
  • 0 (0 voturi)    
    si porecla? (Joi, 19 martie 2009, 14:10)

    bonux [anonim]

    bun, dc e nevinovat de l-au poreclit COLEGII lui "miki spaga"? atentie, porecla i-au dat-o aia de linga el, care il cunosc, nu mass media, sa zici ca e ceva bazat doar pe zvonuri sau "pamflete".
  • 0 (0 voturi)    
    Asa spuneti cu toti,ba... (Joi, 19 martie 2009, 21:26)

    lol [anonim]

    Numai ca nu va ia dracu' pe nici unul din voi, scapati lacrima pentru ca aia care va judeca sunt niste catei hamesiti de foame, care se gudura la oasele ce le aruncati. Justitie pe stomacul gol nu se face.
  • 0 (0 voturi)    
    miky-spaga (Vineri, 20 martie 2009, 18:50)

    gogu [anonim]

    si numele de micky-spaga l-a inventat tot dna?
    nu se facea nici o privatizare daca nu se trecea pe la el...de aceea au fost de succes toate...se intra la el cu valiza dubla :in ea era alta valiza cu bani,care raminea in birou,si se pleca cu valiza mare goala....ca sa nu ii vada camerele..ha ha nu stiu cum de-i mai rabda pamintul..ocna e prea putin pentru ei...