Liberalii depun o motiune simpla pe Educatie, nemultumiti de deciziile Ecaterinei Andronescu

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 11:10 Actualitate | Politic

Partidul National Liberal a decis luni sa depuna o motiune simpla pe Educatie, nemultumiti de deciziile ministrului Ecaterina Andronescu, a anuntat deputatul PNL Alina Gorghiu.

Ea a precizat ca decizia a fost luata in cadrul Biroului Permanent al PNL, iar motiunea va fi depusa marti, la Camera Deputatilor, fiind semnata de toti deputatii liberali.

PNL cere revocarea unor ordine semnate in ultima perioada de ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, referitoare la eliminarea orelor de istorie pentru unele profile de studii liceale, dar si la reducerea orelor de sport si de limbi straine.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

822 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Abrambureala totala (Luni, 16 martie 2009, 11:22)

    sorin [anonim]

    Cel mai bine pentru invatamant ar fi sa nu existe un minister al invatamantului... Acest sector are nevoie de stabilitate, or fiecare ministru care vine la invatamant nu face altceva decat sa schimbe schimbarea. Calitatile manageriale ale doamnei Andronescu lasa de dorit, lucru pe care puteti sa-l vedeti foarte usor daca faceti o plimbare in Politehnica unde a pastorit in ultimii 4 ani! In afara de aleea care duce la Rectorat, e jale! Mizerie, caini si cladiri care stau sa cada! In Regie a dat o spoiala portocalie pe camine si a montat sute de camere video care sa-i supravegheze pe studenti... in rest vesnica problema cu spagi la administratori si studenti fara locuri de cazare!
  • -1 (1 vot)    
    Si forumistul standard ...el cu cine votează...? (Luni, 16 martie 2009, 11:26)

    MIHAI 2 [anonim]

    Că doar n-o sa tina cu petroliberalii....
    ...ca doar n-o sa tina cu Androneasca ,
    fosta in functie in coruptul guvern Nastase...
    ...Alo, Cotroceniul, avem nevoie urgent de un reper...ca s-tem in ceata ...!
    Iar singuri nu-ndraznim
    sa ingaimam vreo idee.
  • +2 (2 voturi)    
    Una dintre verigile slabe din acest guvern (Luni, 16 martie 2009, 11:32)

    Addy [utilizator]

    Doamna Andronescu este orice, numai reformator nu. Intr-o lume in care problema sedentarismului devine din ce in ce mai acuta, Abramburica propune scaderea numarului orelor de sport. Intr-o lume aflata intr-o continua si rapida globalizare, Abramburica ne propune scaderea orelor de engleza.
  • -3 (3 voturi)    
    istorie (Luni, 16 martie 2009, 12:30)

    liviu [anonim]

    Sanu uitam ce ministrii au avut liberalii la educatie.Asa ca sa taca ,ar castiga mai mult.
  • -1 (1 vot)    
    P.C.R. Patriciu, Nov 2008: Sa NU creasca salariile (Luni, 16 martie 2009, 14:05)

    P.C.R. Patriciu [anonim]

    P.C.R. Patriciu, August 2008: Am crescut salariile, pensiile, pomenile, numarul de bugetari in educatie, in sanatate, in politie, in armanta, in BOR

    P.C.R. Patriciu, Nov 2008: Sa NU creasca salariile ca vine criza !

    P.C.R. Patriciu, Martie 2009: Sa creasca salariile c-a venit criza!
  • -1 (1 vot)    
    Propun... (Luni, 16 martie 2009, 14:30)

    judex1 [anonim]

    sa o depuna Adomnitei.
  • 0 (0 voturi)    
    intuneric-asta e in mintea lor (Luni, 16 martie 2009, 16:09)

    bogdan [anonim]

    Dupa ce i-au mintit pe profesori ca le vor creste lefurile cu 50% au fost in stare sa dea si o lege in acest sens, acum vor sa le ia si banii de carti si tot feluri de sporuri pentru cei care predau in mediul rural. Pana acum parca invatamantul era prioritate nationala BANI CONTRA REFORMA, care bani care reforma? Fiecare ministru doreste sa lase un semn al neputintei sale, ANDRONESCU se straduieste cel mai mult! E ABRAMBUREALA totala in invatamant. asa o sa fie mereu