C.P. Tariceanu: Cu mandrie si entuziasm vreau sa fiu prim-ministru

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 29 august 2008, 12:01 Actualitate | Politic

Tariceanu, entuziasmat de un nou mandat de premier
Foto: AGERPRES
Presedintele PNL, Calin Popescu Tariceanu, a anuntat, vineri, ca isi doreste sa obtina un nou mandat de premier: "Va anunt astazi, cu mandrie si entuziasm, ca vreau să fiu candidatul PNL pentru functia de prim-ministru al Romaniei", le-a spus Tariceanu liberalilor prezenti la sedinta Delegatiei Permanente de la Neptun.

Tariceanu nu a ratat ocazia sa laude performantele cabinetului pe care il conduce.

Ne putam lauda cu performante de neegalat in istoria Romaniei (...). Suntem, probabil, cel mai muncitor si mai modest popor iar acum muncim din greu pentru a deveni in Europa tara cu cea mai solida crestere economica, a declarat presedintele PNL. In opinia sa, Romania are sansa de a deveni a saptea putere economica a Europei.

O alta concluzie pe care primul-ministru a tinut sa o impartaseasca liberalilor a fost aceea ca "PNL este cel mai vechi partid tanar din Europa".

Delegatia Permanenta a PNL s-a reunit la Neptun si urmeaza sa-l nominalizeze pe Calin Popescu Tariceanu drept candidatul partidului pentru functia de premier.

Geoana s-a nominalizat singur premier PSD+PC

Presedintele PSD, Mircea Geoana a anuntat, vineri, la Alexandria, ca este premierul unui viitor guvern PSD. Desi, nu a existat o decizie oficiala la nivelul partidului, Geoana s-a desemnat singur prim-ministrul unui guvern  al Aliantei PSD+PC.

"Vreau sa fiu mandru sa reprezint un guvern al Aliantei PSD+PC, un guvern Mircea Geoana", a spus liderul PSD.

Stolojan viseaza la functia de prim-ministru

Si prim-vicepresedintele PDL, Theodor Stolojan a anuntat, vineri,  ca intentioneaza sa-si depuna candidatura pentru a fi desemnat premier din partea PD-L.
           
"O sa imi depun candidatura, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu neaparat desemnat premier de catre partid", a declarat Stolojan.

Aflat la Costinesti, la scoala de vara a tinerilor democrat-liberalu, Stolojan a precizat ca va respecta procedurile prevazute de statutul partidului in ceea ce priveste depunerea candidaturii. 























2437 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Succesuri in guvernare (Vineri, 29 august 2008, 12:16)

    b09d4n [utilizator]

    Deci peste 4 ani vom avea 8 km noi de autostrada. Sportul iarasi nu este o preocupare pentru Tariceanu. Avand in vedere infrastructura cred ca vom deveni cu totii motociclisti.

    Asa a patit si PDL cu Videanu. Asa va pati si PNL cu Tariceanu. Lumea rabda, injura printre dinti si taxeaza.
  • +9 (9 voturi)    
    Eu sunt de acord, dar cu o conditie !!! (Vineri, 29 august 2008, 12:22)

    Ovidiu [anonim]

    Macovei la Justitie si Morar la DNA.

    Din pacate, matale, nene Tariceanu vii cu Justitia lui Patriciu...aia privata, care functioneaza numai ptr noi, prostimea.

    Eu mi-as dori o justitie care sa functioneze si ptr d'alde Nastase, Carmen Paunescu samd...

    Astia doi de exemplu sunt liberi si relaxati...Nastase respira aerul imunitatii, iar Carmen Paunescu nu a facut nici o zi de puscarie dupa ce a omorat 3 oameni cu masina..

    In aceeasi tara, in care o femei e bagata 8 ani la inchisoare ptr ca a furat lemne cu bratul...iar copii ei cresc cu asistenti maternali. Cazul copilului mort acu cateva zile.

    Eu nu sunt de acord, bre !

    Constitutia zice ca toti suntem egali in fata legii, ca acu nu mai sunt secretari de partid sa ne scuipe seminte in cap..

    Prin urmare eu propun extinderea imunitatii la toti cetatenii Romaniei...iar ptr ridicarea imunitatii...sa aiba drept de vot colegii de servici ai fiecaruia.

    Batem palma?
    • +8 (8 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 29 august 2008, 12:51)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      sa nu uitam de tipa de pe kiseleff care a omorat o tanara cetatean moldovean, si politia tot cerceteaza, ce dracu o cerceta atata timp nu stiu.
      dar avand in vedere copilul care a tamponat masina pe trecere vredictul e clar si acolo.
      ce dracu doar il cunoaste pe tariceanu.
      iar tu daca furi ceva infunzi parnaia de uiti cum este in libertate.
      si tipul cu ferari din timisoara o sa scape si ala care a calcat oameni pe plaja la fel si tot asa
      iar din pacate lista de abuzuri este incrdibil de mare
    • +3 (3 voturi)    
      Super tare! (Vineri, 29 august 2008, 15:18)

      m [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Eu ma inscriu si te sustin. Felicitari pentru comentariu :)
  • +10 (10 voturi)    
    Stai Jos ! (Vineri, 29 august 2008, 12:23)

    Nuuitamnimic [anonim]

    Taricene nici nu stii, cat de zero poti sa fii...

    Citronene,stai jos, te rugam ! Esti "prost ..pregatit", daca tu crezi ca vreodata vom mai face greseala sa votam un asa mare imbecil.

    Tu si altii asemeni tie, sunteti rupti parca de pe alta planeta.Imi vine greu sa gasesc o alta explicatie la vorbele marete pe care le aveti cu totii ("romaniaa...cea mai mare putere, cea mai tare, vom face, vom drege, sa vezi ce va fi...vaaaleeuu neneeee..nu vom mai putea de bogatie...in anul 2523,vom fi stapanii lumii, etc..etc").

    Porumbei pe care ii scoti pe gurita, tu si clasa ta de imbecili,nu au nimic de-a face cu realitatea mocirloasa in care ne zbatem din ce in ce mai tare si ne obligati parca sa emigram !

    Hai sictir !!!!!!!!!!!!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Io te votez, ba! (Vineri, 29 august 2008, 14:22)

      Prietenu' nevestii lu' Tariceanu [anonim] i-a raspuns lui Nuuitamnimic

      Ba Molicene, ca asa te lauda nevasta-ta sa stii ca io tin cu tine. Ca atata timp cat tu produci banu gros, eu ii toc cu frumusica ta :))))).
  • +9 (9 voturi)    
    bai nene daca iese asta... (Vineri, 29 august 2008, 12:25)

    eu [anonim]

    cineva acolo sus are un simt al umorului obscen. vai de capul lui de ignorant si cat de prosti ne crede a fi si pe buna dreptate daca la alegeri iese din nou.
    doamne fereste-ne ca este mai rau decat o molima baiatul asta
  • +8 (8 voturi)    
    Si ce te recomanda pentru inca un mandat? (Vineri, 29 august 2008, 12:33)

    Cosmin [anonim]

    Chestia cu "mandrie si entuziasm" suna putin cam pioniereasca dupa parerea mea dar lasand asta la o parte si analizand obiectiv "realizarile" d-lui Tariceanu ca prim-ministru(sinistru) nu vad ce il recomanda la o noua candidatura. Imi pare rau ca nu putem alege prin vot direct primul-ministru, pana la urma el este cel care detine puterea de decizie in stat.
    Cat despre cabinetul pe care acesta il lauda, din pacate nu imi ajug cele max. 2000 de caractere pe care le pot folosi pentru comentariu. Cuvinte ca incompetenta, neputinta, sete de putere si foame de bani, afaceri dubioase, lipsa de respect si interes fata de: interesul national, politica externa, cetatean, politici economice, dezvoltare durabila etc. sunt doar cateva care imi vin in minte.
    Asa cum deja s-a spus, nu pot decat sa-i doresc si eu "succesuri" pe linie, eventual, ca veni vorba de "succesuri" si buze colagenate ca sa-i completeze imaginea de mascarici pe care deja o are.
  • +8 (10 voturi)    
    Acum sincer... (Vineri, 29 august 2008, 12:33)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Daca te-as vedea pe strada(eu nefiind un om violent,dar pt tine as face o exceptie),ti-as trage un capac direct peste ceafa aia a ta de porc...Scurt.
  • +8 (8 voturi)    
    :)) (Vineri, 29 august 2008, 12:36)

    Vladutz [anonim]

    stai linistit taricene... doar moartea te mai alege... ;)
    • +7 (7 voturi)    
      Vladutz tata, nu uita: (Vineri, 29 august 2008, 13:02)

      GEORGE [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      : in multe cazuri (alegeri parlamentare, de exemplu) "MOARTEA" suntem chiar unii dintre noi cei in VIATZA!
  • +13 (13 voturi)    
    oooffff (Vineri, 29 august 2008, 12:41)

    alex [anonim]

    sa il avem pe tariceanu prim-ministru, daor asa pentru inca 4 ani vom avea performantele urmatoare:

    - inca 6 km de autostrada (in total 12 km)
    - zero euro fonduri atrase din finantari europene
    - sistemul de sanatate in moarte clinica, cu 3 pacienti pe patul de spital, cu bolnavi care isi aduc de acasa medicamente,
    - caiaci si canoe pe la Craiova
    - 4 modalitati diferite de bacalaureat (cate o schema noua experimentata in fiecare an)
    - justitie privata a la patriciu, condusa de quariu sau norica.
    - taxe de poluare calculate pe veniturile belgienilor, dar aplicate pe salariile romanilor

    - dispret total fata de popor
    - alegeri amanate doar in interesul coalitiei PNL - PSD - PC
    - ministri competenti la finante
    - hoteluri pentru sinistrati

    Astea performante...
    Dle tariceanu, meriti premiul "capsuna de aur" pentru perfomantele astea. Mor oameni pe ulitele romaniei botezate "drumuri europene", avem cea mai scumpa autostrada din lume (doar pe hartie deocamdata), ministri de o competenta indoielnica, va bateti joc de justitia romana, de noi romanii, SI MAI VRETI INCA 4 ANI!!!???

    bleah...
  • -9 (9 voturi)    
    frustrare (Vineri, 29 august 2008, 12:48)

    Barosanu [anonim]

    Numai frustrare citesc printre randurile voastre.... Cine o sa va citeasca pe voi? Chair credeti ca Tariceanu citeste ceva?
    • +5 (5 voturi)    
      in mod sigur nu... (Vineri, 29 august 2008, 13:01)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu

      Dar mai simt acolo cu un dram mai bine pentru ca am zis-o :)).
  • -8 (8 voturi)    
    hai ca va cheama tatucul Base (Vineri, 29 august 2008, 12:51)

    judex [anonim]

    gata baietzi cu porcaiala pe forum...mai rarefiat...mergeti la masa la sefu si continuati dupa masa cu fanteziile voastre...Tariceanu e presedintele PNL, Boc presedintele PDL - cred ca asta spune totul...
    • +2 (8 voturi)    
      Bine ma... (Vineri, 29 august 2008, 13:13)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Ca eu altceva mai bun de facut nu am decat sa iau partea unuia sau altuia.Sunt toti dobitoci,si Base,si pesedii si peneleii,si toi care au locusoare in parlament.Nu trebuie sa fii geniu pentru ati da seama de asta,daor uita-te in jur si vezi cum o duce lumea.Nu toti umbla pe aici cu gandul de a face propaganda partidelor in scopuri filantropice.Asta nu imi pune nimic pe masa,sincer :))
  • +9 (9 voturi)    
    La cap (Vineri, 29 august 2008, 12:51)

    Gila [anonim]

    Alt individ la care puterea i s-a urcat la cap. Probabil ca o sa reia contactul cu realitatea cand va fi convocat la DNA ;-)
  • +8 (8 voturi)    
    dreptate si adevar (Vineri, 29 august 2008, 12:54)

    Paul [anonim]

    daca este sa fim corecti,personajul cel mai negativ in politica ultimilor 4 ani este :Tariceanu; practic toate relele sau "imbolnavirile politice" au sursa in momentul tradari lui fata de cele stabilite si promise cu cei cu care s-a dus la lupta(cu Basescu si nu numai); nu poate fi ceva mai de depretuit decit tradarea si lipsa de barbatie la un barbat,mai ales politic ; asa dar,noi stim ce vom face la alegeri pt. ca TREBUIE sa fie dreptate
    • +6 (6 voturi)    
      Deocamdata doar Adevar (Vineri, 29 august 2008, 13:29)

      Ilya [anonim] i-a raspuns lui Paul

      In ultimii 4 ani si-au aratat FATZA hidoasa toti rechinii care inotau in apele netulburate de nimeni vreodata

      pentru Dreptate mai avem de asteptat, pentru ca Dreptatea nu vine automat odata cu Adevarul

      ca sa faci Dreptate ai nevoie si de putere, adica de Fortza de a o impune.

      ori, deocamdata, aceasta fortza este tot la rechini, si la amaratzii care ii voteaza
  • -8 (8 voturi)    
    De ce il vreau prim-ministru pe Tariceanu (Vineri, 29 august 2008, 13:32)

    Alin [anonim]

    Intrebati-va pe timpul carui prim-ministru ati trait cel mai bine. Eu in perioada in care a fost el prim-ministru. Restul cu autostrazile samd sunt barbi. Conteaza cand ai trait mai bine. Stiu ca nu este perfect.
    • +6 (6 voturi)    
      pai (Vineri, 29 august 2008, 14:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      daca sugi de la buget si nu faci nimic( cu exceptia agitpropului pe forumuri), cred si io ca ai trait bine, mai bulache, mai.
      • -1 (1 vot)    
        Nu sunt bugetar. (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:48)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Dar cel mai bine a fost pe timpul lui Tariceanu. Asta este adevarul.
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu vrea , dar (Vineri, 29 august 2008, 13:51)

    gerula2008 [utilizator]

    chiriasul de la Cotroceni ce o zice ?
  • +8 (8 voturi)    
    uluitor, si de nesperat nu? :) (Vineri, 29 august 2008, 13:55)

    ze_Flying_Dutch [anonim]

    ca mai vrea un mandat :-) !!

    pe vremea cind era Ministru Industriilor i-a gonit pe cei de la Matsushita (Panasonic) care doreau sa deschida o fbrica ptr Europa de Est la noi - stie toata lumea cum, mai putzin DNA-ul - el si cu acolitii luidin PNL au cerut o spaga uriasa. Rezulat: fabrica e in Cehia acum...

    Sa nu-mi spuna ca adus el Fordu acilea ...

    Sa nu-mi spun ca "a crescut nivelu de trai"

    Sa imi spuna de ce invatamintul e tot mai jos (ami jos ca niciodata), sistemul medical e vraiste, si nivelul general de cultura si educatie e sub nivelul marii - intreaga tara se manelizeaza, tiganii fac legea peste tot (pe str Alexandru Cel Bun in sect 2 ca si exemplu concret), iar politia (ce a mai ramas din ea se ascunde pe unde poate cind este apelata de cetateni ptr protectie...

    CIti idioti te vor mai vota domnu cu 3 fetze?
  • +9 (9 voturi)    
    fii barbat! (Vineri, 29 august 2008, 14:02)

    Razvan_M [utilizator]

    un copil merge pe o ulita la tara, cu un bat in mana si bate in uluci catre cainii din spatele gardului, curajos nevoie-mare. tariceanul a facut asta romanilor mai mult de 2 ani! mosule, roaga-te sa nu dai peste o spartura in gard...
    • +2 (4 voturi)    
      Genial :)) (Vineri, 29 august 2008, 14:29)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      :))))))))
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar nu au auzit de separatia puterilor? (Vineri, 29 august 2008, 14:08)

    radu [anonim]

    Toata nemultumirea politicienilor si a unei mari parti din alegatori este ca nu se alege un singur sef, care sa numeasca si sa demita, sa ordone si apoi sa ii demita pe cei care executa daca iese prost. Altfel nu se explica fascinatia asta de a fi/alege un tatuc liicean.

    Premierul nu ar trebui sa fie decit seful Executivului. Fie liderul formatiunii politice principale, care da tonul in actiunea majoritatii, fie un om e echilibru, care sa atenueze si sa rezolve problemele coalitiei.

    Tariceanu ar fi putut fi ambele dupa alegerile din 2004, dar dupa cele din 2008, nu va mai fi nici una, nici alta.Ce nevoie ar avea PSD sau Basescu de raminerea lui Tariceanu la Guvern? Cel mult ca sa fie ciuca batailor pe model Cioroianu sau, mai nou, Ciolos.

    Asta ar fi gindire normala. Doar ca la noi scaunul este mai important decit puterea, care, adevarat e mai des a sa decit a incompetentului care il ocupa.

    Mi-e sila de politicienii fa caror putere sta in scaun...
  • +9 (11 voturi)    
    Mergeti la vot (Vineri, 29 august 2008, 14:15)

    andrei [anonim]

    Sa NU mai avem 4 ani de PSD.

    Sa scoatem partidul asta ilicit din parlament.

    Restu... Dumnezeu cu mila. Ce-o fi o fi.
    • -2 (2 voturi)    
      off topic >:) (Vineri, 29 august 2008, 14:34)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      fa campanie unde vrei era vorba de un singur individ aicilea
      • +6 (6 voturi)    
        off topic pe naiba (Vineri, 29 august 2008, 15:22)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

        Ba nu e deloc off topic.

        De unu singur face PNL guvern la pashtele cailor.

        Singura sansa e cu PSD (+ UDMR, PCsi alti minusculi).

        Daca dispare PSD-ul, nu mai pupa Moliceanu prim-ministru.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate ai vrea Tu, (Vineri, 29 august 2008, 14:30)

    Bula [anonim]

    Dar noi nu te mai vrem!
    • +3 (5 voturi)    
      nu stiai? (Vineri, 29 august 2008, 16:40)

      tariceanu [anonim] i-a raspuns lui Bula

      Daca voi nu ma vreti, eu va vreu!

      De ce nu mai sunt bun pentru voi? Nu vedeti ca se traieste mai bine? Pensiile au cescut ametitor, doar inflatia a luat-o mai repede pe ulei, dar nu se pune!

      Autostrazi? la ce sunt bune? mergeti cu trenul...
      Fonduri europene? ati avut SAPARD, ISPA... daca va spune careva ca Romania este contributor la bugetul UE, sa nu ii credeti... impotant este ca traiti mai bine!
  • +5 (5 voturi)    
    " ... cu mândrie si entuziasm ..." (Vineri, 29 august 2008, 14:36)

    the [anonim]

    asta seamana cu bancul cu ardeleanul care se priveste în oglinda :
    "Doamnie, ca tare-s fain, fuke-m-ash !"

    corectitudinea, morala, inteligenta, bunavointa, amabilitatea, respectul ... sunt si rare si scumpe, în România
    în schimb, "mândria si entuziasmul" se vând la orice colt de trotuar, cu snopul ...
  • -2 (4 voturi)    
    cumplita nesimtire si neobrazare.... (Vineri, 29 august 2008, 14:58)

    judex [anonim]

    cel mai nenorocit guvern. Vom suporta consecintele incepand cu anul viitor, daca noii guvernanti nu vor lua masuri drastice sa repare haosul pe care il va lasa acest guvern de amatori si corupti. Dar, ce sa-i face, Basescu e de vina. Asa este, a facut cea mai mare greseala din viata sa numindu-l pe Tariceanu prim ministru. Ce pretentii sa ai de la un repetent si acolit al grupului de traficanti pe bursa ai lui Patriciu?
  • +2 (2 voturi)    
    CPT - Premier (Vineri, 29 august 2008, 15:07)

    corneliu [anonim]

    Initial am crezut ca este vre-un articol ramas de pe 1 Aprilie. Apoi, am schimbat data la calculator.
  • +1 (1 vot)    
    3 cuvinte: (Vineri, 29 august 2008, 15:52)

    Mda [anonim]

    Iarasi?! Doamne fereste!
  • +5 (5 voturi)    
    vre-un barbat ? in RO nici o sansa (Vineri, 29 august 2008, 15:59)

    bubi [anonim]

    O sa votez si eu atunci cand o sa vad un barbat adevarat care:
    -da cu mogulii de pamant
    -face ordine in justitie si are grija sa se aplice legile tuturor, nu numai prostimii....
    -face pe drac-ul in patru sa nu "scape" nici o investitie prin "vecini"
    -reprezinta tara cu demnitate
    -vad spitale care au medicamente si doctori
    -vad ca se preocupa si de invatamant
    -vad ca incepe sa se simta o crestere a nivelului de trai pentru toti amaratii nu numai pentru cei care deja au furat mai mult decat le era "necesar"...
    ------ concluzionand, cred ca ...nici o sansa sa se intample macar una din "cerinte".... deci ultimul sa stinga becul la moguli....
    Apropo de "barbat".... Poa´sa-mi explice si mie careva de ce umbla Moliceanu cu o bicicleta de dama ???
  • +2 (2 voturi)    
    simplu (Vineri, 29 august 2008, 16:55)

    eu [anonim]

    nu are oua
  • +1 (1 vot)    
    Cu mandrie si entuziasm? (Vineri, 29 august 2008, 18:25)

    Liviu [anonim]

    CRED CA ERA DE AJUNS CU ENTUZIASM,CA MANDRU NU ARE DE CE SA FIE.....
  • +4 (4 voturi)    
    NOI NU TE MAI VREM! (Vineri, 29 august 2008, 18:27)

    Florin [anonim]

    cred ca asta e ce-a mai buna lozinca
    - Taricene, poporul nu te vrea

    cata nesimtire, dupa ce tine o tara asediata si conduce numai cu o minoritate de 17% mai vrea sa mai fie odata ministru.
    Bahh oameni astea au obrazul mai gros ca porci, poate ca porci mistret.
    Nu te vrea poporul Taricene, mergi la Patriciu ca are el job pentru tine.
  • 0 (2 voturi)    
    D-l Tariceanu... (Vineri, 29 august 2008, 19:32)

    judex [anonim]

    va fi cu siguranta candidatul propus de Alinata "Deruta si Amnezie", alt candidat mai potrivit nu poate exista !
    • +2 (2 voturi)    
      multumesc pentru substituire... (Vineri, 29 august 2008, 20:27)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      domnule judex de la PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Alex si comentator, imi cer scuze.... (Vineri, 29 august 2008, 20:38)

    judex [anonim]

    am depistat cine este impostorul care imi foloseste nick name-ul. Este un manelist si asistat mintal de la PSD. Numai astia pot fi atat de retardati.
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai haios premier (Vineri, 29 august 2008, 22:50)

    ApH [utilizator]

    HN, te rog sa faci din stirea asta "Poanta zilei" pentru maine... Desi nu prea e de gluma, arata exact ce perceptie au cei care ajung in Victoriei asupra realitatii.

    Bai taricene, esti jalnic tata! Ai devenit concurenta pentru titlul castigat cu greu de geoana! Mai citeste si tu un ziar de pe-afara, mai vezi un blog, trezeste-te pana nu se trezesc astia din PNL!
  • +2 (2 voturi)    
    IQ (Sâmbătă, 30 august 2008, 0:12)

    Dedalus [anonim]

    bine macar ca ai tinut minte toata fraza...