Nastase reactioneaza pe blog, Mitrea ii transmite lui Olteanu ca demisioneaza

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 16:17 Actualitate | Politic

Adrian Nastase scrie pe blogul pesonal ca dosarul sau a fost folosit ca mijloc de presiune politica, iar votul dat de colegi a fost unul "firesc politic". Pe de alta parte, Miron Mitrea a transmis prin intermediul presedintelui Camerei Deputatilor ca va demisona din functia de deputat in prima zi de sesiune parlamentara. De precizat ca Miron Mitrea nu a putut fi contactat telefonic, acesta fiind in vacanta, in Austria.

Atat Adrian Nastase, cat si Miron Mitrea au refuzat sa dea declaratii de presa dupa ce colegii deputati au respins inceperea urmaririi penale. Nastase - desi prezent la sedinta de miercuri - a plecat chiar inaintea rezultatului, refuzand sa dea declaratii de presa. In schimb, a reactionat pe blogul personal, recunoascand ca "votul dat azi a fost o solutie politica".

"Votul de astazi a fost o solutie politica data unui dosar politic. Nici unul dintre acuzatorii mei, nu doreste, de fapt, sa se faca dreptate. Ei vor o condamnare politica, intr-un caz politic, impotriva unui adversar politic.

Stim foarte bine ca Parlamentul nu putea acorda un verdict juridic şi nici nu a facut asta. Constitutia actuala, buna sau rea, a impus Parlamentului sa dea un aviz, iar prin vot s-a respectat cerinta constitutionala. Aceeasi Constitutie - trebuie spus - in lumina careia singurul care are imunitate absoluta in Romania este actualul presedinte, Traian Basescu", scrie Nastase.

Fostul premier precizeaza ca daca s-ar fi dat un  aviz favorabil inceperii urmaririi penale, dosarul nu ar fi ajuns la instanta, ci spune el, "ar fi ajuns inapoi la procurorii lui Basescu".

"Dosarul a fost, de la bun inceput, construit ca o forma de presiune politica. Iar raspunsul colegilor din Camera Deputatilor a fost, firesc, tot unul politic" isi incheie declaratia Nastase.

Mitrea zice din Austria ca demisioneaza

Miron Mitrea a absentat miercuri la sedinta in care s-a decis neinceperea urmaririi penale. De altfel, deputatul PSD nu a putut fi contactat telefonic, el fiind in vacanta. Surse din PSD sustin ca Mitrea este in Austria, in concediu.

In schimb, Miron Mitrea l-a sunat pe presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, si i-a comunicat acestuia ca va renunta la mandatul de parlamentar si la imunitate in prima sedinta de plen a Camerei Deputatilor.

"Domnul deputat Miron Mitrea a transmis in cursul acestei dupa-amiezi ca isi va anunta, in plenul Camerei Deputatilor, demisia din Parlament, in prima zi a sesiunii ordinare", a declarat Olteanu.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2531 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    victimele (Miercuri, 13 august 2008, 16:45)

    lucian11 [utilizator]

    ma asteptam sa pozeze in victime dupa votul din parlament.

    eu am o intrebare simpla:

    daca e nevinovat de ce ii este frica de proces?
    • +5 (5 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 13 august 2008, 17:07)

      Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      Pai ce te face sa crezi ca e nevinovat?

      E bagat in noroi pana peste cap si se apara cu parlamentul. Partea proasta este ca datorita votului "uninominal" va intra din nou pe listele ajutatoare (ca nu vad sa il mai voteze cineva).
      • +2 (2 voturi)    
        n-am zis ca e nevinovat (Miercuri, 13 august 2008, 17:42)

        lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel T.

        n-am zis ca e nevinovat

        el pozeaza in victima si deci se crede nevinovat.
        daca tot se crede nevinovat, sa treaca de proces si sa ne demonstreze la toti cat de curat e

        asta am incercat sa zic
    • 0 (0 voturi)    
      Iata mentalitatea celor care il sustin .... (Vineri, 15 august 2008, 0:47)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      Dati-mi voie sa va redau un scurt comentariu de pe blogul lui Nastase, care cred ca va reliefa intr-un mod cutremurator cat de multi turnatori cu mentalitate comunista mai traiesc printre noi:

      "FRANK ZAPA[KING] spune:
      august 13, 2008 la 5:37 pm
      DL NASTASE-imi permit sa va comuinic ca atitudinea dv. fata de acest episod trist din istoria parlamentarismului romanesc post decembrist a fost desfiintata de doua doamne pe care dv. sunt convins ca le cunoasteti bine si cu care partidul dv. este intr-o fratietate de notorietate.
      este vb. de doamnaNORICA NICOLAI,CARE efectiv va facut praf tot esafodajul dv politic,si de doamna anca petrescy de la PRM care intr-o emisiune in direct la R.TV.-v-a acuzat ca sunteti vinovat si ca probele din acest dosar va incrimineaza.
      plecind de la aceste doua luari de pozitie as fi multumit daca v. v-ati defini pozitia in raport cu aceste iesiri publice ale acestor doamne......."

      Domnule Nastase, IMI PERMIT SA VA COMUNIC?!?! Oare sunt singurul care are impresia ca a ajuns undeva inapoi in anii 80, cand majoritatea ISI PERMITEAU SA LE COMUNICE secretarilor de partid despre nimicuri ordinare, poate-poate vor fi pusi pe lista de "elemente sanatoase"????

      Doamne, ce odios!!! Nici in cel mai urat cosmar al meu nu mi-am putut inchipui ca MAI EXISTA LEPADATURI DE ASTEA!!!

      Sa te duci dracului cu tot cu "suporterii" tai, bai Nastase!!!

      ....imi vine sa vomit de scarba ........
  • -2 (8 voturi)    
    MITREA e destept, este asteptat si Nastase... (Miercuri, 13 august 2008, 16:47)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....Si Nastase ar trebui sa faca aceeasi figura....repede, repede....sa nu-i dea timp Andreei Pora sa emane inca un articol din ala strepezit...BOMBONEL, oricum mai sunt doar 3 luni de mandat....nu pierzi nimic....te mai odihnesti....adunu fanul la Cornu......strica-le jocul.....Altfel o sa-mi explodeze capul 15 zile deacu incolo ....ascultand comentariile transpirate ale lui Boda si Hurezeanu....Combinatia VOT CONTRA la Camera urmata de DEMISIILE pe care scrie nu ne temem de fraierii lui Morar....ar deveni dintr-o data o miscare politica geniala.....Do it and do it now. I pup you !
    • 0 (6 voturi)    
      PNL-istul (Miercuri, 13 august 2008, 17:03)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      din tine nu se dezminte...
      Mai bine cu PSD-ul nu?
  • +4 (6 voturi)    
    bataie de joc (Miercuri, 13 august 2008, 17:08)

    stefan [anonim]

    In orice democratie cu traditie imunitatea parlamentara este numai pentru declaratiile facute in parlament. Ai iesit de sub cupola parlamentului (la tv, in presa), gata cu imunitatea. Cit despre urmariri penale pentru mita sau alte d-astea, nu mai vorbim.
    Dar, de Romania e o democratie originala.
    In plus, daca te apuci de o ancheta nu declari pe sticla si nici nu faci caz. Muncesti, stringi proba dupa proba, incet, ca astfel de cazuri nu sunt simple deloc si nici dovezi prea multe nu ai. Iar cind l-ai prins cu adevarat, atunci il acuzi.
    • +1 (1 vot)    
      n-ai inteles nimic (Miercuri, 13 august 2008, 17:26)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui stefan

      comentariul tau ma face sa cred ca n-ai inteles nimic din ce se intampla. Prlamentul trebuia sa decida azi daca ei pot fi anchetati sau nu. Asadar, inainte ca procurorii sa inceapa ancheta, au nevoie de o aprobare de la cei pe care ii ancheteaza. Nu s-a ajuns pana acolo in a strange proba dupa proba, ca ei nu au voie sa inceapa ancheta. Asta e problema...
      • +2 (2 voturi)    
        inteleg (Miercuri, 13 august 2008, 17:37)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui brigantes

        Ba inteleg foarte bine ca avem o Constitutie schioapa si care e pavaza pentru ei, nu pentru noi.
        Si nu e prima oara cind se dovedeste schioapa.
        In democratii cu vechime nu ai nevoie de aviz parlamentar pentru a trimite in judecata pentru coruptie. Tot in democratii cu vechime mai functioneaza si cutumele, care sunt importante. La noi daca legea se poate ocoli toti o fac, incepind cu cei mai importanti oameni in stat.
        Iar o ancheta asupra cuiva se poate face si in jur si abia cind ai probe solide declansezi ancheta penala. Sa nu ne pacalim singuri.
        Dar avem exemplu Italiei unde premierul isi da legi sa nu mai poata fi anchetat. Asa ca de ce nu si in Ro.
      • +2 (2 voturi)    
        Aiurea. (Miercuri, 13 august 2008, 18:39)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui brigantes

        Cred ca tu nu intelegi ca prosti sunt doar cei care voteaza PSD. Oamenii de aici mai gandesc deci mai usor cu aberatiile. Oricum prezinti situatia tot de rahat e. Nastase sustinut de jigodiile PSD-iste se fereste de lege. Asta e adevarul.
  • +4 (6 voturi)    
    corectie (Miercuri, 13 august 2008, 17:25)

    Reshape [utilizator]

    Singurul din Romania care are imunitate absoluta este Presedintele Romaniei, ba Nastase 7 case si un adapost.
    Cind o sa fii tu ales presedinte o sa ai si tu imunitate, stai linistit. Si mai stai linistit ca se schimba el si Parlamentul asta de mafioti si atunci o sa vezi tu plinsul si scrisnirea dintilor.
  • -4 (4 voturi)    
    Apa de ploaie! (Miercuri, 13 august 2008, 18:34)

    johnny [anonim]

    Incep cu post-scriptumul: n-am votat niciodata, de la lovitura de stat si pana acum, cu oricare dintre aripile FSN-ului, cu Iliescu sau cu Vadim. Fac aceasta precizare pentru a preveni orice tentativa de acuzatie cum ca as fi simpatizantul neocomunistilor. (In 2004 am votat chiorul!)
    Tot acest circ cu Nastase, Mitrea sau alti parlamentari nu sunt nimic mai mult decat o noua dovada de implicare politica in activitatea DNA. Dupa ani de cercetari ale DNA, brusc devine o chestiune de viata si de moarte ca Parlamentul sa-si dea avizul deodata in TOATE dosarele parlamentarilor, indiferent de faptul ca unele cercetari au inceput cu mult inaintea celei a lui, sa zicem, Pacuraru. Si, ce coincidenta curioasa, aceasta nevoie imperativa de aviz al Parlamentului vine cu doar catvea luni inainte de alegerile legislative, capitale pentru partidul "cel mai curat", partidul cu cei mai cinstiti si nepatati parlamentari! Mai bine-zis, nici urma de banuiala, macar, cu privire la imaculitatea oricarui parlamentar, listat sau agatat, al acestui partid providential!
    Altfel spus, dupa ani intregi de tergiversari, cadea cerul daca se astepta pana cand, vorba maretului conducator, s-ar fi asteptat ca urnele sa-i spele sau sa-i "condamne" pe cei care, conform rapoartelor interne si internationale, sunt "Capo di Tutti Capi" ai tuturor mafiilor din Romania; inceputul si sfarsitul milenarei lupte anticoruptie de la noi; conditia necesara si suficienta ca UE sa ridice orice monitorizare a justitiei de la noi si sa ne treaca si pe noi in randul tarilor in care justitia este mai oarba ca Ray Charles si mai neprihanita decat Maica Teresa! Inchipuiti-va, am fost la cateva voturi de Nirvana!
    Concluzie: apa de ploaie este luata drept apa sfintita de unii care, la fel ca un tiz cu un singur "n", mai de dimineata, nu s-au trezit la realitate dar viseaza ca "sunt informati si au capul pe umeri"!
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Miercuri, 13 august 2008, 20:01)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui johnny

      Pai cine a tergiversat lucrurile pina acum? A dracu' Comisia Europeana, a dat un raport in iulie si mai da unul in decembrie, trebuia si ea sa se abtina pina in 2020, ce atita graba?
      Acu' 3 ani cind cu matusa Tamara, Curtea Constitutionala l-a pupat in dos pe Nastase si a zis ca asa e! un fost ministru nu poate fi anchetat. Dup-aia Entitatea Qariu a dizolvat comisia de la Cotroceni. Dup-aia s-a hotarit ca Parlamentul trebuie sa-si dea avizul, nu Basescu si comisia lui. Dup-aia parlamentarii au fugit in vacanta si n-au mai votat inceperea sau nu a urmaririi penale. Acu' i-a chemat Basescu din vacanta si i-a obligat sa-si dea arama pe fata.
      Deci, cine a tras de timp? Cine benficiaza de aceasta tragere de timp? In favoarea cui a inceput, de azi, sa curga prescrierea faptelor?
      • -3 (5 voturi)    
        De ce i-a prelungit Kovesi mandatul cu 3 luni? (Miercuri, 13 august 2008, 20:25)

        Alin@yahoo.com [anonim] i-a raspuns lui Reshape

        Mai crede cineva ca in 3 luni se mai poate face ceva?!? La Cotroceni E FRICA MARE ca acum in preajma alegerilor n-o sa mai fie cineva "friendly" la DNA si o sa inceapa sa fie chemati de-ai lor de-alde Stolojan (megapower, tofan, alro etc)....Si atunci s-a dus imaginea lor de cavaleri neprihaniti in lupta cu balaurul coruptiei!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Pentr ca asa e LEGEA!! (Joi, 14 august 2008, 7:53)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alin@yahoo.com

          Dar voi nu cunoasteti notiunea de lege; CSM-ul cel care, dupa ce ministrul propune, avizeaza este in concediu pana pe 21.08.08. Dupa aceea se transmite spre APROBARE Presedintelui. Aceasta procedura ar fi durat pana dincolo de 12.08.08. (e suficient de clar?) iar la DNA trebuia sa fie un sef.
  • +6 (6 voturi)    
    Adi, (Miercuri, 13 august 2008, 21:02)

    Matusa Tamara [anonim]

    Adriane, sunt eu, matusa ta. Iti vorbesc din ceruri! Cum de s-au prins, mai mama, de smecheria noastra? Si noi care credeam ca romanii sunt mai prosti!

    Sa stii ca eu sunt bine aici in ceruri, uite, l-am cautat pe prietenul tau, Ceashca, dar nu l-am gasit. :( Cred ca e in partea ailalta... :(
  • +2 (2 voturi)    
    Reactionez si eu pe blog (Joi, 14 august 2008, 7:32)

    ioi [anonim]

    .. cu un mesaj din inima pentru Nastase:

    http://pringauracheii.wordpress.com/2008/08/13/nastase-din-punct-de-vedere-politic/
  • +1 (1 vot)    
    PDSR-istii il iubesc pe Nastase ? (Joi, 14 august 2008, 7:47)

    martin [anonim]

    Nu cred ca PDSR-istii il iubesc pe Nastase si in orice caz nu toti. S-a vazut asta cand s-au dezis de el si au admis sa fie alungat de la presedentia camerei deputatilor si inca fix pentru aceleasi motive cu care DNA nu a reusit niciodata sa le cerceteze, fiindca s-a aparat cu ghiarele si cu dintii.
    Atunci a fost prima etapa a trocului sordid dar eficace cu PNL.
    Acum Nastase a redevenit cinstit nu printr-o judecata ,ci prin calculul politic in sensul ca electoratul nu e interesat de hotii si ca s-a saturat de aceste subiecte. Pentru binele fiintei morale a poporului roman, sper ca nu e adevarat si ca electoratul va discerne graul de neghina !
  • +2 (2 voturi)    
    Cel mai tare i-a "tras-o" (Joi, 14 august 2008, 7:47)

    gabifm [utilizator]

    lui Bombonel, Mitrea. Dandu-si demisia acesta a aratat ,nu ca are verticalitate ca tot un hot ordinar este, ci ca prefera lupta in loc sa se piteasca dupa poalele parlamentului.
    Nastase, jigodia, pitecantropul, hotul, prefera sa isi numere ouale in parlament decat sa arate ca e nevinovat. Nevinovat vorba vine.
    P.S. Culmea este ca ei, PSD-eii, citesc mesajele noastre gandindu-se ca le vrem locul cred din moment ce o tin pe a lor in loc sa incerce sa schimbe ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    Diaconu' (Joi, 14 august 2008, 8:29)

    gososan [utilizator]

    Se strange latul in jurul gatului. Nu mai poate fi oprit
    Chemarea matusii!!
  • -1 (1 vot)    
    mai multe case ca nastase (Joi, 14 august 2008, 10:07)

    bufnitoi [anonim]

    la ce va asteptati de la politicienii nostri... singura solutie este sa strangem o avere mai mare ca astia ca sa-i dam cu cracii in sus. eu am inceput sa fac bani pe net vizionand reclame. te poti inscrie si tu la http://bux.to/?r=brazvan
  • +1 (1 vot)    
    ISI MAI AMINTESTE (Joi, 14 august 2008, 11:34)

    gabifm [utilizator]

    cineva declaratia lui misu negritoiu in care afirma ca dana nastase a venit la banca cu 400.000$ sa ii depuna iar el a ajutat-o pentru ca era pe tocuri????
    asta sa fie dna instrument politic?? nu domnilor este realitate.
  • -1 (1 vot)    
    ISI MAI AMINTESTE (Joi, 14 august 2008, 13:38)

    comentator [anonim]

    cineva de declaratia lui base in care afirma ca renunta la casa din mihaileanu (recunoscand implicit ca a incalcat grav foarte multe legi, ca sa nu mai vb de bunul simt)????? da, ala este un caz atat de clar incat orice judecator ar putea sa dea o decizie in 2 min...dar intamplator, presedintele beneficiaza de imunitate absoluta...

    deci lasa trucurile ieftine...nastase poate nu este curat, dar cel putin in cazul lui sunt foarte multe semne de intrebare cu privire la potentialele acte de coruptie la care ar fi participat...adica trebuie analizate dovezile etc. pe cand la marinar totul este clar ca lumina zilei...

    si inca ceva, dar sincer...este posibil ca dosarele privind marea coruptie (termopane, produse sanitare din china etc.) instrumentate impotriva lui nastase de dna, sa aiba in esenta caracter de politie politica? dar sincer...

    eu unul il astept pe base sa renunte la imunitate (in 5 min, normal) ca sa fie anchetat pentru dosarul mihaileanu...de acord?
    • 0 (0 voturi)    
      Una stiu, una spun (Joi, 14 august 2008, 23:35)

      Goe [anonim] i-a raspuns lui comentator

      Scuzati-ma dar aici se discuta despre nastase si mitrea care se ascund de ani de zile de justitie. Stiam ca doar la gradinita se discuta despre paraciosi: si Gigel a zis...si Ionel a facut..
      Problema este ca nu parlamentul hotaraste daca cineva este vinovat sau nevinovat.
      Iar nastase nu este nici pe departe o victima.