Deputatul UDMR, Marton Arpad, ii compara pe protestatarii de la Parlament cu minerii adusi de Ion Iliescu/ Cum i-a raspuns Stelian Ion de la USR

de Redactia politic     HotNews.ro
Joi, 7 decembrie 2017, 11:17 Actualitate | Politic

Marton Arpad
Foto: cdep.ro
“Am vazut la televizor momentul in care deputatii USR au iesit cu telefoanele si le-au multumit protestatarilor ca au aparat statul de drept. Mi-am amintit de iunie '90 cand presedintele Ion Iliescu le-a multumit minerilor”, a declarat, joi, deputatul UDMR Marton Arpad, in cadrul dezbaterilor din comisia speciala pentru legile justitiei. Deputatul USR, Stelian Ion i-a replicat ca “sa comparati oamenii care protesteaza in fata Parlamentului pasnic cu minerii care au venit cu batele si au ras tot bucurestiul este inimaginabil”.

Deputatul USR, Stelian Ion, a sustinut ca nu USR a chemat  oamenii in strada si ca protestul “este ultima reduta a democratiei noastre” si “manifestare de civism”. Stelian Ion i-a mai spus lui Marton Arpad ca protestatarii din anii 90 au fost numiti huligani “asa cum ne acuzati pe noi acum”. Deputatul USR a adaugat ca oamenii nu pot fi pacaliti “ca-i cheama Stelian Ion de la USR”.

Deputatul UDMR, Marton Arpad, a revenit cu precizari, afirmand ca a mers pe jos printre protestatari si ca “bate intr-adevar nu aveau dar nici pasnici n-au fost”.  “Agresivitatea comparabila cu un comportament necivilizat pentru mine a dus la acelasi sentiment”, a adaugat Marton Arpad. El mai spus ca nu a vazut mii de protestatari, “cand am iesit eu erau vreo 200”.

“Tara asta are o legislatie privind protestele cred ca democratica si toata lumea trebuie sa le respecte. Pentru mine este de neconceput ca atunci cand unii la Targu Mures merg si pe o parte a carosabiliului sunt penalizati si de justitie, iar altii pot bloca seara de seara circulatia rutiera fara sa raspunda nimeni”, a mai declarat deputatul UDMR.

“Niciodata n-am multumit nimanui in strada daca a protestat violent. Violenta fizica n-o pot accepta”, a spus Marton Arpad, care a fost completat de deputatul USR cu precizarea ca “si noi dezavuam acest comportament violent si nu suntem de acord cu el”.

Background. Un nou protest a avut loc miercuri seara in Capitala, in fata Parlamentului, fata de modificare legilor justitiei, sub titlul "HAI La Parlament ! ACUM! #faraviolenta", in timp ce in Camera Deputatilor se dezbatea legea 303/2004 privind statutul magistratilor, desi PNL si USR au cerut amanarea sedintei, apeland la proteste cu pancarte chiar in sala de sedinte. Protestatarii au scandat "Hotii", "Dragnea la puscarie!", precum si "Anticipate, anticipate!".  Apelul la protest a fost facut de comunitatile 600.000 pentru Rezistenta, Insistam, Coruptia Ucide, Asociatia Civica ProFest si Declic. Protestatarii scandeaza "Hotii", "Dragnea la puscarie!", precum si "Anticipate, anticipate!".

Punctul culminant al protestelor a fost atunci cand s-a aflat ca parlamentarii incearca sa iasa pe ascuns pe poarta dinspre sala de expozitie. Oamenii s-au indreptat acolo, jandarmii si politia au incercat sa blocheze inclusiv deplasarea pe trotuarul de la Parcul Izvor, s-a dat o data cu gaze lacrimogene, fapt care a inflamat spiritele. Oamenii au scandat "Fugiti ca sobolanii" si "Jandarmeria/apara hotia". Un moment impresionat a fost cand parlamentarii USR au iesit pe jos pe poarta Parlamentului si au venit sa discute cu oamenii.

Politia Capitalei a anuntat joi dimineata, intr-un comunicat, ca a intocmit un dosar de cercetare penala, care va fi inaintat Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in urma incidentului petrecut, miercuri seara, in apropierea Palatului Parlamentului, "in care au fost implicati doi pietoni si un conducator auto care iesea din zona Parlamentului". In incident au fost implicati deputatul PSD Ioan Terea si doi manifestanti aflati in fata cladirii Parlamentului, care participau la protestul de miercuri seara impotriva legilor justitiei. Terea si protestatarii si-au adus acuze reciproc: doi protestatari sustin ca au fost lovit de masina condusa de parlamentar, in timp ce deputatul PSD sustine, la randul sau, ca acestia i-au lovit masina.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13877 vizualizari

  • +83 (95 voturi)    
    UDMR (Joi, 7 decembrie 2017, 11:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Complice la distrugerea Romaniei. Gasca de mafioti si hoti, ajunsa in parlamentul hotiti nationale datorita absenteismului de la vot.
    • +50 (62 voturi)    
      udmr are tot interesul sa distruga Romania (Joi, 7 decembrie 2017, 11:45)

      moon-tea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      1. din ratiuni de furt - oamenii politici maghiari sunt corupti pana in maduva oaselor
      2. vor Ardealul!

      udmr, psd, alde = fiinte josnice!
      • +9 (15 voturi)    
        Well ..protestarii nu au linsat pe nimeni ! (Joi, 7 decembrie 2017, 15:21)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui moon-tea

        Well ..protestarii nu au linsat pe nimeni !

        Minerii lui Iliescu au facut un prapad documentat pe larg in Bucuresti, vandand alti oameni cu bate, rangi si topoare, precum pitekantropii.

        Tov Presedinte le-a multumit "bravilor mineri, oameni de bine" pentru schilodirea unor cetateni care manifestau impotriva comuistilor.

        Marton Aron sustine probabil linsajul si schinguirea romanilor, iarr noi ne intrebam si azi unde a fost dl. Marton Aron in timpul evenimentelor de la Targu Mures cand l-au linsat pe Cofariu?

        Traiasca vremea lui Horea, traiasca legea lui Horea!

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +43 (51 voturi)    
      UDMR sa aiba grijca cu legile In-Justitiei (Joi, 7 decembrie 2017, 11:45)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      UDMR poate crede ca o sa duca bine cu Partidul Smenarilor D.

      Vai de ei ce naivi sunt, ei si maghiarii plus minoritatile or sa fie primele victime ale nationalismului ultra-corupt pus la cale de Partidul Smenarilor D ca sa-si asigure victoria la toate alegerile care vor urma.
    • +7 (9 voturi)    
      UDMR asa si vor, sa distruga Romania (Joi, 7 decembrie 2017, 22:21)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt acolitii lui Viktor Orban. Acest partid este o rusine.
  • +47 (59 voturi)    
    PR ul de la Gaterszag Kerestoy SR|l a Grait (Joi, 7 decembrie 2017, 11:22)

    un domn [utilizator]

    cand ii colindam pe astia pentru aerul poluat si defrisarea padurilor ?
  • +56 (68 voturi)    
    Auziti... (Joi, 7 decembrie 2017, 11:25)

    Anna O. [utilizator]

    ... domnu' Marton, treaba sta cam asa. Daca v-ati adus aminte de de minerii din '90, poate ca erati printre ei, stiu si eu....? In plus, intr-adevar, telefoanele aprinse sunt foarte periculoase, pot exploda in nasul PSD-ALDE-UDMR-YOU NAME IT total nevinovati, dar care ies prin spate ca sobolanii la miezul noptii.
  • +56 (66 voturi)    
    Ce să zică centuriștii politicii? (Joi, 7 decembrie 2017, 11:26)

    ouyang [utilizator]

    Dispăreți cu toții, leprelor.
    • +23 (31 voturi)    
      UMDR compara CRIMELE lui Iliescu cu protestele? (Joi, 7 decembrie 2017, 12:33)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      poate ca acest unguras a uitat ca la mineriadele organizate de PSD au murit oameni si ca mineriada din 1990 a fost organizata tocmai impotriva celor care protestau impotriva guvernului
  • +30 (40 voturi)    
    la (Joi, 7 decembrie 2017, 11:28)

    nahir [utilizator]

    ce o trebui aproape 600 oameni in Parlament?
    si 300 sunt prea multi.
    de masa de manevra care doar sa mimeze democratia nu cred ca este nevoie, Arpad dovedind ca a incasat indemnizatie ani la randul degeaba, daca tu poti sa compari actiunea USR cu minerii adusi de Iliescu.
    singurul avantaj al afirmatiilor acestuia consta in certificarea faptului ca ilici kgb este la originea mineriadei din 1990.
    • +3 (3 voturi)    
      pai cine s-a impotrivit? (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:12)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      PNL, aflat acum in Opozitie cica, s-a impotrivit Parlamentului unicameral si limitarii la 300 a nr. de parlamentari - lucruri cerute de romani prin referendum. Cati dintre parlamentarii actualei Opozitii de forma au fost aliati PSD timp de vreo 6 ani si au votat cot la cot legi contra statului de drept.

      Adevarul este ca noi romanii, intelegand gresit ce inseamna lupta dintre Traian Basescu si alianta maronie PNL PSD, am facut niste greseli care au dus la intarirea mafiotilor.
  • +34 (42 voturi)    
    mizeriile astea (Joi, 7 decembrie 2017, 11:29)

    subcultura [utilizator]

    vor afecta si comunitatea maghiara. nu poti sa manjesti o intreaga minoritate cu argumentul ne facem frati cu penalii ca sa obtinem nu stiu ce favoruri si privilegii. Interesul etnic nu ar trebui sa primeze fata de interesul social al fiecarui cetatean, indiferent de etnie.
    • +27 (35 voturi)    
      Așa este! (Joi, 7 decembrie 2017, 12:11)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      UDMR reprezintă comunitatea maghiară cam la fel cum îi reprezintă PSD-ALDE pe protestatarii din Piața Victoriei...
  • +43 (55 voturi)    
    nu confundati maghiarii cu UDMR (Joi, 7 decembrie 2017, 11:29)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Sunt maghiar si mi-e rusine de acest om.
    • +13 (23 voturi)    
      Nu ii confundam! (Joi, 7 decembrie 2017, 12:34)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ... dar mai votati si alte partide. Probabil ca sunt unii care mai voteaza diferit (nu ma refer la Tokes ca e la fel sau chiar mai rau), dar marea majoritate care se prezinta la vot tot UDMR voteaza.
      Ideea de vot disciplinat si garantat este moartea democatiei!
      • +5 (5 voturi)    
        Vorbesti aiureli (Joi, 7 decembrie 2017, 18:12)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Daca ar vota alt partid, ar intra sub 5 % -pragul electoral si nu ar intra nimeni in Parlament. Din acest punct de vedere, partidul UDMR este o creatie a romanilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e nevoie sa ti fie rusine, pentru (Joi, 7 decembrie 2017, 18:23)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      ca nu e clar cat de maghiar / secui este Marton Arpad.
      E nascut pe la Targul Lapus, spre granita cu Ucraina, deci este putin probabil sa fie secui. Poate sa aiba anumite redacini rusesti / rutene, pentru ca prea seamana cu Dragnea.
      Asta ar schimba datele problemei.
      Dupa cum stii, UDMR-ul, datorita pragului electoral, a ajuns adapostul a multor indivizi care vorbesc limba maghiara, dar nu sunt unguri get-beget. Informeaza-te de sectia de emisiuni de limba ungara de la TVR. Sunt acolo mai multi evrei decat unguri.
  • +17 (29 voturi)    
    Mafiot (Joi, 7 decembrie 2017, 11:32)

    GabrielT [utilizator]

    Ajuta la scindarea Romaniei!
  • +21 (33 voturi)    
    Ce-a cautat printre protestatari? (Joi, 7 decembrie 2017, 11:34)

    Andradda [utilizator]

    A cautat probabil scandal.

    Cred ca chiar si-ar fi dorit sa ia cateva suturi in dos de la vreun protestatar mai agresiv, ca apoi sa se victimizeze si sa deivna instantaneu erou national, ungaro-PSD-ist!
  • +19 (31 voturi)    
    Oricum voi de la UDMR... (Joi, 7 decembrie 2017, 11:35)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...si simpatizantii vostrii traiti intr-o lume imaginara - autonomii, Transilvania ungureasca, "tinut secuiesc" - asa ca de ce v-ar mai asculta cineva ce debitati. Ar fi interesant daca ati recunoaste ca nici macar nu ati stiut sa cititi ce scria pe pancarte sau poate nici nu ati stiut ce se scandeaza, avand in vedere ca nu stiti romaneste.
  • +33 (45 voturi)    
    Nesimtire (Joi, 7 decembrie 2017, 11:37)

    Csaby [utilizator]

    A compara protestarii cu minerii este o blasfemie. UDMR-ul in loc sa protejeze minoritatea maghiara, o discrediteaza. Exact asa cum fac psd-istii cu romanii, batandu-si joc de aceasta tara, la fel face si UDMR-ul cu maghiarii. Sa le fie rusine ambelor partide ca nu inteleg democratia si isi bat joc de ea. In loc sa guverneze in beneficiul cetatenilor guverneaza in favoarea unor grupuri de infractori. Sa va fie rusine tuturor care va bateti joc de aceasta tara. Lada de gunoi a istoriei va asteapta.
    • +9 (13 voturi)    
      Comparatie (Joi, 7 decembrie 2017, 12:43)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Csaby

      S-a gandit de fapt sa spuna ca i-aduce aminte de modul cum Iliescu le-a multumit protestatarilor din Piata Universitatii trimitandu-le minerii sa le puna panselute la cap.
      Dar n-a iesit prea bine traducerea si rezulta acum ca Iliescu a fost vreodata cu baietii rai. Cam naspa! N-o sa-l mai primeasca PSD la "masa".
      Sa te iei de presedintele de onoare!...
    • +11 (17 voturi)    
      bag seama (Joi, 7 decembrie 2017, 13:13)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Csaby

      ca ungurii sint abuzati de doua ori: odata de udmr (partidul care cica-i reprezinta) si psd (partidul care cica-i conduce)! nasooool!
  • +26 (36 voturi)    
    dar cand el cu ciordache masacrau dezbaterea (Joi, 7 decembrie 2017, 11:41)

    adrian_c [utilizator]

    Aia cum se cheama?
    Mult ati ajuns sa va intindeti, scursurilor!
    Nici dracu nu va mai scapa!
    Nu exista cuvinte pentru a masura dispretul, si nici pedeapsa pe masura voastra.

    Scarbelor!
  • +20 (30 voturi)    
    M-ul din UDMR inseamna un singur lucru (Joi, 7 decembrie 2017, 11:59)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Mizerie.
  • +20 (30 voturi)    
    UDMR (Joi, 7 decembrie 2017, 12:05)

    Milka Man [utilizator]

    Este o adunatura de personaje care se ocupa exclusiv cu santajul politic. De-asta sunt mereu de partea partidului la putere, ca niste pitipoance adevarate de partea portofelului gros. Parlamentul Romaniei e plin
    de mascarici inculti, care fac orice pentru o casuta noua prin Brazilia...
  • +23 (35 voturi)    
    Să vă fie rușine, (Joi, 7 decembrie 2017, 12:07)

    Leul in iarna [utilizator]

    domnule Marton Arpad! A fostt un timp când am admirat politicienii de la UDMR... Pe la începutul anilor 90... Dar de atunci vă străduiți să îmi demonstrați cât de tare m-am înșelat... Cum îndrăzniți să-i comparați pe protestatarii împotriva distrugerii justiției cu minerii din 14 iunie 1990? N-ar trebui să vă simțiți dumneavoastră un mardeiaș al societății României când stați alături de Iordache și colaborați cu el ca să-i salvați pe marii hoți actuali și viitori de pedeapsă?
  • +20 (30 voturi)    
    domnule deputat! (Joi, 7 decembrie 2017, 12:17)

    CVL [utilizator]

    Stim cu totii ca hotul striga hotii!!!
    In fapt voi, adunati in Parlament, care incercati sa treceti miseleste legi impotriva bunului-simt, sunteti Iliescu si FSN la un loc. Daca de ceva il putem acuza moral pe Iliescu este ca el a fost doar criminal chemand "minerii" care au omorat oameni, dar hot nu a fost!!), iar voi sunteti si una si alta. Oamenii care protesteaza acum in fapt sunt aceiasi Golani din Piata Universitatii 1990, si sunt oameni corecti, cinstiti, muncitori, veseli, cu bun-simt si 7 ani de acasa, care nu vor incurajarea hotiei si care vor ca hotii sa fie chemati in fata Justitiei si sa plateasca hotiile pe care le fac. Numai ca voi ati intins atat de mult coarda, incat trebuie sa intelegeti ca si tonul nostru incepe sa devina mai nervos daca voi sunteti surzi la ce va cerem. Intelegeti ca noi am inteles ca putem sa va cerem sa ne reprezentati real. Daca nu o faceti dati-va demisia si plecati acasa, caci inseamna ca nu sunteti demni de functiile pe care le detineti. Daca te fura contabilul, nu-mi spune ca il tii in functie pe timp nedeterminat, doar ca ai un contract cu el. Il dai pe mana Politiei si il dai afara. Asta vrem si noi de la tine si cei ca tine care vreti sa ajutati hotii. Vrem sa plecati.
    • +6 (8 voturi)    
      despre cine vorbim? (Joi, 7 decembrie 2017, 18:55)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Arpad Marton e deputat UDMR din 1990. Neîntrerupt. Iar dacă suntem unde suntem e și din cauza legilor votate de acest individ fără minimă morală. Parlamentar de meserie,.
  • +7 (15 voturi)    
    udmr... (Joi, 7 decembrie 2017, 13:16)

    liviu_ [utilizator]

    guverneaza cu aia ai lui iliescu ...
    este o ipocrizie fara margini sa te asociezi cu un infractor si dupa aceeasa acuzi pe altii ca fac ceea ce a facut infractorul cu care esti asociat!

    mai mult... protestatarii nu au batut pe nimeni din cate stiu (si mosu instigator nu se pune, pentur ca el a instigat)

    oricum udmr are ca unic scop deztabilizarea tarii, furtul de paduri si vinatoarea fara limite... nu fac nimic pentru judetele pe care le reprezinta!

    evident, hotul striga hotii
  • +13 (21 voturi)    
    ce fratie , udmr - urmasii lui vadim ! (Joi, 7 decembrie 2017, 13:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    zici ca s-a pupat lupu cu oaia , da de fapt ei au fost întotdeauna înțeleși sa stea la putere cu sprijin reciproc!
  • +12 (20 voturi)    
    un actor ratat ! (Joi, 7 decembrie 2017, 13:40)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca cititi CV-ul lui Arpad aflat pe site-ul Camerei Deputatilor veti afla ca singura meserie practicata e aceea de actor 1-2 an doi, dupa care pana acum e de meserie parlamentar.
    Nu mi-a placut niciodata UDMR, ipocrizia lor, iredentismul lor, prostia crasa in fata istoriei.Nu ii confund cu maghiarii din Romania care reprezinta toata diversitatea de caractere umane, ca si romanii de altfel.
  • +3 (7 voturi)    
    Iar eu compar nebunia astuia cu un virus (Joi, 7 decembrie 2017, 14:47)

    ottilo [utilizator]

    Falsificarea istoriei, geografiei, numelor, imbrancelilor practicate de unii demnitari maghiari sunt ca un virus care afecteaza negativ creierele in care traieste. Nu uitam cine a pus umarul la instaurarea regimului comunism in Romania si de ce, printre alte fapte istorice mai vechi si mai noi.

    Din atacurile mai recente: Cehoslovacia (fosta), Iugoslavia (fosta), Uniunea Europeana (inca prezenta). Ce imbecili cu spume la gura ar vrea sa distruga nu numai Romania dar si Ungaria si Europa care le garanteaza toate drepturile normale, ca sa traiasca sub cizma intr-un fel de Transnitrie? Este clar de ce si-au tras dunga pe stindard si ne-au boicotat manifestarile Marii Uniri impreuna cu Firea, Dragnea si Tariceanu.

    Sigur ca exista solutii civilizate pentru ei dar se cere un pic de luciditate, calm ardelenesc daca vreti, minte in cap, in nici un caz lupta asta absurda in care ii impinge UDMR comorbid cu boala Iliescu impotriva unor oameni cu totul rationali care le-ar fi asigurat si lor drepturile si bunastarea.
  • +6 (10 voturi)    
    Prost pe ungureste... (Joi, 7 decembrie 2017, 15:09)

    Sani [utilizator]

    ...se spune pesede sau udemere? Sunt sinonime?
  • +4 (8 voturi)    
    Sa-l intelegem (Joi, 7 decembrie 2017, 15:19)

    kingfisher [utilizator]

    Atata poate, atata zice! Prosti sunt peste tot!
  • 0 (2 voturi)    
    Arpade (Vineri, 8 decembrie 2017, 10:03)

    DanBruma [utilizator]

    Nu suporti violenta fizica? Pai comunistii tai nu erau violenti? Ceea ce faceti cu Justitia nu este violenta? Te crezi smecher, netrebnicule?
  • -1 (1 vot)    
    . (Vineri, 8 decembrie 2017, 13:40)

    Evq [utilizator]

    S-a plimbat printre protestatari cum s-a plimbat în februarie Iordache cu căciulița pe cap.
  • -1 (1 vot)    
    Politicieni si naravuri. (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:56)

    Zamolxe2017 [utilizator]

    Ar trebui sa il mediatizati pe acest tovaras fripturist Marton Arpad ca sa stie si cel care l-au votat pe cine au trimis in Parlamentul Romaniei poate data viitoare se uita mai atent cui dau votul.
  • 0 (0 voturi)    
    un alt partid care trebuie scos in afara legii (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    partid minoritar,oportunist, care sare in barca cu pesti, creeat pe criterii etnice in scopul servirii acestora si al intereselor unor tari straine. ei nici macar nu se cred romani sau indreptatit sa cunoasca limba romana in Romania.