Tudorel Toader: Departamentul de Stat al SUA se exprima cum si cat i se permite. Parlamentul nu poate fi impiedicat sa legifereze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:26 Actualitate | Politic

Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a avut, marti dimineata, prima reactie la comunicatul dat publicitatii luni de Departamentul de Stat al SUA, in care se cere renuntarea la modificarea legilor justitiei, procedura aflata in desfasurare in Parlament: "Am citit comunicatul si gasesc doua directii de exprimare: in prima parte se exprima ingrijorarea privind modificarile din legile justitiei, care ar putea slabi independenta judiciara. A doua ipoteza, de data aceasta in lectura mea, nu se mai refera la tot pachetul de legi, ci se refera doar la anumite propuneri legislative de natura sa slabeasca statul de drept, sa puna in pericol lupta anticoruptie. In lectura pe care am dat-o eu, prima parte se refera la tot pachetul de legi, iar a doua parte la anumite propuneri."

Tudorel Toader a mai spus ca "Parlamentul, sigur, nu poate fi impiedicat sa legifereze, pentru ca asta este misiunea si competenta exclusiva pe care o are."

Departamentul de Stat al SUA a postat luni pe site-ul institutiei o declaratie oficiala prin care indeamna Romania sa renunte la modificarea legilor justitiei, care, atrag atentia oficialii americani, "afecteaza lupta anticoruptie si independenta judiciara si slabeste statul de drept".

"Statele Unite constata cu ingrijorare ca Parlamentul Romaniei are in vedere modificari legislative care ar putea submina lupta impotriva coruptiei si ar putea slabi independenta judiciara in Romania. Aceasta legislatie, propusa initial de Ministerul Justitiei, ameninta progresul pe care Romania l-a facut in ultimii ani de a construi institutii judiciare puternice, protejate de interventia politica. Indemnam Parlamentul Romaniei sa respinga propunerile care slabesc statul de drept si pun in pericol lupta impotriva coruptiei", se arata in comunicatul Departamentului de Stat american, transmis de Heather Nauert, purtator de cuvant al institutiei.




















9578 vizualizari

  • +46 (60 voturi)    
    Cat i se permite (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:27)

    mitg [utilizator]

    Bine ca se exprima uratenia lumii, nenea Tudorel.

    Cum a absolvit acest individ liceul, daramite sa ajunga mare academician?
    • +10 (10 voturi)    
      Simplu (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca procuror ceausist, adica colab
      • -4 (4 voturi)    
        la fel ca macovei! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 21:04)

        fugarul ghita [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Tudore Toader Președinte!
        Și unul ca el ministru de externe!
        Așa află toată planeta că nu suntem colonia nimănui!
        Suntem stat suveran!
    • +9 (11 voturi)    
      Mda (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:00)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Initial am crezut ca asta e ok, dar m-am convins ca ministrul justitiei al nostru (Tudorel Toader, ca sa nu fie nici un dubiu la cine ma refer) e cel mai prost pe care l-am avut vreodata.
      Pacat...
    • +16 (20 voturi)    
      :-) (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:31)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A si iesit Gargamel asta de la Justitie sa mai dea o data cu mucii-n fasole in public.

      Eu astept sa iasa Dragnar cu o hiperbola din aia cu Statele Paralele ale Americii... :D
    • +12 (20 voturi)    
      Tu cred ca ai cicatrici pe creier (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:02)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Un parlament de infractori daca legifereaza impotriva propriului popor, trebuie zburat de acolo cu forta..., aparatorule de infractori.
    • +12 (16 voturi)    
      Tudorele, (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:19)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Esti o cutra ma!
      Mai ai timp sa te ascunzi in prima gaura de sobolan ce-ti iese in cale!
      Poate scapi!
    • +2 (4 voturi)    
      delir (Marţi, 28 noiembrie 2017, 17:14)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta-i in delir maxim. Ce fumeaza? Vreau si eu.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte posibil a facut Scoala de partid (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Scoala pentru activisti PCR. Ultimul an il faceau la ff la vreo universitate,formal, unde se stia cu cine aveau de-a face (tot felul de militieni, securisti, activisti gen TT) si primeau diploma cu care deveau apoi magistrati ceausisti, loiali partidului comunist. TT este un fost magistrat ceausist, toate functiile lui sunt obtinute nu intr-un mediu concurential normal si nu pentru merite, ci doar pentru ca a indeplinit fara cracnire ordinele sistemului lui Ceausescu. Cine stie pe cati a nenorocit bubosul, pe cati nevinovati a bagat in puscarie la ordin, un jurnalist competent ar putea sa studieze acest lucru, sunt sigur ca vom afla multe lucruri interesante. TT nu are absolut nici un merit, intr-o societate concurentiala obsinuita ar fi fost probabil carutas. Il vedem cum se manifesta: un comunist incarnat si lunecos, sustine cu inversunare legile care sa-l albeasca pe infractorul condamnat definitiv Dragnea, indiferent de pretul pe care il platest Romania. Pe scurt - un ticalos.
  • +46 (56 voturi)    
    a (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:29)

    adrian67 [utilizator]

    Va cam mananca pielea. Nu-i nimic, venim noi sa va "scarpinam".
    • +12 (16 voturi)    
      Nu demult Tillerson a facut o halta pe la noi, (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:09)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      ... care nu cred ca a fost pur tehnica si intamplatoare, dar godacii nu pricep cand li se da un indiciu. Se prefac ca nu inteleg nici atunci cand le vorbesti raspicat, ca de, asa sunt purceii... Trebuie sa le pui belciug in rat ca sa nu mai ramuiasca.
      Probabil e necesar sa vina Tillerson direct la cocina cu un colac de sarma si sa-si suflece manecile.
      (Exprimare metaforica care sugereaza ca ar fi necesara vizita lui Tillerson si un discurs tinut de acesta chiar in Parlament)
      Tare sunt curios daca intr-o asemenea situatie jigodiile penale ar parasi sala sau ar avea tupeul sa-l huiduie.
  • +53 (61 voturi)    
    Tudorel face pe prostul, interpreteaza comunicatul (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:33)

    Boham [utilizator]

    SUA nu a zis ca Parlamentul nu trebuie sa legifereze, asa cum prostinterpreteaza SLUGAREL Toader

    SUA au spus ca Parlamentul nu ar trebui sa puna control politic asupra justitiei, deci sa legifereze dar nu prin abuzuri si impotriva sistemului judiciar
    • +7 (9 voturi)    
      Foarte grav ce se intampla (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:58)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Daca pana acum 2 ani le era frica sa se opuna urmaririi penale a unui deputat, senator etc acum nu mai au nicio jena.

      Acum acesti imbecili merg la totul sau nimic, indiferent ca vor scoare Romania din Nato sau UE.

      Hotii astia ar trebui sa fie condamnati ca tradatori de tara!!!
    • -12 (16 voturi)    
      intrepreteaza foarte corect! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:36)

      fugarul ghita [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      sefii la dimocrasi cica parlamentul roman trebuie sa renunte la niste proiecte de lege
      adica parlamentul ales de romani nu trebuie sa legifereze ca nu vrea departamentul de stat de drepti
      • +6 (8 voturi)    
        nu trebuie sa legifereze (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:26)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui fugarul ghita

        pentru-ca e impotriva romanilor care l-a ales..
        zic expertii din domeniu.
        unul zice ca e bine,10.000 zic ca nu..tu il crezi pe ala unu'...
      • +7 (7 voturi)    
        corectie (Marţi, 28 noiembrie 2017, 14:35)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui fugarul ghita

        parlamentul ales de 18% dintre romani.
        • -1 (3 voturi)    
          Prezenta a fost de 40% (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 0:06)

          fugarul ghita [utilizator] i-a raspuns lui Non

          Sa nu facă legi ăia votati de 18% ca se opun ăia votati de 6%
          E logic ce spui
      • +2 (2 voturi)    
        de cate ori comisia europeana si departamentul de (Marţi, 28 noiembrie 2017, 19:40)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui fugarul ghita

        stat USA au spus ca e de rau iar PSD a tinut ca orbul de bata si a mers inainte romanii au platit oalele sparte si nu pesedistii si politicienii lor.
  • +41 (51 voturi)    
    CUM NAIBA (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:34)

    DiDiRo [utilizator]

    a ajuns GANGSTERUL asta idiot ministrul justitiei?
    • +5 (7 voturi)    
      Drumul... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Procuror ceausist, scula in grupul Fenechiu, trimis in CCR apoi ministru al cercetatului penal CPT. Un lingedosuri desavarsit si o canalie complice la punerea pe butuci a Justitie in Ro.
    • +5 (7 voturi)    
      toti sunt gangsteri (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:21)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      nu vezi?
      ultima speranta este SUA ca sa ne scape de ei.
      cum au ajuns o mana de borfasi sa preia tara pe persoana fizica nu stiu...
      ce s-a intamplat cu natiunea romana????
    • +8 (12 voturi)    
      a fost (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      propus de tradiceanu si acceptat de dragnea pablito.
    • +4 (4 voturi)    
      cred ca il au la mana cu ceva! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:51)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      probabil ca psd alde il au la mana!
    • +2 (2 voturi)    
      e idiot, (Marţi, 28 noiembrie 2017, 14:36)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      dar util
  • +42 (48 voturi)    
    EU NU STIU (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:35)

    coloneze [utilizator]

    CE fel de profesor e si TT ul asta. daca le preda studentilor asa cum intelege comunicatul MA INTREB CE INVATA ACESTIA DE LA EL. cand nu esti in stare sa intelegi pentru tine, nu ai cum sa le predai altora.
    oricum, el a inteles ce trebuie inteles.
    • -11 (13 voturi)    
      si totusi, a facut-o doctor pe Kovesi! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:39)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      deci, nu-i chiar nimeni.
      • +1 (1 vot)    
        De unde ai mai nascocit si minciuna asta ??? (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:26)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Ai primit vreun mail de la moskva ??
  • +37 (45 voturi)    
    Acest TT (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:37)

    Bazil [utilizator]

    pe zi ce trece devine tot mai nesuferit. Asta nu are familie sa ii spuna ca tot mai des sare parlezaul in barca iresponsabililor?
    • +24 (28 voturi)    
      Da, se pare (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:06)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      că n-are mamă, n-are tată și nici patrie adorată! Este un mare ticălos care pătează obrazul magistraților cinstiți din țara asta!
    • +2 (2 voturi)    
      Are un baiat prostanac (Marţi, 28 noiembrie 2017, 20:31)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      care a abolvit un master la o particulara dupa care taticul l-a bagat, schimband regulamentul Senatului, asistent (tomnatic - la varsta beizadelei doresti sa ajungi conferentiar sau profesor). Binenteles ca mai inainte , fiind mare mahar in CCR, l-a facut pe neica nimeni si notar, sa-i asigure viitorul financiar, fara sa munceasca prea mult, saracutul. Este clar ca buna ziua ca acolo a fost trafic de influenta si coruptie, numai justitia noastra nu vede. Cum credeti ca un asemenea urmas nedemn poate sa-l traga de maneca ???? Cand el profita din ceea ce face taticul.....
  • +39 (47 voturi)    
    Hotilor ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:37)

    KTerinca [utilizator]

    Venim in curand peste voi.
    NU SCAPATI !
  • +37 (45 voturi)    
    Caracter (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:40)

    gti53 [utilizator]

    Ce caracter are individul ăsta? Eu cred că este implicat în niște mârșăvii. Altfel nu-mi explic comportamentul lui.
  • +40 (46 voturi)    
    Todirasul paralel! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:40)

    Andradda [utilizator]

    Paralel cu realitatea, bineinteles.

    SUA nu a impiedicat (si nici nu are cum) parlamentul sa legifereze.
    SUA a atras doar atentia asupra directiei pe care a luat-o Parlamentul.
    Atat si nimic mai mult.
    Acum, ceata lui Dragnea urla ca din gura de sarpe ca SUA ar interzice Parlamentului sa legifereze.

    Oameni de nimic, acesti tudorei si ciordachei care s-au transformat in slugi obediente ale condamnatului penal Daragnea si urmaritului penal Tariceanu.
    • +5 (5 voturi)    
      Da, așa este! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Și printre altele și cu ajutorul lui Cristian Tudor Popescu care aseară la Digi 24 afirma că acest comunicat al SUA este CORECT, dar NEDREPT... Iar Cosmin Prelipceanu se uita cu admirație la el... Ulterior mai toți specialiștii de la acest post au preluat îndoielile lui CTP ca oile... Nu se găsește nici un jurnalist la Digi 24 care să-l mai și contrazică din când în când pe acest guru care face pe deșteptul când țara arde?
  • +37 (45 voturi)    
    slugarel (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:42)

    sim12345 [utilizator]

    da' de ce te bagi tu acum in seama?

    parca nu mai era proiectu' tau, parca era treaba parlamentului, parca de fapt dep de stat se adreseaza parlamentului - de ce te bagi tu sa raspunzi?

    te mananca undeva...

    stii vorba americanului: if you're in a hole, stop digging!
  • +35 (43 voturi)    
    slabut (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:45)

    axismundi [utilizator]

    Ma asteptam la reactiile astea: "suntem stat suveran", "facem ce vrem", "cum isi permit" etc. OK, au venit. Ideea e ca ma asteptam la mult mai mult decat atat, dar au cam tacut PSDii... La fel cum au cam tacut cand a venit OLAFul peste Dragnea. Replici slabute, statul paralel, mare fis.

    Sefii sunt mai rau decat niste sobolani incoltiti, iar cozile de topor nu mai stiu cum sa procedeze. FOARTE BINE.
    • +4 (6 voturi)    
      sigur ca da (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:24)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      suntem suveran si facem ce vrem. inclusiv sa ne batem joc de partenerii pe care ni i-am ales.
      ca ceausescu o sa ajunga toti astia. o sa se impretineasca doar cu tari arabe si mugabe si nasser si kim si toti o sa le arate fundu americanilor...
      neam de viteji si haiduci din TR
    • +5 (7 voturi)    
      astia (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      cand au intrat la facultatea de drept, pe vremea lui ceasca, trebuia sa stie ca pe "Tatal nostru" tezele din aprilie si cartea omagiu. de acolo s-au inspirat in nationalismul desantat pe care-l practica.
  • +30 (36 voturi)    
    Asta nu a zis nimic (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:45)

    Hababaeba [utilizator]

    Nicio valoare adaugata. Afirmatii zero, om zero.
    "Parlamentul nu poate fi oprit sa legifereze" - ce legatura are asta cu esenta problemei? Pui manechini, limbiste si mesteri tamplari sa faca legi si mai zici ca "nu poate fi oprit?"
    Ce facem fratilor, unde e elita in tara nostra? Stam sa ne calce tavalugul?
    • +1 (3 voturi)    
      Dar nu a cerut nimeni (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:27)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      ca parlamentul să fie oprit sălegifereze, ci doar să RESPINGĂ propunerile împotriva justiției... În rest, de acord cu dumneavoastră...
  • +30 (34 voturi)    
    Ceausistul (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    tot ceausist ramâne. Gruparea ticaloasa Toader, Ciordache, Porcan Nicolae & Co trebuie inlatursta cu orice pret.
  • +33 (39 voturi)    
    esti tare bai fularel (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:48)

    mnicku [utilizator]

    auzi la el, cum isi permite SUA sa critice borfasii ...

    sper sa isi permita SUA si mai mult, din pacate ei nu va pot ei baga la racoare dar sigur ca voi nu scapati .
  • +35 (41 voturi)    
    comunistule (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:49)

    toxx [utilizator]

    parlamentul poate fi oprit sa legifereze, prin rebeliune populara ! ca v-au votat 3 milioane de zombie, din care 10% au avut creier dar v-au crezut minciunile, nu inseamna ca reprezentati toata tara aia de 17 milioane de oameni , + 5 cati sunt pe afara. Vreti nu vreti, veti dansa cum spune US, pentru ca voi, cocalari de origine, nu dati un scuipat pe parteneriate strategice, pe vremea raposatului erati in stare sa va turnati si mamele la securitate pentru un pachet de kent din shop sau o sticla de peps (tot de americani facute, ca volga nu voia nimeni iar tigarile ieftine erau bulgaresti, nu rusesti)i, daramite sa va tineti cuvantul unor parteneri straini. Abia astept sa va vad langa visinescu pe TOTI.
    • +15 (17 voturi)    
      corect (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:04)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      vorbeste si se poarta ca si cum am fi toti o familie si el,ca si capul familiei ,iti cere parerea dar tot el ia hotararea..or..nu e cazul..parlamentul e ales de oameni,de noi,sa ne reprezinte.
      Cand consideram ca nu ne mai reprezinta interesele,avem tot dreptul sa intervenim si sa oprim legiferarea cu rea vointa
  • +37 (43 voturi)    
    mai bine... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:49)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Mai bine ramaneai nene la Iasi...Poate erai un personaj respectat toata viata, asa vei fi catalogizat ca lingaul unor falsi doctori,fost repetenti etc.Asta ai ales, ast5a vei avea!
    • +2 (2 voturi)    
      La Iasi (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Sa-i aperi pe Vlasov, Fenechiu si gasca de mafioti care te-a trimis la CCR si Guvern, slugoi comunist ce esti
    • +2 (2 voturi)    
      La Iasi (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Sa-i aperi pe Vlasov, Fenechiu si gasca de mafioti care te-a trimis la CCR si Guvern, slugoi comunist ce esti
  • +34 (42 voturi)    
    citesc si ma inchin... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:50)

    tartoru [utilizator]

    Cat JEG oameni buni, nu ajung toate masinile de gunoi din Bucuresti sa il adune.
  • +36 (44 voturi)    
    Care parlament bai sluga ? (Marţi, 28 noiembrie 2017, 11:51)

    honk [utilizator]

    Adunatura aia de infractori care-si fac legi ca sa scape de puscarie o numesti tu parlament ? Voi chiar nu va opriti pana nu o sa puneti pe toata lumea in cap, nu ? Pai asta o sa se intample, bai gangsterilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Omul cu camasa maro loveste din nou (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:02)

    Frank777 [utilizator]

    Tudorel cel Viteaz si Departamentul de Stat.
    Discursul sidator al lui Tudorel este momentul de glorie al carierei.A aflat Departamentul de Stat ca exista un Tudorel.Care poarta camasa maron si ii sfideaza.Ce il mai admira vecinii pe Tudorel la el in cartier.
    Pozitia lui Tudorel alturi de Dragnea,Iordache,Olguta,Manda,Nicolicea,Nicolae Serban si ceilalti din nucleul dur al PSD nu are o explicatie logica.
    Au ajuns intr-un punct din care nici nu mai pot da inapoi fara sa se piarda si nici nu mai pot da inainte fara sa piarda Romania.
    Intreg comportamentul este anormal.
    Care este motivatia lor si cine le acopera spatele? Asa cum arata lucrurile este o incercare a vechii securitati si a activului PCR din ilegalitate sa duca Romania intr-o zona de dictatura a hotilor care patroneaza economia nationala,paraziteaza bugetul si controleaza voturile asistatilor sociali,pensionarilor MAI,MapN,PCR si apartinatori lor.
    Miscarea foloseste ca o etapa in planul de cotropire administrativa a Romaniei.
    In intregul ei aceasta gasca de operativi si subiecti pasivi sunt folositi de forte straine obscure care doresc destabilizarea apararii in flancul NATO.Cu metode politice.
    Se vede ca o grupare de 7-8 oameni politici poate domina PSD si poate duce prin legi aranjate specific Romania inapoi in comuna primitiva a PCR.
    Acolo unde numai activisti PCR aveau dreptate si operativi Securitatii aveau conturi in valuta la Lugano si Viena.
    Si totusi gruparea Dragnea nu se gandeste ca ce va fi dupa?
    Oricum va fi un dupa.
    Se vede ca nu se gandesc.Au garantata retragerea.
  • +4 (4 voturi)    
    Comunicatul (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:02)

    Leul in iarna [utilizator]

    Departamentului de Stat al SUA NU ÎMPIEDICĂ parlamentul să LEGIFEREZE, ci îl îndeamnă să RESPINGĂ PROPUNERILE care slăbesc statul de drept... Cum ne așteptam cu toții ticăloșii nu dau înapoi... Cu ce l-or fi având la mână pe acest poltron care este Tudorel Toader?
  • +25 (29 voturi)    
    Tudorel e cel mai activ (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:04)

    hentara [utilizator]

    spalator de izmene ale infractorilor politici.
  • +26 (30 voturi)    
    tipul asta ne explica ce-au zis americanii (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:04)

    lp [utilizator]

    tovarase, noi stim sa citim mai bine ca tine, ca sa nu mai spun ca intelegem de-o mie de ori mai bine. departamentul de stat al SUA se exprima formidabil de clar fatza de tine, care nu esti decat un comunist sluga la mafie
  • +21 (25 voturi)    
    Coruptia KGB declara directia si sfideaza SUA ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:05)

    Defense [utilizator]

    Ministru a Justitiei Toader Tudorel a declarat clar directia PSD-KGB pe plan Parlamentar !
  • +3 (3 voturi)    
    Venim peste voi mafiotilor ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:14)

    cuculea [utilizator]

    Va faceti ca nu intelegeti, dar o sa va convingem noi.
  • +4 (4 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:18)

    liviu_ [utilizator]

    nu au ce sa ne faca... deci mergem mai departe...
    nici nu se mai chinuie sa spuna ca nu au dreptate... pur si simplu ignora!
  • +6 (6 voturi)    
    Acest parlament nu legifereaza (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:19)

    grauru [utilizator]

    acest parlament apara hotii.
  • +4 (4 voturi)    
    Actuala problema a Romaniei este... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:19)

    Andradda [utilizator]

    ...pe cat de simpla pe atat de grava.

    In momentul in care actualul parlament al Romaniei condus de infractorii Dragnea si Tariceanu incearca sa-si arate muschii in fata opiniei publice, in fata UE si mai ales, in fata USA, Romania nu are decat de pierdut.
    Problema e ca de pierdut pierde numai poporul roman si Romania ca natiune, pt ca borfasii din PSD-ALDE vor avea oricum o viata fericita cu cat au furat deja si cu cat vor mai fura in viitorul apropiat, ajutati de noile legi, de deciziile dubioase ale CCR si , din pacate, de nepasarea romanilor fata de aceasta noua dictatura a borfasilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Departamentul de stat al SUA a dat un sfat (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:24)

    mihaitzateo [utilizator]

    Departamentul de stat al SUA a dat un sfat.
    Da,o sa asculte cei de la conducerea PSD de acum de sfaturi?
    In SUA, Presedentia, Parlamentul si Justitia pot opri o lege care nu e facuta corect.
    Parlamentul,Presedentia si Justitia sunt independente in SUA.Parlamentul nu e subordonat Presedentiei sau Justitiei in SUA, Justitia nu e subordonata Presedentiei sau Parlamentului in SUA, Presedentia nu e subordonata Parlamentului sau Justitiei,in SUA.

    Iar actualii conducatori din PSD vor sa calce in picioare voturile majoritatii cetatenilor Romaniei, care au votat ca presedinte pe dl Iohannis si sa ii reduca mult puterea dlui Iohannis.
    Si mai vor sa reduca si puterea Justitiei.
    Ce o sa fie daca actualii conducatori ai PSD continua asa?
    O sa fie ca ajunge tara in faliment,aia o sa fie,ca o sa plece din ce in ce mai multi cetateni ai Romaniei din Romania.



    Daca departamentul de stat al SUA dorea, pai ziceau asa:
    "Daca promulgati legea asta,nu mai vedeti vreun imprumut de la FMI".
    Si atunci,era o fortare din partea Departamentul de stat al SUA.

    Deci acesti sefi actuali ai PSD cred ca le stiu ei mai bine ca toti pe toate si sunt cel mai dezastru guvern de l-a avut Romania dupa 1990,impreuna cu guvernul Petre Roman.
  • +4 (6 voturi)    
    Domnu' Klemm, (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:28)

    kingfisher [utilizator]

    Mergeti va rugam si explicatii prostului de tudorel cum e cu legile astea. E mai retard saracu', poate ca ar fi mai bine daca-i desenati?
  • +4 (6 voturi)    
    dar ii pierdeti de parteneri!! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:29)

    MirceaIo [utilizator]

    Sigur ca legiferati ce vreti banditilor. Va pasat on vre un moment de oamenii acestei tari. Voua sa va fie bine. Cred ca nu ai inteles nimic din ce a spus Departamentul de stat.
  • +6 (8 voturi)    
    Hai sa-ti traduc (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:35)

    ac [utilizator]

    1. Ati luat-o razna, tradatorilor.
    2. Nu sinteti in stare sa aveti bun simt, asa ca va spunem noi ce sa faceti.
  • +4 (8 voturi)    
    Tudrel s-a recativat!!! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:36)

    MirceaIo [utilizator]

    KGB-istul Tudorel s-a recativat. El reprezinta interesele bogatanilor si mafiotilor din Romania. Se da partid social dar au cele mai mari averi si afacesri. Rusine! Minciuna, hotie, coruptie!!! Politia ii apara pe hoti! Numai fraierii muncesc in tara asta!!!
  • +2 (6 voturi)    
    da, sigur (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:40)

    bogdan1477 [utilizator]

    Probabil inainte de a scrie comunicatul ala s-au gindit daca nu se supara tudorel sau livache ( ca tariceanu oricum e suparat din nastere pe americani).
  • +2 (6 voturi)    
    Coruptule! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:42)

    MirceaIo [utilizator]

    Comunism inseamna sa fi generos,tu esti un corrupt!!!!! Tudorel KGB coruptie, minciune, hotie!!!
  • +4 (6 voturi)    
    nimeni nu a spus (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:43)

    CVL [utilizator]

    ca Parlamentul nu poate legifera. Toti insa am spus ca Parlamentul trebuie sa tina cont de:opiniile expertilor, de o dezbatere reala,de vointa populara, ceea ce nu se intampla.
    Mai ales Parlamentul trebuie sa legifereze in sensul:
    - constitutional, al pastrarii separarii Puterilor in stat
    - in sensul pedepsirii hotiei, a coruptiei, a abuzurilor, si nu in sensul revenirii politiei politice; nu vrem revenire in anii Securitatii (cumva aveti nostalgia trecutului? noi nu).
    Si, hai, sa fim seriosi. Proiectul din Parlament nu e cumva opera dvs? Caci opera parlamentarului sef de comisie, Iordache, a fost Ordonanta 13. Ce nu intelegeti?
    In acest moment, domnule Toader, doleanta noastra, a tuturor platitorilor de taxe si impozite care ne-am saturat de hotii , jafuri, aranjamente, este clara:
    1. Retrageti Legile Justitiei acum in dezbatere. Nu il transformati in dialogul surzilor si intelegeti ca va cerem sa va opriti
    2. PSD si ALDE sa retraga presedintii celor doua Camere. Atat dl. Dragnea cat si dl. Tariceanu nu au ce sa caute acolo
    3. Ref la Guvern, retragerea Codului Fiscal; abrogarea aberatiei cu scaderea cotei la fondul privat de pensii la 3.7%. Daca voi va dati legi speciale incontinuu si privilegii nu inseamna ca eu peste un numar de ani sa nu ma pot descurca ca voi vreti sa imi furati munca.
    4. ca sa nu mai sufere serviciile militare de lipsa de personal va sugerez sa nu permiteti pensionarile la varsta de 40 ani persoanelor in putere care au activat doar in tara . puteti face asta cu soldatii care au participat in lupte in diverse zone in care Romania a decis ca trebuie sa participe. Altfel, va cerem sa munceasca la fel ca noi ceilalti. De ce ar fi mai expusi acestia conditiilor de munca sau stresului decat invatatorii, medicii si asistentele care lucreaza in zone cu risc de contaminare cu diversi germeni, vopsitorii sau chimistii care lucreaza in mediu toxic? Altfel rugam Parlamentul sa dea o lege prin care sa iesim toti la pensie, la fel de speciali, la 40 ani
  • +4 (6 voturi)    
    dom profesor (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:44)

    nash pandelica [utilizator]

    se face ca nu stie...
    asa'i palavramentu' are rolul sa legifereze, nu sa doarma sau sa ancheteze.
    dept. de stat cere sa nu voteze acele legi care incalca independenta justitiei, legi de altfel neconstitutionale, pt. ca in constitutie este garantata independenta justitiei si separarea puterilor in stat. dar si controlul reciproc.
    numai ca, din experienta ultimilor ani, psd a dovedit ca profita de majoritate palavramentara si trece legi cu dedicatie sau cu scop pidosnic.
    pesedeaua a juns la guvernare, a obtinut voturi cu ajutorul unui tertip legislativ, atunci cand a liberalizat, pe o perioada scurta de timp, migrarea primarilor si multe sute de primari labarali au dat buzna la partidul de la putere. chiar daca dupa aia a fost anulata initiativa, fiind prin oug a s'a pus in miscare imediat. asa si'au asigurat majoritatea in primarii, si se stie ca romanul voteaza cu primarul.
    deci, cand te frigi cu ciorba, sufli si'n iaurt.
    poate printre legile alea sunt multe bune, dar in mod sigur sunt si chichitze, portitze care sa favorizeze infractorii lor..
    d'aia s'a radicalizat opoazitia si strada si respinge legile in bloc.
    pana la urma, cineva va trebui sa le puna pe linie cu constitutia, poate opozitia de azi cand va ajunge la putere.
    numai ca, opozitia a fost la putere, fie ca pnl, fie ca pdl fie ca usl'am, si a procedat la fel, a tras spuza pe turta partidului. cum nici tehnocratii lui ciolos n'au transat modificarea legilor in conformitate cu deciziile ccr, lasandu'le mostenire lui nicu dracnea, baron de belina si saelele, condamnat pt. frauda electorala si urmarit pt. jaf din averea tzarii.
    s'auzim de bine.
    • +3 (3 voturi)    
      la pachet (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      s'au crezut smecheri, au pus la pachet, cu o bila palavramentara sa treaca toate.
      d'aia si respingerea e la pachet....
      daca erau cinstiti, puneau legile in discutie, una cate una, votau pe articole, apoi legea, fiecare in parte.
      asa, la pachet, smecheria e transparenta, e previzibila.
      iar dom' profesor s'a lasat dus ca in teliorman....

      asa ca si ei tre' sa plece tot la pachet, teliormaneni, olteni, giurgiuveni, ilfovetzi si bucalezi, toata floarea pesedizdo motocicleana, azi la putere.
      numai ca, cu orban muzicantu', tzurcana de serviciu sau bleaga, la putere, tot un drac.
      sa nu uitam ca orban si bleaga sunt inca sub semnul intrebarii, privind nevinovatia. nu este inca definitiva....

      mi se pare nedrept ca femeia aia de la petrosani, bolnava si cu bebelus, sa stea ani la temnitza, iar bleaga si tarliceanu si dracnea sau bombonel sa iasa bazma curata.
      cum nu e cusher ca varanu, cu zece ani, si milioane furate, sa stea mai putin ilauntru, decat ritzi, cu cateva zeci de mii, si aia nebagati in pozanarul propriu....
      justitia ar trebui sa fie nu numai oarba, dar si surda si ciunga...if you know what I mean....
  • +3 (7 voturi)    
    asa, asa, tudorica, nu te lasa! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:50)

    revo [utilizator]

    Ia taie-i tu macaroana Departamentului de Stat, da-i doua peste bot sa nu-si mai permita atatea! Si vorbeste cu Tariceanu, cu Nicolicea, cu soferul ala, Serban, sa-i cheme iute in fata Comisiei Parlamentare, ai dreac', sa intelega ca au voie sa vorbeasca cand le da voie Dragnea Sultan I-ul si numai dupa dictare!
    I-auzi, ba, la ei, indrazneala! De nemaipomenit!
  • +5 (7 voturi)    
    bai v-a dat si hartie scrisa si voi nu si nu ! (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    era un banc cu doctorul care ajunge la concluzia ca pacienta e nimfomana si ea zice: Doctore dati-mi si o hartie scrisa ca toata lumea zice ca-s curva !
  • +6 (8 voturi)    
    Da, Tudorele ai interpretat corect dar asta (Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:55)

    Susufler0 [utilizator]

    nu te salveaza : de la tine au plecat mizeriile de modificari ale legilor justitiei !

    PS. Doar n-ai avea pretentia ca Departamentul de stat sa iti spuna pe articole "asta-i bun, asta nu-i bun"!
    • +4 (4 voturi)    
      da (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si smecheria cu punerea la pachet.
      la pachet le vor votate, la pachet vor trebui sa cada.
      si e pacat, ca se puteau lua unca cate una, discutate pe articole si votate separat. nu la pachet. si nu pe repede inainte.
      • +3 (3 voturi)    
        Din cauza a patru sau cinci modificari (Marţi, 28 noiembrie 2017, 17:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ce inrobesc Justitia la politic trebuie sa cada si multe altele care sunt bune !

        PS. De exemplu aceea care nu mai permite ca locuinta de serviciu data magistratului in activitate sa ramana acestuia si dupa pensionare, ba mai mult sa fie mostenita de rudele magistratului !
  • +1 (3 voturi)    
    Tudi (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:00)

    Calin123 [utilizator]

    Bre, Tudi-cowboy, tu nu pricepi ca SUA are in Romania scutul antiracheta si nu accepta oameni corupti/coruptibili in pozitii cheie? Cu o justitie nefunctionala astfel de oameni vor sta mult si bine la putere, atat de mult incat ar putea sa vanda secrete/tehnologie etc. celui care plateste mai bine (gen Putin).
    Si bre Tudi, nu ai observat cum functioneaza mai nou treaba? Cand faci pe nebunul (vezi Putin), vin marile puteri ale lumii (UE/SUA) si iti dau o lectie pe partea economica. Cine va avea de suferit? Tu si cu stapanul tau sigur nu pentru ca veti sta linistiti la Belina.
  • +3 (5 voturi)    
    Slugarel (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:01)

    alllx [utilizator]

    toader este ori santajat ori complet idiot!
    Nu poti sa fi profesor universitar de drept, min justitite si sa ai o asemenea atitudine de prostalau!
    80% e santajat de jegul de tzaran din teleorman.
    apropo: pe unde umbla jegul flausat de teleorman? ca nu prea i s-a vazut mecla aia infecta de cand a aparut comunicatul US!
  • +2 (4 voturi)    
    Exprimare perpendiculara (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:02)

    dana_s [utilizator]

    Noi permitem Departamentului de Stat American sa se exprime total si cat mai drastic, pentru a ne ajuta sa scapam tara de hoti, de mincinosi, de impostori, de corupti, de mafie, de toate relele din sistemul de putere. Am ajuns la limita.
  • +2 (4 voturi)    
    vorba aceea (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:03)

    CRMS [utilizator]

    S-a suit scroafa-n copac.
    Acesti vremelnici conducatori ajusi acolo sus prin minciuna si coruptie uita ca vine o vreme si pentru rasplata.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu-ntelegi intelesul, uDorele!?? (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:06)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    Io-nteleg ca n-ai inteles ce s-a-nteles, da’ nu-nteleg sa nu-ntelegi cand eu te-nteleg ca nu-ntelegi ce-nteleg pana si prescolarii ceea ce tu n-ai inteles.)))))
    uDorele, asta e : lichelism kkdemic, 'ntelegi?
  • +4 (6 voturi)    
    Si ceasca vroia sa raspuda doar in fata (Marţi, 28 noiembrie 2017, 13:17)

    yellowdog [utilizator]

    marii adunari nationale...

    O sa va vina si voua randul sa raspundeti in fata parlamentului...
    • -1 (1 vot)    
      in fatza parlamentului (Marţi, 28 noiembrie 2017, 19:10)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      adica pe strada din fatza?
      sau pe strada din spate?
  • +3 (3 voturi)    
    hotilor, pungasilor, mincinosilor (Marţi, 28 noiembrie 2017, 14:30)

    MirceaIo [utilizator]

    sa vedem cat vi se va mai permite voua sa furati javrelor!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Tovarashu Tudorel (Marţi, 28 noiembrie 2017, 19:06)

    MoemBius [utilizator]

    NIMENI nu va interzice sa legiferati
    Faceti greseli identice cu un copil de 3 luni
    Lumea va invita sa va comportati etic si sa dati dovada ca in Romania aia reala meritocratia inseamna ceva.
    Ai FURAT te duci la completari de studii la BRUTARIE
    Esti o persoana merituoasa ai locul tau bine stabilit in Romania si nimeni nu te face sa pleci de aici pentru ca esti si bine platit.....asa cum in lumea civilizata se intampla de ceva timp.

    Din pacate problema e ca voi legiferati tinand cont doar de .....doleantele unor HOTI dovediti ....si habar nu aveti cat de mult ma abtin sa folosesc cuvinte mult mai colorate sa definesc clica de HOTI din parlamentul romaniei condus de niste comunisti HOTI in Camera DepuHOTILOR si in SHMENAT
  • +1 (1 vot)    
    ce le mai place... (Marţi, 28 noiembrie 2017, 19:46)

    g01an [utilizator]

    cum fac ei micutii analiza pe text cum n-au facut in toata viata lor la scoala. din pacate, textul este scurt si la obiect si mentioneaza explicit ca si-ar dori ca pachetul de legi sa nu fie adoptat cu totul.

    ramane de vazut ce vor face efectiv.
  • +1 (1 vot)    
    Dom Tudorel, i se permite sa se exprime dur (Marţi, 28 noiembrie 2017, 19:58)

    Susufler0 [utilizator]

    si de cate ori este nevoie pana pricep penalii din conducerea Parlamentului !

    PS. Asta-i problema dvs sau faptul ca sunteti un ministru de nimic si asa veti intra in istorie ?