Dragnea: Probabil ca Teodorovici nu va ramane presedinte al Comisiei de buget-finante din Senat/ Nu mai acceptam proiecte de imagine, personale care incearca sa schimbe decizii ale guvernului

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2017, 21:21 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Eugen Teodorovici ar putea pierde presedintia Comisiei de buget-finante din Senat, ca urmare a amendamentului depus marti la Ordonanta Guvernului nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA, a declarat vineri presedintele Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, potrivit Agerpres.

Intrebat daca senatorul PSD isi va pastra functia de presedinte al comisiei, Dragnea a spus: "Probabil ca nu".

Situatia lui Teodorovici a fost discutata in sedinta Comitetului Executiv al PSD care a avut loc vineri la Sucevita, insa liderii social-democrati nu au luat nicio decizie.

Parlamentarul PSD a introdus in cadrul sedintei Comisiei de buget-finante de marti un amendament cu privire la TVA defalcata, potrivit caruia aceasta ar urma sa se aplice doar companiilor care incheie contracte cu statul, iar pentru restul masura sa devina optionala pana la 1 ianuarie 2018.

Liviu Dragnea: Nu mai acceptam proiecte de imagine, personale care incearca sa schimbe decizii ale guvernului
    
Activitatea parlamentara si aceea din comisii s-au aflat pe ordinea de zi la sedinta CExN a PSD de vineri, unde s-a decis ca nu se mai accepta "proiecte de imagine sau personale" din dorinta de a se schimba decizii ale guvernului, a mai declarat presedintele social-democrat Liviu Dragnea la Sucevita, potrivit Agerpres.

"S-a stabilit ca membrii PSD care au un alt punct de vedere in ceea ce priveste o actiune guvernamentala trebuie sa discute in mod civilizat si in grupuri si cu membrii guvernului si la partid, pentru ca discutam de punerea in aplicare a unui program de guvernare votat de noi. Nu suntem dispusi niciunul sa mai acceptam proiecte personale, proiecte de imagine, schimband sau dorind sa schimbe niste decizii guvernamentale", a afirmat Dragnea.

Totodata, liderul PSD a spus ca se are in vedere imbunatatirea relationarii dintre parlamentari si membrii guvernului in CExN, pentru a se eficientiza activitatea.

"Am vorbit despre activitatea parlamentara, despre modul cum e bine sa se relationeze cu ministrii, si anume, cand sunt chemati la grupurile parlamentare, inainte de a fi chemati, sa primeasca de la colegi care sunt temele pe care vor sa le abordeze, care sunt intrebarile pe care trebuie sa le puna, pentru ca oamenii sa vina pregatiti si sa fie o intalnire eficienta, adica ceea ce ridica colegii parlamentari sa primeasca si raspunsuri si din discutii poate impreuna sa se imbunatateasca anumite actiuni", a spus Dragnea.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2011 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    La Oborul Saptamanal de la Gratia de TR (Vineri, 29 septembrie 2017, 21:48)

    un domn [utilizator]

    Se verifica vita la inscriptia crotaliera Teodorovici,or vita Teodorovici nu are carii,deci nu va fi acceptata ptr taiere,ci doar pentru reciclare!
  • +20 (22 voturi)    
    Cine nu e cu noi, (Vineri, 29 septembrie 2017, 22:08)

    OmniStudio [utilizator]

    e impotriva noastra!

    Acesta este firul (rosu) care strabate PSD-ul trecand prin PDSR si FSN pana la PCR si PMR. Dragnea isi revendica istoria, si, va merge pe mana lui pana praful se va alege de partid si tara (daca va fi lasat).
    Cred ca sunt cateva componente care il mana implacabil pe acest drum:
    1. Convingerea ca Proiectul lui pentru tara este perfect si trebuie aplicat in amanunt (a si afirmat-o cand a inceput conflictul cu Grindeanu). Ca multi semidocti, el nu are indoieli, nu asculta alte pareri, toti trebuie sa ii cante in struna.
    2. Frustrarea ca nu este el premier, ca sa aplice cu manuta lui ideile marete (nu conteaza ca deja Programul din campanie e deja zdreanta, viteza si frecventa cu care apar / dispar / modifica masurile naucesc pana si pe colegii de partid)
    3. Problemele cu justitia; nu are cum sa dea inapoi, ar urma o avalansa distrugatoare.
    • +1 (1 vot)    
      imi (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 18:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      amintesc cum pesedacii postaci il incriminau pe base ca dictator.
      pai daca ala era dictator, dragnea, condamnatul penal, ce e?
      nu-mi iese din minte o intrebare. cu ce i-o avea la mana pe multi din pesedaci ca in ciuda atator si atator bazaconii, inca rezista sef de haita?
  • +20 (22 voturi)    
    Ba vita, pana si oamenii vostrii isi dau seama (Vineri, 29 septembrie 2017, 22:33)

    cartofil [utilizator]

    cat de prost esti si cum nenorocesti Romania si romanii.
  • +15 (17 voturi)    
    Adevarul e ca Teodorovici l-a pacalit o data (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 0:51)

    Susufler0 [utilizator]

    pe Dracnea, cand cu votul la motiunea anti Grindeanu, votand "pentru", astfel incat a fost lasat in pace si nimeni nu a bagat de seama ca un pontist s-a strecurat la conducerea unei comisii parlamentare extrem de importante, vitale as putea spune, pt planurile lui Livache.

    Acum insa a reactionat logic impotriva metodelor nesanatoase de carpire a bugetului, metode generatoare de prea multe "victime colaterale", asumandu-si riscul de a fi eliminat din ecuatia PSD privitoare la prostirea romanilor.

    PS. Teodorovici nu mi-a placut si nu-mi place dar fata de Dragnea, recunosc, e un zeu !
  • +8 (10 voturi)    
    Daca e asa, Dragnea pleaca primul! (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 9:08)

    lasa [utilizator]

    Contradictie logica proiectele personale nu mai sunt acceptate. Pai, politica PSD nu e cumva opinia personala a lui Dragnea si nimeni nu are voie sa o discute. daramite sa o conteste?!?
    Caz clinic de egocentrism, mitomanie si IQ sub medie!
  • +6 (8 voturi)    
    ce, probabil ?... (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 10:27)

    astronaut [utilizator]

    e sigur , ca ziua de azi , numai ca esti ''smecher'' ca sa nu zic altfel , ai lasat-o ca pe o stire colaterala , dar noi stim ca cine face pasul alaturi ''e mancat de molii '' dar macar sa fie cat mai multi din astia !
  • +7 (9 voturi)    
    kim ir sen de romania, ceasca II (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 10:38)

    revo [utilizator]

    ne-am intors nu la timpul lui Iliescu, ci la vremile lui kim ir sen si neamul lui cel neadormit + nicu priceputu'.
  • +5 (7 voturi)    
    Dady,scanderberg cu Dandy ? (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 11:05)

    Plagarus [utilizator]

    Astia o sa impuste intre "dansii " cat de curand.
    Investițiile sunt la cel mic nivel din ultimii zece ani, cheltuielile cu salariile și asistența socială se majorează susținut, încasările la buget nici măcar nu se apropie de cele de anul trecut, nicidecum de proiecția lor pentru acest an, iar absorbția de fonduri europene este foarte slabă. Pare similar cu situația Greciei din anii 2007-2008
    RO este sub Polonia si Bulgaria si in ceea ce priveste infrastructura, sanatatea, educatia, eficienta pietei fortei de munca si inovarea
  • +5 (7 voturi)    
    nu ma pot abtine (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:07)

    revo [utilizator]

    Ia uitati-va la poza, tampitul l-a studiat bine pe dementul ala din Coreea de Nord, ii da cu destiu' inainte, exact ca ala!
    Eh, ma bucur pentru el, macar si-a gasit modelul!