VIDEO Dragnea, despre viitorul premier propus de PSD: Eu am 4 variante, dar vom merge cu o singura propunere la Cotroceni. Nu cred ca va fi din afara PSD. Care e profilul viitorului premier

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 15:03 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Captura Privesc.eu
Liviu Dragnea, presedintele PSD, a anuntat ca partidul va merge cu o singura propunere de premier la consultarile de luni de la Cotroceni. Dragnea a spus ca are in acest moment patru variante, iar numele final va fi ales in Comitetul Executiv al partidului. Intrebat daca ar putea fi un tehnocrat de stanga, din afara partidului, Dragnea a spus: "Nu cred". Intrebat care e profilul viitorului premier, Dragnea a spus: "Sa fie un om corect, responsabil, care sa nu fie aventurier, sa aiba capacitatea de implementare a programului de guvernare, un om cinstit".




HotNews.ro va transmite LIVE VIDEO si TEXT cele mai importante declaratii ale sefului PSD
  • Romania a reintrat in normalitate
  • A fost o actiune politica asumata de PSD si ALDE, asumandu-ne si un risc politic
  • Nu puteam risca ca un program de guvernare ambitios sa fie pus sub semnul intrebarii
  • Pentru noi ramane cel mai important programul de guvernare care schimba Romania in bine
  • PSD a iesit intarit din aceasta incercare
  • Exista in continuare presiuni pentru ca aceasta coalitie sa nu reuseasca sa isi duca programul de guvernare la capat
  • Aceasta incercare esuata a unui grup de cativa cetateni, unii oameni politici, altii oameni de afaceri, de a preluat prin forta guvernarea a esuat

Intrebari

Mai aveti majoritate?

Dragnea: Din cate stiu majoritatea e mai mare decat minoritatea. In conditiile in care in aceasta inclestare noi am reusit sa avem o majoritate calificata, nu se pune problema majoritatii instalarii noului guvern.


Ce va face PSD in continuare?

Dragnea: In zilele urmatoare vom avea un CEX si duminica o intalnire cu grupurile parlamentare. Luni mergem cu o propunere la presedinte


Decizia finala se ia in CEX sau in grupuri?

Dragnea: Si, si. Intai discutam candidatul de prim ministru. Sunt absolut convins ca presedintele Iohannis va fi interesat in continuare de stabilitatea Romaniei. Toate mesajele publice pe care le-a dat au fost mai mult decat corecte. Sunt absolut convins ca luni va accepta propunerea noastra. Oameni din guvern, fosti oficiali din guvern dati afara spuneau despre un Iacov care suna, mergea peste secretarul general al guvernului si care suna si in partid. Pe langa dl Jianu care isi suna si fostii profesori, suna si acest domn


Ati discutat cu dl Iohannis?

Dragnea: Nu, pana acum nu.


Ce se intampla cu cei care au votat impotriva motiunii?

Dragnea: Nu se intampla nimic, noi nu mai avem treaba cu ei. Din partea colegilor mei dl Grindeanu nu va avea de suferit. Nu mai e membru PSD, el trebuie sa fie atent la cei cu care s-a aliat. Cu noi nu are nicio problema.


Ponta si Grindeanu mai au un viitor in PSD?

Dragnea: Raspunsul meu e nu. Fiecare organizatie va discuta fiecare caz in parte. Cand organizatia nu decide, decide CEX.


Ce profil are viitorul premier?

Dragnea: Sa fie un om corect, responsabil, care sa nu fie aventurier, sa aiba capacitatea de implementare a programului de guvernare, un om cinstit.


Exista varianta unui premier din afara partidului?

Dragnea: Nu cred. Eu am patru variante, si doamne si domni. Avem toate argumentele sa finalizam saptamana viitoare votul pentru noul guvern. Daca luni avem desemnarea de la Cotroceni, in cateva zile intram cu votul in parlament.

Sunt absolut convins ca nici presedintele nu ia in calcul scenariul anticipatelor.


Despre UDMR?

Dragnea: Avem un acord de colaborare parlamentara. Am discutat si cu ei in aceste zile. Acele proiecte de acte normative erau in procedura parlamentara. Niciodata nu am avut vreo discutie pentru a face un troc intre anumite legi contra voturi pentru motiune. Nu am facut-o, nu o voi face absolut niciodata.


Despre decizia CCR?

Dragnea: Nu e preocuparea mea, nici a viitorului premier. Cand ii va veni sorocul, poate la toamna vom vedea.


Despre votul la motiune?

Dragnea: Unii colegi au fost amenintati cu dosare. Nici nu stiu daca cei care ii amenintau se bazau pe ceva


I-ati cerut lui Grindeanu sa nu dea OUG 14?

Dragnea: Categoric nu.


Despre majoritatea parlamentara?

Dragnea: Noi azi am avut majoritatea. O sa aratam presedintelui aritmetic.


Veti discuta si cu alte partide pentru functia de premier?

Dragnea: Vom vedea.


Despre programul de guvernare?

Dragnea: Vor fi o serie de flexibilizari pentru a putea recupera intarzierile, obiectivele raman aceleasi.


Cat a pierdut PSD procente cu aceasta criza? Veti explica ambasadelor acest vot?

Dragnea: Am trimis imediat dupa decizia CEX de miercuri la partenerii nostri care e situatia si ca tara ramane stabila.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

46174 vizualizari

  • +56 (64 voturi)    
    ce o sa zica?! (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:11)

    liviu_ [utilizator]

    psd a castigat contra psd! suntem mai puternici si trebuie sa punem un premier cat mai repede pentru a ne intoarce la lucrurile ce conteaza cu adevarat: sa distrugem justitia si statul de drept!
    PS: prostii... pardon votantii noistri o sa se aleaga (pe langa onoarea a a ajunge ultima tara din ue cu cea mai proasta infrastructura etc) si cu un kil de faina si un litru de ulei!
    • +36 (46 voturi)    
      Dragnea... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:03)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .. cand o sa ajungi tu la beci va fi inca un pas spre normalitate...
      • +41 (47 voturi)    
        Profilul premierului perfect : (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:23)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        flocirin ciordache , maimutza rosie ciumata si impaiata , fara dosare penale vizibile , dispusa sa se arunce in foc ranjind turbat pentru " buoieriu ' " lui , dracul viu ...

        #DE KKT sa fiti cu totii / Zi si noapte tot ca HOTZII !!!!
        • +8 (14 voturi)    
          deci nu va fi Drac_nea P.M. (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:18)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

          nu se incadreaza in caracteristici...
          Cand veti auzi: hot, mizerabil, corupt, pedofil, mincinos, om de 2 lei, atunci sa va fie frica ...
      • +26 (32 voturi)    
        Cu "Justitia" asta care-i da termene (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:31)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Din 6 in 6 luni timp de zece ani Dragneev este un
        bulgar norocos.Are timp sa distruga de 100 de ori
        Romania,acompaniat de vivandierele rele si de
        locotenentii de Ferentari.Rusine mare pentru
        sparlamentarii PSD/PCR ,mai ales pentru cei din
        Transilvania.Si de data asta a castigat Rusia!
        • +13 (23 voturi)    
          Cu mana pe inima o spun : (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:15)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Prefer 2 cutremure si un razboi
          in locul dracului viu !!!

          Dupa ele avem sanse mari sa ne mai revenim, dar

          asa, dupa ce ca eram in urma cu minim 100 de ani, asta ne-a arucat si ne arunca IN FIECARE ZI

          fix ... pana in Evul Mediu !!!

          ... Pe cand o veste buna ?...

          dracul viu : depistat cu cancer gradul 4 !!!
          • -11 (21 voturi)    
            dar la razboi (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:23)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

            tu nu participi! o sa aduci scutire medicala ca esti mort si pe deasupra ai si ochii deschisi!
            ia-ti ...asa cum ti-a recomandat doctoral si inchide dreaqu ochii ca sa nu mai poluezi netul!
          • -13 (19 voturi)    
            Multi au luat azi (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:26)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

            doze duble din pastilele pentru ficat. Se pare insa ca unii au uitat sa-si ia si anti-halucinogenele....
    • +7 (11 voturi)    
      Premierul trebuie sa aiba o singura calitate (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:04)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa fie loial infractorului condamnat Dragnea, cel care ar fi fost de acord cu enclavizarea Transilvaniei, doar doar sa-si scape fundul. Un maidanez cred ca ar fi alegerea perfecta pentru Dragnev.
    • +3 (3 voturi)    
      Oile lui Daea in hotelul lui Negoita... (Joi, 22 iunie 2017, 8:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cat de pres si jeg poti fi daca tu, ditamai parlamentarul, te lasi incuiat in hotelul lui Negoita doua nopti, cu telefonul confiscat, ca sa fie sigur ciobanul condamnat definitiv Dragnea ca nu iei legatura cu posibili indivizi care vor sa te racoleze ???? Cam asta este nivelul parlamentarului P$D: o tinichea care daca este lasata sa fure, indura orice umilinta. Daca Dragnev vrea sa-si faca nevoile in gura lor, ei isi vor deschide de bunavoie gura.
  • +37 (41 voturi)    
    huooooo ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:20)

    keiser_soze [utilizator]

    .
  • +33 (41 voturi)    
    Se poate spune ca psd si-a dat cu tesla (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:21)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    ...
    • -21 (35 voturi)    
      nu si-a dat (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:33)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      ci v-a dat voua !
      • +13 (19 voturi)    
        Nominalizare (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:04)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Noi ne-am dus la Iohannis cu numele lui Grindeanu in plic?

        Trecerea motiunii, adica picarea guvernului, e esecul lui Dragnea.

        Ca ramane in fruntea partidului sa-si mai incerce inca o data mana, asta e esecul PSD-ului.
      • +6 (14 voturi)    
        Neah, pescaru de carashai (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:04)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Nu poate decat cu barba sa ne dea. Va da voua, slugile lor calice.
      • +1 (1 vot)    
        zise unul caruia inca i se vede manerul teslei (Joi, 22 iunie 2017, 8:54)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        iesind din c...
        Mai zbuciumatilor, in ce fel daramarea propriului guvern e o lovitura data opozitiei?
        Poporului, da, fiindca prostia si inconstienta lui Dragnea au dus cursul la 4,6.
  • +41 (47 voturi)    
    Astept sa vad ce-i mai trece prin minte (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:24)

    ManuVasile [anonim]

    Astept sa vad ce mai zice, sunt satul ca un singur om sa faca ce a facut pana acum.
    Mi-e scarba sa ma uit la el, e un teleormanean cu fler de Caldarar, are acelas comportament..
    Pute a puroi cand vorbeste...
  • +40 (48 voturi)    
    anticipez (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:57)

    TDragos [utilizator]

    A fost o zi grea si trista pentru PSD, dar am reusit sa invingem fortele oculte.
    Venim cu un premier care va aplica programul de guvernare si care va face ca romanii sa traiesca foarte bine si nu binisor.
    Vom pastra mare parte din ministrii (ladies squad si inca cativa masculi alfa), care nu au facut nimic in primele 6 luni dar care au invatat ce trebuie sa faca, in urma workshop-ului de la hotelul lui Negoita.
    Eu nu stiu nimic, va rog sa nu ma intrebati pe mine ce se intampla la Min de Justitie. Sunt un biet inginer din Teleorman...
    Si putem sa ne aberam in continuare, dar nu vreau sa va plictisesc...
  • +15 (21 voturi)    
    Unde ? Asta,sau urmatoarea la Rahova ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:59)

    Plagarus [utilizator]

    Desertul condamnatilor si al imoralitatii.
  • +17 (23 voturi)    
    Hmm... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:05)

    OmniStudio [utilizator]

    Motiunea de urgenta a trecut.
    Pe asta nici o mictiune de urgenta nu-l mai schimba!
  • +32 (40 voturi)    
    urmeaza noi lovituri in justitie. (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:11)

    ouyang [utilizator]

    fiti pregatiti de iesit in piata.
    • +13 (21 voturi)    
      Nu rezolvi nimic, nu le mai pasa de strada (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:06)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Trebuie pus mana pe bate si mers la mosia Hamsterului din Tele'Orman.
  • +22 (28 voturi)    
    Cam nervos ciobanul Dragnea, (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:14)

    anca_ssc [utilizator]

    ia nene un calmant, bea ceva, dar nu te rasti la niste oameni, care isi fac meseria, adresandu-ti niste intrebari, unele incomode, e-adevarat...

    Ciobane, spune-ne macar 5 puncte din programul de guvernare pe care nu le-a facut Sorin Grindeanu in cele 6 luni...

    E absurd sa-i ceri timisoreanului sa faca in 6 luni ce n-a facut PSD-ul in 20 de ani...

    Pana la urma cum ramane cu mioritele dezertate?!
  • +4 (22 voturi)    
    diseara se iese in strada la Parlament? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:15)

    bazaconia [utilizator]

    va rog sa imi spuna cineva daca diseara se iese in strada. s-a anuntat ceva pe retelele de socializare? impotriva lui dracnea....
    • -11 (35 voturi)    
      de ce sa iesim in strada coane? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:25)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bazaconia

      Poate ca sa scuipam opozitia de doi lei.
      Personal, chiar imi indemn prietenii sa nu iasa.
      Totul a fost legal, Dracnea a castigat din cauza ca "ailalti" au fost niste prosti (a se citi opozitia - imi cer scuze daca vorbesc neadecvat, dar chiar sunt suparat, asa, in micimea mea).
      Ba chiar stau acasa si ma uit la televizor. Si nu oriunde, la Antena3 si RTV, ca sa vad balacareala, pene umflate si circ de doi lei. semintele nu mi plac, dar sunt amator de bere, asa ca 3 cutiute isi vor gasi sfarsitul de la ora 20.00.

      Data viitoare, daca nu apare Ciolos la electorale (parlamentare sau prezidentiale), daca nu se naste vreun lider carismatic demn de ascultat, nici la vot nu ma duc si-i indemn pe toti sa stea acasa. Exact asa cum a facut opozitia astazi: fac si eu vot de "blat" ca sa castige dracnea din puscarie sau de unde o fi. Daca opozitia de rahat se ducea la vot, acum dracnea pierdea sefia PSD, se arunca cu rosii stricate in el, dar s-a votat prin blat breh.
      PS. Ce am scris mai sus este un pamflet jalnic scris cu necaz.
      • +11 (17 voturi)    
        bai coane (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:53)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        nu are rost sa iesi pentru 2 lei opozitia. daca aia se rascheteaza singuri, la ce sa-i mai ajutam din strada?

        ideea de a iesi in strada la Parlament ESTE VALABILA SI aplicabila de 20 de ani incoace!!! din pacate se iese numai la universitate si la victoriei.

        Iesitul in strada si prostestele la parlament ar trebui sa fie ca iesitul la bere. Zi de zi, seara de seara, nopti lungi de vara - afara. Nu are legatura cu acest eveniment sau cu altul, astea sunt doar pretexte, detonatoare, spune-le cum vrei.

        Ideea de a iesi in strada la Parlament ESTE PE CAT DE SANATOASA pe atat de necesara. Si facuta la limita legii! adica cu cordon de manifestanti la intrarea masinilor, cu mesaje, cu tot ce trebuie pentru a pune presiune pe nemernici.
      • +3 (9 voturi)    
        pacat (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:00)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        ca esti un limitat. ciolos nu e Mesia. Fii un catalizator la randul tau si nu doar om din coloana cu poza liderului in frunte !
  • -1 (31 voturi)    
    poate invata si opozitia ceva (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:15)

    jackalphonse [utilizator]

    Bravo liviu (cu "l" mic) barosanu'! Asa castiga mafiotii, pe prostia opozantilor.
    Hai, repede cu o marioneta de premier fara probleme penale: un primar de comuna cu 1000 de locuitori, director la scoala generala. Iohanis nu are cum sa zica nu, integritatea fiind usor de probat, si gata!
    Partidele de opozitie au ce au meritat. La electorale si au dat cu stangul in dreptul, iar acum ne au dat exemplu de lupta democratica: AU FACUT BLAT IN LOC SA VOTEZE.
    Liviu barosanu' merita o manea pe care sa o asculte in celula cand i-o veni sorocul, daca o mai veni.
    • +18 (24 voturi)    
      Cam slab cu logica (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      La o motiune de cenzura conteaza doar voturile pentru. Nu conteaza daca opozitia vota impotriva sau nu vota e absolut acelasi lucru. Nevotand au auvt certitudinea ca anumiti membri de partid nu au fost corupti de psd sa voteze cu ei. Asa ca blatul e doar in neuronul tau singuratec
      • -13 (21 voturi)    
        oooaaa (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:37)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ce gandire profunda!
        te-ai scremut mult?
      • -3 (9 voturi)    
        Curajul opozitiei, afisarea optiunii era o lupta (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:38)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Ar fi trebuit ca opozitia sa se opuna stricarii caracterului secret al votului.
        Ce ai inteles tu prin ce a spus Orban? Nu ma duc la vot dar i as sparge capul lui Grindeanu. Iti spun eu ce am inteles: optiunile pentru penali ale lui dracnea ii convin (au si ei pe ai lor) si nu dorim proliferarea dizidentei in partide.
        Normal ca ceilalti au vazut incompetenta, nehotarare si prostie, in primul rand. Prin prezenta lor de spirit opozantilor), prin afisarea ferma a unei optiuni de vot, ar fi inclinat balanta. Prin protestul deschis asupra eliminarii caracterului secret al votului, ar fi inclinat balanta. Ai auzit asa ceva acolo? Numai propaganda electorala, balacareala. Bine le a facut Motocicleanu ca le a taiat microfoanele, asta au meritat!
        • +4 (8 voturi)    
          Curajul nebunilor? (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:26)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Ce intelegi tu prin curaj se numeste ipocrizie si lasitate.
          Daca te revevendici drept OPOZITIE nu poti sa SUSTII guvernul PSD.

          Ar fi fost un demers inutil prin care se balaceau in ridicolul in care se balacesc ministrii PSD care au votat impotriva guvernului PSD din care faceau parte pana ieri si cred ca formal inca mai fac parte.
      • -1 (7 voturi)    
        Asa e... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:49)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ... opozitia fie ca vota impotriva, fie ca nu vota, era acelasi lucru, pe care l-au aratat tuturor: a votat mentinerea guvernului PSD. Noroc cu PSD ca si-a dat jos propriul guvern
      • -6 (14 voturi)    
        Asta-i logica de gainar.... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Asta-i logica de gainar....mic ciordel de tramvai, pe principiul "io sunt mai desrtept ca profesorul ala; ai vazut ca i-am ciordit portofelul". Logica de #rezist!

        Apropos, ati infrant si azi, nu-i asa ?
    • +8 (16 voturi)    
      Oaia lui Daea care esti. (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Voturile opozitiei nu aveau cum sa conteze matematic. Si n-ar fi facut decat sa se umple de ridicol sustinand guvernul PSD, cu Ponta la inaintare. Dar inclin sa cred ca asta iti si doreai...
    • +4 (12 voturi)    
      Ce (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:57)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      sa invete opozitia?Sa promita mariri de pensii si salarii la bugetari pe datorie, pana la sufocarea tarii?
      Vinovati sunt cei care accepta promisiuni electorale ticaloase.
      M-am uitat cu o imensa repulsie la hienele astea care se bucurau,se pupau si aplaudau linsarea baietasului astuia,Grindeanu.
      Si ca orice hiena,nici frica de D-zeu n-au.
    • +8 (14 voturi)    
      Ce sa invete opozitia de la PSD? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:59)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...cum sa se umileasca singuri singurei?

      Dragnea si-a dat jos propriul guvern, pt ca restul PSD-ului nici nu stia vreun nume de ministru pana cand nu s-a dus Liviu cu ele in plic la Iohannis. Umilinta suprema pt un partid.

      Dragnea si-a asumat intreaga responsabilitate pt guvern, asa ca trebuia sa plece acasa in momentul in care guvernul pica. Acum PSD se umileste inca o data strangand randurile in jurul lui.

      Se complac intr-un ridicol absolut. Aia nu pot sa se numeasca nici fiinte, daramite parlamentari sau partid politic.
  • +2 (12 voturi)    
    Brekin'news !!! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:15)

    anca_ssc [utilizator]

    Livache isi cere SCUZE ROMANILOR ... mama, mama !!!

    Exercitiu de imagine sau pocainta ?! :)))
  • +8 (14 voturi)    
    JALNIC (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:18)

    dezer [utilizator]

    psd a dat jos niste psd .se calca in picioare sa fure,se catara unii pe altii sa scape de penal.BROASTE RAIOASE CU BURTI PENALE....
  • +11 (17 voturi)    
    Programul din campania electorala, iluzoriu (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:20)

    Wanheda [utilizator]

    a fost pus in carca lui Grindeanu. Acum, se va reveni la statul social iliescian cu surle si trambite, Hamsteru va mai da o suta de lei, o cutie cu alimente europene, etc. Felicitari pudelilor, ati infrant. Hamsterul e mort, long live the hamster.
  • +12 (16 voturi)    
    Merg pe Firea - marioneta absoluta! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:24)

    trem [utilizator]

    Ar mai fi si Olgutza...dar lipsa experientzei in fatza prpmpterului o descalifica. Sa tinem aproape ca o sa fie din ce in ce mai rau....de ce o fi zambind nebunul asta nu stiu!
    • +2 (6 voturi)    
      Si-a dat cu fixativ in mustata si a ramas (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui trem

      asa....
  • +2 (12 voturi)    
    Johannis absolut liber - PSD nu are majoritate ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:24)

    DanProdan1 [anonim]

    Interesul National mai presus decat Interesul de Partid !

    Presedintele al Romaniei K. W. Johannis este liber si obligat in NUMELE Poporului Roman , asa cum prevede Constitutia , sa desemneze cel mai potrivit si intergru "Prim Ministru al Romaniei" care la randul lui apara si garanteaza(daca este nevoie pana la anticipate) fara dubi urmatoarele :

    1. Siguranta Nationala
    2. Statul de Drept
    3. Garanteaza nelimitat continuarea Luptei Anti CORUPTIE -Crima si Hotie .

    Si asta dat in scris de viitorul Premier in fata Poporului Roman -SUVERANUL SUPREM- (si nu Partidul ) inainte de investire !!!
  • +6 (14 voturi)    
    hmm (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:25)

    dum_i [utilizator]

    Premierul, spune Dragnea, trebuie sa fie "un om cinstit".

    Stiu numele! Victor Ponta. Conducatorul celui mai cinstit guvern.
    • +11 (15 voturi)    
      Hamsterul vorbeste cifrat (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:38)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cinstit pt psd inseamna exact inversul.
  • +8 (14 voturi)    
    Haha (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Carticica rosie a lui Mao si...programul lui Liviu de guvernare :))))
  • +9 (15 voturi)    
    Livache, mai numarati-va, tata ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Marinarul v-a numarat si nu iesiti la socoteala de majoritari !

    PS. Lasand la o parte exprimarea aia memorabila a ta : "avem majoritate calificata" !

    PPS. Primul lucru pe care o sa vi-l spuna Iohannis o sa fie tocmai asta : "Sunteti calificati sa guvernati"?
  • +10 (14 voturi)    
    Bai,fraiere,....... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:41)

    gigiN [utilizator]

    ..propune-i pe toti patru,ca sa aveti ocazia de a introduce inca 4 motiuni de cenzura !!!
  • -7 (13 voturi)    
    tu ai vazut carticica rosie a lui mao? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:42)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ea este la voi la progresistii neomarxisti,globalisti,corporatisti,sorosisto-leghebisti!
    va comportati ca la carte!(cartea rosie)
  • +4 (10 voturi)    
    Dl Dragnea vorbeste aiureli (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:48)

    mihaitzateo [utilizator]

    Unde a fost o incercare de a "prealua" puterea prin "forta"?
    Mai intai, dl Grindeanu avea deja puterea.
    Daca ai deja ceva, cum ai putea sa pre-iei respectiva chestie?
    Apoi, cum prin "forta"?
    Care forta?
    Ca nu am vazut nici macar meetinguri de sustinere a dlui Grindeanu cu atat mai putin pe cineva sa faca uz de forta.
  • +2 (6 voturi)    
    va prelua gruparea Ponta-Grindeanu PSR? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:51)

    gimini [utilizator]

    Despre care Iacov e vorba? Acel Constantin „Costi” Iacov, fostul președinte al FC Național, prietenul lui Ponta și fiul lui Iacov Ion din conducerea Partidului Socialist Român (partidul lui Rotaru, eternul „catindat fără noroc” la prezidențiale)?

    Asta înseamnă că vom asista în curând din partea grupării Ponta-Grindeanu la preluarea acestui partid care - cel puțin având în vedere numele - are potențial să facă o concurență acerbă PSD-ului? De fapt are potențial să ÎNGROAPE PSD-ul?...
    • 0 (6 voturi)    
      Daca da, voi vota PSR pt a fi anti-dragnea! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:18)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Am fost si voi fi mereu anti-psd ciuma rosie! Am iesit in strada dupa #colectiv, cat a fost #rezist, l-am votat pe Johannis, am votat USR-ul, acum, daca Grindeanu si Puie Monta se vor duce la PSR pentru a face opozitie lui Dragnea din psd-ciuma rosie, voi vota PSR pentru a fi anti-dragnea!
  • +8 (14 voturi)    
    Propunere pentru Dragne (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:29)

    tiberius_p [utilizator]

    Demisia:
    * Din toate functiile de partid
    * Din toate functiile publice

    Motivul:
    Ti-ai asumat intreaga raspundere pentru guvernul pe care tocmai l-ai dat jos.

    Dovada:
    https://www.agerpres.ro/politica/2017/01/03/dragnea-imi-asum-intreaga-raspundere-pentru-echipa-guvernamentala-16-57-18

    Termen:
    Cat mai curand posibil. Daca se poate ACUM!!!
  • +4 (10 voturi)    
    viermele (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:48)

    Stapanu [utilizator]

    ranit; ce profund & sibilinic esti beh bombache! sta o tara-ntreaga sa-ti descifreze saradele de student repetent...
  • +10 (14 voturi)    
    Ce o fi la livache... "sa fie cinstit"??! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:50)

    deval [utilizator]

    -sa fure pe cinste,
    -sa aiba numai praguri in cap ,
    -sa fie pe sablonul firea,
    -sa-si depuna scheletii in sifonierul Lui,
    -sa fie din Teleorman
    sau toate la un loc ?!!
    Sigur, Holguta va fi ministru.
    Sigur , Dorel nu va mai fi !!
    • -3 (5 voturi)    
      aloo (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui deval

      ce faci,ne povestesti ce vezi in oglinda?
  • +5 (9 voturi)    
    Deci sigur nu se autopropune (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:57)

    nick24 [utilizator]

    "Ce profil are viitorul premier?

    Dragnea: Sa fie un om corect, responsabil, care sa nu fie aventurier, sa aiba capacitatea de implementare a programului de guvernare, un om cinstit."
  • +5 (9 voturi)    
    Eu vreau (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:00)

    qwed [utilizator]

    Sa o puna prim ministra pe Lia Olguta Vasileasca. Sa ne invete un pic de engleza si franceza la TVR. Sa faca in fiecare seara cate o emisiune cum facea Pruteanu: Invatati limbi cu Olguta.
    Ori pe Gabriela Strambeanu Firea sa ne invete sa facem afaceri cum face fi-su. Ala de nu a luat bacul, dar face afaceri de sute de mii de euro in fiecare an.
  • +8 (12 voturi)    
    răspuns... (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:13)

    LucianVatamanu [anonim]

    Cum pălăria lui Antaol (ca să zic așa) nu ați negociat nimic cu UDMR, măi, răpănosule, că voiați să treceți „la urgență” niște legi care îi avantajau pe maghiari?! Chiar atât de proști și creduli ne considerați?
    Nu țin partea nimănui, dar, din punctul meu de vedere, voi sunteți o ciumă neagră care trebuie să dispăreți (voi și familiile voastre)!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Bine (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:21)

    qwed [utilizator]

    Ca nu a chemat minerii ca Iliescu in 91.
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Joi, 22 iunie 2017, 6:44)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui qwed

      Au venit singuri in decembrie 2016. Doar ca nu mai aveau lampase.
  • +4 (8 voturi)    
    nu mai pupati voi prim ministru! (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:59)

    vidra [utilizator]

    1. psd/alde nu mai are majoritatea
    2. Iohannis are motive cu duiumul sa nu puna premier psd
    3. nici ue, nici sua nu mai vor sa auda de psd, deci sustinere externa exista

    Singurele variante acceptabile:
    - premier din afara psd/alde, eventual pnl; ministri pestriti, din toate partidele; Justitia si ministerul dezvoltarii SUB NICIO FORMA de la psd/alde
    - psd se oftica si pun de o suspendare: se urca protestatarii pe ei, oug13 a fost o nimica toata comparativ; scapam de lepre cu forta
    - anticipate: hahahaha :)))) bring it on!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Daddy,,, (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:21)

    astronaut [utilizator]

    nu cred ca gasesti usor in psd-ul tau un om cu atatea calitati ca cele enumerate ca si necesare pentru a fi p.ministru, iar daca l-ai gasit pana la urma trebuie sa te astepti ca omul cu calitatile de mai sus nu o sa fie SLUGA ta niciodata !
  • +2 (2 voturi)    
    dincolo de politica (Joi, 22 iunie 2017, 6:44)

    Dedalus [utilizator]

    Avand in vedere ce I-a facut lui Grindeanu, e mai bine pentru oricine sa ii fie dusman lui Dragnea decat prieten.

    Dincolo de orice politica sau PSD-anti-PSD, un om care isi umileste prietenul sau doar colaboratorul in fata tuturor in CEX nu are onoare.

    Onoarea este indispensabila atat in viata cat si in politica, unde se afla ca subspecia "bruma de onoare".

    Dar exista chiar si in politica, totusi. Ar trebui sa existe.

    ===

    Dragnea asta e tipul de om care te bate pe umar la pranz si seara iti toarna otrava in lapte.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 22 iunie 2017, 8:25)

    Megies [anonim]

    El are 4 variante, dom'le, ce chestie! Se mai si da de gol desteptu'. Tot din variantele lui personale o sa-l puna. Ca de, sa discuti intai in partid si sa asculti propuneri de la toti e ceva total anormal. El le da posibilitatea de alegere pesedistilor din toata tara: alegeti ce vreti, numai sa fie dintre astia 4 ai mei!
  • -1 (1 vot)    
    . (Joi, 22 iunie 2017, 8:31)

    Megies [anonim]

    Cum a ajuns PNL-ul in halul asta? Eu nu inteleg, cum sa o pui pe dna Turcan sa tina discursul in parlament. A fost un discurs de adolescent timorat care e pus sa spuna poezia in fata clasei, Chiar nu mai exista oameni mai buni?
  • 0 (0 voturi)    
    Da (Joi, 22 iunie 2017, 9:42)

    CalmArius [anonim]

    ..De unde se vede...dupa acest episod...ca alesul in parlamen trebuie sa respecte votul popular! Ai fost ales pe lista de partid..OK daca nu iti maiplace partidul ala iti dai demisia...dar iesi din parlament! Electoratul te-a ales...la acel partid nu la altul! Pentru un program, etc, etc!
    Trebuie ca si la consilieri...sa isi piarda automat mandatul! Cum ar fi eu sa votez un PNL sa zic..si sa matrezesc ca el vireaza la...USR sa zic sau la PCR!?
  • +1 (1 vot)    
    Om cinstit, sa implementeze un program necinstit (Joi, 22 iunie 2017, 10:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Probabil baiatul de la xerox care are o rata la banca.
    go psd, goooo(l)!
    Traiasca democratia!
    Am ales, avem conducatori. Sa ne traiasca (la racoare).
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa nu-i mai dam a II sansa!!!! (Joi, 22 iunie 2017, 10:36)

    MirceaIo [utilizator]

    Domnule Dragnea Romania nu e a ta. Cu Grindeanu ai fost superficial. Trebuia sa il cunosti ca nu e in stare sa fie premier. Pai ce facem ne jucam de-a guvernarea. Ai avut sansa sa faci ceva si n-ai folosit-o . Acum pleaca!!!!! KGB-istule. Noi vrem sa fim liberi. sa traim ca in occident!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Are 4 variante dar NU CREDE ca nu va fi PSD (Joi, 22 iunie 2017, 11:32)

    Koczka [utilizator]

    Deci nu are inca nimic, zero variante. Asteapta indicatii de la Kremlin ?
  • +1 (1 vot)    
    vezi Livache (Joi, 22 iunie 2017, 12:43)

    ..13 [utilizator]

    Problema este legata de programul ala care este SF nereusit.

    Poate Livache sa il aduca si pe Dzeu pe pamant, in gubernul mafiotilor, ca sa implementeze opera de arta numita programul de gubernare P$D ca NU MERGE - ghinion curat, vorba presedintelui in functie, BRE!

    Intre timp, pana se convinge si maia les patrande esenta Maretul Conducator, mai ruleaza vreo 2-3 prosti - sigur ca NU O SA REUSESTI. este din filmul MISIUNE IMPOSIBILA si nu mai ruleaza - s-a rupt banda si nu este nici o copie de rezerva

    Romanul nu este chiar prost - poate sa fie naiv, poate sa fie credul, dar nu poti sa il duci cu zaharelul la nesfarsit, direct la spital.

    Pacatul partidului este programul - si din dilema asta nu mai iesi partidul mafiotilor.

    PS
    Pacat ca avem asa o opozitie de KKT ca nu este in stare sa nimereasca, nici cand are toata munitia in buzunar, in adversarul politic nici atunci cand este cu chilotii lasati rau de tot in vine....

    Avem conducatorii pe care ii meritam!

    PPS
    Am doar o marunta bucurie - ceea ce nu a reusit cinstit si corect o Universitate - sa darame opera celebrului Monta - a reusit un infractor cu acte.

    Concluzia este ca intre ei infractorii sunt cu mult mai transanti decat cei care sunt din afara sistemului corupt. AFERIM!

    Macar si pentru atata merita sa celebrez caderea lui Grindi - spaima hamsterului!
  • 0 (0 voturi)    
    Iepurele "Rosu" (Joi, 22 iunie 2017, 17:33)

    ZoltanKiss1 [anonim]

    Cum va face nominalizarea infractorul condamnat Liviu Dragnea? Asemenea Vrajitorlui din Oz sau scamatorilor de la cicul Globus cu iepurele alb ci diferenta ca va iesi iepuele ori iepuroaica Rosie?In cazul din cei 4 sau 8 ori cine mai stie cati candidate?Sperca presedintele dupa 2 nominalizari esuate va demara ALEGERI ANTICIPATE care,estesolutia cea mai buna pentru detensionarea situatiei.
  • +1 (1 vot)    
    Daca ar fi (numai) dupa dumneata... (Vineri, 23 iunie 2017, 11:15)

    Olyx [utilizator]

    peroanele ar fi urmatoarele :
    1. Liviu Dragnea
    2. Dragnea Liviu
    3. LD
    4. DL
    Oricum ai da-o , mata NICI MACAR NU AR TREBUI sa mai fi in situatia asta...!!! Ar trebui sa fii in Brazilia (!) si doar din cand in cand sa mai poposesti prin Romania : cand primesti citatiile de la Parchet !...
  • 0 (0 voturi)    
    Stim deja cu cine te vei duce... (Vineri, 23 iunie 2017, 13:22)

    Olyx [utilizator]

    cu o "carpa" ( moale si ..."necuvantatoare") capabila sa reactioneze DOAR la indicatiile matale. Si cand te gandesti ca ea ( "carpa" ) va fi sefa unui Guvern ce va srabatori 100 de ani de la Marea Unire si va reprezenta Romania la conducerea Consiliului Europei din ianuarie 2019...!!! O sa ai de lucru, nu gluma...Plus ca s-ar putea sa mai timp sa "trantesti" inca vreo 2-3 guverne PSD-iste...