Premierul Grindeanu despre prestatia ministrului Muncii in engleza si franceza: Nu se dau examene de limbi straine cand ocupi o functie de ministru

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:58 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Hotnews
Premierul Sorin Grindeanu a declarat sambata, raspunzand unei intrebari, ca apreciaza efortul ministrului Muncii, Lia Olguta Vasilescu, de a sustine discursuri in engleza si franceza, dar a spus ca, daca ar fi fost in locui ei, ar fi ales sa se exprime in limba romana, transmite News.ro. Prim-ministrul a adaugat ca "nu se dau examene de limbi straine cand ocupi o functie de ministru".

Intrebat, intr-o conferinta de presa care a avut loc la Timisoara, in sediul Consiliului Judetean Timis, ce parere are despre prestatiile ministrului Muncii, Lia Olguta Vasilescu, atunci cand a sustinut discursuri in limbi straine, premierul Sorin Grindeanu a declarat ca "nu se dau examene de limbi straine cand ocupi o functie de ministru".

"Credeti ca merita sa intram in subiectul asta? L-am auzit si pe Emil Boc vorbind in engleza. Nu se dau examene de limbi straine cand ocupi o functie de ministru, ci trebuie sa stii domeniul pe care il gestionezi. Eu apreciez efotul Olgutei Vasilescu de a vorbi engleza si franceza in doua zile, una dupa alta. In locul ei, as fi vorbit in limba romana pentru a fi inteles mai bine", a declarat Sorin Grindeanu.

Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a participat la cea de-a 61-a sesiune a Comisiei ONU pentru conditia femeii, ocazie cu care a sustinut discursuri in limbile engleza si franceza. Ea a fost criticata, pe internet pentru modul in care s-a exprimat in cele doua limbi straine.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4791 vizualizari

  • +47 (47 voturi)    
    pai tocmai asta e problema... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:01)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ca in politica majoritatea sunt plantati in loc sa dea examene de competenta. A zis-o bine Grindeanu....cum sa dai examen? Fereasca D-zeu.
    • +13 (13 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      ce, un examen nenorocit la limba engleza ne-a facut pe noi, pai dam lege si-l desfintam pa nenorocitul ala de examen care ne chinuie .

      In fapt asta-i recomanda: cu cit mai prosti , mai inculti si fara vre-o meserie cu atit mai sus in guvern si parlament iar condamnarile reprezinta incununarea carierei , un MBA de penal.
      Cei cu executare sint Dr. MBA -

      a se citiMBA=MFA - Master in Furt Administration
      • +8 (8 voturi)    
        Pai tocmai ca nu au ce desfinta fiindca (Duminică, 19 martie 2017, 1:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        nu exista examene de verificare a diverselor competente !

        A recunoscut-o Viforeanu cu gurita lui !
        • +3 (3 voturi)    
          Pai sa introduca de acum inainte... (Duminică, 19 martie 2017, 20:48)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Oricine vrea sa se angajeze la o firma mai de Doamne-ajuta pe un salariu mai mare de 4000 de lei, fara limbi straine in CV (minim engleza) nici nu ajunge la primul interviu.

          In sistemul bugetar se vede treaba ca poti ocupa orice functie, de la portar la ministru, fara sa fie nevoie de limbi straine.

          Ca sa spele rusinea, ar putea dl Grindeanu sa trimita la Parlament un proiect de lege prin care sa fie obligatorie cunoasterea a cel putin o limba straina cu utilizare globala pentru toate functiile care implica reprezentarea statului in relatiile cu alte tari (toti cei care pot fi membri intr-o delegatie/comisie oficiala): Guvern, Parlament, agentii, institutii etc.

          Dar mi-e teama ca am ramane fara jumatate din aparatul de stat.
    • +12 (12 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:22)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      "Nu se dau examene de limbi straine cand ocupi o functie de ministru, ci trebuie sa stii domeniul pe care il gestionezi."

      Si doamna Carmen Dan in ce domeniu a lucrat pana acum? Ah da, era doar o secretara. Uitasem!
      • 0 (0 voturi)    
        Da... (Luni, 20 martie 2017, 11:59)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Si-ar mai fi intrebarea cat de mult a muncit ministrul muncii sau daca se pricepe si la altceva decat la datul din gura pe romaneste.
    • +9 (9 voturi)    
      Cred ca altul e sensul declaratiei (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:22)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Si se gaseste in raspunsul la intrebarea, l-a auzit cineva pe Grindeanu vorbind engleza?
    • +7 (7 voturi)    
      chiar si (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      asa, bunul simt iti cere ca in cazul in care nu stii o limba straina, sa apelezi la un translator. nu-ti scade cu nimic competenta (daca o ai). asa...., mai proasta de cat a fost nu credeam ca e posibil.
      sa ai langa tine acea directoare din minister care vorbeste fluent 6 limbi straine si tu sa vrei sa te dai mare, pune multe semne de intrebare cu privire la capacitatile intelectuale si de conduita ale persoanei respective. eu as fi schimbat-o in secunda 2.
    • -8 (10 voturi)    
      e normal (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:06)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      ca cei ce se simt "acasa" pe HOTNEWS sa blameze pe cei ce nu stiu limba engleza.
      P.S.
      "ca cei" e in limba romana. am evitat cu succes combinatia "ca care" tot din limba romana.
      Dar englejitii nu vor sesiza.
      • +7 (7 voturi)    
        Ca de obicei in PSD... (Duminică, 19 martie 2017, 7:41)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui robespierre

        ....matale esti pe langa subiect.
  • +35 (35 voturi)    
    nici cazierul judiciar (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:07)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    nu-i prea important pentru obtinerea unei numiri intr-un post de ministru si nici pentru obtinerea vreunei nominalizari pe vreo lista electorala a ,,patridelor" din Rromania.
  • +35 (35 voturi)    
    Rupti de realitate (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:10)

    fanegr1ja [utilizator]

    In ziua de azi si ca simplu sofer te lovesti de cerinta de a cunoste o limba straina.

    Ca ministru intro tara a UE nu se cere nimic. Este la directa discretie a papusarului sef, in cazul nostru Dragnea, dar ar putea fi oricine in locul sau. Orice praduitor are aceleasi sanse sa ne deraize de pe drumul european. De ce? Tocmai pentru ca nu avem standarde si institutii puternice, care sa filtreze calitatea persoanelor ce ocupa functii de care depinde viitorul si bunastarea romanilor.

    Ce face Grindeanu? Nimic! El reactioneaza numai cand Dragnea trage de sforile ce-l animeaza ca pe Pinochio.
    • -7 (9 voturi)    
      rupti de calitate (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:59)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui fanegr1ja

      intro tara
      anima (1 anim)
      verb (VT1)
      Surse flexiune: DOR infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
      (a) anima animare animat animând singular plural
      animă animați
      numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
      singular I (eu) anim (să) anim animam animai animasem
      a II-a (tu) animi (să) animi animai animași animaseși
      a III-a (el, ea) animă (să) anime anima animă animase
      plural I (noi) animăm (să) animăm animam animarăm animaserăm
      a II-a (voi) animați (să) animați animați animarăți animaserăți
      a III-a (ei, ele) animă (să) anime animau animară animaseră
  • +21 (21 voturi)    
    mhe (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:13)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    ...nu se dau examene? in scris, inteleg, dar oral? :))))
  • +27 (27 voturi)    
    Daca taceai... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:25)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Domnu' Silviu (ca pana la prim-ministru...) in principiu, nu e o rusine sa nu vorbesti o limba straina.
    Insa pentru un ministru al unei tari europene, traind in sec. 21 e o mare rusine. Iar pentru cineva cu doctorat este inacceptabil!
    Exista o uzanta diplomatica care nu obliga un oficial sa vorbeasca o limba straina, deoarece are un traducator.
    Insa deh, "doamna Olguta", obisnuita cu circul PRM, cu urbea "ce da la tot cartierul", cu guvernul "lu' domnu' Acaru' Paun", si-a zis sa-si epateze rubedeniile pe FB.
    Eh, acum s-a facut de rasul curcilor. Si dvoastra cu ea, avand in vedere aceasta luare de pozitie.
    • +6 (6 voturi)    
      Corect, ani de zile a fost conditie de doctorat (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:04)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      inainte sa te inscrii trebuia sa faci dovada examenului de limba. Ergo...
  • +25 (25 voturi)    
    PSD fura in Romania, (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:25)

    OmulNou [utilizator]

    nu in strainatate, deci n-au nevoie sa stie limbi straine.
    • +7 (7 voturi)    
      Aici vă contrazic puțin! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:20)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Fură și în străinătate când bagă în buzunarul propriu bani europeni... Sunt cazuri pe la DNA... Doar că nu au nevoie să știe limbi străine pentru asta, că o fac pe furiș, noaptea ca hoții!
  • +19 (19 voturi)    
    NU faci experimente... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:29)

    liviu_ [utilizator]

    cand nu te pricepi...
    poti avea translator.. e mai corect sa ai translator si sa-ti recunosti limitele.. decat sa te dai rotund si sa te faci de ras!
  • +25 (25 voturi)    
    Nu-i nimic de mirare:..... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:31)

    gigiN [utilizator]

    ......un papagal apara o sfertodocta !!!
  • +23 (23 voturi)    
    De fapt (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:41)

    Celbland [utilizator]

    Nu se dă niciun fel de examen pentru ministru și nu contrază ce a făcut în viață.

    Dacă a furat sau a avut probleme cu justiția, dacă a fost repetent în școală, dacă a cumpărat diplome fără să facă studii, dacă nu știe nimic, dacă n-a făcut nimic în viață, dacă a distrus și nu a creat niciodată nimic, este un avantaj în a obține funcția de ministru.
  • +24 (24 voturi)    
    cunoastem (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:43)

    revo [utilizator]

    La voi, in PSD, nu este o conditie, nici pentru postul de ministru, nici pentru postul de ambasador.
    Tot ce conteaza in PSD este cazierul... cu cat mai stufos, cu atat mai bine.
  • +8 (8 voturi)    
    La Guvern nu se dă examen (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:54)

    mr_mojo [utilizator]

    În orice alt domeniu se dă interviu.
    Sigur, se presupune că omul care aplică pentru un post în Guvern e deosebit, dar asta e în alte părți; la noi de obicei e prostul satului.
  • +7 (7 voturi)    
    Corect dar nici nu este nevoie sa devina penibila (Sâmbătă, 18 martie 2017, 15:55)

    quietguy58 [utilizator]

    Corect dar nici nu este nevoie sa devina penibila.
    Bascha, sa persiste in penibilitate.

    Nu stiu daca PM de la PSD a aflat dar exista traducatori de limbi straine care puteau foarte bine sa fie folositi pentru a traduce "maretele" discursuri ale "genialei" primaritze de la Craiova, Olgutza Poligloata.

    Da' asa, tanti Olgutza a dat doua reprezentatii de "stand-up comedy". Gratuite.

    Recunosc ca Olgutza "parleste" mai bine franco-romana (am aflat ca exista si "marche de tramvai") decit anglo-olteneasca.
  • +8 (8 voturi)    
    Adevarat ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:03)

    fdaniel [utilizator]

    Nu se mai da examen la :
    - bun simt
    - 7 ani de acasa
    - corectitudine
    - lipsa/prezenta cazier
    si multe alte materii asemanatoare pe care oricum nu le-ati intelege.
  • +8 (8 voturi)    
    Nici bun simț nu se cere? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:04)

    asavreau [utilizator]

    Când nu știi o limbă străină,vorbești în limba română.Presupun că în limba română știe sensul cuvintelor și le folosește corect.Proastă tot este dacă nu și-a luat un consilier știutor de engleză și franceză.Spunea câteva expresii de binețe în limba străină și vorbea românește.Vai de noi cu așa miniștri.Ne faceți de râs și nu vă cereți măcar scuze.Sunteți prea certăreți,puși pe scandal.Nu aveți rușine și vă credeți pricepuți în toate deși nu-i o rușine să nu știi ceva și să recunoști asta.
  • +8 (8 voturi)    
    a prestat bine , traiasca - Magna cum prostia (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:11)

    mnicku [utilizator]

    vorba unuia de pe aici " si-a deschis gura si a confirmat ca-i proasta "

    bravos , a prestat bine grajdane

    Alta intrebare ? ...unde si ce a prestat ? si mai exact cind ? de a ajuns menestru
  • +8 (8 voturi)    
    Sunteti Jalnici (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu numai hoti.
  • +9 (9 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:20)

    robert.b [utilizator]

    Nu este nevoie nici de examen de limba (mai bine mai angajam niste bugetari sa-i traduca ministrului si mananca si gura lor ceva), nici de inteligenta (in extremis, cine nu stie ca merge si un IQ negativ sa faci agricultura!?), nici de moralitate (mi-e greu sa dau o lista de ghidusi, ca imi tocesc tastele), nici de competenta. Ajung tupeul si obedienta.
  • +7 (7 voturi)    
    continutul (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:29)

    Dedalus [utilizator]

    Mai bine ca nu prea se intelegea.
  • +8 (8 voturi)    
    Phh (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:31)

    tudor74 [utilizator]

    "Eu apreciez efotul Olgutei Vasilescu de a vorbi engleza si franceza" ... a citit vrei sa spui ! Pe hartia aia probabil era scris textul fonetic si ea citea ca tuta, cel putin dupa intonatie si accent se vede clar ca nu e in stare sa lege doua cuvinte in limbile alea.
  • +8 (8 voturi)    
    Oh, dar stiam! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:06)

    Sani [utilizator]

    Pentru PSD nu conteaza decat:
    1. cine duce papucii sefului
    si
    2. cine cumpara tigari pentru 'Capo del tutti capi'

    Ce limbi straine, strategie, studiu de piata, relatii internationale,....astea-s prostii 'Tehnocrate', mai //// mai!
  • +10 (10 voturi)    
    Sunt dezamagit de dezamagirea Olgutzei ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai bine mai postaci pesedisti, nu merita si oltencuta voastra sa o aparati ? Un cuvant bun ? O alinare ? Sau voi nu scrieti nimic pe gratis, nimic in afara punctajului primit de la partid ?

    PS. Zau asa...
  • +8 (8 voturi)    
    Numirea acestei obraznicaturi de jos de tot (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:09)

    Maniu [utilizator]

    ajunsa sus de tot, cu dosar penal si apucaturi de gangster, a fost clar o sfidare la adresa oamenilor corecti - ergo europeni, nu prosti - din Romania. Nu zicea ea, inaintea mitingurilor, "ciocu' mic"? O //// (le pun eu, sa nu mai cenzureze Hotnews. slash-urile) fara niciun merit recunoscut intr-o tara civilizata, dar la mare pret in lumea de grohaituri si rahat a gangsterilor - rautate, vointa de a face rau, de a trece peste regulile omenesti, de a ameninta, de a insulta...
  • +8 (8 voturi)    
    Olguta e poligama, stie vreo 6-7 limbi materne (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:38)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    sketchul Snobul, Toma Caragiu, i se potriveste manusa.
  • +9 (9 voturi)    
    Lipitorile de la PSD... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:42)

    Sani [utilizator]

    ...nimic, nici un comentariu?

    Ce dracq, ma asteptam sa spuna ca un roman adevarat nici nu trebuie sa stie vreo limba straina.

    Sa-nvete strainii daca vor!

    Apropo, eu cred ca voi, PSD-istii, mari fani ai lui Putin si Erdogan, nici rusa nu stiti. De turca, ce sa mai vorbim...

    Eh, voi nu prea stiti nimic.
    Ba da, stiti sa faceti PRIOMISIUNI!

    Ma scuzati, la MINCIUNI sunteti neintrecuti.
    • +4 (4 voturi)    
      Acum, pe National TV, la "Opriti timpul" (Duminică, 19 martie 2017, 14:21)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      mai multi cantareti de muzica populara fac misto de exigenta igienica pe care au aratat-o oamenii in cazul O. Vasilescu, mangaind electoratul captiv al PSD pe crestet, "lasa maica, ca de-astea, de-ale noastre, intelegeti oricum, uitati-va la astia ce rai sunt, vor sa nu mai stim limba noastra romaneasca....". Urat, urata prostituare a unei mari artiste - nu spun cine, sa nu ma cenzureze HN - care-a debutat scanteietor la "Steaua fara nume" facandu-l mic, prin replici tari, pe cam misoginul Dan Desliu. Sa le spuna asta celor patru milioane de romani ca nu trebuie sa stie limbi straine. Rusine!
  • +8 (8 voturi)    
    Asa ministru, asa prim-ministru ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:40)

    Idealistu [utilizator]

    Doi haidamaci, fara nicio educatie sau pricepere, ca de meserie nu vorbesc ! Reprezentativi pentru PSD si electoratul lui.
  • +9 (9 voturi)    
    E, lasati! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:42)

    Trojan.H [utilizator]

    Singurul examen este cel psihologic. Daca il treci, pleci acasa.
  • +8 (8 voturi)    
    are perfectă dreptate bănățeanul (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:29)

    Radu_Luci [utilizator]

    în politica românească e vorba de cu totul alte limbi, nu străine, ca să parvii chiar și într-un portofoliu ministerial.
  • +9 (9 voturi)    
    examen de competenta lingvistica (Sâmbătă, 18 martie 2017, 22:31)

    transilvania [utilizator]

    La orice facultate, de la postul de asistent universitar pana la profesor examenul de limba straina sau existenta unei dipome independente, adevarate, este obligatorie.
    Pentru unii ministrii se pare ca e suficient un nivel mai redus.
    Oricum, pentru imaginea publica e mai indicat sa foloseasca un translator.
    Dar mandria e mare, mare!
    • +4 (4 voturi)    
      Tupeu nu mandrie! (Duminică, 19 martie 2017, 14:22)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui transilvania

      Tupeu de hot de portofele.
  • +5 (5 voturi)    
    Din 1995 si pana astazi (Duminică, 19 martie 2017, 15:31)

    Rescator [utilizator]

    In Armata, de la soldat la general toti trebuie sa stie
    engleza si franceza(cel putin la nivelul 4 ,din 6 posibile
    ( 6=nativ).Cei mai multi se descurca foarte bine si,ati
    putut constata asta din unele emisiuni TV.Este insa adevarat ca nu au venituri legale si nelegale de
    ministru, ci doar salariul minim pe economie pentru
    soldatii si caporalii profesionisti.Asta este acum in
    Romania,conteaza sa ai puterea in clacson ,nu in
    motor.