Ioana Petrescu, fost ministru de Finante in guvernul Ponta, critica bugetul guvernului Grindeanu

de RH     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 12:26 Actualitate | Politic

Ioana Petrescu
Foto: HotNews / DP
Ioana Petrescu, fost ministru al Finantelor in guvernul Ponta, a criticat marti la Antena 3 bugetul realizat de guvernul Grindeanu, afirmand ca este "extrem de optimist". "Intre timp s-au intamplat mai multe lucruri, protestele, stirile care au ajuns in ziarele internationale si as spune ca dupa acele evenimente bugetul devine nerealist", a spus Ioana Petrescu, citata de DCNews.ro. Critica Ioanei Petrescu, o fidela a lui Ponta, vine dupa ce si fostul premier a criticat aseara guvernul Grindeanu si pe Liviu Dragnea.

"Acest buget nu se uita destul spre viitor. Guvernul are reponsabilitate sa se uite la pensiile de azi si la cele de maine. Un lucru pe care nici acest Guvern, nici cel tehnocrat nu l-au facut a fost sa creasca contributia la pilonul doi de pensii. Ca nu au crescut aceasta contributie inseamna ca noi, care suntem tineri, cand vom iesi la pensie vom avea o pensie privata mai mica", a mai spus Ioana Petrescu.























9506 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    I-a zis Ponta sa iasa in fata ? (Marţi, 21 februarie 2017, 12:36)

    MasP [anonim]

    Afirmatiile domnisoarei vadesc un amatorism evident. O afirmatie de genul ca protestele afecteaza bugetul cred ca poate sa o faca orice om de pe strada fara niciun fel de cunostinte economice, orice jurnalist de pe la RTV . Un fost ministru de finante ar trebui sa aiba mai multa rigoare.
    • +9 (11 voturi)    
      E neam cu el (Marţi, 21 februarie 2017, 14:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Si ea este tot albaneza.
  • +11 (13 voturi)    
    Daca si psd recunoaste ca face tampenii, (Marţi, 21 februarie 2017, 12:37)

    dexpropriat [utilizator]

    afara de la guvernare!
  • +4 (10 voturi)    
    doar pentru unii (Marţi, 21 februarie 2017, 12:39)

    ion-ion-ion [utilizator]

    adica fraierii care mai au incredere in pensiile private, de unde spera sa primeasca ceva. O sa fie trase incet incet la bugetul public de pensii, si administrate de persoane gen Olguta, iar pensionarii o sa spere la mariri de 200 de lei, care nu se vor vedea de loc in nivelul de trai.
    Dar aceasta doamna "Ioana" are tupeu sa critice pe altii, dupa ce s-a dus ca o tuta in fata presedintelui fara nici o justificare pentru alocarile bugetare.
    Hai sa ne linistim zic eu, si sa ne vedem de lungul nasului. Sau mai speram la un post de sinistru de finante daca apare Ponta in peisaj?
  • -10 (14 voturi)    
    pai nu era incompetenta? (Marţi, 21 februarie 2017, 12:41)

    base wannabe [utilizator]

    acum tineti cont de ce zice?
    • +6 (8 voturi)    
      cine spune !!!! (Marţi, 21 februarie 2017, 12:52)

      popass [anonim] i-a raspuns lui base wannabe

      poate ne lamuresti si pe noi ........
    • +11 (13 voturi)    
      Aveti dreptate, dar... (Marţi, 21 februarie 2017, 13:02)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

      Cind nevasta iti spune ca ai baut prea mult, e una, cind ti-o spune un betiv, e cu totul alta
    • +14 (16 voturi)    
      de unde ai tras tu concluzia aia? (Marţi, 21 februarie 2017, 13:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

      Duduia si-a aratat competenta cind a maturat marinarul basescu cu ea pe jos la celebra intilnire unde tot ce-a fost in stare sa zica dupa n ani de studii la harvard a fost ca ea crede din tot sufletul ca va fi bine. Deci pentru oricine gindeste cit de cit, duduia e o incompetenta, ca mai toti apropiatii lui monta.

      Noi doar ne distram vazind ca pina si o dudie de teapa ei a ajuns sa se prinda ca bugetul se bazeaza pe mult prea multi cai verzi pe pereti.
  • +18 (20 voturi)    
    hehe (Marţi, 21 februarie 2017, 12:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Mademoiselle Incompetrescu, v-ati lamurit cum sta treaba cu MTO? :)))
    • +5 (9 voturi)    
      e atat de toanta, saraca de ea (Marţi, 21 februarie 2017, 13:39)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      incat, vrand sa minta, spune adevarul
  • +11 (13 voturi)    
    s-au trezit si copiii oligofreni ai lui Ponta (Marţi, 21 februarie 2017, 13:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Domnita, abia acu ai realizat ca bugetul e fantasmagoric?!? Pentru oricine are un dram de minte e clar ca e total nerealist sa cresti veniturile cu 14-15% intr-un an in care scazi TVA, elimini taxa pe stilp, taxa de mediu auto, taxa radio-tv, micsorezi/elimini impozitarea pensiilor, reduci restul de taxe pina la cele 102 taxe, etc. In cel mai fericit caz poti spera sa ai venituri similare printr-o colectare mai buna. In nici un caz sa colectezi cu 14% mai mult...
    • +5 (7 voturi)    
      venituri la buget (Marţi, 21 februarie 2017, 14:23)

      wizard_mefisto [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cred ca au pus in calcul tot ce au furat , deoarece o sa-i salte DNA pe toti si se va recupera paguba ! :))
      • +2 (4 voturi)    
        pai nu se leaga (Marţi, 21 februarie 2017, 15:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

        Asta ar insemna ca prin ordonanta 13 au incercat de fapt sa-si dinamiteze bugetul :)) Da' uite ca strada ii ajuta sa revina asupra greselii :)
  • +2 (4 voturi)    
    dead end (Marţi, 21 februarie 2017, 14:01)

    moka [utilizator]

    pentru Dragnea si Tariceanu.
    Nu-i a buna ce va sa urmeze.
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt absolut convins (Marţi, 21 februarie 2017, 14:20)

    Zummm [utilizator]

    ca tu o sa ai o pensie mica mica mica micaaaaaa tare. Sper ca barbatu-tu in schimba sa nu, macar atat. (si nu ma refer aici la pensie :)))