USR: PSD isi urmeaza planul de a mentine in viata OUG 13

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 14:44 Actualitate | Politic

Deputatul Dan Barna, purtatorul de cuvant al USR, afirma intr-un comunicat de presa ca riscurile de neconstitutionalitate ale OUG 14 care abroga OUG 13 raman si acuza PSD ca "si-ar putea atinge obiectivul de spalare-prespalare a camarilei penale".

Marţi, plenul Senatului a adoptat OUG 14 cu amendamentele propuse de senatorul USR George Dircă, prin care două articole privind recuperarea prejudiciului şi controlul judiciar au fost puse în acord cu decizii anterioare ale Curţii Constituţionale ale României, noteaza USR in comunicat.

Explicatiile USR:

"Există în continuare pericolul real ca OUG 14 să fie declarată neconstituţională din cauza procedurii prin care a fost adoptată, care încalcă reguli fundamentale de tehnică legislativă, ce nu pot fi corectate. Legea prevede că pot fi abrogate doar actele normative de importanţă şi complexitate deosebită. Este impusă şi condiţia ca intervenţiile propuse (în acest caz actul normativ de abrogare) să intre în vigoare la aceeaşi dată cu actul normativ abrogat. Or, OUG 13 era deja parţial în vigoare la data adoptării ordonanţei de abrogare, iar importanţa şi complexitatea deosebită sunt discutabile. Practica stabilă a CCR este de a declara neconstituţionale textele care încalcă regulile de tehnică legislativă.

În situaţia în care OUG 14 ar fi declarată neconstituţională, OUG 13 ar reintra în vigoare dacă Parlamentul nu o respinge, de urgenţă, prin vot, înaintea adoptării OUG 14.

USR constată că majoritatea PSD face tot ce îi stă în putinţă să tergiverseze respingerea de către Parlament a OUG 13 şi să grăbească adoptarea OUG 14, care are probleme de constituţionalitate. USR crede că paşii majorităţii PSD-ALDE fac parte dintr-un plan bine pus la cale pentru a menţine în viaţă OUG 13, pe care parlamentarii majorităţii îl urmează ca pe ceas."

"Din punct de vedere tehnico-juridic, cea mai periculoasă soluţie este adoptarea, în prima fază a OUG 14/2017 şi abia apoi a legii de respingere eventuală a OUG 13/2017. In această variantă pe care o susţin domnul Şerban Nicolae şi PSD, la orice moment în viitor, oricine va contesta OUG14/2017 la CCR şi va obţine, foarte probabil, declararea neconstituţionalităţii ei (datorită spre exemplu, prevederilor din legea 24/2000,risc ce nu poate fi acoperit), va realiza învierea lui Lazăr pentru OUG13/2017 şi va aduce binecuvântarea legii penale mai favorabile pentru domnul Dragnea şi cei asemeni domniei sale.

Prin această înşelătorie bine ticluită PSD îşi va atinge obiectivul de spălare-prespălare a camarilei penale, reuşind ca OUG 13/2017 să producă efecte juridice în baza principiului existenţei legii penale mai favorabile. Această opinie este împărtăşită de toţi juriştii şi profesorii de drept cu care ne-am consultat şi care au confirmat că, în această ipoteză, efectul reactivării OUG 13 nu poate fi evitat", adauga Barna, purtatorul de cuvant USR.

OUG 13/2017 va primi un prim raport de la comisia juridica din Senat martea viitoare, pe 21 februarie.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

6525 vizualizari

  • -34 (38 voturi)    
    Nicușor rezistă! (Marţi, 14 februarie 2017, 14:53)

    Shaolin [utilizator]

    ... în fața procurorilor ce l-au luat la verificat!

    Noroc că abuzul în serviciu nu îl privește...

    Finanțarea ilegală și spălarea de bani intră pe alte spețe!

    #uniți salvăm
    • +8 (12 voturi)    
      Uniti .. (Marţi, 14 februarie 2017, 15:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      ..salvati mafia PSD.
    • +12 (14 voturi)    
      Tu nu mai poti (Marţi, 14 februarie 2017, 15:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      fi salvat. Un orb poate fi vindecat, un infirm poate fi salvat dar un idiot ce repeta ca un papagal minciuni de propaganda nu.
      • -1 (5 voturi)    
        ia vezi (Marţi, 14 februarie 2017, 17:09)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cine cum pare aici:
        https://www.youtube.com/watch?v=Yotsawbh8OE
    • +6 (10 voturi)    
      daca... (Marţi, 14 februarie 2017, 15:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      eu dau in tel la polizitie si zic ca tu ai.... nustiu... furat 1 mil de euro...
      ei au OBLIGATIA sa deschida un dosar de cercetare penala pe numele tau!

      cam in situatia asta se afla si Nicusor Dan in acest moment. Daca e trimis in judecata si/sau condamnat mai vb. ... pana atunci ciocu mic!

      PS: chiar daca el e condamnat.. asta nu invalideaza cu NIMIC ceea ce spune acum senatoruk USR!
      • -6 (8 voturi)    
        Fals! Nicușor e PENAL! (Marţi, 14 februarie 2017, 15:38)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta a fost eticheta pe care el și cei din jurul lui au pus-o pe oricine era suspectat (nu vinovat!) de încălcarea legii.

        Așa că, nu se cuvine, să o pun și eu lui?

        Sau când e PSD e automat penal dar când e SoroȘE trebuie să așteptăm să se pronunțe instanțele?

        #nicușor penal marș la tribunal
        • +3 (7 voturi)    
          si e suspectat? (Marţi, 14 februarie 2017, 16:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Din cite stiu e un dosar de cercetare in rem. Plus ca USR nu a pus eticheta pe cei care au deschis dosar penal, ci pe cei care ajung in stadiul de invinuit in dosar penal. Da' nu-i bai, da-i inainte, ca poporul PSD oricum nu pricepe nimic, dupa cum ne arata la mitingurile pro-psd.
        • +3 (5 voturi)    
          S-au pronuntat ! (Marţi, 14 februarie 2017, 16:56)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Dragnea e infractor condamnat definitiv si irevocabil, Ponta e plagiator si are retra titlul de doctor, ...
        • -1 (1 vot)    
          rau e (Marţi, 14 februarie 2017, 17:53)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          sa fi prost.
          si incurabil.
          nici pesedistii tai nu te platesc la kg. de prostie, asa ca nu te mai agita.
    • +4 (6 voturi)    
      #hotii_psd (Marţi, 14 februarie 2017, 15:21)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      uniti salvati hotii
    • +5 (7 voturi)    
      apropo .. (Marţi, 14 februarie 2017, 15:27)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      ai dovezi despre spalare de banisi finantare ilegala ?
      • -8 (10 voturi)    
        Le aveam dar nu mai îmi aduc aminte unde le-am pus (Marţi, 14 februarie 2017, 15:43)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Ca Nicușor cu a lui sută de mii de euro.

        Eu mai pierd banii de pâine...

        Alții învârt sutele de mii de euro și casele de nu mai știu de ele...

        #teren la predeal
        • +3 (7 voturi)    
          pe ce vrei bre shaoline (Marţi, 14 februarie 2017, 16:22)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Tu postezi timpenii pe net pentru 50 de lei pe luna, Nicusor Dan e fost olimpic international la matematica, profesor al Institutului de Matematica al Academiei Romane, fost doctorand in Franta... Nici pe vremea lu' nea nicu un terchea-berchea ca tine nu putea trai la fel ca unul precul el.
        • -1 (1 vot)    
          e adevarat (Miercuri, 15 februarie 2017, 12:26)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          dar ai dovezi ca banii pe care ii are usr ul au fost furati, bani spalati, etc ? sa nu vorbim aiurea.. Suspiciuni pot fi, adevarat, dar cauta mai intai dovezi clare si apoi sa vorbim. Poti apoi contacta dna-ul.

          O suta de mii de eur ii poti face ca matematician, informatician in ziua de azi.

          Poti incepe si tu ca informatician.. iti trebuie cam 4-5 ani de munca plecand de la zero, ca sa ajungi la suta de mii. Sunt carti multe, si cu internetul din ziua de azi poti invata foarte bine fara sa faci o anumita scoala. Joburi gasesti din prima, advearat platit ca incepator dar repet depinde de tine cat de repede vrei sa cresti, mediul e acolo. Mediul IT e cel mai complet, care iti permite sa inveti, sa experimentezi, si sa castigi si bani, ori ca angajat ori ca intreprinzator ori si una si alta...
  • +4 (8 voturi)    
    Of, PSD -ul asta o sa ne aduca la sapa de lemn! (Marţi, 14 februarie 2017, 15:01)

    fit [utilizator]

    Nu ne putem astepta la nimic bun de la PSD si ALDE!
  • +4 (6 voturi)    
    PSD ar trebui acuzati de abuz in serviciu! (Marţi, 14 februarie 2017, 15:01)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Ce tertirpuri, ordinari. Mi-e scarba PSDei de voi.


    Voi vreti sa conduceti tara asta? Voi?
    • -3 (5 voturi)    
      Nu se poate. Nu mai există abuzul în serviciu! (Marţi, 14 februarie 2017, 15:34)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui QfeastQuizzes

      Au avut grijă tinerii liberi de asta...

      #corupția ucide
      • 0 (2 voturi)    
        Minti ! Abuzul in serviciu exista (Marţi, 14 februarie 2017, 17:19)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Abuzul in serviciu exista si se pedepseste, DNA a confirmat astazi ca peste 70 de persoane au fost condamnate din 2015 pana astazi pt abuz in serviciu

        ceea ce n-ai inteles tu sau ceea ce ai inteles prost pt ca te-au manipulat PSD-istii de la Antena 3 e ca abuzul in serviciu se pedepseste conform deciziei CCR din 2016 care spune ca e abuz in serviciul incalcarea unei legi sau ordonante de urgenta dar ca nu e abuz in serviciu incalcarea unei hotarari de guvern. pricepi sau iti desenez?
  • +3 (5 voturi)    
    100% cert (Marţi, 14 februarie 2017, 15:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A crezut cineva altceva?
  • +1 (5 voturi)    
    Presedintele (Marţi, 14 februarie 2017, 15:20)

    CetateanC [utilizator]

    Sa faca bine sa traga de timp pana ii ajung ambele legi. Strada si protestele pasnice vor face curatenie; aceste mizerii din parlament vor cunoaste in curand forta strazii. Dati-ne timp domnule presedinte - vine 1 martie si o vreme mai prietenoasa.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu inteleg! (Marţi, 14 februarie 2017, 15:28)

    Chiar Eu [utilizator]

    1. Daca pe viitor OUG 13 va fi respinsa prin lege si OUG 14 va fi adoptata tot prin lege, chiar daca OUG 14 va fi declarata neconstitutionala, tot nu va reinvia OUG 13 care va fi si ea respinsa. Daca nu va fi respinsa e grav!
    2. Cat despre intrarea in vigoare la aceeasi data a ambelor OUG poate pentru modificarile la codul penal era posibil, dar cele pentru codul de procedura penala ar fi fost imposibil intrucat ele intrasera deja in vigoare la o data anterioara.

    Poate imi explica cineva!
  • +1 (5 voturi)    
    Vigilenta (Marţi, 14 februarie 2017, 15:30)

    smeuletz [utilizator]

    Foarte bine ca cei de la USR studiaza problema (cam asta e tot ce pot face).

    Iar noi ne informam, protestam, facem cunoscut si altora ce se pregateste, si astfel facem sa fie mai greu pt PSD/ALDE sa puna in practica aceste lucruri.
  • +1 (5 voturi)    
    PSD n-a inteles nimic (Marţi, 14 februarie 2017, 15:43)

    lp [utilizator]

    iar noi trebuie sa mergem din nou in piata. Duminica se anunta aglomerat in zona Victoriei. Numai ca si oamenii au o rabdare, cat poti sa intinzi coarda ?