Grindeanu, intrebat daca ia in calcul demiterea lui Iordache: Sigur

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 13:02 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a declarat luni pentru Digi24, intrebat pe holurile Parlamentului daca ia in calcul demiterea ministrului Justitiei Florin Iordache, a spus ca are in vedere aceasta varianta.

"Luati in calcul demiterea lui Florin Iordache", a fost intrebat Grindeanu de un reporter Digi24.

"Sigur", a raspuns Grindeanu.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

16366 vizualizari

  • -25 (31 voturi)    
    ramane de vazut daca scalpul lui motzoc... (Luni, 6 februarie 2017, 13:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va ostoi setea de sange a plebei.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu cred nimic pana nu vad! (Luni, 6 februarie 2017, 14:27)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Plebe sau nu, nu mai cred nimic!
    • +5 (5 voturi)    
      gogule (Luni, 6 februarie 2017, 14:31)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ce ma nu iti place cum le zice Siri?
      Le recita bine zic eu, are si grimase incredibile fata de varianta electronica ;)
  • +30 (30 voturi)    
    ce urat (Luni, 6 februarie 2017, 13:06)

    mariusssss [utilizator]

    Auzi Iordache, ce urat vorbeste despre tine! Ia spune tot ce stii!
  • +24 (26 voturi)    
    bineinteles ca ciordache va fi 'scape-goat (Luni, 6 februarie 2017, 13:07)

    qwerasdf [utilizator]

    Chiar ne credeti fraieri?! Sunt 100% convins ca o sa-l demiti foarte curand. Dar nu ma incalzeste cu nimic asta.

    Ma irita cand baronii vostri ameninta lumea si se comporta ca in feudalism. Vedeti cazul patronului de la Ploiesti calcat de politia economica a doua zi dupa ce a impartit banere sau cazul multinationalelor intrate sub lupa SRI.

    Ai vostri nu fac abuzuri? Doar DNA si justitia face abuzuri...

    pana nu scapam de dragnea si de penali din parlament (fie ei chiar si de la PNL) nu avem sanse prea mari.

    Cancerul va eroda constant statul de drept si va incerca sa-i inrobeasca pe romani.

    Crezi ca plecam usor din strada?!
    • -11 (13 voturi)    
      ce (Luni, 6 februarie 2017, 13:52)

      zou [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      este pentru tine si pentru iohanis statul de drept?
      sa spuna DNA si presedintele iohanis marele aparator al statului de drept al celor ,,pribegi ,, prin alte tari cati bani a recuperat de la penali in 2015,2016
      acolo cand strigati in piata intrebatii si asta
      dar nu este nevoie pentru ca va vor raspunde ,,alta intrebare,,
      • +8 (10 voturi)    
        Nu inteleg mare lucru din comentariul tau (Luni, 6 februarie 2017, 14:20)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui zou

        (poate pentru ca nu dai doi bani pe gramatica si regulile de ortografie, in fine...)

        daca-s pribegi nu inseamna ca ei nu sunt fiii si fiicele tarii

        voi, comunistilor, ati fost incapabili sa va depasiti conditia (in cel mai fericit caz ati vizitat o singura tara straina pe parcursul vietilor voastre, poate detineti un automobil si aveti un apartament primit pe nimic, timpul comunismului si va dati mari muncitori.

        Intelegi ca daca noi nu mai platim taxe voi muriti de foame? Intelegi asta? Nu.
      • +5 (5 voturi)    
        zou (Luni, 6 februarie 2017, 14:27)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui zou

        vezi ca:
        z != b
  • +8 (12 voturi)    
    @Redactia (Luni, 6 februarie 2017, 13:08)

    OvidiuTudor [anonim]

    Demisia sau Demiterea lui Iordache ...
    • +3 (3 voturi)    
      sa plece singur teleghidatul (Luni, 6 februarie 2017, 14:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      fara comisia de la partid care-l monitorizeaza?
  • +14 (18 voturi)    
    NU e Suficient ! (Luni, 6 februarie 2017, 13:08)

    un domn [utilizator]

    VREM o Ordonanta ca NICIODATA nu vor relua ce au initiat Noaptea Ca Hotii, apoi P$D sa isi ceara Radierea din Registrul Partidelor politice - Legea Lustratiei in Constitutie + Proclamatia de la Timisoara si 300 MAX 300 de PArlamentari !

    In strada ! #Rezist !
  • +17 (21 voturi)    
    Noi (Luni, 6 februarie 2017, 13:13)

    insist pana la capat [utilizator]

    din piata nu plecam, nu plecam tot anul, pana cand nu vor ceda, dracnea si grindeanu!
    • -6 (8 voturi)    
      serios (Luni, 6 februarie 2017, 14:23)

      zou [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

      din cauza unora ca marinarul basist am ajuns sa ne mancam intre noi
      • 0 (0 voturi)    
        nu inteleg... (Luni, 6 februarie 2017, 15:34)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui zou

        ce are coada vacii cu stampila primariei? Adica de ce e vinovat basescu (nu zic ca ar fi imaculat sau inocent) pentru OUG13 si mizeriile facut de PSD la nici o luna dupa preluarea puterii...
  • +14 (18 voturi)    
    plecati la pachet!! (Luni, 6 februarie 2017, 13:15)

    MirceaIo [utilizator]

    Esti la fel de vinovat ca si dl Iordache.

    aici lista cu cei ce plece imediat din administratie:
    1.Grindeanu;
    2.Iordche;
    3.Carmen Dan;
    4. Melescanu
    5. seful Jandarmeriei
    6. Tariceanu;
    7. Dragnea
    • +3 (5 voturi)    
      exact ! (Luni, 6 februarie 2017, 13:45)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      poate ordinea ar trebui putin schimbata - 1. Dragnea, 2. Tariceanu. E mai greu de atins obiectivul, dar mai important
    • -7 (11 voturi)    
      8 (Luni, 6 februarie 2017, 13:55)

      zou [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      iohanis ca si el are vreo cateva dosare deci si el este penal
    • -9 (11 voturi)    
      In frunte cu d+ta (Luni, 6 februarie 2017, 14:05)

      ElenaVrinceanu [anonim] i-a raspuns lui MirceaIo

      In frunte cu dumneata
      • 0 (0 voturi)    
        nu a gresit? (Luni, 6 februarie 2017, 15:38)

        predator [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

        trebuia sa fi la tv la ora asta, pe guitza tv!
        Mars de-aici!
    • -1 (3 voturi)    
      lista buna (Luni, 6 februarie 2017, 14:29)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      dar ai pus-o de la coada la cap :).
    • +3 (3 voturi)    
      eh (Luni, 6 februarie 2017, 14:39)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      lista asta e asa, ca sa fie.
      Iordache clar pleaca, deci poate fi scos din ecuatie. Momentan lucrurile sunt sub control pentru PSD, dar daca cutitul ajunge la os si manifestatiile nu pot fi controlate, nici chiar de Iohannis care probabil va veni cu un mesaj impaciuitor, va trebui sa se intample unul din doua lucruri pentru a evita o situatie cu adevarat de criza in tara: 1. Grindeanu si guvernul sa se retraga sau 2. Dragnea sa isi asume raspunderea si sa lase partidul sa iasa din impas, caz in care guvernul Grindeanu are o sansa solida sa redevina credibil. Varianta 1 e cea mai buna pentru Dragnea, varianta 2 e cea mai buna pt. PSD si probabil cea mai dorita de celelalte parti. ...iar varianta 3. cea cu escaladarea crizei, desi daca se va intampla, se va dovedi a fi cea mai rea pentru absolut toata lumea incepand cu PSD, s-ar putea sa fie aleasa datorita neintelegerii efectelor.
      Vom vedea in urmatoarele 2-3 zile daca e cazul celor de mai sus sau daca apele se linistesc.
  • +16 (18 voturi)    
    Da' ce (Luni, 6 februarie 2017, 13:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ciordache a fost de capul lui??????
  • +18 (22 voturi)    
    V-au murit laudatorii! 2000 de pensionari (Luni, 6 februarie 2017, 13:18)

    potaissa [utilizator]

    debili la Cotroceni. Asta a fost raspunsul vostru?
    Drum bun!
    Hai ciao....
  • -6 (6 voturi)    
    @I.C. (Luni, 6 februarie 2017, 13:19)

    OvidiuTudor [anonim]

    Esti ca Grindeanu, nu-ti place sa recunosti. Stai linistit, nu te condamna nimeni, ai mult de scris erorile pot aparea. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fi lasat mesajul si sa imi multumesti ca te-am corectat. Nu de alta dar un vizitator al site-ului implicat aduce trafic, nu ? O zi buna.
  • +11 (13 voturi)    
    PSD PSD ! (Luni, 6 februarie 2017, 13:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ne mai puneti rabdarea la incercare!nu v-a iesit schema , dati reset , scapati de dragnea&co si nu aveti decat sa guvernati 4 ani , da fara cioace de astea!
  • +11 (13 voturi)    
    Sa luam si noi in calcul imprimarea mesajelor? (Luni, 6 februarie 2017, 13:25)

    zzztop [utilizator]

    Pe tricouri, genti? Ar trebui sa apara un nou trend pe pentru sezonul primavara-vara.

    Cine nu sare?
    • +6 (8 voturi)    
      . (Luni, 6 februarie 2017, 13:39)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Serios vorbind, #rezist sau #neamunit ar fi destul de ca lumea.
  • +8 (10 voturi)    
    Grindeanu... (Luni, 6 februarie 2017, 13:26)

    OvidiuStoica [anonim]

    Isi trag suturi in fund unii altora cand de fapt toti sunt vinovati. Intreaga "echipa Dragnea" trebuie inlaturata de conducerea PSD.
  • +8 (10 voturi)    
    aloooo, tovarasu'..... (Luni, 6 februarie 2017, 13:28)

    predator [utilizator]

    mai repede te rog, atunci ati stat la miezul noptii sa schimbati legile!!!
  • +8 (10 voturi)    
    ? (Luni, 6 februarie 2017, 13:34)

    neo13 [utilizator]

    Tot raspunsuri din astea ambigue, cu jumatate de gura, enigmatice, probabile, neclare, etc.
    Spune si tu naibi mai clar ce ai facut sau ce vrei sa faci, asa cu este normal.
    Tot ne tineti ca pe fraieri si chiar ati vazut ca nu are sens.
    Nu mai procedati ca smenarii, ca hotii...
  • +12 (14 voturi)    
    o idee (Luni, 6 februarie 2017, 13:40)

    lp [utilizator]

    Daca Grindeanu ar iesi din cuvantul lui Dragnea si ar actiona cum trebuie: sa declare public ca nu e sluga aluia, sa retraga proiectul de lege din parlament - in cazul acesta PSD cred ca l-ar parasi pe Dragnea (dupa un moment de deruta). Domnul Grindeanu, vreo urma de bun simt si curaj ?
  • +5 (7 voturi)    
    Calcul (Luni, 6 februarie 2017, 13:52)

    hollow [utilizator]

    și cam cât durează luatul ăsta în calcul, domnu' prim-ministru? E greu? E integrală? Ce limită superioară are? Vă dau eu un Texas Instruments din '94, ieftin, încă merge.
  • +4 (6 voturi)    
    demisia intregului Guvern Grindeanu (Luni, 6 februarie 2017, 14:03)

    coxinel [utilizator]

    Solicitam demisia intregului Guvern Grindeanu, pentru ca toti ministrii cabinetului si-au dat acordul pentru OUG 13.NU MAI AVEM INCREDERE IN ACEST GUVERN.Domnule Sorin Grindeanu aveti putina DEMNITATE si plecati.NU SE POATE sa va lasati in totalitate DISTRUS de Dragnea si altii ca el. Exista in PSD oameni onesti care pot sa va inlocuiasca.
  • -6 (8 voturi)    
    Ar fi bine (Luni, 6 februarie 2017, 14:04)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Ar fi bine sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se ajunga la un razboi civil , sa ne lumineye ce avem de facut , sa fie pace si intelegere pentru toti , si sa aiba loc sub soare toata lumea , indiferent daca sunt simpatizanti PNL, PSD USR .Ar trebui ca atat dl presedinte cat si guvernul sa aiba intelepciunea sa cada la un consens si sa nu se ajunga la ce e mai rau pentru tara aceasta
    • +1 (1 vot)    
      Nu accept.... (Luni, 6 februarie 2017, 15:45)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      sa fiu furat! Vreau o tara ca afara!
      Cand se vor alinia la cerintele noatre,celor din strada, atunci putem discuta linistiti!
  • +3 (5 voturi)    
    Cine (Luni, 6 februarie 2017, 14:06)

    gayon [utilizator]

    a prezidat sedinta de guvern? Cine a aprobat? Ce au facut membrii guvernului cand au fost intrebati daca sunt de acord cu ord.13? Dupa continutul stenogramei nu poti sa cazi in pacatul sa scoti vinovat numai un pion din toata mizeria asta organizata in stil mafiot.
  • -8 (10 voturi)    
    Iar dl presedine (Luni, 6 februarie 2017, 14:10)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    Iar dl. presedinte , cu tot respectul , am inteles ca se trage din parinti sasi , daca nu vrea sa respecte legea si sa inteleaga ca noi poporul roman avem nevoie de normalitate , de respectarea legii , sa ne lase in pace , sa mearga in tara lui si sa instige , ca nu este nevoie de asa ceva
    • +2 (2 voturi)    
      nu de "normalitatea" pesedista (Luni, 6 februarie 2017, 15:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      normalitatea poprului: coruptii la puscarie
      Cu presedintele trebuie sa va obisnuiti ca mai are vreo trei ani de mandat.
    • +3 (3 voturi)    
      stimata doamna (Luni, 6 februarie 2017, 15:08)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      s-a nascut in Romania din parinti romani de etnie germana - asta e tara lui !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mama lu' tanti Firea, lasa-ne ! (Luni, 6 februarie 2017, 15:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      Vezi ca plange ala micu a lu' Gabi !

      Iar o sa vina d-na Primar de la serviciu si-o sa-l gaseasca plin de rahat, pen' ca mata in loc sa-ti vezi de treaba, te tii de politica.

      PS. Si uite-asa, o sa se supere tot pe noi si o sa ne inchida deseara iarasi Victoriei si Aviatorilor !
    • +2 (2 voturi)    
      Neaosa romanca (Luni, 6 februarie 2017, 15:47)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      domnul Iohanis e cetatean roman, iar stramosii lui pe aceste locuri dateaza de mai bine de 800 de ani. In schimb conducatorii tai iubiti si dupa acte si dupa modul cum au pus tara pe chituci, au ajuns in Romania pe tancuri in secolul trecut. Iar limbajul si mentalitatea ta ma indreptateste sa cred ca ar trebuii tu sa pleci, dar nu spre vest ci spre rasarit. Acolo e locul celor ca tine.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai de ce nu.... (Luni, 6 februarie 2017, 15:47)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui ElenaVrinceanu

      ceri asta si ptr Sevil Shaideh???
      Faci baie la sediul PSD, cumva??
  • +9 (9 voturi)    
    Demite-l Grindene si-apoi pleaca si tu ! (Luni, 6 februarie 2017, 14:11)

    Susufler0 [utilizator]

    A si sa nu uit : spune-i lui Livache ca el vine la rand.
  • -1 (3 voturi)    
    D-zeu sa ne ajute (Luni, 6 februarie 2017, 14:11)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    D-zeu sa ne ajute si sa fie ce-i mai bine pentru poporul roman
  • +3 (3 voturi)    
    Capul mafiei - Dragnea (Luni, 6 februarie 2017, 15:29)

    MirceaIo [utilizator]

    Sa fim seriosi n-are logica sa plece numai 1. Iordache. Singura vina in plus fata de ceilalti e ca ne-a enervat la maxim: aroganta, dispret (toate impotriva poporului)."Alta intrebare"?
    Dar:
    2. Grindeanu a promis ca nu avizeaza ordonanta (omu nu mai are credibilitate - e zero);
    3. Carmen Dan a contrasemnat ordonanta. (lucru la fel de grav, a vrut sa intervina impotriva manifestantilor care erau pasnici (Miercuri 1Feb)
    4. Seful jandarmeriei nu trebuie sa faca politica.
    a. A stiut de diversiunea cu cu ultrasii (acestia sunt o divizie a jandarmeriei folositi pentru a sparge mitinguri);
    b. proasta organizare ( sau deconspirat - dovada ca am aflat si noi acest secret al lor!!!! si nu trebuia);
    5. Teodor Melescanu a contrasemnat oronanta, a furnizat date secrete unor parteneri politici cand era seful spionilor etc, are multe);

    si tartorii: capii mafiei
    6. Presedintele camerei deputatilor Liviu Dragnea (un condamnat penal nu poate face legi). A orchestrat toata aceasta faradelege.
    7. Calin Popescu Tariceanu ( marturie mincinoasa, parte a acestei conspiratii);
    ATENTIE nu putem ascunde la infinit gunoiul sub pres!!!!!Trebuie sa curatam acest putregai!!!!!

    Acesti indivizi s-au asociat in stil mafiot. Obligatoriu trebuie sa plece!!!!si parerea mea e ca e necesara o pedeapsa exemplara.