PNL cere demisiile lui Grindeanu, Dragnea si Iordache. Raluca Turcan: In acest moment, problema s-a mutat de la Guvern la Parlament

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 11:17 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Facebook
Partidul national Liberal a cerut luni demisia premierului Sorin Grindeanu, a presedintelui Camerei Deputatilor Liviu Dragnea si a ministrului Justitiei Florin Iordache. Presedintele interimar al PNL Raluca Turcan a aratat ca demisiile celor 3 reprezinta un act firesc in conditiile in care "Guvernul a gresit in mod capital" iar Liviu Dragnea este autorul "moral, autorul de facto al acestei lovituri la adresa oamenilor cinstiti". "In acest moment, problema s-a mutat de la Guvern la Parlament", a completat Raluca Turcan, referindu-se la transformarea OUG 13/2017 intr-un proiect de modificare a Codului Penal care va intra luni in dezbatere publica.

"PNL considera ca dl Grindeanu trebuie sa isi dea demisia, de asemenea dl Iordache trebuie sa isi dea demisia", a declarat luni Raluca Turcan.

In parlamentul Romaniei, dl Dragnea este in continuare jupan. O lume intreaga, o Romanie intreaga asteapta ca acest jupan sa demonstreze ca a inteles ceva din ceea ce se intampla, dl Dagnea arata ca nu a inteles nimic", a adaugat Turcan, precizand ca "nu presedintele Iohannis a scos romanii in strada, nu au fost mobilizati de un partid sau altul. Romanii s-au unit impotriva celei mai mari ticalosii care a avut loc de la Revolutie incoace".

"In acest moment problema s-a mutat de la Guvern la Parlament", afirma liderul liberal, sustinand ca "nu exista nicio garantie ca nu vor repeta aceasat marsavie intr-o alta forma".

"Este fireasca demisia lui Liviu Dragnea, autorul moral, autoriul de facto al acestei lovituri la adresa oamenilor cinstiti", spune Turcan.

Liderul PNL a precizat, intrebata daca aparticul sau merge mai departe cu motiunea de cenzura, ca "motiuna de cenzura este un instrument democratic de sanctionare a guvernului. Acest guvern a gresit in mod capital. Firesc ar fi fost ca in secunda doi sa isi dea demisia".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5298 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    corect (Luni, 6 februarie 2017, 11:37)

    igorashu [utilizator]

    Trebuie facut insa curatenie si la PNL.

    In afara de d-na Turcan si Robu, n-am vazut nicio iesire de la PNL care sa ceara, cu subiect si predicat, abrogarea OUG 13, demisia guvernului si a lui dragnea.

    Voicu, Petrache, Atanasiu, Gorghiu... cati misei...
    • +3 (3 voturi)    
      strada cere si demisia lui Cezar Preda. (Luni, 6 februarie 2017, 13:44)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      Durus spune ca Preda, colegul sau din Opozitie, ar fi laudat ordonanta lui Iordache privind modificarea Codurilor Penale si l-ar fi felicitat pentru "taria de a merge mai departe". Contactat de Ziare.com, Cezar Preda sustine insa ca a vrut doar sa fie ironic.
      • +2 (2 voturi)    
        deci nu a negat (Luni, 6 februarie 2017, 16:40)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

        i-a fost frica ca exista si inregistrarea, ca si biletelul roz...
  • -3 (9 voturi)    
    zise doamna cu studii la Moscova... (Luni, 6 februarie 2017, 11:38)

    king david hotel [utilizator]

    mda...
  • +3 (7 voturi)    
    Toti (Luni, 6 februarie 2017, 11:40)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Grindeanu, Dragnea si Iordache?

    http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/tariceanu-pentru-bbc-justitia-in-romania-nu-este-independenta-664212
  • +11 (11 voturi)    
    Tanti, nu e lupta ta! (Luni, 6 februarie 2017, 11:45)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Voi numai mimati ca sunteti anti coruptie. Sunteti fostul USL, asteptati sa treaca nebunia asta si sa reveniti la obicieiurile vechi. De ce nu faceti o reforma, sa dati afara coruptii?
    • +5 (5 voturi)    
      Paleologu (Luni, 6 februarie 2017, 12:22)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Ei nu.. L-au dat și ei afară pe Paleologu, că nu se potrivea nicicum cu noua strategie a PNL, de non-combat și susținere tacită a măsurilor PSD.
      Cât să fim de naivi să credem că PNL nu știa bine cât va lua în alegeri? Ideea era ca votanții dreptei să fie ținuti acasă cu așa ofertă, să se deschidă drum liber PSD-ului.
      Acuma o fac pe marii luptători, poate mai blochează un pic și ascensiunea USR.
  • +4 (6 voturi)    
    e prea putin spus au gresit (Luni, 6 februarie 2017, 11:52)

    revo [utilizator]

    Da, au gresit, de fapt au sfidat in momentul in care au hotarat sa nu ia in seama avertizarea presedintelui Iohannis.

    Iohannis a fost la ei in sedinta si le-a atras tuturor atentia sa nu incerce sa strecoare elefantii pe sub usa, dar ei tot au facut-o. In mai putin de 2 minute, ca nu cred ca a durat mai mult toate discutia formala.
    Grindeanu face pe prostul si se jura ca nu stia ce contin documentele. A stiut perfect cine le-a facut, ce contin, cine le-a aprobat, adica Dragnea, cui servesc (inlcusiv lui) si au discutat in prealabil cum sa faca sa le bage repede, dar sa nu fie el incriminat direct.
    E NESIMTIT SI IRESPONSABIL! ADEVARAT TRADATOR DE TARA!

    Atat Grindeanu, cat si Iordache nu mai au nicio credibilitate si nu putem sa-i banuim decat de ticalosie si supunere oarba fata de mafia PSD-ista, condusa cu mana de fie de il capo Dragnea.
  • +2 (6 voturi)    
    Așa este (Luni, 6 februarie 2017, 11:56)

    iulian_ionut [utilizator]

    Ar trebui să demisioneze, pe lîngă Dragnea, întreg guvernul. Sa vedem apoi pe cine mai găsește Dragnea sa pună miniștri și prim-ministru, pentru că nu vor dori mulți să se implice în condițiile actuale. Atunci vom vedea scandal adevărat în interiorul PSD, îl vor da jos pe Dragnea.
  • +7 (9 voturi)    
    Ingrijorator... (Luni, 6 februarie 2017, 12:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta pentru ca in Parlament nu prea exista Opozitie, iar cea care este e gata sa bata palma cu Ciuma Rosie, pentru că si PNL e plin de penali si complici la furt.
  • +2 (4 voturi)    
    cascadorie electorala (Luni, 6 februarie 2017, 12:43)

    spy [utilizator]

    si cine o sa voteze?
    pesedeii ca sa se autoexcluda de la guvernare?
    nici morti, tin cu dintii de scaun.
    dar probabil trebuie sa arate si peneleii ca fac ceva chiar daca e inutil...
  • +1 (1 vot)    
    Uite cine vorbeste ! (Luni, 6 februarie 2017, 15:12)

    Flinder [utilizator]

    O presedinta ( si aia interimara) a unui partid de 20% care nici macar nu stie ce vorbeste : a zis ca PNL va folosi toateinstrumentele parlamentare pentru lupta IMPOTRIVA JUSTITIEI !!!! Ce mai deschide ciocul acum dupa IDIOTENIA asta in loc sa-si dea ea demisia ???
  • 0 (0 voturi)    
    de la geneza usl, chiar si dupa divortul (Luni, 6 februarie 2017, 18:36)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de fatada ati votat cot la cot aceleasi legi, ultima nazbatie a fost tocmai cu asigurarea cvorumului pt. ca psd sa poata da cele doua oug.