Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Tariceanu: Eventuala abrogare a Ordonantei ne va permite sa avem o discutie serioasa despre cum ne construim viitorul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:44 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE, Calin Popescu-Tariceanu, a afirmat sambata, pe Facebook, ca o eventuala decizie de abrogare a OUG 13/2017 ar putea permite o discutie in interiorul spectrului politic despre viitorul ca tara al Romaniei, noteaza News.ro.

"Eventuala adoptare a deciziei de abrogare a ordonantei ne va permite sa avem o discutie serioasa cu segmente largi ale societatii si cu intreg spectrul politic despre cum ne construim viitorul ca tara. Romania se afla intr-un blocaj grav din cauza abuzului de putere al anumitor institutii si autoritati si va fi nevoie de o abordare lucida si nepartizana pentru a gasi o rezolvare la aceasta problema", a scris Tariceanu, adaugand ca va propune tuturor celor interesati inceperea rapida a dialogului.



Citeste mai multe despre   





















9427 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Iti zic eu cum (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:49)

    mitg [utilizator]

    Cu tine la Bellu!
  • +12 (14 voturi)    
    E din vina PSD-ALDE, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:51)

    OmulNou [utilizator]

    care de fapt sunt vechii comunisti, acum cu mai multi bani in buzunare, furati de la noi.
  • +14 (16 voturi)    
    Uite cine vorbeste (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:53)

    miss saloane [utilizator]

    Pai saritul peste cozi si parcatul unde vrea muschiul tau pt ca esti al doilea om in s(t)at, ala nu e abuz de putere? Sau matale nu ti se aplica definitiile?
  • +10 (12 voturi)    
    Ups (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:53)

    fuscustm1 [utilizator]

    Daca si nea Tariceanu a inceput sa vorbeasca de abrogare inseamna ca au inceput sa le fie frica si sa le tremure chilotii pe ei !!!! Incepe sa imi placa !!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Zau ma ? Chiar asa ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:53)

    OvidiuStoica [anonim]

    ..dar poate ca o sa ai tu o discutie serioasa cu DNA despre Ferma Regala Baneasa si Tal Silberstein.
  • +9 (11 voturi)    
    nu abrogare (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:55)

    normalpeople [utilizator]

    ANULAREA OUG cu tot cu efecte!

    Suntem cu ochii pe voi! Nimic nu ne scapa!
  • +9 (11 voturi)    
    Diversiune (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:55)

    SkyNet [utilizator]

    Vror sa faca lumea sa nu mai iasa in strada maine!!! Asta e un semn ca protestele au efect!
  • +12 (14 voturi)    
    Pana acum nu ati avut diolog ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:56)

    math_2 [utilizator]

    ...ce faceati voi la Antene, RTV si mai nou pe la TVR, B1...
    nu se chema dialog ?
    Dle Motocicleanu, cred ca ai stat destul in atasul PSD, e cam tarziu acum pentru dialog. Nu cred ca va mai "scoateti". Sistemul vostru mafiot, bazat pe coruptie impostura si dezinformare (limbaj dublu, manipulare, etc...) e pe tobogan. Parerea mea!
  • +14 (16 voturi)    
    Fara tine (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:56)

    gorbatchev [utilizator]

    Tu trebuie sa treci mai intai printr-un proces de inalta tradare si, pentru binele tarii, sa fii condamnat.
  • +8 (12 voturi)    
    capcana (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:59)

    stefansb [utilizator]

    Si uite asa am cazut toti in capcana cu abrogarea, care nu are efectele dorite. O sa ne serveasca abrogarea ca solutie, cand de fapt nu rezolva nimic, in loc sa anuleze. Cred ca rad in hohote acum. Cine o fi lansat prostia cu abrogarea? Cum vom demonta acum replica "abrogare ati vrut, abrogare v-am dat", cand de fapt anularea/revocarea ar fi fost solutia?
  • +11 (13 voturi)    
    si era nevoie de atata scandal, gunoiule ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:00)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Nici un pas inapoi KGB-istule !
  • +10 (14 voturi)    
    Da-mi voie sa te corectez (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ALDE, PMP si PSD nu mai au viitor... ironic cum acum o luna spuneai ca mai bine PNL isi accepta soarta si poate e absorbita de ALDE. Poate ai noroc si va absoarbe PNL si macar va avem pe toti la un loc cand il desfintam. si pe ala.. ca na, e mai simplu sa desfintezi un partid decat 3.

    Asa macar ramanem cu USR. O fi bun, nu o fi, USR are o calitate si un atu: USR nu este nici PSD, nici PNL, nici ALDE, nici PMP. Merita sustinuti din simplul motiv ca reprezinta fix opusul vostru. Ca au hibe si ei, or avea... dar macar nu isi bat joc de alegatori si de tara.

    Imi place de tine aici:
    "Romania se afla intr-un blocaj grav din cauza abuzului de putere al anumitor institutii si autoritati si va fi nevoie de o abordare lucida si nepartizana pentru a gasi o rezolvare la aceasta problema".

    Ai dreptate! Hai cu referendumul ala promis de retragere imunitate si hai sa vedem cum iesim din blocaj odata cu incarcerarea membrilor acestor 3 partide.

    Desigur mai e UDMR - mandria Ungariei ce este reprezentata cu brio in Romania. Un partid care fura si de la romani si de la unguri. Aia au sarit din barca inainte sa se scufunde (probabil ca le-a zis PSD ca sa-si ia adio de la sperante ca nu iese niciun UDMRist din inchisoare)... jalnici. P-aia i-as pastra doar ca sursa de amuzament.

    Hai mai repede cu anularea OUG, eliminarea imunitatii si desfinatarea ALDE. Sa te vad ca ai curaj. Tu fa astea 3 intai. Dup-aia sa vorbesti despre alte "solutii".
  • +8 (10 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:02)

    1fraier [utilizator]

    Va e frica? dati inapoi? Acum o saptamana ne privea de sus, era pe cai mari- acum a imbulinat-o
  • 0 (2 voturi)    
    asa trebuia (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:02)

    zigot [utilizator]

    inceput
    dar fara aroganta, fara interese de grup(mizerii) si cu
    oameni competenti si transparenta, multa transparenta;
    deasemenea, fara oameni patati: nicolicea, serban, codin, iordache si multi altii
  • +9 (11 voturi)    
    AL DOILEA NEOM IN STAT (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O jigodie corupta, traficant de influneta si penal. A se discuta cu el doar prin biletele roz.
  • +10 (12 voturi)    
    Gluma ! Popescu T. si viitorul? Sterling te paste (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:04)

    Plagarus [utilizator]

    Mosul ista,are de ispasit multe pacate penale !!!!!!!!!!!!!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Taricene ai dreptate (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:05)

    Sasul70 [utilizator]

    de data asta. va permite o discutie seriosa cum construim viitorul ca tara fara lepre ca tine si Dragnea fiindca o sa fiti maturati din locul vostru probabil si cu ajutorul oamenilor vostrii... findca cu voi nu exista viitor. nici pentru tara nici pentru partidele voastre
  • +11 (13 voturi)    
    viitorul nu va include (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:08)

    mavis [anonim]

    gunoaielor. Desfiintarea organbizatiilor teroriste PSD si ALDE, demiterea av. poporului, independenta completa DNA si CNA, implementarea rezultatelor referendumului din 2009 - desfiintare senat si max 300 deputati.

    punct
  • +6 (8 voturi)    
    taricene... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:09)

    Tinam [utilizator]

    cine te-a impiedicat suprvietuitorule -din 1990 esti mereu la butoane tata!-sa ai dialog cu toate segmentele societatii pina in acst moment?
    vezi ca ai oaspeti la poarta!
    va este frica de 1 milion anuntat pentru miine!?
    daca pierdeti acum , s-a creat precedentul si veti fi maturati de tinerii astia nebuni!!
  • +8 (10 voturi)    
    Care abuz de putere? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:11)

    ber [utilizator]

    Tariceanu asta tot vorbeste de abuz de putere! Oamenii
    corecti nu au simtit nici-un abuz de putere. Cand el a intervenit pentru Patriciu nu a fost abuz de putere? Cand
    a facut aranjamente pentru asa zisul print, nu a fost abuz de putere? Cine ii pune pe politicienii corupti sa fure si sa
    faca afaceri ilegale? Sa fie corecti si nu se mai leaga nimeni de ei. Dar nu putem trage o linie: gata, am furat pana acum si de aici inainte suntem cinstiti! Asta nu o crede nimeni.
  • +2 (4 voturi)    
    abordare lucida si nepartizana (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:11)

    raisa.o [utilizator]

    ok, numai sa nu discutati despre demisii...
  • +4 (6 voturi)    
    Un pretins liberal, într-o pretinsă democrație (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:15)

    RedCard [anonim]

    Te autoinviți la această masă?!
    Puteai să discuți ÎNAINTE de încercarea mișelească... de ce o faci acum, FORȚAT?!?!
    Un pretins liberal, într-o pretinsă democrație, trebuie să fie forțat să discute o inițiativă legislativă?!
  • +8 (10 voturi)    
    Motociclistule (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:16)

    GGii_GGii [utilizator]

    Veti avea destul timp de reflectare la puscarie...pentru ce ati facut....
  • +2 (4 voturi)    
    Va dati seama (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:20)

    mopsu [utilizator]

    cat de onest si cu dragoste de tara este moliceanu, tradiceanu ? Mai are ani multi de trait si facut rau ....
  • +2 (4 voturi)    
    pai, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:23)

    Cezy [utilizator]

    mintea de pe urma...e posibil sa fi venit ceva semnale de la CCR!
  • +4 (6 voturi)    
    viitorul tau este gata construit, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:24)

    __alex__ [utilizator]

    e solid si are gratii.
    Noi o sa ne vedem de-al nostru.
  • +7 (9 voturi)    
    Tariceanu-un bolsevic in costumul ''democratiei'' (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:25)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    ''De aceea voi propune de îndată tuturor celor interesați, partide, reprezentanți ai societății civile, mediul economic să ne așezăm la aceeași masă.''

    Erati la masa to'arasul Tariceanu dar ati tras fata de masa si ati aruncat tot ce era aranjat in capul invitatilor.
    Sa-ti fie rusine netrebnic batran.
  • +3 (5 voturi)    
    Curve politice (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:27)

    ramureanu [utilizator]

    Ce personaj mizerabil! De trecut in Cartea neagra a democratiei! El se numeste continuatorul Bratienilor! Nu e strigator la cer?
  • +10 (12 voturi)    
    Pe cine intereseaza (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:28)

    cartofil [utilizator]

    ce spune decrepitul asta. Nenorocitul ne-a lasat cu o pierdere de 5% din PIB in 2008 cand cresterea economica a fost de 8%. Iar banii obtinuti de la BCR s-au evaporat, nici acum nu se stie (sau nu vrea nimeni sa stie) unde au ajuns banii. Ce sa mai spunem despre afacerea Sterling - beneficiar final, Rusia.
  • +10 (12 voturi)    
    De ce nu pleci taricene ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:28)

    Vlad-I [utilizator]

    Taricene deja esti milionar, de ce nu lasi tara asta in pace ? toate iesirile dv. sunt ca sa aparati hotii.
  • +8 (10 voturi)    
    Mai mult decat simplu!... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:30)

    ArgusRO [anonim]

    1 Fara acest Guvern PSD-ALDE.
    2 Justitia sa ii traga la raspundere pe autorii OUG 13 si pe cozile de topor care au stat in spatele acestei ticalosii.
    3 Reformand CNA si punand ordine in harababura din acesta institutie.
    Si lista ramane deschisa!...
  • +6 (8 voturi)    
    Mai mult decat simplu!... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:30)

    ArgusRO [anonim]

    1 Fara acest Guvern PSD-ALDE.
    2 Justitia sa ii traga la raspundere pe autorii OUG 13 si pe cozile de topor care au stat in spatele acestei ticalosii.
    3 Reformand CNA si punand ordine in harababura din acesta institutie.
    Si lista ramane deschisa!...
  • +5 (7 voturi)    
    mori! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:31)

    FA [utilizator]

    Mori! Alta intrebare?
  • +3 (5 voturi)    
    Atentie mare!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:31)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    Tariceanu nu vorbeste degeaba, ci pe jumatate mascat!Acest mesaj al lui este deosebit de important, poate vreunul dintre analistii politici ar fi dispus sa dezvolte - ar fi foarte bine!
  • +9 (11 voturi)    
    Tradatorul asta de tara, agent rus (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:31)

    xolv [utilizator]

    ar vrea sa viram spre est iar baronii feudali sa-si faca de cap
  • +7 (9 voturi)    
    democratulCPT (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:34)

    roly [utilizator]

    D-le Tariceanu, de la inceput ai fost net impotriva manifestantilor, a retrageri celor 2 OUG...si acum, ce zici matale? ...:"sa ne asezam la aceiasi masa" sa ne impacam.
    Nu ai rusine?..Tocmai d-ta care ai pozat in omul politic liberal, pur democratic; sa alergi in noapte la MO sa-ti tipareasca cele doua OUG, in pardesiu si palarie negra, cu ochelari negri, sa nu te vada nimeni.
    Ma rog ca Fortele superioare sa te pedepseasca asa cum meriti+un plus pentru "exemplificare"
  • +4 (6 voturi)    
    Care viitor, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:36)

    gayon [utilizator]

    Al tau sau al nostru?
  • +7 (9 voturi)    
    NU CU ACEEASI OAMENI (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    mare atentie, acestia sint tradatori, nu sint de incredere....nu discutati cu ei, nu fiti partasi la manevre odioase. ei doar cer timp...sa avem un nou inceput, dati-va demisia din parlament, guvern si sa avem noi alegeri....vrem un cod de conduita si sa va calificati ptr a avea onoarea de a fi servanti ai poporului,
  • +11 (15 voturi)    
    Acum ???? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:42)

    democtrates [utilizator]

    Pana azi ce ati facut? Esti un om fara constiinta Taricene si ma exprim intr-un mod civilizat. Eu am stat 4 zile sa-mi schimb permisul !!! Tu si gasca ta meritati puscaria pe viata.
  • +5 (7 voturi)    
    refuz !!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:43)

    asada [utilizator]

    Cred ca cineva trebuie sa ii spuna raspicat acestei lichele patentate ,ca oferta lui nu este acceptabila !!!! Nu dorim sa avem un viitor alaturi de el si de golanii cu care s-a inhaitat in permanenta si pe care ia avut tovarasi la nemumaratele lor hotii si faradelegi !!!
  • +3 (7 voturi)    
    Adica sa vedem cum puteti fura de aici incolo? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:43)

    merryl [utilizator]

    Noi credem ca tara are numai de castigat din abrogarea celebrei ordonante 13 (speram cu ghinion pentru PSD), din a nu slabi lupta impotriva coruptiei.
  • +7 (9 voturi)    
    Taricene (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:48)

    Acidutu [utilizator]

    Tu nu mai faci parte din distributia filmului "VIITORUL ROMANIEI".
    Filmul tau se numeste "ADIO BA!"
  • +6 (8 voturi)    
    sef, ce faci? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:50)

    Bazil [utilizator]

    nu cedati!
  • +16 (18 voturi)    
    Iuda societatii romanesti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:50)

    burghi [utilizator]

    Iuda se doreste sa fie un facator de pace...
    E nevoie de o debarasare majora din viata politica a tuturor elemntelor de genul Tariceanu, Dragnea, Ponta, Hrebenciuc, Iordache, Olguta , Andronescu....trebuie o epurare....altfel nu va fi bine deloc.
    Dragnea & Co au devenit mai perfizi , mai vicleni . Sunt niste zombi ai politicii romanesti.
    Cei ce pot face un mare bine Romaniei se sfla si printre ei .Au posibilitatea de a-i scoate pe tusa , de a arunca balastul peste bord. Le trebuie curaj ! Sa nu le fie teama de hienele ca Dragnea , Tariceanu si de marionetele ca Grindeanu , Iordache si altii.
    Pot avea STRADA de partea lor si numai ..cred ca se vor gasi multi sa sustina pe cei ce pot creea cu adevarat un PSD curat in care Romania sa poata avea din nou incredere.