Senatorii au votat un proiect de lege ce prevede pensii speciale pentru personalul din serviciile de ambulanta

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:02 Actualitate | Politic

Serviciul de Ambulanta
Foto: AGERPRES
Senatul a adoptat miercuri un proiect de lege prin care se reglementeaza statutul personalului din serviciile de ambulanta, acestia beneficiind de pensii speciale de 80% din media salariilor brute, inclusiv sporuri din ultimele 12 luni, transmite Mediafax.

Camera Deputatilor este for decizional. 

Pensia reprezinta 80% din baza de calcul reprezentata de media salariilor de baza brute lunare realizate, inclusiv sporurile legale din ultimele 12 luni. 

Personalul de pe ambulante beneficiaza de pensie speciala de serviciu dupa activitate in domeniu de cel putin 20 de ani sau la varsta de 57 de ani, insa poate fi mentinut in serviciu pana la 60 de ani.  

"De pensia speciala de serviciu poate beneficia si personalul profesionist operativ de interventie care indeplineste conditia de varsta de 57 de ani, dar cu o vechime in activitatea operativa cuprinsa intre 15-20 de ani. In acest caz, cuantumul pensiei va fi micsorat cu 1% din baza de calcul prevazuta la art. 19, pentru fiecare an care lipseste din vechimea stabilita", mai arata legea. 

Personalul profesionist operativ de interventie care la data implinirii varstei de 57 de ani nu indeplineste conditiile de vechime pentru acordarea pensiei speciale de serviciu beneficiaza de pensie la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare. 

Proiectul de lege a fost adoptat cu 45 de voturi "pentru" si 20 "impotriva"

Proiectul prevede si ca personalul din serviciile de ambulanta raspunde disciplinar, civil si penal, pentru felul in care isi executa atributiile de serviciu si beneficiaza de drepturi compensatorii acordate pentru conditiile speciale si riscurile pe care le implica exercitarea profesiilor.  

Personalul de pe ambulante poate sa refuze plecare in misiune daca constata nereguli la ambulante, starea sau pregatirea necorespunzatoare a membrilor echipajului, lipsa medicatiei minime obligatorii, lipsa materialelor de protectie sau orice nereguli care ar putea pune in pericol siguranta misiunii. 

Totodata, personalul de pe ambulante nu poate sa exprime public opinii contrare intereselor Romaniei, opinii sau preferinte politice la locul de munca, sa adere la secte, organizatii religioase sau alte organizatii interzise de lege, sa participe la demostratii, mitinguri, proteste, greve saca nu se asigura cel putin 30% din capacitatea de interventie.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2331 vizualizari
  • +16 (20 voturi)    
    pensii speciale (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:07)

    jackalphonse [utilizator]

    bai tata, ati inebunit cu totii? Amanetati banii pe care nu i aveti inca?
  • +14 (14 voturi)    
    Simplu ! :P (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Neconstitutional ! ;)

    PS. Argument ? Uitati-va ce a hotarat CCR cu privire la legea prin care angajatii din Min. Transporturilor primesc salarii speciale. :))
    • 0 (0 voturi)    
      CCR aplica neconstitutionalitatea (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:33)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      doar pt. alte categorii socio-profesionale, sa ne reamintim ca au fost singurii care si-au pastrat pensiile speciale cand guvernul Boc a incercat eliminarea lor.
      pensiile speciale si rentele viagere sunt o hotie legalizata, nu exista nicaieri in lume.
  • +11 (15 voturi)    
    Vreau si eu pensie speciala (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:23)

    ilex2013 [utilizator]

    am lucrat toata viata in agricultura, am asigurat papica romanilor, eu de ce sa nu am pensie speciala....parlamentarii au, magistratii au. Toti astia ar fi facut foamea fara agricultori, ar fi murit fara doctori, ar fi umblat goi fara croitori, ar fi umblat desculti fara cizmari, etc- noi toti meritam pensii speciale de ce numai unii ?????
  • +11 (13 voturi)    
    Propunere . (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:42)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Cum o problema medicala devine o urgenta , cred ca o urgenta poate deveni in acelasi timp si actiunea unor vidanjori care '' opereaza '' cand nu mai ai incotro . Deci , votati pensii speciale si pentru vidanjori , oameni la fel de importanti si nu uitati de cei mai importanti dintre toti : fraierii de privati care fac banii de care isi bat joc toti cei din politica si administratie . Va pup !
  • +7 (7 voturi)    
    pensie mai mare decat salariu (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:45)

    stefansb [utilizator]

    deci pensia va fi 80% din salariu mediu brut.
    Sa luma exemplu salariului mediu pe economie, 2681 lei brut. 80% din asta inseamna 2144. Ce e sub 1050 lei nu se impoziteaza, deci raman de impozitat din pensie, cu 16%, 2144-1050= 1094 lei. DIn astia statul opreste 16%, deci impozitul a pensia de 2144 e de 175 lei.
    Asta inseamna ca proaspatul pensionar ramane in mana cu 1969 lei. Daca ar continua sa lucreze, cu acelasi salariu mediu, ar ramane in mana cu 1892. Deci ia mai mult la pensie, decat daca lucreaza. Sa tot iesi la pensie asa...
  • +6 (6 voturi)    
    in curand no many (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:01)

    Criss S. [utilizator]

    Va fi exact ca si in cazul banilor neplafonati pentru proaspetele mamici: 0.017% din pensionari vor papa 50% din bugetul de pensii. Pentru ca deh, pensia raportata la contributii de-a lungul vietii este un principiu sanatos pentru prostime ..
  • +4 (4 voturi)    
    In ultimul timp am impresia (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:25)

    Adri4n [utilizator]

    ca sunt singurul in tara asta care n-are pensie speciala.
    Unde fac cerere?
  • 0 (0 voturi)    
    Alta dovadă de competență legislativă.... (Joi, 15 septembrie 2016, 17:16)

    The Insider [utilizator]

    Păi genialii ăștia din parlament nu știu că prăpădiții ăia de pe ambulanțe nu au voie să facă sau să ia parte la greve, asta fiind demult reglementată prin Legea lui nea Nicoalescu și al său protejat Arafat !?
    Care refuz de plecare în misiuni când e sancționat la ora asta cu desfacerea contractului de muncă, cu excepția cazului când ești mort sau absent din curtea instituției !?
    Care drepturi compensatorii când până și apartenența la ceea ce a fost odată grupa a 2-a de muncă nu este recunoscută la calcularea vechimii și pensiei aferente conform legislației în vigoare !?
    Vai de mama noastră cu așa parlament ....votează precum oile în turmă , conduse de un cioban complet pe lângă meserie !
    Dormi mai departe , onorată națiune și fi pe pace nu vei rămâne fără bani , legea va pica fără drept de apel fie ca țiganul la mal, fie la vreo contestare juridică pe la vreo Curticică consti( fuzio ) nală !
    Fi-mi-ar scârbă de toți neaveniții din Casa poporului sau ceea ce cred ei că se numește parlament....