Clotilde Armand: Vedem o regrupare grabita a coalitiei penalilor cu scopul de a bloca reformele demarate de cabinetul Ciolos

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 11:33 Actualitate | Politic

Clotilde Armand in studioul Hotnews
Foto: Hotnews
Clotilde Armand, consilier local al USB la Sectorul 1 si unul dintre liderii Uniunii Salvati Romania, a afirmat intr-o postare pe Facebook, referindu-se la "atacuri concertate impotriva lui Dacian Ciolos si a ministrilor cheie din cabinetul sau", ca se poate observa o "regrupare grabita a coalitiei penalilor" care are ca scop blocarea reformelor executivului condus de Ciolos.

Armand face o trecere in revista a atacurilor unor politicieni precum Liviu Dragnea, Victor Ponta, Sebastian Ghita sau Corina Cretu, si concluzioneaza afirmand ca cetatenii "ii vor matura de la putere pe Dragnea, Ponta, Sebastian Ghita, Tariceanu sau Basescu, oricat de tare s-ar agita acestia".

Ce spune Armand:

"In ultimele zile am asistat la atacuri concertate impotriva lui Dacian Ciolos si a ministrilor cheie din cabinetul sau, atacuri orchestrate de o adevarata Coalitie a Penalilor.

Proaspat intors din vacanta lui exotica in strainatate, Liviu Dragnea l-a amenintat pe Dacian Ciolos cu motiunea de cenzura pentru o hiba legislativa legata de impozitarea veteranilor de razboi lasata de cabinetul Ponta.

La randul sau, Victor Ponta, ramas de curand fara doctorat si riscand excluderea din barou, si-a continuat razboiul contra justitiei, atacand-o pe doamna ministru Raluca Pruna in maniera grobiana care il caracterizeaza.

Sebastian Ghita s-a trezit sa acuze conspiratii mondiale orchestrate de Dacian Ciolos cu ajutorul unor ONG-uri, ca urmare a punerii in aplicare a proiectului GovITHub ce vizeaza transparentizarea administratiei publice din Romania si spargerea monopolului exercitat de cateva firme mari de IT, printre care si firma domnului Ghita, in privinta contractelor cu statul.

Comisarul European Corina Cretu si-a abandonat obligatia de a pastra neutralitatea politica si l-a atacat pe ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, dupa ce acesta dezvaluise public incompetenta guvernului Ponta in materie de atragere si gestionare de fonduri europene si contractele IT cu iz penal pe care le obtinusera firmele apropiate lui Sebastian Ghita.

Ministrului energiei, Victor Grigorescu, i-a cerut demisia liderul PNL Gorj, ca urmare reformelor incepute de acesta la Complexul Energetic Oltenia.

Calin Popescu Tariceanu si Traian Basescu, impinsi la spate de problemele lor penale si ale apropiatilor lor, si-au dat mana pentru a reclama organizarea cat mai rapida a alegerilor parlamentare.

Ceea ce vedem este o regrupare grabita a Coalitiei Penalilor cu scopul de a bloca reformele demarate de cabinetul Ciolos ce au deranjat multe retele de interese financiare transpartinice.

De asemenea, aceasta Coalitie a Penalilor se grabeste sa organizeze cat mai repede alegerile pentru a modifica legislatia penala si a pune mana pe pozitiile cheie din parchete si serviciile secrete, in asa fel incat sa-si rezolve problemele penale.

Nu in ultimul rand, liderii actualelor partide parlamentare clientelare sunt panicati de ascensiunea Uniunii Salvati Romania. Intr-o prima faza acestia si-au imaginat ca pot pur si simplu ignora USR si pot institui un blocaj mediatic asupra acesteia. Cand aceasta tactica a esuat, Coalitia Penalilor a dezlantuit o campanie furibunda de denigrare la adresa USR, a lui Nicusor Dan si a mea.

Cu toate acestea, in continuare sute si mii de cetateni romani din toata tara se alatura proiectului USR de innoire a clasei politice, de sustinere fara ezitare a statului de drept si a luptei impotriva coruptiei si de transparentizare a procesului politic.

Avertizati de consultantii lor politici ca asceniunea USR va trezi electoratul care boicota pana acum alegerile si, in conditiile unei participari crescute la vot, partidele mafiote de buzunar ALDE si PMP risca sa nu treaca pragul electoral, toata Coalitia Penalilor s-a reunit pentru a urgenta organizarea alegerilor parlamentare, acum, cat inca USR nu este pe deplin structurata in tara.

Ce nu inteleg cei din Coalitia Penalilor este ca timpul lor a trecut si ca schimbarea este inevitabila. Mai devreme sau mai tarziu cetatenii onesti ai acestei tari ii vor matura de la putere pe Dragnea, Ponta, Sebastian Ghita, Tariceanu sau Basescu, oricat de tare s-ar agita acestia."


Citeste mai multe despre   









5240 vizualizari
  • +24 (30 voturi)    
    Go Clotilde! (Luni, 8 august 2016, 11:40)

    transalpinarum [utilizator]

    totusi, daca s-ar clarifica orientarea USR, at fi mult mai bine pentru electorat. In plus, as vrea sa vad la rampa si alte nume din USR, pana acum numai Cltilde si Nicusor... nu stiu cum schimbam tzara cu 2 nume... ah, s-au poate intre Ciolos in USR!!
    • +4 (4 voturi)    
      Pe romaneste (Luni, 8 august 2016, 13:37)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      corect este sa scrieti "sau intre Ciolos in USR"!
      Nu "s-au" cum ati scris.
      • -9 (9 voturi)    
        franța obișnuiește să repatrieze cetățeni români (Luni, 8 august 2016, 15:42)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        cu avioanele...La fel ar trebui să procedăm și noi cu ei. Ce zici madame clotilde, nu dorești o vizită gratis acasă?
        • -1 (5 voturi)    
          Ce treaba are Clotilde cu guvernul Frantei? (Luni, 8 august 2016, 16:35)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Ea este un politician romant, ales in Consiliul general al capitalei. Ori esti si tu dintre acei "cetateni romani" repatriati cu avionul? In locul francezilor, eu i-as fi impuscat, locul lor este la puscarie, nu sa ne faca de ras prin Europa.
    • 0 (10 voturi)    
      Go Clotilde, far, far away! (Luni, 8 august 2016, 14:48)

      dorumibi [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      And don't forget to write, on hotnews, once a day!
  • +27 (35 voturi)    
    Stim cu cine o sa votam in toamna! (Luni, 8 august 2016, 11:44)

    sorvas [utilizator]

    Avem ce vota in toamna! Asta ma bucura!
  • +27 (35 voturi)    
    Asa cum am mai spus ... (Luni, 8 august 2016, 11:48)

    AntonPann [utilizator]

    ... fata asta are niste cojones mai mari decit ale multor politicieni ... poate toti politicienii barbati.
  • -35 (43 voturi)    
    duduie impostura (Luni, 8 august 2016, 11:51)

    timp tamp [utilizator]

    puneti mai neicusorilor osul la treaba, fierea face ce vrea in Bucuresti iar voi faceti gargara pe banii cetatenilor! Vreti sa faceti si tara un balamuc?
    • +3 (7 voturi)    
      Face cat poate (Luni, 8 august 2016, 14:14)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Fierea face exact cat ii permite mandatul si nr de consilieri prietenosi. Trebuia sa va miscati mai cu talent la alegerile din iunie si nu va mai calarea psd+alde. USB nu poate decat sa se impotriveasca cu voturile pe care le are. Si sa faca publice toate marsaviile.
      • -2 (4 voturi)    
        te rog reciteste comentariul semnat de (Luni, 8 august 2016, 15:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui codo

        @ timp tamp, Omul a Spus Clar..NEMA Actiune de la urss, pardon, de la usr, doar gargara...concilierii usr TREBUIA sa iasa zilnic sa spuna..am propus X proiect..uite materialul ..otrpepe de P$D,penele,pemepe, etc NU vor...atunci se vede ca se zbat..in rest bine spune @ timp tamp - multa gargara la usr !
      • +1 (1 vot)    
        Si mai ales cat o duce mintea (Luni, 8 august 2016, 15:05)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui codo

        si interesele infractorilor. Sa nu uitam ca face parte din partidul cu cei mai multi infractori condamnati in conducere
  • -32 (40 voturi)    
    Deci "ideologia" USB e Ciolos. OK, acum stim. (Luni, 8 august 2016, 11:58)

    andipetre [utilizator]

    Ne tot intrebam care e directia oferita de USB, pentru ca pana acum nu am auzit de la ei decat lozinci.

    OK, e clar, macar stim cum stam. Daca castigati il tineti pe Ciolos sa isi continue "reformele". In sensul asta, unde o sa ii cazati pe migrantii veniti de la d-na Merkel?
    • +15 (23 voturi)    
      Nostim (Luni, 8 august 2016, 12:20)

      AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Comentariile muritorilor de foame platiti sa atace aceasta schimbare de politic sau opinie publica devin deja nostime.
      Se vad de la o posta cum nu au ce cauta in context si sunt pe langa subiectul prezentat.
      E ca si cum te-ai uita la un nebun pe strada care striga. Ignorat, murdar si fara viitor.
      • -9 (23 voturi)    
        Nu-s nici muritor de foame, nici platit (Luni, 8 august 2016, 12:54)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSTG

        Dragule, stai linistit, nu ma arde nici foamea, nici nu simt nevoia sa trec de la o cariera faina la postac profesionist.

        Asa ca observatia ta e cel putin hilara, mai ales ca tocmai tu vorbesti de legatura cu realitatea. Atata poti? Sa injuri folosind clisee obosite?

        Realitatea e ca nu toti inghitim povestile spuse de USB/USR, care pana acum nu a propus nicio solutie concreta pentru Romania. Povesti de genul "jos cu coruptii", "mafia", "expiratii" am mai auzit si pana acum, toti s-au laudat cu chestii din astea, iar cand au ajuns la putere s-au dovedit la fel de corupti.

        Da-mi voie sa nu cred ca USR e altfel, atata vreme cat nu iese din starea de populism, propaganda si lozinci. Nu cu asa ceva asteptam sa inlocuim mizerabila clasa politica.

        Daca au solutii, sa le discute inteligent, cu elemente concrete, eu as fi primul interesat de asa ceva.
        • +3 (9 voturi)    
          Populism (Luni, 8 august 2016, 16:05)

          barbilian [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Umblati cu populismul in gura, vorba lui Nastase.
          N-oti fi muritor de foame, dar probabil aveti o sinecura sau un "job" ce vi se pare gras...la stat.
          USR este altfel pentru ca propune o schimbare si vorbeste deschis, prin dna Clotilde acum, despre concertarea celor care nu vor stat de drept, nu vor stoparea coruptiei, nu vor o tara modernizata...Are taria sa-i numeasca direct pe cei care contribuie la marasm, la incultura, la politica in stil mafiot, la hotie si la subordonarea justitiei si legilor pentru interese personale sau de grup. Dar, asa-i cum spune Clotilde (care devine un simbol)...matura istoriei se apropie de protagonistii sistemului ticalosit.
          P.S. Nu sunt din USR si din niciun partid !
          • +1 (1 vot)    
            Tu presupui lucruri despre mine... (Luni, 8 august 2016, 23:07)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui barbilian

            ...dar eu trebuie sa te cred ca nu esti pe statul de plata al USR? Daca chiar ai vrea sa discutam serios, ai citi afirmatiile mele si te-ai gandi serios la ele fara sa deturnezi discutia.

            USR nu a propus nimic. Oricine poate striga in gura mare "Coruptie" ei nu sunt nici pe departe primii care au "demascat", au vorbit despre colaborarea dintre corupti, au spus ca vor justitie. Unul dintre ei, tot cu gura foarte mare nu demult, acum urla impotriva DNA.

            Asa ca daca vor sa fie considerati seriosi, trebuie sa propuna solutii concrete, sa spuna pe ce directii ar dezvolta ei tara si cum, care sunt prioritatile sociale, cetatenesti si economice, cum raspund la provocarile momentului. Altfel, n-avem de ce sa ii credem ca sunt mai buni decat cei care strigau aceleasi lozinci acum cativa ani, am mai vazut din astea, acum stim cum e.

            Stii proverbul: Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me!
        • -2 (2 voturi)    
          Din nou bateti campii (Luni, 8 august 2016, 16:45)

          AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui andipetre

          Acum spuneti de discutii concrete? Acum dintr-o data Angela Merkel nu va mai sperie? (asta asa ca sa mai aruncam inca odata cancelarul Germaniei in discutiei fara sens)
          Scrieti un comentariu aiurea si cand va zice cineva ca bateti campii inseamna ca va injura?
          Nu va agitati ca va creste tensiunea domnule
          • +1 (1 vot)    
            N-are argumente, dar nici tu nu ai (Luni, 8 august 2016, 18:45)

            dorumibi [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSTG

            Bine ar fi daca ati discuta civilizat si cu argumente nu cu limba scoasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Problema e unde o sa stea (Luni, 8 august 2016, 15:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      infractorii psd condamnati. Cacofoniile si agramatismele din postare sunt "marca de identitate " PSD ?
  • -28 (32 voturi)    
    Continentul in care barbatii croseteaza (Luni, 8 august 2016, 12:06)

    Robert M [utilizator]

    Barbatii croseteaza iar femeile fac politica, asta este reteta pentru decaderea unei civilizatii.
    Ascensiunea femeilor in politica s-a sincronizat cu invadarea occidentului de catre non-europeni.
    Ceea ce parea o idee buna la inceput s-a dovedit a fi o gresela de proportii.
    • +3 (5 voturi)    
      doamne prietene.. (Luni, 8 august 2016, 15:14)

      AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui Robert M

      in secolul tau aveau internet???
  • -14 (30 voturi)    
    Clotidie fato, da cei 50 mil Euro inapoi ! (Luni, 8 august 2016, 12:35)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Da, da, banutii aia luau pe mocca de la CNADNR pentru studii privitoare la trasatul dungilor pe marginea strazii.
    Mai apoi vorbeste despre corectitudine. Da, da, stim, ti-ai cerut scuze, dar banutu nu l-ai returnat.
    • -10 (16 voturi)    
      Obrazul subtire, (Luni, 8 august 2016, 13:39)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      cu cheltuiala se tine!
    • +2 (4 voturi)    
      daca a facut "zeciuala" cu Nastase ? (Luni, 8 august 2016, 15:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      sau ma rog cu acolitii lui ? banii s-au "papat" !!!
  • 0 (6 voturi)    
    Bun si platforma? pe cand? (Luni, 8 august 2016, 15:03)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    De ce Liiceanu, Paleologu, chiar Petru Becheru nu sunt inca la USR, nu au primit oferte adecvate?

    Care-s planurile pentru societate, 99% usor corupti de presiuni ca cele facute de abominabilul Drrr. Ponta care a pus, inutil si anti-democratic, mai multi parlamentari sa se "gospodareasca" cu mai putini bani?

    Imi place discursul clar anti-coruptie dar codelile astea de a-si clarifica pozitia care chipurile nu e suficient de larg nu imi dau incredere. Votez PMP care are o combinatie viabila de experienta, anti-coruptie, credibilitate si o platforma clara.
    • -3 (5 voturi)    
      E nevoie de solutii reale, nu praf in ochi tip PSD (Luni, 8 august 2016, 18:02)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      Sa explic. E usor de aratat cu degetul de pe margine dar mai greu de construit ceva care sa functioneze.

      Cand Armand il decreteaza corupti pe Basescu si Dragnea ar trebui sa se gandeasca cum o sa navigheze ape tulburi ca cele traversate de acestia. Basescu a infiintat justitia eficienta in Romania, tolerand poate o coruptie mai mica perfect compatibila cu principiul reducerii pedepselor in lupta anti-mafia. Dragnea s-a compromis incurajand furtul voturilor sub presiunile lui Dottore dar a reusit sa reduca din balamucul belicos al PSD de acum 1 an.

      Nu stiu exact ce a facut fiecare, poate sunt vinovati, poate nu, dar sunt sigur ca multe din faptele care se vad sunt de achitat: fie au fost clar cauzate de o coruptie mult mai mare, fie au ajutat clar la reducerea coruptiei generalizate din Romania.

      In contrast, Drrr. Ponta poate nu a furat el personal voturile dar a generalizat sistematic coruptia transformand credulii PSD-ului in vite de Berevoiesti, de la parlamentari pana la veterani. Te pacalesc sa-ti pui lantul de gat intrand in combinatii dubioase ca sa devii un fel de scut viu pentru corupti mai suspusi.

      Multi credeau ca Abominabilul Dottore vrea o coruptie tip chinezesc, unde poate se tolereaza scurgeri de 10-15% daca merge totul perfect dar sefii sunt bagati automat la inchisoare pentru coruptie daca se intampla ceva rau cu proiectul; ce a facut este coruptie tip Nastase, democratia originala a lui Iliescu in care nomenclatura fura fara noima de cate 10 ori banii pentru o autostrada si nu se construieste nimic util.

      Basescu poate a permis un pic de ungere a rotitelor aparatului de stat care nu era inca familiarizat cu anti-coruptia, dar ca sa realizeze beneficii mult mai mari in compensatie inclusiv pentru lupta anti-coruptie.

      Faptul ca USR nu are inca o directie politica si nu are sprijinul deschis al lui Liiceanu sau Paleologu inseamna ca nu a reusit sa castige increderea unor oameni cinstiti si capabili si care cunosc situatia mai bine decat mine.
      • 0 (0 voturi)    
        pai lipsa de 'directie" ii eticheteaza Dubiosi (Marţi, 9 august 2016, 0:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

        asta spune toata lumea ! latra la P$D, penele, etc..FOARTE BINE ! insa DOAr cu latratul ramane lumea ! usere, nu stie altceva,doar latratul !
  • -2 (6 voturi)    
    NU INTELEG (Luni, 8 august 2016, 16:03)

    EmilNae [anonim]

    care reforma, ce reforma ca de opt luni nu vad nimic dar absolut nimic. Dimpotriva nu vad ecit ca pe ce pune mina face praf.sau asta-i refoma .
    • +1 (1 vot)    
      usere are nevoie de reforma (Marţi, 9 august 2016, 0:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      acolo se Latra pe N voci..nimic mai mult !