Dragnea, intrebat daca Gabriela Firea va fi candidatul PSD la prezidentiale: Nu e bine sa folosim postul de primar general ca o trambulina personala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2016, 20:36 Actualitate | Politic

Gabriel Firea si Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat ca, in opinia sa, nu este bine ca postul de primar general al Capitalei să fie folosit ca o "trambulină personală" în ceea ce priveşte o viitoare candidatură la prezidenţiale, el raspunzand astfel la o intebare legata de o posibila candidatura a Gabrielei Firea in 2019, potrivit Agerpres.

"Este mult prea devreme să discutăm asta, dar ceea ce am discutat eu cu doamna Firea, atunci când împreună am hotărât această candidatură (n.r. la Primăria Generală a Capitalei), nu cred că ne-ar da această posibilitate, pentru că respectăm foarte mult bucureştenii şi nu cred că e bine să folosim postul de primar general ca o trambulină personală pentru cineva. Dar, repet, mai este mult până atunci", a declarat Dragnea, duminică, la Antena 3, întrebat dacă Gabriela Firea, primarul general al Capitalei, va fi candidatul PSD la alegerile prezidenţiale.

Pe de altă parte, el a dezminţit informaţiile apărute în presă, potrivit cărora ALDE ar fi "principalul său duşman", subliniind că partidul pe care îl conduce speră să facă o majoritate alături de această formaţiune după alegerile parlamentare.

"Vreau să infirm că aş fi spus la Comitetul Executiv că cel mai mare duşman al nostru este ALDE. O prostie mai mare ca asta, n-am putut să aud. Le-am spus colegilor că, dincolo de obiectivul principal care este obţinerea unui scor bun la parlamentare, un alt obiectiv este ca ALDE să intre în Parlament şi pentru asta suntem dispuşi să-i ajutăm cu tot ce putem. Oriunde am avut posiblitatea, am făcut alianţe peste tot în judeţe, am o relaţie foarte bună cu domnul Tăriceanu şi cu Daniel Constantin şi este o formaţiune cu care sper şi dorim să facem majoritatea după alegerile parlamentare din toamnă", a afirmat presedintele PSD.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
1738 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    oops? (Duminică, 3 iulie 2016, 20:53)

    andreitr [utilizator]

    fierea nu mai ciugulește din palmă? Necazuri în paradis, se pare. Se sparg pesedeii?
    • -6 (6 voturi)    
      Sigur. Maine pana-n pranz ! (Duminică, 3 iulie 2016, 23:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Sigur. Maine pana-n pranz !
      =====
      Cica se implineste daca te dai cu capul de trei ori de fiecare parte a statuii lui Mihai Viteazul din PU. E bai mare daca dai cu capul in a patra parte, dar nu se arata care e aia.
      Tinerii frumosi si liberi merg acolo sa-si implineasca dorintele si fac combinatii de 4 luate cate 3 sub indrumarea metematicianului natiei Neek-Ush-Ordone. Racnetele care se aud nu sunt de la prostie (aia nu doare!), ci de la zelul cu care tinerii frumosi si liberi urmaresc implinirea relitatilor lor din feisbuc.
  • +4 (4 voturi)    
    Doama Pandele, Presedine! (Duminică, 3 iulie 2016, 20:56)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Se va implini previziunea lui Nostradamus, care zicea ca pe aici, pe la Dunarea de Jos, oamenii vor capia cu totii, dupa anul 2000. (Vezi catrenul 69).
    Si baba Vanga spunea cam acelasi lucru, dar ea dadea ca perioada de implinire a previziunii dupa anul 2020. Asa ca nu se potriveste exact, ceea ce ar putea sa ne mai linisteasca putin.
  • +4 (4 voturi)    
    Firea. (Duminică, 3 iulie 2016, 20:59)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Da e mult pana departe! S-ar putea sa fii in puscarie! Iubitorule de bucuresteni
  • +3 (3 voturi)    
    2019 (Duminică, 3 iulie 2016, 21:08)

    the obvious [utilizator]

    În premisa că nu o să fie la bulău până atunci
  • 0 (0 voturi)    
    Singura solutie (Duminică, 3 iulie 2016, 21:41)

    verid [utilizator]

    Nimic nu l-ar putea ajuta pe Joha sa obtina un al doilea mandat,decat aratarea caprei,ca in povestea cu rabinul.
  • +1 (1 vot)    
    Ce intrebare cretinoida (Duminică, 3 iulie 2016, 22:40)

    benicio [utilizator]

    Presedinte... Firea... in conditiile in care n-a demonstrat absolut nimic. Bine... nu ca Dragnea ar fi demonstrat ceva. Chiar asa, care ar fi canditatul PSD la prezidentialele din 2019? Tema de gandire, mai aveti 3 ani pesedistilor sa construiti un profil de "catindat", chiar sunt curios ce ciudatenie mai scoateti :)
    • +3 (5 voturi)    
      TOTI P$Dishtii ajung la Brutarie (Duminică, 3 iulie 2016, 23:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      nu vor avea Candidat....
      • -5 (5 voturi)    
        Ti-am mai spus... (Duminică, 3 iulie 2016, 23:54)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu mor caii cand vor cainii. Nici macar daca potaile au catuse ...
        • +3 (3 voturi)    
          Asa-i cum spui tu, bade ! (Luni, 4 iulie 2016, 13:03)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Numai bidivii in PSD-ul matale... si iepe !

          Care mai de care mai mandrii si mai cu stea in frunte ( "stea, a se citi "condamnare".)

          "Herghelie" frumoasa altminteri, doar ca lasa in urma ei, mormane de baliga urat mirositoare si atrage toate mustele sub cozi !
  • 0 (0 voturi)    
    ceee? (Luni, 4 iulie 2016, 14:46)

    manon [utilizator]

    daca asta candideaza la presedentie chiar nu mai stau sa vad rezultatul, cer cetatenia in orice alta tara din lumea asta.