Klaus Iohannis ii indeamna pe romani sa mearga duminica la vot: Votul intr-o democratie este foarte important

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 17:13 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook.com
Presedintele Klaus Iohannis a postat, pe pagina sa de Facebook, un mesaj video in care ii indeamna pe romani sa mearga, duminica, la vot. "Dragi romani, eu voi merge la vot duminica, cu ocazia alegerilor locale. Votul intr-o democratie este foarte important. Votul este, de fapt, felul in care cetatenii participa efectiv la procesul democratic", este mesajul sefului statului.

"Va invit sa mergeti la vot duminica! Chibzuiti bine, alegeti oamenii potriviti si votati-i!", mai spune Klaus Iohannis.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2200 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    Intr-o democratie adevarata DA (Vineri, 3 iunie 2016, 17:20)

    Locke Lamora [utilizator]

    Dar intr-o Cleptocratie???
    • +5 (11 voturi)    
      Niciun poporul nu s-a născut direct în (Vineri, 3 iunie 2016, 20:52)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      democrație. Pentru democrație adevărată trebuie timp și implicare și din partea cetățenilor. Dacă vrei să schimbi cleptocrația cu altceva gândește-te bine și votează. Dacă nu-ți iese din prima te mai gândești și încerci și data viitoare. Foarte bun mesajul președintelui. Bravo Iohannis!
      • -5 (9 voturi)    
        Am votat destul fii fara grija (Vineri, 3 iunie 2016, 21:09)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        M-am oprit acum o decada cand am si plecat din tara. Am realizat ca e inutil sa votezi intr-un stat mafiot. Cum arata totul dupa 10 ani??? Mult mai rau. Acum votez unde intradevar votul meu conteaza.
      • +5 (7 voturi)    
        Corect (Vineri, 3 iunie 2016, 23:19)

        Kpax [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Daca dortim sa scimbam cxeva trebuie sa mergem la vot.
        In sondaje cum scade participarea
        creste cota PSD!Pt ca oricum mosi sunt disciplinati si merg la vot au nevoie de pensii pastile etc ...
        Altii vezi exemplul de mai jos au facut valiza si sau carat, dece sa isi piarda timpul cu sistemul ????
        Cand pot foarte bine sa mearga unde lucrurile sunt aranjate si legile respectate !!!
        Dar noi cei ramasi trebuie sa ii schimbam!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Democratie (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 17:01)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        -cratia inseamna exercitarea puterii.
        demo- nu vine de la demos(popor), ci ne arata ca asa ar trebui sa functioneze exercitarea puterii de catre popor, adica varianta demo. Versiunea full costa mult, sute de milioane, si numai unii pot sa-si permita. In consecinta, ei sunt cei care hotaresc tot.
        Prin alegeri democratice, votantii desemneaza pe cei care vor comunica/implementa
        deciziile celor care iau de fapt toate hotararile majore.
    • -4 (8 voturi)    
      /// (Vineri, 3 iunie 2016, 21:29)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Si dumneata ce ai facut pentru a ne da noua o optiune reala de alegere.
      De cand esti acolo:

      PSD e si mai puternic desi l-ai avut la mina si ii puteai constrange sa se reformeze cu adevarat
      PNL a devenit o curva politica cu care nimeni nu vrea sa se...

      "Multumim!"
      • +2 (4 voturi)    
        Am stat si am muncit 10 ani dupa facultate (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 4:23)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Am platit taxe si am votat, eram plin de optimism. De cand is plecat am incercat sa le arat prietenilor ramasi in tara cum se face treaba in Lumea Civilizata. Nu a prins, au ras de mine ... stiu ei cum merge treaba in Romania, altfel.
        There is no hope, sistemul e mafioto-securist.
  • +4 (22 voturi)    
    pe facebook... (Vineri, 3 iunie 2016, 17:21)

    vali2 [utilizator]

    dar ii e frica sa vorbeasca intr-o conferinta de presa?
  • +4 (24 voturi)    
    Mesaj inregistrat. Probabil e deja in vacanta. (Vineri, 3 iunie 2016, 17:24)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Sau pe drum spre Sibiu. Sau la nani. Sau ...
  • +4 (20 voturi)    
    SCURT Si auditoriu mic !!! (Vineri, 3 iunie 2016, 17:24)

    healthycity [utilizator]

    Cam scurt domnule Iohanis.
    Nu sunteti presedinte doar pe FB.
    Iesi la TV.
    Instrumentul se numeste declaratie de presa....
    pe care sa o auda tot electoratul
    • -2 (6 voturi)    
      să fim serioși (Vineri, 3 iunie 2016, 19:30)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui healthycity

      E fix același lucru pentru că postarea e preluată peste tot. Sau acum comentăm pe pagina de Facebook a lui Klaus Iohannis?
  • -7 (15 voturi)    
    ca pe vremuri (Vineri, 3 iunie 2016, 17:28)

    xanti [utilizator]

    Cand l-am vazut pe tovarasu m-am luminat ,am sunt 10 prieteni si i-am facut sa vina la vot sa voteze....Firea.
    Multumesc din inima tovarasului Klaus Johannis.
    Esti farul calauzitor ,esti cel mai iubiti semeni din ce in ce mai mult cu raposatul.
  • +6 (20 voturi)    
    Trebuie sa recunosc, are tupeu (Vineri, 3 iunie 2016, 18:21)

    seth399 [utilizator]

    Ce sa mai chibzuim? Se coloreaza toata tara in rosu. S-a intalnit hotu cu prostu si a rezultat Votul intr-un singur tur . Rusine!. Sper ca Pnl ul sa nu mai treaca pragul in toamna. Rusine!
  • +4 (16 voturi)    
    Intarirea democratiei (Vineri, 3 iunie 2016, 18:28)

    robertTm [utilizator]

    Nu lasi o televiziune sa calce in picioare o institutie a statului, nu numesti ministru pe unul care a aparat prin vot un senator corupt, adica iti respecti mandatul pt cu care ai ajuns presedinte , sa nu simta oamenii ca au votat degeaba. Somn Usor !
  • 0 (8 voturi)    
    Trebuia sa se gandeasca la asta (Vineri, 3 iunie 2016, 19:12)

    A_Radu [utilizator]

    Cand a aprobat cu seninatate votul intr-un singur tur ... din aceasta cauza campania electorala a devenit un non combat din partea celor mai bine plasati, o totala lipsa de dezbatere si proiecte care sa scoata in evidenta pe cei mai buni candidati ... de ce sa se chinuie un primar in functie sa se bata cu un outsider pe proiecte si dezbateri cand el stie ca ia primaria cu 35% ...
    Asa ca , KIWI stai jos, ai 4 pt asta , ai fi putut sa te zbati pentru alegeri in 2 tururi dar nu te-a interesat ...
    Atentie , urmeaza alegerile parlamentare , si din nou esti corigent la facilitarea dreptului de vot pentru diaspora ... sper ca ai vazut cati romani din strainatate s-au inscris in acel registru electoral ... ~1000
  • -1 (9 voturi)    
    care vot ? (Vineri, 3 iunie 2016, 19:42)

    sareta [utilizator]

    Nu zau ,poate ne spui ce s-a facut cu voturile noastre prin care ceream max,300 adormiti prin parlament ? Pana si astea-s de furat domnule prezident ?
    • +2 (4 voturi)    
      Intreaba-l pe Ponta (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:40)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      !
  • +7 (11 voturi)    
    Să scăpăm de ciuma roșie. (Vineri, 3 iunie 2016, 19:52)

    asavreau [utilizator]

    Ieșiți masiv la vot.Absența voastră înseamnă un vot furat de PSD.Cu tot controlul,au soluții să fure voturi.Nu putem aștepta ca numai justiția să ne scape de hoți și mincinoși. Acum,la vot,este rândul nostru să acționăm.Putem alege,hai să alegem.După,degeaba ne agităm și suntem nemulțumiți.Fără PSD,ALDE și UNPR.
  • +3 (7 voturi)    
    Fii fara grija !! (Vineri, 3 iunie 2016, 19:57)

    Miky113 [utilizator]

    Acuma nu-i sigur ca ne ducem, da pentru prelungirea mandatului d-voastra sigur vom fi acolo !!!

    Si foarte important va fi sa nu candideze ofiterul dotor Ponta VV !
  • -2 (4 voturi)    
    Artefacte paguboase (Vineri, 3 iunie 2016, 20:03)

    hot news [utilizator]

    Pentru un cetăţean "oarecare", indolent şi neinstruit, este greu de înţeles mecanismul protestului pe care-l poate exprima prin votul alegător sau "votul alb".
    Din păcate, nici îndemnul venit din partea unui om fără consistenţă, ales de românii disperaţi şi neputincioşi drept Preşedintele nesperat si neinspirat al unei ţări care ar fi meritat mai mult şi mai bine, nu inspiră nici încredere şi nici respect. Personajul este un artefact al istorie române contemporane, care, alături de alte (prea) multe alte artefacte de acelaşi gen, alcătuiesc un obstacol concret la evoluţia societăţii noastre către civilizaţie.

    A vota este esenţial, mai ales în România de acum, de duminică, când forţele distrugătoare ale ţării se vor manifesta si probabil că vor căstiga.

    Dar incoerenţa magmei necultivate a României secolului XXI probabil nu merită mai mult decât soarta pe care şi-o alege cu o determinare prostească şi criminală. Criminală, pentru că este decisivă pentru alte milioane de cetăteni care, poate, ar vrea să traiască într-o ţară onestă şi îmbelsugată.
    Dar, pare-se, este tot ce se poate spera la ora actuală. Incultura obscură şi bigotă pare de neânvins.

    Între a lupta rămânând într-o ţară vândută şi a-şi trăi viaţa, prea scurtă, în ţări unde civilizaţia nu mai are de luptat cu obscurantismul politic, alţi românii, curajosi (sau disperaţi), au ales.

    Forţele cupide şi cinice ale noii "aristocraţii" sociopate româneşti au cale liberă.

    Amoralitatea şi viclenia idiotului satului ajuns parlamentar vor trimite România în profunzimi nebănuite de înapoiere. Şi asta pentru că, prin votul inconştientului, calea i-a fost asigurată.

    Aşa că : să nu votaţi, fraţilor ! Dar nici să vă mai plângeţi nu veţi mai avea dreptul
  • +2 (8 voturi)    
    dl. PRESedinte virtual (Vineri, 3 iunie 2016, 21:14)

    N.S. [utilizator]

    Va multumim pentru sfat!
    • +5 (5 voturi)    
      Mortii, strigoii și alte stafii (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 1:40)

      Dusentrieb [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Trebuie ieșit la vot, fiindcă altfel, o punem pe bunica în geam doar când vine pensia. A se vedea cazul listelor de morți cu spirit civic.
    • +1 (1 vot)    
      Pai, la fel de virtual era si daca aparea in (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:35)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      conferinta de presa, la televizor, sa faca indemnul. Cati dintre noi am vazut vreun presedinte in exercitiu de la apropiere, ne-am strans mainile? foarte putini. Cati am si vorbit cu vreunul, ceva semnificativ, nu buna ziua-buna ziua? si mai putini.
  • -2 (10 voturi)    
    Nicusor Dan si dna Firea sunt mana in mana (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:27)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dl Iohannis nu stie ca dl Nicusor Dan si dna Firea sunt mana in mana.
    Ce sens are ca dl Nicusor Dan sa publice un sondaj in care dna Firea are aproape dublu procentajul sau?
    Pai are,ca alegerile vor fi falsificate sa iasa dna Firea.
    Daca vine 10-11% din populatie la vot,nu poti sa zici ca au venit 51%.
    Nu mergeti la vot.
    • +1 (1 vot)    
      Cand a avut psd mai putin de 30%in conditii (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:00)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      de sub 50% participare la vot chiar si in Bucuresti ? Cei mai multi dintre anti-psd nu au drept de vot in Bucuresti, nu merg la vot ca nu au nici o certitudine (zic ei) , prefera sa se lamenteze... ! Rostul publicarii sondajului e sa-i faca sa priceapa pe anti-psd care sunt mult mai multi decat pro pnl, ca trebuie sa se alature celui cu sanse mai mari (asa cum a sustinut si Predoiu) si ca nr.2 e ND si nu pnl ! Atat ! Doar daca esti membru pnl te faci ca nu pricepi !
  • +2 (4 voturi)    
    Dragi tovarăși, (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 2:29)

    Ritzi [utilizator]

    Iată că avem din nou ocazia, oferită de tânăra noastră democrație să alegem pe cei mai destoinici tovarăși, și de ce nu, pe cei mai mari manageri (limba noastră suge americănisme ca aspiratoru') la alegerile locale.
    Minunata noastră clasă conducătoare comunist-securistă (care a pus gheara pe putere prin insurecția din '89) și de această dată ne prezintă o grămadă de candidați (cu cât mai mulți cu atât mai mulți bani pentru partid), selectați cu grjă din pcr, balaurul cu mai multe capete (psd,pnl,ppc,pmp,pm...organizații....etc), pentru a nu fi votați deoarece "alesul" se știe cu multe luni înainte, de exemplu: pulimea va vota desigur cu tovarășa firea, restul sunt decor pentru că așa vrea partidul, că doar nu va vota un matematician ratat, un prim ministru fară portofoliu,un jurnalist securist (expirat?) ... etc. Acesta este mecanismul: candidatul principal (de fapt alesul cu mult timp înainte) nu are concurență. Vestea cea buna este că nu se întâmplă numai la noi!
    La noi în particular, guvernanții noștri au avut grijă să mențină același raport de 20% al populației, adică unul din 5 este securist! Ce aduc nou aceste alegeri pe lângă pomenile cu mici și sarmale din carne fosilizată și băuturi din spirt de petrol? Transparența totală, adică glanost, tovarăși: corupții vor să fie aleși pentru că au plătit pentru banii furați cu pușcărie grea (la domiciliu), iar securiștii au prins tupeu și se arată cu degetul unul pe altul, pe față; acest curent a fost suflat și de tovarășul munteanu, aceasta a fost misiunea sa scurtă...
    Așa că votați și votați tovarăși! Tot inainte!

    Alan Ritzi
    • -1 (1 vot)    
      Secu (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 11:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi

      In RSR Secu pazea banul public - azi Secu 2.0-Serei ajuta furtul de ban public.
  • +1 (3 voturi)    
    Politicienii mafioti (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 11:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    Politicienii mafioti vor CVORUM de aia ne indeamna la vot.
    • -1 (1 vot)    
      "Distruge-i" tu si nu te duce ! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 16:09)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Vor putea fi primari si cu 10% din voturi ! Ce problema au ei cu neparticiparea ? Vre-una morala ? Doar psd-ului ii convine o participare cat mai mica la vot ! Iar sondajele (ca si cel de dupa primul tur din 2014) au fost facute pe estimarile de participare de sub 50%!
      • 0 (0 voturi)    
        daca tu vrei (Luni, 6 iunie 2016, 9:32)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Daca tu vrei sa joci in circareala numita "votare", organizata de mafioti, treaba ta.
        Insa fii sigur ca ORICINE iese va executa aceeasi agenda de jaf dictata din umbra de cei ce conduc Romania ("unelected people").