Liviu Dragnea: Presedintele Iohannis sa stea linistit, nu il suspendam; Guvernul nu poate sta la fel de linistit

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 22:23 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat miercuri seara, la Bistrita, ca presedintele Klaus Iohannis poate "sa stea linistit", pentru ca social-democratii nu intentioneaza sa declanseze procedura de suspendare a sa din functie, dar ca in schimb nu la fel de linistit poate sta Guvernul Ciolos, pe care l-a calificat drept neperformant si drept un posibil "risc de securitate nationala", relateaza Agerpres.

Afirmatia a venit in replica la declaratiile facute de copresedintele PNL Alina Gorghiu, care a vorbit despre posibile intentii ale PSD de a demite Executivul si de a-l suspenda pe presedintele tarii.

"Mi-e greu sa fiu serios la asemenea prostii. Trebuie sa fiu foarte atent, sa imi gasesc cuvintele potrivite, pentru ca, totusi, vorbim de o doamna care trebuie respectata, nu? Nu exista asa ceva in planul nostru, suspendarea presedintelui. Sincer, nu pot sa comentez, ca sunt prostii. (...) Domnul presedinte Iohannis sa stea linistit, ca nu il suspendam, nu avem de gand sa facem asta. Guvernul nu poate sa stea la fel de linistit, pentru ca guverneaza din ce in ce mai rau. Daca domnul prim-ministru Ciolos nu intelege ca mai sunt unii ministri care trebuie schimbati, pentru ca deja au inceput sa produca prejudicii serioase pentru statul roman, atunci isi asuma riscuri foarte mari si poate sa fie considerat partas la aceste prejudicii. (...) Daca va continua sa protejeze membri ai Cabinetului care sunt neperformanti, atunci sigur ca o sa ne gandim serios daca pastrarea Guvernului nu incepe sa devina un risc de securitate nationala", a afirmat Dragnea.

Presedintele PSD considera ca afirmatiile venite din partea Alinei Gorghiu sunt generate de "disperarea" liberalilor, care nu reusesc sa creasca in sondaje.

"Probabil ca aceste declaratii pe care le fac cei de la liberali sunt generate de disperare. N-am reusit sa vad nici eu, nici alti colegi de-ai mei la ei un proiect sau un plan, o strategie pe care sa o prezinte cuiva. Nu stiu decat sa spuna lucruri despre noi. Incearca sa faca tot felul de aliante, am vazut si la Bucuresti, sa se uneasca, sa se retraga unii, sa ramana altii, nepropunand nimic pentru bucuresteni. Sunt afirmatii facute de liderii unui partid care scade in fiecare zi in sondaje, pentru ca nu propun nimic, au si lupte interne foarte serioase", este de parere Liviu Dragnea.

Intrebat despre o posibila motiune de cenzura, Dragnea a spus ca acest lucru ii este cerut de catre colegii de partid, dar ca varianta este inca analizata, deoarece exista posibilitatea ca noul guvern sa fie "la fel de slab" si sa aiba nevoie de luni bune pentru a se adapta, ceea ce ar putea duce Romania intr-o zona de instabilitate.

Liviu Dragnea considera ca printre ministerele care au in prezent o activitate "foarte proasta, cu efecte negative serioase", se numara Ministerul Agriculturii, Ministerul Fondurilor Europene si Ministerul Mediului, in timp ce calificativul "bine" l-a acordat celor de la Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apararii Nationale, Ministerul Dezvoltarii Regionale si Ministerul de Externe.

Presedintele PSD a inceput, miercuri seara, o vizita in judetul Bistrita-Nasaud, ocazie cu care a participat la inaugurarea noului sediul al primariei comunei Lechinta si a unui ansamblu arhitectural completat cu o fantana arteziana, care a fost amplasat in fata Palatului Administrativ din municipiul Bistrita. Joi, Liviu Dragnea va face o deplasare si in orasul-statiune Sangeorz-Bai.


Citeste mai multe despre   









2653 vizualizari
  • +16 (22 voturi)    
    Dragnea..sa nu fii linistit te rog! (Miercuri, 25 mai 2016, 22:31)

    rov [utilizator]

    Ca tot te suspendam intr-o zi. Si pe restul penalilor.
    Vezi tu istoria se repeta...
    Tirgoviste scrie pe infractorii neamului...
    • 0 (4 voturi)    
      suspendare (Joi, 26 mai 2016, 8:27)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Suspendarea unui presedinte este (sau cel putin ar trebui sa fie) un gest extrem in conditii constitutionale clare si indiscutabile.Doar la noi poti suspenda un presedinte-si s-a intamplat de 2 ori-fara sa ai vreun motiv constitutional,iar ulterior sa vorbesti despre o alta suspendare de parca ar fi ceva ce hotarasti cu prietenii la o bere.Nu e insa de mirare pentru ca tot doar la noi(ca sa nu zic prcum musiu Dragnea "decat"...) poti fi urmarit penal sau chiar condamnat si sa ramai in fuctiile publice anterioare fara problema,ba chiar fiind considerat martir ...
  • 0 (18 voturi)    
    Iohannis da (Miercuri, 25 mai 2016, 22:36)

    mavis [anonim]

    Guvernul tehnocrat ba. Pai cum altfel, Iohannis el insusi infractor si condamnat pentru inscrisuri false sa ramana pe loc ca suntem si noi infractori. Guvernul tehnocrat care are tupeul sa miste lucrurile in toate directiile si sa le dea romanilor ideea ca se poate si fara mizeriile de PSD PNL sa nu stea linistit.
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Joi, 26 mai 2016, 9:39)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      unde este Iohannis infractor?
      mai trolule nu vb prosti ca dragnea
  • +11 (17 voturi)    
    sau cum orice condamnare penala (Miercuri, 25 mai 2016, 22:38)

    zzztop [utilizator]

    iti creste confidence level.
  • +5 (11 voturi)    
    Cand il vad / aud pe Dragnea (Miercuri, 25 mai 2016, 22:46)

    Raaa [utilizator]

    Simt un pic de voma in gura.
  • +10 (16 voturi)    
    Cata aroganta! (Miercuri, 25 mai 2016, 22:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cum indrazneste asta sa vorbeasca "il suspendam, nu-l suspendam"...

    E o aroganta si un dispret greu de imaginat inafara mafiei PSD.
  • +3 (9 voturi)    
    Și România? (Miercuri, 25 mai 2016, 23:02)

    comentatordiletant [utilizator]

    Poate sta liniștită când tot penalii psd-iști fac legea? Când „barometrul” eficienței guvernamentale este dat (invers proporțional) de gradul în care acțiunile guvernanților afectează interesele de partid?
  • +5 (9 voturi)    
    Dragnea si mosia lui (Miercuri, 25 mai 2016, 23:45)

    MPopa [utilizator]

    Un infractor condamnat explica pe un ton superior ce planuri are cu presedintele, cu actualul guvern ... poate-i suspenda, poate-i demite, se mai gandeste.
    Aici am ajuns votand tot soiul de aratari cu vocatie de infractori.
  • +2 (6 voturi)    
    Gura mica Dragnea ! PSD nu apuca alegerile P.! (Joi, 26 mai 2016, 0:26)

    JohnDreptate [anonim]

    Gura mica Dragnea !

    PSD -KGB nu apuca alegerile Parlamentare daca sustine mai departe CORUPTIA si HOTIA .

    Un Partid Mafiot este in afara Constitutiei si isi pierde Dreptul de a exista.

    Sa nu ne suparam asfel devine PSD istorie .
  • +10 (12 voturi)    
    Halal sa ne fie! (Joi, 26 mai 2016, 1:14)

    Ricochet [utilizator]

    Am ajuns sa traim intr-o tara in care un infractor dovedit si condamnat definitiv ameninta presedintele si guvernul cu suspendarea si culmea, ar putea sa o si faca...
  • -1 (1 vot)    
    Domnilor cu vipusca rosie . . . (Joi, 26 mai 2016, 8:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . la pantaloni! Ia uitati ce spune un articol din Constitutia acestei tari despre rolul armatei: ARTICOLUL 118
    (1) Armata este subordonată exclusiv voinţei poporului pentru garantarea suveranităţii, a independenţei şi a unităţii statului, a integrităţii teritoriale a ţării şi a democraţiei constituţionale. . . .. Nu mai dormiti in acei pantaloni si luati atitudine impotriva incercarilor unor condamnati sau invinuiti penal de a schimba ordinea constitutionala din aceasta tara. Voi sunteti cei care imi garantati mie ca ordinea constitutionala din tara va fi aparata. Domnule Presedinte, somnul Dvs. naste monstri. Aveti CSAT la dispozitie. Puneti in discutie situatia creata si atrageti-le atentia acestor disperati ca nu pot face orice vor muschii lor in acesta tara.
  • +1 (1 vot)    
    Iohannis e cel mai confortabil (Joi, 26 mai 2016, 9:02)

    Martinezu [utilizator]

    In primul rand actualul presedinte e cea mai buna varianta pentru PSD. Nici Ponta nu era mai bun pe termen lung. Este un fel de scut la PSD. El, PSd poate face ce doreste, iar vinovatul de serviciu poate sa fie oricind Iohannis fara ca Dragnea sa se mai oboseasca s-o arate explicit.
    In al doilea rand PSD a arata ca oricind poate activa suspendarea daca doreste , si nu cred ca aparitia in presa a acestei idei a fost asa, intamplatoare.
    Mai mult, PNL este o marioneta mai mica dispusa oricand sa se lase manuita de orice partener.
  • 0 (2 voturi)    
    Cat de linistiti stau mortii lui Dragnea... (Joi, 26 mai 2016, 9:03)

    JustinCase [utilizator]

    ... dupa ce au mers la vot?
  • +1 (3 voturi)    
    Un infractor ameninta Presedintele si (Joi, 26 mai 2016, 9:20)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Guvernul Romaniei ! Mai ramane ca si camatarii, prostituatele si alti "politicieni" sa inceapa sa ameninte Politia, Justitia (aici prostituatele politice au si inceput -CAPT)...
  • 0 (2 voturi)    
    condamnatul Draknea Liviu (Joi, 26 mai 2016, 11:24)

    EmilianSerbanescu1 [anonim]

    Mwei Draknea, de ce traiesti tu cu impresia ca ati mai fi suspendat pe cineva pana acum ca sa te amagesti si de acum inainte. Cred ca si judecatorii dela ICCJ isi baga acum unghia in gat ca te-au lasat la aer, esti mai periculos ca dracu'!
  • 0 (2 voturi)    
    Ganduri de infractor (Joi, 26 mai 2016, 16:08)

    feisbuk [utilizator]

    Nu inteleg de ce spusele unui infractor sunt luate in seama de HN.