Ciolos, catre Ponta: Acuzatiile tale, Victor, mi se par deplasate. Prezenta mea la Deveselu, determinata de functia de premier

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2016, 21:53 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul Dacian Ciolos i-a raspuns joi seara fostului prim-ministru Victor Ponta, afirmand ca invitatiile la ceremonia de inaugurare a scutului antiracheta de la Deveselu au fost facute de Ambasada SUA la Bucuresti si nu de prim-ministru, relateaza Agerpres. Anterior, Ponta isi exprimase nemultumirea ca fosti ministrii ai Apararii si ai Afacerilor Externe nu au fost invitati la eveniment si ii ceruse premierului Dacian Ciolos sa isi ceara scuze "pentru aceasta gafa impardonabila".

"Am vazut acuzele complet gratuite pe care mi le aduce Victor Ponta. (...). Doresc sa precizez ca invitatiile la ceremonie precum si continutul acesteia au avut ca actor principal Ambasada SUA (SUA fiind detinatorul acestei facilitati de aparare de la Deveselu), desigur in consultare cu Ministerul Apararii si cu celelalte institutii guvernamentale cu atributii in domeniu. In consecinta, gazda evenimentului nu am fost eu asa incat invitarea participantilor nu cadea in sarcina mea ca prim-ministru. Imi pare rau ca neinvitarea la eveniment a cauzat nemultumiri unora, probabil indreptatite, dar acuzatiile tale, Victor, cu tot respectul, mi se par deplasate. Am cerut Ministerului Apararii sa clarifice conditiile organizarii ceremoniei, ca sa nu existe ambiguitati", a scris Ciolos pe Facebook.

Premierul a adaugat ca el personal nu are niciun merit in acest proiect "asumat de SUA, cu sprijinul Romaniei", si ca s-a aflat la ceremonie pentru ca detine "vremelnic" functia de premier.

"Sa fim clari: este un proiect asumat de SUA, cu sprijinul Romaniei, care va beneficia alaturi de celelalte state aliate din zona de acest sistem de aparare. La realizarea lui si-au adus contributia incepand cu 2008, in multe cazuri determinanta, mai multi lideri politici cu functii in stat, militari, experti care merita cu totii felicitari si multumiri pentru acest proiect, esential pentru securitatea Romaniei. Cunosc personal meritul mai multora dintre acestia, dar nu indraznesc sa-i mentionez eu pentru a nu face greseala de a supara pe cineva prin omisiune. Personal nu am niciun merit in acest proiect, iar prezenta mea azi la Deveselu a fost determinata de functia pe care, vremelnic, o ocup in stat", adaugat Ciolos.

Victor Ponta i-a transmis joi lui Dacian Ciolos ca asteapta "scuzele cuvenite" de la acesta pentru ca nu i-a vazut la ceremonia de la Deveselu pe cei care "chiar au avut o contributie" la realizarea scutului antiracheta.

"Este prima data cand nu e cazul sa il mai iert pe Dacian Ciolos, pentru ca in acest caz mitocania este prea evidenta (si credeam ca nu il caracterizeaza)! Avand in vedere faptul ca el, personal, si Guvernul sau nu au absolut niciun merit legat de proiectul de la Deveselu, dar si faptul ca aliatii NATO si cei americani stiu foarte bine cu cine au luat decizii si cu cine au lucrat din 2011 pana acum, era absolut normal sa invite la momentul de inaugurare pe cei care chiar au o contributie la asta!    Si sper ca domnul Ciolos nu sufera de boala numita 'Iohannita' - adica sa iti asumi ce fac altii doar pentru ca tu esti total incapabil sa faci ceva! Daca pe Basescu, pe Gabi Oprea si pe mine nu ii da voie Iohannis sa ne invite (dupa ce a fost prins ca a furat o casa, nici eu nu vreau sa ma afisez cu el, ca ma compromit), cel putin pe Mircea Dusa, Titus Corlatean si Bogdan Aurescu era de bun simt sa ii vad la ceremonie! Dacian, astept cu incredere ca pentru aceasta gafa total impardonabila sa iti prezinti scuzele cuvenite! Sa nu ma dezamagesti, te rog!", a scris Ponta pe reteaua de socializare.

Sistemul de aparare antiracheta Aegis Ashore de la Deveselu a fost inaugurat, joi, in prezenta secretarului general al NATO, Jens Stoltenberg, a premierului Dacian Ciolos si a altor inalti oficiali.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
26513 vizualizari
  • +37 (41 voturi)    
    ce imi "place" mie la.. (Joi, 12 mai 2016, 22:07)

    exilatul [utilizator]

    astia din politica romaneasca este ca pe linga faptul ca sunt niste escroci nenoroci-i ma sunt si niste nesimtiti de joasa speta...dar probabil ca cele 2 "calitati" sunt ...nedespartite..
    • +18 (22 voturi)    
      in cazul (Vineri, 13 mai 2016, 7:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      mitomanului "fa Doina", escroc si nesimtit sunt doar doua din "calitatile" pe care le are.
      in loc sa se antreneze pt. serile de cenaclu folcloric de dupa dusurile de seara, la care va dezbate impreuna cu varanul romantismul tragic din epopeea epica "cum am furat romanii de 600 mil.$", pe el il omoara grija de ratarea unor taieri de panglica pt. ca numai e prim ministru.
    • +1 (1 vot)    
      Caracterizarea (Vineri, 13 mai 2016, 21:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      pe care ai facut-o nu se potriveste lui Ciolos. El are mult bun simt.
  • +52 (58 voturi)    
    mitocanul politic (Joi, 12 mai 2016, 22:10)

    zigot [utilizator]

    nu scapa nici o ocazie sa-si arate calibrul
  • +42 (58 voturi)    
    Grait-a melteanul pitulat! (Joi, 12 mai 2016, 22:12)

    marianmarian [utilizator]

    Nu cred ca Romania a avut, cel putin dupa Revolutie, un prim-ministru mai meltean, mitocan si de neam-prost decat Ponta. Am incercat sa gasesc altul, dar n-am reusit. El, "tanara speranta" a unei alte generatii, chipurile. Macar Nastase avea un oarecare tact atunci cand arunca vreo flegma, Ponta are doar grobianism de stana. Din punctul asta de vedere este egalul perfect al lui Basescu.
    • +10 (12 voturi)    
      se straduieste Motocicleanu (Vineri, 13 mai 2016, 10:23)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      sa-i faca concurenta lu' Lolek.
    • +2 (2 voturi)    
      asemanare (Vineri, 13 mai 2016, 21:24)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Da-mi si mie un text in care Basescu vorbeste ca lighioana asta si nu numai acum ci de cand era Prim-Ministru.
  • +57 (63 voturi)    
    Pontache a ramas la fel de penibil (Joi, 12 mai 2016, 22:13)

    Metusala [utilizator]

    Singurul "merit" in treaba de la Deveselu este al SUA care au decis plasarea acolo si executat totul. Ceilalti din Ro sunt doar bagatori de seama si evetual participanti la taierin de panglici. Ce "merite" revendica Ponta? El e piaza-rea la taiat de panglici , cum s-a vazut in cazul autostrazii care s-a surpat si poate de aceea nici n-a fost invitat.
  • -30 (48 voturi)    
    si dece ati omis, (Joi, 12 mai 2016, 22:14)

    victor L [utilizator]

    in titlu, cireasa de pe tort "Victor, cu tot respectul"?
    Asta trebuie repetat, ca sa stim pe cine respecta dl Ciolos.
    • +9 (9 voturi)    
      Ah, unde sunt... (Vineri, 13 mai 2016, 9:56)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ....fineturile reprobabile de odinioara...de tip iliescian: "mai draga"...:))
  • +34 (38 voturi)    
    Când clasa noastră politică (Joi, 12 mai 2016, 22:17)

    comentatordiletant [utilizator]

    (despre care nu s-ar putea spune că... are clasă) va înţelege măcar că într-o democraţie autentică penalii dovediţi sunt nefrecventabili, vom mai putea spera şi la o curăţenie internă...
  • -37 (55 voturi)    
    i-am zăpăcit pe americani (Joi, 12 mai 2016, 22:19)

    Mazeta [utilizator]

    Bruxellezul Cioloș și rusofilul Ponta se bat pe invitațiile Ambasadei, în timp ce Iohannis și Tăriceanu refuză să facă figurație la Deveselu.

    Ca de obicei, liderii românii joacă inteligent, la derută, conștienți că nu se pot opune direct marilor puteri.
    • +10 (14 voturi)    
      am impresia (Vineri, 13 mai 2016, 7:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca "aterizarea" pe gheata a lui putin la recenta "partida" de hochei, vi se datoreaza. tocmai o fi citit vreuna din postari.
      fiti atent la coletele pe care o sa le primiti de la moskva. cine stie ce continut vor avea?
  • +41 (45 voturi)    
    Ciolos, catre Ponta: (Joi, 12 mai 2016, 22:26)

    Miky113 [utilizator]

    Draga Vittore, te las sa termini Canalul Siret-Baragan, in urmatorul mandat cu executare.
    Functia te obliga sa faci ce ai promis, Comarnic -Brasov, si daca nu sa-ti dai demisia.
  • +31 (35 voturi)    
    nu cu oricine.... (Joi, 12 mai 2016, 22:32)

    TRABI [utilizator]

    Ascultati-ma pe mine:...... ponta nu ajungea niciodata la inaugurarea din Deveselu ..... Nu vroiau americanii asa ceva .... este vorba despre altfel de oameni -pentru cine intelege...
    Ce credeti ? ca americanii dau salutul lor sacru in prezenta celor care umbla pe la usile justitiei -pentru fapte grave cum ar fi considerate in tara lor ..?
  • +31 (45 voturi)    
    Avem un adevarat prim ministru. (Joi, 12 mai 2016, 22:53)

    Jos_Iohannis [utilizator]

    Domnule Ciolos, respectele mele.
    Romanii simt ca au, dupa mult timp un adevarat prim ministru.
    Nu un gargaragiu, nu un capitan de nava certaret-bataus-betiv, nu un mafiot patentat, nu un suicidar-numarator-de oua.
    BRAVO Romania, ca am reusit sa aducem asa ceva in fruntea guvernului.
    Mare pacat insa ca nu are majoritate parlamentara. Fara a fi fara pata, e....de foarte departe de 100 de ori mai exemplar decat precedentii.
    Calm si cu rezultate concrete, chiar daca navigheaza printre rechini albi, sper ca romanii sa aiba timp sa se obisnuiasca tu dvs si sa (mai) uite de basisme, pontisme,etc.

    incheind intr-o nota mai populara "bai fratilor, avem un prim ministru, prima-intîia".
    Problema e ca...suntem tara mica si risca sa supere...pe prea multi. Eu zic de pe acuma sa-l aparam cand o veni vremea, caci va veni.
    • -8 (26 voturi)    
      Gata, e destul (Joi, 12 mai 2016, 23:59)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Iohannis

      Deja saracul Ciolos incepe sa aiba usturimi in zona rusinoasa
      • +13 (15 voturi)    
        Realitatea e ca e diferit (Vineri, 13 mai 2016, 7:20)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

        nu numai fata de Ponta, Basescu , Nastase, Blaga, Tariceanu dar si fata de Iohannis care incet , incet se alatura acestui grup de vis. E un tip decent, nu minte, nu ascunde lucruri, nu protejeaza diversi indivzi, nici macar pe proprii ministri cand fac gafe, incearca sa rezolve cat poate dintr-o pozitie ingrata in care se afla. Pacat ca nu are o majoritate in Parlament. Ar fi facut mult mai multe. Si ma ingrozesc cand ma gandesc la cine va veni din toamna cand PSD va castiga tot.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect ! (Vineri, 13 mai 2016, 22:04)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Iohannis

      E un Prim -Ministru ce le sta in gat penalilor din parlament. Acestia se perpelesc cum sa coaca o motiune de cenzura cat de cat credibila. Trebuia aparat Ciolos !
  • +36 (40 voturi)    
    mitocan (Joi, 12 mai 2016, 22:57)

    Ilidia [utilizator]

    Pinochio nu se dezminte. Suparat ca n-a fost invitat, asa ca sa se mai bage-n seama, se poarta ca un mitocan. Ce credeti ca nu stia ca invitatiile le-a facut Ambasada SUA?Stia f. bine, dar a gasit un pretext sa mai dea cu bata-n balta. Daca e asa "viteaz", de ce n-a reprosat acest lucru acesteia ?Nu cumva pt. ca e constient ca "lumea buna" il evita?
  • +29 (33 voturi)    
    nulitatea monta mai graeste? (Joi, 12 mai 2016, 23:01)

    yellowdog [utilizator]

    specific unui mitocan si prost fudul
  • +35 (39 voturi)    
    Vremea talharilor a trecut Pontalache! (Joi, 12 mai 2016, 23:24)

    SkyDan [utilizator]

    A venit vremea oamenilor cu scaun la cap. Ciolos arata clasa si bun simt. Omul e de buna credinta si chiar e capabil.

    Pontalacul a forta consumul, a taiat investitiile si hopa! crestere economica.

    Mergem pe mana ardelenilor moderati. un neamt acum 150 de ani a pus Romania pe traiectoria lumii civilizate.
    • +11 (11 voturi)    
      ...sa nu-l uitam totusi pe CUZA...... (Vineri, 13 mai 2016, 9:27)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      ...el a inceput creerea institutiilor statale moderne, din pacate, in vremurile acelea, el nu putea sa obtina sprijinul puterilor europene........am facut aceasta remarca, fara a dori sa stIrbesc prestigiul lui CAROL I.
  • +36 (40 voturi)    
    Stati linistit domnule Ciolos (Joi, 12 mai 2016, 23:38)

    tudorLeo [utilizator]

    Numele Victor Ponta parca-mi suna cunoscut: nu e papusa aia masculina lipsita de principii si coloana vertebrala care a fost bagat la inaintare de tata-socru? Aha... imi amintesc perfect cine e individul: e ala care copiaza ideile si faptele altora pentru ca mai apoi sa spuna ca sunt ale sale! Mare caracter omul, n-a facut pe dracu nimic decat sa plagieze, sa fure si sa minta cu zambetul pe buze. Ati facut in 6 luni lucruri mult mai bune pentru tara asta decat toti penalii care v-au precedat, asa ca stati linistit, Victoras se baga si el ca chilotii in cautare de 'lumina mediatica'.
    • +20 (24 voturi)    
      monta (Vineri, 13 mai 2016, 2:24)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      de fapt e un fel de hirtie igienica folosita care crede ca inca e curata si vrea sa mai fie folosita o data.
  • +27 (31 voturi)    
    Cine este acest personaj, (Joi, 12 mai 2016, 23:55)

    Cuca [utilizator]

    Ponta, despre care se vorbeste in acest articol. Nu cunosc nici un barbat cu acest nume.
    • +10 (12 voturi)    
      Cum cine? (Vineri, 13 mai 2016, 7:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Un dobitoc care defunctul UL l-au pus prim ministru și care a fost la fel de toxic și nenorocit ca USL-ul.De la UL nu-și mai revin nici PNL nici PSD,iar Ponta este irecuperabil.Face talente de pușcăriaș prevăzând că va ajunge acolo.
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt personaje... (Vineri, 13 mai 2016, 7:33)

    IonescuAl [utilizator]

    ...care au fost trimise de evenimente, propriul caracter si fapte, direct la cosul de gunoi al istoriei. Unii dintre ei incearca sa revina din nou in centrul atentiei, dar tot ce reusesc este sa se acopere de si mai mult de penibil. Aici intra personaje ca Adrian Severin sau Victor Ponta.
  • +9 (11 voturi)    
    ! (Vineri, 13 mai 2016, 7:35)

    Kpriciu [utilizator]

    Ca ești un mincinos si pro rus, se știe deja, dar că ești atât de prost și mai faci si valuri, fă, ponto, nu mi-aș fi imaginat! Ajunge, ești scos din cărți, apuca-te să faci și tu altceva, albanezule! Destul cât ai nenorocit țara asta în 4 ani de guvernare Mafiotă!
  • +10 (12 voturi)    
    piaza rea (Vineri, 13 mai 2016, 8:33)

    revo [utilizator]

    mai Monta, tu trebe sa intelegi un lucru: oamenii aia de la NATO au investit o avere in Deveselu, pur si simplu nu au vrut sa se aleaga praful de ea, la 3 luni de la inaugurare, asa cum s-a intamplat cu autostrada inaugurata de tine. Esti Piaza Rea!
    Pai iti dai seama ce ar insemna sa trebuiasca sa o rada din temelii si s-o faca din nou? Eu stiu ca tie si Tatucului tau v-ar conveni...
    Si stiu si ca ti-ar fi placut sa mai adaugi un selfie in albumul tau, ca altfel nu inteleg ce ai cauta tu la inaugurare, soldat prost ce esti.
  • -2 (2 voturi)    
    Sau? (Vineri, 13 mai 2016, 10:41)

    Pac-pac [utilizator]

    Sau poate americanii nu au vrut sa-i invite pe cei care le-au pus piedici in a construi si operationaliza cat mai grabnic acea baza militara.

    Altfel, e in regula ca nu au aparut pe acolo tot soiul de invivizi cu dosare penale pe rol (exceptie colectionarul imobiliar Iohannis, dar lui n-ai ce-i face) insa totusi cineva de la noi trebuia sa ia lista la verificat si sa spuna bai fratilor, Aurescu de ce nu e pe lista?
  • +4 (6 voturi)    
    cel mai mare merit (Vineri, 13 mai 2016, 15:50)

    Ochiana [utilizator]

    cred ca l-a avut Basescu pentru ca el a fost cu ideea si a insistat pentru asta.
    ceilalati de la Ministerul de externe, apararii, prim ministrii etc - care au fost de-a lungul timpului au dus-o la bun sfarsit.
    Tuturor, mai buni , mai rai, macar au cazut de acord asupra necesitatii acestui scut si nu au pus bete in roate.
    Felicitari tuturor si sper sa fie intr-un ceas bun !
    Desi nu inseamna ca suntem foarte in siguranta datorita acestui scut, doar acest scut este insuficient.
    Am senzatia ca traim cu iluzia ca NATO e scutul nostru fara ca noi sa facem ceva, nimic eventual si sa ne aparam cu 2-3 fregate ruginite
    Poate ar fi bine sa ne trezim
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Ciolos! (Vineri, 13 mai 2016, 17:04)

    ..13 [utilizator]

    A prezentat foarte clar si exact rolul si pozitia RO in aceasta investitie actualul sper ca nu "vremelnicul' Ciolos.

    A fost minunat!
    Multumesc domnule Ciolos!

    P.S:
    Acum o sa moara si mai tare de ciuda Monta?
    La gradul sau de tupeu orice este posibil....