Klaus Iohannis: Liviu Dragnea ar trebui sa se retraga

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2016, 20:52 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis i-a transmis liderului PSD Liviu Dragnea, condamnat vineri la doi ani de inchisoare cu suspendare, ca ar trebui sa se retraga de la sefia partidului. Seful statului  considera ca sanatatea sistemului politic romanesc ar fi afectata de faptul ca unul dintre marile partide ale tarii este condus de "un lider condamnat penal prin sentinta definitiva".

"Liviu Dragnea ar trebui sa se retraga. Pentru sanatatea sistemului politic romanesc, nu este in regula ca un mare partid politic sa fie condus de un lider condamnat penal prin sentinta definitiva. I-am comunicat aceasta opinie.", scrie presedintele pe Facebook.










9831 vizualizari
  • +25 (43 voturi)    
    Uau (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:58)

    mitg [utilizator]

    Ce miracol s-a intamplat de a luat Presedintele atitudine in sfarsit?
    • +11 (23 voturi)    
      Atitudine ar fi fost sa ceara chiar public o (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      initiativa parlamentara care sa modifice in timp util legea pentru ca puscariasii si puscariabilii sa nu poata fi candidati ! Avem 150% intelectuali, doctori honorisi etc etc cat sa umplem toata Europa de primari !! Era previzibil !
      Sa apelezi la "onoarea" lor te descalifica pe tine .Arati ca un autist la opera ...
      • 0 (2 voturi)    
        Bravo președintelui Iohannis! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:26)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Președintele își ține promisiunea de a schimba modul în care se face politică în România. Hai Iohannis!
  • -23 (57 voturi)    
    pai si tu (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:58)

    mavis [anonim]

    asta zice de Dragnea da nu se vede pe el ca a fost condamnat definitiv. Un infractor scoate ochii altui infractor
    • +26 (42 voturi)    
      ia zi (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:39)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      zi-ne si noua in ce proces a fost condamnat si la ce pedeapsa .
    • +24 (40 voturi)    
      nu a fost condamnat (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:47)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Johannis nu a fost condamnat in niic un fel, cu ata mai putin 'definitv'
      Schimba canalul.
      • -16 (28 voturi)    
        pai si ce.. (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 1:13)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ike

        in rom, toti escrocii au fost condamnati....poti sa mi explici si mie cum se face ca are nu stiu cite case...ca prin munca cinstita nu prea cred...dar cum rom e plina de hoti si prosti, e de inteles...neamtul asta , romanizat, a fost parasutat ( si votat de popor in lipsa de alta alternativa mai buna ) de alt partid de penali, pnl ul, care nu e diferit de psd..cind citesc pe internet presa din rom , nu e o zi in care sa nu fie anuntata cel putin o arestare a unui escroc din politica sau administratie...nicaieri in lumea asta nu citesti de atitea arestari a politicienilor ca in rom...asa ca ...hai sic-ir!...un popor de imb-cili...
  • +18 (30 voturi)    
    Asa da, Klause ! (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Bai, dar esti sigur tu ? Ca prea ai reactionat repede. Da, stai, ca pe facebook, nu se vede. E Mahalache, care se dezice de fostii tovarasi. Bun si-asa .
  • -15 (43 voturi)    
    W T F (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:14)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    W T F ?
    Nu ca as fi pro sau contra, DAR TE-AI GASIT TU SA VORBESTI, PENAL LA FEL CONDAMNAT CU CASA CONFISCATA?
    • +20 (38 voturi)    
      vorbesti prostii (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:38)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      spetele difera total . Presedintele nu e suspect si nici condamnat
    • +6 (26 voturi)    
      nu s-a confiscat nimic (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:48)

      Ike [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      nu s-a confiscat nimic, nasol.
      schimba canalul
  • +2 (36 voturi)    
    sfaturi de bine (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:19)

    xanti [utilizator]

    Intre doi oameni cu probleme in justitie.
    Care o avea probleme mai mari?
  • +5 (37 voturi)    
    cum se zice (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:20)

    victor L [utilizator]

    in popol "uite cine vorbeste!"
    Las-o jos, Klaus, ca macane :P
    Daca ei vor sa fie un partid de penali, treaba lor, si rusine justitiei, care are o balanta in felul cum era "ocaua" de pe timpul lui Cuza.
    Banal act administrativ, Klaus.
  • +23 (31 voturi)    
    Dragnea , presedinte de " onoare " PSD ... (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:26)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...asa partid ,asa conducatori !
    Urmeaza Firea ,sa ne spuna cum a facut cariera in televiziunea lui Felix Voiculescu , sau ce relatie de amor a avut cu acesta....!
  • -9 (23 voturi)    
    penal am inteles dar Inert ? (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:46)

    un domn [utilizator]

    cum este Kiwi , adta ce inseamna ?
  • +18 (20 voturi)    
    Nu sunt sigur ca Dragnea a primit mesajul, (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    stiti cumva daca Dragnea sta pe Facebook?
  • -9 (33 voturi)    
    Ar trebui sa se retraga. (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Adevarat. Dar e corect ca Johannis sa ceara acest lucru ? Daca Legea nu-l obliga pe Dragnea sa se retraga, cred ca e treaba PSD-ului sa decida . Nu cred ca a facut bine Johannis ca s-a grabit cu aceasta declaratie. Va fi criticat ca se amesteca in probleme interne ale unu partid. Daca Dragnea era ministru sau prim -ministru, mai mergea. Dar asa? Cred ca este o gafa. Inainte tacea.Si gresea. Acum se grabeste sa vorbeasaca. Si greseste din nou.Din greseala in greseala spre victoria finala?
    • +13 (23 voturi)    
      pai (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:35)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      nu i-a cerut , i-a dat un ''sfat ''
      • +1 (13 voturi)    
        pentru misunel (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 0:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        "Presedintele Klaus Iohannis i-a transmis liderului PSD Liviu Dragnea, condamnat vineri la doi ani de inchisoare cu suspendare, ca ar trebui sa se retraga de la sefia partidului. "
        Intelegem diferit. Nici o suparare.
    • +2 (6 voturi)    
      nu i-a (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      cerut, ca dragnea nu-i subalternul lui.
      doar l-a sfatuit, i-a sugerat.
      cu toate astea, si mie mi s-a parut deplasata interpelarea. de parca psd-ul ar fi partidul de provenienta al lui iohanis.
      • -1 (1 vot)    
        pentru nahir (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 16:31)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Sun convins ca stii ca sunt mai multe feluri de a cere.
        De la cererea cersetorului (" da-mi si mie un leu" ),
        pana la o dispozitie scrisa a sefului.
        Se putea nuanta cuvantul " cerere " pe care l-am folosit. Asa cum eu l-am nuantat cand l-am scris. Se putea intelege ca nu m-am referit la o dispozitie scrisa, imperativa.
        • +2 (2 voturi)    
          Iohannis nu i-a cerut lui Dragnea sa se retraga ! (Duminică, 24 aprilie 2016, 3:02)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Toti cei care despicati firul in patru ignorati intregul mesaj al lui Iohannis din care rezulta ca Presedintele nu i-a "cerut" ci doar a exprimat "o opinie." Case closed !
  • +14 (32 voturi)    
    Mda, a scris presedintele pe facebook (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:34)

    Andradda [utilizator]

    Nu asa dle Johannis.
    In actuala conjunctura, trebuia sa anuntati o conferinta de presa si sa spuneti in fata natiunii ca Dragnea, Piedone, Negoita, Vanghelie, Severin, Basescu...etc, n-ar mai avea ce sa caute in functii de conducere si nici sa mai candideze la primarii sau consilii judetene.
    Asta trebuia sa faceti, sa trageti un semnal, sa aratati romanilor ca inca mai sunteti presedintele Romaniei.
    Nu sa scrieti pe facebook, ca i-ati transmis nustiu cui ca nu e frumos ce face!
    Rusinos, dle Johannis!
    • +9 (15 voturi)    
      hei (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:41)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu e treaba Presedintelui sa spuna cine sa candideze sau nu. E treaba alegatorilor sa nu-i voteze pe aia care sunt penali si nu merita. Din pacate, poporul are minte putzina si va vota in continuare cu penalii. Oricum, cine isi mai face iluzii ca problemele Romaniei se rezolva prin alegeri, trebuie sa mearga la psihiatru.
  • -7 (15 voturi)    
    Alba ca Zapada !!! (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:10)

    Miky113 [utilizator]

    Parca era un partid cu acest nume, sefa partidului era imbracata in alb, nu chiar ca zapada , si canta la microfon; in timp ce adjunctul savura un tzap de bere !

    Unul din pititci e "Mutulica" !

    Noroc Bun ! La exportat know-how spre Sicilia !!!
  • -3 (19 voturi)    
    logica simpla (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:34)

    merace [utilizator]

    Cum sa ii spui copilului tau ca presedintele e primul om al tarii, cand el se dovedeste un afacerist imobiliar condamnat in justitie fiindca s-a dovedit avid de avere?!
  • -10 (22 voturi)    
    iohannis (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:38)

    bobyrou [utilizator]

    ba da prost este asta... habar nu are cand sa vorbeasca. Asta e mai penal ca Dragnea.
  • +3 (9 voturi)    
    poi de ce ? (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:54)

    Scapa cine poate [utilizator]

    Se bazeaza pe voturile celor comdamnati,astia sunt o mare fratie,are vreo suta cincizeci de mii de laicuri dintr-un foc,plus inca pe atata care fac naveta pe la brutarie uzual,nu ai cum sa nu castigi cu asa armata de fani,sa zicem mersi ca nu ne iau la poceala pe strada !
  • +3 (3 voturi)    
    numai sau decit? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 0:05)

    gazuldebasist [utilizator]

    N-ar fi singurul.
  • +1 (7 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 5:42)

    Kpriciu [utilizator]

    Dar tu, imobiliarule, ce-ar trebui să faci?
  • -2 (4 voturi)    
    Sa-i pedepsim la vot ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 7:35)

    tontu [utilizator]

    Noi alegatorii trebuie sa pedepsim PSD-ul la alegeri si sa nu-i votam. Daca vom continua sa votam puscariasi si puscariabili inseamna ca nu credem in justitie, nu credem in democratie si capitalism si vrem restaurarea comunismului!?
  • 0 (8 voturi)    
    Nea Johann,matale ai vazut filmul (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 8:24)

    xrogo [utilizator]

    "Uite cine vorbeste",daca nu l-ai vazut trege-l de pe net si uita-te la el si apoi ofera-ne o monstra din pretioasa ta gandire
  • +2 (8 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 9:48)

    Pac-pac [utilizator]

    Absolut ca Dragnea ar trebui sa-si vada de agricultura la Alexandria (impreuna cu alti penali din poza de familie) DAR cu dl. presedinte cum ramane?
    Are si domnia sa niste case pe care a pus mana prin metode mai putin ortodoxe? Dansul cand se retrage?
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns lui Pac-Pac (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:38)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      „NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE !”, nici dl Dragnea, nici dl IOHANNIS !
      Bine ar fi ca amândoi sa se ia de mana si sa ne paraseasca ! Amândoi ne-au spulberat asteptarile ! Amândoi s-au dovedit a fi certati cu legea !
  • +3 (9 voturi)    
    Greață. (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:09)

    AlinL [utilizator]

    Râde ciob de oală spartă.

    De la stânga la dreapta sînt toți o apă și-un pămînt.