Presedintele Iohannis i-a trimis Regelui Mihai o scrisoare: Va doresc multa sanatate si putere sa treceti peste aceasta grea incercare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2016, 18:54 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis i-a adresat vineri o scrisoare Regelui Mihai, in care ii transmite "multa sanatate si putere sa treceti peste aceasta grea incercare". "Sper sa reveniti cat mai curand in viata publica", afirma seful statului in scrisoare.

"Sire, am primit cu multa ingrijorare vestea privind recentele probleme medicale ale Majestatii Voastre. Va doresc multa sanatate si putere sa treceti peste aceasta grea incercare. Sper sa reveniti cat mai curand in viata publica si sa continuati sa reprezentati si pe mai departe acel simbol fundamental pentru natiunea romana. Imi exprim nadejdea ca Familia Regala va ramane si pe viitor un reper de identitate si solidaritate. Va rog sa primiti omagiul si respectul meu"
, se arata in scrisoarea trimisa de presedintele Klaus Iohannis Regelui Mihai, postata site-ul Familiei Regale.

Regele Mihai este internat de cinci zile intr-o clinica din Elvetia si este intr-o "stare de accentuata slabiciune fizica", a informat vineri Familia Regala. "Majestatea Sa Regele Mihai I se afla internat, de cinci zile incoace, intr-o clinica medicala din Lausanne. Din motive de respect fata de suferinta Majestatii Sale, numele clinicii nu va fi facut public. Regele este intr-o stare de accentuata slabiciune fizica si primeste tratament permanent. Starea sa este, pana in acest moment, stationara si medicii sunt de parere ca evolutia prezinta relativa stabilitate", a precizat sursa citata.




Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
1328 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    oportunism și populism ieftin (Vineri, 4 martie 2016, 19:15)

    Cristian M [utilizator]

    Regele Mihai are 94 de ani și are leucemie și cancer; sunt sanșe destul de mari să se stingă în următoarele săptămâni. Iohannis îi urează 'multă sănătate' și îi dorește să se întoarcă în 'viața publică'.

    Mai bine s-ar îngrijora de copiii internați în spitale, de copiii care se culcă înfometați și de săracii din România.
    • -1 (13 voturi)    
      Zici sa-i adopte Iohannis pe toti (Vineri, 4 martie 2016, 19:27)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Cristian M

      copiii care se culca flamanzi? Parintii nu au nici o responsabilitate? Care e vina lui Iohannis? Nu e si nu a fost prim-ministru, nu e Presedinte jucator, iar cand a ajuns in functia de Presedinte sistemul sanitar era deja distrus. Si nu numai sistemul sanitar.
      Cat despre Regele Mihai, ii doresc si eu sanatate maxima. Nu mor caii cand vor cainii.
    • +2 (16 voturi)    
      De acord (Vineri, 4 martie 2016, 19:50)

      Merci [utilizator] i-a raspuns lui Cristian M

      definitiv nu merita atata importanta....sunt altele mult si mult mai imortante....Cat despre Tradator , nu are decat sa crape departe de tara si de neam acolo unde a stat si a trait bine mersi atata timp. Romania nu va uita niciodata cum si-a negociat abdicarea si pe mana cui ne-a lasat.
      • +4 (10 voturi)    
        ha (Vineri, 4 martie 2016, 20:22)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Merci

        Cand bunicii tai cautau grupul sanitar prin fundul curtzii, Regele Mihai lua decizii de viata si de moarte pentru poporul roman, la o varsta cand multi din "barbatii" internetului tremura de bucurie la aparitia unui nou clip cu Crudutza sau Plugaru. Nu esti tu in masura sa judeci ce s-a intamplat atunci. Stai cuminte in banca ta.
    • +5 (5 voturi)    
      Iohannis: (Vineri, 4 martie 2016, 20:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cristian M

      Întrebat dacă este mulţumit de modul în care Guvernul, autorităţile au gestionat criza legată de copii din Argeş, preşedintele a spus că în acest moment este prematur să dea un răspuns ultimativ.
      "Mă preocupă, mă interesează şi urmăresc cu atenţie şi recunosc cu un pic de îngrijorare evoluţia", a precizat Iohannis.
      "Sire, am primit cu multa ingrijorare vestea privind recentele probleme medicale ale Majestatii Voastre.
    • +2 (6 voturi)    
      sanse mici (Vineri, 4 martie 2016, 20:14)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian M

      Daca Regele Mihai isi revine din chestia asta la 95 de ani, am avea de-a face cu un miracol si dl. Iohannis ar trebui sa se dea la o parte, sa il lase pe Rege sef al statului pentru ca in mod sigur ne va duce spre lumina. Altceva in afara de asta e populism ieftin.
      Mie imi pare rau, ca speram sa moara Iliescu inaintea lui.
      • +1 (1 vot)    
        "sa se dea la o parte"? (Vineri, 4 martie 2016, 21:19)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Presedintele Romaniei a depus un juramant in fata Parlamentului sa respecte CONSTUTUTIA.
        Romania este REPUBLICA
        "sa se dea la o parte, sa il lase pe Rege sef al statului" pentru presedinte reprezinta INALTA TRADARE
  • +2 (12 voturi)    
    klaus (Vineri, 4 martie 2016, 19:30)

    niente [utilizator]

    Probabil nu asta e cel mai bun moment,, insa nu pot sa ma abtin si intreb, retoric: cum ar fi daca Mr. Klaus ar trimite o scrisoare catre Majestatatea Sa sau catre familia regala, si-atat! Fara s-o mai publice nicaieri, zero facebook, etc. Liniste totala. Am putea sa aflam mai tarziu (sau niciodata) de la insusi Regele sau de la cineva din familie si cred ca gestul ar fi astfel apreciat. Am intelege ca urarile sunt sincere, din inima, dezinteresate.
  • +2 (10 voturi)    
    Mostenirea tradarii (Vineri, 4 martie 2016, 19:39)

    da capo [utilizator]

    Regele este intr-un moment dificil, mi-e teama ca si-a tradat sustinatorii de o viata pentru restituirea unor proprietati de care nu apuca sa se bucure, le lasa familiei Duda. Sistemul pesedist este bucuros sa vada un Rege infrant si corupt care lasa o beizadea de partid ca Print Consort si o doamna Duda confuza si incapabila sa vorbeasca corect limba romana ca custode al Coroanei. Monarhia bine dresata si la cheremul partidului a fost ceea ce si-au dorit. Ce infrangere rusinoasa !
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Vineri, 4 martie 2016, 20:23)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui da capo

      Duda va fi celibatar in 2017, misiunea lui pe langa Casa Regala fiind incheiata.
  • +1 (11 voturi)    
    poate iese si base (Vineri, 4 martie 2016, 19:47)

    nash pandelica [utilizator]

    cu niste scuze.
    inainte sa moara...
    • -1 (7 voturi)    
      Scuze pentru ce (Vineri, 4 martie 2016, 20:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si pentru cine?
      • +1 (3 voturi)    
        stie el (Vineri, 4 martie 2016, 21:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ...
    • +2 (2 voturi)    
      base (Vineri, 4 martie 2016, 20:24)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Basescu il va vizita pe Prince Paul la vorbitor.
  • +4 (4 voturi)    
    klaus klaus (Vineri, 4 martie 2016, 19:57)

    niente [utilizator]

    Nu-mi bagam pixul, dar pe langa falsele urari si intentia clara de-a castiga doua-trei vieti si niste munitie, paragraful 3 suna cam asa: "Astia care va dati urmasii Regelui, acu ca moshu-i pe duca, sa nu v-aud cu pretentii, ca destul v-am suportat!"
    Zici ca le scrie in viteza, sa nu i-o ia careva inainte. Parca-l vad cu aratatorul pe mouse si cu o unghie-n dinti. S-o trimit, sa n-o trimit ... Apas ca iar raman ultimul!
  • +1 (9 voturi)    
    Iarasi inadecvat,bietul KiWI (Vineri, 4 martie 2016, 20:06)

    Plagarus [utilizator]

    Mesajul asta era pregatit pt. tov Iliescu,dar MihaLAKE a gresit adrisantul ?
    Momentelor grele de sanatate ale Regelui Mihai,impun doar o tacere pioasa,fara mesaje clisee,ornate stupid si inutil.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce teatru (Vineri, 4 martie 2016, 23:36)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ieftin...:(
  • -1 (3 voturi)    
    Ca (Sâmbătă, 5 martie 2016, 0:28)

    xolv [utilizator]

    de la bibelou la bibelou.