Regele Mihai este internat de cinci zile intr-o clinica din Elvetia si se afla "intr-o stare de accentuata slabiciune fizica"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2016, 11:20 Actualitate | Esenţial

Regele Mihai
Foto: Casa Regala
Regele Mihai este internat intr-o clinica din Elvetia si este intr-o "stare de accentuata slabiciune fizica", informeaza Familia Regala.

"Buletin de sanatate a Regelui Mihai I

Majestatea Sa Regele Mihai I se afla internat, de cinci zile incoace, intr-o clinica medicala din Lausanne. Din motive de respect fata de suferinta Majestatii Sale, numele clinicii nu va fi facut public.  

Regele este intr-o stare de accentuata slabiciune fizica si primeste tratament permanent. Starea sa este, pana in acest moment, stationara si medicii sunt de parere ca evolutia prezinta relativa stabilitate.  

Regina Ana se afla in resedinta privata din Elvetia si a fost informata de Custodele Coroanei despre spitalizarea Regelui Mihai. Regina este intr-o stare de sanatate stabila si urmeaza un tratament obisnuit varstei Majestatii Sale.  

Margareta, Custodele Coroanei si Principele Radu vad in fiecare zi pe Majestatile Lor si raman in continuare in Elvetia, alaturi de Rege si Regina.  

Principesele Romaniei, fiicele Majestatilor Lor, vor programa in zilele care urmeaza deplasari in Elvetia pentru a-si vedea parintii. Ele sunt zilnic in legatura cu familia si urmaresc, cu tristete si cu speranta, evolutia starii de sanatate a tatalui lor.  

Custodele Coroanei multumeste tuturor celor care au avut generozitatea de a trimite mesaje de incurajare Regelui Mihai si Reginei Ana. 

Familia Regala este miscata de profunzimea simtamintelor oamenilor fata de Rege si Coroana, precum si de decenta si respectul cu care mass-media a reflectat tristul si ingrijoratorul eveniment."


Citeste mai multe despre   











VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
7607 vizualizari
  • -11 (35 voturi)    
    ex (Vineri, 4 martie 2016, 11:25)

    dum_i [utilizator]

    Ex-regele, conform propriilor spuse. Sau ex-ex-regele, dupa abdicarea din 45 si retragerea de acum 2 zile.

    Sau "regele" e numele de familie?
    • +3 (29 voturi)    
      REGELE (Vineri, 4 martie 2016, 12:06)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Un rege este Rege de la ungere pentru totdeauna!

      Majestatea Sa Regele Mihai I este Regele romanilor. Dumnezeu sa-L ocroteasca.

      Mai presus de titlu in sine este un simbol sfant. Dar asta nu poate fi inteles de bolsevici, comunisti si descendentii lor prea inculti si ignoranti.
      • -5 (19 voturi)    
        bag-o pe aia (Vineri, 4 martie 2016, 12:59)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        cu unsul lui Dumnezeu!!
        sa ne umplem de respect!!

        nu uita sa bagi in categoria bolsevicilor, comunistilor si descendentilor bla-bla si pe francezi, nemti, italieni, austrieci tari care s-au bucurat muuuulta vreme de tot felul de regi pana cand au ajuns republici de atat bine.

        si pe americani desigur :)
        • +1 (7 voturi)    
          las' ca (Vineri, 4 martie 2016, 13:28)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          din cand nu ma e regi, maica, o duceti bine, datorita alesilor pe care'i votati cu buna stiinta, de la 1946.
          votati soarele si trandafirii ! pe toti trei...
          nu va trebuie uns, aveti ...tuns.
        • +3 (9 voturi)    
          Nu uita (Vineri, 4 martie 2016, 14:08)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          Suedia, Norvegia, Danemarca, Olanda, Marea Britanie care o duc teribil de rau si abia mai stau sa treaca la republici populare, sau sovietice.
          • +1 (1 vot)    
            sa nu mai vorbim (Vineri, 4 martie 2016, 17:30)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            de imperiul de la soare rasare.
            vai de ei, saracii !
            dece or fi asa de prosti si nu'l forteaza pe mikado sa abdice ?!
            nema comunisti, p'acolo.

            in iugoslavia, grecia si italia, monarhii au fost alungati de comunistii locali.

            la bulgari si la noi nu era cazul, daca nu ne..eliberau sovieticii. :)
            toti comunistii romani nu ummpleau clubul de la grivita.....
            pecereaua lui ilici n'avea mai multi membrii decat partidul lui felix.

            da noi, republicani, de ! si francofoni....
      • -3 (7 voturi)    
        Cavalerul ordinului Pobeda (Vineri, 4 martie 2016, 13:35)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Ai uitat sa mentionezi o distinctie de frunte: cea de cavaler al ordinului Pobeda (Victoria), distinctie oferita de Stalin.

        Cum crezi, i-a fost data pentru sacrificarea prizonierilor romani, a basarabenilor sau pentru toata Romania?
        • +5 (5 voturi)    
          Ordinul Victoriei (Pobeda) (Vineri, 4 martie 2016, 16:29)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

          a fost cea mai înaltă decorație militară a Uniunii Sovietice, și unul dintre cele mai rare ordine din lume. Ordinul a fost acordat pentru „o operațiune încununată de succes în cadrul unuia sau mai multor fronturi și care a avut ca rezultat o schimbare radicală a situației în favoarea Armatei Roșii”. Ordinul Pobeda a fost acordat doar de 20 de ori la 12 lideri sovietici și cinci străini, unuia dintre ei fiindu-i retras mai târziu.
          Străini decorați:
          Dwight D. Eisenhower
          Bernard Montgomery
          Josip Broz Tito
          Michał Rola-Żymierski
          Mihai I al României
      • -1 (7 voturi)    
        Oare regalisti sunt chiar atat de inculti sau (Vineri, 4 martie 2016, 16:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        disperarea lor este atat de mare de a ajunge la ciolan? Ei nu stiu ca intr-o tara exista cetateni cu solide convingeri republicane.
        Sau te pomenesti ca nu sunt decat niste amarati de corupti care spera ca o bulversare pe tema monarhiei ii poate indeparta de DNA?
        Interesanta porecla: Vaka
    • +11 (27 voturi)    
      ex? (Vineri, 4 martie 2016, 12:17)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cand vorbim de sefi de state pastram apelativul chiar daca respectivul nu mai este in functie.Nu spui ex regele Carol 1 sau Ex regele Ferdinand,ex regina Victoria nici ex presedintele Clinton,Bush,Reagan,Basescu,Constantinescu,Sarcozy etc. Ca voi comunistii nu aveti notiunile de politete si cutuma internationala tine de lipsa de cultura tipic bolsevica.
      • -2 (14 voturi)    
        . (Vineri, 4 martie 2016, 12:39)

        Tomato [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Nu si cand statul nu mai exista. Pe Otto Habsburg nu l-a numit nimeni rege in Austria federala.
        • +5 (7 voturi)    
          Otto (Vineri, 4 martie 2016, 13:23)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

          Otto von Habsburg nu a fost niciodata rege.Ultimul suveran austroungar a fost Carol de Habsburg.Otto a fost ultimul "print mostenitor" si a fost numit "printul Otto von Habsburg".
          • -1 (5 voturi)    
            . (Vineri, 4 martie 2016, 14:50)

            Tomato [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            Ungaria a fost regat pana-n 1946, a carui rege in teorie trebuia sa fie Otto. In practica a fost Horthy.
            • +3 (3 voturi)    
              teorie si practica (Vineri, 4 martie 2016, 15:33)

              grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

              ultimul rege al Ungariei a fost acelasi Carol (cunoscut sub numele de Carol al 4-lea).Ca Otto ar fi trebuit sau nu sa fie rege e irelevant cata vreme nu a fost incoronat niciodata,deci nu are de unde sa primeasca titulatura.
        • +5 (7 voturi)    
          cand spui (Vineri, 4 martie 2016, 14:14)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

          Mircea cel Batran, spui automat si Domnitorul Tarii Romanesti, desi acel stat nu mai exista.
          • -2 (6 voturi)    
            . (Vineri, 4 martie 2016, 14:54)

            Tomato [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Pentru ca in timpul vietii respectivului statul a existat in forma respectiva. Regele Ferdinand, Carol, Decebal & co. Regatul Romaniei nu mai exista, implicit nici regele.

            Regele EdwardVIII cand a abdicat ( intr-o tara care inca este regat ), a primit titlul de Duce.
      • -2 (6 voturi)    
        apelativul este "fostul presedinte" (Vineri, 4 martie 2016, 13:26)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        nu presedinte. Numai B1TV ii mai spune lui basescu "presedinte"
        • +4 (6 voturi)    
          apelativ (Vineri, 4 martie 2016, 15:37)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          spuneti-le la americani de ex presedintele Washington sau de ex presedintele Lincoln sa vedeti ce fericiti vor fi si cum va vor umple de glorie ...
          • -1 (5 voturi)    
            nu este asa si n-are nicio legatura (Vineri, 4 martie 2016, 16:14)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            daca spui cum zici tu, te interneaza intr un ospiciu si iti spun ca Obama este presedinte acum.
            Ex-presedintele a pierdut intr un vot democratic. Regele a ABDICAT, adica si a dat demisia si, una peste alta, tara nu mai este monarhie.
      • +3 (5 voturi)    
        Aveți dreptate! (Vineri, 4 martie 2016, 15:36)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Lipsă de cultură, de bun simț și de bună creștere...
      • -4 (6 voturi)    
        Cîtă vreme ... (Vineri, 4 martie 2016, 15:49)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        ... respectivul individ trăieşte, este denumit "fost rege" / "fost preşedinte". După ce moare, se revine la titulatura de rege / preşedinte, pentru că nu mai pot apărea confuzii.
    • -1 (7 voturi)    
      Regele e titlul nobiliar. (Vineri, 4 martie 2016, 14:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Numai Dumnezeu il poate lua. Functia de cap al tarii este vremelnica si supusa abdicarii. E vorba insa de noblete, educatie, respect ceea ce un troll inept ca tine nu are de unde sa aiba habar daca nu a auzit decat de tar si secretar pcus.
    • 0 (6 voturi)    
      se vede (Vineri, 4 martie 2016, 14:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ca esti paralel cu scoala.
      daca Regele Mihai a abdicat in 1945, eu sunt popa franciscan. si nu sunt.
  • -11 (21 voturi)    
    paradoxal, vom avea printi fara rege... (Vineri, 4 martie 2016, 11:51)

    jackalphonse [utilizator]

    Avem deja rege fara regat, rege dupa abdicare. Numai in Romania este posibil. Vorba lui @dum_i, "rege" o fi numele lui de familie?
    Daca moare "regele abdicat" Mihai (repet, a abdicat in favoarea rusilor, deci nu mai este rege), o sa avem printi fara rege. Nu poti sa "inscaunezi" un rege fara tara. sau poti? Depinde ce mai vrei sa le retrocedezi.
    • +2 (8 voturi)    
      Din pacate nu avem si nobili (Vineri, 4 martie 2016, 14:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ci doar cocalari ce nu cunosc nici macar rudimente de istorie a Romaniei si isi dau cu parerea.
      • -2 (6 voturi)    
        spune mi ce il face "rege"? (Vineri, 4 martie 2016, 16:15)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Pe un rege abdicat intr o tara care nu mai este monarhie? Abia astept revelatia ta intelectuala.
  • -1 (5 voturi)    
    Ne bucuram ca i-a apucat respectul (Vineri, 4 martie 2016, 12:44)

    Sparafucile [utilizator]

    Si ca din acel respect adinc nu ne deconspira numele clinicii unde este internat Regele Mihai . Dar ar fi fost mai nimerit sa sufere de criza asta de respect in urma cu vreo doua zile , cind ne-au deconspirat ca Regele a fost operat de cancer cu metastaze . Se vede deci ca respectul se dezvolta greu dar extrem de temeinic . E greu pina incepe caci apoi nu-l mai poti opri .
    • +3 (5 voturi)    
      da mai draga (Vineri, 4 martie 2016, 13:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ca asta ii mai lipsea bietului om, buluc de microfoane, la usa spitalului.
      si fatuci care sa intrebe intrebari istete: va simtiti bine ? da dece suferiti ? ....
    • +2 (4 voturi)    
      Sanatate! (Vineri, 4 martie 2016, 13:33)

      GOG [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      .
  • -8 (18 voturi)    
    Regele cui ? (Vineri, 4 martie 2016, 13:14)

    Merci [utilizator]

    Ce eu nu inteleg este cum de individul asta e numit rege din moment de a abdicat si renuntat la tot.
    Cum de primeste asta inapoi terenuri paduri si palate cand oricum e putred de bogat.....Asta e un snapan la fel ca toata gasca lui si-l doare undeva de Romani.
    I-si merita soarta.
    • +3 (7 voturi)    
      vezi ca ... (Vineri, 4 martie 2016, 15:40)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Merci

      ... ai uitat de "trenurile cu aur si tablouri" si de restul povestilor vanatoresti cu pesti cu care te-au indoctrinat iliescu si ai lui,care nu-i asa sunt mari iubitori de tara ...
      • 0 (6 voturi)    
        adevar (Vineri, 4 martie 2016, 18:12)

        Merci [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        daca crezi ca dupa abdicare individul asta impreuna cu suita au plecat cu mana-n fund , atunci traiesi in alta dimensiune.Asta a plecat cu tot ce a putut sa incarce intr-un tren , aur tablouri bonuri valorice , carti , etc.....si astea nu sunt povesti. Iar in Anglia , Portugalia si Elvetia a facut afaceri si s-a imbogatit.Dupa caderea comunismului unde desigur nu are nici o cotributie vine in Romania cu declaratii de dragoste eterna si isi cere ex-proprietatile inapoi. Ce patriot e asta ? Ce Rege e asta? .....e la fel ca ta-su...un tradator cu rang de rege! Sper ca istoria sa il judece la adevarata lui valoare adica...Tradator de tara si de neam.
  • -3 (7 voturi)    
    se pare (Vineri, 4 martie 2016, 13:40)

    garibaldi [utilizator]

    Ca mai are ceva bani din trenul ala plin cu aur cu care a fugit ca un las.
  • -3 (3 voturi)    
    Eveniment neplacut (Vineri, 4 martie 2016, 13:47)

    EugeniaIonescu [anonim]

    Desi nu pot spune ca sunt incantata excesiv de modul de redactare a articolului, totusi se discuta un eveniment urat, sumbru chiar. Indiferent de activitatea politica a acestuia, vesti despre posibila moarte (si in timpul cel mai scurt) nu e tocmai un motiv de bucurie.

    Desigur, este un pic dificil sa suferi prea mult pentru o persoana a carui viata a constitutit doar lux si bogatie. Insa sfarsitul regelui Mihai e acelasi ca a oricaruia, chiar daca e internat intr-o clinica in Elvetia.

    In orice caz, nu prea inteleg faza cu respectul. Adica cum putea mass-media sa trateze ne-respectous acest subiect? Sa ce? Sa faca pancarde amuzante cum moare omul sau..