Traian Basescu: Nu am luat inca o decizie privind candidatura mea la Primaria Capitalei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2016, 23:31 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Presedintele Miscarii Populare, Traian Basescu, a declarat duminica seara, la B1 Tv, ca nu a luat inca o decizie in privinta unei eventuale candidaturi la functia de primar general al Capitalei, intrucat se gandeste ca ar putea exista o contradictie cu faptul ca promoveaza MP ca pe un partid nou. 

"Nu exista inca o decizie luata in acest sens. Nici a mea, nici a partidului (...)Va pot spune unde este cea mai mare retinere pe care eu o am. Discutam de crearea unui partid nou. Cu oameni mai noi, nu neaparat nascuti acum, chiar daca au unii 60 de ani, (...). Sigur ca va participa la alegeri, dar e prima data cand e in politica, adica niste fete mai noi, chiar daca nu cu experienta zero - ca politica inseamna si experienta de viata, nu numai tinerete. Deci, in conditiile in care vorbim de un partid nou, ma intreb cat de contradictorie ar fi prezenta intr-o competitie electorala", a declarat Traian Basescu, intrebat daca va candida la functia de primar general al Capitalei, potrivit Agerpres. 

Presedintele Miscarii Populare a amintit ca a fost primar al Bucurestiului si a spus ca marea problema a Capitalei este impartirea bugetului in sapte: "Cangrena Bucurestiului o reprezinta cele sapte bugete pe care le are Capitala, un buget al Primariei Capitalei si alte sase la sectoare. (...) Marea problema a Capitalei este o ticalosie facuta de Adrian Nastase, neintelegand ca un oras este mai important decat batalia cu mine, cand a dat o ordonanta de urgenta prin care bugetul Primariei Capitalei se disipa in sapte bugete. (...) In conditiile in care Capitala are de asigurat serviciile vitale ale Bucurestiului - incalzire, apa, transport, repararea magistralelor rutiere principale, spitalele - (...)sa muti la Sectoare 50% din bugetul Primariei Capitalei este o crima. Primarii de sector, sigur, de asta au bani de panselute."

Traian Basescu mai spune ca aceste bugete ar trebui unificate la Consiliul General al Capitalei, el a mentionat ca acesta a fost unul dintre obiectivele sale ca presedinte: "Va pot spune ca a fost unul din obiectivele mele si cand eram presedinte si nu am reusit din cauza a doi primari de sector pe care-i avea PDL-ul, ii avea pe Negoita (Liviu Negoita - n.r.) la 3 si pe Poteras la 6. S-a opus si Emil (Boc - n.r.), a fost mai slab decat trebuia sa fie. In mod normal, bugetele de sectoare trebuie date de Consiliul General. Consiliul General spune: din atributiunile mele ca si primarie mare a Capitalei am de facut de asta, iar voi - care aveti si voi de facut parcuri de sector, parculete, aveti de ingrijit curtea scolii, aveti de facut asta - ai buget atat, votat de Consiliul General, (...) iar restul trebuie concentrat pe ce e de facut in Bucuresti", a declarat Basescu, dand ca exemplu faptul ca in Bucuresti este nevoie de zeci de pasaje subterane si parcari, investitii care necesita fonduri importante."











1668 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    GATA base - RAMAI bUNIC (Duminică, 7 februarie 2016, 23:46)

    un domn [utilizator]

    eL iNSUSI E GATA..CEDEAZA SI TU !
  • +2 (8 voturi)    
    mda, dupa razboi... (Luni, 8 februarie 2016, 0:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ca presedinte, 10 ani nu ai reusit sa impui reformarea administrativ-financiara a Bucurestiului, nici cand ai avut "consiliu"- recte PDL majoritar si primari PDListi. De ce? Pt ca aveau nevoie sa fure, inclusiv pt "partid" si tu, Basescule, stiai asta, via SRI, DNA etc, ca doar de aia erai "cel mai informat om din tara" si stiai inclusiv ce barfea Saftoiu la telefon despre tine si Nutzi, nu?
    Daca i-ai lasat in pace sa fure, a fost pt ca asa ti-a convenit, nu veni acum, cand esti la cutite cu PDListii sa spui ca de aia nu ai reusit, ca s-au opus!
    Si acum ce, crezi ca mai avem nevoie de tine la PMB? Sa intelegem ca mai sunt inca drepturi litigioase , terenuri de retrocedat etc si despagubiri de platit via ANRP pt gastile patronate de tine si apropiatii tai?
    Ce e aia ca Bucurestiul are nevoie de multe pasaje si parcari? Cu parcarile mai inteleg, dar mai usor cu pasajele, mai degraba avem nevoie de infrastructura in jurul Bucurestiului si transport public atractiv si eficient si cumva rarite masinile in oras, nu de mai mult trafic avem nevoie, ci de mai putin si mai putine masini prin centru si pe strazi! Numai din ideea asta si deja nu vad ce sa cauti la Primaria Bucurestiului!
  • -4 (8 voturi)    
    milogul tot milog rămâne (Luni, 8 februarie 2016, 0:37)

    zizin [utilizator]

    Se întâmpla acum 11 ani: Aflând că Palatul Cotroceni are cramă, dar n-are cu ce să o umple, președintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, i-a facut cadou lui Băsescu 11.000 de sticle cu vin. Aflat la Chișinău, în ianuarie 2005, proaspătul președinte Băsescu a vizitat, printre altele, cramele care adăpostesc celebrele vinuri moldovenești. Întrebat de omologul său de peste Prut dacă la Cotroceni există cramă, Băsescu a aflat la rândul lui, de la un funcționar de la Protocol, că în palat se află renumitele Pivnițe Domnești, vechi de peste 250 de ani.
  • +2 (6 voturi)    
    mai are bani Nutzi? (Luni, 8 februarie 2016, 2:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    caci observ ca toti care critica -obiectiv- iau o gramada de minusuri. Deci Nuti & comp mai dispun de fonduri pt platit postaci!? Sau va plateste Base direct acum? Uite tocmai de aia nu va fi ales primar! visati voi linistiti in continuare.
  • +3 (3 voturi)    
    iar? (Luni, 8 februarie 2016, 9:41)

    Nuzic [utilizator]

    hai, mai lasa-ne
  • +2 (2 voturi)    
    e clar, Basescu candideaza (Luni, 8 februarie 2016, 10:12)

    bancher [utilizator]

    Dar sa vedem cine il mai voteaza.
    Eu unul nu cunosc personal pe cineva care sa spuna ca mai voteaza cu Basescu...cum aduc vorba de Basescu, toti se pun pe injurat (indiferent de studii si clasa sociala)...Asta spune multe despre populismul unui om, care crede ca inca detine puterea pe care o avea in 2004.
    • +1 (1 vot)    
      Pana la urma va renunta... (Luni, 8 februarie 2016, 11:56)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Va "renunta" sa candideze, nu ca n-ar vrea, dar....strugurii sunt prea acri cand stii ca nu ajungi la ei.
  • -1 (1 vot)    
    Hm (Luni, 8 februarie 2016, 11:35)

    _CK_ [utilizator]

    Dintre Bușoi, Firea și Băsescu ce aș putea alege ? Probabil că l-aș vota pe Băsescu.
    • 0 (0 voturi)    
      toti 3 sunt catastrofe (Luni, 8 februarie 2016, 13:39)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      singura diferenta e ca Base e ceva mai priceput la administratie (are experienta in ministere, primarie, presedintie) si la politica si e bataios. Altfel, tinand cont ce retele a patronat ca presedinte (ANRP, Nutzi etc)...e la fel de nociv,
      Preferam totusi un candidat independent, cat de cat competent si onest. ND inca nu a confirmat, asteptam...