Nicusor Dan: Legea finantarii partidelor si campaniilor favorizeaza vechile partide. Este inadmisibil sa nu poti colecta fonduri prin SMS

de C. Ivanov     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2016, 14:14 Actualitate | Politic

Nicusor Dan lansare USB
Foto: Facebook
Legea finantarii partidelor si campaniilor 113/2015 a adus atat schimbari pozitive cat si schimbari nedemocratice care ingreuneaza accesul noilor veniti in politica, a declarat Nicusor Dan, presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul. Acesta spune ca este inadmisibil sa nu poti colecta fonduri prin SMS sau printr-o forma simpla de donatii online in conditiile in care acest lucru este posibil in Statele Unite si in Europa Occidentala.

"Donatiile prin SMS sunt interzise, iar donatiile online sunt imposibile in practica. Legea prevede, iar Normele instituie o procedura birocratica complexa pentru verificarea identitatii donatorului, indiferent de suma donata. Pentru a dona 5 lei online donatorul trebuie sa completeze un formular si o declaratie pe propria raspundere si sa le scaneze impreuna cu cartea de identitate, o procedura lunga pe care putini o vor face. E inadmisibil ca in campania electorala, cand oamenii sunt preocupati de alegeri si sunt dispusi sa doneze pentru un partid nou, sa nu putem primi donatii in numele partidului. Ca de obicei, vechile partide au avut grija sa puna cat mai multe obstacole pentru noii veniti in politica, in speranta de a-si pastra monopolul", a declarat Nicusor Dan, presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul.

De asemenea, Legea finantarii impiedica practic partidele sa colecteze fonduri in campania electorala, spune Nicusor Dan.

"Pentru Bucuresti, partidele pot contribui cu doar 3% din cheltuielile campaniei, in vreme ce candidatii trebuie sa contribuie cu 97%. In loc de o campanie de strangere de fonduri, un partid din Bucuresti trebuie sa desfasoare 280 de campanii de strangere de fonduri, cate una pentru fiecare candidat, cu contabilitate separata pentru fiecare candidat. Cele doua aspecte au fost aduse in vedere Autoritatii Electorale Permanente la dezbaterea publica din august 2015. Autoritatea Electorala Permanenta nu a tinut cont de observatii, iar Guvernul a aprobat ieri Normele metodologice in forma propusa de aceasta", explica acesta.

Principalele schimbari pozitive sunt limitarea publicitatii stradale si restituirea de catre stat a cheltuielilor de campanie pentru partidele care realizeaza cel putin 3% intr-un judet, concluzioneaza Nicusor Dan.

Reactia vine dupa ce Guvernul a adoptat miercuri Normele metodologice la Legea finantarii partidelor politice si a campaniilor electorale.












Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Suparat ca educatoarea i-a batut copilul, un barbat din Galati si-a facut singur dreptate. Ce i-a facut femeii, la gradinita

Incident grav intr-o gradinita din Galati. Suparat ca a aflat ca educatoarea i-a agresat copilul, un tata a vrut sa ii dea o lectie femeii.
1683 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    guvern reformist? (Joi, 14 ianuarie 2016, 14:31)

    Eugenn [utilizator]

    nicidecum...
  • -1 (11 voturi)    
    i-auzi brau' trece rau' (Joi, 14 ianuarie 2016, 14:43)

    dura lex sed lex [anonim]

    ete na

    "Pentru a dona 5 lei online donatorul trebuie sa completeze un formular si o declaratie pe propria raspundere si sa le scaneze impreuna cu cartea de identitate, o procedura lunga pe care putini o vor face."

    de unde ai scos-o si pe asta ca e grea procedura?
    cum ar trebui facut altfel?

    cum faceau miki spaga si cozmanca atunci cand bunica era fata mare ?
    • -5 (7 voturi)    
      Hai lasa-ma (Joi, 14 ianuarie 2016, 15:23)

      sile [anonim] i-a raspuns lui dura lex sed lex

      Ca sa donezi 5 lei online, trebuie sa-i scoti dintr-un cont. Deci la un control pe stabileste cine si cum a donat usor si fara sa fie nevoie de declaratia pe propria raspundere.
      In schimb declaratia poate fi folosita impotriva candidatului in mai multe moduri. De exemplu daca vrei sa faultezi un candidat, dupa 6, 9, 12 luni vii sa-l iei la puricat. Si daca, Doamne fereste, a ratacit 2-3 declaratii, conform legii poate fi sanctionat. Daca s-a si ales, umpli presa de titluri gen "Primarul X nu poate justifica toti banii din campania electorala". Si l-ai terminat.

      Sincer eu nu-mi amintesc de vreun caz de pe vremea de care amintesti in care problema sa fi fost un transfer bancar. Tocmai banii rulati in afara bancilor au fost problema.

      Oricum, o sa donez pentru Nicusor Dan si o sa completez si declaratiile alea numai asa, de-al naibii.
      • +6 (6 voturi)    
        pai completeaza-le (Joi, 14 ianuarie 2016, 16:01)

        dura lex sed lex [anonim] i-a raspuns lui sile

        asta spuneam si eu, nu trebuia sa tastezi 12 randuri de nonsensuri...

        fa-o repede, nu mai sta pe ganduri.
        sa nu fie coada la scanner. sa te trezesti de dimineata sa prinzi liber, vezi.
      • 0 (2 voturi)    
        Gresit! (Joi, 14 ianuarie 2016, 17:41)

        Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Poti dona foarte bine prin sms si plata se va face din factura telefonica, nu e nici o noutate!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu in Romania! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:38)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

          Noi avem alte legi!
  • +1 (9 voturi)    
    E inadmisibil sa nu se permita (Joi, 14 ianuarie 2016, 14:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Fraude si finantari subterane ! ;-))) Cine doreste cu adevarat sa finanteze un candidat completeaza un formular. Pana la urma criterii serioase de urmarire a sursei banilor din politica nu sunt menite decat sa favorizeze populatia nu politicienii. Nicusor mai are de crescut pana la Niculae. Pe moment ne inunda cu interventii infantile.
    • 0 (2 voturi)    
      Nicusor Dan crede ca toti stiu matematica.. (Joi, 14 ianuarie 2016, 18:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      omul trebuia sa va explice mai clar, in propozitii scurte, folosind cuvinte simple:
      la alegeri se va candida pentru 6 primarii de sector si una generala. partidele isi inscriu candidatii pentru posturile de primar si consilieri. 6 consilii de primarii de sector + 1 CGMB + 7 primari. la consilii nu pui un singur candidat.. doar CGMB are 54 de consilieri!.. fara o majoritate in consiliu, primarul nu poate face prea multe.
      deci ce faci cu finantarea? completezi cate un formular pentru fiecare candidat? sute de formulare? sau sustii doar unul, cel mai notoriu, cu riscul ca ceilalti sa ramana in umbra si sa pierzi alegerile?

      ar mai fi o solutie. pentru cei care nu au bani si au timp. sau au si una si alta... voluntariat! banii aia nu vor aduce niciodata voturi cat aduc voluntarii. voluntariatul la alegeri este principala metode de implicare activa in viata politica in majoritatea democratiilor occidentale. macar 2 ore pe saptaman daca puteti sa va puneti insigna si ridicati pancarta cu "Votati Nicusor Dan" (sau dottore Ponta.. ca e democratie..), veti contribui mai mult decat pot aduce cateva sute de lei contribuie. cineva tot trebuie sa transmita mesajul. e clar ca televiziunile sunt deja captive USL, dar se poate si altfel.
    • 0 (0 voturi)    
      gandeste un pic (Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:39)

      king [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Finantari subterane la sume de peste X... nu la valori infime de la populatie / multi oameni. Europa si America au deja experienta, putem face ca ei.
  • +1 (3 voturi)    
    donatii (Joi, 14 ianuarie 2016, 15:39)

    alexandra [anonim]

    In fond, prevederea legala este corecta. Este normal sa exist transparenta a provenientei fondurilor utilizate intr-o campanie politica. Cu aplicarea stam noi mai prost. Sunt convinsa ca se pot gasi solutii daca se va dori acest lucru.
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa cum spuneam mai sus (Joi, 14 ianuarie 2016, 16:19)

      sile [anonim] i-a raspuns lui alexandra

      Banii mutati dintr-un cont in altul sunt automat "transparenti". Daca apare un transfer din contul meu in contul unui candidat doar nu pot sa spun l-a efectuat vecinul de scara.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:20)

        moromete [anonim] i-a raspuns lui sile

        nu chiar automat "transparenti" , ci prezumat.

        ce faci daca 20 de vecini de bloc te roaga sa depui pentru ei( adica toata scara la un bloc de 4 etaje) si tu induiosat, mama ranitilor, o faci?
        unde e transparenta?

        cel care verifica vede contul tau, nu stie ca tata Gheorghe si tanti Florica sau matusa Tamara si-au lasat pensia la tine la usa ca sa duci banutii lor la dl catindat.

        scari cu un singur vecin sunt putine, nu?...:)))))

        de aia e bine sa scrie o declaratie pe proprie raspundere, ca atunci cand va fi verificat sa se poata ajunge pina la tata Gheorghe si tanti Florica sau matusa Tamara, care nu iti mai lasa tie pensia la usa, ci merg si scriu o declaratie pe proprie raspundere.

        in acest fel cel care verifica va sti in viitor , cand dl catindat incepe sa o cultive pe tanti Florica (la o cafea, o maslina americana fara sa stie tata Gheorghe) si (eventual) va putea sa faca legatura , in cazul in care catindatul are ganduri necurate ( nu ca ar fi toti curati ca maica Tereza in ziua de astazi, n-asa?).

        asta e transparenta totala , draga sile.
        intelegi mesajul?
  • -1 (5 voturi)    
    Partide de hoti (Joi, 14 ianuarie 2016, 17:15)

    Ioana [anonim]

    Un om inteligent pe care din nefericire pentru Bucuresti nu va fi votat pentru ca nu are "partid de hoti in spate " Eu totusi ii urez succes .
  • -1 (1 vot)    
    Colectarea de fonduri se poate face (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:02)

    Con_stan_tin [utilizator]

    printr-un intermediar. Persoanele fizice donează intermediarului prin SMS simplu fără să declare nimic urmând ca intermediarul să facă donația politică cu tot cu declarație așa cum prevede legea.
    • 0 (2 voturi)    
      nici macar.. (Vineri, 15 ianuarie 2016, 9:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      legea are si niste sume limita la donatii. ce faci daca ai incasat din SMSuri mai mult? ii bagi in buzunar?