PNL va depune pe 5 iunie motiunea de cenzura "Votul prin corespondenta"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2015, 14:23 Actualitate | Politic

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a anuntat, sambata, la Pitesti, data si tema motiunii de cenzura ce va fi depusa de PNL: 5 iunie, ''Votul prin corespondenta''. "Am senzatia ca e singurul lucru care ne mai lipseste, avem premier, avem program de guvernare, ne mai trebuie o motiune de cenzura, pe scurt: 5 iunie, tema este una pe care nu o putem refuza romanilor din diaspora, Votul prin corespondenta'', a declarat Alina Gorghiu, potrivit Agerpres.

La randul sau, liderul liberal Ludovic Orban a afirmat ca "La ora actuala, Ponta otraveste fantanile, parjoleste recoltele, da foc la hambare, distruge sistemele de irigatie, pentru ca stie cu siguranta ca noi vom fi cei care vom guverna. Problema pentru noi este sa nu il lasam sa transforme aceasta tara in desert. Trebuie sa ne mobilizam astfel incat pe 5 iunie sa il trimitem acasa pe Victor Ponta. Este raspunderea nu numai a conducerii PNL, este raspunderea fiecaruia dintre membrii conducerilor judetene ale partidului."

Peste 1.000 de liberali sunt prezenti, sambata, la Casa de Cultura a Sindicatelor din Pitesti, la Consiliul National al PNL, eveniment in cadrul caruia a fost aprobata, cu unanimitate de voturi, forma finala a programului de guvernare al liberalilor.

Programul zilei mai include o serie de manifestari dedicate celebrarii a 140 de ani de la infiintarea PNL, care se vor desfasura cu incepere de la ora 15,00 la Vila Florica din orasul Stefanesti, fosta resedinta a familiei Bratianu.










1112 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    Poftim? (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:14)

    Savi [anonim]

    Asta este problema cea mai arzatoare a romanilor acum? Jenant! Absolut jenant!
  • -7 (9 voturi)    
    diaspora (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:17)

    xanti [utilizator]

    Nici o sansa de reusita,transfugii sa voteze pentru tarile in care au fugit ca lasii.
    Vrem interzicerea votului pentru transfugi.
    • +4 (6 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:53)

      fox [anonim] i-a raspuns lui xanti

      romanii nu au fugit ca lasii berbecule ce esti ci au plecat frumos care cu viza care cu bani. Dar daca stateam in Romania ma plateai tu, sau macar stiai de existenta mea?
      P/S: in privinta votului, va trebui sa ma suporti atat timp cat vrea muschiul meu sa aiba pasaport romanesc, plus ca aia din strainatate voteaza mai corect decat cei din tara care traiesc zilnic intr-un sistem corupt.
      • -2 (6 voturi)    
        Mai nea asta, (Sâmbătă, 23 mai 2015, 18:12)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fox

        adica cum voi votati mai corect,impaturiti riguros buletinele de vot sa se vada clar stampila,puneti stampila de vot mai apasat,ori votati cu degetul,te-ai umplut de ridicol baiete!!!
    • +4 (4 voturi)    
      daca nu era diaspora... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 18:45)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui xanti

      sa trimita bani acasa la familii care sa consume si sa plateasca TVA... mai ///, nu ti-ai fi primit ajutorul social pe care il astepti cu atata nerabdare in fiecare luna in timp ce tu vizionezi cu gura cascata Sinteza Zile de la Latrina 3
      • 0 (2 voturi)    
        Mda...pe langa TVA, noi mai platim o... (Duminică, 24 mai 2015, 9:21)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        ...ciurda de impozite. In Romania. Dar ca sa nu mai fie atatea discutii, nu mai bine trimiti ...colete?...
        • 0 (2 voturi)    
          Cine are imobile in Romania, si (Luni, 25 mai 2015, 11:28)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          majoritatea au, chiar daca e doar un petic de pamant la tara, plateste si impozite in Romania. Ai fi vrut sa plateasca si impozit pe venit, dupa ce au plecat din Romania ca n-aveau cum sa obtina aici venituri sau CASS, fara sa mearga vreodata aici la medic de stat? Sau poate pentru pensii, cand ei platesc deja la pensii in tarile in care realizeaza veniturile? v-ati invatat si voi ca guvernantii doar sa vreti bani de la altii, fara sa dati nimic in schimb? Cat te costa sa-ti faci buletin in Romania si cat ii costa pe cei de afara? de 4 ori pretul tau, in cel mai bun caz, cand au consulat in prejma! ce alt impozit platesti tu si nu platesc emigrantii? pana ca si acciza la carburant o platesc, cand vin in vacanta, vigneta, tot. Atata timp cat sunt inca legati de tara, platesc cam tot ce platesti si tu.
  • +2 (6 voturi)    
    Parlamentul... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:57)

    Tati [anonim]

    Stiu ca sunt discutii in Parlament, in comisii, la care participa toate partidele parlamentare, privin asa zisul " vot prin corespondenta ", insa tehnic sunt multe probleme legate de tehnica lui, dar este evident ca problema trebuie solutionata IMPREUNA de toate partidele, sa se vada cum e la altii, sa se adapteze la noi, sa nu apara suspiciuni de frauda.
    Stiu ca la altii este necesar sa te inscrii anticipat pe niste liste electorale, dar ce te faci cu romanii din afara care nu prea inteleg treaba asta, care la alte natii este obligatorie...
    Dar pana a face din aceasta problema o motiune, cand tu esti parte din rezolvare problemei, mi se pare.... nu mai spun !
    • +3 (3 voturi)    
      Ce sa zic (Sâmbătă, 23 mai 2015, 18:40)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Tati

      Cum sa fie PNL parte a problemei daca PSD-ul e majoritar? Face PNL-ul legile in tara? Ca sa nu mai vorbim ca PSD-ul nu le respecta nici pe alea care sunt. Atata va legati de PNL, de zici ca avem cea mai buna guvernare si vreti sa se perpetueze Ponta la nesfarsit. Personal, ca sa nu-i mai vad mutra (nici pe a lui si nici pe ale altora, ca sunt si prin teritoriu, in fiecare judet creaturi de-astea nocive) as fi de acord si cu solutii "imorale".
  • +2 (6 voturi)    
    tembelism politic... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:49)

    Gustav555 [utilizator]

    demn de Alina Gorghiu.
    • +2 (2 voturi)    
      prima oara cand sunt de acord cu tine (Luni, 25 mai 2015, 13:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      penele este INEXISTENT !!!!!... Alina si KKrau cei mai TOXICI conducatori care au dus penele la un EGAL cu partidul lui vadim...adica al PENIBILILOR !!!!
  • -1 (3 voturi)    
    O singura solutie (Sâmbătă, 23 mai 2015, 21:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Inscrierea pe liste la consulate cu 3-6 luni inainte de alegeri. Case closed!
    • 0 (2 voturi)    
      Asta nu e o solutie (Duminică, 24 mai 2015, 12:42)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .
  • +2 (4 voturi)    
    EXISTAM SI NOI ! (Sâmbătă, 23 mai 2015, 22:05)

    ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Jumatate din poulatia Romaniei (10-13 mil )aflati in pribegie ,cu o contributie considerabila la balanta financiara a tarii (cca.10 MILIARDE €/an).
    Drept "rasplata",mafia politica aflata la putere in Romania , lezeaza dreptul nostru constitutional dea vota !
    De la Padova
    ing.Die Nicolae Alexandru-Presedinte.
  • -2 (2 voturi)    
    Revenire... (Duminică, 24 mai 2015, 10:18)

    Tati [anonim]

    Revin cu un comentariu, in special pentru " cetateanul turmentat ": cititi, va rog interviul lui Marton Arpad - UDMR pentru RFI,si va lamuriti...
  • -2 (2 voturi)    
    hahahahaa (Duminică, 24 mai 2015, 13:39)

    mihai [anonim]

    pai ce **** ??nu mai stiu cum sa se faca de ras...asta e motiv de motiune ??pai oricine,luat de pe strada poate da idei mai bune..pentru ce sa faci o motiune cand stii de la inceput ca n-are nici o sansa....
  • 0 (2 voturi)    
    „Habemus program de guvernare”... (Duminică, 24 mai 2015, 15:47)

    marki [utilizator]

    clamează Alinuța. Să spicuim un pic din „programul ăsta liberal „pur-sânge”:
    • Iniţierea şi punerea în aplicare a unui Parteneriat Biserică-Societate-Stat, acoperit de
    lege, în concordanţă cu demografia confesională (recensământul religios), pentru acţiunile
    sociale, caritabile, culturale, educaţionale, medicale (având modele în ţările anglo-saxone,
    în special în Germania, Grecia, Belgia etc.);
    • Susţinerea reconstrucţiei şi restaurării patrimoniului cultural-religios care reprezintă o
    autentică mărturie a istoriei din spaţiul carpato-danubiano-pontic, mai ales a obiectivelor
    religioase (bla-bla...)”
    http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2015-05-23-20182980-0-programul-guvernare-pnl.pdf
    V-ați prins, nu? Onor liberalii nostri fac o concurență acerbă pesediștilor iubitori de mir... (Greață mare!)
    • 0 (2 voturi)    
      Ba, cam pe dos, ii pune si pe popi la treaba (Luni, 25 mai 2015, 11:30)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui marki

      nu doar la primit bani de la buget.