Raluca Turcan (PNL): Daca salariile parlamentarilor ar reflecta performanta lor, atunci ar trebui scazute in prezent

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 13:51 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Depuatul Raluca Turcan, vicepresedinte PNL, crede ca salariile parlamentarilor ar trebui diminuate acum, daca s-ar analiza performanta acestora, insa in cazul in care Parlamentul ar fi mai suplu si mai eficient, atunci indemnizatiile ar trebui majorate.

"Pe acest subiect, punctul meu de vedere este mult mai nuantat. Si anume, daca privim chestiunea din punct de vedere personal, aruncam subiectul in aer. Daca privim chestiunea prin lupa electorala, suntem ipocriti. Daca salariile parlamentarilor ar reflecta performanta parlamentarilor, atunci acestea ar trebui scazute in momentul de fata. Va spun foarte sincer, ca nivel de clasa politica, insa daca oamenii politici s-ar duce in Parlament sa serveasca interesul public, daca Parlamentul ar fi mai suplu, mai eficient, salariile ar trebui crescute", a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, Raluca Turcan, citata de Agerpres.

"Eu cred ca aceasta chestiune chiar merita o dezbatere. Si sunt printre aceia care au activitate parlamentara, au eficienta, au credibilitate. Si pot sa vorbesc despre asta si nu vreau sa fiu ipocrita asa cum ii aud pe unii care spun: 'Nu, domne, nici nu discutam despre subiectul salariilor parlamentarilor'. Eu cred ca salariile din Educatie trebuie sa fie prioritare, salariile din sistemul de sanatate, trebuie sa fie in dezbaterea publica, reformata clasa politica, eficientizat Parlamentul si ajuns si la aceasta discutie a salariilor parlamentarilor. In momentul de fata, daca ne uitam la actualii oameni politici, poate ca ar trebui sa le scadem, dar daca Romania devine o tara cu o clasa politica respectata, eu cred ca se poate ajunge intr-un mod cinstit, onest si cu fruntea sus si la o discutie despre salariile parlamentarilor", a completat Raluca Turcan.

Deputatul Mircea Cazan, copresedinte al PNL Sibiu, este de parere, la randul sau, ca cel mai mare salariu din Romania ar trebui sa fie cel al presedintelui. Acesta nu a dorit, insa, sa comenteze in conferinta de presa acest subiect, motivand ca mai are si "alte venituri", mai scrie Agerpres.










1104 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    salarii si pensii parlamentari (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:02)

    giotto [utilizator]

    Pe langa faptul ca am scadea salariile parlamentarilor si am uita si de pensiile nesimtite pe care si le autopropun ar trebui sa ne gandim si la referendumul cu 300 de parlamentari(parca 291 ar fi cifra exacta).Nu se cheama economie ci bun-simt.
    • +4 (4 voturi)    
      ar fi o solutie (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:57)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui giotto

      In loc de aproape 600 de parlamentari, sa avem 300, platiti dublu. Dar Parlamentul ar trebui sa-si faca treaba, adica fara ordonante de urgenta la tot pasul, si fara legi care sa treaca tacit (fara sa fie discutate).
      • +1 (1 vot)    
        ar fi o solutie foarte buna (Vineri, 24 aprilie 2015, 16:13)

        dnicu [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Vor marire de salar? Ok atunci ... pot sa pastreze bugetul de salarii ... dar sa vada cati vor sa ramana.

        Daca vor sa fie 300 cum s-a votat la referendum ... atunci sa li se dubleze salarul.

        PS: Acum ca nu mai pot fura incep sa se planga de salarii ...
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru ce dublu? (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:49)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        In 4 luni au muncit 104 ore in total, doar 30% din legi au fost initiate, restul ordonante, modificari, incropeli, "portite" legislative pentru eludarea legilor de catre smekeri.
        Daca socotim si furaciunile care le fac, ar trebui noi sa fim cei despagubiti.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:09)

    electron [utilizator]

    Se mai trezeste cate un politician din cand in cand si spune lucruri adevarate/bune/drepte.
    Da parlamentarii actuali nu isi merita banii. Si totusi daca stam un pic sa ne gandim ca acolo sunt niste oamenicare fac legi cu impact asupra a milioane de oameni, uitati caz concret a venit microsoft a dat o spaga de cateva milioane la cine a trebui si gata a rezovlat ce probleme avea. Daca parlamentarii ar avea salarii decente si daca justitia si-ar face treaba nu ar mai fi astfel de probleme.
    Si o solutie ar fi la modul simplist sa se injumatateasca numarul de parlamentari si sa se dubleze salarul.
    Ok ai salar de 2000 de euri si vine unul si iti da spaga 2 mil euro... tentatia e mare, dar e mai usor sa rezisti
    • +3 (3 voturi)    
      Sa nu te superi daca iti spun ca gresesti (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:59)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Au venituri de 7-10.000 euro / luna la Parlamentul European si tot pun botu' la spaga. Si nu numai romanul Severin.
      Cit priveste "facutul legilor cu impact", se vede de departe ca pina acum impactul major al tuturor legilor a fost in beneficiul lor, al parlamentarilor. In plus, cunosc "conditiile locului de munca" dinainte de a-l ocupa; de ce se gindes cu prioritate la imbunatatirea acestora?! Cie orer de munca presteaza efectiv parlamentarii asupa acelor "legi cu impact"?
  • +7 (7 voturi)    
    Pardon... (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:29)

    Gila [anonim]

    Avand in vedere eficienta parlamentarilor si modul ifect in care zic ca reprezinta "interesele poporului" ar trebui sa aduca bani de acasa.
    Uitati-va ce coruptie este si cat au furat...
  • +4 (4 voturi)    
    daca (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pentru ca parlamentarii sa fie de alta valoare ar trebui si alegatori de alta valoare. Asha... cu 5 milioane de votanti psdisti care-si vind votul pe o galeata si un kil de ulei, pe partea stinga vom avea doar alde Ponta, Ghita, Voiculescu, Marean, Negoita, si tooot asha. Iar pe dreapta... mare parte tot din aceeasi fauna. A drept ca Videau sau Blaga sunt de calitate superioara fata de Ponta sau Dragnea, dar tot acelasi aluat.

    Clasa politica poate fi reformata ori printr-un partid gen Macovei, ori lent si sigur prin DNA, cu suport de la UE si SUA.
  • +3 (3 voturi)    
    90% dintre voi, parlamentarii..... (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:45)

    8736 [utilizator]

    ......ar trebui sa veniti cu bani de-acasa pentru posibilitatea care v-a fost oferita sa intrati in cladirea parlamentului. Sunteti majoritatea niste hoti si mai aveti nesimtirea sa va plangeti de salarii. Toata scarba din partea mea !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Raluca Turcan! (Vineri, 24 aprilie 2015, 15:26)

    ofCAER [utilizator]

    Huuuuooo, Mircea cazan!
  • +1 (1 vot)    
    madam Turcan, lasa-ne!! (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:52)

    lili [anonim]

    "Eu cred ca aceasta chestiune chiar merita o dezbatere. Si sunt printre aceia care au activitate parlamentara, au eficienta, au credibilitate."
    Ce "eficienta", ce "credibilitate" ai ?!
    Unde-ai vazut-o, unde-ai masurat-o, cum de esti asa convinsa, ca doar stim ca intrati la gramada pe liste in Parlament si acolo vi se pierde urma in fauna aia generala....
    O intrebare: de unde are madam Turcan atatia bani pentru a etala luxul in Parlament, daca ea zice ca salariile alea amarate chiar sunt amarate si ar trebui crescute?!
    Madam Turcan, stii tu ce salariu are un MEDIC cu o RESPONSABILITATE de neimaginat fata de lalaiala matale din Parlament?!
    Sau un profesor care se chinuie la o clasa sa-i invete carte pe copii sau ce pensie are un medic celebru dupa ce-a muncit peste 30 de ani(a-propos, dna Turcan, va reamintesc acum ca celebrul medic Alexandru Pesamosca a avut o pensie de 1000 de Roni, pensionat pe Legea voastra a pensiilor!!) !!!
    Sila!