Traian Basescu: Prin tertipuri copilaresti, domnul Tariceanu a infrint si Constitutia si votul majoritar al senatorilor si justitia. Este de neacceptat modul cum acest om intelege sa blocheze functionarea unor institutii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2015, 11:36 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Este de neacceptat modul cum Calin Popescu Tariceanu blocheaza functionarea unor institutii ale statului, a acuzat astazi Traian Basescu intr-o postare pe contul sau de Facebook.

"In capul domnului Tariceanu, nu s-a produs nicio evolutie din 2006, cind imi scria biletele roz, si pina astazi. Este de neacceptat modul cum acest om intelege sa blocheze functionarea unor institutii ale statului (Senat, DNA, instante de judecata) in apararea senatorului Dan Sova, care, pur si simplu, a distrus probe utile anchetei procurorilor si judecatorilor", scrie fostul presedinte pe siteul de socializare.

Traian Basescu spune ca ceea ce face Calin Popescu Tariceanu inseamna compromiterea Senatului, in conditiile in care majoritatea senatorilor a votat in favoarea justitiei. 

'Prin tertipuri copilaresti, domnul Tariceanu a infrint si Constitutia si votul majoritar al senatorilor si justitia, facind din Senat o pavaza in interesul personal, dar penal al domnilor Sova si, probabil, Ponta. Atita timp cat domnul Sova nu este acuzat de procurori pentru declaratii politice sau pentru modul in care a votat, ci pentru fapte de coruptie si distrugere de probe, singurul care are dreptul sa decida este judecatorul si nu senatorul, fie el si presedinte al Senatului', afirma fostul sef de stat.

"Cred ca domnul Tariceanu s-a pricopsit cu un abuz in serviciu de toata frumusetea", a mai apreciat Traian Basescu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4412 vizualizari
  • +27 (31 voturi)    
    Speranta moare ultima dar abia respira (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:51)

    Martinezu [anonim]

    Bine ca mai exista macar unul care incearca sa faca opozitie cum poate....
    Johannis este deja la putere intr-o combinatie suspecta cu PSD ul.
    El nu are nimic de comentat, totul este bine deocamdata.
    Intrebat de o ziarista de parerea lui ponta fata de justitie , Johannis a spus ca Ponta glumea.
    Asadar avem un presedinte papusa si un PM glumet nevoie mare. Cit umor e in tara asta. Cred ca s-a dus dracului speranta din toamna...
    Pa pa..
    MI se pare mie sau trebuie sa revenim la sintaxa Puie Monta de asta toamna?
    • -10 (12 voturi)    
      daca tariceanu o scapa pe nuti, era altceva (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:25)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Base nu face opozitie, incearca sa faca si el capital de imagine pe subiecte cu justitia, numai si numai atunci cand nu sunt nuti, fratele ginerele sau fiica acuzati. capitalul de imagine castigat, chipurile sustinand justitia, este folosit exact pe dos: da cu piciorul in justitie ca sa si apere proprii infractori: nuti, fratele ginerele sau fiica.
      din fericire ce spune base a inceput sa apara la rubrica cancan.
      nu stiu unde vedeti partea cu opozitia, eu vad ca face ce stie sa faca mai bine: a gasit o ocazie sa sara cu gheara la gatul adversarilor politici (asta a facut tot timpul, niciodata altceva).
      • 0 (2 voturi)    
        Vezi ca Tariceanu e presedintele senatului (Marţi, 21 aprilie 2015, 21:28)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Udrea e deputat.
        • -1 (3 voturi)    
          dubla masura afisata de basescu (Miercuri, 22 aprilie 2015, 9:32)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ce a fost udea nu are relevanta. acum este o parnoiasa penala, nici macar deputat.
    • -2 (4 voturi)    
      Problema ta nu este Ponta (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:44)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ci faptul că nu suporți hoții. Hoții au niște calități pe care nu le întâlnești la cinstiți:
      - sunt interesați de rezultatele muncii și nu de muncă
      - sunt extrem de eficienți, pot obține într-o oră de furt același rezultat ca într-o viață de muncă.
      - fiind în afara muncii au avantajul unei vederi de ansamblu asupra ei.
  • +7 (7 voturi)    
    MOTOCICLEANU ... (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:01)

    arheopterix [utilizator]

    Un caz emblematic din galeria monstrilor deghizati in ghiocei , cu care ne-am pricopsit la Lovilutie. Tot sper ca dupa un traseu meteoric pe cerul intunecat al tranzitiei va ateriza acolo unde ii este locul , adica la lada de gunoi . Era sa zic a istoriei, dar nu e cazul .
  • +11 (15 voturi)    
    Noroc cu Basescu (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:12)

    Je__ [utilizator]

    Ca Johanis, chiar e tablou!
  • -10 (14 voturi)    
    Tupeu... (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:13)

    Tati [anonim]

    Cat tupeu, sa dai de pe margine sfaturi altora, in timp ce , cand era el pe cai mari , nu accepta sa primeasca NICI UN sfat de la altii...
    Se baga in seama !
  • +12 (12 voturi)    
    Asa sper si eu, (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:31)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca Tariceanu sa poate fi acuzat de obstructionarea justitiei, sau abuz in serviciu.

    Dar cine stie, Tariceanu e alunecos, mishel...
    • +4 (4 voturi)    
      Oricat de alunecos ar fi...... (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:38)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ............ a ..."comis-o"...!!!!! Exista documente....."abuz in serciciu"....... asta e numele !!!:)
  • +12 (12 voturi)    
    Daca "trebuie sa revenim la sintaxa Puie Monta" (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:51)

    ofCAER [utilizator]

    nu stiu, dar se vede treaba ca musai sa revenim la Base!
  • +1 (3 voturi)    
    Cateva opinii (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:25)

    avantis [anonim]

    Subiectul Tariceanu cred ca merita mai multa atentie in presa.
    Si intradevar Domnul Ponta pare din ce in ce mai increzator.Partidul sau i-a tot felul de masuri si propuneri de gratieri si tot felul , si nimeni nu-si asuma nici o responsabilitate.
    Cat despre Johannis .El a declarat inca din campania electorala :Fapte , nu vorbe .Si pe politica interna nu prea are atributii.Poate doar sa aiba iesiri si conferinte de presa ,dar nu stiu cat ar ajuta in lipsa unei alternative de opozitie.
    Domnul Basescu isi permitea intradevar mult mai multe reactii insa ,avea un partid si un intreg aparat in spate.Si in primul an de mandat nu cred ca a facut nici el prea multe ,mai ales ca era in guvernare cu PSD-ul de la acea vreme.
    Autoritatea nu se castiga peste noapte .Se construieste in timp prin reactii atente si feedbackuri.
  • +3 (3 voturi)    
    Taricene, (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:37)

    John M. [utilizator]

    Asculta-l pe Banciu la 11;00 ca o sa-ti dea niste destinatii fara extradare. La cati bani ai fraudat, poti sa-ti iei toate miresele pe care le-ai dus la altar si la care le-ai jurat credinta vesnica...ce a durat 2-3 ani.
  • -4 (4 voturi)    
    Râde ciob de oală spartă! (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:48)

    EllenaS [utilizator]

    Mai Basescule, nu tu l-ai numit prim-ministru pe Tariceanu? Cum n-a mai facut ce vroiai tu, cum l-ai porcait ca pe ultimul om! Apoi ti-ai pus prim-ministru o marioneta care nu iesea din cuvantul tau! Despre "abuzul in serviciu" nu mai vorbi tu care te-ai scaldat in abuzuri! Uita-te la Iohannis si vei vedea o mostra de cum trebuia sa te comporti ca presedinte! E drept, tie nu-ti mai ajuta la nimic!