DNA cere arestarea preventiva a Elenei Udrea in dosarul Gala Bute, pentru luare de mita/ DNA a cerut arestarea preventiva si in dosarul Microsoft

de Red. stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 16:21 Actualitate | Politic

Elena Udrea la DNA
Foto: Agerpres
UPDATE 18.21: DNA a cerut arestarea preventiva si in dosarul Microsoft, unde deja se impusese controlul judiciar. 

Procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a transmis procurorului general cerere de incuviintarea arestarii preventive a Elenei Udrea. Potrivit comunicatului DNA, faptele de care e acuzata Elena Udrea au legatura cu atribuirea si folosirea, presupus ilegale, a fondurilor din patrimoniul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului in perioada 2010 - 2012. DNA anunta ca extins cercetarile in cazul Elenei Udrea, pentru luare de mita.


Ora 16.42: Potrivit referatului DNA, procurorii o acuza pe Udrea de luare de mita pentru ca aceasta ar fi conditionat plata unor lucrari publice catre o companie privata (Termogaz Company S.A.) de sponsorizarea de 3 milioane de lei acordata de acea companie firmei lui Rudel Obreja, organizatorul Galei Bute. Or, procurorii sustin ca "Udrea Elena avea un interes direct in organizarea galei Bute, urmarind obtinerea unor beneficii electorale prin asocierea imaginii cu cea a sportivului".

Comunicatul DNA:

La data de 4 februarie 2015, procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Sectia de combatere a infractiunilor conexe celor de coruptie au dispus extinderea cercetarilor fata de UDREA ELENA GABRIELA, pentru savarsirea infractiunii de luare de mita.

Prin urmare, in conformitate cu prevederile legale si constitutionale, procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie - doamna Laura Codruta Kovesi a transmis procurorului general al P.I.C.C.J referatul cauzei, in vederea sesizarii:

1. Camerei Deputatilor, pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de UDREA ELENA GABRIELA pentru savarsirea infractiunii de luare de mita.

2. ministrului Justitiei, pentru a cere presedintelui Camerei Deputatilor incuviintarea arestarii preventive a deputatului de UDREA ELENA GABRIELA pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu; tentativa la folosirea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete pentru obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene; folosire a influentei in scopul obtinerii de foloase necuvenite; luare de mita.


Faptele au legatura cu atribuirea si folosirea, presupus ilegale, a fondurilor din patrimoniul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului in perioada 2010 - 2012.

Prezentele cereri intra sub incidenta prevederilor Codului de Procedura Penala si ale Constitutiei Romaniei, prin urmare, persoana fata de care s-a solicitat sesizarea pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale, respectiv incuviintarea arestarii preventive, beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.

Amintim ca miercuri Comisia Juridica a dat aviz favorabil de urmarire penala pentru Elena Udrea in dosarul Gala Bute.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

16723 vizualizari

  • +17 (57 voturi)    
    Nu-i Microsoft,este Gala Bute! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:32)

    vali47 [utilizator]

    Mult le-a trebuit să găsească un motiv de arestare!Nu zic,o fi vinovată Udrea,dar bâlbâiala asta ii dă lui Udrea dreptate.DNA începe să pară condus de pontaghiță!
    • -12 (38 voturi)    
      Oare (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:52)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Pana la sfârșitul lui 2014 DNA ERA ADULAT acum începeți sa o da-ți la întoarsă ce înseamnă să fii lacheu !!
      • -1 (25 voturi)    
        Ce mizerie! (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:34)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

        DNA cere arestarea Elenei Udrea desi plenul Camerei Deputatilor nu a dat inca un aviz pentru urmarirea penala. Nu ma mira, hazliu mi se pare ca situatia Elenei Udrea este discutata in studioul B1 TV de Nini Sapunaru! :)))
        Oricum ati incurcat-o! Pe noul nepot al lui Traian Basescu il va chema....TRAIAN!!!!!!!!
        Pesedisti, penelisti, uselisti, corupti si prosti, nu mai scapati de neamul asta! :))))))))
        • -1 (9 voturi)    
          Balaceanca (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:48)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          scrie pe tine!
        • +2 (2 voturi)    
          din pacate mai sunt nepoti .. (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:14)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          si multi ..nicolae ( ..ceausescu ), ion ( ..iliescu ), adrian ( ..nastase ) , victor (..ponta ) dar si multe...elene ( vezi tot..ceausescu ) , ..etc..asa ca va fi greu pt romania sa iese din ..ra-at...din pacate...pt o mica parte din popor...
        • +5 (7 voturi)    
          Frate, ce-are Basescu cu Udrea? (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:26)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          vreti neaparat sa-l tarati si pe Basescu in mocirla?
          • -2 (4 voturi)    
            ce avea si atunci cind.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 20:54)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            a afirmat ca e cel mai cinstit om politic..si cind sustii o escroaca ( care era "sursa" lui din ce se vorbea prin piata ) la presedintie de ce nu ai fi catalogat ca prost sau ca complice...
        • 0 (0 voturi)    
          Mizerie.......... (Joi, 5 februarie 2015, 3:45)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          chiar că esti mizerabil ! dece bagi în aceasta chestie un copil de cîteva zile ?
    • +16 (22 voturi)    
      independenta (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:04)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      asta e independenta justitiei.la puscarie cu TOTI hotii indiferent de apartenenta politica.
      • +2 (20 voturi)    
        Si daca Udrea are dreptate?? (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:06)

        Si dac Udrea are dreptate?? [anonim] i-a raspuns lui grongobar

        De ce am crede mai mult ce zice DNA sau Coldea sau Ghita decat ce spune Udrea??

        De ce aceasta inflacarare acum dupa 4 ani??

        Ceva este putred in acest dosar....
        • +2 (6 voturi)    
          dna (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:27)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Si dac Udrea are dreptate??

          intre a crede DNA care i-a bagat la bulau pe felix,becali ,fenechiu,nastase,etc,etc,etc si udrea sincer cred DNA
    • +14 (28 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:20)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui vali47

      DNA-ul nu retine doar ca sa fie in treaba. El lucreaza pe baza de probe, de dovezi. Are dovezi de coruptie, te aresteaza. Hai sa fim seriosi, DNA a fost bun cand i-a arestat pe Adi Nastase, Voiculescu, Vantu, Videanu...acum ca o salta pe Elena Udrea nu mai e bun, incercam sa il discreditam ca se balbaie, si e condus de Ghita si Ponta.
      Sa stie toata lumea: legea in Ro este pt toti, nu numai pt cei antipatici. Si cei simatici tr sa raspunda
      • +6 (8 voturi)    
        vom vedea cat de expeditiva este dna (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:15)

        nuME [anonim] i-a raspuns lui bancher

        in dosarul alegerilor prezidentiale din 2014, cu socrul lui Ponta si cum se va solutiona conflictul dintre Ghita si Carmen Roşu (fostul director general AMPOSDR)!!

        Atunci vom vedea cat de corecta este justitia din Romania.
      • +4 (10 voturi)    
        mai ??? cum iti suna tie (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:18)

        nova [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "beneficii electorale" ? La ce art. din CP incadrezi? Ponta a premiat olimpici, sportive ( vezi Simona Halep, prezenta la meci ), I-a trecut cuiva prin cap sa-l suspecteze de beneficii electorale din Codul Penal? Si acolo a fost vorba de bani. SIGUR CA SUNT BENEFICII ELECTORALE dar oare sunt si penale? Dubios, cel putin pentru mine, care am vazut in multe referate ale procurorilor exagerari, note cu subanteles , lacune in cunostinte care arata ca si ei sunt pur si simplu oameni si nu zei. Daca Udrea merita puscaria, macar sa fie ceva concret. Daca nu s-ar grabi procurorii asa suspect de repede eu cred ca ar gasii dar dupa cum se vede este urgenta mare. Eu astept raspunsul de unde atata urgenta !
      • +2 (8 voturi)    
        Deciziile luate în Cosiliul Director al SRI ... (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:51)

        HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui bancher

        ... nu fac parte din actul de justiție. Numai din ce s-a publicat până acum în presă, e clar că n-au dovezi reale, le inventează de la o zi la alta.

        Legea o fi pentru toți, dar conducerea SRI nu are legitimitate electorală, până una-alta.
        • +3 (3 voturi)    
          Legea ar trebui sa fie pentru toti, (Joi, 5 februarie 2015, 0:37)

          Ellias [anonim] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

          dar SRI sa nu uitam ca e sub subordonarea directa a pisicutzului. care. atata cat a fost Basescu presedinte, i-a fost frica si sa respire, insa acum ca e "socruletzul" la inghesuiala..ce si-a zis? "Tot e SRI "foarte secret" si nu spun astia cine sunt, eu pontalache-agent secret, care m-am plimbat prin State pe banii lor, acum sa le arunc o petarda in ochi sa nu mai vada ce face tata socru" asta e politichia lui victoras si SRI. deh..ce sa facem? Acum..cand mai e timp..ca cine stie cat mai sta in fruntea guvernului.
  • +44 (48 voturi)    
    daca tot cade (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:34)

    xanti [utilizator]

    Macar sa traga multi dupa ea.
  • -17 (51 voturi)    
    momentul istoric se apropie! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:38)

    lili [anonim]

    Cine-ar fi crezut acum cativa ani cand dna Udrea croseta si ne povestea cate si mai cate cu televiziunile dupa ea ca vom ajunge la asta: DNA cere arestarea prevetiva a Elenei Udrea!!!
    Cred ca asta-i momentul istoric asteptat de multe milioane de romani, umiliti de guvernarea PDl-Traian Basescu, de gentutele de mii de Euro ale dnei Udrea, de pantofiorii de de firma, de masinile ei ultraluxoase, de banetul pe care-l invartea dna Udrea si Cocosul ei(din banii furati ai ei si ai Cocosului!!), in timp ce PDL si Traian Basescu impuneau austeritate si TVA de 24%(printre cele mai mari din UE!!) poporului rabdator la sfidarea si ipocrizia si aroganta portocalie!
    NU a fost asa, poporul a votat clar in decembrie 2014, schimbarea Romaniei se va produce, chiar daca "noul" PNL nu este altceva decat fostul PDL si fostul PNL, Johannis va fi obligat sa SCHIMBE!!!
    Pana atunci, noi romanii rabdatori ne vom delecta ochisorii cu imagini unicat, Dna Udrea cu catuse !!!!
    Iar maine poimaine sper sa o vedem cu hainute vargate, de firma, de la Paris si roz bonbon, daca se poate, sa fie femeia eleganta si sa se simta bine, asa cum ne-a obisnuit, nu?!
    La puscarie, acolo vrem sa vedem toata clasa politica corupta si hoata care a devalizat Romania tinand romanii in saracie lucie, ultimii in EU, in timp ce averile acestor hoti ne sfidau zi de zi!
    La puscarie, acolo sa va putrezeasca oasele !!
    Rusine!

    PS: credeti ca o va vizita Traian Basescu la puscarie daca va fi arestata, asa cum cere DNA?!
    • +31 (45 voturi)    
      usor (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:40)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui lili

      a bagat botul in borcanul cu miere ca majoritatea celor care au fost ministri si daca va intra la puscarie, nici o problema.

      dar cu 2 penali din PDL, Udrea si Videanu, sa nu uitam ca mafiotizarea acestei tari a fost pusa la cale si aproape desavarsita de cei din PSD.
      • +5 (21 voturi)    
        doar 2 penali din PDL?! (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui clint

        Pai, Gabriel Sandu nu e de la PDL?!
        Pai, Dl Ion Ariton nu e de la PDL?!
        Pai, fostii sefi din Dosarul retrocedarilor nu-s de la PDL, adica protejata lui Ioan Oltean Crinuta Dumitrean ?!
        Pai, Gheorghe Stefan, adica Pinalti nu e de la PDL?!
        Pai, prietenul dnei Udrea, deputatul de Dambovita Florin Popescu nu e tot PDList?!
        Pai, deputatul PDL Florin Catalin Teodorescu din Dosarul retrocedarilor nu e tot de la PDL?!
        Pai, Sergiu Diacomatu fost membru PMP(!!!) nu e tort de la Dna Udrea?!
        TOTI astia sunt anchetati sau inchisi!!!
        Sa va reamintesc de alde Sorin Apostu, Sorin Blejnar si toata mafia portocalie?!
        Toata clasa poltica romaneasca este asa, toti fura cat pot!
        Nu-i mai aparati, uitati-va la averile lor numai !!!
      • -5 (13 voturi)    
        PDl 100% mafie (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:45)

        ViorelSandu1319195823917 [anonim] i-a raspuns lui clint

        Astia 2 sunt doar inceputul.
        Imi e greu sa consider curat macar un singur individ din conducerea PDL.
        Isteptam cu interes arestarea mafiotului shef, nea Bese.
    • +5 (11 voturi)    
      De ce nu vorbești în numele tău? (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:13)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Numai proștii și fricoșii se ascund în spatele mulțimilor și o fac pe vitejii.Să știi că nu m-am simțit umilit nici de guvernarea Băsescu,așa cum nu mă simt umilit nici de minciunile lui Ponta.Situația mă încântă și-mi permite să văd minciuna politicienilor și prostia celor care îi votează și susțin necondiționat.Nu mă bucur de hoțiile politicienilor și arestarea lor,pentru-că hoțiile lor au fost și sunt în defavoarea populației,iar arestarea nu rezolvă cu nimic pierderile noastre.Dacă suntem bezmetici,nu suntem în stare să le cerem parlamentarilor să se întoarcă la noi recuperarea furtișagurilor.Fură toți,dar tu îi vezi numai pe unii!Cred-că ești colegă cu cei pe care-i acoperi.
    • +3 (13 voturi)    
      Invidie feminina. Eterna poveste (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      "dna Udrea croseta si ne povestea cate si mai cate cu televiziunile dupa ea"
      • -1 (3 voturi)    
        Este intersant faptul ca Udrea se (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:27)

        nuMe [anonim] i-a raspuns lui ty

        rafuieste cu o bucata de SRI.....nu cu politicieni, nu cu justitiea si nici cu afaceristii... Ce stie udrea despre bucata asta de sri ??? Ce-i cu viteza asta halucinanta incat procurorii nici n-au avut timp sa vorbeasca cu udrea??
    • +18 (22 voturi)    
      Da, cine ar fi crezut.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:32)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui lili

      ..dupa guvernarea Nascase, ca ministri pot ajunge sa fie arestati, anchetati etc.?..

      Momentul istoric a fost dupa alegerea lui Basescu si caderea lui Nascase. Atunci a fost momentul istoric, ca daca nu se intampla asta, acum nu mai aveai ce scrie pe forumuri. Sau probabil ca aduceai laude mult iubitului Presedinte Adrian Nascase I-ul.
      • -3 (7 voturi)    
        NU !! (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:11)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Justitia NU a inceput sa functioneze dupa alegerea lui Traian Basescu in 2004!
        L-ati auzit pe Traian Basescu spunand ceva despre Justitie in primul lui mandat?!
        Nimic!
        Presiunea UE si a partenerului SUA l-au determinat pe Traian Basescu sa miste ceva la Justitie, altfel coruptia mergea bine mersi, asa cum vedem ca a mers pana acum in cazul atator politicieni si de la PDL si de la PSD!!
        Abia DUPA aderarea Romaniei la UE, adica dupa 1 Ianuarie 2007 a inceput Traian Basescu sa vorbeasca despre Justitie, bineinteles ca la fiecare deplasare la Brusselles nu i se spunea altceva decat "faceti ceva cu coruptia, ca doar v-am primit in UE cu mare dispensa pe coruptie" !
        Iar azi vedem ca pana si coruptul de Ponta le vorbeste PSDistilor ca nu mai tine, ca trebuie sa se reformeze, ca trebuie sa-i inlature pe corupti, cine ar fi crezut asta vreodata cand mai anul trecut Ponta si PSDistii il aparau public pe Presedintele Consiliului Judetean Arges Dl Nicolescu, parca?!
        Traian Basescu a primit mesajul de la Bruselles si de la SUA mai repede si asa a inceput el sa se ocupe de justitie, DUPA aderarea la UE!
        Aratati-mi(trebuie sa existe pe net) o interventie a lui Basescu in acest sens inainte de 1 Ianuarie 2007!
        Toata clasa politica romanesca este corupta, incompetenta si promovarile exclusiv pe criterii politice fara urma de COMPETENTA au atins apogeul in mandatele lui Basescu(vezi numai numirile Robertei Anastase, Elenei Udrea, EBEI la PE si altele....
        Oricum, lovitura primita acum de Traian Basescu in cazul Elenei Udrea si al atator PDListi anchetati penal in dosarul retrocedarilor sau Microsoft este urata rau, tocmai cand el se lauda atat cu Justitia lui tocmai ai lui furau pe rupte!!
    • +6 (16 voturi)    
      gentutele, asta era marea problema (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:41)

      VAXL [anonim] i-a raspuns lui lili

      Eu un singur lucru nu am inteles din mesajul tau de om fustrat: cu ce te-au umilit pe tine "gentutele de mii de Euro".
      Sa ne fie clar, dna Udrea e cel mai antipatic personaj din lumea politica dar motivarea DNA-ului este hilara si te face sa te intrebi daca cu cumva este doar o razbunare a SRI asa cum zice madam Bica. Auzi aici: "Udrea Elena avea un interes direct in organizarea galei Bute, urmarind obtinerea unor beneficii electorale prin asocierea imaginii cu cea a sportivului". Pai atunci nici un politician n-ar mai face nimic bun in tara asta pe motiv ca aduce beneficii electorale.
    • +1 (3 voturi)    
      ma mir... (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:26)

      clujeanca [anonim] i-a raspuns lui lili

      cate minusuri ti-ai luat. Singurul ziar pe care il citesc cu comentarii cu tot e hotnews, dar nu reusesc sa inteleg de unde ti-ai luat atatea minusuri. Se pare ca si aici sunteti cativa asemanatori telespectatorilor Antenelor. Fara suparare ce aveti impotriva la a face justitia dreptate.
      Udrea e plop asa ca declara orice despre oricine doar sa scape ea, nu zic ca are sau nu dreptate dar s-a trezit cam tarziu sa faca aceste declaratii.
  • +12 (26 voturi)    
    Udrea e vinovata de ceva (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:39)

    CatalinPetrica [anonim]

    Udrea are multe pacate, cred ca a furat foarte mult, probabil merita zeci de nai de puscarie, dar dosarul asta e ciudat rau, acuzatiile sunt facute ca sa fie.
    Tentativa de folosire de documente cu probleme
    si mita pe care nu a luat-o, presupunand ca o firma a sponsorizat gala bute pentru ca asa a zis Udrea.
    E foarte posibil sa fi ajuns si la ea ceva bani de la gala bute, dar nu au dovezi pentru asta
  • -6 (36 voturi)    
    DNA executa nu judeca (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:45)

    Cristiann80 [utilizator]

    A luat mita pe dracu! Zilnic Udrea ii demasca, tot zilnic si DNA vine cu cate o acuzatie fabricata.
    Udrea n-a laut mita si o sa vedeti ca in acest sens nu vor exista dovezi reale niciodata. Oricat ar mintii cei care au turnat-o ca sa scape, pentru asta trebuie si dovezi, dar nu din acelea cu stenogramele cand cei doi mafioti Luncu din MDRT negocia folosind numele ei, evident fara sa stie ca ea e folosita.
    • 0 (10 voturi)    
      tovarase Cristinan (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:06)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      chiar nu realizezi cat de penibil esti? As paria ca esti indragostit :)
      • 0 (4 voturi)    
        Sustin pariul, e dreptul omului (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:36)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        numai sa nu ne bage si noua pe gat amoarea lui!
      • +1 (3 voturi)    
        gresesti..nu este.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 20:56)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        indragostit...este nebun...dupa ea...
  • +12 (32 voturi)    
    graba mare (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:46)

    nash pandelica [utilizator]

    se pare ca udrea se pregateste sa fuga in Madagascar :))

    oare, graba asta nu confirma taman de ce se plnagea udrea, anume ca se doreste sa I se inchida gura.
    dinlauntru n'ar mai putea sa iasa pe sticla, s'o vada toata lumea....ar deranja mai putin lucrarea, lucratura, ancheta....
    • +7 (21 voturi)    
      Ai pus punctul pe "I" (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:10)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Din parna nu mai poate sa apara pe la televiziuni sa-i demaste pe unii si pe altii. I se inchide gura. Dar poporul e prea slab la minte si plin de ura ca sa observe ca totul e cusut cu atza alba. Ei tot la obsesia cu posetele raman.
  • -7 (11 voturi)    
    mdaaaaaaaaaa (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:49)

    XCV [anonim]

    http://www.pcgarage.ro/router-wireless-n-cadou-pentru-orice-smart-tv-din-campanie/?ref=branding
  • -2 (12 voturi)    
    darea de mita... (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:57)

    demaGOGU [anonim]

    ...nu se pedepseste in Romanistan?

    ma refer expres la urmatorii corupatori: EADS, Microsoft, etc

    are DNA un nou slogan: urasc coruptii (nationali) dar iubesc corupatorii (internationali)?
  • +6 (26 voturi)    
    Bravo DNA ! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:57)

    CICEROnescu [utilizator]

    Atat !
    • +7 (17 voturi)    
      numai ca dna a dat in balbaiala (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      a trimis dosarul, gresit, la iccj.
      azi a cerut arestare inainte de inceperea urmaririi penale.
      deocamdata, official, procedural, n'a inceput urmarirea penala, ininte de votul in plen si remiterea aprobarii parlamentului catre procuratura.

      graba, mare.
      dece oare ?
      proverbul zice ca graba strica treaba. dai in balbaiala, cateodata.

      cine vrea s'o ascunda pe udrea, sa'i inchida gura, sa nu mai dea interviuri, sa nu mai faca declaratii ?!
      dna codrutza, sau dl ala, coldea...
      cold, aaaaa ?! rimeaza cu ...racoarea..
      • +8 (10 voturi)    
        up date (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:01)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        udrea a aparut pe sticla si'a afirmat ca n'a fost niciodata audiata pt. gala bute.
        deci, inceperea urmaririi penale ar trebui sa se faca cu audierea inculpatului, este dreptul sau sa'si spuna punctul de vedere, sa se apere.
        orice cetatean roman are dreptul la aparare.

        herr klauz, la absolvirea tinerilor magistrate, spunea: nu uitati ca aveti de aface cu oameni, care merita sa fie tratati cu deferenta.....
      • 0 (2 voturi)    
        Cine a spus prostia asta? (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:37)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        pai inceperea urmaririi penale a precedat précis. Probabil a fost in rem.
  • +13 (17 voturi)    
    si ghita, oprescu,...? (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:04)

    FPop2013 [utilizator]

    Vreau sa vad acelasi elan justitiabil si in ceea ce priveste afacerile cu bani publici ale escrocului sebastian ghita, precum si in ceea ce priveste matrapazlacurile borfasului sorin oprescu. Cand voi vedea si astea, ma voi declara multumit si voi considera ca suntem pe calea cea buna. Daca insa nimic despre ghita, oprescu, ponta&co, atunci intru la banuieli urate. Parca era vorba sa fie anchetati ponta si dragnea pentru abuz in serviciu in cazul impiedicarii romanilor din straintate sa voteze, nu ?
  • +18 (18 voturi)    
    Evident,toti hotii sa mearga la puscarie !! (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:10)

    gica43 [utilizator]

    ...dar dragnea,cat costa dragnea ????
    • +1 (1 vot)    
      lord of teleorman (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      e cu referendum...acolo va fi spectacol ca la Collosesum..Filmul Gladiatorul...DNA ii rade mustatza ))))
      • 0 (0 voturi)    
        Stai sa vedem ... momentan vaz ca Nuti e vedeta (Joi, 5 februarie 2015, 15:31)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ...
        De Dragnea & friends nu se auzi nimic ...
        Nici cu referendumul, nici cu votul din diaspora ...
  • +4 (10 voturi)    
    Clar (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:12)

    takada [utilizator]

    Acum daca o baga pe madam Udrea la inchisoare toti barbati de sub mese pot iesi linistiti si vor fi cei mai viteji dintre viteji.
    Cinste barbatului care nu se incumeta sa se puna in gura cu o femeie! haha
  • -7 (15 voturi)    
    Urmeaza (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:20)

    smen [anonim]

    Whiskarul,credea ca poate conduce justitia la nesfarsit,iata ca fosti catei Kovesi si Coldea s-au intors impotriva fostilor stapani.Ahahhahaha
    • +1 (1 vot)    
      gandesti cum scrii? (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui smen

      atunci e in regula.
  • +6 (26 voturi)    
    rusine procurorului (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:21)

    robert [anonim]

    Darea de mita , presupune obtinerea de bani sau alte foloase , in cazul lui Udrea , nu exista dovada ca a luat din sponzorizarea acordata de firma respectiva , deci procurorul a spus ca udrea urmarea un "castig electoral". Codul penal spune ca foloasele necuvenite se confisca , sau daca nu mai e posibil sunt puse in sarcina inculpatului. Ma intreb cum poti sa confisti un castig electoral . Cu o acuza nedreapta , banuiesc.
  • +6 (14 voturi)    
    total control (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:21)

    anisca [utilizator]

    "lucratura" la comanda- nu cred ca este vinovata.(sau intratit). S-a luat de secu- asta-i buba, ca de ăstea dna n-o sa se ia - se tem, caci au dosare la toti - toti sint cu pete numai ei impecabili!
  • -9 (25 voturi)    
    E incredibil (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:27)

    Acasa [utilizator]

    si Ingrijorator de cat de prosti sunteti. Nici nu a inceput bine statul de drept sa mearga, sa se aresteze politicieni mega corupti ca ati si inceput "prea e cusut cu ata alba dosarul asta" "dar si serviciile sunt nu stiu cum" TACETI draq de mamaligari si ascundeti-va in gaura istoriei
    • -3 (15 voturi)    
      corect (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Acasa

      si fin sintetizat
    • +10 (18 voturi)    
      .... (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Acasa

      Sa-i ia pe toti. Chiuariu? Cat luase mita? E cumva liber? Ceva parca nu se leaga?
      Daca o luau cu Microsoft nu cred ca ar fi comentat nimeni. Dar asa cu un dosar vechi de 4 ani reactivat in 24 de ore?
      Intre timp Nicusor Constantinescu si Mazare zburda pe campii , Nicusor chiar la butoanele judetului.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:25)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Acasa

      Și e deopotrivă îngrijorător și amuzant că foștii amorezați de DNA și iubitori de Kovesi folosesc astăzi aceleași argumente pe care le foloseau acum ceva vreme susținători ai lui Năstase sau Voiculescu. Și mă-ntreb cât timp o să operăm și judecăm politic după logica ”ai noștri” vs. ”ai lor”...
  • -2 (6 voturi)    
    Bravo DNA! (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:00)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Pitipoanca asta penibila si lipsita de orice urma de onoare este gata sa arunce cu noroi in credibilitatea DNA doar, doar o mai impresiona pe cineva. In final, nu publicul gura-casca ci justitia se va pronunta, pe baza de probe. Fumigenele astea ieftine nu o ajuta cu nimic dar fac un rau public imens caci ii legitimeaza pe voiculescu, nastase & co drept victime, dau credibilitate teoriilor lor aberante despre asa-zisa politie politica. Rusine udrea, esti o nulitate sinistra. Cand te vor baga la puscarie (cat mai multi ani, sper) voi jubila precum in ziua condamnarii lui nastase sau a lui voiculescu.
  • +6 (10 voturi)    
    asta face toti banii, (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:01)

    NickNickart [anonim]

    ".....urmarind obtinerea unor beneficii electorale prin asocierea imaginii cu cea a sportivului".
    • +1 (1 vot)    
      boxarea legii (Miercuri, 4 februarie 2015, 20:00)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui NickNickart

      Pai cand pinochio punea poze pe facebook cu Halep si spunea ca cine o sustine sa ii dea like cum e?
      Acolo nu e asocierea imaginii sportivului pentru castiguri electorale? E penibil? E. E penal? Din pacate nu inca.
      Voiosia cu care apar solicitari de arestare, in unele cazuri chiar inaintea inceperii cercetarii penale ridica mari semne de intrebare. Ok, poate individa e vinovata si va fi condamnata, dar sa fie facut dosarul bine documentat si nu cu hei rup ca acum.
      Altfel ne intoarcem la procesele la comanda din vremuri mult urate. Azi o fi Udrea, maine cand s-or schimba rapoartele de putere poate e randul altuia. Securitatea a murit, sa n-o dezgropam acum chiar pentru o individa penala ca Udrea.
      Sincer sper sa fie condamnata, dar nu pentru acuze hilare ca "presiuni pentru acordarea unui credit" la o banca privata sau "asocierea imaginii unui sportiv pentru castiguri de imagine electorala"
      Din pacate singurul care cred ca jubileaza cu o punga de popcorn in fata televizorului e Pinochio, a reusit in sfarsit sa ridice semne de intrebare impotriva DNA.
  • +4 (10 voturi)    
    glumita (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:02)

    minerva [utilizator]

    cred ca e o gluma chestia cu 'beneficii electorale'-imaginea ei linga imaginea lui bute ! doar e politician ! cine ne desconsidera : autorul articolului sau DNA-UL ? asteptam !
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui minerva

      Asa si turneul de tenis din vara intra fix in aceeasi categorie.
  • 0 (10 voturi)    
    Captiva non-inteligentei (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:08)

    Dan [anonim]

    Haimanaua asta , este plina de nerusinare. Nesimtita a fost promovata ( INCREDIBIL afront adus inteligentei si bunului simt ) in posturi atat de importante pentru RO , incat parcursul ei a dat gir pentru toti tembelii, ipocritii, hotii si nemernicii de aceeasi teapa cu aceasta marginita , mancatoare de litere in exprimare. Nerusinata asta l-a defaimat pe neamt ( de fapt, cate bestii n-au facut-o !!! ) pe tot parcursul campaniei dar , romanii au demonstrat ca au capul pe umeri. Semidocta sa se asocieze si sa se afiseze cu base, ponta, sova, ciuvica, badea, gadea,videanu, c. stefanescu, cretulescu, becali etc. cu care se aseamana in caracter sau...apucaturi.
    • -1 (5 voturi)    
      Cel mai rau imi pare ca Base nu s-a dezis de ea (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:43)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      si a sustinut-o in campanie. Ce nu le, pardon, pute, udristilor, e ca cocoana a indemnat lumea "sa NU iasa la vot" cand neprezentarea, il slujea, mathematic pe Ponta! Cum ma frate sa fii asa de orb sa nu vezi, surd sa nu auzi? Cum nu vad ca e cusuta cu ata alba - si urla tare relatia cu Ponta?
  • +2 (8 voturi)    
    Incredibil!!! (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:31)

    Cristina [anonim]

    Este clar ca se doresete aducerea ei la tacere! Cum a iesit Elena Udrea pe televiziuni sa spuna ca va aduce dovezi in cursul serii, cum DNA-ul s-a hotarat sa o aresteze si in dosarul Microsoft , unde tot ei au cerut control judiciar acum cateva zile.
  • +1 (5 voturi)    
    logica (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:17)

    MartinTamas [anonim]

    Nu va mai certati ca niste ageamii, posibilitatile sunt doua: ori e vinovata cucoana si atunci intrebarea este de ce s-a asteptat atata, ori e nevinovata si atunci intrebarea este de ce acest caz. In ambele situatii DNA pierde din imagine. Nu exista cale de mijloc. "Scopul scuza mijloacele" (CARE O FI?!).
    • -1 (5 voturi)    
      ProstoPortocalii (Miercuri, 4 februarie 2015, 20:19)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui MartinTamas

      Multi da...
      Cat de tare sa-ti placa de dorsalu si inaintarile lu Nuti ca sa nu vezi realitatea (nu TV)? Evident ca DNA lucrteaza politic- cine i-a invatat?. Si in alta ordine de idei: cine a inceput? cu biletelul roz. Cum e aia cu: cine ridica sabia...? O fatuca din provincie (si mai mult dotata fizic - ca cu intelectul intrebati pe unde a invatat) vine la Bucale si-n 2-3 ani ajunge consilier municipal apoi puPila lu primaru, apoi ... fiind angajata si lucrand numai pe buget, ajunge muultimilionara, invartind afaceri si investitii cel putin dubioase daca nu ilegale. Fac pariu pe ce vreti ca ce se vede (bani) nu sunt decat 10% din ce are. Pai la cate investitii si proiecte supra supra..evaluate se deruleaza de catre pretenii ei, plecate pe mana ei din ministerul (sub)dezvoltarii stati sa vedeti ce gaura o sa apara la buget cand se vor cere banii la EU, s-ar putea sa fiu un prost evaluator.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai, mai, mai... (Miercuri, 4 februarie 2015, 21:51)

    solar [utilizator]

    Deznodamantul acestor stoarceri de puroi din buboiul neo-comunist copt si rascopt de 25 de ani va fi unul pe masura :ORIBIL si greu de suportat . PROMBLEMA, MAREA PROBLEMA CONSTA IN IMPLICAREA SAU NEIMPLICAREA DOVEDITA A SRI.Cine sa o faca? Cine se incumeta sa o faca in conditiile acestei avalanse cazuistice- juridica, constitutionala, politica -atat de imbarligate, neclara (putin spus!) ca practica a democratiei? Comisia parlamentara condusa de Sebastian Ghita? PONTA? Parlamentul acesta de stransura cum rar s-a mai putut vedea in tara asta?
    Asta e marea, marea problema in care a intrat Romania dupa 25 de ani de cladire oarba si pe nisipuri miscatoare a democratiei de mucava ! Chiar si alegerea lui Iohannis nu s-a facut in deplina cunostinta de evaluare rationala , ci ca o reactie instinctiva de negare a raului. Daca nu ar fi fost DIASPORA si zvacnetul ei democratic atat de prost gestionat de USL, din interior nimeni nu ar fi putut rasturna "perfectiunea" masinariei de vot brevetata ani de zile la ANTENELE VOICULESCU -VANTU !!Marea fundatura in care a ajuns Romania se datoreaza CATEGORIC celor 8 ani de efort USL!!! Practicat zi de zi si ceas de ceas de aceasta infernala panza de paienjenis al setei de restauraie comunista!! Eu nu cred ca mai scapam fara o reeditare gen GRECIA - SiRYZA in tara noastra. N-as vrea pt nimic in lume, dar ...asta e ! Dumnezeu sa ne ajute.
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli amarnic.. (Joi, 5 februarie 2015, 3:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ""Marea fundatura in care a ajuns Romania se datoreaza CATEGORIC celor 8 ani de efort USL!!!"""...se datoreaza PROSTIEI poporului roman...e putin valabil si : "dupa una si alta ca este prost , nici noroc nu are"" ( prost ..ma refer la popor ...noroc ..la conducatori )..
      • 0 (0 voturi)