Liviu Dragnea le cere liderilor PSD sa organizeze grupe de militanti in fiecare comuna sau cartier: Ciracii lui Klaus Iohannis vor incepe impartirea de alimente si bani in toata tara

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:29 Actualitate | Politic

Presedintele executiv al PSD, vicepremierul Liviu Dragnea, a declarat vineri ca "ciracii lui Klaus Iohannis", candidatul ACL la prezidentiale, pregatesc o serie de actiuni. Intre acestea se inscriu mita electorala, intentia de a provoca violente si chiar impartirea de prezervative cu "mesaje extrem de urate", relateaza Agerpres.

"Am primit mai multe semnale cu privire la actiunile pe care le pregatesc cei de la PDL, pentru ca ei sunt experti in ilegalitati electorale. Astazi si maine vor sa inceapa impartirea de alimente si bani in toate localitatile din tara. Ca bani este vorba de o medie de 50 de lei pe vot. De asemenea, au facut rost de listele reprezentantilor nostri in sectiile de vot si vor incerca in seara asta, in noaptea asta, maine sau maine seara, sa-i mituiasca. De asemenea, au inceput o campanie foarte mare de a retine contra cost, acolo unde cetatenii accepta, cartile de identitate pentru simpatizantii lui Victor Ponta care au votat cu Victor Ponta in primul tur. Si am facut un calcul ca daca reusesc sa fure in medie 20 - 25 de voturi in fiecare sectie de vot poate reusesc sa mai diminueze putin diferenta", a sustinut Liviu Dragnea, in cursul unei videoconferinte cu liderii judeteni.

De asemenea, a aratat Dragnea, "oamenii lui Iohannis au dat circulara in teritoriu ca toti reprezentantii lor din sectiile de vot sa incerce sa stearga amprenta de pe stampila".

"Se mai intampla ceva in Bucuresti si vreau sa stiti si dvs., ca sa vedeti in ce hal a ajuns acest om care vrea sa fie presedintele Romaniei. La aceasta ora se impart in Bucuresti prezervative de catre oamenii lui Iohannis cu niste mesaje extrem de urate pe ele. Imi pare rau ca nu are copii, ca le-as fi trimis copiilor lui sa citeasca mesaje, pentru ca sunt copii in Bucuresti care intamplator primesc aceste prezervative si sunt obligati sa le citeasca. Sa-i fie rusine acestui om care murdareste orice idee de candidatura. Nu a existat pana acum in Romania un asemenea pachet de actiuni si dezinformari, asa cum le gandeste si le coordoneaza dl. Klaus Iohannis", a afirmat Dragnea.

El i-a rugat pe liderii PSD din judete sa organizeze, din aceasta seara, grupe de militanti compuse din activistii partidului din fiecare comuna sau cartier.

"Aceste grupe trebuie sa intre in functiune chiar din aceasta seara, cand cei din ACL vor incerca aproape sigur sa imparta mita electorala. Nu au alta sansa, sunt disperati, acelasi lucru il fac si in diaspora. Am primit de doua zile sms-uri de la oameni care nu isi ascund numarul de telefon, care au inceput sa fie din ce in ce mai revoltati de toate trupele lui Iohannis care circula in special in Franta (...) si care dau intre 20 si 30 de euro pentru a veni niste cetateni romani la vot sa voteze cu Klaus Iohannis", a adaugat Liviu Dragnea.

Presedintele executiv al PSD le-a mai cerut presedintilor de organizatii sa aiba grupe de cate doua - trei persoane in teritoriul care este arondat unei sectii de vot, mai ales in mediul rural.

"Vreau sa aveti pentru acesti colegi ai nostri cate o masina, ca sa poata sa filmeze macar, sa fotografieze, pentru a putea sesiza in timp util organele statului care au atributii in acest domeniu. (...) Cei care compun aceste grupe sa aiba asupra lor lanterne si telefoane mobile, sau alte aparate cu care pot filma sau fotografia, pentru a putea furniza celor in drept probe pentru aceste ilegalitati. La sediul de campanie juristii si ceilalti responsabili de campanie trebuie sa ramana in stare de alerta in aceasta seara, in aceasta noapte, pentru a asigura suportul juridic si tehnic pentru grupele organizate la nivelul fiecarei sectii de vot. Cei care aveti mitinguri in aceasta seara va rog sa fiti foarte atenti, pentru ca cei de la ACL au primit ordin sa va provoace, sa incerce sa provoace violenta. Va rog sa fiti organizati, sa fiti linistiti si sa nu reactionati la niciun fel de provocare din partea lor", a mai afirmat Liviu Dragnea.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3556 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    "grupe de militanti"? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:38)

    felis_tigris [utilizator]

    Dacă nu sunt şi înarmaţi, degeaba. Moarte lui Iohannis!
    În noaptea asta ciracii vor da pomeni electorale! Hai sictir! Ca profesor, tocmai am primit de la voi 700 lei. Asta nu este pomană electorală?
  • +20 (20 voturi)    
    Dragnea - un model de cinste (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:41)

    razvan73 [utilizator]

    si corectitudine...

    Las' ca se ridica mortii de la referendum si tot castigati!
    Nu fiti asa ingrijorat, d. Dragnea!
  • +17 (17 voturi)    
    Ce mizerabil! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:44)

    CosminMaricari [utilizator]

    Omul (???) ăsta are flashback-uri din trecutul său de organizator de campanie și acum pune toate aminterile din Epoca de Aur a pesedeului pe seama lui Iohannis. Mă-ncearcă o scârbă metafizică față de întâmplările de astăzi, cifrele umflate de INS, fuga lui Ponta și a ministresei aferente, anunțul lui Meleșcanu, acum mizeriile lui Dragnea. E genul de scârbă care trece în două feluri: Ponta pierde alegerile și dispare mâncat de propriul partid sau Ponta câștigă, românii pierd, eu emigrez cu tot cu familia...
  • +12 (14 voturi)    
    din teleorman (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:49)

    VW_Bora [utilizator]

    n-ai cum să-i cunoşti pe nemţi...
    Astea toate-s iar mizeriile voastre care vor ajunge la (şi cu) Latrina Istoriei.

    Iar voi, veţi ajunge în acel loc răcoros, fără verdeaţă, unde umbrele aruncate pe hainele voastre sunt drepte, paralele şi foarte apropiate.
  • +16 (16 voturi)    
    mizerabila (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:55)

    zigot [utilizator]

    prestatia din acest articol; este exact genul de activitati specifice acestui psd, numai mizerii ale drojdiei societatii romanesti;
    sunt disperati ca ptr a TREIA OARA CONSECUTIV VOR PIERDE PRESEDINTIA dupa ce au condus in primul tur.
    IESITI ROMANI LA VOT sa le aratam psd eilor ca suntem un popor cu coloana vertebrala, constienti de valorile democratiei si OAMENI DE BUN SIMT!
  • +14 (14 voturi)    
    asa mesaje cretine n-am mai auzit (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:57)

    __alex__ [utilizator]

    din '90 cu 'drogatii' din Piata Universitatii.

    Omul asta fie isi face un RMN si se justifica medical, fie trebuie sa raspunda penal pentru inpetiile debitate.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa-mi zica... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:02)

    JijiKent [utilizator]

    Sa-mi zica si mie pe unde se invart ciracii in Franta, sa-mi dea si mie 30 euro :) . Eu votez oricum cu Iohannis, dar cui ii strica 30 euro?....acum pe bune, cu 30 Euro nu cumperi nici un "oral" in Franta, dar decum un vot....mare idiot Dragnea asta.
  • +16 (16 voturi)    
    Nenea Ana Pauker Dragnea (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:11)

    Clop [utilizator]

    Grupe de militanti compuse din activistii partidului din fiecare comuna sau cartier?!!!

    Ce pana mea e asta, anii '50 in Romania?!

    Sa-i fie rusine acestui om care murdareste orice idee de candidatura. Nu a existat pana acum in Romania un asemenea pachet de actiuni si dezinformari, asa cum le gandeste si le coordoneaza dl. LIVIU DRAGNEA.
    • +4 (4 voturi)    
      a vrut sa zica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:00)

      englez [anonim] i-a raspuns lui Clop

      grupe de militieni
  • +14 (14 voturi)    
    Dragnea isi pregateste terenul (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:11)

    Andradda [utilizator]

    pt fraudele pe care la va face PSD , Duminica.
    Adica Dragnea spune deja de-acum ca vor fi o multime de infractori care vor cumpara voturi dar acestia vor fi toti de la ACL!
    Dragnea o sa ajunga la puscarie, indiferent cine castiga aceste alegeri!
  • +6 (8 voturi)    
    grupe de militanti din activistii partidului!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:17)

    un-buburuz [utilizator]

    În cămăși brune și cu făclii?
  • +5 (5 voturi)    
    Dezgustator (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:21)

    Cora54871 [utilizator]

    Nici n-am citit tot articolul, imi vine sa vomit.
  • +5 (5 voturi)    
    nu inteleg... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:52)

    bogdanlungu [utilizator]

    .. de ce face dragnea atata scandal? s-au terminat banii si nu poate da mai mult de 30 lei pe vot.......
  • +7 (7 voturi)    
    RUSINE! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:57)

    delacerbi [utilizator]

    Domnule Dragnea in ce epoca traiti pe cine incercati sa prostiti, sunteti un zero mare barat, cred ca nu exista cuvinte pe care sa le suporte acest comentariu la adresa PSD&CO
    Ce adunatura!!!!!!!!
    sa va fereasca D-zeu Romani de ei ca biserica se pare ca este deja cu ei........
    Mult succes Johaniss!
  • +10 (10 voturi)    
    Doina Cornea dadea blugi & dolari in anii 90 (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:10)

    Plagarus [utilizator]

    Trista adunatura politica dospeste in PSD, anacronica si de tot plansul ca-i mai voteaza cineva in secolul XXI !
    Batranul edec are niste urmasi dupa chipul si mentalitatea sa, dar chiar cu bunavointa ne putem intreba unde sau " format " acesti oameni ce conduc astazi cel mai mare partid romanesc ? in ce cuib au fost incubati? ce scoli au urmat ? cine i-a "defectat " moral in asa hal ? ce santajisti au (daca au)in ceafa ?
    dorinta de imbogatire ii face nesimtitori si paranoici?
  • +3 (3 voturi)    
    De unde pinochio 2 ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 21:41)

    LazarGheorghe [anonim]

    De unde seful baronilor locali din toate partidele fiindca toate resursele sant la voi.
    Baronasi din toate orasele uniti-va impotriva poporului.
  • +3 (3 voturi)    
    ultimul paradox (Vineri, 14 noiembrie 2014, 22:03)

    gentro [utilizator]

    ultimul paradox al psd:
    in disperare au activat celula de criza.
    numai ca celula este incuiata in multe alte celule..cu nume de cod RAHOVA, etc...
    asa ca au dat-o in stil etno:
    aseara vantu batea, maaaaiiii
    Vantu-n ocna putrezea maaaaiiiii
    iata o sugestie:
    it's a long way to Beijing..... ar suna mai retro.
  • +2 (2 voturi)    
    :))))))) (Vineri, 14 noiembrie 2014, 23:17)

    RespectRomania [utilizator]

    Bunicul meu avea o vorba: "hotului de hoti i-e frica!"
  • +2 (2 voturi)    
    Hotul Oltean striga : "Hotii !!!" (Vineri, 14 noiembrie 2014, 23:37)

    RomeoCoca [anonim]

    Cata manipulare, minciuna si mizerie Made in Oltenia, de unde e si Plagiatorul Obraznic Ponta ! Adica ei fura, pun mortii sa voteze, primarii PSD umbla cu popa din sat si cu mardoii pe la casele oamenilor si le "spun" sa-l voteze pe Ponta si tot ei zic ca oamenii lui Iohannis fac asta ! ... Romani, chiar niste olteni nerusinati si mincinosi trebuie sa decida ca Romania sa devina stat totalitar PSD? Hai sa votam !
  • +1 (1 vot)    
    Pomana (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 4:29)

    Dana Bob [anonim]

    Eu sunt ardeleanca si va rog sa ma credeti ca aici nu am vazut nimic din tot ce vorbeste Dragnea! Si locuiesc in mediul rural , unde se zice cum ca se dau pomenile astea. Sincer nu am vazut pomeni de nicaieri , nici de la Psd nici de la ACL!
    • 0 (0 voturi)    
      Ardeleanul e demn (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:43)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

      Da, pentru ca in Ardeal nu indraznesc.

      Dar indraznesc in zonele sarace, in Muntenia si Moldova.