Victor Ponta: In orice moment am avea nevoie putem accesa linia de credit de 2 mld euro de la FMI / Ministrul Voinea: Acordul e in vigoare, dar nu am putea trage transa de imprumut, nici daca am vrea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 iunie 2014, 16:16 Actualitate | Politic


Victor Ponta, copilot
Foto: Facebook
Premierul Victor Ponta isi contrazice ministrul pentru Buget, Liviu Voinea, si sustine ca Romania poate accesa in orice moment linia de credit de doua miliarde de euro, dupa ce delegatii FMI si CE au parasit saptamana trecuta Bucurestiul, in urma deciziei guvernului de a reduce CAS cu cinci puncte procentuale.

La sfarsitul saptamanii trecute, Liviu Voinea declarase, pentru HotNews.ro, ca acordul cu FMI este in continuare "in functiune": "Nu este suspendat, nu este rupt, acordul este in vigoare, discutiile continua pe marginea urmatoarei scrisori de intentie".

El a recunoscut insa ca executivul nu poate accesa linia de credit pusa la dispozitie de FMI: "Intr-adevar, daca am vrea, nu se iau banii din acele transe. Dar oricum nu am accesat banii din acele transe, nici in actualul, nici in precedentul acord (...) In acest moment, nu (se pot accesa transele de imprumut - n.r.), pentru ca nu s-au finalizat discutiile pe scrisoarea actuala de intentie. Dar nu are nicio relevanta acest lucru pentru ca avem o rezerva mult mai mare, de aproape 7 miliarde de euro".

Premierul Victor Ponta pare insa mult mai optimist si afirma, intr-un amplu interviu acordat luni pentru Agerpres, ca Romania poate accesa "in orice moment" aceasta linie de credit.

"Fondul Monetar International ne pune la dispozitie in orice moment am avea nevoie sa accesam linia de credit de 2 miliarde. Nu avem nevoie, dar daca, Doamne fereste, se intampla cine stie ce cataclism, maine putem sa accesam", spune Ponta, in acest interviu.

Boardul Fondului Monetar International a aprobat, pe 27 septembrie 2013, scrisoarea de intentie transmisa de autoritatile romane pentru incheierea unui nou acord de tip preventiv in valoare de aproximativ 2 miliarde de euro, pentru o perioada de doi ani, la care se adauga alte 2 miliarde de euro de la Comisia Europeana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3070 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Parca sunteti din Stan si Bran (Luni, 16 iunie 2014, 16:24)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci... care dintre voi doi minte?!?
    Deja viceguvernatorul Voinea sau premierul Ponta?!?

    Mi se pare inadmisibil ca la asemenea nivel sa jucati alba-neagra cu asemenea chestiuni. Pai ce incredere mai are cineva in Romania cind 2 personagii ajunse in asha pozitii se contrazic de la o zi la alta cu privire la un imprumut de 2 mld eur?!?!?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai cine crezi ca ii mai asculta? (Marţi, 17 iunie 2014, 9:24)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mai ales pe Ponta. El oricand gaseste cineva o problema zice ca de fapt nu e nici o problema. Fara sa aiba vreun argument.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta nu e stire... (Luni, 16 iunie 2014, 16:46)

    Johanis [utilizator]

    nu e nimic iesit din comun in aceasata contradictie. Ne-am invatat cu aceste minciuni! Si fetele acestor doi impostori inspira numai minciuna!
    • 0 (0 voturi)    
      ne-am invatat? (Marţi, 17 iunie 2014, 7:09)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      minciunile sale au devenit loc comun?

      Revoltator!
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta este aerian complet !!! (Luni, 16 iunie 2014, 16:47)

    andreesanu [utilizator]

    Dovezi clare de harababura,de incometenta dovezi de inconstienta ,dovezi de iresponsabilitate,dovezi ca Ponta minte asa cum respira.
    Romani ,daca miciunile si bataia de joc va tin de foame
    iar circul este singura voastra placere -votati-l pe Ponta
    ca si pina acum tot asa cu capul in traista !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta e un mincinos ///<br> (Luni, 16 iunie 2014, 16:49)

    Matrafirefox [utilizator]

    care prin minciunile lui, prin manipularea sponsorizata de Voiculescu a ajuns prim-ministru. Sper ca Romania sa scape de aceasta ciuma, intr-o buna zi. Pana atunci, salutari din strainatate!
  • +9 (9 voturi)    
    haha (Luni, 16 iunie 2014, 16:49)

    ctrlm [utilizator]

    Oare ce a tras pe nas prin masca aia?
  • +5 (5 voturi)    
    VVP (Luni, 16 iunie 2014, 16:56)

    RTK [utilizator]

    Victor "Minciunel" Ponta la datorie.
    Va rog sa votati cu cap la toamna.
  • +3 (3 voturi)    
    Varianta corecta (Luni, 16 iunie 2014, 17:33)

    aiureantramvai [utilizator]

    e ca nu e ...acord cu Femei
  • -3 (5 voturi)    
    Ce nu v-a iesit ? (Luni, 16 iunie 2014, 17:43)

    MenInBlack [utilizator]

    Ce nu v-a iesit la socoteala in ultimii 10 ani de mandat, mai basei mai, de ati ajuns in ''halul'' asta de confuzie ?
    Sa fie profesionalismul pede-ilor proprii, sau ce ? :)))
    Nu, sa nu spuneti votacii neinstruiti si pensionarii, ca nu va cred, tot ei au votat si cu voi, remember ?

    Sa traiti din ce in ce mai bine ! ;) PeDe ! :)))
    • +1 (1 vot)    
      V-am pus plus (Luni, 16 iunie 2014, 19:28)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ca sa v-apara comment-ul.
      Bun, anumite lucruri ar trebui sa ramina nevazute, dar cind chestia e flagranta, las-o tata sa se vada.
      Poate-i trezeste pe ceilalti in care mai este-o speranta.
    • +3 (3 voturi)    
      Da fai.. (Luni, 16 iunie 2014, 19:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ..asa este cum spui tu: razi acolo (sau asa crezi tu ca spui ceva amuzant) de unul singur cu parantezele tale si cu hotii tai. Cu "noi" nu a votat nimeni. Voi, hotii, v-ati votat intre voi.
    • 0 (0 voturi)    
      profesionim (Marţi, 17 iunie 2014, 7:12)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      faceti parte din plutonul COPY PASTE si de aceea va irita cei 10 ani de mandat basescian?
  • +5 (5 voturi)    
    ce poate dottore, (Luni, 16 iunie 2014, 18:32)

    nash pandelica [utilizator]

    nu poate voinea !

    quod licet iovi, non licet bovi ! :))

    dumbo vitza apa lina, pe la tonta prin gradina...
  • +5 (5 voturi)    
    sPONTAn la minciuni, micul lacheu psdist ! (Luni, 16 iunie 2014, 18:53)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta, cu cât se străduieşte să pară mai normal, cu atât devine mai strident. Dacă ne uităm pe pagina sa de Facebook, vedem o schimbare de grup: d-lui premier nu-i mai ajung pozele cu tribul său roşu, pe care pare să-l considere destul de prăfuit. Are nevoie de ceva mai cool decât activul de partid. Ponta nu e doar mândru că e român, e mândru că e stelist, e mândru că ţine cu Armata şi cu Simona Halep, e mândru că e moţ la Eurovision. Toate aceste grupuri au ceva în comun: dimensiunea. Domnul premier a învăţat teoria numerelor mari, care-i dictează să se asocieze cu personalitatea momentului, urmărită de milioane de oameni. Scopul este, desigur, impur: ca orice politician, dl. Ponta încearcă să împrumute ceva din popularitatea personalităţilor pe care le parazitează şi s-o convertească în voturi la Preşedinţie. Nicio apariţie publică a lui Ponta din acest an nu trebuie citită în afara acestei chei. Îl veţi da afară pe uşă, televiziunile o să vi-l bage înapoi în casă pe fereastră. Inevitabil, se va întâmpla la fel ca la Adrian Năstase, cu care românii ajunseseră să ciocnească de Paşte ouă în direct la TV, într-un dezmăţ propagandistic greu, dar nu imposibil, de egalat.
  • +4 (4 voturi)    
    vorba aceea... (Luni, 16 iunie 2014, 19:49)

    mendax [utilizator]

    daca nu poti sa-i convingi, zapaceste-i :)
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta (Marţi, 17 iunie 2014, 7:08)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    esti o jignire nationala !
    Pentru asa o performanta nici nu era nevoie sa plagiezi. O puteai face si daca erai analfabet!