Daniel Chitoiu a demisionat din functia de ministru al Finantelor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 18:33 Actualitate | Politic

Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Daniel Chitoiu a demisionat din functia de ministru al Finantelor, au declarat, pentru HotNews.ro, surse politice.

In jurul orei 16,00, Daniel Chitoiu declarase ca "exista posibilitatea" sa-si dea demisia din functia de ministru al Finantelor. "Maine voi da un raspuns. Remanierea mea este exclusa", a spus acesta, la finalul unei sedinte a conducerii USL, unde liderul liberal Crin Antonescu a cerut inlocuirea sa din Guvern. Crin Antonescu si alti lideri liberali il considera de mult timp pe Chitoiu drept un apropiat al premierului Victor Ponta, acuzindu-l de tradare a intereselor partidului.

Joi, Crin Antonescu l-a acuzat pe Chitoiu intr-o intilnire a conducerii partidului ca nu a informat partidul despre initiativa Guvernului de injumatatire a ratelor pentru debitorii cu venituri mici, masura calificata drept "de stinga" de catre liderii liberali.

Antonescu i-a cerut lui Chitoiu sa-si dea demisia din Guvern, in caz contrar urmind sa fie exclus din partid.

Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro ca favorit pentru inlocuirea lui Daniel Chitoiu la ministerul Finantelor este actual ministru al Sanatatii, Eugen Nicolaescu (PNL). Portofoliul Sanatatii ar urma sa fie preluat de Cristian Busoi, presedintele Casei de Asigurari de Sanatate.

Vom reveni cu amanunte























4642 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Incepe? (Joi, 6 februarie 2014, 18:39)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Oare începe noaptea cuțitelor lungi? Ceva este putred rău de tot cu demisia asta. Curand cred că va exploda o bombă. Curând.
    • +6 (6 voturi)    
      o explozie ce o astept cu entuziasm (Joi, 6 februarie 2014, 21:10)

      sidacanu [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      toata batalia aceasta ascunde manevrele lui "Rusineanu "-14000 euro marele sforar ....de la ASF nu se stie ce fel de culoare...zice c-ar fi liberal dar se pare ca imbratisat rosu....
      • +2 (2 voturi)    
        Pai Rusanu a imbratisat first secu (Joi, 6 februarie 2014, 22:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui sidacanu

        si pe urma s-a vopsit in culorile pnl- un partid defunct.
    • +5 (5 voturi)    
      Chitoiu a primit un SUT in... (Joi, 6 februarie 2014, 22:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Chitoiu si-a dat demisia doar dupa ce a fost amenintat ca va fi dat afara din PNL...poate vrea sa se inscrie in Partidul Antena 3
    • +1 (1 vot)    
      Incompetent (Vineri, 7 februarie 2014, 9:30)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Să nu punem pe seama unor planuri inteligente ceea ce poate fi explicat foarte bine prin prostie. Singurul lucru putred rău de tot este incompetența lui Chițoiu. Nu e vorba doar de aberația că cică să plătim noi creditele celor care nu și le plătesc. Tot el a venit și cu ideea de a limita drastic plățile în numerar, că cică așa luptă el cu economia subterană. Hai, lasă-ne.
  • +19 (19 voturi)    
    am scapat de Chitoiu ///<br> (Joi, 6 februarie 2014, 18:39)

    zaboo [utilizator]

    ce cinstit mai urmeaza?
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Joi, 6 februarie 2014, 18:39)

    costinescu [utilizator]

    pleaca dracu', vine frati-su...
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Joi, 6 februarie 2014, 20:26)

      Sihastrul [anonim] i-a raspuns lui costinescu

      Mai rau, vine Nicolaescu, sa insanatoseasca si Finantele... Antonescu agita sacul cu soareci dupa ce l-au ciuruit deja.
  • +15 (15 voturi)    
    lasa-ma sa plang (Joi, 6 februarie 2014, 18:41)

    ctrlm [utilizator]

    sa plang pana mor
    de-al lui Chitzoiu dor

    un incompetent pleaca, altul ii va lua locul.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu are emotii (Joi, 6 februarie 2014, 18:41)

    Kepler [utilizator]

    de ce sa aiba emotii...
  • +11 (11 voturi)    
    onoare (Joi, 6 februarie 2014, 18:44)

    gigi1 [utilizator]

    toti isi dau demisia inainte sa fie demisi, asa de
    "onoare"
  • +17 (17 voturi)    
    "Distribuim si redistribuim roluri " Crizel ? (Joi, 6 februarie 2014, 18:53)

    Plagarus [utilizator]

    Caraghiosul sef se joaca cu numirea si deznumirea hahalerelor, care reprezinta PNL-ul in functii ministeriale care-i depasesc si moral dar si profesional ! Nicolaescu un alt neavenit sare din patul de spital, direct in punga cu bani !
  • +6 (6 voturi)    
    ponta a intrat in fibrilatii (Joi, 6 februarie 2014, 19:22)

    clarice [utilizator]

    O sa-i dea fatala lui Crin pentru ca i-a luat omul din guvern.
    Pai cum naiba sa mai faca promisiuni populiste cu ministru de finante PNL?
    • +1 (1 vot)    
      va inselati ! (Vineri, 7 februarie 2014, 2:14)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui clarice

      Domnul Ponta nu poate sa fie decat foarte multumit, pentru ca domnul vice prim ministru Chitoiu, devenise, datorita "afacerilor" sotiei sale, o "oaie neagra" si "o tinta" pentru adversarii politici ai USL ! Antonescu la "extirpat" pe Chitoiu, care risca sa devina o "buba" urata pe obrazul coalitiei!
      Pupat toti Piata Independenti !
  • +7 (7 voturi)    
    Locuitorii comunei Bulbucata sunt distrusi! (Joi, 6 februarie 2014, 19:33)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ca locuitor al comunei Bulbucata, care a fost reprezentat in parlamentul trecut de deputatul Chitoiu m-am luat de ginduri! Pai, 4 ani, desi se vede pe el ca inflacareaza masele de le baga in boala, avorteaza femeile spontan cind il vad, nu a pus o floare in comuna. Abia scapasem de ei, si acum vine la partid, mai e si la putere, se va ambitiona si abia s-a asfaltat drumul pina la soseaua Bucuresti-Alexandria, aveam promisiuni de canalizare, ba chiar incepuse cite ceva! Acum, ca il loveste si foamea, ne jupoaie, ca auz ca si nevasta-sa aude catusele venind... Asta a fost norocul nostru, ce mai, sa nu scapam de el...
  • +2 (2 voturi)    
    Problema se pune simplu: (Joi, 6 februarie 2014, 22:56)

    eek [utilizator]

    pion la C4. Sah!