VIDEO Daniel Chitoiu: Exista posibilitatea sa-mi dau demisia din functia de ministru al Finantelor, remanierea mea este exclusa

de L. Pirvu     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 15:42 Actualitate | Politic

Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Daniel Chitoiu, ministru al Finantelor si vicepresedinte al PNL, a declarat joi ca "exista posibilitatea sa-mi dau demisia (din functia de ministru al Finantelor - n.red.),maine voi da un raspuns. Remanierea mea este exclusa". Chitoiu a facut aceste declaratii la finalul unei sedinte a conducerii USL, unde liderul liberal Crin Antonescu a cerut inlocuirea acestuia din Guvern. Crin Antonescu si alti lideri liberali il considera de mult timp pe Chitoiu drept un apropiat al premierului Victor Ponta, acuzindu-l de tradare a intereselor partidului.

Joi, Crin Antonescu l-a acuzat pe Chitoiu intr-o intilnire a conducerii partidului ca nu a informat partidul despre initiativa Guvernului de injumatatire a ratelor pentru debitorii cu venituri mici, masura calificata drept "de stinga" de catre liderii liberali.

Antonescu i-a cerut lui Chitoiu sa-si dea demisia din Guvern, in caz contrar urmind sa fie exclus din partid.

Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro ca favorit pentru inlocuirea lui Daniel Chitoiu la ministerul Finantelor este actual ministru al Sanatatii, Eugen Nicolaescu (PNL). Portofoliul Sanatatii ar urma sa fie preluat de Cristian Busoi, presedintele Casei de Asigurari de Sanatate.


























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3290 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    remaniere (Joi, 6 februarie 2014, 15:46)

    sorin3 [utilizator]

    Cum se poate remania o persoana?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu se poate (Joi, 6 februarie 2014, 16:54)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Remanierea se refera exclusiv la o structura, la un sistem, la un utilaj...nicidecum nu poate fi aplicata unei persoane.
      Dar...asta e limbajul politicienilor 'teligenti (si nu numai)
  • +18 (18 voturi)    
    tare-n clantza nea caisa (Joi, 6 februarie 2014, 15:51)

    mnicku [utilizator]

    . aveti niste idei liberale de parca l-ati inmatriculat pe stalin la partid
  • +16 (18 voturi)    
    demisia de dezonoare, sper (Joi, 6 februarie 2014, 15:52)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si apoi iti iei o vacanta dimpreuna cu nevestica cea nepatata si strangareatza, sa verificati daca mai aveti banutii aia ascunsi prin conturi exotice.
  • +16 (16 voturi)    
    intradevar schimbari (Joi, 6 februarie 2014, 16:03)

    mos ion roata [utilizator]

    Chitoiu cu Nicolaescu,Nicolaescu cu Busoi, si la interne iarbaverde.Pnl-ul nu a fost niciodata in stare sa numeasca un ministru ca lumea.
  • +17 (17 voturi)    
    Hopa, ce aspru-i Chitzchitoiu ! (Joi, 6 februarie 2014, 16:08)

    Plagarus [utilizator]

    Cu " penala " in poala si pretenul VVP in spate, nea liberalul se da cocos in fatza muzeografului , neconstitutional mare sef de partid, Crinutza ofilita inainte de marea competitie prezidentiala !
  • +16 (16 voturi)    
    drum bun (Joi, 6 februarie 2014, 16:10)

    coax [utilizator]

    si cale batuta, si ia-o si pe nevasta-ta cu tine, sa nu mai auzim de voi!
  • +9 (9 voturi)    
    ratangiu pana la capat (Joi, 6 februarie 2014, 16:47)

    Gobelin [utilizator]

    sper sa ai si gratii la geam, acolo unde te vei duce, cand te vei duce ...
  • +6 (6 voturi)    
    PSD conduce guvernul (Joi, 6 februarie 2014, 17:05)

    clarice [utilizator]

    Daca Chitoiu pleaca ,Crin e pe faras.
    Ponta se va razbuna crunt.
    Ce misto USL face agenda publica ,oare opozitia mai traieste ,MRU,Neamtule lasati sedintele de scara de bloc.
    • 0 (0 voturi)    
      nu t-ar fi (Joi, 6 februarie 2014, 18:05)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      Bre, eu in fiecare zi il vad pe Neamtu cum protesteaza, da? Protesteaza pe siteul "partidului", ca afara e frig si nici n-ar vrea sa-i supere pe ponta si antonescu, acum inainte de alegeri...
  • +7 (9 voturi)    
    Doamne (Joi, 6 februarie 2014, 17:13)

    KostasP [utilizator]

    Ce figura de pomanagiu are...si chiar e.
    • +5 (5 voturi)    
      Desii nu'i frumos sa vorbesti de moaca omului (Joi, 6 februarie 2014, 17:26)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      recunosc: ai dreptate! Are moaca de pomanagiu, dar un pomanagiu bine hranit!
      • +2 (2 voturi)    
        Absolut (Joi, 6 februarie 2014, 18:37)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        Si proaspat remaniat. De parca sta sub casca la remaniere. Si cetateanul asta e ce? ministru? de finante?? Chiar sa ajung sa-mi para rau dupa de-alde Ialomiteanu?
  • +2 (2 voturi)    
    si cam aici s-au terminat competentele PNL (Joi, 6 februarie 2014, 18:13)

    AliKimiku [utilizator]

    Adica in locul lui Chitoiu, un geniu dovedit il vor pune pe eternul Nicolaescu.
    Mai bine sa iasa dracului de la guvernare.
    Am uitat, sa nu uite ca odata cu Chitoiu sa il dea jos si pe Antonescu daca vor sa aiba vreun viitor in tara asta.
  • -2 (2 voturi)    
    Trebuie sa recunosc (Joi, 6 februarie 2014, 18:15)

    vasile78 [utilizator]

    Chitoiu e unul dintre cei mai buni ministri ai guvernului. Destul de coerent in abordare, mult peste prestatia actualului guvern ca si intreg.
  • 0 (0 voturi)    
    ce (Joi, 6 februarie 2014, 18:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mutra de purcel ''liberal'' are asta, si numele la fel, exact liberalism iti evoca.