VIDEO Purtatorul de cuvant al presedintelui: Victor Ponta urmareste sa creeze un blocaj institutional, crezand ca va recupera voturile pierdute prin minciuna si prin nerespectarea angajamentelor fata de populatie

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 14:48 Actualitate | Politic

Purtatorul de cuvant al presedintelui, Bogdan Oprea, il acuza pe premierul Victor Ponta ca urmareste sa creeze un blocaj institutional, mentionand ca primul-ministru nu mai raspunde la apelurile telefonice ale sefului statului pentru ca s-a suparat pe niste declaratii ale acestuia referitoare la accidentul din Muntenegru din luna iunie.

"Domnul prim-ministru Victor Ponta spune, din nou, o minciuna, mizand pe faptul ca memoria colectiva nu se activeaza si ca oamenii sunt obisnuiti sa aiba incredere in ceea ce declara un prim-ministru. Pentru a justifica gestul, greu calificabil pentru un inalt oficial al statului, de a nu mai raspunde la apelurile telefonice ale presedintelui Romaniei, domnul prim-ministru Victor Ponta spune ca s-a suparat pe declaratiile domnului presedinte referitoare la tragicul accident din Muntenegru din data de 23 iunie 2013", afirma Oprea, intr-o declaratie transmisa agentiei Agerpres.

El reaminteste faptul ca singurele reactii publice ale presedintelui cu privire la accidentul din Muntenegru au fost un mesaj de condoleante, o declaratie la un post TV si o scurta referire cu prilejul unei declaratii de presa sustinute la Palatul Cotroceni.

"Singura referire care l-ar putea deranja pe domnul prim-ministru Victor Ponta este cea potrivit careia domnul presedinte a aflat despre accident imediat ce acesta a avut loc, iar domnul prim-ministru, care, in acel moment, juca baschet, sustine ca a fost doar informat cateva ore mai tarziu. Este regretabil ca un prim-ministru ascunde, printr-o minciuna spusa public, o astfel de greseala sau incapacitatea aparatului propriu de lucru de a reactiona la timp in situatii de criza. Domnul prim-ministru Victor Ponta urmareste, in mod evident, sa creeze un blocaj institutional, crezand ca, astfel, va recupera voturile pierdute prin minciuna si prin nerespectarea angajamentelor fata de populatie. Un prim-ministru responsabil ar fi recunoscut greseala si ar fi sanctionat vinovatii din propriul aparat de lucru", puncteaza Oprea.

Presedintele Traian Basescu a vorbit miercuri, la Fundulea, despre situatia din agricultura, mentionand ca nu a discutat cu premierul Victor Ponta despre problemele din acest domeniu pentru ca acesta nu-i raspunde la telefon.

"Nu-mi raspunde la telefon", a spus Basescu, cu referire la premierul Ponta.

Ulterior, premierul Victor Ponta a declarat, in debutul sedintei de Guvern de miercuri, ca presedintele Traian Basescu se ocupa de "sabotarea" Executivului, el aratand ca nu vorbeste la telefon cu "oameni neseriosi".

Victor Ponta a precizat ca relatiile sale institutionale cu Parlamentul si Presedintia sunt bune, in sensul in care transmite oficial documente si i se raspunde la acestea.

"La telefon nu vorbesc cu oameni neseriosi. Vorbesc doar cu oameni seriosi, cu care daca vorbesc ceva la telefon se si intampla. Nu m-am asteptat ca presedintele sa se planga printr-o expresie celebra ca 'primul-ministru nu vrea sa vorbeste cu noi'. Eu vorbesc cu institutiile statului. Cu toate colaborez. In rest frustrarile diverselor persoane sunt mai putin importante", a afirmat premierul.
























2454 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    In tot rau e si un bine (Miercuri, 21 august 2013, 15:21)

    ipolitic [utilizator]

    Aseară am scăpat ca prin urechile acului.
    Alertata de serviciile secrete ale vecinei,
    soacra mea a efectuat o descindere în forță
    si mi-a imputat promisiunile neonorate de înainte
    de concediu, cu gradina, cu pivnița, cu zugrăvitul..
    Strivit de vinovăție,cu capul aplecat, nu am reușit
    decît sa bolborosesc cîteva cuvinte, abia inteligibile:
    -.eu am vrut, dar..Băsescu..Băsescu nu m-a lăsat..
    Si, minune.Minuuune!
    Mama soacra s-a înmuiat brusc, m-a asigurat ca la
    anul nu voi scăpa, și s-a întors în graba, sa mai prindă
    emisiunea "în gură la presă" de pe antena3.
    Sau ceva ne-esențial, nu mai știu.
    • +7 (7 voturi)    
      Bravo. (Miercuri, 21 august 2013, 15:47)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Conform zicalei ca: Povestile sunt mai bune decat argumentele.
  • +26 (26 voturi)    
    Deci ai 70% votaci (Miercuri, 21 august 2013, 15:56)

    Wanheda [utilizator]

    ai parlamentul, tot ce vrei, majoritate absoluta si tu te plangi ca nu poti munci? Hai mars la xerox dobitocule ca distrugi tara. Mai bine ai spune lumii ca nu mai gasesti un ministru cinstit in guvernul tau de penali, plagiatorule care n-ai facut nimic in viata, pana si casatoria ti-a fost aranjament.
    • +2 (2 voturi)    
      Cam tare asta cu "dobitocule"... (Miercuri, 21 august 2013, 19:29)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Nu o semnez, da'ti dau cu (+).

      Hai sa traiesti.
      • +2 (2 voturi)    
        Un IQ test ar demonstra ca e dobitoc. (Miercuri, 21 august 2013, 21:13)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        L-am urmarit doar de cateva ori vorbind si mi s-a facut scarba, e clasicul puturos semieducat, adica stie sa scrie si sa citeasca dar sa faca conexiuni logice destul de greu. A fost propulsat de o clasa de hoti altfel nush ce facea asta in viata...ca e mediocru, rau de tot.
        Sa traiesti si tu. Cheers.
  • +18 (18 voturi)    
    inadmisibil (Miercuri, 21 august 2013, 16:09)

    MihneaR [utilizator]

    avem un primministru nedemn de de functia pe care o detine
    • +5 (5 voturi)    
      blocajul institutional (Miercuri, 21 august 2013, 16:36)

      Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      Blocajul institutional exista. Exista pentru ca in Romania "democratica" , "liberala", nu se concepe o guvernare functionala ci doar una totalitara, personalizata si politizata.
  • -5 (9 voturi)    
    Pe la ghiseu. (Miercuri, 21 august 2013, 16:37)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Bogdan Oprea poate sa treaca si astazi pe la ghiseu sa-si ridice solda pentru serviciile prestate in serviciul mult iubitului lider. E un next level pentru un purtator de cuvant: Bogdan Oprea e fauritor de cuvinte. Iar tema e de inalta calitate politica: cineva nu mai raspunde la telefon altcuiva.

    Oamenii acestia ar avea curaj sa intre in amfiteatrul unei facultati de comunicare din Romania sau de oriunde din lume si sa faca share experience cu aceste intamplari? Culmea, intamplari aduse in spatiul public tot de slavitul lor lider...

    Te apuca greata. Dar te imbarbatezi cand iti amintesti ca, pe cale naturala, de la anul Basescu va iesi definitiv din schema conducerii Romaniei la nivel inalt. Sa-si conduca vaporasele lui din care, cu atata ostentatie, a facut un titlu de glorie de parca un presedinte bun e un capitan bun. Altii credeau ca un cizmar bun e un presedinte bun...
    • +5 (5 voturi)    
      conform zicalei: (Miercuri, 21 august 2013, 17:27)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      un plagiator bun e un copilot si mai bun....
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 21 august 2013, 17:31)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      a zis vreun neadevar?
      nu mai raspunde la telefon, cata dovada de imaturitate ..si da dovada ca nu cunoaste regulkile jocului.colaborare si compromisuri nu exista in vocabularul acestui mic needucat..

      PS: Numai prin faptul ca detine un titlu de doctor obtinut prin frauda ar trbui sa te abtii sa comentezi
    • +3 (3 voturi)    
      Contele boschetar (Miercuri, 21 august 2013, 18:17)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Bai conte, nu te-ai saturat sa-i iei apararea cochilotului?
      Pardon, tu doar "ataci" dusmanii nebunului.

      Vezi bre neica-nimeni ce esti, ca peste vreo 6 luni o sa negi ca ai fost odata mare aparator al lui Ponta si Antonescu.

      Stii de ce?
      Pentru ca tipii astia doi vor deveni persona non-grata in Romania.
      Hai, vorbim in 6 luni (februarie 2014) dupa ce creste intretinerea, gazul, alimentele, somajul, etc....
    • +1 (3 voturi)    
      esti un tampit (Miercuri, 21 august 2013, 19:34)

      greatza_de_comunisti [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      ce imi place cum se consoleaza unii ca basescu o sa iasa definitiv din joc la anul. desigur ar fi foarte usor pentru unii, insa eu am sa spun doart atat: o sa va mai faca basescu multe zile amare si de la anul incolo de asta sa fiti siguri lingailor
  • -4 (6 voturi)    
    Purtaciosul de vorbe (Miercuri, 21 august 2013, 19:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Domnul asta cum a transmis comunicatul? A sunat pe telefon? Cu siguranta pentru ca nu incapea totul in SMS.

    In rest, despre dl. Basescu nimic nou. Stiam demult ca face trafic de influenta, ca nu stie sa comunice institutional. Atata timp cat serviciile "de ascultat" telefoanele sunt la el doar nu voiati sa inscrie in documente oficiale micul sau trafic de infulenta. Si sa-i dea si numar la registratura.

    Dansul il suna pe Bradisteanu sa-l "trimita" in Turcia, il suna pe Corlatean sa-i deconteze procedurile medicale, suna la casa de asigurari de sanatate, la Arafat sa trimita avioane in Turcia si unde o mai fi nevoie cand are nevoie de favoruri personale.

    Si cand te gandesti ca l-a pus si Tariceanu sa intrebe daca s-au comis abuzuri in anchetarea lui Patriciu si ce urat a reactionat ... daca eram batut in cap credeam ca dl-ui Basescu nu ii place traficul de influenta. Probabil doar al lui ii place.

    Felicitari lui Ponta daca a inceput sa-si dea seama cum trebuie sa te comporti cu Base-smen.