Tariceanu, la RFI: Mi-e teama ca PNL ar putea fi sanctionat la urne, daca se majoreaza taxele si impozitele

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2013, 11:32 Actualitate | Politic

Masurile pe care le asteapta publicul de la PNL "nu sunt in nici un caz cele de majorare a taxelor, intr-o formula simplista, atata vreme cat exista atata evaziune fiscala". O spune, intr-un interviu la RFI, fostul premier liberal Calin Popescu Tariceanu. El se teme ca PNL va fi sanctionat de alegatori in 2014.

In opinia lui Calin Popescu Tariceanu, "exista un risc, fara indoiala. Mai ales daca astfel de masuri vor fi adoptate, daca ele nu vor fi clar explicate si justificate, daca se poate produce o justificare si chiar si in aceste conditii, nu m-ar mira sa existe o sanctionare din partea electoratului si mi-e teama ca aceasta sanctiune sa nu vizeze cu precadere Partidul National Liberal, de la care exista o serie de asteptari".

"Noi totusi trebuie sa venim in intampinarea publicului care ne-a votat, in intampinarea electoratului cu masurile pe care le asteapta de la noi. Masurile pe care le asteapta publicul de la noi nu sunt in nici un caz cele de majorare a taxelor, intr-o formula simplista, as spune, atata vreme cat exista atata evaziune fiscala. Cred ca fiecare cetatean de rand cand vede ca in stanga lui si-n dreapta lui sunt unii care scapa la plata taxelor si el se conformeaza, nu va fi deloc bucuros sa suporte o sarcina suplimentara de taxe si de impozite. Si sigur ca acest lucru il va putea duce in situatia sa ne aplice o sanctiune la vot", crede fostul premier liberal.

Continuarea pe www.rfi.ro.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1965 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Pai oricum sunteti sanctionati la urne (Vineri, 9 august 2013, 11:36)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Ce te mai mira? Simpla prezenta a lui Antonescu va trage in jos. Sa nu mai spun de ce scoate pe gura !
  • +6 (6 voturi)    
    cata logica, nene taricene... (Vineri, 9 august 2013, 11:54)

    lucyan [utilizator]

    nimeni nu asteapta mariri de taxe si impozite, indiferent ca este de stanga sau de dreapta, dar voi cum sa va onorati promisiunile din campanie, tinand cont ca toti votantii depind de stat? bugetari, pensionari, asistati sociali, etc...
    ca daca am mai avea un bcr de privatizat, vreo 3-4 ani am scapa de grija si am avea un mare boom economic, ca pe vremea mata, dar investitiile facute de guvernul matale cu banii de la bcr nu prea aduc bani la buget, din contra, au generat cheltuieli uriase si nejustificate...
    numai prostii nu au inteles ca asta a fost motivyul refuzarii guvernarii in 20087, stiati ce prapad ati lasat in buget...
    intr-o tara normala, puscaria va manca...
  • +7 (7 voturi)    
    pnl-istii lu' peste (Vineri, 9 august 2013, 11:54)

    Tejveer [utilizator]

    Pana la urma doar votu' conteaza, nu si majorarea in sine. Daca nu ar fi pierdut nimic, erau de acord cu ea.
  • +6 (6 voturi)    
    taxe (Vineri, 9 august 2013, 12:04)

    pontescu [utilizator]

    Poate ar fi timpul ca partidul acesta sa-si aleaga liderii care sa urmeze doctrina liberala, nu ceea ce fac ei acum. Ar fi pacat sa dispara asa cum a disparut PNT, dar daca vor continua pe linia de acum nu-i vad prea bine.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa fi sigur (Vineri, 9 august 2013, 12:14)

    Frank777 [utilizator]

    PNL a devenit un cuib de profitori gata de orice compromis.Oculta PNL are alte interese.Nu coincid cu pnlisti de rand si nici cu simpatizantii.
    Ei trebuie sa isi scape pielea dupa toate magariile care le-au facut.
    Si ca sa scape ei sacrifica orice
  • +6 (6 voturi)    
    Poti sa fii chiar sigur (Vineri, 9 august 2013, 12:14)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Ca electoratul cu gandire liberala nu mai are nimic in comun cu partidul de infractori (Becali, Fenechiu, Rusanu si gasca) si oportunisti (Antonescu, sa) ce dau toate promisiunile si ideile liberale pentru un post sau ceva arginti. RUSINE
    • +2 (2 voturi)    
      O greseala (Vineri, 9 august 2013, 15:17)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      Nu vad de ce Antonescu nu intra la infractori?!

      Eu sunt convins ca va avea soarta lui Nastase.

      Curand!
  • +10 (10 voturi)    
    Tatuajul (Vineri, 9 august 2013, 12:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Tariceanu a ratat momentul verii 2012. Atunci trebuia sa se delimiteze de actiunile USL si chiar sa infiinteze o aripa PNL noua.

    Dar politicianul nostru nu a inteles momentul, ba chiar a participat activ la demiterea presedintelui. Succesul USL pe termen scurt era garantat. Dar pe termen lung, asemenea abdicari de la principii nu pot fi uitate.

    Gratie loviturii de constitutie, toti politicienii USL vor purta intreaga viata o stampila urita pe frunte, un tatuaj despre care li se va aminti permanent. Si nu doar politicienii. Multe vedete ale spatiului public si-au dezvaluit fata urita, goliciunea sufleteasca si saracia intelectuala.

    Uslamistii nici nu stiu cum s-au inhaitat unii cu altii si cit o sa-i coste prostia din vara 2012. De fapt o sa ne coste pe toti (si deja ne costa!) prostia din 2012. Se pare ca ne meritam soarta.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai uitat cum i se spunea cand era prim ministru? (Vineri, 9 august 2013, 13:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Raul facut atunci de Tariceanu e comparabil cu cel facut azi de Ponta. Multi au prostit ei in trecut cu vorbe de genul: Cele trei masuri pe care le-ar lua Ponta daca ar ajunge maine la guvernare ( octombrie 2011)
      "Dacă ar fi vorba de trei măsuri economice, atunci acestea ar fi aplicarea cotei unice de impozitare în trei trepte: 16, 12 și 8 la sută. A două masură ar viza reducerea taxelor și a impozitelor iar a treia măsură ar viza reducerea la jumătate a cheltuielilor cu bunuri și servicii ale instituțiilor publice locale”, a spus Ponta.
  • 0 (8 voturi)    
    cand scadeau salariile, aplaudati (Vineri, 9 august 2013, 12:44)

    jackalphonse [utilizator]

    aplaudati si acum, ca este masura de dreapta, nu? este auteritate:))
    • +1 (3 voturi)    
      nu intelegi nimic din economie (Vineri, 9 august 2013, 15:46)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu stiu de ce te bagi tu in discutii despre lucrurile pe care nu le intelegi.
      Sa reduci salariile bugetarilor e una (tai cheltuieli) iar sa cresti taxe si impozite e alta (impovarezi in general IMM-urile, pe cei care de fapt tin economia).
      • +1 (3 voturi)    
        nu mai spune... (Vineri, 9 august 2013, 16:51)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        austeritate. ce nu ai inteles? este austeritate pentru imprumutul numit ""centura de siguranta"" introdus ca moda de nasescu, sustinut de isarescu si aplicat in continuare de poanta. este ceeea ce ati sustinut pe forum: fmi+austeritate. acum ole aveti pe amandoua. nu este nimic in plus de inteles
        • +1 (3 voturi)    
          Zi merci! (Vineri, 9 august 2013, 18:30)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          In primul rind pentru austeritate il uriti pe Basescu. Acum incepe sa va placa austeritatea?!

          Acum e rindul nostru sa cerem ceea ce nu puteti oferi. Nici voi n-ati fost prea ingaduitori, dar asta nu va pot reprosa. Insa cu lovitura de constitutie, ne-ati scos sufletul. Ma mir ca nu s-a lasat cu violenta pentru ceea ce ne-ati facut noua si Europei. Ma mir ca mai sintem inca o tara intreaga pe harta. Zi merci ca inca mai discutam cu voi. Si vezi ca nu-i timpul pierdut sa ne pierdem mintile cu de-alde golani ca voi. Pina la urma o sa va luati papara de la soarta, intr-un mod sau altul.
        • +1 (1 vot)    
          nu stiu cum sa fac sa intelegi (Vineri, 9 august 2013, 19:55)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          austeritate inseamna altceva, inseamna sa reduci CHELTUIELILE, nu sa cresti TAXELE. Ce nu intelegi? In economie exista 2 jucatori, producatorul real de plus valoare, privatul, cel care aduce bani reali la buget si statul, cel care imparte bugetul catre diferitele elemente care sustin fuctionarea statului: ministerul de interne, armata, sanatate, invatamant, administratie publica etc. Austeritate este sa REDUCI CHELTUIELILE aparatului de stat, sa tai de unde se cheltuieste aiurea si inutil nu sa ceri si mai mult de la cei care produc. Taxele sunt modalitatea prin care banii ajung la buget, cand cresti taxele nu faci austeritate ci pur si simplu ceri mai multi bani de la singurii care produc. Cand reduci cheltuielile in general se produc lucruri bune, cand cresti taxele risti sa creasca evaziunea , sa determini afacerile sa se mute din RO, sa se inchida unele afaceri etc, astfel incat se intra intr-o spirala negativa, se inchid/pleaca afaceri, scad si mai mult banii si cum guvernul asta nu stie sa reduca cheltuieli ci doar sa creasca taxe va mari efectul asta de bulgare de zapada pana cand se va alege praful. AI INTELES ACUM?
          • +1 (1 vot)    
            ati vrut fmi fara program de investitii? (Luni, 12 august 2013, 12:33)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            aveti fmi. ce nu intelegeti?
  • +4 (4 voturi)    
    Slabiceanu (Vineri, 9 august 2013, 13:04)

    Sani [utilizator]

    Buna porecla avea acest domn: Slabiceanu.
    Mi se pare normal ca n-a putut coabita Basescu cu el. Doar tinuta este de el. In rest, VARZA.

    Dupa ce a lins pingelele luiv Antonescu si s-a situat intre doua luntri atatia ani, acum vrea sa devina "disident" in partidul care (sper) va deveni, alaturi de PSD si PCR "de trista amintire"?

    Ce-am mai ras!
    Ma rog, dintre cei 70% USL-ama, or fi cativa care sa creada ca individul cu 5 neveste poate fi bun ca politician.
  • +5 (5 voturi)    
    Fantastic! (Vineri, 9 august 2013, 14:58)

    suk-yi [utilizator]

    Bine ca PNL se teme de sanctiuni la votare; normal era sa se teama ca se iau niste masuri gresite dpdv economic, ca se sanctioneaza munca, etc.
    Bravo bre, te-ai dat pe goarna!
  • +3 (3 voturi)    
    E penalizat de mult (Vineri, 9 august 2013, 16:12)

    SmithJohn [utilizator]

    Eu votam PNL pana cand s-au dat cu comunistii si am inteles ca PNL-ul pe care il votam eu nu mai are nicio treaba cu actualul PNL...pot sa puna sau sa nu puna taxe votul meu nu mai este pt ei. Eu nu votez comunisti.
    • +4 (4 voturi)    
      La fel doar ca... (Vineri, 9 august 2013, 16:53)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

      ...mie mi-e frica ca si atunci cand am votat cu ei (pana la KKrau) ei tot sluga de serviciu al lui Ilici erau.

      Cred ca zvonurile privind tradarea lui Campeanu in '90 au fost reale.
      De la prima mineriada incoace tare mi-e teama ca PNL-ul era doar fata vopsita pentru occident a lui Ilici si compania!

      Acum doar si-au aruncat "burqa".
      Hai ghinion PNL.!
      Desfiintati-va sau comasati-va cu PSD-ul.
  • +1 (1 vot)    
    Sa invatam de la multiplul re-recasatorit ! (Duminică, 11 august 2013, 8:52)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tariceanu se da mare smecher : 'nici in car, nici in caruta, nici in teleguta'.
    Asteapta, 'la un colt de cotitura', intre doua recasatoriri, prilejul sa iasa la o afacere politica.
    Dupa cum se vede, aceste foste modele masculine (il am in vedere si pe cel din Moldova, pe Dobrisan) sunt croite din acelas material.