VIDEO Adriean Videanu: Domnul Ponta doreste sa intretina acest circ politico-mediatic cu Oltchim din ratiuni strict politice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 30 septembrie 2012, 13:03 Actualitate | Politic

"Domnul Ponta doreste sa intretina acest circ politico-mediatic care din pacate este in dezavantajul oamenilor de la Oltchim si nu numai", a declarat, duminica, presedintele PDL Bucuresti, Adriean Videanu. Videanu a prezentat un memorandum privind Oltchim, aprobat de Guvern in iulie 2009, sustinand ca aceasta este "proba prin care Victor Ponta este mincinosul national." Preşedintele interimar al PDL Bucureşti a mai sustinut ca subiectul Oltchim "este întreţinut de Guvernul Ponta din raţiuni strict politice, pentru că USL a scăzut sub 50%, iar procentele Uniunii se duc la Partidul Popular al lui Dan Diaconescu".

Adriean Videanu a prezentat presei memorandumul, aprobat in 15 iulie 2009, aratand ca reprezentanti ai PSD au participat atat la elaborarea documentului, cat si la avizarea lui: "Ponta, ca membru al cabinetului Boc, a votat pentru acest lucru", a afirmat Videanu.

"Este un document care arata situatia de la Oltchim si arata ca Guvernul Boc a tratat cu maxima serozitate problema Oltchim", a adaugat Adriean Videanu.



Premierul Victor Ponta declarase anterior ca la acea vreme s-au discutat numai anumite probleme legate de Oltchim, dar ca nu s-a luat nicio decizie cat el a fost membru al Guvernului.

Adriean Videanu a mai sustinut ca "USL-ul a scazut sub 50% in sondaje, iar ce se pierde de la ei merge la Partidul Poporului, fiind practic acelasi segment de electorat."

In plus, el l-a acuzat pe premier ca "minte cu nerusinare atat in tara cat si in strainatate, dezinformand inclusiv oficialii europeni": "Domnul Ponta i-a spus domnului Swoboda ca Traian Basescu conduce Romania prin decrete prezidentiale. Ca jurist, aveam pretentia ca domnul Ponta sa stie ca decretele nu inseamna decat infaptuirea unor acte emise de Parlament si de Guvern, presedintele Romaniei nu emite decrete cu caracter de reglementare."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1216 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    of (Duminică, 30 septembrie 2012, 13:51)

    zaphoss [utilizator]

    Multumiri Videne!
  • -5 (5 voturi)    
    Sper sa fi prins (Duminică, 30 septembrie 2012, 14:51)

    tepes [utilizator]

    Domnule Videanu aceste apelative nerusinate pt un om politic,arata cultura dv.limitata,asa consider ca si ca om sinteti un hot cu gulere albe,patentat si fara scruplule.Acele decrete de care pomeniti (prezidentiale) au fost date de parlament la indicatiile pretioase ale marelui conducator la fel si guvernul,acum va faceti ca ati uitat,nu-i frumos mincinosule.Sper, ca aproape toti romanii sa fi prins pt.tunurile pe care le-i dat romanilor ca si celuilalt bandit Patriciu.Explica romanilor cum ai obtinut un bun de mare valoare al romaniei si anume -marmura intregii tari.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti pare rau (Duminică, 30 septembrie 2012, 20:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      ca un om din tara noastra a preluat o intreprindere si are grije de ea sa se dezvolte si angajati sa cistige. Ce zici de cei ce au dus la paragina mii de intreprinderi privatizate in masa si taiate la fier vechi?
      De vreo citiva ani tot aud de tunurile date de Videanu. Nu am auzit de nimeni sa apeleze la DNA. Asa ca treaba asta e doar o propaganda mincinoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        pai se dezvolta (Luni, 1 octombrie 2012, 12:30)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui ty

        dar pe banii mei, ai tai, ai tuturor, avand in vedere contractele care le-a avut cu PMB si statul roman.
        • 0 (0 voturi)    
          "contractele cu PMB si statul roman"? (Luni, 1 octombrie 2012, 15:50)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui rider

          Stii cumva, Marmosin pune in opera produsele din marmura pe care le produce? Sau firme de constructii, care unele pun in opera si produse Marmosin, au contracte si cu statul?
          Consideri ca e mai benefic pentru noi ca la investitiile statului roman sa fie folosita marmura din import?
  • -4 (4 voturi)    
    Hotul striga: HOTII!!! (Duminică, 30 septembrie 2012, 15:41)

    claemi [utilizator]

    De unde atita banet???
    • 0 (0 voturi)    
      De unde atita banet??? (Duminică, 30 septembrie 2012, 20:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui claemi

      Cit?
  • +3 (3 voturi)    
    Leadership (Duminică, 30 septembrie 2012, 15:44)

    Mircha [utilizator]

    Tocmai am urmarit niste video-uri extraordinare de Dave Logan despre leadership aici:
    http://www.triballeadership.net/bnet-video
    si aici:
    http://vimeo.com/2499551

    Impresia mea e ca majoritatea societatii romanesti este la nivelul 2 dupa criteriile expuse de David Logan. Teoria lui spune ca e nevoie sa vorbesti in limbajul grupului caruia te adresezi ca sa-l duci pe nivelul urmator. Eu cred ca politicienii Romaniei ar avea mult de castigat invatand sa faca asta.
  • -4 (4 voturi)    
    vorbeste (Duminică, 30 septembrie 2012, 16:05)

    rider [utilizator]

    prea-cinstitul fost ministru al Economiei.

    ha ha ha
    • 0 (0 voturi)    
      Eu il prefer pe Videanu (Duminică, 30 septembrie 2012, 20:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui rider

      Tu il preferi pe Chitoiu? Sau poate pe Vosganian?
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte bine Videanu! (Duminică, 30 septembrie 2012, 16:48)

    Kepler [utilizator]

    Ponta trebuie demascat de fiecare data!
    Trebuie sa se vada clar cit de mult poate sa minta acest personaj deplorabil.
  • +4 (4 voturi)    
    Asa sa fie oare? Daca da, atunci multe se explica! (Duminică, 30 septembrie 2012, 17:04)

    Sorin111957 [utilizator]

    Circula prin in mediul online un zvon precum ca USL a dorit cu tot dinadinsul oprirea productiei si indepartarea managementului la OLTCHIM.
    Motivul: Roibu nu a vrut sa mai cotizeze pentru campania USL de la locale si de la viitoarele parlamentare!
    Dovezi:
    1. Asa zisii reprezentantii ai salariatilor sunt sau au fost membrii de partid (Corneliu Cernev – candidat PUR pentru primaria Rm. Valcea / 2004; Ion Toanta – membru PNL, angajat la OLTCHIM de catre Roibu la insistentele actualului primar Emilian Francu, intr-o perioada in care la OLTCHIM nu se faceau angajari; Emil Ghioaca – membru UNPR)
    2. La toate intalnirile pe care reprezentantii actualului guvern l-au avut cu salariatii OLTCHIM, la discutii, au participat numai asa zisii reprezentanti ai salariatiilor(se pot viziona inregistrarile televiziunilor de la aceste evenimente.