​Referendum pentru demiterea presedintelui Traian Basescu

VIDEO Traian Basescu: Le spun simpatizantilor mei ca voturile in favoarea mea nu ne ajuta, ne ajuta statul acasa. M-a impresionat neplacut tendinta continua a USL de fraudare a referendumului

de A. Neagu, R.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2012, 17:31 Actualitate | Politic

"Am venit la Modrogan (la sediul central al PDL - n.red.) pentru ca aici e inima supravegherii referendumului. Ce am vazut m-a impresionat neplacut: o tendinta continua a USL de fraudare a referendumului. E referendumul lor, ei l-au vrut. Daca si referedumul tau il furi, ce iti mai ramane de furat, tara cu totul? Au fpst foarte multe nereguli, voturi bagate de oameni din sectia de votare. Oameni ai PDL-ului carora li s-a interzis sa mai ramana in sectia de votare, pe motiv ca ai intarziat, ca ai respirat si asa mai departe. Ce le mai ramane de facut romanilor este sa nu participe, pentru a nu legitima lovitura de stat prin votul lor", a declarat duminica dupa-amiaza presedintele Traian Basescu, la plecarea de la sediul central al PDL.

Cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:

Prin aceasta modalitate (neprezentarea la vot - n.red.) aratam politicienilor ca romanii sunt deasupra lor.

Politicienii s-au considerat o casta aparte. Acum vin oameni obisnuiti sa le spuna "nu raspundem la chemarea voastra, stam acasa".

E bine ca romanii sa isi exercite dreptul constitutional de a nu fi parte la o lovitura de stat. Este esential si cel mai bun lucru pentru romani sa nu acopere lovitura de stat.

Modul in care pot arata si lumii si USL ca nu participa la acoperirea prin votul lor a loviturii de stat e stand acasa, la o terasa, ca e duminica, e cald.

Si eu ma duc la o terasa acum cu sotia.

Stam acasa. Este foarte important ca romanii sa-si exercite dreptul constitutional de a nu fi parte la o lovitura de stat.

Astazi oamenii astia, chipurile, au organizat ziua usilor deschise la vila Dante. Abia acum am inteles de ce Victor Ponta s-a pretat la acea minciuna uriasa ca vila e pregatita pentru un viitor fost presedinte.Toata povestea, acest mincinos care se numeste Victor Ponta a montat-o in perspectiva organizarii portilor deschise la vila lui dottore Ponta de ziua referendumului. Toti membrii familiei mele au avut parte de presiuni, huiduieli, injurii, azi cand au intrat si au plecat din casa. (vila Dante este situata in apropierea Vila Lac, resedinta oficiala a presedintelui Romaniei - n.red.)

Oamenii acestia josnici merita orice, dar nu merita sa conduca Romania.

Poate parea arogant ce va spun, eu nu am emotii pentru ca am constiinta impacata. Referendumul de astazi este pentru Romania, nu pentru mine.

Mi-am facut datoria ca presedinte intr-un mod care uneori a placut alteori nu unui mare numar de romani.

Indiferent care va fi rezultatul referendumului, eu sunt cu constiinta impacata.

Este clar ca sunt cateva procente in favoarea mea dintre cei care au fost pana acum la vot. Le spun simpatizantilor mei ca voturile in favoarea mea nu ne ajuta. Ne ajuta statul acasa.

Niciun simpatizant de al meu sa nu duca grija procentului meu pentru ca azi nu e vorba de procentele mele. Discutam de validarea sau invalidarea referendumului.

Daca referendumul nu va fi validat, poporul roman va fi deasupra celor 256 din Parlament.

Daca va fi validat, asta-i viata si o luam de la capat.

Astazi alegem intre Romania europeana si o Romanie in care politicienii pot face tandari statul de drept doar pentru ca au o majoritate.

Cred ca Romanii vor opta pentru o Romanie europeana.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3475 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Nu inteleg... (Duminică, 29 iulie 2012, 17:35)

    dragoshenko [utilizator]

    .. cum nu il ajuta voturile in favoarea lui? Il ajuta cumva cele impotriva? Ca nu exista altfel de voturi (adica o a treia categorie).
    • +3 (15 voturi)    
      A treia categorie ... (Duminică, 29 iulie 2012, 17:46)

      antibolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      ... sunt aia ca tine , cu capul si gandul greu incarcat de laturile din hardaiele lui Voiculescu turnatorul ; A1,2,3, !!! Ce nu intelegi , ce nu este clar pt. tine, pui de bolsevic micutz si prost , mic slugoi la ei (USL-asi) ??? NU MERGEM la PUCI , la acest balci , organizat de regimul CRIMINAL CONUNISTOID , condus de cuplul Copy Ponta & Antonescu al lui Cacarea din Isaccea !!! Este clar acum ? Bine , stai langa troaca si rumega cuminte !!!
    • +4 (16 voturi)    
      lasa (Duminică, 29 iulie 2012, 17:55)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      nici n-o sa intelegi, stai acasa si vezi ti de treaba mai bine
    • +7 (13 voturi)    
      nici nu ai cum sa intelegi.... (Duminică, 29 iulie 2012, 17:57)

      Berbecutu [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      ca romanii sunt scarbiti de politicienii romani, de aia nu participa.
      ps. ma gandesc ca esti de cealalt aparte a baricadei de nu intelegi...
    • +7 (13 voturi)    
      esti greu de cap, uslasule ? (Duminică, 29 iulie 2012, 17:59)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      ///
    • +5 (11 voturi)    
      lasa.. tu fa ce-ti recomanda, ca-i de bine!!! (Duminică, 29 iulie 2012, 17:59)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      iti explicam noi altadata , cum e cu votul asta ..
    • +7 (13 voturi)    
      nu mai citi (Duminică, 29 iulie 2012, 18:00)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui dragoshenko

      daca nu intelegi.Rezuma-te sa privesti la televizor:la a3.
  • -5 (9 voturi)    
    . (Duminică, 29 iulie 2012, 17:42)

    basescujudecat [utilizator]

    Era nevorbit probabil
  • +7 (11 voturi)    
    un circ... (Duminică, 29 iulie 2012, 17:43)

    exilatul [utilizator]

    acest referendum....pai pe aici pe hotnews majoritatea ii injura pe usl isti.....pai mai fratilor puteti sa mi spuneti si mie ce aveti cu ei...luati va de cele 6-8 milioane ( si poate mai mult ) de imbecili care i au votat ( unii din prostie , altii din interes ) ...pt ca vina e a lor , a acestor milioane de imbeciili...pai cine l a votat pe un mazare ( un ex. ) care impreuna cu niste t--fe se prezinta la vot in costume de baie...
    • +1 (1 vot)    
      romanul este un votant atipic (Duminică, 29 iulie 2012, 19:58)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      chiar; daca ii spui sa nu mearga intr-o directie, el sigur va apuca in acea directie; daca ii spui ca ponta e plagiator iti va repica ca e vina lui basescu; vreau sa spun ca dumnezeu nu ne-a facut pe toti la fel; ceea ce pentru unii este evident la prima vedere, pentru altii e mai complicat; si trebuie timp si rabdare sa le explici ca parea lor nu este in avantajul societatii; dar nu trebuie sa renunti; romanii au uitat foarte repede de ce si cand i-au scos pe psd-isti dela guvernare; evident ca e criza, evident ca multi privati si-au inchis firmele, evident ca au crescut preturile; asa este peste tot in lume si poti gasi rezolvarea acestei situatii numai daca citesti foarte mult si incetezi sa o cauti pe Elodia; grija omului de rand este facura lunara, pentru orice altceva el plateste politicieni sa ii faca treaba; pdl-stii au facut cat i-au dus capul; mai mult sau mai putin, de cele mai multe ori mai putin..asta este; dar cat trebuie sa fii de prost sa votezi plagiatori?
      omul de rand trebuie sa depaseasca faza din 89 cand l-a dat jos pe Ceausescu si apoi s-a odihnt; acum gandim in avans: il dsam jos pe basescu, si ce face? ramanem 3 luni cu lenesul Antonescu? ala care nu a fost la serviciu decat sa isi ia salariul? in 2012 am ajuns sa stam in casa numai sa nu iasa coruptii si puscariasii la putere; este corect pentru asteptarile romanilor? nu este, insa numai asa putem sa impiedicam un rau ireparabil; deci, ceea ce pentru unii este evident, pentru altii este mai greu de observat; nu judeca pentru ca tu traiesti alaturi de cei multi, mergi in acealasi autobus, platesti la aceeasi casieri factura de cablu, si poate vrei sa te distrezi la gura diham; acolo nu vei fi singur, si vei fi surprins ca vei gasi si votanti usl; vei sari la bataie, ii vei injura? multi din acei usl-isiti voteaza din greseala, la indemnul parintilor care au dus-o bine pe vrema baronilor psd; cu omul de rand imparti grijile si putinele bucurii; nu merita sa ne certam pt plagiatori, turnatori..
  • -9 (15 voturi)    
    off off (Duminică, 29 iulie 2012, 17:43)

    Mazeta [utilizator]

    Acum 2 zile Băsescu zicea că el se duce la vot, dar ceilalți să se ducă. Acum că nu se mai duce sau că se duce, cine știe? Rea este bătura asta...
    • +2 (4 voturi)    
      Prigonitului Mazeta... (Duminică, 29 iulie 2012, 19:15)

      antibolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... care se straduieste ,ca pestele pe uscat intr o incapatzanare cretina demna de mila , sa inainteze impotriva naturii !!! Tare flamand si dornic de laturi ,pare a fi . Alt fel , dece se incapatzaneaza ca un bou in jug ? Il urmaresc demult , cu cat cretinism , apara in disperare hoarda asta bolsevica , criminala , parvenita ~ tzoparlaneasca , ca pare a fi un oare care "telectual", cam cum erau activistii PCR, inainte ! . Mai Mazeta , scrie si tu snoave pt. nepotii tai , daca nu ai plozi , sau schimba semnatura , ca provoci scarba in lumea ce vrea alt ceva decat cloaca comunistoida bolsevica mioritica damboviteana, parvenita , etc !!! La kka cu textele tale , la hardaiele latrinelor A1,2,3 .!!!
  • -8 (12 voturi)    
    omul... (Duminică, 29 iulie 2012, 17:50)

    vercingetorix [utilizator]

    care a inventat flacara democratiei m-a indemnat sa nu-mi exercit cel mai elementar drept democratic!

    Superb! Astept ca si atunci cand vor fi alegeri parlamentare sau prezidentiale PDL sa ma indemne sa nu merg la vot, de teama ca nu cumva sa votez contracandidatii lor!
  • +7 (11 voturi)    
    mesaj de la 0722827441 (Duminică, 29 iulie 2012, 17:53)

    nico3 [utilizator]

    am primit mesaj pe 28, ora 10.19, mesaj sa merg sa votez. fac ceva pe aia de au trimis mesajul. postati nr de telefon sa se ia cineva sa vada cine le detine.
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 29 iulie 2012, 17:54)

    Paul_ [utilizator]

    Mai bine bou.
  • +6 (12 voturi)    
    atentie! (Duminică, 29 iulie 2012, 18:01)

    khmer [utilizator]

    Repet inca o data ,comunistii pun ceva la cale odata cu lasarea serii.
    • +4 (6 voturi)    
      poti fi sigur (Duminică, 29 iulie 2012, 18:53)

      gsmart123uk [utilizator] i-a raspuns lui khmer

      garantat 100/1000 ca pe seara or sa umple urnle cu voturi false.NU zic ca base e de aur sau ca e vreun sfant are grselile lui dar suzati trogloditi usl-isti poporul nu vrea o tara de c...t.Cind o formatiune politica face ce a facut acum prostanacul si crinul se cheama TRADARE DE TARA,Cel mai needucat poate sa vada si sa inteleaga ca vor fi zile grele ptr Romania si nu cred ca o se ne vedem in viitor in UE .pe timpul lui ceasca a fost mai bine decit o sa fie acum cu asa zisa alianta de ......talhari.Sint mindru ca sint Roman dar numele nostru a fost terfelit de aceste zdrente comuniste
  • +8 (12 voturi)    
    Mistery (Duminică, 29 iulie 2012, 18:04)

    alex1971 [utilizator]

    Iote asa, nu te mai chinui sa intelegi... e prea cald pt. tine.... meri la bere si ti se va deslusi :-)
  • +5 (5 voturi)    
    mesaj nedorit (Duminică, 29 iulie 2012, 18:17)

    crstnmst [utilizator]

    Iata un numar de telefon: 0751453780, de la care vin SMS-uri nesolicitate cu indemuri de a merge la vot
  • -2 (10 voturi)    
    sunt trist (Duminică, 29 iulie 2012, 18:41)

    goguleana lugojana [utilizator]

    salut Traiane, sunt eu, cel care a votat NU data trecuta (inca mai am tricoul cu niet) si cel care te-a votat de doua ori pana acum. sunt tot cel care uraste PSD-ul pana in adancul sufletului. am cateva ganduri pe care vreau sa le impartasesc cu tine:

    - azi o sa ma duc sa spun NU
    - m-ai dezamagit, prin alianta facuta cu PSD-ul, prin remanierea de tot rahatul a PDL-ului, prin promovarea nonvalorilor, prin faptul ca primul vostru gand a fost sa acaparati puterea, chiar daca ati avut foarte putine voturi
    - ati acceptat in partid tradatori si traseisti, doar pentru a avea majoritate in parlament fara sa va ganditi ca se vor intoarce impotriva voastra
    - nu ati bagat la inchisoare nici un corupt din PDL cu toate ca sunt sigur ca sunt cu sutele
    - sunteti toti la fel, indiferent de culoarea politica
    - imediat dupa suspendare ati spus castigam referendumul, o saptamana mai taziu spuneai ca daca PDL boicoteaza referendumul intra in conflict cu tine, inca o saptamana mai incolo nu mai intra in conflict cu tine pentru boicot, iar azi chiar tu ceri boicotarea referendumului. Sincer? Imi doresc un lider mai vertical, nu unul in bataia vantului. aceste schimbari dau dreptate unora care spun ca te tii de scaun cu disperare.
    - nu stiti sa pierdeti
    - hai sa ii lasam si pe nenorocitii aia de la PSD sa arate ce pot sa faca, pentru ca personal sper sa fie linsati de popor in cateva luni pentru ca apoi sa avem si noi liniste in tara asta, ce de mizerii si instabilitate m-am saturat pana peste cap.
  • -2 (2 voturi)    
    neincredere (Duminică, 29 iulie 2012, 20:00)

    CipD [utilizator]

    neprezentarea la vot nu inseamna ca suntem noi deasupra politicienilor, ci inseamna ca ne supunem iarasi unor indemnuri din exterior. votul e un drept, sa nu uitam asta si prin vot poti spune nu, dar si da. referendumul asta este un circ incredibil si ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru pnl. caci daca vor cotinua sa promoveze chiulangii ca mirel talos in camera deputatilor, nu vor recastiga niciun dram din increderea pierduta, ci dimpotriva, vor pierde si mai mult.
  • 0 (2 voturi)    
    da (Duminică, 29 iulie 2012, 21:25)

    I [utilizator]

    nu e de mirare. Trebuie sa apreciem sinceritatea usl-istilor: si ei isi dau seama ca nu pot "castiga" decat furand.
  • -1 (1 vot)    
    Mesaj de la 0743846762 (Duminică, 29 iulie 2012, 22:16)

    simi.do [utilizator]

    Zice ca daca vreau sa-l sustin pe Traian Basescu sa nu ma duc la vot pe 29 iulie.

    M-am dus la vot.
    Nu ma intereseaza jocurile politice. Nici presedintele nu e "fata mare" ca sa zic asa, A meritat cu varf si indesat ce i se intampla.

    Nu ma obliga nimeni sa-l votez pe Crin Antonescu.
    Dar , pentru Dumnezeu, vreau un presedinte care sa se poarte ca un presedinte si sa actioneze ca presedinte.