VIDEO Ora 9:00 Judecatorii Curtii Constitutionale, reuniti in sedinta pentru a discuta cererea de suspendarea a presedintelui Romaniei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 9:11 Actualitate | Politic

Judecatorii Curtii Constitutionale a Romaniei s-au reunit vineri dimineata, in jurul orei 9:00, pentru a discuta cererea de suspendare din functie a presedintelui Traian Basescu, anunta Agerpres. CCR urmeaza sa dea un aviz consultativ in procedura de suspendare a sefului statului. Avizul consultativ privind cererea de suspendare a presedintelui Traian Basescu este asteptat in jurul orei 12:00.

Potrivit art. 42, alineat 1 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, "CCR da aviz consultativ pentru propunerea de suspendare din functie a presedintelui Romaniei".

Presedintele Curtii Constitutionale, primind cererea de avizare, va desemna un judecator-raportor (art. 42, alineat 3).

Avizul cu privire la suspendarea din functie a presedintelui Romaniei se emite de catre Curtea Constitutionala in urma dezbaterii propunerii de suspendare si a dovezilor prezentate.

Presedintelui Romaniei i se va aduce la cunostinta data fixata pentru dezbatere pentru ca acesta sa poata da explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.

Avizul Curtii Constitutionale se comunica presedintilor celor doua Camere si presedintelui Romaniei (art. 43, alineatele 1-3). Plenul reunit al Parlamentului, intrunit in sesiune extraordinara, a decis joi ca avizul consultativ privind cererea de suspendare a presedintelui Traian Basescu trebuie sa fie dat pana vineri, la ora 12:00.



Cererea de suspendare a presedintelui Traian Basescu a fost prezentata joi in plenul Parlamentului, la sedinta fiind prezent si seful statului. De altfel, Traian Basescu a anuntat ca ar dori sa participe si la sedinta de vineri a legislativului, in care se va dezbate suspendarea.

Traian Basescu se confrunta pentru a doua oara cu un vot de suspendare a sa din functie, dupa cel din 19 aprilie 2007. Decizia de atunci a Legislativului, luata cu 322 de voturi "pentru" si 108 "impotriva" din cei 430 de parlamentari prezenti, a condus pentru prima data in istoria post-decembrista la organizarea unui referendum prin care cetatenii cu drept de vot au fost chemati la urne sa se pronunte daca il mai doresc presedinte pe Traian Basescu.

Atunci, presedintele Basescu nu a fost prezent in plenul Parlamentului la prezentarea si dezbaterea cererii de suspendare.























12203 vizualizari

  • +64 (66 voturi)    
    decizie legala (Vineri, 6 iulie 2012, 9:28)

    elwis [utilizator]

    Asteptam , cu interes, opinia judecatorilor !
    In rest, d-ilor, mai aveti timp sa trimiteti e-mailuri parlamentarilor din circumscriptiile d-voastra si sa faceti un apel la respectarea legilor ! Nu vrem sa ne intoarcem cu 20 de ani in urma !
    • +53 (53 voturi)    
      dupa 20 de ani (Vineri, 6 iulie 2012, 10:07)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Imi pare rau dar ne-am intors deja 20 de ani. Cei citiva pasi timizi facuti in directia unui stat democratic au fost rasi in citeva saptamini de gasca de borfasi comunisti. Si problema mare nu este ce au facut si continua disperati Ponta, Voiculescu, Floricel et all. Nenorocirea este ca milioane ii voteaza in contiuare pe bolshevicii mafioti. Asta e mai greu de reparat.
    • +51 (51 voturi)    
      3 ore de judecata doar ? (Vineri, 6 iulie 2012, 10:07)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Toata lumea stie ca presedintele nu a incalcat constitutia, macar atat la dus mintea dupa incercarea de suspendare de data trecuta. Sa vedem ce decizie poate sa dea CC in 3 ore de judecata. Procesul lu' Nastase a durat 3 ani si Nastase tot s-a plans ca nu s-au analizat toate probele, ca mai era de discutat si ca ar mai trebui inca un recurs. In cazul lui Nastase e totul clar, erau bani in bugetul unei institutii a statului, au disparut de acolo si au ajuns in campania sa electorala. Acuzele pentru Basescu nu sunt clare, par mai mult sloganuri dintr-o campanie electorala. Eu in locul judecatorilor as da o amanare a rezultatului pana in primavara...:)
    • +43 (43 voturi)    
      opine a judecatorilor care..... (Vineri, 6 iulie 2012, 10:09)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      ...nu are nicio valoare in fata smecherocratiei parlamentare iar e-mailurile catre parlamentari sunt inutile ca frectia la piciorul de lemn.
      Nu au respectat ei rezultatul la referendum, obligatoriu de altfel, d'apoi niste biete e-mail-uri.
      Adevarata putere a noastra, prin care sa inlaturam aceasta marsava clasa politica este la vot, alegand doar independentii care nu fac parte din partidele politice si care nu au mai facut parte din Parlament.
      In rest, doar vorbe goale si nervi degeaba.
      • -14 (14 voturi)    
        Parlamentul e foarte bun! (Vineri, 6 iulie 2012, 11:23)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        In astia 4 ani s-a orientat politic dupa votului popular. Ce vrei mai mult de atat?
        • +14 (14 voturi)    
          parlamentul s-a orientat.... (Vineri, 6 iulie 2012, 11:42)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          .....politic dupa votul popular????
          Ce spuneti de votul popular pentru 300 de parlamentari si Parlament unicameral??? Asta ca sa dau cel mai flagrant exemplu !!
          Probabil sunteti un beneficiar direct al sistemului daca puteti face asemenea afirmatii.
          • -8 (8 voturi)    
            Si atunci (Vineri, 6 iulie 2012, 12:15)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            parlamentul s-a inclinat incotro a batut votul. Pentru unicameral ar mai fi trebuit accentuat balansul dar momentul optim a fost ratat.
  • +49 (49 voturi)    
    CCR (Vineri, 6 iulie 2012, 9:30)

    Sorrows [utilizator]

    Desi avizul Curtii este consultativ si, ca urmare, urmeaza a fi nesocotit de parlamentul vietzii, exista o sansa destul de mare sa desfiinteze argumentele suspendarii, asa cum sunt ele formulate in cerere. Ar fi un punct in plus pentru Presedinte in vederea Referendumului. Trebuie sa iesim la vot in numar cat mai mare, in caz de Referendum si sa oprim gloata de borfasi sa distruga ultima reduta in calea acapararii Justitiei.
    • +37 (37 voturi)    
      dar daca (Vineri, 6 iulie 2012, 10:17)

      rco [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      daca ies la referendum si basescu este reconfirmat, vreau dizolvarea parlamentului
      • +4 (6 voturi)    
        si eu as vrea (Vineri, 6 iulie 2012, 11:13)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui rco

        mda, si eu as vrea lucrul asta, dar constitutional nu e posibil, asa ca... mergem inainte...
      • +1 (3 voturi)    
        dizolvare (Vineri, 6 iulie 2012, 12:40)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui rco

        parlamentul se va dizolva oricum in toamna, cand ii expira mandatul.
      • -1 (1 vot)    
        Dar o inghetara nu vrei? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:06)

        OVali [utilizator] i-a raspuns lui rco

        Pai de ce nu au fost deacord cei de la PDL cu alegerui anticipate?
        Ca parca asta se tot cere de vreo 6 luni.
        Si vor si cei din UDMR...
        Sa fie alegeri anticipate!!
      • -1 (1 vot)    
        Dar o inghetara nu vrei? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:06)

        OVali [utilizator] i-a raspuns lui rco

        Pai de ce nu au fost deacord cei de la PDL cu alegerui anticipate?
        Ca parca asta se tot cere de vreo 6 luni.
        Si vor si cei din UDMR...
        Sa fie alegeri anticipate!!
      • +2 (2 voturi)    
        dizolvare (Vineri, 6 iulie 2012, 13:14)

        BRUN [utilizator] i-a raspuns lui rco

        Subscriu si eu pentru dizolvare si anchetare
        pentru tradare.
    • +11 (11 voturi)    
      CCR (Vineri, 6 iulie 2012, 10:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Corect ar fi ca CCR sa analizeze si sa decida inainte de cererea de suspendare alte documente care au sosit la CCR inaite de aceasta. Ma gindesc spre exemplu la revocarea presedintilor celor doua camare a Parlamentului.
      Oricum, astia au stricat multe vacante in aceasta vara fierbinte.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Vineri, 6 iulie 2012, 12:16)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ar fi si ca CCR sa analizeze daca OG prin care guvernul ii limiteaza atributiile este constitutionala sau nu.
        • +1 (1 vot)    
          Din pacate (Vineri, 6 iulie 2012, 12:49)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dj

          actualul avocat al poporului doarme.
  • +41 (41 voturi)    
    Verdict (Vineri, 6 iulie 2012, 9:35)

    Lepus [utilizator]

    Opinia judecatorilor?..Verdictul?...Unul clar...nu este constitutional...pentru raportul care l-a trimis USL...
    Atata doar ca asta nu va conta, iarasi, pt USL...Au trimis la CCR doar ca sa nu zica Europa ca nu au trimis...
  • +50 (50 voturi)    
    STAPANI SI SCLAVI (Vineri, 6 iulie 2012, 9:36)

    cccr [utilizator]

    Va rog frumos sa cautati in arhiva sedinta de schimbare a presidintelui senatului....si sa postati momentul...in care ponta striga-ACUM NOI SUNTEM STAPANII....sper sa explice cineva -suntemi sclavii lor-ai uselistilor?Tin sa fie clar ca politica nu ma intereseaza--dar sa ma trezesc sclav imediat? VA ROG SA MI SE EXPLICE:este era sclavagista in Romania?
    • +29 (29 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 6 iulie 2012, 9:53)

      Lepus [utilizator] i-a raspuns lui cccr

      Dragul meu...mai ai vre-o indoiala ca ne considera sclavi?...Problema este daca vrem sa acceptam sa fim...caci fara acceptul nostru nu putem fi transformati in sclavi..
      • +10 (10 voturi)    
        SCLAVI si stapani (Vineri, 6 iulie 2012, 10:24)

        elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui Lepus

        Va rog analizati discursul lui ponta (ctrlV+ctrlC) catre Blaga in care spune "Dv v-ati ales stapanul" "eu/noi aleg sa fiu stapan in parlament si (peste) populatie"
      • 0 (0 voturi)    
        sclavi (Vineri, 6 iulie 2012, 13:55)

        cccr [utilizator] i-a raspuns lui Lepus

        dar ponta a DECLARAT ca este deja STAPANUL NOSTRU .
  • +41 (41 voturi)    
    CCR (Vineri, 6 iulie 2012, 9:37)

    flippy [utilizator]

    daca CCR ul isi da avizul negativ in procesul de suspendare, iar parlamentul trece cu tavalugul peste ei, cu atat mai mult avem motive sa iesim la refendum sa le atragem atentia!Din sondajele de pe Internet, presedintele are avantaj..trebuie insa sa convingem si pe cei ceilalti.
    • 0 (6 voturi)    
      Care ajutoare? (Vineri, 6 iulie 2012, 10:39)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui flippy

      Crezi ca suntem in 1990 dupa revolutie si vin camioanele cu 2 PC-uri si un Mac din Austria?
      AAA,sau te gandesti la proiectele europene
      alea nu sunt ajutoare
      alea vin din contributia Romaniei de 2 miliarde de euro pe an la UE
    • +10 (10 voturi)    
      Sunt convinsa si-mi e groaza... (Vineri, 6 iulie 2012, 10:44)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui flippy

      ca presiunea exercitata de USL, asupra membrilor CCR, e enorma! Sper ca judecatorii sa nu cedeze si sa dea un verdict corect, care sa sublinieze ilegalitatea acestei lovituri de stat!
  • +38 (38 voturi)    
    Blocarea ajutoarelor (Vineri, 6 iulie 2012, 9:37)

    Raju [utilizator]

    Daca astazi presedintele Basescu va di demis, vom cere statelor occidentale blocarea ajutoarelor pentru Romania. Nu dorim sprijinirea unui guvern neocomunist prin banii luati de la cetatenii tarilor democratice. Petitiile au fost scrise si trebuiesc doar expediate.
    • -21 (25 voturi)    
      marire, nu micsorare (Vineri, 6 iulie 2012, 9:58)

      dan_costea [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Eu as cere marirea ajutoarelor pentru Romania. In fond, de ce sa nu mancam pe gratis precum grecii.
    • +20 (20 voturi)    
      Nu (Vineri, 6 iulie 2012, 10:19)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      trebuie sa mai ceri ceva...
      Romania va fi blocata multi ani de acum incolo.
  • +25 (25 voturi)    
    Eu nu vad ce ar obliga Curtea (Vineri, 6 iulie 2012, 9:59)

    hic sunt leones [utilizator]

    sa dea avizul pana la orele 12...
    Insa cred ca poate hotari cu privire la macar una din celelalte masuri pe care lumea intreaga le considera ilegale: MO, demiterea presedintilor celor doua camere ale Parlamentului, oug prin care se modifica statutul Curtii si altele.
    Ce-ar fi sa vedem la 12 o respingere a oug cu privire la dreptul Curtii de a se pronunta asupra hotaririlor Parlamentului?!
    • +9 (9 voturi)    
      asta este si ordinea (Vineri, 6 iulie 2012, 10:32)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      a lucrurilor, intai sa se pronunte asupra modului cum ao fost demisi presedintii celor doua camere, MO, etc., pe urma sa ia in calcul cererea de suspendare
      suspendarea este democratica, mai ales acum dupa ce si-au acoperit incalcarile constitutiei si restrangerea atributiunilor cc...
      poporul asta doreste sa stie, daca tot ce s-an tamplat inainte de cererea de demisie, este constitutional, pentru ca nu putem sa-l credem pe cuvant pe un om care a ramas repetent de trei ori su pe un om care minte in fiecare zi dupa cum are de castigat: uite plagiatul, nu-i plagiatul, uite masteratul, nu-i masteratul, imi dau demisia, nu-mi dau demisia, nu ne vom atinge de cc, ca este independenta, dar nu-i mai cerem parerea, basescu i-a demis un ministru de externe, chiar daca stie si el ca acesta nu poate, numai minciuni ordinare...
      cum putem crede pe cuvant asemenea oameni?
      inca ceva, exista sau nu o hotarare a cc care spune ca presedintele senatului poate fi demis numai atunci cand partidul sau grupul care l-a propus ii retrage sprijinul parlamentar?(cazul nastase.daca exista, atunci clar ca cel putin demiterea lui blaga este neconstitutionala, ca atare la conducerea senatului este un impostor si toate hotaririle senatului implicit a parlamentului reunit sunt nule...
  • +30 (30 voturi)    
    exercitiu de imaginatie (Vineri, 6 iulie 2012, 10:08)

    crispolux [utilizator]

    daca in cererea de suspendare scria ca presedintele a omorit zece oameni si a violat douazeci de femei, CCR tot in 24 ore dadea aviz ? care de fapt la ora 9 incepe sedinta, se va citi cererea de suspendare, se va analiza, dar presupunind ca faptele sunt reale cum va putea verifica CCR veridicitatea lor, dovezile,faptelor, nu declaratii, apoi trebuie conceput avizul pro sau contra si inaintat parlamentului. indiferent ce decizie va lua CCR acesta va fi emotionala si una bazata pe analiza adevarata, pina si la BAC au trei ore pentru analiza pe text. Tot o regula a bunei democratii pina acum orice hotarire a CCR sau a tribunalui era discutata dupa motivare deciziei. Ce or spune cei care au studii de drept ?
    PS. Nu era mai simplu o comisie medicala condusa de Bradisteanu sa-l declare nebun pe Basescu?
    • +1 (1 vot)    
      Bradisteanu nu este psihiatru (Vineri, 6 iulie 2012, 13:11)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui crispolux

      Dar in rest totul este corect :)
  • +20 (20 voturi)    
    guvernul ponta de mafioti sa fuga.... (Vineri, 6 iulie 2012, 10:14)

    ivanescu [utilizator]

    cerem UE sa nu mai trimita fonduri ...sa se descurce guvernul ,SA GANDEASCA pentru bunastarea cetatenilor ...sa nu treaca cu bocancii peste noi...daca basescu pica astia trebuie alungati din tara
    • +3 (3 voturi)    
      Pai (Vineri, 6 iulie 2012, 10:24)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ivanescu

      Si daca nu pica, nu mai trebuie alungati?
  • +24 (24 voturi)    
    Sunt suficiente 5 minute (Vineri, 6 iulie 2012, 10:15)

    Lucian Ilea [utilizator]

    pt un verdict :)
    si acel verdict va fi
    -Nu a incalcat constitutia
    de ce?
    Foarte simplu:lipseste insiruirea articolelor incalcate din Constitutie in actul de acuzare
    Eu de fiecare data cand am sesizat CCR am spus exact si am citat exact articolele incalcate
    Daca nu au facut asta,la revedere!
    CCR nu face incadrarea juridica in 24 de ore
    Dupa cum atunci cand incalci legea procurorul iti face incadrarea in codul penal ,aici acuzarea tot asa tre sa faca
    • +5 (5 voturi)    
      Problema e ca avizul Curtii (Vineri, 6 iulie 2012, 10:57)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      chiar negativ nu opreste procedurile de suspendare, doar lipsa lui o poate face.
      • +5 (5 voturi)    
        exact (Vineri, 6 iulie 2012, 11:48)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        pai asta zic si eu: ce obliga CC sa dea un verdict in 3 ore si nu in 3 saptamani?
    • -1 (1 vot)    
      SI cand ai sesizat ultima data CCR? (Vineri, 6 iulie 2012, 13:09)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      si pe ce motiv? in ce calitate?
      Caldura mare... caldura mare
      • 0 (0 voturi)    
        de mai multe ori (Vineri, 6 iulie 2012, 22:22)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        in ultimii 14 ani
        am f multe calitati :)))
        si ironia istoriei face ca eu sa fi sesizat CCR tocmai cu privire la ce facea Boc indeosebi...
  • +25 (25 voturi)    
    Suspendare? (Vineri, 6 iulie 2012, 10:23)

    CLC66 [utilizator]

    Toti parlamentarii la un loc, n-au voturi directe cat Basescu (peste 5 milioane). Cat tupeu, aroganta si nesimtire sa suportam din partea acestora, decizii de frizeaza legea, evidenta, bunul simt si inteligenta noastra? Impostorul si infantilul de Ponta, prim ministru? Chiulangiul repetent si flecar de Antonescu, presedinte de Senat si, curand, si de tara? Sa ne aratam demnitatea si fermitatea acum!
    • +11 (11 voturi)    
      @CLC66 (Vineri, 6 iulie 2012, 10:57)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui CLC66

      Trebuie sa intelegem un lucru: cei care au iesti in iarna in strada au vrut demisia presedintelui. Din pacate ce s-a inteles din masurile luate a fost in lb poporului: Basescu mi-.a taiat pensi, Basescu mi-a taiat salariu de bugetar, Basescu nu mai imi da credit etc. Nu a fost vruta o informare corecta a populatiei: daca nu se iau masuri, murim mai rau ca Grecia. Romanul voteaza din ura. Daca Basescu mi-a luat, il vreau jos, romanul nu vrea sa inteleaga de ce s-au luat unele masuri si ca acestea erau necesare. Din aceasta cauza ma tem ca unii gindesc numai cu jumatate de creier.
      Din pacate vor vedea, daca USLul reuseste, incalcind Constitutia, cit de marginalizata va fii Ro dupa aceasta lovitura de stat USL-ista. Nu vor mai fii ajutoare de la UE, RO va fii suspendata. Cei care tipau in iarna jos Basescu habar nu au ca statul Roman, fara ajutoare de la FMI, nu este in stare pina in septembrie sa plateasca pensiile mai departe. Dar.... cine nu vede trebuie sa simta - din pacate.
      • +6 (6 voturi)    
        Altul este intererul USL-ului... (Vineri, 6 iulie 2012, 11:48)

        mosTeaca [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        PSD-ul este un partid facut numai din "afaceristi" care nu vor decat sa puna mana pe ce a mai ramas vevandalizat si nevandut.
        Si pentru asta au nevoie de debandada ca sa spuna apoi ca ei au vrut sa faca ordine si disciplina dar nu i-a lasat presedintele.
        Si din acest motiv trebuie sa scoata la mezat ce a mai ramas al statului.
        De ce credeti ca Ponta dispune de informatiile gratuite ale unui general din USA care are afaceri in domeniul energetic si minerit.
      • +6 (6 voturi)    
        Suspendare, iar? (Vineri, 6 iulie 2012, 11:53)

        CLC66 [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Pana la urma...."fiecare popor are conducatorii pe care-i merita".....pun ghilimele, ca sa n-ajung cumva...prim-ministru, prin plagiat!
        • +1 (1 vot)    
          @CLC66 (Vineri, 6 iulie 2012, 12:15)

          alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui CLC66

          asa se pare. Si tare mi-e mie ca atunci cind nu se vor mai putea plati necesitatile tarii, USL-ul va spune "mostenirea lasata de PDL a fost dezastruoasa".
          Stateam acum si ma gindeam ce puerili au fost cei de la Antene, taind accesul pe cablu. Ar fii putut sa indobitoceasca mai multa lume... O mutare se sah negindita, ca multe alte mutari dealtfel.
    • +3 (3 voturi)    
      hai sa fim mai buni decit ei ... (Vineri, 6 iulie 2012, 12:30)

      devore [utilizator] i-a raspuns lui CLC66

      Despre parlamentari e adevarat. Insa Antonescu si Geoana au obtinut totusi niste milioane de voturi - chiar daca acestea nu s-au concretizat in obtinerea postului de presedinte.
      " Anunţul final al BEC arată că Traian Băsescu a obţinut 3.153.640, adică 32,44% din voturi. Pentru a câştiga din primul tur, el ar fi avut nevoie de 9.146.639 voturi. Mircea Geoană a obţinut 3.0027.838 voturi, adică 31,15%, iar Crin Antonescu 1.945.831 voturi, adică 20,02%. " (este vorba despre primul tur - 2009).
      Va rog sa nu ma intelegeti gresit (caci il voi sustine pe presedinte la referendum) : eu doar invit la evitarea superficialitatii , a ideilor insuficient de argumentate . Ca de asta s-a ajuns unde s-a ajuns : lozincile repetate la anumite emisiuni tv au inceput sa fie crezute si luate de bune ca atare . Si aceleasi lozinci au fost acum adunate (cu copy-paste) intr-un document penibil numit 'cerere de suspendare a presedintelui'.
  • +3 (3 voturi)    
    ordinea discutarilor sesizarilor ?? (Vineri, 6 iulie 2012, 10:35)

    george.toma [utilizator]

    nu se poate reglementa ca ordinea discutarii sesizarilor sa fie aleasa de curte, in functie de legaturile dintre ele (cauza-efect), si nu ordinea cronologica, sau ordinea impusa de parlament?
  • +6 (6 voturi)    
    ascult (Vineri, 6 iulie 2012, 10:41)

    NicolaeA [utilizator]

    Ascult declaratia lui ponta (inainte de a pleca la Buzau), data in acelasi stil propriu, in care promite corectitudine (marea cu sarea), si sunt clar edificat ca minte senin si cu nerusinare. Asa ceva nu am mai vazut si auzit.
  • -8 (8 voturi)    
    "independenţa" justiţiei dâmboviţene (Vineri, 6 iulie 2012, 10:42)

    zizin [utilizator]

    -în perioada 1996-2000, preşedintele Emil Constantinescu, numit personal 170 judecători şi procurori

    -în perioada 2000-2004, preşedintele Ion Iliescu, a numit personal 130 judecători şi procurori

    -în perioada 2005-2009, preşedintele Traian Băsescu a numit personal 3011 judecători şi procurori

    Acum, Traian Băsescu, în faţa unui nou referendum popular pe care ştie că îl va pierde, susţine că noul guvern atacă "sistemul de justiţie independentă" din România.

    Sistemul de justiţie din România este la fel de "independent" ca cei 3011 judecători şi procurori pe care actualul preşedinte i-a numit personal.
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Vineri, 6 iulie 2012, 12:08)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Chiar crezi ca cei 3011 sunt toti oamenii lui Basescu ? Ii racoleaza de cand sunt studenti la drept, sau cum crezi ca a procedat defapt ? :))
    • +2 (2 voturi)    
      postezi (Vineri, 6 iulie 2012, 12:30)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      //
      modificati constitutia si puneti pe tanti floarea sa numeasca judecatorii, ca acestia sa fie independenti...
      ps cum ramane cu avocatul poporului, este independent fata de popor sau fata de psd si ponta?
      cum ramane cu zgonea care astepta cu nerabdare ziua de dupa numire sa vb cu ponta si sa-i spuna ce trebuie sa faca parlamentul
      cum ramane cu televiziunea nationala? cu radioul? cu... toti cei numiti de ponta zilele astea... sunt independenti? meritau aceste functii? cu ce erau vinovati vechii?
      imi pare rau de un singur lucru, daca stiam ca basescu a numit atat de multi judecatori si procurori, ma duceam si eu poate ma alegeam cu ceva, un judecator mai mic acolo... vorbeam si cu ponta sa-mi faca rost de niste diplome si poate rezolvam problema...(editat de HotNews.ro)
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru ce? (Vineri, 6 iulie 2012, 10:51)

    true4ever [utilizator]

    Ce valoare, ce importanta are pentru acesti parlamentari decizia "consultativa" a Curtii Constitutionale din Romania? Oare daca ei vor da un raspuns negativ vor lua in considerare? Nu cred. Rusine! Rusine! Rusine! Poporul va pedepsi aceste fapte si ei vor disparea din politica cat mai curand. Sper...
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare (Vineri, 6 iulie 2012, 11:15)

    hamham [utilizator]

    nu inteleg ce obliga CC sa dea avizul pana la ora 12.00
    de ce nu pot da avizul peste 2 saptamani ( ca in 2007?)

    in 2 saptamani ar avea timp sa fie sezizata cc( in privinta acelei oug care limiteaza prerogativele) de catre curtea de apel unde pdl a inaintat plangerea ( avocatul poporului ar putea si el sa sezizeze cc dar n-o face, ca de aia l-au si schimbat).
  • +4 (4 voturi)    
    ce fapte? (Vineri, 6 iulie 2012, 11:18)

    I [utilizator]

    sunt doar niste declaratii. Nu a zis nimeni, concret, ce a facut Basescu. Asta pentru ca nu a facut nimic neconstitutional. Textul ala seamna foarte mult cu discursurile lui Iliescu. Vorbeste mult, nu spune nimic.
  • +3 (5 voturi)    
    Cooperativa munca-n zadar (Vineri, 6 iulie 2012, 11:49)

    EQUANT [utilizator]

    Hai sa ne reunim, sa discutam, sa deliberam, doar ca sa fim ignorati de comunistii din USL.

    RUSINE, DEMISIA!
  • +3 (5 voturi)    
    Desi avizul CCR este consultativ.... (Vineri, 6 iulie 2012, 11:51)

    Claude [utilizator]

    ....el conteaza ENORM in perceptia celor de afara despre ce se petrece in Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    deznodamant (Vineri, 6 iulie 2012, 12:00)

    Johnny D [utilizator]

    Pe surse: CCR a decis ca actul de suspendare e neconstitutional.
    • +1 (1 vot)    
      sursa? (Vineri, 6 iulie 2012, 12:12)

      marianstar [utilizator] i-a raspuns lui Johnny D

      sursa?
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Vineri, 6 iulie 2012, 12:20)

        Johnny D [utilizator] i-a raspuns lui marianstar

        Spun doar atat: AZ
        • +1 (1 vot)    
          hehe (Vineri, 6 iulie 2012, 12:37)

          marianstar [utilizator] i-a raspuns lui Johnny D

          dau o bere daca chiar se intampla asta. exact asta prevedeam ieri. dau linkul daca e cazul:)
          • 0 (0 voturi)    
            URA! (Vineri, 6 iulie 2012, 14:48)

            Johnny D [utilizator] i-a raspuns lui marianstar

            Ca sa parafrazez un clasic in viata: "M..., v-am zis??"

            S-a facut si public anuntul :)

            Mare victorie pentru democratie.
    • +1 (1 vot)    
      si? (Vineri, 6 iulie 2012, 12:16)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui Johnny D

      tot vor vota! ca as vor ei - il vor pe repetent in seara asta la Cotroceni la o partida de nu te supara frate.
      • +3 (3 voturi)    
        ccr (Vineri, 6 iulie 2012, 12:21)

        marianstar [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Desteptul de Ponta a declarat acum 1 ora ca va respecta orice decizie CCR.

        Nu poti vota pe un act de suspendare neconstitutional, e lovitura de gratie, toata procedura trebuie reluata.

        Intrebarea este: care e sursa?
        • +1 (1 vot)    
          dar avizul ccr este (Vineri, 6 iulie 2012, 12:28)

          alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui marianstar

          dupa noua lor lege de urgenta numai consultativ...
          dar - adevarat - care este sursa?
          • +2 (2 voturi)    
            nu e aviz (Vineri, 6 iulie 2012, 12:31)

            marianstar [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

            nu e vorba de aviz, e vorba ca actul de suspendare e neconstitutional, adica intreaga procedura. daca procedura e neconstitutionala, asta nu e consultativ.
            dar... sursa?
    • 0 (0 voturi)    
      AZ (Vineri, 6 iulie 2012, 15:03)

      marianstar [utilizator] i-a raspuns lui Johnny D

      n-a fost asa, au preferat sa-si ignore propria lege care ii obliga sa-l invite pe Basescu sa-si exprime opinia (art. 43 ), Legea 47/1992)
  • +2 (2 voturi)    
    la vot (Vineri, 6 iulie 2012, 12:16)

    sobolanulmik [utilizator]

    pana la urma nu va conta decat prezenta la vot a noastra!ce va fi dupa vot va arata vointa poporului.buna sau proasta va fi singura care va conta.daca mergem la vot si aratam ca il preferam pe Basescu vom arata ca vrem sa ramanem in UE si preferam democratia cu tot ce are ia bun si rau.iar Ponta va ajunge la gunoi asa cum merita in plagiator cu gura mare.
  • +5 (5 voturi)    
    de cand da Parlamentul termene judecatorilor (Vineri, 6 iulie 2012, 12:44)

    rollotoma [utilizator]

    Chiar asa, cine e Parlamentul sa le dea judecatorilor "termen" ?
  • 0 (0 voturi)    
    om fii noi (Vineri, 6 iulie 2012, 13:30)

    luci30 [utilizator]

    in epoca vitezei, dar ceea ce face ,,repetentul,,CA se cheama somatie ,hai hai repede pina nu se trezeste lumea ce se intimpla si ii punem in fata lucrului implinit....INADMISIBIL.....intr-un stat de drept european,cu acorduri la nivel european si transatlantic.....nu-i de mirare reactia canceleriilor europene....care din pacate nu sanctioneaza doar pm ,guvernul ,sanctioneaza intreaga RO....NU TOTI AM FOST CUMPARATI CU O GALEATA, UN MIC SI O BERE.....nu toti gindim pina in virful nasului, chiar daca nu avem consilier un gen. in rezerva american
  • 0 (0 voturi)    
    intarzie decizia!!! (Vineri, 6 iulie 2012, 13:31)

    juliann [utilizator]

    Ce nu le convine USL-istilor si cum or manipula ei decizia finala in acest moment?
  • 0 (0 voturi)    
    APEL CATRE PARLAMENTARI (Vineri, 6 iulie 2012, 14:39)

    cccr [utilizator]

    parlamentarii care mai sunteti in slujba poporului cu fapta-nu cu vorba....votati stabilitatea tarii--nu propriile interese comerciale.tara este in criza-nu are bani de mofturile voastre-referedum.cu atat mai mult-rezultatele referendumului din 2009-300 de deputati,nu a fost aplicat.nu purtati lumea pe drumuri si nu invrajbiti tara.votati pacea.nu suntem o hoarda--suntem o tara europeana---demonstrat-o.