Victor Ponta: Noul guvern este deplin angajat fata de obligatiile sale de membru NATO si impartaseste opiniile presedintelui si guvernelor precedente referitoare la Afganistan

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 18:48 Actualitate | Politic


Noul guvern roman este deplin angajat fata de participarea si obligatiile Romaniei de membru deplin al NATO si crede ca toate angajamentele Romaniei trebuie respectate si declarate foarte clar la Summitul de la Chicago din 20-21 iunie, a declarat joi premierul Victor Ponta, dupa intrevederea cu secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, transmite Agerpres.

Ponta a afirmat ca Romania este angajata deplin fata de strategiile Aliantei Nord-Atlantice si a dat asigurari ca tara noastra este un membru "serios, de incredere si predictibil" al NATO.

Referitor la procesul de tranzitie din Afganistan, in contextul in care mai multe state aliate si-au anuntat intentiile sau chiar deciziile de reducere sau reconfigurare a prezentei cu trupe in teren, oficialul roman a spus ca astfel de decizii sunt luate potrivit cerintelor constitutionale de catre Consiliul Suprem de Aparare a Tarii (CSAT)'', dar a dat asigurari ca ''noul guvern impartaseste opiniile presedintelui si guvernelor precedente potrivit carora Romania trebuie sa-si indeplineasca total angajamentele din Afganistan''.

"Nicio decizie a noastra nu va fi luata unilateral, ci in deplina coordonare cu partenerii nostri si potrivit calendarului care a fost convenit impreuna de toti aliatii NATO," a adaugat Victor Ponta.

La randul sau, secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a salutat angajamentul Romaniei ca membru al Aliantei, subliniind ca tara noastra stie ca ''securitatea este nepretuita''. El a dat ca exemplu participarea Romaniei in misiunile din Afganistan si Kosovo.

Rasmussen a reluat afirmatiile potrivit carora sistemul de aparare antiracheta al Aliantei nu este indreptat contra Rusiei si de aceea nu se justifica eventuale masuri ofensive contra NATO sau a statelor aliate, in urma deciziei organizatiei nord-atlantice de a dezvolta un sistem de aparare eficienta a populatiilor statelor membre contra pericolului reprezentat de rachete.

''Am spus partii ruse ca sistemul nostru nu este tehnic proiectat pentru a ataca Rusia, astfel ca din punct de vedere tehnic (un atac) nu este posibil. Politic, nu intentionam sa atacam Rusia. Vreau sa fiu clar - este ridicol sa ne gandim ca am avea vreo intentie sa atacam Rusia. Nu consideram Rusia un inamic. Acum 15 ani, Rusia si NATO au convenit, intr-un document comun numit Actul fondator, ca nu vor folosi forta una contra celeilalte. NATO inca este angajata fata de acea declaratie clara si sper ca si Rusia inca este angajata fata de acea declaratie din 1997. (...) Cea mai buna cale prin care Rusia poate obtine ceea ce ea numeste garantii este sa coopereze activ cu noi pentru ca poate vedea singura ca sistemul nostru nu este indreptat contra Rusiei, acesta este mesajul meu clar'', a afirmat oficialul NATO.

Anders Fogh Rasmussen a adaugat ca se asteapta ca, la Summitul de la Chicago, Rusia sa participe la reuniunea consacrata misiunii ISAF din Afganistan, desi pana acum nu a primit vreun raspuns din partea Moscovei cu privire la cine o va reprezenta la respectiva intalnire.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















980 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    De tot RASUL !!! (Joi, 10 mai 2012, 18:55)

    Quasimodo [utilizator]

    Pai cum asa, Pontac ? Pana mai Ieri si tu si perechea ta urlati in gura mare ca doriti alianta strategica cu Rusia, criticandu-l pe Basescu din toate pozitiile. Mai mult, pe timpul guvernului liberal, Superminoritar, doreati chiar ....Retragerea trupeor din Afganistan, asa-i ?? Acum, schimbati "placa", romanii sunt ca si Pacaliti, ati pus labele pe OS, bravo, ha, ha, ha !
    • +1 (1 vot)    
      In Europa (Vineri, 11 mai 2012, 1:11)

      In Europa [anonim] i-a raspuns lui Quasimodo

      Va dati seama ce se intampla?Structurile de conducere ale statului roman au fost puse pe butuci si decredibilizate in timp record.Parlament, Opozitie, Guvernare, Presedintie, toate la un loc au fost transformate doar in cateva zile, prin numirea si alegerea dl-ului USL in functia de PM.Toata clasa politica, toata societatea romaneasca, in momentul de fata sunt o gluma ministra.Daca este vorba sa se infiinteze UE si sa se desfiinteze statele uniunii se poate incepe lejer la Bucuresti pentru ca aici vorbele autoritatilor nu mai fac nici doi eurocenti.
  • +10 (10 voturi)    
    ma doare burta de ras.... (Joi, 10 mai 2012, 18:59)

    pura [anonim]

    cam mare umilita ...victoras...

    noul guvern impartaseste opiniile presedintelui si guvernelor precedente potrivit carora Romania trebuie sa-si indeplineasca total angajamentele din Afganistan''.
    • +4 (4 voturi)    
      Parca vroiau sa retraga armata din Afganistan.. (Joi, 10 mai 2012, 19:36)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui pura

      Sau armata trebuie retrasa numai cand esti in opozitie, iar cand ajungi la putere, brusc iti dai seama cat de bine e sa ai ceva armata in Afganistan. Cool!
      • +1 (1 vot)    
        Sunteti sigur, dle Ponta... (Joi, 10 mai 2012, 22:10)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Alius

        ..de deplina angajare catre NATO a dlui Marga, ministrul dvs de externe ? Credeti ca dl Mang este suficient de onest astfel incat sa poata fi invitat la sedintele de guvern ? Credeti ca dl Nica nu va folosi MT penttru scopuri partinice, asa cum a facut cu datele dela 0215 in mandatul trecut ? Credeti ca dl Constantin va apara interesele Ministerului Agriculturii, in procesul cu Dan Voiculescu ? Credeti ca selectia dnei Dumitrescu la MEC nu arduce indoieli asupra discernamantului dvs ? Credeti ca decizia de amanare de astazi in procesul dlui Nastase v-a marir capitalul de incredere in randul romanilor ? Credeti ca suntem mai linistiti cu dvs. decat cu PM Unfureanu sau Boc, vazandu-va risipind increderea pietelor si apartenerilor externi in stabilitatea politica si a sustenabilitatii economiei Ro ? Poate ca dvs, sunteti mandru ca sunteti roman, dar ma indoiesc ca romanii sunt mandrii ca unii ca Mang,, Dumitrescu, Marga, Nica, Constantin, etc..- sunt nu numai romanii, dar si alesii dvs sa conduca tara.
  • +1 (1 vot)    
    Ipocrizie fara margini (Joi, 10 mai 2012, 21:21)

    solar [utilizator]

    Asa arata la fata ipocrizia fara margini a USL!! exacat ca si marele ponta!!! Cand se vede de la o posta inspre ce bate mesiuex marga, cu ce scop a fost vansat la inaintare vezi audientlele in parlament si toate celelalte) acum o intoarcem la spalat!! in astia isi pune speranta elecoratunZ
  • +2 (2 voturi)    
    Norica ce zice, bre? (Joi, 10 mai 2012, 21:31)

    zaboo [utilizator]

    ca avea ditamai clanta cand cerea retragerea trupelor
  • +2 (2 voturi)    
    Dle Ponta (Joi, 10 mai 2012, 21:49)

    Andy [anonim]

    guvernul este PLAGIAT, nu angajat. Ati incurcat putin termenii.
  • +1 (1 vot)    
    clar (Joi, 10 mai 2012, 21:57)

    unguru [anonim]

    Noul guvern roman este deplin angajat fata de participarea si obligatiile Romaniei de membru deplin al NATO si crede ca toate angajamentele Romaniei trebuie respectate si declarate foarte clar .Sistemul nostru nu este tehnic proiectat pentru a ataca Rusia, astfel ca din punct de vedere tehnic (un atac) nu este posibil.Ceva corect cred eu.Basescu in loc sa se ocupe de politica externa e la o baute pe litoral.
  • +1 (1 vot)    
    bai ... nu prea mai inteleg ... (Joi, 10 mai 2012, 22:55)

    dorel [anonim]

    ieri parca tata Ilici iti spunea ca oameni ca Lenin se nasc 1 data la 1000 de ani :)))) si astazi iti place NATO ? :))
  • +1 (1 vot)    
    complicat (Joi, 10 mai 2012, 23:12)

    Leo [anonim]

    E foarte complicat sa te retragi din afganistan. O parte din aliatii nostri sunt cei mai importanti parteneri economici si numai de dificultati nu are nevoie economia in momentul de fata.