Strategia fiscal minus bugetara. Austeritatea noastra si mirarile lor

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 18:47 Actualitate | Opinii

Cata vreme traiam pe banii imprumutati de germani, francezi, italieni samd, era bine. Alergam cu buletinul la banci ca sa ne luam masini, case, dar si aspiratoare sau prajitoare de paine. Cand nemtii, francezii sau italienii au avut la randul lor probleme, pompa straina care umfla muschii economiei romanesti a incetat sa mai bage aer. Evident, asta a insemnat un recul. Deficitele ajunsesera prea mari, iar corectia s-a produs in mod dureros.

Tarile care cheltuiau mai mult decat produceau au fost nevoite sa-si reduca “plapuma” pentru ca nimeni nu isi mai permitea sa le finanteze. In consecinta, a taia din cheltuieli devenea o prioritate. Unii au inteles asta devreme si au operat corectiile mai repede, altele mai tarziu. Nimeni in Europa nu isi mai permite azi sa traiasca pe datorie. Italia va adopta un nou plan de austeritate. Cipru la fel, Franta se pregateste si ea. Guvernatorul Bancii Frantei vorbea de anul trecut de o cura de 5-6 ani de austeritate De greci nu mai zic, ca la ei austeritatea va dura o buna bucata de timp.

Europa intreaga intra intr-o cura de austeritate, asa cum si Statele Unite  promit sa o faca. E un drum cu sens unic. Ori intri pe el ori crapi. Nici Romania nu are alte optiuni. Ori face corectiile singura, ori le va face inflatia sau cursul leului, asta trebuie sa intelegem.
Acestea fiind spuse, nu vad ce mari socuri a putut sa provoace Strategia Fiscal- Bugetara recent data publicitatii. Vad la unele televiziuni personaje politice inflamate, ochi rosii de plans pe umerii pensionarilor, a bugetarilor samd. In mod logic, variantele erau fie sa mareasca pensile, salariile, fie sa le inghete, fie sa le coboare. De urcat era mai dificil, cata vreme lumea se pregateste de un nou val de criza, ceea ce anuleaza orice sansa de relaxare bugetara. Nu poti sa mergi pe contrasens decat daca esti sinucigas economic.

E la fel de adevarat ca Strategia va reduce “turatia” economiei. Ca vom avea probabil o crestere economica mai mica decat cea estimata. Ca,la fel de probabil, ne vom indeparta de celelalte economii, ale caror viteze de crestere (exceptie facand Grecia si alte cateva state) o vor depasi pe a noastra. Dar nu prea ai incotro. Oreice Guvern ar fi fost la Palatul Victoria ar fi trebuit sa treaca la austeritate. Parafrazandu-l pe Blaga, intru austeritate Boc ar fi fost frate cu Ponta, ca nu ar fi avut incotro.

Ca se putea discuta despre o optimizare si o prioritizare a cheltuielilor bugetare, e adevarat. Eu de pilda as fi investit mai mult in proiecte de cercetare si as amana de pilda constructia Catedralei Neamului. As stimula activitatile care genereaza locuri de munca pentru ca de acolo vor veni si impozite platite la buget.
Nu am fost un fan al politicilor actualului Guvern. A luat masuri doar presat de FMI amanand cat se poate de mult punerea lor in practica. Dar ele au fost corecte din punct de vedere economic.

Pe langa masurile de austeritate, inteleg ca in curand, BNR va publica proiectul privind limitarea intr-o foarte mare masura a imprumuturilor in valuta. Buna miscare pentru o tara care vrea sa adopte viitoarea moneda "interzisa" la creditare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3854 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    prioritati (Joi, 11 august 2011, 19:09)

    madalina [anonim]

    "Eu de pilda as fi investit mai mult in proiecte de cercetare si as amana de pilda constructia Catedralei Neamului." Asta asr fi facut autorul si ar fi fost foarte bine, caci propasirea sufletului o realizezi si in pustiul muntelui, in sihastrie, nu ai nevoie de o super catedrala si miliarde de lei. Din pacate s-a taiat prefinantarea proiectelor de cercetare din fonduri structurale europene, lasand proiectele in desfasurare in imposibilitatea de plata a salariilor si a aparaturii achizitionate. Dar se pare ca Ro are alte prioritati si nu prea e interesata de viitor.
    • -19 (23 voturi)    
      Ce te freacă pe tine ce face altul? (Joi, 11 august 2011, 19:40)

      alexandru [anonim] i-a raspuns lui madalina

      Ce te freacă pe tine ce face altul cu banul lui?

      Habar n-ai ce-i aia religie și-ți freci gura...

      Habar n-ai nici ce-i aia cercetare...

      Ce să cercetezi în România cu 200 de milioane de dolari?

      Celule stem? Microprocesoare? Tunel-electromagnetic de particule?

      Crezi că alea costă doar 200 de milioane?

      Asta mi-antesște de votrba:

      bate șaua să priceapă iapa
      • +14 (16 voturi)    
        miscarea degetu maro (Joi, 11 august 2011, 20:50)

        madalina [anonim] i-a raspuns lui alexandru

        Stimate Alexandru,
        Stiu foarte bine despre ce vorbesc. Lucrez in cercetare si mi s-a taiat prefinantarea pe fonduri structurale europene. Cred ca daca citeai cu atentie si nu erai atat de bigot ai fi realizat asta. Acum trebuie sa ma zbat pentru a face rost de bani pentru plata furnizorilor din strainatate, pentru echipamentele deja achizitionate, caci in Romania se pare contractele semnate cu agentiile nationale de cercetare nu sunt respectate de partea contractanta. Pentru informarea ta (nu stiu cu ce te ocupi dar sigur nu lucrezi in domeniul microprocesoarelor sau al celulelor stem) fac cercetare de calitate, asa ca am "habar" despre ce vorbesc. Poti sa faci cercetare si cu mai putin de 200-600 de milione de dolari. E vorba de calitatea echipei de cercetare si de daruirea cu care isi doresc sa se implice in cercetare (ce tot iti vorbesc eu aici? Probabil ai fi multumit sa traiesti in Evul Mediu). Apropo, am o icoana in casa si nu trebuie sa ma duc la super catedrala, ca sa ma regasesc pe mine insami si pe Dumnezeu.
        Asa ca te sfatuiesc sa iti bagi degetul maro in gura si sa ne spui cum a fost.
        • -13 (17 voturi)    
          Si eu ti-as fi taiat finantarea. (Joi, 11 august 2011, 23:29)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui madalina

          Dupa ce discutam cu tine si eu ti-as fi taiat finantarea.Daca esti cercetator si spui "sa moara si capra vecinului"ma lipsesc de cercetarea ta.Fara sa fiu ipocrit,catedrala foloseste materii prime si materiale din tara,deci da de lucru la niste oameni in perioada de criza,tu vrei bani ca sa dam de lucru pe la altii prin strainatate.Asa te-ai exprimat si crede-ma nu-ti doresc succes.Daca erai desteapta si stiai ce vorbesti,nu vorbeai asa.Sa-ti fie rusine.
          • +11 (13 voturi)    
            care capra? (Vineri, 12 august 2011, 2:07)

            danielcretu [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Mircea, Catedrala nu foloseste la nimic pe plan material, poate doar pe post de capital politic si pentru a calma spiritele incinse. Poate proiectul Madalinei o va ajuta pe sotia ta in cazul in care aceasta se va imbolnavi de cancer, poate va contribui la descoperirea unui nou tip de combustibil, nepoluant de care copilul tau va beneficia. Din pacate, cercetatorii din Romania sunt nevoiti sa cumpere aparatura din strainatate pentru ca in Romania nimeni nu mai fabrica de mult aparatura de inalta precizie sau ale chestii fara de care nu se poate face cercetare. Spune-mi ce firma de bloc poate sa imi vanda un spectometru de masa (presupun ca stii ce este unul). Stii, doar Ceausescu avea impresia ca putem supravietui doar cu ceea ce se produce in tara si i-a fost fatal. Si noua la fel, de nici acum nu ne-am revenit. Sau poate nu i-ai da bani pentru cercetare pentru ca este femeie. Doar cu rugaciuni si cu populisme nu o sa ajungem niciodata sa iesim din jegul in care ne-am scufundat ca natie. Desteapta-te romane!
            • +3 (3 voturi)    
              De acord (Vineri, 12 august 2011, 7:53)

              Cristian [anonim] i-a raspuns lui danielcretu

              Sunt de acord cu madalina si danielcretu. In tara asta proiectele care se fac sunt menite sa bage bani in buzunarele politicienilor si acolitilor acestora. Un sfert din ceea ce s-a economisit cu taierile bugetare a fost donat bisericii, pentru cei care nu stiau.

              Din pacate insa cu religia e mai usor sa tii in frau oamenii decat cu stiinta.

              Tari precum Franta, Germania, au printre mecanismele de baza ale iesirii din criza investitiile in cercetare. La noi se taie exact din aceste sectoare.
            • 0 (4 voturi)    
              Foarte multi de poate . . . (Vineri, 12 august 2011, 8:07)

              Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui danielcretu

              . . . in postarea ta stimate! Tocmai aici este problema ca cercetarea noastra romaneasca nu prea a depasit in ultimile doua decenii pozitia de ,, poate facem,, Mai putin se poate lauda cu ,,am facut,, Si cam toata cercetarea romaneasca se bazeaza pe bani de la bugetul statului pe cand in strainatate se cam face pe bani privati. Te rog sa-mi indici dumneata sau stimata Madalina doua produse ale cercetarii romanesti care au rupt gura lumii sau a Europei in ultimii douazeci de ani sau macar un candidat de mana treia la premiul Nobel pentru un domeniu oarecare de cercetare. Nu cred ca veti reusi. Si aunci solutia: Voi va faceti ca cercetati , noi ne facem ca va finantam. Nu-i vorba ca nici in vremea comunistilor nu ar fi cacut mare lucru. Majoritatea produselor romanesti erau produse fie sub licenta straina fie erau copiate dupa licente vechi si expirate. Ex. Fabrica de autocamioane Brasov avea Institut de cercetare propriu si producea un camion licenta MAN din 1936 cosmetizat care nu avea voie sa depaseasca granitele tarii din cauza de poluare. Nu mai dau alte ex. dar stimabilii nostri cercetatori si inventatori de poduri gata facute ar cam trebui sa mai si mun ceasca inainte de a avea pretentii.
              • 0 (0 voturi)    
                ai gresit... (Duminică, 14 august 2011, 23:19)

                satelitu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

                putin ordinea, stimabile! noi ne facem ca finantam si atunci ei se fac ca cerceteaza, nu invers. Si din cauza asta rezultatele pe care ai binevoit sa le amintesti.
          • +5 (5 voturi)    
            celor ca mircea (Vineri, 12 august 2011, 7:42)

            zulu [anonim] i-a raspuns lui mircea

            sansele sa facem ceva in tara asta trec pe linga noi in fiecare zi.intotdeauna apare cate unul care gandeste ca tine , care vede doar la 2 m in fata si crede ca stapineste adevarul absolut.
            Mircea, traiesti in sptele unui gard.
            Ridica-te in picioare si incearca sa privesti mai departe un pic.
            lasa-l pe patriarh cu catedrala lui...in vremuri de criza putea sa mai astepte.
            sunt mai importanti oamenii decat cladirile...si sa stii ca madalina are dreptate...unul ca ea poate sa aduca la buget de 10 ori suma investita daca reuseste sa confirme....asa ca stapineste-te mircea...toti o ducem greu zilele astea...iar catedrala poate sa mai astepte...nu-i asa?
            • +2 (2 voturi)    
              Catedrala... (Vineri, 12 august 2011, 8:48)

              sorin [anonim] i-a raspuns lui zulu

              Pai mai bine facem catedrala, ca sigur va fi facuta ca si autostrazile: de 3-4 ori mai scumpa decat o lucrare similara, cu banii sifonaţi catre firmele "care trebuie".

              Sunt gata sa pun pariu ca, daca va fi iesit PDLul de la guvernare cand se vor contracta materialele pentru finisaje, marmura si alte pietre ornamentale vor veni din strainatate si nu de la Videanu (asta apropos de "zisele" de mai sus, cu banii ramasi in tara...)

              O alta greseala este cea care sustine ca banii ar trebui sa mearga la sanatate si nu la catedrala!
              Pai, unde naiba o sa ajungem cu sistemul asta de sanatate? Nu la ceruri, via BOR?

              Chiar si admitand ca ar fi construita din banii BOR-ului, si nu de la buget (asta se cheama demonstratie prin reducere la absurd), va intreb cate persoane aflate in lipsa ar fi putut ajuta BOR cu cei 600 milioane euro, daca si-ar fi respectat statutul si menirea?!

              Si stiti ce-i culmea? Ca sunt crestin ortodox, nu de alta religie, si tot sunt impotriva, ca si majoritatea celorlalti "contras"!
              Modestia ma opreste sa afirm ca de fapt educatia este cea care-i desparte pe cei impotriva construirii catedralei de dogmatici.

              Parerea mea!
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Sâmbătă, 13 august 2011, 22:31)

            alt alex [anonim] i-a raspuns lui mircea

            mai era un ins, Klaus Iohannis din Sibiu, care propunea sa angajam in Romania cat mai multi bugetari pentru ca ei platesc taxe si astfel creste bugetu tarii. tu ai fi de acord cu el :)
        • 0 (0 voturi)    
          jenant.. (Vineri, 12 august 2011, 10:29)

          arabela [anonim] i-a raspuns lui madalina

          la nivelul de microprocesor ( cu care gandesti) ma asteptam sa te poti regasi pe tine insati fara ajutorul acelei bucatzi de lemn numita icoana.
          in rest fi sigura ca nu esti singura cercetareatza de pe glob. asa ca ia o hartie igienica si stergetzi ochelarii - cred ca-s unsi -de vezi numai maro in jur .
          e drept , nu avem nevoie de catedrale , bunul simt, modestia si simtul masurii nu se invata de pe peretzi ..
          • 0 (0 voturi)    
            ehe (Vineri, 12 august 2011, 11:17)

            esti jenanta tu [anonim] i-a raspuns lui arabela

            tu oare cu ce te regasesti si cine esti sau crezi ca esti daca iti permiti sa judeci asa un alt om ? Pentru stiinta ta foarteeeeeee multi OAMENI DE STIINTA CRED IN DUMNEZEU . Din ce cunoasterea unui om este mai larga , avasansata si aprofundata din ce ajunge la concluzia ca Dumnezu exista . Tu pe unde esti , la ce nivel de microprocesor ?
            • 0 (0 voturi)    
              APROPOS (Vineri, 12 august 2011, 11:31)

              esti jenanta tu [anonim] i-a raspuns lui esti jenanta tu

              NU sunt pentru construiorea catedralei neamului prost ... pur si simplu fiindca sunt bani irositi , se vor duce pe materiale din import in mare parte ( sunt sigura) la firme x, y ale unora din cercul puterii si costurile finale se vor dubla , cel putin . In plus , MAI GRAV , la noi religia deja e o bariera intre mirean si Dumnezeu . Avem nevoie de credinta si aia lipseste . Suntem teribil de religiosi dar NU SI CREDINCIOSI . Si credinta personala mantuieste -personal .. NU CATEDRALA , nu in grup samd . Dumnezeu sa ne ajute sa ne depasim propriile limite si sa intelegem cine suntem si ce scop avem pe panant . Iar acela nu sta in ridicarea unor ziduri si ura .
      • +2 (2 voturi)    
        sunt banii nostri (Vineri, 12 august 2011, 6:36)

        taxman [anonim] i-a raspuns lui alexandru

        ce face altul!??!!!! aici e vorba de banii alocati Catedralei de la BUGET, nu de fondurile investite de biserica. iar ce se intampla cu bugetul statului ne intereseaza pe toti, pt ca din taxele luate de la noi apar acesti bani, deci ne intereseaza ce se face cu banii nostri, habarnistule.
      • 0 (0 voturi)    
        De unde pot sa cumpar niste C4 (Vineri, 12 august 2011, 9:39)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui alexandru

        ...pe banii mei? Stie cineva? Vreau sa cumpar de 100.000 de euro.
    • +9 (11 voturi)    
      Mega catedrala aia are scop politic. (Joi, 11 august 2011, 19:42)

      adi [anonim] i-a raspuns lui madalina

      Adica nu e bine sa te pui rau cu bor ca pierzi voturi.

      Nu conteza ca nu sunt bani pt invatamant si sanatate, e mai important sa bage 600 de milioane in constructia aia inutila.

      La urmatoarele alegeri eu am sa votez cu un partid care se va opune constructiei catedralei.
      • +3 (3 voturi)    
        care partid? (Vineri, 12 august 2011, 6:37)

        cartman [anonim] i-a raspuns lui adi

        intrebarea e care partid? ca la noi pana si stanga (PSD) da bani la BOR, evident o aberatie ideologica, dar o realitate damboviteana....
      • +3 (3 voturi)    
        Care partid se opune? (Vineri, 12 august 2011, 8:15)

        hm [anonim] i-a raspuns lui adi

        Daca gasesti partidul ala care se opune constructiei catedralei, sa imi spui si mie, ca si eu as vota cu ei...
  • -6 (10 voturi)    
    Oameni responsabili, nu glumă (Joi, 11 august 2011, 19:48)

    Omics [utilizator]

    Io înțeleg că Boc-Băseascu luptă mai mult pentru salvarea capitalismului, chiar cu prețul înapoierii țării, decât Obama, Sarkozy etc. De Cameron, frendul lui Băsescu, nu zic nimic, că îmi interzice Internetul...
  • +3 (5 voturi)    
    Care cercetare? (Vineri, 12 august 2011, 6:40)

    adi [anonim]

    "Eu de pilda as fi investit mai mult in proiecte de cercetare".
    Am avut ocazia sa cunosc cam cum merge sistemul de cercetare romanesc(de acum 3-4 ani), cel finantat pe bani europeni (de fapt parte a cotizatiei noastre la acest mecanism) . Pai se intampla cam asa. Se asociaza mai multi doctori, din cei scosi cu lopata de la revolutie incoace, prezinta un proiect care este aprobat (cu oarece ajutor din partea prietenilor).
    Problema este ca, fiind cercetare la urma urmei, proiectul poate sa fie viabil sau nu dar la noi este mai putin importanta viabilitatea lui decat impartirea banilor. La final se prezinta ceva care "vai dar din pacate s-a dovedit o solutie neviabila" asa ca trebuie luat de la capat anul urmator.
  • +3 (3 voturi)    
    economia umflata cu pompa (Vineri, 12 august 2011, 7:47)

    ngabi_1999 [utilizator]

    D-le Popa, dupa cum ai inceput articolul, ma gandeam bucuros ca mai exista cineva care a sesizat problema principala a anilor pre-criza. Ai fost pe aproape.
    S-au facut, intr-adevar, intr-o perioada scurta de maxim cinci ani credite pe persoana fizica intr-o valoare ridicata, dar nu atat de sus in comparatie cu aportul de capital de la muncitorii romani din strainatate. Ca sa fac o comparatie, cu credite s-au luat televizoare, frigidere samd, dar cu banii din strainatate s-au construit case si jumatati de case(:D).
    Teoretic, acesti bani au contribuit la cresterea bunastarii cetatenilor din Romania. Fals.
    Dupa cum am mentionat, peste 90% din acest aport s-au directionat catre constructia de case, asta inseamna consum, consumul la acest nivel inseamna "dead-end", adica fara posibilitatea obtinerii unui beneficiu constructiv. Ca sa fiu mai explicit, romanul si-a facut casa in care si-a intins tolul, eventual dardaie de frig iarna si mananca mucegaiul de pe pereti, caci casa nu ii da de mancare ci ii creste cheltuielile lunare neamorsate de vreo munca la camp sau job(cel putin acoperitoare). Si asta e doar un capat al firului!
    La capatul celalalt, acest consum foarte ridicat a creat o cerere foarte mare, artficiala si mai ales, mult superioara ofertei productiei interne. Automat acest fapt a crescut foarte mult volumul importurilor, pentru a egaliza cererea, destabilizand astfel economia tarii si asa slabita de securistii lasati in punctele cheie. Logic, se poate observa aici, ca de fapt romanii de afara au trimis bani acasa ca in final sa ii cheltuie tot pe produsele din tarile respective.
    In concluzie, o urmare a acelor ani, am intrat in criza cu o economie bazata pe servicii si vanzari, iar productie nema. Logic, cand firmele de servicii sau vanzari au inceput sa pice, romanii au ramas cu casele lor mai mult sau mai putin construite, degradandu-se pe zi ce trece, neavand bani sa le intretina. Investie facuta cu cap de romanul desptept si plin de sine.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa se cerceteze ce e necesar (Vineri, 12 august 2011, 9:12)

    Alui [anonim]

    Pentru Romania. Adica cum se pot face drumuri la fel de repede ca in vest si cum sa fie facute astfel incat sa tine mai mult de o luna?
    Cand ma gandesc ca am de facut drumul Timisoara-Satu-Mare(centrul Aradului blocat, pe centura intarzieri de doua ore, dupa Arad sunt 27 de semafoare pentru a permite circulatia alternativa pe singura banda ramasa libera, dupa Carei sunt cratere de un metru diametru, drumul in Satu-Mare e praf) imi vin idei care implica explozibili si catedrala mantuirii cu Boc in ea:).
    • 0 (2 voturi)    
      Sper sa fie in catedrala (Vineri, 12 august 2011, 10:09)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Aia care-mi dau minusuri:)