Elogiu nesimtirii fudule

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2009, 22:53 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cine a castigat? PDL, dupa toate indiciile. Probabil scorul anuntat la exitpoll-uri se va rasturna dupa ce va fi masurat votul dupa ora 19, interval nefavorabil PSD. In rest, pierderi pe toata linia: una dintre cele mai mici prezente la vot din UE si inmultirea unei specii daunatoare democratiei: votantul de autobuz. Completam galeria de freaks din PE cu Vadim, Becali. Scoatem la export rusinea nationala EBA. Au invins din nou micul, pajistea si strandul, pe scurt nesimtirea fudula si satula. Ei, sictiritii Romaniei, i-au trimis la Bruxelles pe cei care trebuiau tinuti ascunsi acasa. Tot ei vor urla de maine ca tara se duce de rapa. Lor, multumiti-le cat mai apasat.

Sindromul Bucuresti s-a raspandit in tara. Aproape 80% dintre cetatenii romani au fugit si acum de propriul lor destin asa cum stiu mai bine: retragandu-se in munti sau parjolind campiile cu gratare. Din acest motiv, cetatenii cu dunga pe buletin dar cu drept de vot par astazi foarte numerosi. PRM a obtinut un delirant 7%. Multumiti-le inca o data celor fuduli si satui (de mititei si bere): au facut din statul cu ochii in soare un act de constiinta civica.

Analizele lor complicate din care a rezultat ca n-are rost sa mearga la vot l-au inviat pe Vadim. Tot ele l-au trimis Becali sa-si ia bilet de avion catre Bruxelles, in loc sa-l lase sa faca naveta intre Pipera si sala de judecata.

Cetatenii maghiari, care aveau exact aceleasi motive invocate de romanii indiferenti sa nu mearga la vot, au lasat gulasul pe foc, au dat o fuga la urne iar rezultatul e maxim: UDMR a obtinut peste 9%, adica trei mandate. Acesta se numeste pragmatism, solidaritate si un dram de luciditate suplimentara.

Minoritatea de putin peste 20% (ultimele date indica o prezenta de 27%) care a decis in numele majoritatii adormite pe camp se compune de fapt din activisti de partid mobilizati cu tot ce are roti si poate alerga repede de la o sectie de vot la alta. O hotie perfect stupida. Cele cateva zeci de votanti rutieri reclamati de PSD si PDL s-au anulat reciproc. Mia de voturi cumparata de PDL adunata cu mia ciupita de PSD da zero. Din acest furt cu suma nula, liberalii au avut mai mult de castigat decat de pierdut. Iata-i astazi pozand in partidul victima cel fara de prihana, mai mic decat acum sase luni, dar mai curat.

Despre Elena Basescu, doar atat: mecanismul de partid pus in miscare a functionat. PDL si-a rupt de la gura voturi ca sa ingrase o candidatura fals independenta. Este una dintre cele mai sinistre minciuni politice din ultima vreme, un fals care se cere denuntat continuu (vezi aici detalii) Partidul presedintelui a dovedit atat: ca are resurse nebanuite de slugarnicie si poate fi profund irational. Dar nici EBA n-ar fi ajuns unde e acum daca practicienii prostiei si-ar fi revizuit putin teoria neparticiparii la vot.

Sprijind-o pe EBA, PDL isi pune in dificultate cele cateva figuri solare de pe lista, printre putinele castiguri certe ale acestui scrutin.

Multumiti-le apasat eternilor scarbiti de politica. Nu uitati insa de mogulii si cozile lor de topor din presa care le adancesc zilnic scarba. Celor care vor spune ca si votul alb sau refuzul participarii e un drept constitutional le recomand sa revada rezultatele alegerilor. Le-as fi recunoscator sa posteze orice opinie docta docta in alta parte. Din pacate, tot ce conteaza in politica sunt voturile si cifrele seci. Restul e neant si pierdere de vreme.

Dar subiectul principal al acestor alegeri ramane Europa, declinul stangii si consolidarea dreptei cu agravarea simptomelor de extrema dreapta. Germenii nebuniei romanesti pot fi identificati si in Anglia, Olanda sau Austria. Si acolo interesul pentru politica e in cadere libera, si acolo euroscepticii, extremisii si radicalii si-au luat un elan periculos. Doar ca la noi nebunia e raspandita, plenara, manifesta si nu pare s-o ameninte nici un graunte de ratiune. E un mod de viata. Nebuia nu e ingradita in tarcuri, ci se plimba voioasa de la un partid la altul.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6663 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    Corect. Ca de obicei. (Duminică, 7 iunie 2009, 23:00)

    Las Anonim [anonim]

    Corect, clar, adevarat, ca de obicei.
    Pacat ca majoritatea e de alta parere.
    • +1 (15 voturi)    
      corect oare ?? (Duminică, 7 iunie 2009, 23:10)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Las Anonim

      Stau si eu si ma intreb daca 9 din 10 oameni iti spune ca esti nebun tu ce ai crede?:)))
      • +1 (9 voturi)    
        oare ? (Luni, 8 iunie 2009, 0:23)

        k [anonim] i-a raspuns lui /./

        nu vad ce are Justitia Romana cu PE in viziunea domnului Tapalaga.

        adica de ce una nu isi face treaba - independent de cealalta...

        e lipsa de logica - scuze...
        • -4 (18 voturi)    
          victimizare inutila (Luni, 8 iunie 2009, 0:30)

          k [anonim] i-a raspuns lui k

          io nu-s judecator cand merg la vot domnule Tapalaga.

          Daca e vreo problema reala - inseamna ca Justitia trebuia sa o rezolve cu acele personaje INAINTE ca eu sa ajung sa pun stampila pe ele !!!

          Daca Justitita nu si-a facut datoria - inseamna ca acele personaje merita votate.

          Corect ?

          Si acuma lasa-ma cu victimizarea romanilor ca nu au fost la vot... Nu e vina lor !

          Romanii ca popor nu sunt forum de Judecata domnule Tapalaga !

          In rest va doresc o zi faina si cine stie ce interese mai aparati maine... caci nuantele va scapa cu desavarsire !
          • +6 (10 voturi)    
            exagerezi (Luni, 8 iunie 2009, 9:16)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui k

            "Daca Justitita nu si-a facut datoria - inseamna ca acele personaje merita votate.

            Corect ?"

            Incorect! De ce? Pentru ca daca urmezi logica asta Nastase ar putea deveni presedintele Romaniei si nu cred ca ti-ar place asta.

            Daca justitia nu si-a facut datoria atunci trebuie facut ceva pentru ca justitia sa-si faca datoria. Si in primul rand acel ceva poate fi mersul la vot mai "k". Intelegi tu atata lucru sau inca esti cu gandul la gratarele de ieri?
            • +6 (6 voturi)    
              se pare (Luni, 8 iunie 2009, 9:47)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mihai

              ... ca indiferent cu cine votezi, ORICUM Justitia "nu-si face datoria" - as vrea si eu sa vad vreun partid care sa nu incerce sa influenteze Justitia in favoarea interlopilor proprii.

              Atata timp cat un partid (oricare) accepta in randurile sale un SINGUR penal sau corupt, e absolut clar ca acel partid va incerca sa influenteze Justitia - deci....
              • +2 (4 voturi)    
                cam asa Codruta :) (Luni, 8 iunie 2009, 10:09)

                k [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                Mihaitza tata - hai ca nu iti mai raspund - a facut-o mai frumos ca mine Codrutza :)

                Meri la nani ca ai gandurile pierdute.
            • -1 (9 voturi)    
              no, ok dl Tapalaga ? :) (Luni, 8 iunie 2009, 10:31)

              k [anonim] i-a raspuns lui mihai

              Domnul Tapalaga ar trebui sa ia in considerare serios - caci asa vor face si cei din UE cum se intampla ca :

              - politicienii romani sa aiba cu totii stigmatul unei prezente mici la vot - care e in cadere libera de la primele alegeri libere din 1989...
              - incertitudinea unor dosare
              - lipsa de credibilitate
              - lipsa de priza la popor
              - lipsa de coerenta
              - OTV-izarea si telenovelizarea lor
              - ordonantele de urgenta
              - ordonantele de vot


              si lista creca ar putea sa se lungeasca pe toata pagina asta... dar ma opresc aici din motive de bun simt si intelegere fata de inteligenta poporului nostru.

              Dumneavoastra sunteti cumva nascut intr-un partid ?
              Ca io nu - de aia nu voi arunca cu pietre in acest popor grozav din care facem parte.

              As arunca in schimb in alta parte cu piatra.
              Ce ziceti de aceasta noua abordare ?

              Lasati poporul in pace... si rezolvati problemele reale si evidente.
              Poporul asta e mai destept ca dumneavoastra si ca mine de 100 de ori.

              Stiti de unde stiu ?

              Ca desi prezenta la vot scade - buna starea creste ... pentru cei ce merita, evident.
      • +1 (1 vot)    
        V V V V V (Luni, 8 iunie 2009, 9:11)

        Masacru [utilizator] i-a raspuns lui /./

        ca sunt vorbiti intre ei sa te scoata asa (vezi aliantele politice de pana acum si efectele lor).
        Q.E.D.
    • -3 (13 voturi)    
      raspunsul nu va aparea (Duminică, 7 iunie 2009, 23:12)

      dan tm [anonim] i-a raspuns lui Las Anonim

      Un anonim favorizat. Cei care au comentarii negative sunt cenzurati de moderator chiar daca folosesc un ton civilizat. Mi-e rusine ca am crezut in obiectivitatea site-ului.
    • +4 (4 voturi)    
      incet, incet, asa se fac lucrurile bune! (Luni, 8 iunie 2009, 0:35)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui Las Anonim

      In vacarmul general, justificabil, pana la urma, de remarcat ca PNTCD, cu niste paiate pe lista de vot, a reusit sa adune intre 1,3 - 1,8 %. Eu insumi am votat cu PNTCD doar pentru numele si ideile care le reprezinta. In conditiile in care o sa scapam de Milutii si de Pavelestii de doi bani o sa ne recastigam partidul si electoratul. Nu, nu avem nevoie neaparat de 5% sau de 10 % ! Avem nevoie de acei taranisti autentici, alaturi la bine si la greu, sa putem sa ne impunem intr-o alianta care sa ne readuca in prim planul politicii romanesti.
      Doamne ajuta! Dumnezeu sa binecuvanteze Romania!
      • +2 (4 voturi)    
        Ma crezi sau nu.... (Luni, 8 iunie 2009, 10:57)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        sincer imi pare rau de PNTCD. Nu sunt in masura sa dau solutii, dar taranistii autentici trebuie sa se gandeasca foarte serios la viitorul acestui partid, pana nu este prea tarziu. Este necesara o analiza serioasa, mult realism si ratiune si masuri drastice. Locul PNTCD este in familia populara si trebuie sa tina seama de acest adevar. Cardasia cu PNL nu-i va ajuta la nimic, asa cum cardasia PNL cu PSD/Iliescu+Nastase nu-i va ajuta la nimic. Romanii au aratat inca o data ca nu sunt tampiti asa cum ii cred politicienii. Lehamitea poate deveni in mod periculos dominanta....si atunci alegerile vor fi castigate numai cu mici, pachetele, sume modice si alte tertripuri dambovitene bazate pe ciordeala. Nu vede nimeni ca ciordeala a devenit ocupatia de baza a politicienilor romani? Vanghelizare, manleism si ciordeala, asta sa fie viitorul Romaniei?
        • -3 (5 voturi)    
          la drept vorbind... (Luni, 8 iunie 2009, 11:37)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          ... nici cardasia cu PD nu i-a ajutat pe taranisti la nimic - decat sa dispara de pe "scena", intr-un mod care numai "glorios" nu se poate numi. Nu mai vb ca si-au mai pierdut jumatate din putinii simpatizanti ce le mai ramasesera, dupa ce s-a mai foit pe la ei si iubitul lui Base, de Talpes (oare cine si de ce l-o fi trimis sa fojgaie pe-acolo?)... >:)

          Pana una-alta, singurii care au "inflorit" in cardasie cu PD sunt comunistii (PSD) - de ce, oare? :-p
          • +2 (4 voturi)    
            Nu cred ca PDL are vreun interes... (Luni, 8 iunie 2009, 12:23)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            sa distruga un alt partid popular. Iar, comunistii de la PSD au inflorit in toate guvernarile si mai ales in cea a lui Tariceanu. Daca incerci sa vezi mai bine lucrurile nu poti sa nu intelegi cardasia Patriciu+ Iliescu si Nastase. Si, de aici, totul....A da vina pe Basescu si PDL este acelsi lucru cu a ataca tinte false.
            • -2 (4 voturi)    
              de ce nu? (Luni, 8 iunie 2009, 14:21)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

              In perioada '96- 2000 veneau o GRAMADA de fonduri de la grupurile parlamentare europene - de ce sa le imparta PD cu altii?
              Cert e ca pana acum, cu exceptia PSD, toate partidele care au facut prostia sa intre in vreo alianta cu PD s-au fript! Ma rog! daca or sa-i faca si pe PSD sa se "friga", poate le iert jumate din pacate - dar m-as cam indoi ;)
              Cat despre rolul lui Base... hai sa fim seriosi... de ce crezi ca l-au impins in fatza si i-au dat apa la moara cei care l-au impins?
        • 0 (0 voturi)    
          in primul rand... (Joi, 11 iunie 2009, 10:26)

          taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

          iti multumesc daca gandurile tale sunt sincere. In al doilea rand se demonstreaza ceea ce am prevazut: ca o sa-mi raspunzi la comentarii. In alta ordine de idei nu pot sa cred ca PDL nu are interes in a canibaliza PNTCD. Sunt multi ani de cand o face. Organizatii intregi au furat de la noi. Adevarul e ca PNTCD a format o gramada de oameni, ca nu i-a format destul asta se vede in celelalte partide. Nu mi-as dori nici vorba o alianta cu PDL, ar fi o ultima varianta. Astia sunt mai rau decat PNL.Nu stiu cum sa-ti explic diferenta. E greu pentru un taranist autentic sa devina liberal autentic, deci nu exista teama de furt de membri sau de electorat. Noi (taranistii) stim ca liberalii sunt hoti, deci stim la ce sa ne asteptam pe cand PDL istii se dau cinstiti si mai apoi se dovedesc hoti. De aici si ciuda mai mare, pe falsitate, cu hotii stii la ce sa te astepti dar daca unul se da drept cinstit (ca si tine) e mai greu sa te feresti de el. O fi o explicatie simplista, incearca sa intelegi ideea. Dar daca asta ne-ar duce in Parlament (ala romanesc), atunci se poate face. Fara compromisuri compromitatoare insa. Si, imediat dupa alegeri separarea de PDL si sustinere punctuala pe initiative de legi. PDL e un partid popular dar nu unul crestin democrat ca si PNTCD, nu uita.
          • 0 (0 voturi)    
            Gandurile mele sunt sincere... (Marţi, 9 iunie 2009, 7:29)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            iar raspunsul tau te ridica mult in ochii mei si ma face sa cred ca inca mai exista speranta. Eu raman un sustinator fidel al PPE si doresc o intarire a crestin-democratiei in marea familie populara, singura capabila sa salveze umanitatea si sa o mentina pe drumul bun. Oricum, popularii domina PE si asta este un semn bun.
            • 0 (0 voturi)    
              multumesc (Marţi, 9 iunie 2009, 17:40)

              taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

              speranta moare ultima. speranta nu moare nici la 1%. o spun demult si deja am ajuns la 1,45% (sic!). Un gand bun tie si la toti romanii.
              P.S.:Stiu ca uneori ne-am contrat in comentarii, iti marturisesc ca uneori m-ai scos din sarite iar alteori mi-a facut placere sa vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda. In masura timpului disponibil, o sa iti rezerv acelasi tratament in continuare, ceea ce atesta respectul si atentia mea.
    • +2 (8 voturi)    
      mos craciun (Luni, 8 iunie 2009, 0:38)

      silviu b [anonim] i-a raspuns lui Las Anonim

      Foarte corect? O sa mai voteze Mos Craciun! Ce anume sa votez? Sunt satul! si nu de mititei si bere!
    • +2 (14 voturi)    
      sarbatoare mare (Luni, 8 iunie 2009, 1:25)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Las Anonim

      Ce bine ca am plecat din tara!!

      Inca o data ,ignorantii si prostii mi-au decis viitorul. Se duce dracului orice sentiment de respect pt Romania.

      Va las sa inotati printre excrementele politici romanesti.. sa va transformati toti in niste prosti orbi. Un mare BRAVO jegului intelectual din Bucuresti si inca unul prostimii care-i sustine.

      Cineva are mare grija sa se duca tara de rapa... Am fost si eu la vot.. degeaba... chiar daca urasc politicienii si nu prea aveam cu cine vota.

      Sper doar sa apuc sa-mi schimb cetatenia... sa nu cumva sa ma trezesc expulzat in Romania ca nu am viza, in cazul in care zburam din UE.

      Incepe sa-mi fie frica de Romania.
    • -4 (12 voturi)    
      La fix! Fix pe langa. (Luni, 8 iunie 2009, 8:44)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Las Anonim

      Daca trebuie sa spun daca sunt creitn sau idiot, eu aleg sa tac.
      Dumneavoastra, domnii mei, ati alege. Deci, va rog, alegeti.
      M-as duce la vot daca as putea sa-i opresc. Daca as putea sa spun NU. Dar, chiar anuland votul, stiti ca asa ceva nu se poate. Diferenta dintre un vot nul si absenta, in rezultatul final, este timpul pierdut la urne si la coada.
      V-ati decis? Cretin? Idiot? Aveti puterea de a va alege adjectivul ce vi se potriveste ca o manusa! Nu va sfiiti! Puterea este a dumneavoastra! Folositi-o! Eu unul, intr-o astfel de situatie, sunt suficient de nepasator, si tac.
      • +3 (11 voturi)    
        Dar mult pe langa. (Luni, 8 iunie 2009, 9:42)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Marius

        O lista plina de uscaturi si stricati. Iar domniile lor ne trag de urechi pentru absenteism si pentru prostia, pardon, alegerea altora. Asta este domnule. Romanul este vertical, cumpatat si intelept, in alegerile facute. Nu cu asta ne mandrim? Ca doar numai porcarii se vand in media romaneasca. Totul, pentru indobitocirea proletariatului. EBA-n sus, EBA-n jos, cand ea e o tuta ordinara. Acum se mandreste tac'su' cu progenitura.
        Ia sa te intrebi domnule, de ce nimeni nu s-a autosesizat cu privire la "recomandarile de partid", de ce Becali nu infunda puscaria, de ce persoane cu istoric subred sunt trecute pe liste.

        Mai bine, domnule, ai cocheta cu ai dvs colegi de breasla, pentru o serie de anchete jurnalistice cu privire la nereguli. Alesi pe spranceana, nu lichele politice ascunse dupa condei. Nu demagogii despre mititei si salate. Momentan, nu ai dreptul de a cere asta cuiva. Cum si absenteismul este tot un drept.
    • -4 (10 voturi)    
      Corectitudinea nulitatii (Luni, 8 iunie 2009, 9:55)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Las Anonim

      Eu nu am votat si nici nu voi mai vota cand am de ales doar sa votez impotriva cuiva. Daca cineva crede ca vreodata voi mai vota pentru oameni cu care nici nu as sta de vorba e impertinent. Mai bine uitati-va la epoletii vostri si sarcinile de serviciu inainte sa ne injurati.

      A devenit tara asta paradisul infractorilor. Poate era o sansa daca cei ce dat lovitura de stat acum 20 de ani se gandeau ca mai exista si altceva in afara interesului si burdihanului personal.

      Cred ca ar fi mai bine sa intram intr-o puternica criza politica si administrativa. Cu pelteaua asta de infractori si securisti ce ne conduce si reprezinta nu mai apucam si noi vremea cand am putea sa iesim din tara cu fruntea sus ca suntem romani si europeni. Si nu e vina mea sau a ta - eu sunt roman, sunt european si cunosc sute de persoane pe care le-as fi votat cu cea mai mare placere si incredere. Ei insa nu condideaza si poti trage cateva concluzii din ce am zis mai sus de ce nu o fac.
      • +4 (8 voturi)    
        lasii vorbesc dupa incheierea pacii (Luni, 8 iunie 2009, 10:55)

        gica contra [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        Pai de ce mai VictorS,filozofule,neam de boem,nu ai votat?Puteai sa-l votezi si pe Hitler ca nu te certa nimeni,dar preferi sa stai deoparte si sa dai verdicte.Tatza Floarea din piata, cu aere de filozof,are aceeasi parere cu a matale.Asa este,din cauza absenteismului,au iesit castigatoare doua personaje care reprezinta rusinea politicii romanesti:Becali si Baseasca.Sa-ti stea in gat,Victorase!
  • 0 (24 voturi)    
    none (Duminică, 7 iunie 2009, 23:02)

    unknown [anonim]

    eu nu am fost la joc. nici unul din candidati nu merita sa ajunga in pe. de ce suntem noi vinovatii ca au ajuns ei acolo si nu cei ce i-au votat? v-a trecut prin gand ca majoritatea adormita refuza cu obstinenta sa mai intre in jocul politic?
    • -3 (23 voturi)    
      Sunt de aceeasi parere (Duminică, 7 iunie 2009, 23:20)

      Daniel U [anonim] i-a raspuns lui unknown

      Nu am fost la vot. Si asta nu din cauza ca mi-a fost greu. Dar oricat de multi am fi mers sa votam, tot niste hoti intrau in parlament. De ce sa aleg dintre niste ciorapi gauriti in calcai pe aia cu gaura mai mica.

      E jenant, dar nu ma simt vinovat de rezultate. Vinovati sunt cei ce propun candidati de carton. Dintre candidatii de carton vor fi alesi TOTDEAUNA candidati de carton.
      • +6 (8 voturi)    
        eu nu sunt de aceeasi parere (Luni, 8 iunie 2009, 9:04)

        zamfira [anonim] i-a raspuns lui Daniel U

        asta inseamna ca romanilor pe lipseste exercitiul democratic..si din cauza asta nu o sa se schimbe nimic in politica. ar trebui sa aruncati un ochi si pe la alte popoare sa aveti o idee ce inseamna solidaritare si tragerea la raspundere a politicienilor..stati acasa! e greu sa ti asumi responsabilitatea unui vot mai ales daca trebuie sa alegi dintre ”cartoane”..schimbarea e treptata, dar nu poate incepe fara o regandire a atitudinii voastre.
        • -3 (5 voturi)    
          si cum ii "tragi la raspundere"? (Luni, 8 iunie 2009, 9:50)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui zamfira

          Nu-mi spune ca "votand pe altii" - ca nici unii nu-s mai breji!
          • +4 (6 voturi)    
            si votand pe altii...... (Luni, 8 iunie 2009, 12:07)

            zamfira [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            sa votam nu e singurul nostru drept...e mai mult o responsabilitate. participarea la viata politica nu se face din 4 in 4 ani sau din 5 in 5 cand ar fi cazul sa mergem la votare. trebuie sa invatam sa ne exprimam nemultumirile, cererile si asteptarile si asta CONSTANT! sa le intre bine in cap politicienilor ca sunt acolo unde sunt pentru ca noi vrem, pentru ca noi i am ales sa ne reprezinte.
            • 0 (4 voturi)    
              Mie mi se pare ca traiesti in alta tzara! (Luni, 8 iunie 2009, 13:33)

              Daniel U [utilizator] i-a raspuns lui zamfira

              Sigur esti din Romania? Cum iti exprimi tu nemultumirile, cererile si asteptarile constant? Ce varianta propui? Sa ma inscriu in vre-un partid?

              Pe bune sunt extra confuz. Am 30 de ani, tot de atatia traiesc in Bucuresti, sunt inginer si intru in contact cu o multime de oameni din toate paturile sociale, de la marii directori, la oamenii de rand. Nu am vazut aceste mecanisme pana acum.

              Oamenii se inscriu in partide nu pentru a schimba ceva. Ci doar pentru a avea diverse foloase. Multe afaceri se fac in momentul actual pe criterii politice.
              • 0 (0 voturi)    
                traiesc in romania... (Luni, 8 iunie 2009, 22:29)

                zamfira [anonim] i-a raspuns lui Daniel U

                nu o sa ma apuc sa ti explic mecanismele democratice acum si cum e cu separarea puterilor s.a.m.d.. in schimb iti sugerez sa citesti un max weber, mai un adam smith, ba chiar si pe keynes..dupa ce termini cu ei treci la maurice duverger si baga l putin in seama si pe alain tourine si ai sa intelegi ce vreau sa zic :)
                pana una alta daca nu ai timp de atata lectura o singura intrebare as vrea sa ti pui : daca in ”alta tzara” e posibil ce am zis eu, in romania de ce sa nu fie? iti dau un indiciu : mostenire comunista....
        • +2 (4 voturi)    
          care schimbare? (Luni, 8 iunie 2009, 13:27)

          Daniel U [utilizator] i-a raspuns lui zamfira

          Scuze, sunt eu aterizat de pe luna? Sau vedeti vreo schimbare din '90 incoace?

          De cateva ori am mers la vot am sperat ca intr-un fel voi vedea vreo schimbare. Dar nu se intampla absolut nimic.

          Noi vom merge si vom vota "dintre cartoane", iar ei vor observa ca treaba merge. Ce ii va determina sa scoata fatza oameni competenti?
    • +5 (23 voturi)    
      calcul gresit! (Duminică, 7 iunie 2009, 23:57)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui unknown

      Toti cei ca tine, autosugestionati ca prin refuzul de-a vota vor reusi sa demonstreze ceva, sunt pricipalii vinovati pentru ca gunoaie ca VCT, Becali sau nulitati precum EBA au ajuns sa ne reprezinte in Europa! Sunteti penibili in justificarile voastre si sunteti incapabili sa va asumati responsabilitati, preferand sa ramaneti adormiti, o majoritate de legume!
      Daca macar inca doua milioane de legume ar fi descoperit ca sunt oameni, ca au obligatia de-a avea o parere despre cum ar trebui sa mearga lucrurile, atunci, foarte probabil, am fi discutat despre faptul ca nici PRM si nici EBA n-ar mai fi ajuns sa ne reprezinte, fara sa mai socotim ca maghiarii ar fi obtinut un scor mai aproape de componenta etnica a Romaniei!
      Atitudinea voastra lasa va da dreptul sa taceti din gura, nicidecum sa vorbiti si sa va lamentati!
      • +6 (10 voturi)    
        eu ma bucur pt. UDMR (Luni, 8 iunie 2009, 9:52)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui johnny

        Macar astia stiu ce e aia "politica" si "UE".
        N-am votat cu ei, insa am o gramada de prieteni (romani!) care au votat UDMR in lipsa de altceva. Poate ar fi interesant de vazut cate voturi au astia in judete unde nu exista picior de maghiar >:)
        • +2 (2 voturi)    
          f. bine ! (Luni, 8 iunie 2009, 14:17)

          k [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          da - am mai auzit ideea si printre cunoscutii mei :)

          pana la urma nici macar nu vad o problema - daca oamenii sunt mai pregatiti pt meseria asta decat jokerii nostrii atunci sa conduca ei :)

          oricum UE nu mai e bazata pe granite ...
          • +1 (3 voturi)    
            Nu-i chiar asa! (Luni, 8 iunie 2009, 14:36)

            johnny [anonim] i-a raspuns lui k

            Daca ar fi asa cum scrii tu, n-ar fi o problema, numai ca traducerea in maghiara pentru Vadim este Tokes! Daca cineva crede ca maghiarii nu sunt constienti de acest fapt ar trebui sa se gandeasca numai la procentul de 60% etnici maghiari care nu s-au prezentat la vot!
  • -14 (26 voturi)    
    e usor sa arunci in noroi spunand ca exprimi opini (Duminică, 7 iunie 2009, 23:02)

    dan tm [anonim]

    Scoatem la export rusinea nationala EBA.
    Peste 5 ani veti fi in stare sa va cereti scuze pentru aceasta afirmatie extremista si misogina despre o persoana pe care nu aveti cum sa o cunoasteti cu adevarat ? Daca aveti onaonare, da. Daca nu, veti injura pe altcineva care nu va poate raspunde...
    • +9 (17 voturi)    
      EBA (Duminică, 7 iunie 2009, 23:18)

      c [anonim] i-a raspuns lui dan tm

      mai sa fie, si tu cat de cu adevarat o cunosti pe analfabeta?
    • +10 (18 voturi)    
      Sila (Duminică, 7 iunie 2009, 23:26)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan tm

      Excelenta sintagma: Scoatem la export rusinea nationala EBA.Mi-e sila de rezultatul votului de azi
    • +4 (8 voturi)    
      Bre, Dan! (Luni, 8 iunie 2009, 6:28)

      Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui dan tm

      Tu de unde o cunosti pe EBA? Eu nu am nimic cu ea doar ca n-are nici un merit in afara de faptul ca-i fiica lui Basescu.
  • +4 (14 voturi)    
    Si nu numai sictiritilor ... (Duminică, 7 iunie 2009, 23:05)

    Barengott [anonim]

    Ci si ziaristilor, care prin incercarea lor avantata de a da in Basescu si PD-L , n-au obtinut decat o prezenta scazuta la vot si intrarea in PE a lui Vadim, Becali, EBA.
    Ziaristii au ajuns mai rau ca femeile de trotuar ...
    Cum a zis Andrei Gheorghe, schizofrenie...
  • +7 (15 voturi)    
    Sa ne intrebam de ce.... (Duminică, 7 iunie 2009, 23:05)

    Cristian [anonim]

    Cei de afara ne confunda cu ...etnia rroma?
    Si ne opresc pt controale arogante cand ne vad numerele de RO?
    Uitati ce reprezentanti trimitem!
    1) Manechin 'tunat'.
    2) 'Latifundiar'
    3) 'Justitiar cu mitraliera'.
    Plus eternii contestatari ai granitelor noastre!
    Pai suntem normali?
    • +4 (4 voturi)    
      dar... (Luni, 8 iunie 2009, 1:00)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Şi noi suntem eterni contestatari ai graniţelor. Moldova îţi spune ceva? Sau mergem pe dubla măsură?
    • +1 (1 vot)    
      aleluia (Luni, 8 iunie 2009, 1:32)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      perfect de acord cu tine :)
  • +5 (17 voturi)    
    Corect (Duminică, 7 iunie 2009, 23:05)

    Ovidiu [anonim]

    Sunt un alegator simplu....doar merg la vot.
    Am opinii personale...care nu consider ca e momentul sa le discutam. Vroiam doar sa ii dau dreptate autorului. Suntem o tara de lasi...care ne ascundem de orice responsabilitate. De comentata insa...suntem cei mai buni. Rusine clor care nu au participat la vot. Felicitari celor care au ales sa aleaga. O seara placuta!
  • +3 (11 voturi)    
    Vot (Duminică, 7 iunie 2009, 23:06)

    Razvan Marin [utilizator]

    De cate ori am votat, am votat prost. In momentul in care am nu am mai votat sunt acuzat ca am facut iar o prostie. Sunt prost daca ma las prostit, sunt prost daca incerc sa gandesc singur. Sunt pierdut, si va trag si pe voi dupa mine. Probabil lipsite de orice valoare dar eu va cer scuze.
    • +1 (9 voturi)    
      Exact (Luni, 8 iunie 2009, 0:16)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

      la fel si in cazul meu. Am dovada pe buletin, cred ca e primul scrutin cind absentez..Nici macar nu am fost la mici sau gratare. Problema e ca a inceput sa imi fie cam frica de votul meu. Dupa revolutie in mod constant mi-am pus sperantele in vot si in cineva anume si de fiecare data am facut-o degeaba. Cred ca devin superstitios. Vad ca se face mare caz de Gigi, Vadim si EBA, Putin prea mare..Ce era in rest? Listele de partid, asa ca...:) nu multumesc. Fiecare tara are tot felul de maimute prin PE asa ca ce atita lamentare pe forum-uri. Intr-o democratie, NICIODATA vina nu e este a alegatorului, este a clasei politice care a esuat sa motiveze oamenii. Cum ar fi ca un candidat sa se supere pe alegatori ca nu a fost votat si sa le bata obrazu' ? La fiecare scrutin asist la aceeasi divergenta intre cei ce au votat si cei ce nu...Bucurati-va de familie, de viata, munciti, adunati si aveti grija de voi si sanatatea voastra si mai lasati timpeniile...
      • +4 (8 voturi)    
        buna atitudinea (Luni, 8 iunie 2009, 1:48)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Asa e Ovidiu, sa ne bucuram de viata, sa nu mai batem capul cu votul, ca cine stie, poate gresim.

        Cei care fac legile care ne afecteaza zilnic se vor trage la sorti dintre doritori.
  • +8 (18 voturi)    
    Al naibii de corect, (Duminică, 7 iunie 2009, 23:10)

    Lucian_Mares [utilizator]

    eu am mers la ambasada sa votez, dar ce folos? Nesimtirea romaneasca e mai puternica. Mi-e rusine ca sunt roman.
  • -4 (10 voturi)    
    Ratiunea sau umorul ? (Duminică, 7 iunie 2009, 23:11)

    Independent [anonim]

    Dane din tonul articolului simt ca esti frustrat. Ei vor reprezenta Romania nu partidele, sau cel putin asa e utopic, daca iti aduci aminte cand s-a "desenat" conceptul de Uniunea Europeana prin Olanda in 1700 si ceva parea intradevar o utopie, dar imi aduc aminte si acuma harta aceea veche cu ideea. Deci se poate, cere mult timp si mai mult calm ;)
  • +1 (9 voturi)    
    mod de viata (Duminică, 7 iunie 2009, 23:11)

    cezar jipa [anonim]

    "Doar ca la noi nebunia e raspandita, plenara, manifesta si nu pare s-o ameninte nici un graunte de ratiune. E un mod de viata."

    Cu alte cuvinte, astazi trebuia sa ies din casa ca macar oamenii aceia bolnavi din pereme sa nu stea la Brusel pe banii mei. Nu m-a dus capul, sincer, eram prea ocupat sa-mi fie sila.
    Lasa, dle Tapalaga, viata e scurta, in 2,3 generatii sa vezi ce se curata tara asta. Pentru noi va fi cam tardiv, dar macar vom avea satisfactia ca vom fi printre ultimii guvernati de eternul grup vesel "branza, varza, Gerula" :))
  • -6 (12 voturi)    
    Mda (Duminică, 7 iunie 2009, 23:11)

    Mario Popa [anonim]

    Ce s-ar face Romania fara tine dle Tapalaga?
    Ne-am duce dracu' de tot!
    • 0 (6 voturi)    
      mai gay (Duminică, 7 iunie 2009, 23:34)

      2,15 [anonim] i-a raspuns lui Mario Popa

      Dute-n hula mai popica mare filosof est .
  • -1 (13 voturi)    
    Drum bun (Duminică, 7 iunie 2009, 23:14)

    step [anonim]

    Nu votati nu mai comentati rumanilor. muriti chinuiti acolo in tarisoara
  • +6 (14 voturi)    
    recunostinta (Duminică, 7 iunie 2009, 23:14)

    beefeaterman [utilizator]

    Am vazut ca ai fi recunoscator daca opiniile docte ar fi postate in alta parte.
    Eu te intreb.
    Am fost la vot astazi. Greu, dar m-am decis.
    Am subscris opiniilor, similare cu a ta, conform carora TREBUIE sa votez, pentru a schimba ceva.
    Am votat. Liberal in simtire fiind, am votat brandul similar. Dar e gol de orice valoare votul meu. Si nu pentru ca cei din jurul meu nu au votat.
    Ci pentru ca toti cei de pe liste NU isi merita votul.
    Deloc.
    Am votat sa nu castige cineva, si sa nu trimit Bambooul in PE. Dar asa am trimis "matusa" smechera Nicolai in PE. Oricum votam, tot boacana faceam.
    Asa ca...cu ce sunt mai bun decat cei ce nu au votat?
    • +7 (7 voturi)    
      totusi (Luni, 8 iunie 2009, 0:36)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui beefeaterman

      Bine ca ai fost la vot dar spune-mi te rog ce este liberal la Norica Nicolai in afara de numele partidului pe lista caruia a candidat?

      Si eu sunt liberal in simtire dar nu am putut trece peste greata de a vota acest personaj sinistru.

      Am votat pe altii dar la fel, fara nici o urma de entuziasm, doar pentru ca 'trebuie'.
      • +6 (8 voturi)    
        Cam asha ceva (Luni, 8 iunie 2009, 1:45)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Liberalilor, daca stiti mai multe dedesubturi, luminati-ma si pe mine -- cum a ajuns d-na NN cap de lista???
        Pana acum nimeni n-a fost in stare sa-mi dea o explicatie convingatoare. Din cate stiu eu nu e fata/mama/nevasta nimanui, de amantlac probabil ca nu e cazul sa vb in ceea ce-o priveste, nu-mi amintesc sa fi avut ceva performante profesionale/politice semnificative, nici vreo eminenta cenusie gen Hrebe sau Stoica, nici dositoare de ceva dosare interesante... Nici macar liberala autentica, parca vine din PNTCD.

        Prin urmare, de ce-a fost pusa cap de lista? Daca avea Antonescu de ce scrasni din dinti, pai poate de asta ar fi trebuit sa scrasneasca... Cred ca PNL a pierdut niste procente bune azi din cauza ei...
        • +2 (6 voturi)    
          iti spun eu :) (Luni, 8 iunie 2009, 10:02)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Din cauza lui Base (ca sa folosesc argumente de tip "judex" :-p).
          Norica este cunoscuta in partid drept singura persoana capabila sa-i dea peste nas lui Base oricum, oricat si din orice pozitie - si cum Base a reusit sa-i demonizeze indeeeluuung pe liberali, astia nu s-ar zice ca-l chiar "iubesc" - asa ca ar pune cap de lista pe oricine ar fi in stare sa-i faca astuia fiere si venin >:)
          Iar tipa chiar ESTE in stare sa "faca politica" (daca vrea si daca reuseste sa scape de tzopisme).
          Din pacate, povestea a avut si un "efect secundar": am si eu prieteni cu simpatii liberale, care n-au votat PNL numai pt. ca era ea cap de lista :(
          Cu toate astea, urmareste-o in PE - s-ar putea sa ai surprize ;)
          • +7 (9 voturi)    
            Norica Vadim Tudor - 1 (Luni, 8 iunie 2009, 10:54)

            Elogiu nesimtirii fudule [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            08 Iunie 2009

            Ioana Lupea: „Citind revista presei din România, liderul liberalilor din Parlamentul European, Graham Watson, trebuie să se fi îngrozit de concepţiile noii sale colege din România”.

            Norica Nicolai are în comun cu liberalismul tot atât cât are o ceapă degerată cu un pelican creţ. Cocoţată în fruntea listei PNL pentru că noul lider al partidului, Crin Antonescu, îi era dator cu o funcţie publică după ce-a pierdut alegerile parlamentare, Norica Nicolai a făcut, în această campanie
            electorală, declaraţii ce o plasează, mai degrabă între CV Tudor şi Gigi Becali. Întrebată zilele trecute de „Business Standard” ce ofertă electorală are pentru mediul de afaceri, Nicolai a rostit un cuvânt pe care niciun liberal adevărat nu l-ar putea pronunţa fără o grimasă de ostilitate: naţionalizare. Potrivit acestui cotidian, capul de listă liberal crede că ideea naţionalizării companiilor este salutară pe timp de criză, pentru că “firmele multinaţionale repatriază profitul şi generează consecinţe economice grave, în special creşterea şomajului”. Până şi liberalii români, mai tulburi doctrinar, susţin proprietatea privată, considerând că statul este cel mai prost administrator.

            Nu este prima dată când Norica Nicolai încurcă baricada ideologică. În urmă cu câteva luni, ea aproba teoria lui Ion Iliescu conform căreia criza economică în desfăşurare este, de fapt, una a sistemului capitalist. Dar nici fostul preşedinte al României, postcomunistul Ion Iliescu, n-ar fi îndrăznit să facă o declaraţie atât de tranşantă, chiar dacă ar fi crezut că naţionalizarea e singura soluţie împotriva şomajului. Iar pentru HotNews răspundea la o întrebare despre căsătoriile între persoanele de acelaşi sex amestecând credinţa creştină cu o distopie hollywoodiană de serie B.

            http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/854127/EDITORIALUL-EVZ-Norica-Vadim-Tudor/
            • -5 (9 voturi)    
              uatevãr (Luni, 8 iunie 2009, 11:24)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Elogiu nesimtirii fudule

              N-am zis niciodata ca MIE mi-ar placea NN - oricum, ideea e ca din cauza ei PNL a pierdut o gramada de voturi.
              Nu-i bai! cat o sta acolo, in PE, macar n-o sa-i mai incurce pe PNL-istii de acasa ;)
              Ceea ce nu-i chiar asa rau... >:)
          • +6 (8 voturi)    
            Norica Vadim Tudor - 12 (Luni, 8 iunie 2009, 11:31)

            Elogiu nesimtirii fudule [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            EVZ, 08 Iunie 2009

            Apărată de Vadim Tudor şi Nicolae Văcăroiu atunci când şi-a lăsat nepoata să voteze în Senatul României, susţinută public pentru funcţia de ministru al justiţiei de Ion Iliescu şi Adrian Năstase, deşi mapa ei profesională demonstra că a fost un procuror care a ignorat deliberat legea acuzând un nevinovat, partener în tentativa unor parlamentari de a desfiinţa Departamentul Naţional Anticorupţie şi a serviciilor secrete la modificarea legii siguranţei naţionale, Norica Nicolai a beneficiat întotdeauna de clemenţa colegilor de partid. Nici declaraţia din „Business Standard” nu a fost sancţionată de conducerea liberală, pusă, probabil, într-o situaţie delicată în faţa familiei liberale europene. Nu-i de mirare: preşedintele PNL Crin Antonescu a sărit să o critice, în termeni misogini, pe juna Elena Băsescu pentru că a susţinut decriminalizarea consumului de droguri uşoare.

            Norica Nicolai va merge în Parlamentul European în urma votului de ieri şi va sta alături de liberalii care consideră naţionalizările şi protecţionismul mari greşeli economice şi se pronunţă împotriva discriminărilor pe criterii de rasă, sex, etnie, religie, orientare sexuală. Indecvarea ei cu grupul ALDE este totală. În fruntea listei ar fi trebuit să stea, dacă nu ar fi fost micile deconturi de partid, Renate Weber, europarlamentar care a făcut, prin declaraţii şi acţiuni, dovada că este un liberal pursânge şi că înscrierea în PNL n-a fost doar din antipatie faţă de Traian Băsescu. Locul Noricăi Nicolai era mai degrabă pe lista PRM.

            Citind revista presei din România, liderul liberalilor din Parlamentul European, Graham Watson, trebuie să se fi îngrozit de concepţiile noii sale colege din România.

            http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/854127/EDITORIALUL-EVZ-Norica-Vadim-Tudor/
          • 0 (0 voturi)    
            mai ai ? (Joi, 11 iunie 2009, 10:52)

            Codruta [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            L-ai injurat de vreo mie de ori pe presedintele ales al tarii. Nu te-ai mai saturat ? Ne cam plictisesti cu revenirile tale pe acelasi subiect parasit de cei mai dotati. Ce ti-a facut ? Sau ce ai facut tu ? Te paste vreo puscarie, vreo ancheta, nu-ti merge afacerea cu droguri, cu prostitutia, cu evaziunea fiscala ?
        • +4 (4 voturi)    
          nu stiu exact (Luni, 8 iunie 2009, 10:15)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Probabil pentru ca l-a sustinut pe Crin Antonescu la sefia partidului si ca un fel de compensatie pentru ca desi a luat cele mai multe voturi in circumscriptia ei, nu a castigat un mandat de parlamentar.

          In sfarsit, e clar ca nu au luat o decizie rationala iar prostia se plateste.
  • +4 (12 voturi)    
    absent (Duminică, 7 iunie 2009, 23:17)

    Darian [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    Va vad tare suparat pe toate partidele cat si pe mine pentru ca azi am stat acasa si nu am mers la vot. Ce sa inteleg ca la asa candidati trebuia doar sa fac act de prezenta?
    Sunt de acord ca "nebuia se plimba voioasa de la un partid la altul" dar azi nu am legitimat-o. Ce ati fi scris la un procent de 70%? Se schimbau candidatii?
  • +4 (22 voturi)    
    Mult mai simplu spus, PSD si PNL au cazu in (Duminică, 7 iunie 2009, 23:17)

    Andra [anonim]

    propria Groapa

    Ceea ce PSD si PNL au pregatit pentru PDL - intre 2007 si 2008 - s-a rasturnat astazi in capul lor.

    Pentru ca actorii care au construit "absenteismul" sunt politicienii PSD si PNL care, impreuna cu "formatorii" apropiati PSd si PNL au construit acest fenomen complet artificial, cu mijloace proprii media si campaniilor virale online.


    N-am vazut in decembrie 2007, in iunie 2008 si niic macar dupa decembrie 2008 NICI UN SINGUR jurnalist "formator" care sa-si CEARA SCUZE pentru ce-a facut.

    Sar in schimb sa culpabilizeze si sa se rasteasca la Basescu cu si daca rade si daca plange.

    Asta e IPOCRIZIA pe care o creaza numai statutul de Monopol in Presa, unde nu exista concurenta.

    Ne izbim cu capul de zid - si-abia apoi intelegem c-am gresit, si nimeni nu-si cere scuze.

    PNL - intre toti - este cel mai vinovat, pentru ca a sacrificat fundamentul democratiei care sunt PARTICIPAREA la vot si INCREDEREA, si care nu se refac decat extrem, extrem de greiu - pentru un castig pe are l-a pierdut 6 luni mai tarziu.

    Din cauza asta PNL e un partid care nu mai trebuie sa fie la putere - separat sau impreuna cu PSD - NICIODATA.
    • -6 (18 voturi)    
      Tulai Doamne ce isterica (Duminică, 7 iunie 2009, 23:42)

      GHI [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Vai si-amar , Andra vrei ca PDL sa conduca un popor de idioti ? Lupta se da pt a conduce un popor de idioti , asa ca victoria este oricum , una a primitivilor asupra primitivilor.PNL ,PSD , PDL , CE MAI CONTAZA ? CE IDIOTI CONDUC ACEST POPOR DE INCULTI SI NECIVILIZATI ?
      • +5 (15 voturi)    
        Exista vreo televiziune a "oamnilor de bun simt" ? (Duminică, 7 iunie 2009, 23:58)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui GHI

        Nu, pentru ca asta pot fi motivati sa chiar voteze.

        De-aia s-au chinuit atat sa-i demotiveze pt. vreo 100 de ani, cu FINKELSTEIN si SILBERSTEIN specialistii in mizerie si negativism.

        Si de-aia pt. asta si-au cumparat tot ce-nseamna televiziune si Presa Libera in Romania, pt. ca spalarea asta de creier meseriasa nu se poate obtine altfel.

        ...
        Deci, PSD si PNL au vrut sa conduca un popor de idioti, draga Tulai isteric

        Si nasol e ca le-a si reusit.

        Asta-i "bun-simtul" ALUNGAT dintre romani, tocmai de Lupii din PNL -

        Pt. nesimtirea din titlul postarii , nu meriti al 2-lea raspuns.
        • -6 (12 voturi)    
          canta la alta masa! (Luni, 8 iunie 2009, 10:11)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

          Si zi mersi ca n-au iesit mai multi la vot, ca partidul vostru o lua SI mai rau peste nas!

          Nu VOI sunteti aceia care v-ati escrocat alegatorii? V-a obligat vreo televiziune sa aduceti PSD la guvernare? NU!

          Lacomia si nesimtirea VOASTRA v-a obligat! si rezultatul se vede!

          Lasa, ca vedeti voi SI mai bine - la alegerile urmatoare!!!
          • +4 (10 voturi)    
            Sa traiti Tovarasa Caporal Norica Vadim Tudor ! (Luni, 8 iunie 2009, 10:52)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Am inteles! :)))))

            Doar ca adevarul e ca pe vremea rusilor, exact invers: PNL e partidul care-a pierdut (de la 20 la 14,5) iar PDL a ramas constant fiind la guvernare PE CRIZA - guvernare la care PNl a fost prea ofilit si ghiftuit ca sa se-nhame


            Tov. nu stiu cine esti, n-am nimic cu niciun partid, nici macar cu PSD - desi n-am votat niciodata in 20 de ani aceste 2 orori de partide, PSD si PNL.

            Am o problema cu ticalosii din toate partidele. PNL are de decontat un munte de asteptari tradate si de sanse istorice care nu se vor mai repeta vreodata.

            Chestie pe care nu ma astept sa o-ntelegi

            Drept pt. care am sa-mi amintesc de Tovarasa caporal Norica vadim Tudor de fiecare data cand mai vad minciuni si ipocrizii marca PNL pe undeva, indiferent cine le scrie.

            Ca sa tii minte acest moment - inca unul dintr-un sir nesfarsit - pierdut de data asta nu pt. ca cineva isi mai punea vreo speranta in PNL, ci din cauza idioatei puse in fruntea gramezii, Tovarasa Caporal Norica - dar care reprezinta, in sfarsit, PNL 100%
      • -6 (10 voturi)    
        a, tu nu erai "roman"? (Luni, 8 iunie 2009, 10:08)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui GHI

        ... sau esti si tu "idiot"?

        Pe Andra las-o - e pedelica incrancenata, pe toate forumurile... si are si timp de scris mult; s-ar putea sa lucreze chiar "la partid"... Nu merita sa te enervezi din cauza ei.
    • -8 (20 voturi)    
      pdl si eba s-au bucurat de absente (Duminică, 7 iunie 2009, 23:51)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Andra

      de asta indemna de zor nea traian votantii sa vina la vot: pentru ca stia ca romanul va face invers

      ei aveau nevoie de cati mai putin votanti ca sa ia ebă un loc in pe, prin morisca de partid, si apoi ei, pdeleul, cat mai ramanea acolo

      ebă a fost miza, ca sa-l scoata din barlog pe tata urs si sa mai joace o data tontoroiul electorla

      fara basescu, pedele e pe pierdere

      si urca pnl, oricat ai plange tu...
      • +10 (12 voturi)    
        nici tu nu crezi ce spui (Luni, 8 iunie 2009, 0:05)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Dan

        PNL era creditat la 20% si a obtinut 17 (maximum)
        La PDL, o participare normala, adauga procente peste ceea ce obtine mobilizarea masinariei de vot .

        PSD si-a atins limita la 31, pt. ca votantii PSD sunt disciplinati, voteaza neconditionat si nu fac parte din electoratul care poate sa pice prada influentei media. Ala e electoratul adversarilor.
        • -3 (13 voturi)    
          electoratul PSD (Luni, 8 iunie 2009, 1:51)

          ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Andra

          Electoratul PSD nu pica prada influentei media pt ca nu au televizor si nici radio

          Ei traiesc in grote adanci, in propriile excremente si ies doar cand sunt alegeri.
          Sunt dusi in custi pana la sectiile de votare,sunt invatati sa-si scrie numele si sunt instruiti in tainele stampilei.

          Iar electoratul PRM este o specie asemanatoare, doar ca vad mai des lumina zilei pt ca ies la vanatoare de sobolani. Ei nu se hranesc cu propriile excremente, ca cei din PSD.

          Electoratul lui Bacali traieste in gaurile de canale de sub gipane. Cu cat e mai mare si mai alb gipanul cu atat vei gasi mai multi PNG-isti adunati sub el. Au niste lanturi mari si grele care le dau un fals sentiment de siguranta si cu care se leaga de teava de esapament ca sa nu-si piarda 'casa'.

          Va rog sa ma scuzati pt lipsa mea de toleranta.
          • -4 (14 voturi)    
            ... (Luni, 8 iunie 2009, 3:08)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

            si electoratul pdl care a votat pe eba, care a rasturnat oice urma de corectitudine facnd acea telenovela + porcaria cu voturile comandate sunt mai presus decat cei enumerati de tine?? mai iesi frate din casa si de sub sutana lu basescu... de asta nu am fost la vot, pentru ca sunteti toti niste orbi: pdl, pnl, psd,prm nu au in comun doar cele 3 initiale din denumire
            as vrea sa nu mai candideze isarescu la sefia bancii nationale si sa intre in politica, dar le e frica la toti de el si o sa ii serveasca un mandat pe viata la banca nationala
            • -2 (8 voturi)    
              yeap (Luni, 8 iunie 2009, 9:16)

              ia cucu [anonim] i-a raspuns lui daniel

              m-am referit doar la cei mai rai dintre cei mai rai

              daca nu apare PDL-ul in lista, nu inseamna ca tin cu ei :D
      • -6 (8 voturi)    
        scuze! (Luni, 8 iunie 2009, 10:13)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        am vrut sa-ti dau un "plus" - dar al dreq de maus a fugit la "minus" - e pacat ca nu exista optiunea de a anula "votul" de pe forum :(
    • -3 (11 voturi)    
      sanchi! (Luni, 8 iunie 2009, 10:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Inca nu v-ati saturat de placa "PSD + PNL sunt de vina" - nu va e rusine? dupa ce chiar VOI v-ati tras pe sfoara alegatorii si ati adus PSD la guvernare?!!!

      Multa nesimtire, domne! mai zace la PD-LSD! Faptul ca ati pierdut procente BUNE nu va zice NIMIC?

      Ziceti mersi ca n-a mers lumea la vot! ca ati fi avut MULT mai putin!
      • +3 (9 voturi)    
        Nu exista vraji de hipnotizat prostii :)))) (Luni, 8 iunie 2009, 10:36)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        din PNL sa vrea la guvernare :)))))

        In folklor se spune de fapt ca pentru Prosti nu exista remediu, nu exista vraji :)
        • -6 (8 voturi)    
          corect! (Luni, 8 iunie 2009, 11:20)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

          Din cauza aia, o gramada din cei care crezusera in voi, nici nu v-au mai votat!

          q.e.d. >:)
          • +4 (6 voturi)    
            Tovarasa caporal Norica Vadim Tudor (Luni, 8 iunie 2009, 11:48)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Continua in prostie, don't let me stop you

            Cf. normelor europene, Prostia e sanatos sa se manifeste la vedere, la fel ca extremismul

            Dar, poate totusi, ar fi cazul sa te opresti .... ajunga-i zilei asteia atata prostie... :))
            Numai bine,
            • -2 (4 voturi)    
              pai, daca "ajunge" (Luni, 8 iunie 2009, 14:11)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

              ... de ce nu te opresti TU?

              Aaaa... uitasem! bineinteles n-ai cum sa recunosti ca nu esti in stare decat de insulte - prostia nu se vede in oglinda, nu stie decat sa agreseze, eh... ce sa zici?
              • +1 (1 vot)    
                "Numai bine," (Luni, 8 iunie 2009, 15:31)

                Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                Scrie mai sus.
                Se traduce: Bye Corporal Norica
  • +7 (21 voturi)    
    Jiji & Eba (Duminică, 7 iunie 2009, 23:18)

    Dan [anonim]

    Imi este absolut jena ca Jiji, Vadim si Eba au ajuns in PE. Macar mi-am facut datoria si am fost la vot si am incercat sa impiedic asta. .O bataie la obraz celor care au ales sa nu vina la vot si au permis celor 3 sa ne faca de ras acolo. Pacat.
    • -2 (4 voturi)    
      poate se casatoresc >: (Luni, 8 iunie 2009, 10:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Par sa se potriveasca >:)
    • +3 (3 voturi)    
      O RUSINE !!! Fara manelistii GUTZA ori SALAM ?? (Luni, 8 iunie 2009, 10:56)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Jigi - un expresiv reprezentant al mediului de afaceri varaianta romanique
      Vadim - liderul incontestabil al celor care sunt convinsi ca Ceausescu si regimul lui trebuiau pastrati
      EBA - un produs tipic al scolii romanesti si un exemplar reprezentativ al faunei din cluburile cu iarba in creer
      *
      Democratia are acest inconvenient , castiga cei in care poporul se regaseste.
      *
      Daca ar fi candidat independent Adi Minune ...mai ieseau cateva mii de oameni la vot,
      *
      Daca Mutu nu-si dadea cu stangu in dreptu
      si apoi candida....alte mii de fani luau ieri cu asalt
      centrele de votare.
      *
      Eu ma voi prezenta la toamna la vot ca sa
      repar eroarea criminala comisa acum 5 ani.
      Am o mare speranta ca o mare,
      o foarte mare majoritate a celor
      care nu au votat ieri
      nu se regasesc deloc in Traian Basescu.
      Ma astept ca lehamitea de ieri
      sa genereze un vot de tipul
      celui care in 1996 l-a dizlocat pe Ilici.
      *
      Daca se va intampla asa
      va trebui sa discutam dupa aceea cam
      cum trebuie procedat
      pentru a nu permite badaranului
      o revenire ...asa cum am patitara cu acelasi Iliushin
  • -14 (16 voturi)    
    mai taceti (Duminică, 7 iunie 2009, 23:18)

    radu [anonim]

    dracu din gura.....mai ''istetule'', tu care ai scris articolul si nea Las anonim, ce dracu scrieti voi mai ce e rau ca ii trimitem in europa pe vadim si becali, pe cine vrei ma sa trimitem, pe lichele lui Basescu si pe a le lui Geoana care au ruinat tara,,,, mai viermilor prezenta mica la vot e o palma data clasei politice care ar trebui sa se simta si sa plece dracului din parlament toti comunistii si turnatorii securitatii(recte toate lichele comuniste), SI APP PT EBA MA BUCUR MACAR EA A PROMIS CA LEGALIZEAZA(sau va incerca) CONSUMUL DE IARBA(dupa mine un lucru foarte bun, vin din strainatate dintr-o tara unde e legal acest lucru si nu vad ca fiind ceva rau)..............SI APP AZI AM VOTAT CU PRM-UL........FORTA PRM!!!!!!!!!!!!JOS RESTUL LICHELELOR DIN PARLAMENT!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      :)))) (Luni, 8 iunie 2009, 10:15)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Uite unde duce consumul de iarba...! :))))))))
  • -11 (15 voturi)    
    de-al dracu (Duminică, 7 iunie 2009, 23:20)

    mircea [anonim]

    legat de eba,o simpla mentiune:

    daca ar fi ramas pe listele pdl-ului toti ar fi spus ca s-a ascuns sub fusta partidului.

    atunci fata a a anuntat din start ca va candida independent pentru a nu genera discutii.

    si acu atentie la mine tapalaga: am votat-o pe eba ca sa n-o mai vad pe-aici; nu m-a spaguit nimeni,nu m-a platit nimeni si daca eba reprezinta o sinistra minciuna politica pai atunci rovana plumb,c.v.t,etc reprezinta un gunoi politic.

    la urma urmei eba si-a castigat votul meu CINSTIT.

    asa ca ciocu mic tapalaga si concentreaza-te pe alte teme mai importante.
  • +3 (11 voturi)    
    eurosceptic (Duminică, 7 iunie 2009, 23:20)

    Gerula [anonim]

    eu n-am inteles de cand e euroscepticismul nebunie
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 7 iunie 2009, 23:20)

    Anonim [anonim]

    Nu sunt informat deci intreb aici:
    Procentele candidatilor se calculeaza doar din voturile valabile? Sau din totalul voturilor, inclusiv cele nule?
    • +3 (7 voturi)    
      Din voturi valabile, (Duminică, 7 iunie 2009, 23:32)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      voturile nule nu se iau in calcul.
  • -1 (13 voturi)    
    da (Duminică, 7 iunie 2009, 23:21)

    mih [anonim]

    Am doua intrebari. Pe cine a votat [pus viata in maini ] domnul Dan Taplaga astazi ? Din o gramada de prosti probabil sa alegem unul mai mic nu ? Defapt poate ne spune domnul Dan Tapalaga pe cine a mai votat din 90 incoace. Poate ne luminam dracu` toti. Sigur a ales numai bine si sigur cei alesi de dumnealui pana acum, ne-au adus cu bine pana aici. Fantastic.
    • 0 (2 voturi)    
      Cititi atent articolul (Luni, 8 iunie 2009, 10:58)

      englezu [anonim] i-a raspuns lui mih

      Si o sa vedeti cu cine a votat.
  • +14 (16 voturi)    
    Te inseli, prietene! (Duminică, 7 iunie 2009, 23:22)

    Unu' sictirit total [anonim]

    Acestia sint exponentii poporului roman. Nu politicienii ne invata sa aruncam gunoiul in strada, nu politicienii ne indeamna sa ascultam manele, nu politicienii fac audienta otv-ului sau a lui dan negru...Nu datorita politicienilor avem( dintre tarile europene) unele din cele mai reduse consumuri de sapun si pasta de dinti.
    • +4 (6 voturi)    
      dar (Luni, 8 iunie 2009, 1:08)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Unu' sictirit total

      Educaţia este în mare măsură în mâini politice. Iar interesul clasei conducătoare din ultimii 60 de ani a fost să obţină o masă de manevră cât mai incultă, ceea ce au şi reuşit.
      • 0 (0 voturi)    
        si iar dar (Luni, 8 iunie 2009, 13:24)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        educatia fiind mai ales un act mimetic, e pe masura raporturilor pe care indivizii le au unii cu altii in viata de zi cu zi. or in societatea noastra, cei ce folosesc mult sapun se tin cat mai departe de cei ce nu folosesc...
  • -1 (17 voturi)    
    da mama cu biciu-n mine (Duminică, 7 iunie 2009, 23:24)

    eugen [anonim]

    Dragilor, dati cu negativ, dati cu pietre, dati cu ce vreti voi, dar eu am fost printre aia 21-22% de s-au dus azi la vot. Si i-am votat pe toti de pe primele pagini, atat a tinut tusul... UDMR, PSD, PNL si inca unii.

    Domnule Tapalaga, si eu tot dintre aia cu dunga-n buletin sunt? Ai fi fiind matale mare analist, dar de jignit tot ca unul cu 4 clase o faci. Ia zi domnule pe cine ai ales? Pe indepedenta buzata, cunoscuta prin Romania pentru ca e fata lu tata si pentru ca i-a supt-o lu hrebe al mic? Lista de razgandaci de la pedele ai votat-o? Noricile nicolai si alte dihanii de astea de la penele sa fi fost preferinta ta? Nastashi care ar trebui sa fie de mult la parnaie, astia te-or fi atras? Vadimi si becalieni poate?

    Domnule analist, Romania e cam satula de politicieni. N-au facut nimic pentru noi, nu vor face nici de acum inainte. Si nu gargara ieftina cu "cine nu voteaza nu conteaza" o sa-i scoata din starea asta... Ci niste omuleti care chiar sa faca treaba pe care o promit in campanie. Da, asta ar fi ceva nou in Romania, de promisiuni, indiferent de culoare politica, suntem satui.
  • +16 (16 voturi)    
    Magarie curata (Duminică, 7 iunie 2009, 23:27)

    kuku [anonim]

    Ti-se face scarba cate vezi in tara asta. Prostia domneste peste tot in mass-media si din pacate este incurajata. Daca au ajuns oameni ca Nikita , Alina Plugaru , Braileanca , Laura Andresan , Gigi Becali , Marian Darta si multi altii sa fie oameni publici si sa castige si bani din asta e timpul sa ne punem o simpla intrebare : "merita sa mai ramanem in acest gunoi ?" Se pare ca la ora actuala singura solutie este emigrarea. Eu va spun sincer cu prima ocazie voi face uitata aceasta experienta neplacuta asta chiar daca nu voi avea aceleasi contitii de munca precum cele actuale. Voi accepta sa am un statut mai mic pentru ca vreau sa traiesc intr-un mediu civilizat cu oameni simpli si cu bun simt. Nu ma intelegeti gresit nu am ascuns niciodata faptul ca sunt roman dar singura parere de rau este faptul ca m-am nascut in Romania , asta este singurul meu ghinion.
  • -4 (16 voturi)    
    surescitare (Duminică, 7 iunie 2009, 23:27)

    George [anonim]

    Dle Tapalaga, va inteleg enervarile dar nu sunteti obiectiv. Cu putin calm, observati ca Romania va trimite si niste oameni competenti: Monica Macovei, Cristian Preda si un eurosceptic activ: Traian Ungureanu. Asta e un cistig. Sigur, la cealalta extrema apar figuri de tipul Vadim si Becali, dar asta e tara cu OTV cap de lista la popularitate. In sfirsti, EBA: nu simpatizez deloc cu fatuca asta dar puteti recunoaste un lucru, anume ca iesind de pe liste a cistigat din credibilitate. Plus, are sanse sa creasca. Rusinea natiunii nu se gaseste totusi intr-un CV al unei fete de 29 de ani. Mai cautati pe la PSD, pe la PNL sau in alte cotloane de la PDL si veti vedea ca acolo pute.

    Dle Tapalaga, sunteti dur, va intelege, insa cautati si echilibrul + obiectivitatea.
    • +1 (9 voturi)    
      Obedienta lui George (Duminică, 7 iunie 2009, 23:52)

      Real [anonim] i-a raspuns lui George

      Cine puii mea a ramas la fel de lingusitor si obedient , supus , primeste puncte . Nu vi se pare absurd ? Cine are nerusinarea sa puncteze comentariul de mai sus ?. Mai Gergele esti un ratat , nu-ti dai seama ca propagi perpetuarea unui comportament slugarnic ?
  • -3 (11 voturi)    
    toti o apa si un pamant (Duminică, 7 iunie 2009, 23:28)

    theuMask [utilizator]

    M-am saturat cat rahat se mananca cum ca sictiritii Romaniei nu au votat si din cauza asta ne ducem de rapa! Pe naiba! Mister Tapalaga, te rog sa dai un singur nume care merita sa plece la PE si sa te mai linistesti cu aceste crize nervoase! Sau vrei sa-i iei pe urme lui Vadim?
    In PNL toti sunt cumparati pe Paturiciu, toti sunt pe statele lui de plata si credeti-ma ca stiu ce vorbesc. Vestita Adina Valean a fost directoarea ILI, un institut infiintat de Paturiciu. PSD, PDL, PRM?? Imi vine sa vomit! Toti sunt o apa si un pamant si chiar le-as dori in pamant sa ramana...
    • +7 (15 voturi)    
      Macovei (Duminică, 7 iunie 2009, 23:48)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui theuMask

      Ai vrut un exemplu de cineve care merite sa fie in PE: Monica Macovei. Eu am votat-o.
      • -1 (11 voturi)    
        lasa-ma (Luni, 8 iunie 2009, 3:13)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui ddd

        cat afost ministrul justitiei doar l-a servit pe basescu cu diverse dosare ca sa isi prinda adversarii politici in corzi si dupa s-a dat lovita si n a putut face frate nimic impotriva coruptiei... icompetenta a fost , asta o sa ramana... ce te face sa crezi ca in parlamentul european o sa faca mai mult??
        toti niste ratati, vreau o schimbare
        • 0 (0 voturi)    
          Macovei (Marţi, 9 iunie 2009, 10:44)

          CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui daniel

          N-am votat cu M. Macovei pentru ca votul meu mergea si la Stolojan, pesedist/penelist resapat... N-am votat cu pnl, din cauza N.N.... N-am votat cu psd sau prm din principiu (mi-ar cadea degetele...), nici cu udmr din cauza lui Tokes, nici cu eba - era aceeasi "inginerie" ca a lui Vanghelie acum cativa ani...
          Dar am fost la vot, asa cum am facut-o de fiecare data de la '90 incoace si cum m-am fofilat inainte de '89...
  • 0 (12 voturi)    
    Asta-i viata -n Romania (Duminică, 7 iunie 2009, 23:28)

    Real [anonim]

    Nu m-am dus la vot ( am fost la toate din '90 incoace ) si sunt adeptul teoriei ca in Ro curentul prostiei si inculturii politice bla,bla,este asa de puternic incat orice am face , totul pare degeaba.Singura solutie imi pare a fi sa lasam lucrurile sa se desfasoare ,,natural'' si timpul le va rezolva pe toate asa cum meritam. Suntem f inapoiati cultural ,implicit politic , asa ca sa lasam lucrurile sa curga ,asa cum ni se cuvine .Dle Tapalaga ai pus punctul pa cativa i.
  • -11 (15 voturi)    
    Te roade? (Duminică, 7 iunie 2009, 23:31)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Maestre nu inteleg ce te-a deranjat atat de tare la Elena Basescu?Toate sondajele o aratau undeva la 3-4% asa ca nu vad de unde si cum au fost rupte voturile de la PDL la comanda Presedintelui...Daca stii mai multe spune-ne te rog si noua.Problema poti sa o cauti mai degraba la cei ce au castigat un loc in PE candidand pe liste de partid decat la EBA care s-a prezentat nominal in fata electoratului...
    Dar invidia si frustrarea sunt unele din caracteristicile nefericitului neam romanesc(alaturi de prostie,hotie,lene,tradare,lasitateetc.) Tu de ce crezi ca suntem cei mai saraci din Europa?
  • -10 (10 voturi)    
    mda... (Duminică, 7 iunie 2009, 23:39)

    ornage [anonim]

    si cat spuneai ca ti-a dat partidu'? lumea nu merge la vot pt ca s-a saturat de toate. Mancare tot nu este si chiar daca vrei sa inveti...daca n-ai bani/pile stai acasa. Te sustin in schimb la partea cu maghiarii i'n mama lor de bozgori. As pleca numi sa nu mai aud de ei. "Sus patria, jos Mafia"
  • +5 (15 voturi)    
    Portretul robot (Duminică, 7 iunie 2009, 23:39)

    Justin Puscasu [anonim]

    Portretul robot al alegatorului roman care a decis rezultatul alegerilor de azi arata cam asa:
    - barbat, cu varsta peste 50 de ani, fara studii, din mediul rural. Asculta manele, mananca mult usturoi si bea bere proasta. Are nostalgii dupa "epoca de aur", se uita la OTV, de unde imprumuta sentintele care ii tin loc de gandire.
    Cam asta e "target-ul" de comunicare al clasei politice romanesti: lor li se adreseaza, pe ei ii reprezinta... A lor este "victoria" de azi.
    P.S.
    N-am fost la vot azi. Singurul personaj din liste pe care l-as fi votat era Monica Macovei, dar ea oricum ar fi intrat, iar votul meu ar fi contribuit doar la marirea sanselor Gratielei Iordache (doamna aia grasa si nesimtita, care isi dadea cu parerea deunazi despre impozitul forfetar).
    • 0 (4 voturi)    
      Iar astia sunt elitele (Luni, 8 iunie 2009, 10:06)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Tu esti intelectual sub barbatul peste 50 de ani, fara studii, din mediul rural, desi tu ai alta impresie
  • -11 (13 voturi)    
    Va rog, putina delicatete! (Duminică, 7 iunie 2009, 23:41)

    Ioan [anonim]

    Nu va mai luati de EBA! O fi ea agramata, proasta si ingmfata, dar e totusi om!
    • +6 (14 voturi)    
      ,, Piloata EBA " (Duminică, 7 iunie 2009, 23:55)

      Real [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Fufa ai vrut sa zici ? E om EBA asta a ta , dar ce dracu cauta asta in politica , este ca si cum ai pune un carutas sa conduca un avion.
  • -5 (9 voturi)    
    eu cu cine votez? (Duminică, 7 iunie 2009, 23:50)

    costy BV [anonim]

    ce partid eurosceptic exista in Romania? toti se bat cu pumnul in piept ca iubesc hotia si homosexualitatea europeana. eu sunt eurosceptic si din cauza asta nu am iesit la vot, cand va exista un partid anti-ue voi vota, pana atunci nu ne mai acuzati ca din cauza noastra totul merge rau in tara, din cauza voastra a celor care ati votat merge in pe eba, vadim, monica macovei, becali si alte animale!
    • +1 (3 voturi)    
      PRM (Luni, 8 iunie 2009, 10:22)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui costy BV

      Asta e un "partid eurosceptic" - ai uitat de zbiaratele lor, cu "nu ne vindem tzara"?
  • -11 (13 voturi)    
    Sa fii fudul, dar sa nu-ti dai seama (Duminică, 7 iunie 2009, 23:58)

    Don Ciccio [utilizator]

    "Scoatem la export rusinea nationala EBA"

    De nerecunoscut, Dan Tapalaga.... Nu-l credeam capabil de atata ura si rautate...

    Esti sinistru, domnule Tapalaga!
    • +6 (10 voturi)    
      ! (Luni, 8 iunie 2009, 0:25)

      bai! [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      are dreptate Tapalaga!
      eba e o rusine nationala!
    • +1 (7 voturi)    
      doar rusine nationala? (Luni, 8 iunie 2009, 3:16)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      e mai rau de atat... daca pe tine te reprezinta ea, atunci mergi frate si invatati sa scriteti , sa vb si sa ganditi
      • +4 (4 voturi)    
        Chiar mai rau! (Luni, 8 iunie 2009, 4:48)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui daniel

        "(...) invatati sa scriteti , sa vb (...)"

        Tradu-mi si mie ce ai vrut sa-mi comunici prin... scris; dar, gandeste-te bine inainte sa-mi raspunzi.
  • +2 (10 voturi)    
    favoritii au castigat (Luni, 8 iunie 2009, 0:06)

    outlander [anonim]

    mari succesuri in alegerile astea, vom fi reprezentati de cei mai abili si competenti oameni ai romaniei... la furat, inselat, injurat si calomiat. sa va crizati bine!
  • -7 (11 voturi)    
    Hai Sictir (Luni, 8 iunie 2009, 0:10)

    Dan [anonim]

    Omule, ai ajuns sa iti doresti haosul si anarhia. Partidele astea pe care le tot critici sunt ultima forma de organizare a electoratului roman aflat intr-o groapa de civilizatie din care iese foarte greu de 20 de ani incoace. Sunt jalnice, dar sunt cea mai buna forma de organizare politica din Romania actuala. Tot criticandu-le, ai avea impresia ca ne arati ceva mai bun. Unde e acel ceva? Ca pare a dracu de bine ascuns.

    Asa ca mai usor cu scarba fata de membrii de partid care au facut crima sa-si voteze partidul. Fiindca asa de rai cum sunt ei, tot sunt mai buni decat ceilalti care stau si comenteaza cum nu au pe cine vota pe forum. Stai acasa, e mai putin timp de stat la coada pentru noi la vot!

    Si au votat si o gramada de oameni "simpli", care nu sunt membri de partid, ca si mine si foarte multi altii. Asa ca va felicit pe cei care ati votat, ati facut treaba buna. Restul comentati pe forum.
    • +5 (9 voturi)    
      Tulai doamne cata obedienta !! (Luni, 8 iunie 2009, 0:21)

      Read [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Du-te si te culca copile .
  • +2 (12 voturi)    
    Du-te tare!!! (Luni, 8 iunie 2009, 0:24)

    Sacaz [anonim]

    NU ai nici un drept sa ma judeci, indiferent ca am fost sau nu la vot. Vi s-a cam urcat la cap eticheta asta de "formatori de opinie"... Ce scrii in articol e OPINIA TA PERSONALA, pe care ar trebui sa ti-o repeti acasa, in fata oglinzii, nu s-o publici.
  • +8 (12 voturi)    
    ce poate fi mai rau decat atat? (Luni, 8 iunie 2009, 0:45)

    x [anonim]

    oare cine urmeaza.... ?
    daca a ajuns EBA oare cine o sa mai fie Columbeanu si alte pitzi ca ele?
    Nu imi vine sa cred ca aceasta nulitate se crede in continuare desteapta, desi in fond nu este decat "fata lu' tata".
    Dar asta este Romania, asta isi doresc romanii, sa fie reprezentati de nebuni si nulitati.
  • +3 (9 voturi)    
    ghicitoare (Luni, 8 iunie 2009, 0:52)

    calin nebunu' [anonim]

    Cine oare a facut posibila "rusinea nationala EBA"?
    Tariceanu? 322? Sau "Noi cu voi"?
  • +1 (7 voturi)    
    Prinde orbu' (Luni, 8 iunie 2009, 1:08)

    ventilator [anonim]

    Domnu' Tapalaga, io zic c-ar fi bine sa-ti consumi energia si talentul intr-un mod util, fara sa arunci cu epitete in cine nu trebuie. De exemplu, ia fa matale o ancheta jurnalistica serioasa, incepand de maine dimineata, impreuna cu colegii de breasla, politia, procuratura, parlamentul, guvernul si presedintia asupra procentului de votanti din Teleorman. Cand o sa ai ceva rezultate concrete si-om vedea cateva mii de indivizi bagati la parnaie pentru frauda electorala, o sa iesim si noi astia mai nesimtiti la vot.
    Poti sa aduci ceva solutii, sa zicem, pentru situatia in care esti nevoit sa-i explici unui tanar din tara asta, care are facultati, doctorate, masterate luate ,,pe bune" in institutii de talie mondiala, prin propria munca, ca nu merita sa ajunga in PE, ci Elena Basescu?
    • +4 (4 voturi)    
      ..scoate-i ochii (Luni, 8 iunie 2009, 11:07)

      wh [utilizator] i-a raspuns lui ventilator

      Si daca tot vrei sa ma uimesti, dupa ce rezolvi pb. de la pct. anterior, poate ma lamuresti matale, domnu' Tapalaga, cum vine treaba asta: EBA a strans cel putin 200.000 de semnaturi ca sa candideze, in timp foarte scurt, in schimb n-a reusit s-a ia decat 188.000 de voturi, deci nici macar aia care i-au dat semnaturi pentru candidatura n-au votat-o. Cum stau lucrurile de fapt? Cand ai ceva rezultate concrete, sa ne-anunti si pe noi astia ...nesimtiti, sa iesim la vot.
  • -3 (7 voturi)    
    as fi preferat (Luni, 8 iunie 2009, 1:23)

    directia 5 [anonim]

    d-le Tapalaga ca macar acum in ceasul '12 trecute fix' s a depasiti marota EBA-marota care sunt convins a 'ingrasat' multe conturi de la Apocalipsa-Catavencu-Realitatea tv-si s a incercati o analiza profesionista, lipsita de frustrari a ceea ce s a intamplat la alegerile proaspat incheiate,si anume
    - care este resortul de face ca prezenta in mediul rural s a fie peste prezenta din mediul urban-motivatia 'vesnicia s a nascut la tara' este o fatalitate ?
    -cum sunt 'bantuiti' de spirit civic pensionarii taman in ziua votu lui ?
    -de ce se constata o reanviorare a 'extremei drepte'-culmea ridicolu lui, formata din securisti,activisti peceristi si canalii de turnatori exact dupa o guvernare-oare ?- de dreapta ?
    -de ce 'analisti' si 'jurnalisti'-ex. hurezeanu-catalogheaza pnl c a fiind de dreapta cand se stie in PE ei sunt alaturi de socialisti ?
    -daca 'noi' care am votat pdl si eba dupa o campanie mediatica agresiva suntem 'prosti irecuperabil' sau 'media' ne este suficient de inteligenta pt a ne 'ilumina'

    Astea sunt o parte din intrebari care ar merita analizate,restul despre eba,base,geoana,crin avem 'stani', 'razvani', 'ciuvici' ,'nistorest','busci', etc,
  • -2 (8 voturi)    
    pt Dan Tapalaga (Luni, 8 iunie 2009, 1:30)

    marcus [anonim]

    Toti cei din politica romaneasca vin din randul nostru,al romanilor.Arunca o privire in jurul tau domnule si ce vezi:dezinteres,spaga,prostie.Practica a aratat domule ca esti un prost daca te-ai dus la vot.
  • +5 (11 voturi)    
    NU (Luni, 8 iunie 2009, 2:32)

    george [anonim]

    am muncit in facultate sa fiu bun...sa fiu performant...sa ofer ceva comunitatii...am plecat de jos...m-am luptat....numai pot....sunt insultat...eba,vadim,becali...jumate din viata mi-am petrecut o in scoala....si care e rezultatul....da' a sosit momentul sa plec...aici nu e nici un viitor...in locul sperantei a aparut resemnarea.....refuz sa fiu reprezentat de o pitzipoanca de dorobanti,de un semianalfabet si un om bolnav....pentru mine e prea mult.
  • +4 (6 voturi)    
    R O M A N I A (Luni, 8 iunie 2009, 2:39)

    George [anonim]

    din toata mizeria asta de candidati un singur lucru ma bucura...ma uit pe euronews...facem parte din familia europeana...simt ce inseamna sa fii Europa.Traiasca Romania.
  • +2 (10 voturi)    
    Diferente (Luni, 8 iunie 2009, 3:01)

    NO COMMENT! [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    La alegerile generale din 20 Mai 1990, primele dupa caderea comunismului, participarea la vot a fost de 86,19 %! Astazi, dupa 19 ani s-au prezentat la vot 27.21 % din cei cu drept de vot! E adevarat, in cei 19 ani electoratul s-a "modificat" mult, nu mai e acelasi....Dar totusi...Acest absenteism de aproape 60 % nu va spune nimic? Lehamite! Asta e cuvantul!
  • +6 (6 voturi)    
    O analiza destul de corecta (Luni, 8 iunie 2009, 6:25)

    Nevermind [utilizator]

    Votul in alb nu s-a aplicat la aceste alegeri.
    Ca o discutie separata, desi sunt de acord ca nu produce efecte palpabile, are logica lui... La noi nu va functiona in spiritul in care a fost introdus.
  • -5 (9 voturi)    
    MULTUMIRI (Luni, 8 iunie 2009, 8:13)

    Anonim [anonim]

    "Multumiti-le apasat eternilor scarbiti de politica. Nu uitati insa de mogulii si cozile lor de topor din presa care le adancesc zilnic scarba."

    ITI MULTUMIM APASAT, aplaudacule. / De ce nu zici si pentru cine trebuia sa votam, asa, ca sa stim data viitoare?
    Inainte sa tipi ca romanii sunt nesimtiti ca n-au votat, ti-as recomanda sa te uiti prin toata Europa. Cumva acolo prezenta la vot a fost de 99%?
  • -4 (10 voturi)    
    "rusinea nationala EBA"?? (Luni, 8 iunie 2009, 8:48)

    Andrada [anonim]

    Asa va exprimati dvs dle Tapalaga. va asigur ca pt mine ca simplu votant mult mai rusinosi pt România sunt Severin, Norica, Vadim si Becali. Si fara nicio remuscare, v-am trecut si pe dvs in topul rusinii nationale a jurnalistilor. Branza rea in burduf....
  • -3 (9 voturi)    
    rusinea nationala? (Luni, 8 iunie 2009, 8:53)

    chiuariu [utilizator]

    o fi semidocta dar nu arata chiar rau. oricum, daca as avea de ales intre norica si ea, nu as alege procurarea lui ceasca.
  • -1 (7 voturi)    
    lipsa vot (Luni, 8 iunie 2009, 8:58)

    cetatean [anonim]

    Absenteismul reflecta "dragostea" fata de clasa politica in marea ei majoritate. Ce sa cauti la vot cu listele alea, nici macar nominale nu au fost... Cu ce erau mai breji altii fata de astia care au iesit?! Aste e problema - cu aproape nimica! Dupa "marea prezenta" de la vot, ar trebui ca participantii sa nu mai aiba drept de politichie, ca sunt nereprezentativi.
  • +2 (6 voturi)    
    votul implicit (Luni, 8 iunie 2009, 9:53)

    FFF T [utilizator]

    A nu te duce la vot e tot o forma de a vota, asta nu inteleg puturosii. Lenea lor afecteaza componenta politica a alesilor.
    • -1 (3 voturi)    
      vot (Luni, 8 iunie 2009, 11:35)

      SSS [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Bai desteptule, te rog frumos sa imi indici un partid sau un personaj de pe lista care ar merita cu prisosinta votul meu....Tu crezi ca de lene e vorba, atit de limitat poti sa fii, in harnicia ta de a pune stampila ?
  • -5 (7 voturi)    
    Un mic dar necesar apel la realism si ratiune (Luni, 8 iunie 2009, 10:15)

    judex1 [anonim]

    Sunteti dezamagit, Domnule Tapalaga. Va inteleg, asa cum inteleg si pe ceilalti dezamagiti. Spre deosebire de multi dintre acestia, soldati ai PSD si PNL, Dvs. sunteti sincer. Si eu sunt dezamagait. Din pacate, oameni ca Dvs., iubitori ai adevarului si dreptatii, incep sa dispara de pe scena vietii din aceasta tara. Sunt inlocuiti de rechini, sacali, lachei si prostitutate. Viitorul nu suna bine! In aproape majoritatea ei, mass media este plina de maniplatori si slugi ale raului. La fel si forum-urile, au inceput sa fie invadate de rau. Incerc sa arat acest lucru si sunt balacarit in mod sistematic. Este criticata EBA. Sunt ridiculizati Vadim si Becali, dar cine a manipulat si a determinat o asemenea situatie? Cine a invemntat stratagema cu independentul fals, cine a lansat tactica cumpararii electoratului cu mici bere si bani? De aproape cinci ani, Basescu si PDL sunt atacati sistematic. De ce oare? Hai sa dam putin filmul in urma, in anul 2004. Basescu, un fost securist (nu toti fostii securisti sunt imbecili si antidemocrati) si care a fost de multe ori in serviciul raului comunist si bolsevic, a dat un semnal clar de schimbare si a devenit alt om politic, hotarat sa reconstruiasca Romania, in bine. A fost singurul presedinte roman care a incercat sa concretizeze idealurile Pietii Universitatii. A condamnat comunismul si a deconspirat securitatea. A incercat sa faca ordine in aceasta tara si sa-i dea azimut catre civilizatie si progres. Ce a primit in schimb, el si PDL? Tradare si eliminare de la guvernare. PSD nu a plecat niciodata de la guvernare. PNL are tupeul sa se planga se fraude. Dar, anul trecut, cine a trasat colegiile in favoarea PSD si PNL? Cine a dat 7 milioane de Euro primarilor PNL si PSD sa cumpere voturi? Stolojan a dus PNL la 27%. Tariceanu si Crin Antonescu l-au adus la 17%. Daca PDL nu s-ar fi trezit si nu ar fi contracarat cu aceleasi arme ar fi fost si el aceeasi situatie. Romania, din punct de vedere politic, a fost si ramane o jungla.
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariul meu este adresat Domnului Tapalaga... (Luni, 8 iunie 2009, 12:47)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      asa ca minusurile date de lacheii si prostituatele PSD si PNL, foarte frenetici din nou pe forum, nu ma intereseaza. Fug de adevar ca vampirii de lumina, pentru ca asta sunt si raman, niste vampiri care sug sangele romanilor. Oricum, le dau o veste proasta: PDL a castigat alegerile. Daca nu credeti, adunati toate voturile. Mai mult, popularii, indiferent cine sunt ai, au obtinut o victorie zdrobitoare.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariul meu se adreseaza Domnului Tapalaga.. (Luni, 8 iunie 2009, 14:22)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

        asa ca minusurile date de lacheii si prostituatele PSD si PNL, foarte frenetici din nou pe forum, nu ma intereseaza. Fug de adevar ca vampirii de lumina, pentru ca asta sunt si raman, niste vampiri care sug sangele romanilor. Oricum, le dau o veste proasta: PDL a castigat alegerile. Daca nu credeti, adunati toate voturile. Mai mult, popularii, indiferent cine sunt ei, au obtinut o victorie zdrobitoare.
        De altfel, rezultatele votului in favoarea PDL in strainatate arata un procentaj favorabil dublu fata de restul partidelor. Iar, in strainatate, sunt cei din Piata Universitatii si romanii adevarati, cinstiti si muncitori, ceea ce confirma afirmatiile mele si adevarul. Minusurile se dovedesc din nou un atac marsav al vampirilor si satanistilor, al lacheilor si prostituatelor raului si dusmanilor romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Un scurt apel la realism si ratiune.... (Luni, 8 iunie 2009, 16:29)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Sunteti dezamagit, Domnule Tapalaga. Va inteleg, asa cum inteleg si pe ceilalti dezamagiti. Spre deosebire de multi dintre acestia, soldati ai PSD si PNL, Dvs. sunteti sincer. Si eu sunt dezamagait. Din pacate, oameni ca Dvs., iubitori ai adevarului si dreptatii, incep sa dispara de pe scena vietii din aceasta tara. Sunt inlocuiti de rechini, sacali, lachei si prostitutate. Viitorul nu suna bine! In aproape majoritatea ei, mass media este plina de maniplatori si slugi ale raului. La fel si forum-urile, au inceput sa fie invadate de rau. Incerc sa arat acest lucru si sunt balacarit in mod sistematic. Este criticata EBA. Sunt ridiculizati Vadim si Becali, dar cine a manipulat si a determinat o asemenea situatie? Cine a invemntat stratagema cu independentul fals, cine a lansat tactica cumpararii electoratului cu mici bere si bani? De aproape cinci ani, Basescu si PDL sunt atacati sistematic. De ce oare? Hai sa dam putin filmul in urma, in anul 2004. Basescu, un fost securist (nu toti fostii securisti sunt imbecili si antidemocrati) si care a fost de multe ori in serviciul raului comunist si bolsevic, a dat un semnal clar de schimbare si a devenit alt om politic, hotarat sa reconstruiasca Romania, in bine. A fost singurul presedinte roman care a incercat sa concretizeze idealurile Pietii Universitatii. A condamnat comunismul si a deconspirat securitatea. A incercat sa faca ordine in aceasta tara si sa-i dea azimut catre civilizatie si progres. Ce a primit in schimb, el si PDL? Tradare si eliminare de la guvernare. PSD nu a plecat niciodata de la guvernare. PNL are tupeul sa se planga se fraude. Dar, anul trecut, cine a trasat colegiile in favoarea PSD si PNL? Cine a dat 7 milioane de Euro primarilor PNL si PSD sa cumpere voturi? Stolojan a dus PNL la 27%. Tariceanu si Crin Antonescu l-au adus la 17%. Daca PDL nu s-ar fi trezit si nu ar fi contracarat cu aceleasi arme ar fi fost si el aceeasi situatie. Romania, din punct de vedere politic, a fost si ramane o jungla.
  • +4 (6 voturi)    
    Ai dat-o in bara, tot comunistii castiga! (Luni, 8 iunie 2009, 10:16)

    Pesedistu [anonim]

    Nene, ai dat-o in bara, PSD (PCR reloaded) a castigat ! Romanii voteaza cu cine da mai tare de pomana, cu cine ii lasa sa fure, cu cine minte, cu cine se sparge in figuri cu manelisti si pitzipoance ... Cu circarii extremisti etc ... Daca nu se baga EBA, da, castiga PDL-ul, ca multe voturi de la PDL s-au dus la EBA. Sa vezi ce macel o sa fie la prezidentiale, ce mormane de pomene si circ or sa scoata PSD ul! Dupa aia alde PDL, PNL or sa se mire ca nu au castigat. Pai, daca vreti sa castigati, mergeti cu totii acasa, puneti mana pe furat, faceti averi mari de tot, dupa aia dati in draci de pomana la popor, nu numai la alegeri! dati si de 1 mai, Paste, Craciun, Revelion, 8 martie, 23 august, dati de vreo 10 ori pe an si sa vedeti ce frumos castigati! Mai bagatzi niste manele, niste cocalari sa se strambe pe vreo scena, mai bagati niste minciuni si injuraturi la adresa adversarilor politici si gataaaa !!! O sa castigati !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Rusine natiunii (Luni, 8 iunie 2009, 11:00)

    Mihai [anonim]

    Asta chiar ca e tare. O proasta si doi nebuni. O ho ho. Ma i e cineva cu capul pe umeri in Romania. Oameni buni mai iesiti pe afara, mai vedeti cum e pe la altii...o sa fie vai de mama voastra in cativa ani.
  • +2 (4 voturi)    
    e optiunea mea... (Luni, 8 iunie 2009, 11:01)

    szilisz [anonim]

    asa cum fiecare are dreptul sa voteze cu cine vrea, e dreptul meu sa nu votez cu nimeni !
    deobicei citesc cu interes articolele scrise de dumneavoastra, si de cele mai multe ori chiar regasesc printre randuri si punctul meu de vedere. dar in articolul de fata a-ti sarit calul domnu tapalaga. cu ce drept ma acuzati pe mine (ca nu am votat)? daca l-as fi votat pe becali sau eba, m-ati fi acuzat ca am votat stramb...cu cine trebuia defapt sa votez ca sa fiu un bun cetatean? atata timp cat nu sunt obligat de lege, este dreptul meu sa nu-mi exprim optiunea. si ma astept sa nu fiu judecat pentru asta. punct.
  • +1 (3 voturi)    
    Curat nesimtire nea Nicule! (Luni, 8 iunie 2009, 11:16)

    soraluipuscasu [anonim]

    Curat nesimtire !
    a cui ? a tuturor papagalilor de la toate trusturile si televiziunile care acum vreo luna ii ridicau statuie lui Becali si ii luau apararea intr-un caz penal....
    Si acum se intreaba de ce Becali a intrat in parlamentul European ?!
    Sa dea Dumnezeu sa nu mai aveti audienta nici cit sa va platiti benzina pina la birou !
    Uite unde este jegul poporului romin....si lipsa de discernamint si valori , acolo, in media unde se arunca toata murdaria ca intr-o strada goala si nelocuita.

    Adica , tot eu sint de vina, cel care imi fac datoria si vin si votez, asa cum votez. Unde e adevarul Dane ?
    • +2 (2 voturi)    
      absolut corect! (Luni, 8 iunie 2009, 11:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui soraluipuscasu

      L-au prezentat toti pe penalul ala de Becali ca pe un Fat-Frumos in lupta cu Balauru - iar acum se plang ca a ajuns sa intre in PE - nesimtire MAXIMA!!!

      Un singur lucru ma nedumereste: CUM anume va fi Becali prezent la Bruxelles, din bulau de la Romanica? Nu de alta - dar (hihihi!) PE NU ofera "imunitate" :)))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    Te contrazici... (Luni, 8 iunie 2009, 11:25)

    Joe Doe [anonim]

    ...pentru ca cei ce prefera micul si strandul tot cu Jiji, Vadim sau EBA voteaza.
    Cum poti vota cu PDL cind au facut alianta cu PSD? Cum sa votez cu PNL cind s-au cramponat la guvernare aliandu-se tot cu PSD iar in capul listei au pus-o pe Norica Nicolai care vota in Parlament prin proxy?

    Prostia, nesimtirea si prostul gust sunt omniprezente iar mersul la vot si anularea buletinului de vot nu schimba starea de fapt. Democratia nu functioneaza intr-o societate in care la majoritatea indivizilor organul gandirii a coborat in stomac sau chiar mai jos.

    Si inca ceva, senzatia de sictir a trecut de mult. Acum a ramas indiferenta, sinonima cu indiferenta autoritatilor.
    • +1 (1 vot)    
      Elemente de logică elementară (Luni, 8 iunie 2009, 14:08)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Joe Doe

      ..dintre toate comentariile acesta e cel mai apropiat de opinia mea.

      Ar mai fi de adăugat:

      - votul în sine este o alegere, deci și acceptarea posibilității de a nu alege (din lipsa opțiunilor) este de bun simț (care se vede că-i lipsește cu desăvârșire d-lui Tapalagă).

      - prezența mea la vot și implicit alegerea cuiva care nu mă reprezintă ar fi reprezentat un plus de credibilitate pentru cei care nu o merită.

      - printr-o prezență redusă la vot am riscat un reprezetant suplimentar pentru maghiari și ceva faună (Vadim, Becali, etc.) în locul băieților cu "sânge albastru" de pe listele de partid. Un risc asumat și preferat.

      - uitați-vă cu atenție mai des în jurul vostru: e dureros să recunoaștem dar cei ce ne reprezintă în parlamente (fie ele local sau european) chiar ne reprezintă (proporțional) ca nație. Și gherțoii și pipițele și mediocritățile cu patru clase pe posturi de conducere și oamenii de valoare (puținii câți or mai fi rămas / se formează) se regăsesc reprezentați destul de fidel în clasa politică. Înainte de a avea pretenții de la cei care ne conduc, să fim conștienți că aceasta este o oglindă fidelă a acestei țări în aceste vremi...
  • +1 (3 voturi)    
    din tara cu multe flegme pe trotuare (Luni, 8 iunie 2009, 11:26)

    Perotinus Minor [anonim]

    Asa cum ne-ati obisnuit : cosideratii logice, corecte, de bun simt. O singura obiectie: articolul d-voastra era mai oportun scris inainte de alegeri.
  • -1 (5 voturi)    
    Participare la vot (Luni, 8 iunie 2009, 11:28)

    Laurentiu [anonim]

    Rusine pentru cei care nu au mers la vot iar acum posteaza ritosi comentarii! Proba clara de stupiditate. Aveti justificari? Dobitocilor!
  • +1 (3 voturi)    
    absenteism (Luni, 8 iunie 2009, 11:32)

    SSS [anonim]

    Imi permit sa-l intreb pe d-l Tapa/, care demonizeaza multimea celor care au ales sa nu voteze, daca participarea la vot ar fi fost in proportie de 100%, cu ce se schimbau datele problemei? Da, poate nu mai erau acolo Vadim si Becali, dar pe cuvint ca am ajuns sa cred ca dementa, penibilul, grotescul celor doua personaje echivaleaza perfeact mirlania, foamea de bani si incompetenta oricaror altii ramasi "pe dinafara"...pentru ca pur si simplu nu ai pe cine sa alegi, si atunci evident ca nu ai de ce sa mergi sa votezi....are cineva impresia ca stupida de EBA va face mai multa cinste Romaniei decit Vadim? Evident ca nu.... Mai lasati placa asta jenanta cu "datoria" de a vota si iluzia ca lucrurile s-ar schimba radical daca prezenta la urne ar fi mai mare....
  • +2 (6 voturi)    
    NU E SICTIR (Luni, 8 iunie 2009, 11:47)

    alex [anonim]

    Nu am votat ieri pentru ca nu am avut cu cine. Cu PDL-ul impozitului forfetar nu am avut cum sa votez. Cu PNL-ul as fi votat, dar mi-am amintit de "prima taxa de inmatriculare" si m-am abtinut. Cu PSD-ul am votat ultima oara, ca un vot dat impotriva PDL-ului, nu pentru ca mi-ar fi placut sa votez cu Geoana - si s-au unit tocmai cu PDL-ul. Asa ca nu-mi ramanea decat UDMR-ul sau EBA si am preferat sa nu votez.
    Dar dumneavoastra, domnule Tapalaga, sunteti masochist? Va place cum isi bat joc politicienii de noi? Credeti ca merita sa ne pierdem si 5 minute pentru ei? Ca sa o duca ei mai bine, sa aiba salarii mari si masini cat mai multe? Cred ca dvs. sunteti in eroare ... cei 70% care n-au votat s-au saturat sa fie pacaliti de oameni de nimic.
    • +1 (1 vot)    
      datorie (Joi, 11 iunie 2009, 11:04)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nemtii ne-au amenintat ca nu ne mai dau fonduri din cauza justitiei. Noua nu ne pasa. Or sa spuna ca furam, mintim, corupem si pe deasupra nici nu mergem la vot. Curat murdar coane.
      Ar trebui ca la vot sa fie primiti numai cei care simt datoria civica de a se prezenta la solicitarea tarii, cei care isi fac timp pentru a se gandi la soarta acesteia. Sunt 30 % care au aceasta intentie de a servi tara, sa fie acestia solicitati pentru a se pronunta. Ce rost are sa mai deranjezi milioane de amorfi, fara judecata, fara simtire, sa cheltuiesti atata banet in van.
      La urmatoarele alegeri se va face aceasta selectie si pe viitor aceia vor fi electorii Romaniei.
      Restul sa sada pe prispa si sa cleveteasca daca asa le place lor.
  • 0 (4 voturi)    
    stai acasa... asta e exact ce vor !!! (Luni, 8 iunie 2009, 11:58)

    pixel [anonim]

    din tara cu si mai multe flegme pe trotuare sterse de o armata de masina de curatat... a.k.a. vestul Europei ;)

    Ce sens are intrebare ca daca participau 100% se schimbau lucrurile ? Bineinteles. Procentul celor care ar fi votat cu cercopiteci si fetite al lu tata ar fi mult mai mic. Ce drept are un om care este ignorant si nu ii pasa sa comenteze pe seama unuia din PE cand el nici macar nu s-a dus la vot ? Teoretic ar trebui sa isi tina gura o astfel de persoana si sa nu il intereseze in continuare nimic... Sa ne lase pe noi astia care am votat sa ne vedem in continuare de lucrurile astea.
    • 0 (0 voturi)    
      istet (Luni, 8 iunie 2009, 15:22)

      SSS [anonim] i-a raspuns lui pixel

      Bai "fetite al lu tata", ignorant este un om care se duce sa voteze "pentru ca trebuie", chiar daca oricare ar fi cel votat, acela e fie un gangster, fie un megaloman paranoic, fie un incult cu creierul inundat de zer....Tu ce ai votat dintre aceste categorii mirifice ? Apareau nume noi de candidati daca mergeau mai multi oameni sa voteze ??? Sa iti tii tu gura, pentru ca si eu ii platesc pe cretinii care se duc acolo, la fel ca si tine, cetateanul model care a votat, deci am si eu dreptul sa ii critic...Votul este facultativ, responsabilitatea celor de acolo fata de TOTI cetatenii nu este !!!
  • +3 (5 voturi)    
    sunt liber... (Luni, 8 iunie 2009, 12:11)

    JOHANES TEUTON [anonim]

    Da dle Tapalaga sunt un om liber, deci pot face ce vreau atat timp cat legea nu ma taxeaza.
    In opinia mea ca om liber pot:
    a). - merg la vot ptr. a legitima alegerile chiar daca votez NU sau INDECIS, deci legitimez politicienii si tot ce au "experimentat" din 89 pana azi in scumpa noastra patrie.
    b). - NU MERG la vot ptr. ca nu mai suport sa mai fiu material experimental ptr. psd+pc;pdl si pnl si hotiile lor.Din 2004 incoace sistemul arata asa:
    pd+pnl = psd + pc
    psd + pc + pnl = pd
    (psd+pc) + pdl + pnl = - 6,2% pib.
    Deci, cred ca nu am nicio vina ca sunt din cei 70% cu adevarat afectati.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu aveti dreptate! (Luni, 8 iunie 2009, 12:57)

    StefanB52 [utilizator]

    Cei care au reprezentanti si i-au trimis in PE. Eu nu am pe cine vota. Sunt adeptul doctrinei liberale. Pe cine puteam vota: PNL-ul care pune cap de lista procuroarea care vorbeste de nationalizare?! Sau PDL-ul care pune cap de lista un "liberal" crescut de Ceausescu si Iliescu si care a stiut sa nationalizeze valuta si sa limiteze administrativ adaosul comercial?!
  • +5 (5 voturi)    
    Lamentari post-factum! (Luni, 8 iunie 2009, 12:59)

    Garett [anonim]

    Stiti ce D-le Tapalaga? Nu va mai cred! De ce? Foarte simplu! Unde ati fost pana pe 6 iunie, dvs. si colegii de breasla? Cum ati deschis ochii romanilor? Breasla, sau poate mai corect ar fi tagma dvs poarta toata vina manelizarii si imbecilizarii natiei, nu va ascundeti in spatele vorbelor mari si aruncatului cu noroi! Cine a promovat agresiv manelisti la ora de maxima audienta, publicul? Cine a facut "vedete" politice prin promovarea excesiva? Cumva cetatenii de rand au dat buzna in studiouri cerand sa apara x sau y "pe sticla" ? Nu, voi ziaristii sunteti cei care ati creeat papusi de ceara si acum va lamentati ca sunt goale pe dinauntru! Va distantati si-i acuzati inutil pe cei care s-au scarbit dar ati creeat si perpetuat aceasta scarba, prin tot ce ati promovat, prin tot ce ati adus in prim plan. Si acum mai vreti sa va creada cineva???? C'mon!
    • 0 (0 voturi)    
      ziaristi (Luni, 8 iunie 2009, 13:59)

      Dan.Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui Garett

      va inteleg perfect revolta fata de gazeteri. aveti dreptate, au o mare parte din vina. au adancit dezinteresul fata de politica, au inventat papusi de ceara cum bine spuneti. dar nu ma amestecati cu ei, va rog. puteti accesa galeria politicienilor invitati la hotnews.ro si rfi ca sa va convingeti ca incercam, totusi, sa facem o selectie ceva mai digerabila.
      • 0 (0 voturi)    
        Riscurile generalizarilor (Luni, 8 iunie 2009, 20:21)

        Garett [anonim] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

        V-am servit, voit, recunosc o portie din "medicamentul" pe care ati incercat sa ni-l serviti, acuzele la adresa tuturor, fara o abordare obiectiva, intr-un cuvant generalizare.
        As putea sa va raspund ca nu exista politicieni "digerabili", dar, poate, desi nu sunt convins de asta, as generaliza la randul meu. O sa va spun in schimb de ce nu am mers la vot, si ca mine probabil au gandit si ceilalti. NU AM AVUT CU CINE SA VOTEZ! (scuze pentru majuscule, dar poate chiar ar trebui sa tipam cu totii, poate asa ne aude cineva) Nu avem alternative, nu avem decat eternii "pleaca ai nostrii, vin ai nostrii". Ce va face sa credeti ca daca prezenta la vot ar fi fost de99.999% rezultatul ar fi fost altul? Ar fi aparut peste noapte alte persoane pe liste, s-ar fi nascut peste noapte politicieni responsabili care chiar sa ne reprezinte? Da, suntem dezgustati de "clasa" politica, da, suntem scarbiti si exasperati de faptul ca nu avem alternative. De aceea am ales sa ne pastram demnitatea si sa nu votam pe nimeni, pur si simplu pentru ca nu am vazut pe nimeni care sa merite votul nostru. Nu faceti greseala de a ne acuza ca nu ne pasa, unora ne pasa chiar foarte mult de ce se intampla cu tara asta. Dar mai avem si o urma de demnitate, si in cazul de fata demnitatea inseamna a refuza sa participi intr-un joc politic in care sa ne prefacem ca noi chiar ii credem iar ei sa se umfle in pene ca au acordul si sprijinul nostru. Rezultatul alegerilor spune de fapt ca acei 33 de parlamentari reprezinta 27% din populatie, in majoritate membrii discplinati de partid care au votat asa cum li s-a spus, nu pe acei 73% care nu au gasit nimic in discursul lor care sa merite sa le acorde increderea.
      • -1 (1 vot)    
        Scuze (Joi, 11 iunie 2009, 9:08)

        Sac [anonim] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

        Din 158 de comentarii pana acum, ati raspuns la unul singur, in care spuneti "nu sunt eu de vina". "Aruncatul pisicii" va spune ceva?
        Va mai intreba cineva mai sus, whoswho69, cum e treaba cu EBA, care a scos 188000 de voturi din 200000 de semnaturi. Asta n-ati vazut-o, sau e prea delicata intrebarea?
  • +1 (3 voturi)    
    febra (Luni, 8 iunie 2009, 14:03)

    cp [anonim]

    ////
    ce nu pot pricepe circumvolutiunile dv???e simplu ..N-AM CU CINE omu lu D-zeu..haideti sa va spun eu cine merge la vot in ziua de azi:
    1membrul de partid
    2 cei care mai pot fi manipulabili(li se promite un job sau sint pustani in al 9-lea cer ca i-a bagat in seama vre-un mafiot local
    3 cei care dupa 20 de ani inca n-au invatat care-i rostul in lumea asta
    Sinteti penibil dv. nu eu care n-am fost la vot
  • +4 (4 voturi)    
    Luna plina (Luni, 8 iunie 2009, 15:03)

    Rad [anonim]

    Nu e foarte clar cu cine va certati, dle Tapalaga. Daca va certati cu poporul roman, dupa parerea mea sunteti in eroare de orientare.

    In mod inteligent (si inteligibil), in fata absenteismului si a profilului politicianului ales, ati putea sa ridicati mai multe probleme:

    (1) Ce "ne spune" absenteismul? Este oare o reactie la modul in care UE comunica cu cetatenii? Inseamna un protest fata de UE in general? Este un protest politic intern deghizat in euroscepticism?

    Oricare ar fi raspunsurile la cele de mai sus, exista si solutii: campanii de informare, critica societatii civile fata de modul in care s-au amestecat temele europene cu cele interne, etc.

    (2) Ce inseamna profilul dubios al alesilor? Lipsa de alternativa? Deziluzie fata de partidele principale (centriste in linii mari)? O degradare a discursului public, deci o problema de sistem educational etc?

    Si aici exista posibile recomandari pe cale de solutie: promovarea educatiei civice, cristalizarea unei critici ferme la adresa guvernarii (de obicei cauza deziluziei) etc.

    In schimb, articolul dumneavoastra se zbate undeva intre lamentatia neantului national (un fel de Cioran ceva mai pornit) si aratarea cu degetul catre "trusturile de presa", care este o abordare sterila (in cel mai bun caz): trusturile de presa sunt libere sa faca ce vor; e ca si cum ai acuza lacomia funciara a speciei umane - e total neconstructiv, desi intuitiv corect.

    Daca insa aratati cu degetul la trusturi intr-un fel de nefericita critica a capitalismului in general, atunci abordarea nu este sterila ci vinovata. Si nu va sta bine: marxismul este pentru pustanii avantati si relicvele nostalgice, nu pentru oamenii in toata firea.
    • 0 (0 voturi)    
      De fapt e simplu (Marţi, 9 iunie 2009, 19:05)

      George [anonim] i-a raspuns lui Rad

      Daca tot ai fost capabil sa pui intrebarile astea pline de logica cum de nu poti da raspunsul la intrebarea: "Totusi de unde supararea autorului pe oameni ca nu au mers la vot?"
      Il stii: e vorba de frustrarea ca "figurile solare" din PDL nu au convins mai mult lume. De fapt omului nu-i vina sa creada ca de fapt si aceste figuri ne-au convins sa nu mergem.
  • 0 (0 voturi)    
    votul (Luni, 8 iunie 2009, 17:18)

    jack [anonim]

    Dl Tapalaga...eu sunt unul din cei 70% care nu am votat dar.... ce te face sa crezi ca daca se vota 100% era altul rezultatul.... pentru ca tot pe "aia" ii votam ......era alta solutie nu erau tot iei daca mergem 100% la vot iesea europarlamentar Einstein sau alta inteligenta?..... nu tot Becali Vadim Eba .......(apropo, vezi vreo diferenta intre "succesuri" a lu EBA si "paradise " a lu Severin?)
  • 0 (0 voturi)    
    tinta gresita (Luni, 8 iunie 2009, 17:52)

    dorel [anonim]

    Incercati sa promovati o tinta falsa. Nu cei care nu au participat la vot sunt de vina. Vina apartine in exclusivitate clasei politice.

    Faptul ca gigi Becali a obtinut voturi nu apartine celor care nu au mers sa voteze. Apartine celor care l-au votat pe Gigi Becali. Si pe Vadim Tudor. Si este vina celorlalti politicieni candidati pentru ca nu au oferit o alternativa PUTERNICA. Nu se face primavara cu d-na Macovei.

    Clasa politica romaneasca este ... cea pe care o vedeti acum domnul meu. De ce domnul Gigi Becali face mai mult rau tarii daca este parlamentar european decat daca este in parlamentul romaniei ? Le fel Vadim Tudor...

    In parlamentul european actiunile si gargara dansilor se vor dilua.

    Eterna noastra problema este clasa politica, per ansamblu, care este formata in procent de 90% din oameni pe care nu i-ai vrea nici ca si colegi nici ca si angajati nici ca si conducatori. Sunt niste esecuri.
  • 0 (0 voturi)    
    ungurii (Luni, 8 iunie 2009, 18:13)

    vh [utilizator]

    nu stiu ce sa zic de unguri, nu neaparat au fost ei mai organizati; se putea intampla asa:

    Ce variante aveam ?

    PDL: dupa ce-am aflat ce frumos organizeaza ei listele de votanti pentru EBA am zis ca sigur nu votez

    PSD: cred ca exista oameni capabili si corecti in PSD, da sunt mult mai multi hoti si profitori in primu rand iar in al 2-lea rand sunt liberal ca doctrina

    PNL: dupa cum am zis, sunt liberal, da cand o vad pe Norica aia in capu listei zic no way

    PRM: no comment

    si-am ramas cu UDMR :)
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 8 iunie 2009, 20:13)

    Chris [anonim]

    Desi totdeauna v -am citit cu interes si cu placere, de data aceasta ( ca si precedenta, de altfel), mi se pare ca exagerati cu mult numind-o rusinea nationala pe Elena Basescu. Este un fel de incrincenare absolut neprofesionala contra ei. Desi NU imi palce tipa, mi-e mult mai rusine de prezenta lui Vadim si chiar a Soricai N., ca sa nu mai vorbim de Becali. Masura e buna in toate, nu sint nici pe departe echivalente persoanele citate. Imi pare rau sa va vad asa neobiectiv.
  • 0 (2 voturi)    
    N-am votat! (Marţi, 9 iunie 2009, 9:40)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Si n-a fost din cauza de "nesimtire fudula" (asta cred ca e mai degraba apanajul "politicienilor" nostri) ci pentru ca n-am vrut sa votez neispraviti - erau pe locuri eligibile pe toate listele. Daca dupa 20 de ani "partidele" noastre nu-s in stare sa gaseasca nici macar 10-15 candidati curati, problema e a lor, nu a mea, nu a noastra.

    Asa ca mai slabiti-ne cu predicile astea - pe EBA, Vadim, Becali i-au trimis in PE cei care i-au votat, nu cei care n-au votat! Asa ca ei sunt problema, nu cei care n-au votat!

    Fudulia s-ar putea sa fie a votantilor "cu orice pret", care isi inchipuie ca "ei decid" si ca a nu vota e o rusine, cand de fapt TOTI suntem trisati de "politicieni". Doar ca unii isi dau seama si nu "musca". Si nici nu voteaza. Cam 75%. Adica o majoritate mai mult decat calificata.

    O propunere de experiment (mental, intr-o prima faza): ce s-ar intampla daca NIMENI n-ar vota?

    Va spun eu: "politicienii" ar trebui sa paraseasca scena, ar fi semnul clar ca NIMENI nu-i mai crede.

    Acum ii mai crede vreun sfert din electorat, si asta e ce-i inspaimanta: pierderea legitimitatii, pentru ca fara credibilitate nu exista legitimitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Cetatene! (Marţi, 9 iunie 2009, 19:09)

      George [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Nu-i inspaimanta deloc! Tocmai asta e problema. Ei sunt multumiti ca au castigat alegerile fiind votati de 10% din romanii cu drept de vot. Ei cu asta se lauda.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce tot timpul spui.... Ei! (Marţi, 9 iunie 2009, 12:03)

    cetateanu [anonim]

    De ce mereu spui ..,,Ei" ,spune mai bine ,,noi" adica voi , jurnalisti si o.n.g.-urile! voi atzi stricat tzara asta!
  • 0 (0 voturi)    
    hai, pe bune (Marţi, 9 iunie 2009, 12:07)

    dedeman [anonim]

    D-le Tapalaga,
    in primul rand, nu PDL a castigat alegerile. A castigat PSD, oricate calcule ar face Boc. Daca PDL intra pe fatza, in alegeri, cu EBA in alianta, as intelege ca a castigat, dar in conditiile de fatza, din punct de vedere strict aritmetic, etic si in spiritul judecatii pe care presupunem ca o mai avem clara, PSD are cele mai multe voturi.
    In al doilea rand, nu vad in analiza dumneavoastra nici un cuvant despre politicienii nostri, pe care sa inteleg ca ii menajati cand vine vorba despre impartirea vinei pentru absenteismul la urne.
    cred ca, si e doar o umila parere, cei care au refuzat sa mai certifice pruin votul lor o mana de oameni pentru a zbura catre PE, au facut-o constienti ca nimic nu schimba situatia data. Sau era ok o prezenta la vot de peste 80 de procente, cu vreo 15 mandate PDL, vreo 10 PSD, vreo 4 PNL, si restul UDMR.
    Cred ca va aruncati supararea infrangerii PDL pe umerii celor care nu merita, cei care nu mai vor sa faca parte din masa de manevra a unor nesimtiti ce isi bat joc de Romania si vin in campanii electorale si promit marea cu sarea. Poate ati uitat deja promisiunile de la alegerile generale, cu salariile profesorilor, cu zeci de mii de euro dati celor care revin in tara, etc.?
  • 0 (0 voturi)    
    Ii fii si tu ceva mare inteligenta (Marţi, 9 iunie 2009, 12:39)

    George [anonim]

    Mai autorule eu n-am votat, dar exact cum ne consideri tu pe noi cei care n-am votat sa stii ca te consideram si noi pe tine. Si suntem mai multi care gandim asa decat care gandesc ca tine. Probabil ca prin asta te grezi un geniu neinteles.
    Gresit: pur si simplu tu ti-ai gasit unu cu care sa votezi si noi NU. Ori pe cine votezi tot scursuri merg in PE. Zi-mi pe lista aia unu care merita. Zi-mi pe cine ai votat tu daca esti asa destept. Ajuta-ne sa gandim. Unde sunt mari politicieni care sa merite votul nostru? Arata-ni-i.
    Nu ai inteles nimic! La fel ca politicienii se se bucura ca au fost votati de 30% din 30% si se considera invingatori.
    Tu esti fudul, nu noi. Noi suntem satui! Si nu de gratare.
  • 0 (0 voturi)    
    buna dimineata (Marţi, 9 iunie 2009, 15:26)

    spud [anonim]

    d-le tapalaga, nici in ceasul al 12-lea nu intelegi de ce nu au mers romanii la vot? chiar crezi dumneata ca au fost la mici si bere 70% dintre romanii cu drept de vot? daca da, atunci scuze, dar e delir in toata regula.
    absenta de la urne exprima un mesaj mai clar decit votul anulat (nu nul, care poate fi manarit), mai radical. hai ca nu e greu. e chiar usor.
  • +1 (1 vot)    
    euroscepticii, extremisii si radicalii (Joi, 11 iunie 2009, 6:14)

    Imperialistu [anonim]

    "euroscepticii, extremistii si radicalii si-au luat un elan periculos" => Domnule Tapalaga, nu vi se pare ca EXAGERATI? Euroscepticismul este echivalent, in opinia dvs., unei forme de radicalism politic? Vreau sa inteleg ce ati vrut sa transmiteti.

    La ce bun sa aclami victoria dreptei daca folosesti aceleasi stereotipuri stangiste: eurosceptic = extremist = radical = primitiv. ???
    • 0 (0 voturi)    
      Stiri din viitor (Joi, 11 iunie 2009, 9:18)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu

      Stiu ca sunt off-topic, dar matale ai postat pe data de 11 iunie 2009? Hmm, n-ai putea posta si numerele de la 6 din 49? S-a dat potul cel mare, dar cine stie, poate mai e vreo surpriza....
      • 0 (0 voturi)    
        Loto (Joi, 11 iunie 2009, 20:50)

        ventilator [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Da' tu nu stii deja numerele? Ca vad ca si tu ai postat poimaine... :))