De la succesuri la serviciuri

de Cristian Orgonas     khris
Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:44 Actualitate | Opinii

Dupa ce “fata lu` tata” a fost linsata de presa pentru termenul “succesuri”, iata ca un viitor candidat la presedintie, cu greutate si pretentii, vine si ne povesteste despre cei fara “serviciuri”.

Dl Crin Antonescu, aflat de ceva vreme intr-o campanie furibunda impotriva a tot ceea ce inseamna Basescu & co, s-a hotarat sa infiereze cu manie proletara declaratia Elenei Basescu privitoare la legalizarea drogurilor usoare. Dar ce spune presedintele PNL:

    Domnisoara EB le promite romanilor legalizarea drogurilor.Asta lipseste in tara asta. Asta este calea fericirii pentru romani. Asta trebuie sa faca oamenii care raman fara serviciuri. Sa ia niste droguri usoare….

Desi de ceva vreme toate partidele sunt in campanie electorala, am evitat sa abordez acest subiect pentru ca nimeni nu vine cu solutii, fiecare candidat fiind preocupat sa demonstreze ca adversarul este mai prost decat el si nu sa demonstreze ca el este mai bun decat celalalt.

Citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   






















2719 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Se adevereste (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:54)

    ion [anonim]

    Inca o data se adevereste vorba din batrani : "Cine vorbeste mult spune si multe prostii" - cauza nu-i ca a ramas repetent de 2 ori la fac de istorie si geografie din Buc... asta-i o pura "coincidenta" !?????
  • -10 (16 voturi)    
    Patru (4) clase (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:06)

    Gogu [anonim]

    Nu am decat 4 clase, asa ca va rog sa-mi cititi parerea cu intelegere...
    Parere:
    1) Dl Presedinte se sinucide (e scorpion si stiu !) prin ce face...
    2) PD-L Il urmeaza prin ce face (a 3-a persoana in stat a primit ordinele si s-a conformat...)
    3) EBA - eu u ro parlamentar
    4) Daca e ea, fie si Becali
    5) Vai de prostii care, ca si mine, au fost la vot de fiecare data...
    Vae Victis !
    • -9 (13 voturi)    
      Domnule Gogu. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:51)

      bart [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Domnule,
      Nu conteaza cite clase are cineva , conteaza bunul simt pe care la primit ca dar din familie. Daca bunul simt ar creste pe marginea santului lar paste si magarii.
      In ce priveste pe domnul presedinte , asa cum spui, se sinucide cu mult talent .
      Imi este greu sa contabilizez , dar trebuie reamintit:
      -Disparitie nava Prahova din sulina
      -Se da marinar si romania nu mai are flota. nu a construit un singur vapor , macar unul de pasageri pentru turism unde sa se intoarca comandant.
      Nu a facut nimic ca Primar al bucurestiului - scandaluri.
      Stari tensive cu Rusia, Ucraina, Ungaria.
      Comportament de manivela de vapor - tiganca imputita , betii , scandaluri cu consilierii, declaratii contredictorii, scandal cu casele, familia...
      Tradarea colegilor si prietenilor care lau promovat
      A fost in serviciile de informatii ca informator
      Si omul casanova si Love Story cu Elena
      Izolarea Romaniei si a lui de catre mai marii lumi , spune destule
      Colac peste pupaza isi promoveaza ca si Ceausescu copii. Leana este pe nicaieri, nu are educatie, bun simt, a fost de baruri si de fitze si se doreste europarlamentar .
      Oricit de toleranti sunt romani ideia cu Leana , este cel mai prost lucru pe care-l accepta sa-l faca , cred ca este sabotat si sfatuit prost de cei care chiar doresc sa scape de el.
      Pacat ca nu are viziunea corecta a situatiei lui si mai cu seama a situatiei Romaniei in conjuctura actuala. .
      • 0 (0 voturi)    
        dovada vie esti tu... (Duminică, 31 mai 2009, 9:51)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui bart

        ...in privinta faptului ca (,) conteaza cate clase are fiecare. daca ai avea mai multa scoala ai cunoaste forma corecta pentru "la primit", "lau promovat", "ideia", "contredictorii". la crin si geoana le doresc din suflet cat mai multi sustinatori de nivelul tau, si se vor scufunda din oficiu.
        continua sa postezi cu tot atatea greseli, te rog :D
  • +8 (12 voturi)    
    foarte corect (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:40)

    corvus [utilizator]

    Sunt ţări care au legalizat “iarba”, chiar în UE. Una dintre ţări este Olanda, ţara unde poliţiştii nu poartă pistoale ţi cam şomează, iar puşcăriile sunt goale!

    Infracţionalitatea cea mai mare se regăseşte tocmai în zona prohibiţiilor de tot felul..

    Ce a fost chiar atât de şocant în declaraţia Ebei?! Sunt tot mai puternice curentele de scoatere legaliyare a marijuanei. Mai ales că este dovedit ştiinţific, alcoolul şi tutunul sunt mult mai dăunătoare! Intraţi de curiozitate şi aflaţi câţi bani se cheltuiesc în UE pentru combaterea alcoolismului şi a bolilor generate de către tutun (cardiopatii, boli pulmonare şi digestive)

    Cât despre “serviciurile” Crinului, nimic şocant nici aici
  • +5 (5 voturi)    
    Noile pluraluri (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:48)

    coins.ro [anonim]

    Nu e nici succesuri, nici succese, ci succesi.
    Nu e nici almanahuri, nici almanahe, ci almanahi.
    Nu e nici servicuri, nici servicii, ci service (nu servis).

    (http://www.coins.ro/politic/nici-serviciuri-nici-servicii.html)
  • +11 (11 voturi)    
    repetentul (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:46)

    metronom [utilizator]

    repetentul cu nume de floare nu cunoaste decat o singura propozitie: Jos Basescu...
    Consultantii ar trebui sa nu-l puna sa vorbeasca si despre altceva pentru ca-si da agramatismul pe fata!
  • -11 (13 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:59)

    unu [anonim]

    Cand vorbesti despre EBA spui serviciuri. Nu v-ati prins ca a fost o greseala intentionata?!!!!
    Stati prost cu IQ-ul comunitar.
    • +6 (6 voturi)    
      A fost o greseala intentionata?!!!! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:42)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui unu

      Cunoastem motivul pentru care a fost facuta asocierea dintre d-soara ErBA si "succesuri" si "serviciuri".

      Din pacate pentru dl. Crin Cong, uneori acelasi lucru este stire / noutate alte ori este dovada de prostie crasa.

      Il lasam de domnul Crin Cong timp sa afle diferenta.

      "Cand vorbesti despre EBA spui serviciuri. Nu v-ati prins ca a fost o greseala intentionata?!!!! "

      Si atunci cand vorbesti despre Crin spui hu, hu, ha, ha, mamba ?
  • -5 (7 voturi)    
    Cenzura ?! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:06)

    Gogu [anonim]

    Moderator: posteaza ce am spus ! Ai sefi ! Molo !
    Adica:
    Basescu si PD-L sunt dusi pen'ca sustin progenitura prezidentiala.
    Am doar 4 (patru) clase dar am studiat DEX-ul (hehe ! Greu !) "Niveluri" sau "Nivele" ?! Ziare sau ziaruri ?! Monede sau monezi ?! Moderator: la cate dai chicks ?!
    • +1 (1 vot)    
      cred ca... (Duminică, 31 mai 2009, 9:54)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      ...ai mai degraba nevoie de medicamentatie serioasa :D
  • -3 (3 voturi)    
    Pluralul substantivelor neutre (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:25)

    Anca [anonim]

    Pluralul substantivelor neutre se formeaza cu sufixul -uri; -e este sufixul pentru pluralul substantivelor feminine
    • +2 (2 voturi)    
      mereu? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:08)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Anca

      de ce nu deschizi DEX-ul? E prea greu?
    • +3 (3 voturi)    
      ce simpla ar fi limba romana... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:10)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Anca

      ...daca n-ar ar fi decit o mina de reguli si cu asta basta...

      ca' va sa zica:

      SERVÍCIU, servicii, s.n. - 1. funcţie, post, slujbă (cf. DEX, 1998)
    • +1 (1 vot)    
      limba romana (Duminică, 31 mai 2009, 9:06)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      limba romana nu are mami astfel de reguli. regulile alea sunt in capul tau, daca te-ai fi dus la scoala ai fi invatat ca ce-ai spus e o prostie.
      ex:
      un drum - doua drumuri
      un vis - doua vise
      un carlig - doua carlige

      asadar nu poti spune ca ai descoperit tu regula de aur.
    • 0 (0 voturi)    
      @Anca (Duminică, 31 mai 2009, 16:40)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      Un calorifer - doua caloriferuri??
  • +7 (7 voturi)    
    Antonescu (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:33)

    elis [anonim]

    si sa stiti ca Antonescu a fost profesor dar la Solesti-Vaslui.Noroc cu revolutia de a parasit si el meleagurile pline cu noroi.Pe acolo i s a trezit inclinatia spre pnl. Rade harb de oala sparta i se potriveste dar macar EBA este tanara cu emotii si nu este .....profesor si nici nu vrea sa fie presedintele tarii.Discursul lui Antonescu seamana f mult cu cele ale stimabililor din O Scrisoare Pirduta de I.L.Caragiale.
  • -8 (8 voturi)    
    Ironie prea fina (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:41)

    Vali [anonim]

    Se pare ca ironiile dlui Antonescu sunt prea fine ca sa le priceapa toti. Daca pui Eba si serviciuri intr-o fraza e destul de clara treaba...
    Cred ca pe viitor ar trebui sa se limiteze la ironiile pe care le pot pricepe toti, sa nu mai fie discutii :))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      Explica-i prea finului (Duminică, 31 mai 2009, 19:37)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Vali

      ca trebuie sa vorbeasca de pipitzuri ca sa-l inteleaga si gloata (da' p'alea le'a nimerit)!
      O zi buna, si lasa-l, saracu'
  • +6 (6 voturi)    
    Crin si Duda se intrec ! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:36)

    martin [anonim]

    Crin spune atatea idiotenii furioase, incat va fi parasit si de cei mai indarjiti dintre liberali,care regreta pe Tariceanu, care apare ca un fel de solutie de avarie, ca doar nu-l vor dori pa tambalagiul scarbos Orban. Unii poate se vor indrepta spre Duda, care vorbind putin, spune si mai putine prostii, desi fata lui imobila, tratata probabil cu Botox, enerveaza evident.
    Una peste alta,in curand vom avea doar 2 partide si o politica mai predictibila si superioara haosului actual !
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Luni, 1 iunie 2009, 19:34)

      burhan [anonim] i-a raspuns lui martin

      adevarat grait-ai neicusorule doua partide vor ramane psd si pnl
  • -4 (6 voturi)    
    Crin Necrin, daca ramane in cursa cu Basescu (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:18)

    Zombie [anonim]

    .... il votez.
    Numa' sa scap de Basescu si sa le dau o laba peste bot tradatorilor de PDLEI.
    Nu am sa le-o iert niciodata ceea ce mi-au facut inDecembrie anul trecut.
    Si-au batut joc de votul meu.
    Ei bine, n-o sa-l mai aiba in veci.
    • +2 (2 voturi)    
      tu nu l-ai votat niciodata pe basescu (Duminică, 31 mai 2009, 9:56)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Zombie

      si nici pdl-ul :D
  • -4 (6 voturi)    
    n-ati inteles nimic (Sâmbătă, 30 mai 2009, 21:14)

    geogica [anonim]

    Crin Antonescu este un om cu simtul umorului. iar seviciuri era o aluzie la succesuri. Dar e ok. lasati-o asa, nu va mai bateti mintea. Cine vrea sa inteleaga, intelege. Cine nu...nu...o sa ramana cum e. In dulce prostie.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa vrajeala (Duminică, 31 mai 2009, 1:33)

      nae [anonim] i-a raspuns lui geogica

      A dat cu bata in balta si acum o intorci?Nu tine.
    • +2 (2 voturi)    
      faci confuzii majore (Duminică, 31 mai 2009, 9:57)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui geogica

      antonescu nu e un om cu simtul umorului pentru ca, pentru a avea simtul umorului, ar trebui sa ai minte.
      • 0 (0 voturi)    
        Crin Antonescu (Luni, 1 iunie 2009, 19:53)

        eccehomo [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        In primul rand este fortata analogia dintre Eba si Crin Antonescu, fie ea si cu privire la unele forme de plural. Pentru ca nu are cu ce sa fie atacat, lui Crin Antonescu i se gasesc tot felul de pacate. Ca nu stie engleza, ca absenteaza, ca spune "serviciuri" In primul rand el nu este "Baiatul lui tata", nu are casa in Mihaileanu, nu are casa in Mihaileanu, nu ii ia apararea lui Popoviciu, nu a furat Flota, nu e garantat de Vanghelie..etc.
        Chestia cu "serviciuri" e hilara. Omul sustinea liber un discurs electrizant despre pipite si criza morala. Pur si simplu la furat fraza. Adica a fost un typo. Oricum, Crin va avea serviciul la Cotroceni!
  • 0 (0 voturi)    
    despre serviciuri (Luni, 1 iunie 2009, 19:31)

    burhan [anonim]

    serviciuri e forma corecta a pluralului pentru serviciu nu servicii cum insinueaza agramatii de la pdl servicii presteaza unii intelectuali laudand pe basescu crin antonescu s-a exprimat corect