Cum sa tai investitiile publice?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Vineri, 1 mai 2009, 10:43 Actualitate | Opinii

Citesc o declaratie a secretarului de stat Gherghina, de la Finante, care spune ca e posibil ca Guvernul sa taie din investitii in perioada urmatoare. O masura mai debila nici ca se putea. Pai tocmai investitiile publice sunt recomandate in perioade de criza. Nu trebuie sa fii Keynes sa iti dai seama de asta, ci doar sa deschizi un curs de economie, scrie Dan Popa.

Se pare insa ca ai nostri guvernanti in afara de a taia din cheltuieli, nu stiu face nimic. Ai somaj in crestere? Hai sa vedem ce cheltuieli mai taiem. Se anunta un an secetos? Trebuie taiate de undeva, niste cheltuieli. L-au arestat pe Penescu? Repede, taiati cheltuielile!!!

Nu exista nicio strategie de iesire, nu exista un plan coerent, iar declaratiile la limita tampeniei, cum ca lumea isi inchide firmele nu din cauza crizei, ci pentru ca asa e viata, acopera un gol intelectual pe masura.

Ceea ce le fac acum profesorii, si-o merita din plin. Nu sunt bucuros, dar tin minte cum in campanie, madam Andronescu umbla din televiziune in televiziune cu un dosar ca sa arate tuturor cum va mari ea salariile profesorilor.

In fine, asa cum spuneam, Romania n-a mai avut un Guvern atat de prost de pe vremea lui Decebal. 























685 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    E o decizie buna (Vineri, 1 mai 2009, 10:52)

    orfeu [anonim]

    ... desi neintentionata. Ar trebui incurajata micsorarea aparatului guvernamental precum si micsorarea impozitelor. Pe bune acuma, ultimul lucru de care avem nevoie sunt investitii publice, oricum am avut foarte multe mereu, numai ca nu s-au vazut rezultatele, si nici acuma nu or sa se vada, de fapt da, o agravare a crizei.
  • 0 (0 voturi)    
    Exista locuri unde se poate taia (Vineri, 1 mai 2009, 11:02)

    Justin Puscasu [anonim]

    iata cateva:
    - la strazile de 5.000.000E/Km si, in general, la toate contractele umflate nerusinat cu "bugetul"
    - la fitzele Dnei Udrea
    - la Loganurile de 70.000E/buc
    - la autostrada Bechtel
    - la regia parlamentului
    - la regiile Regiilor Autonome
    P.S. Toate guvernele de dupa '90 au fost proaste (poate cu o singura exceptie - guvernul Isarescu). Diferenta e ca guvernul Boc are de gestionat eonomia si soarta tarii intr-o perioada de criza serioasa, cand nu ai voie sa bajbai. Si ei asta fac - orbecaie, fara nici o strategie, cu un program de guvernare care avea printre obiective majorarea imediata a salariilor...
    Probabil ca vor face mai mult rau cu bajbaielile decat criza propriu-zisa (vezi impozitul forfetar si efectele lui. Btw, as vrea sa citesc o statistica privind numarul firmelor care si-au suspendat activitatea in aprilie)
  • 0 (0 voturi)    
    Sugestie (Vineri, 1 mai 2009, 11:23)

    Justin Puscasu [anonim]

    Sugerez opozitiei parlamentare sa depuna o motiune simpla prin care sa ceara Guvernului ca, in termen de doua saptamani, sa prezinte public o strategie de guvernare in contextul crizei mondiale pe care o traversam.
    Programul de guvernare in baza caruia actualul guvern a obtinut mandatul in fata parlamentului este in prezent complet depasit, avand in vedere criza survenita intre timp, acordul cu FMI, scaderea drastica a incasarilor la buget, prognozele privind evolutia economiei, nemultumirile sindicatelor, etc.
    Judecand dupa luarile de pozitie ezitante si haotice ale reprezentantilor guvernului (Boc, Pogea, Andronescu), nu cred ca exista o strategie de criza.
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa tai ? (Vineri, 1 mai 2009, 11:49)

    harry ploter [anonim]

    Iar a iesit dobitocul asta de la finante sa lanseze o gogomanie?
    Pai daca e sa se taie, sa taie din trepadusii de la finante ...au impanzit toata tara cu j'de mii de frecatori de manta si nu sunt in stare sa:
    1sa stranga impozitele!
    2sa vegheze la corecta impozitare( ei sunt primii care dau lectii de evaziune fiscala-ba chiar o si practica)!
    3.sa elaboreze o strategie financiara pe timp normal dara mi-te pe timp de criza!
    Recomand lui Pogea Cubilou sa-si ia toata gasca si sa devina Eco- adica sa mearga sa puna rasaduri sau sa planteze pomi -pentru ca doar asa fac si ei un lucru adevarat prentru tara!
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica... (Vineri, 1 mai 2009, 11:58)

    alex [anonim]

    Cum adica? Decebal a avut un guvern prost???
  • 0 (0 voturi)    
    care investitii? (Vineri, 1 mai 2009, 12:26)

    marius [anonim]

    pai care investitii domnule? Suntem in MAI si eu nu am auzit sa se dea vreun ban pt investitii. O lungesc asa pina la sf. anului. Nasol.
    • 0 (0 voturi)    
      investitii mari... (Vineri, 1 mai 2009, 13:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui marius

      Cum nu? Investim in imnul turistic al Romaniei... macar de ar iesi ceva calumea in cele din urma, mie mi se pare o porcarie (muzicala)... eu nu stiu cum ar putea sa placa un asemenea cantec unui turist strain.
  • 0 (0 voturi)    
    macroeconomie (Vineri, 1 mai 2009, 14:51)

    florin [anonim]

    d-le dragos popa, uneori citesc cu placere ce scrieti, dar alteori (mai ales in materie de teorii mentionate) mi se pare ca sunteti canalizat pe o singura carare.

    in macroeconomie sunt o multitudine de teorii care, uneori, au divergente puternice referitor la aspecte cum ar fi evitarea unei recesiuni prin cresterea investitiilor (cheltuielilor?) guvernamentale. Ca si hint, puteti cauta pe internet "crowding out".

    Cred ca e util ca atunci cand discutati macroeconomie sa va plasati cu grija intre teoriile keynesiene si monetariste, pentru ca sunt exemple bune in istoria economica a multor tari de pro si contra. O referire unilaterala la o singura teorie inseamna limitare - si cam ce face acel functionar din minister faceti si Dvs - vorbiti de o jumatate a paharului.
  • +1 (1 vot)    
    Rasvratire!!? (Vineri, 1 mai 2009, 16:55)

    ucin [utilizator]

    Stiti ca profesorii primesc bonuri valorice de 3500 lei si prima de vacanta de 3500 lei si alte sporuri de aproape 400 lei, cu tot apararatul administrativ al scolilor?
    Acesti sindicalisti politici cu gura mare si mafioti ai invatamantului sa isi asume raspunderea pentru copii care ajung in licee aproape analfabeti. Ce au facut pt. a frana cadourile profesorilor de la parinti, dau note bune numai pe spaga si alte alea!!!!
    Unde este DNA sa ancheteze ?
    Sunt mai rai la spaga profesorii decat doctorii!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    idiotii (Vineri, 1 mai 2009, 23:52)

    anonim [anonim]

    Avem cel mai idiot guvern in cea mai grea perioada de la revolutie... In ce tara din lume ministrul de finante e un injiner?; cred ca numai in tari africane. Economia e un sistem integrat si complex...mult prea complex pt un guvern de spagari comunisti PSD+PDL. In loc sa stimuleze consumul sa iesim din criza, se taie si ceea ce este bun...Au reusit sa dea lovitura finala IMM-lor care se chinuiau sa reziste pe piata dupa lunile grele din TRIM I (multe din ele au credite in valuta). Au reusit sa ii incurce pe producatorii de autoturisme, vor vinde mai putine masini, statul va incasa mai putini bani din acciza pe carburanti (care e 80%din pretul carburantului).
    Bravos! in cateva luni o sa mergem din nou la FMI sa cerem bani... doar suntem destepti!!