Antologic, cu mogulii si oamenii lor

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 19:16 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Vantu, autoportret: fac afaceri, nu acte cartiabile. Incerc. Politia si justitia n-au decat sa-si faca datoria. Statul e slab, intariti-l. Cand sunt atacat, atac cu trustul. Altfel spus: daca pot fur, prindeti-ma daca sunteti in stare. Cam asta a spus si Patriciu. Cu oferta suplimentara de a coloniza statul cu oameni de afaceri. Macabra si cinica, a fost o emisiune cu si despre moguli, la o televiziune de mogul, intitulata mogulii si oamenii lor. In platou: jurnalisti, Hrebenciuc si un mustacios. Ce mesaje au avut ei de transmis? Care a fost, pana la urma, rostul emisiunii?
 
  • Pretextul a fost decapitarea de la Cotidianul. TRU a facut diferenta corecta dintre mogulii Romaniei si altii. Ai nostri s-au nascut dintr-un stat slab, cresc si se intaresc sub o justitie controlata si un sistem politic dezarticulat. Ceilalti au marja de manevra limitata in democratii mature, cu justitie functionala si reguli clare.
  • Mogulii altora actioneaza ca parte din sistem, accepta puterea statului. Ai nostri se simt in afara lui, deasupra lui si cauta sa-si subordoneze partide, justitie, institutii. 
  • Tatulici, Mihaiu, Buscu si Cartianu au adus vestile bune despre moguli. Vantu si Patriciu au venit cu vestile proaste. Tolontan a fost singurul capabil de o minima reactie, restul si-au inghit limba. Sub mogul, esti zmeu la comanda si mielusel in restul timpului. 
  • A fost o demonstratie de forta: statul e slab, noi suntem adevarata putere. 
  • A fost un exercitiu de normalizare fortata a mogulizarii Romaniei. Tatulici a produs dovezi pe ecran: fiecare mogul are insectarul lui, oamenii lui. Mesajul e ca toti – politicieni, jurnalisti – depind de un mogul. Nu exista oameni liberi. Traim intr-un tarc, mai larg sau mai stramt, si suntem liberi in interiorul lui. Asta in viziunea lor. Oameni liberi exista insa, impotriva vointei lor. Ii gasiti pe on-line, pe bloguri etc.   
  • A fost un semn de disperare: mogulii nu par sa aiba acces la resurse la fel ca in trecut. Fara ele, mor. Fara un stat slab, se sting. In lipsa afacerilor cu petrol, minereu, energie, concesiuini si alte contracte cu statul, presa n-are farmec. E buna la afaceri, dar nu e o afacere. Asta in viziuinea lor. 
  • Vantu si Patriciu au admis ca nu ezita sa-si foloseasca trustul pentru a se apara. Cartianu si Mihaiu au adus singuri probe suplimentare ca mogulii lor trag cu trustul unul in altul cand e vorba de bani. Vezi cazul benzinariilor plutitoare din Delta castigate de Vantu, dupa cum am aflat dintr-un articol publicat in ziarul lui Patriciu, care l-a scos din minti in direct pe fostul Guvernator al Deltei, Liviu Mihaiu. Cartianu a balbait niste scuze neinteligibile, Patriciu era cu ochii pe el.
  • Nici o speranta pentru jurnalistii onesti care chiar cred ca pot face presa in conditii de liberate in trusturile lor. Adevarul sunt ei, mogulii.
  • A fost cinismul plenar la o sueta cu slugarnicia totala. 
  • Hrebenciuc a recunoscut ca a fost jupan pe la Adevarul. Un mogulache rozaliu, dar bun.
Omul lui Vantu publica azi in Catavencu un fel de replica la editorialul despre TRU publicat ieri de HotNews.ro. De la adapostul pamfletului, Doru Buscu loveste in patru oameni care i-au stat la Cotidianul ca ghimpele in coasta: Traian Ungureanu, Carol Sebastian, Gelu Trandafir si subsemnatul. Spune asa: “Fiecare pe rând şi toţi împreună au stat pe funcţii oferite de regimul Băsescu”. 

In ce ma priveste: cel care m-a sunat si m-a rugat in ianuarie 2005 sa merg la Justitie a fost colegul sau de la Catavencu, Mircea Toma. Daca Toma era insusi regimul Basescu, atunci fraza lui Buscu are sens. Sa-l intrebe pe Toma de ce m-a propus la justitie.

Am acceptat sa fiu consilier pe o leafa de vreo trei ori mai mica decat incasam la EVZ. Am plecat de la minister dupa trei luni. Nu regret ca am lucrat cu Monica Macovei, dimpotriva. Am fost si sunt onorat. Am ramas buni amici. 

N-as fi facut niciodata public acest mic detaliu fara acceptul lui Mircea. N-as putea turna pe site niciodata discutii private, cum a facut omul lui Vantu cu TRU.

In stiul sau prolix, Doru Buscu vrea sa spuna asta: toti s-au vandut cuiva, cum ne-am vandut si noi lui Vantu. Suntem toti o apa si-un pamant, aria preferata a fostilor securisti.
Iarasi e fals. Minciuna sfruntata nu poate sa tina loc de argument. In cazul lui Buscu, cei care depun marturie sunt chiar colegii lui.  

Poate Doru Buscu scrie dintr-un fel de disperare. Omeneste, pot sa-l inteleg. Alt coleg de-al sau, Mihnea Vasiliu, ne-a spus intr-un interviu pe HotNews.ro ca sunt probleme financiare la Cotidianul. Vedem o scadere dramatica de audienta in statisticile BRAT si poate Sorin Ovidiu Vantu s-a saturat de oamenii care-i arunca banii pe fereastra. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4806 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    SOV si Patriciu au dreptate! (Marţi, 10 martie 2009, 19:29)

    clujean [anonim]

    in tara asta a lui Papura Voda tocmai lor li se cere curatie sufleteasca? daca vrem ordine si legalitate, pai sa facem legi eficiente si sa le aplicam, nu sa le cerem mogulilor sa stea deoparte,eventual sa-si doneze averile la saraci!
    • +8 (12 voturi)    
      problema este complexa :-) (Marţi, 10 martie 2009, 19:51)

      Vlah [anonim] i-a raspuns lui clujean

      cu moguli...

      intrebarea este - cum au ajuns ei "moguli", sa nu imi spunetzi sansa sau "inspiratie", cine ia lasat si mai ales de ce?

      Interese de grup (grupari politice) care s-au luptat sa isi imparta tara cit mai echitabil. grupari revolutionar capitaliste creatoare de valori ? - valori care oare?

      un Vintu sau un Patriciu au o singura viatza - ce fac ei ptr tara? Nimic. Fac totul ptr a-si mentine pozitia in clasamentul puterii fnanciare in scop exclusiv personal. Halal moralitate. Istoria o sa ii uite rapid. O sa ramine pozele din ziare cu personajele infipte in trabuce scumpe si expunindu-si personalitatea "grea" prin Maybachuri si X5-uri. Nimic altceva.

      Sa traiasca "plantatia / ferma de ceai" domnu P. SI dvs domnu V ce scop avetzi in viatza?
    • +12 (18 voturi)    
      mai gandeste daca ai cu ce (Marţi, 10 martie 2009, 20:09)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      si nu mai folosi nik-ul de clujean. ne dezonorezi cu judecata ta cea bearca. dupa judecata ta bolnava ar trebui sa le cerem femeilor sa nu mai fie frumoase pentru a nu fi violate. prost educat ai fost daca nu te-au invatat ai tai sa nu furi, sa nu minti, sa nu furi - de vii acum sa ceri statului sa-ti dea legi sa nu faci asta! nu este prima data cind maninci ideologie cu polonicul de la vreo matusa Tamara sau vreun unches Costache Patriciu. se vede ca-ti sufla Vintu printre neuroni - esti vraiste!
      • -1 (7 voturi)    
        ba clujeanul e cel care are dreptate! (Miercuri, 11 martie 2009, 12:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        ... si tu esti acela care e vraiste!
        Alegeti intotdeauna niste cretini care sa faca legile - si dupa aia va plangeti ca apar "moguli"!
        "Mogulii" n-ar avea cum sa apara si sa se dezvolte, daca sistemul ar functiona corect! CUM sa functioneze "corect", cand este pus in miscare de persoane pe care le poti cumpara?

        Foarte bine a facut Vantu ca le-a dat peste nas la toti! A aratat exact slabiciunea sistemului. Ar trebui sa-i fiti recunoscatori ca macar a spus lucrurilor pe nume. Dar adevarul doare, asa este?

        Astept minusurile la greu - iar ele vor fi dovada ca Vantu a avut dreptate cu carul... :-p
        • +3 (3 voturi)    
          Tu, perfectule (Miercuri, 11 martie 2009, 13:26)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Totdeauna de vina e sistemul, dar sa stii ca la sistem nu ii este foame si nici nu se simte foarte responsabil in absenta unei constiinte proprii. Numai omului ii este foame. Iar cand ai pretentia ca STII despre toti cei din jur ca ei sunt prosti, este mult mai probabil sa fii nebun decat sa ai dreptate.
          • -2 (4 voturi)    
            ba NU (Miercuri, 11 martie 2009, 13:59)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            NU am zis "de vina este sistemul"! am zis "de vina sunt cei care il sustin" - adica aceia care voteaza aiurea niste personaje jalnice! CUM au ajuns in Parlament si in guvern oamenii care au ajuns? Nu pentru ca au fost votati la greu?

            Sau sa o luam invers: sa zicem ca ar aparea niste persoane care sa fie ok, sa faca societatea sa mearga ca lumea, sa nu fie "oamenii nimaniu" - si ca ar candida. CE s-ar intampla cu acele persoane (in afara de a fi tavalite la greu in mizerii, de catre "oamenii mogulilor" si de latraii acestora)? Zi tu, pe cinstite: ar FI alese?

            Si nu sunt "perfect", sunt "perfectA" ;)
            • +1 (1 vot)    
              da, perfecta :) (Miercuri, 11 martie 2009, 15:03)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              ...era o lucrare antologica (a unui elev) despre conjugarea unui verb la modul imperfect:
              Pers I: Eu imperfectul
              Pers II: Tu perfectule
              etc... :)
              De acolo vine "Tu, perfectule" :)
              ...era in ideea in care tu pleci de la prezumtia ca sistemul trebuie sa fie perfect, ca oamenii trebuie sa fie responsabili si sa voteze corect, chiar sa stie ce este in capul candidatilor, etc...
              Mi se pare o pretentie putin prea mare chiar si in cazul in care ai dintre cine alege. la noi nu prea ai pe cine alege si atunci cu atat mai mult e nevoie de alte mecanisme de control decat prin intermediul votului.
            • +2 (2 voturi)    
              ok sa admitem... (Miercuri, 11 martie 2009, 17:58)

              corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              ... ca ai dreptate! Deci, vinovat este SISTEMUL. Eu sunt perfect de acord cu tine!

              Dar ia raspunde-mi te rog sincer, cine a fost din 1990 incoace IMPOTRIVA SISTEMULUI?!!!

              Un singur exemplu si dau o BR
        • +3 (3 voturi)    
          ciudat rationament (Miercuri, 11 martie 2009, 13:31)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          de unde apareti voi, astia viteji si plini de avant proletar in a infiera atitudinea celorlalti? cum crezi ca te mai ia cineva in serios cand iti incepi comentariul cu "Alegeti intotdeauna niste cretini care sa faca legile - si dupa aia va plangeti..."
          ai merita sa traiesti intr-un sat somalia cu un singur locuitor, ca sa poti fi multumita ca decizi singura, in totalitate si fara drept de apel care dintre cele 2 boabe de orez sa le mananci astazi.
          dai sfaturi din postura unui atot-stiutor, dar daca te-ar intreba cineva "cum sa rezolvam problema?" ai ridica, evident, din umeri, cu o privire tampa si usor contrariata de tipul "da' de unde sa stiu eu, eu sunt pusa aici sa critic nu sa dau solutii!!!".tipic.
          • -3 (3 voturi)    
            aparem in ciuda voastra :-p (Miercuri, 11 martie 2009, 14:03)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

            Ca sa va legati de noi, astia care nu suntem "ai mogulilor" :-p

            Eu traiesc EXACT cum "merit" - adica nefiind o "personalitate" (si nici macar lingator de mogul) traiesc ca un om normal, banal, cum vrei sa-i zici...

            "Problema" ati rezolva-o partial daca nu v-ati mai lua nici dupa aceia care latra tare, nici dupa aceia care ling suptil (ca, d.ex., TRU cel prea "mult-discutat"). E numai unul din aspecte. Dar daca vrei mai multe (si daca nu vrei sa te gandesti singur la ele) sa stii ca... lenea (de a gandi) se plateste... Ii zice "consultanta" :-p
            • +3 (3 voturi)    
              :) (Miercuri, 11 martie 2009, 15:59)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              draga, cred ca problema este ca nu esti a nicicui si resimti lucrul acesta. Nu ai consistenta in discurs, esti antimogul cu idei uneori pro mogule (daca se permite eprimarea) sau la extrem anarhice. Nu esti de acord cu ceea ce exista si desfiintezi orice sau pe oricine intalnesti, fara sa ai absolut nimic de pus in loc. Dai vina pe toti ceilalti fara discernamant si ai pretentii la lucruri concrete de la alti oameni, tu doar vorbind.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 martie 2009, 13:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui clujean

      E o idee asta cu donarea averilor la saraci, comunista dar in fond etica, caci de la saraci au luat. Din pacate numai Dumnezeu stie cat si cum au luat si deci tot el, singur, ar putea sti si cat si cum sa imparta inapoi. Cautarea dreptatii in aceasta chestiune este dincolo de noi, lucrurile nu vor mai fi indreptate niciodata, cei care au fost furati vor ramane asa bine-mersi fiindca e imposibil sa intorci timpul inapoi. ...iar mogulii stiu lucrul asta foarte bine. Sa le ia cineva averile nu se poate, singurul lucru de domeniul posibilului este sa fie opriti sau macar incetiniti din furt. Poate unii dintre ei or sa se calugareasca si se opresc de la sine :), pe ceilalti insa singurul lucru care ii poate tempera este presiunea publica. Comunismul a fost condamnat pe buna dreptate, ororile facute de sarac sunt intotdeauna mai crunte decat cele facute de bogat, dar poate nu ar strica daca mogulii s-ar gandi ca o ideologie nu prinde decat intr-un context favorabil, venirea comunismului nu ar fi fost posibila in absenta burgheziei si a presiunii pe care aceasta a avut-o asupra paturilor sarace din populatie. Daca lumea si Romania intra intr-o criza acuta s-ar putea ca indrazneala lor sa ii coste pe masura, indiferent de ideologia in numele careia ar veni retributia, si probabil indiferent de justitie sau putere (cea in care vor investi prevazator).

      iar despre afirmatia: "pai sa facem legi" mi se pare extrem de ipocrita - Venita de la mogul, el vrea sa facem(impreuna) legi cu care sa faca(singur) bani. Venita din partea unui cetatean comun ca cel care a postat-o, e doar penibila. Acesta, nu isi ia nici o responsabilitate, nu are nici o intentie sa contribuie in vre-un fel la aparitia unei legi si nici nu e interesat macar sa stie care e continutul legii pe care o doreste. Vrea poate doar sa-i fie mai bine fara sa stie cum, sau poate vrea doar sa comenteze fara, sau stiind poate, cui ii face favoruri.
  • +19 (19 voturi)    
    mitocanie disperata (Marţi, 10 martie 2009, 19:38)

    Mihail Neamtu [anonim]

    Pseudo-editorialul dlui Buscu etaleaza ceea ce este mai scirbos intr-o asa zisa breasla, care pe vremuri se simtea agresata de putere cum oligarhi, iar acum se teme de verbul talentat, independenta individuala si libertatea expresiei... Ce trist destin pentru aparatorii umorului sa-si injure toti cititorii care pina mai ieri erau ademeniti tocmai prin existenta unei garnituri de scriitori talentati.

    Cit de jenant e faptul ca dl Buscu nu vede nimic problematic in vulgaritatea crescinda a textelor din ziarele Trustului Realitatea si nici scandalul aparitiilor repetate a unor Funar & co. la Realitatea TV - in timp ce concedierea lui TRU devine imperativ deontologic.

    A-l sprijini sincer si deschis pe Basescu este "irational", dar a-l lovi mitocaneste pe un fost coleg (asa cum fac dnii Rogozanu, Lucescu & Buscu de citeva luni bune, devoalind discutii private in public, fara retinere) reprezinta pesemne o gesticulatie fireasca, urban-europeana... Mai lipseste dl Tatulici in co-productie cu dl Paunescu pentru a descifra specificul romanesc al nevoii de prostituare.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca sunteti.... (Marţi, 10 martie 2009, 22:18)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui Mihail Neamtu

      ..chiar Mihai Neamtu, RESPECT!
  • -14 (16 voturi)    
    cine-i ... (Marţi, 10 martie 2009, 19:54)

    nufarul alb [anonim]

    ... Carol Sebastian ?

    Securistul ala cumva ? ? ?

    si la fel de fundamentalist ca si MARELE tru sau D. Tapalaga !

    uitati-va la mesajele primite de articol : nu prea mai faceti audienta stimate domn ...

    semn ca ZEUS nu mai este la mare cautare !!! ???
    • +5 (9 voturi)    
      ? (Marţi, 10 martie 2009, 20:33)

      aka [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Domnul Vantu, dvs sunteti? ("stimate domn")
  • +13 (13 voturi)    
    lingai (Marţi, 10 martie 2009, 20:02)

    nirvanna [anonim]

    azi dimineata dobro si craio nu stiau cum sa-l linga mai bine pe seful lor suprem. mihaiu aseara cam la fel. s-a dus drecu si catavencu si guerrilla. pacat
  • +10 (12 voturi)    
    Vantu ia plasa de la oameni ca Ursu si Buscu (Marţi, 10 martie 2009, 20:03)

    Oana [anonim]

    Uitati-va la Adrian Ursu, care este cel mai mare shpagasin cunoscut printre redactorii sefi din Romania. A distrus Adevarul, a distrus Gandul, iar acuma ii papa banii lui Vantu. Vantu, ca si Hrebenciuc si Sarbu, ajunge sa fie tras in tzeapa de oameni ca Ursu, care era pe toate statele de plata ale lui Tariceanu si Olteanu si au ramas buni prieteni. Se vede din cat de mult il invita pe Olteanu la emisiunile lui de 3 lei. Are, n-are treaba, hop si Olteanu la emsiune
  • +16 (16 voturi)    
    Bravo Dan (Marţi, 10 martie 2009, 20:04)

    Unu [anonim]

    De multa vreme citesc articolele tale, acum doar vroiam sa-ti spun bravo si tine-o tot asa.
    Am citit ani de zile Catavencu saptamina de saptamina, pina cum citiva ani cind am renuntat. La fel si despre Cotidianul care a devenit cu totul altceva decit era acum citava vreme (am renuntat si la el). Ambele vad ca au devenit ele "mancatori de cacat", iar Hotnews printre putinele cu coloana vertebrala in aceste zile cu jurnalism de cacao.
    Ai votul meu!
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 11 martie 2009, 10:46)

      ela [anonim] i-a raspuns lui Unu

      Exact asa este, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Consideram ca bravii catavenci s-au cam imburghezit, dar lucrurile vad ca sunt mult mai murdare de atat.
      Felicitari, hotnews! De cand a facut referire la voi d-na Alina Mungiu, acum cativa ani, in Dilema, daca mai tin bine minte, va citesc zilnic.
      Felicitari, Dan Tapalaga! Pentru curaj, onestitate si perseverenta de a dori ca in Romania aerul sa fie ceva mai respirabil.
      Pentru unii ca noi ati ramas singurul reper din presa ramaneasca.
  • +17 (19 voturi)    
    Cotidianul in picaj (Marţi, 10 martie 2009, 20:17)

    Pino [anonim]

    Nici nu e de mirare ca cei care deschideau in fiecare zi pagina de la Cotidianul nu mai dau pe acolo. Cotidianul a dezamagit cu articole jalnice, insidioase, insailate de jurnalisti ageamii si mistocari. Cotidianul avea un anumit public, pe care si l'a indepartat singur prin abdicarea de la onestitatea jurnalistica. Acum a devenit un alt ziar, ca detergentul X din reclama. Cu cat un ziarist tonomat se agita mai tare sa'si vanda marfa, cu atat mai mult randurile sale capata mirosul pregnant al intrigii si maliziozitatii. Acestia se agata de propriile minciuni, fara sa observe insa ca sunt ca o musca in panza de paianjen, lipsiti de libertate, prinsi fara scapare in propria nimicnicie.
  • +13 (13 voturi)    
    Mogulii (Marţi, 10 martie 2009, 20:23)

    Costache [anonim]

    Buna analiza lui Tolontan, de pe blogul lui. In discutia de aseara, cei doi moguli s-au autoexclus explicit din Romania. Intariti-va statul, care stat, asta al nostru? Nu al lui Vantu! Ei sunt un fel de concurenti ai statului, iar statul e al nostru al prostilor. Ei pot sa vanda orice, oricui, rusilor, americanilor, escrocilor internationali.
  • +12 (12 voturi)    
    in toate societatile (Marţi, 10 martie 2009, 20:24)

    directia 5 [anonim]

    sunt 'investitori' dispusi s a fructifice ori ce bresa aparuta in sistemul imunitar statal,problema in Ro este ca acesti 'investitori' au virusat sistemul imunitar si au sprijin chiar din interiorul sistemului, asta si explica nesimtirea cu care mogulii/oligarhii trateaza autoritatile statului
    Oameni ca buscu,mihaiu,dinescu-of Doamne ca multi sunt-dispusi sa si 'negocieze' moralitatea,constinta,bunul simt, sunt in proportie mai mare sau mai mica in toate societatile,dar cum lupta societatea impotriva acestor strigoi care mimeaza dezbaterea de idei si deontologia de jurnalist?,este evident ca CNA este o constructie politica si scopul pt care a fost creeat nu a fost atins tocmai din cauza politizarii lui ,la fel de evident este si nevoia de o lege anti-trust care s a limiteze 'proprietatile' de tonomate ale mogulilor,insa toate acestea nu se pot realiza fara o clasa politica care s a constientizeze ca este creatia si vectorul prin care mogulii din spatele 'presei libere' controleaza intreaga societate
    • +6 (6 voturi)    
      A propos de Dinescu (Miercuri, 11 martie 2009, 10:19)

      Flavia [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      ce se mai lua de Elena Udrea,si pe buna dreptate, si acum o linge a in tur de n-avea aer, ca e mimistreasa de turism si poate se lipeste si el de ceva. Sunt jalnici toti, doar cateva exceptii:Tapalaga, Mungiu Pipidi...
      • +2 (2 voturi)    
        toata presa (Miercuri, 11 martie 2009, 11:17)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Flavia

        este plina de acuzatii la adresa unor institutii ale statului ca sunt parazitate de rinocerii ceausisti,dar daca privim atent la Clubul Ro. de Presa ,observam ca intre barbuleasca de la CSM si ,s a spunem.... tinu-ala care ajutat de tavarascii pe care ia tepuit a facut praf un brend cum este 'Volvo'- nu este mare diferenta,asa cum intre urmasii lui tinu-ctp sau indira si pupincuristi de la 'benim bok flacara' sau 'saptamana' sunt destule puncte de legatura
        • +4 (4 voturi)    
          Toti vor bani (Miercuri, 11 martie 2009, 12:18)

          Flavia [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          vor vile si mertzana si nu mai conteaza cum le obtin,Ursu cersea bani acum cativa ani de la Puzdrea- si asta l-a dat in gat in direct pe micul ecran- sa-i cumpere nevestii masina,totusi a ami ramas si Hurezeanu(minus episodul cu consilieratul lui Bombonel).Fratilor, nu mai exista ONOARE!!!
  • -8 (14 voturi)    
    cateva chestii (Marţi, 10 martie 2009, 20:30)

    pafnutie [anonim]

    statul e slab, vantu are dreptate. daca mogulii sunt vinoavati de ceva, statul tre sa ii gajbeasca. dar, hopa, cine este statul in acest moment? statul este basescu/ pdl plus psd (pana la urma statul este suma institutiilor sale iar acestea sunt ocupate de mai sus amintitii). cine a fost statul? statul a fost in 2004-2006 pnl +pd. cine a fost statul in 96-99? statul a fost cdr plus pd. daca acesti moguli exista si fac atata rau, o mare parte din vina o poarta pd si basescu (desigur alaturi de ceilalti).

    alta chestie: tru scria pentru mogul, tru il imbogatea pe mogul. dar tru il adora pe basescu, basescu care ii ura pe moguli. unde dracu e logica sau unde sunt vertebrele lui tru?adica, e ca si cum iubesti, marturisind, o femeie, femeia e batjocorita pe toate partile de marele boier iar tu prestezi, fara a fi macar obligat, pentru acel boier, aducandu-i bani, putere si influenta. dizgratios, pervers, umilitor. sau cum se spune in articol, cinism plenar
    • +11 (13 voturi)    
      tru scria pt moglu... (Marţi, 10 martie 2009, 21:30)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui pafnutie

      incorect,TRU scria pt NOI ,de asta nu gasesti logica

      am 4 zile de cand nu mai intru pe 'Cotidianul' si la realitatea privesc doar cu telecomanda in mana si degetul pe 'mute',daca ar fi asa de usor si cu fumatul de la intai ma las
      • -4 (6 voturi)    
        logica unidirectionala (Miercuri, 11 martie 2009, 13:00)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        Adica TRU scria pentru noi, ceilalti pentru moguli - ce sa zic... iata unde era cupa "adevarului" in tzara asta, iar noi nu stiam! Da' monument nu-i faceti? Sau ii face Baselu (dar din banii LUI, nu ai Presedintiei)? >:)

        Pai decat sa scrie pentru mine unul cu limba lipita de fundul lui Base, prefer mai degraba ca acela sa scrie "pentru moguli" si sa-i citesc pe ceilalti - ca, daca fac media intre 4 ziare, poate ca ma apropii cat de cat de adevar!
        • +3 (3 voturi)    
          @Codruta (Miercuri, 11 martie 2009, 15:26)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          TRU scria pt. NOI ,buscu pt VOI ,este doar o problema de' gusturi',care sti bine ca nu se discuta,fiecare cu ce merita...
    • -3 (7 voturi)    
      iata...! (Miercuri, 11 martie 2009, 12:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pafnutie

      ... uite dovada ca romanului ii PLACE sa fie sodomizat de moguli - vezi cate minusuri ti-au dat la un comentariu cat se poate de pertinent?

      Asta cu toate ca ai descris cat se poate de limpede situatia si ca ai dreptate - dar nu e de ajuns sa ai tu dreptate, limbile romanilor s-au obisnuit cu gustul de dosuri grasane de sefi si, daca le arati asta, sar cu totii in sus: "cum adica? limba noastra sa existe fara dosul sefului?"

      Mai astept inca o tona de minusuri si eu, la comentariul asta - ca dovada in plus ca am dreptate si ca romanii au devenit dependenti de gustul acela de care ziceam si ca in NICI UN CAZ nu le place gustul de "adevar" (acela fiind, intr-adevar, mult mai amar decat cel de dos lataretz de sef) :-p

      In alta ordine de idei: ce e cu telefonul tau, l-ai schimbat? Da si tu un semn... ;)
  • +12 (14 voturi)    
    Sunt nevoit sa repet niste adevaruri... (Marţi, 10 martie 2009, 20:44)

    judex1 [anonim]

    pe care unii vor neaparat sa le ascunda cu nerusinare.
    Este mai mult decat evident ca cele mai antiromanesti si ticaloase forte reprezentate de masofiotii si oligarhii Patriciu, Voiculescu si Vantu ataca zi de zi Romania si interesele romanilor cinstiti. Nu cred ca Patriciu, Voiculescu si Vantu pot reprezenta cinstea, corectitudinea si moralitatea si nici nu sunt exemple de oameni de afaceri autentici, avand in vedere modul in care si-au dobandit averile (poate va mai amintiti de SAFI, FNI, Crescent, Bancorex). Vor sa domine viata politica, economica si sociala a Romaniei, sa-si impuna hotia si potlogariile si sa intinda coruptia pana la coplesirea intregii tari, sa mentina Romania in „ape tulburi” pentru a-si face mendrele, pentru a-i fura in continuare pe romani si a bloca drumul Romaniei catre modernitate si civilizatie. Folosesc o armata de tradatori, goarne si naimiti, care arunca in permanenta venin si minciuni, in mass media dominata de ei si pe forum-uri. Culmea este ca platesc pe acesti naimiti cu banii furati de la noi. Mari nemernici! Si ne mai miram ca Romania stagneaza, ramane in marasm si saraceste pe zi ce trece.
    • +4 (4 voturi)    
      Romania, ca o feuda (Marţi, 10 martie 2009, 21:54)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Daca este sa rezum cele mentionate de tine, voi spune doar ca... Romania lui 2009 se indreapta "triumfator" catre FEUDALIZARE!!!
      Vom avea, drept urmare, "suzerani" si "vasali":

      http://dexonline.ro/search.php?cuv=suzeran
      http://dexonline.ro/search.php?cuv=vasal

      Nasol momentul, fratilor!
    • +4 (4 voturi)    
      prietene (Miercuri, 11 martie 2009, 7:40)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      ca in orice segment al societatii si in presa pana nu vor deveni publice dosarele de informatori inclusiv cele de urmariti -in '96 bursucul luat de val a facut o afirmatie care a zguduit lumea presei, dar care astazi se dovedeste cat se poate de reala si tocmai pt asta constintele din presa trebuie s a militeze pt. ca aceste dosare s a devina publice-cat si interesele financiare-super-dezamagitul chiriac nu cred ca este un caz izolat pt. prresa romana-lucrurile in presa vor ramane tulburi si noi vom continua s a ramanem masa de manevra
      In caz edificator pt santajul din presa romana ramane cazul jurnalistilor de la RL ,uncu,stanescu si inca 2 nume care imi scapa
      • +5 (7 voturi)    
        Prietene, Directia 5,.... (Miercuri, 11 martie 2009, 11:26)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        In presa romaneasca actuala bantuie trei categorii de naimiti: ofiteri acoperiti, fosti securisti si, cel mai grav, agenti KGB. Mie greu sa mai fac si alte comentarii. Mass media reflecta exact acele interese; toti sunt platiti cu banii prostilor de romani, adica ai nostri.
        • 0 (0 voturi)    
          Erata... (Miercuri, 11 martie 2009, 14:16)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Mi-e greu sa....(nu cum am scris gresit, din viteza, in textule de mai sus, "Mie greu). Sunt un intelectual care se respecta si nu imi pot permite sa fac greseli.
        • 0 (0 voturi)    
          te contrazic (Miercuri, 11 martie 2009, 18:47)

          corvus [anonim] i-a raspuns lui judex1

          .. pentru ca vorbesc in nume propriu. daca ai timp, intra pe www.sighisoara-samizdat.ro.

          In rest, apreciez intrutotul cele comentate de tine
  • +8 (8 voturi)    
    daca n-ar avea pe cine manipula.. (Marţi, 10 martie 2009, 21:02)

    neanonim [utilizator]

    n-ar avea nicio putere (mogulii cu presa lor) daca noi ne-am folosii mai mult ratiunea in filtrarea "stirilor" .. si mai ales a comentariilor, interpretarilor(de gesturi, strambaturi si evident explicarea a "ceea ce a vrut sa zica de fapt") si alte talk -show-uri de doi bani..

    sa punem asa zisele stiri sub semnul intrebarii, nu sa le acceptam doar datorita faptului ca vin de la tv sau mai stiu eu ce argument de toata jena ..

    in jurnalism exista un principiu o informatie trebuie verificata din cel putin 2 surse.. (apropo "informatiile pe surse" sunt zvonuri)
  • +10 (12 voturi)    
    dsd (Marţi, 10 martie 2009, 21:03)

    oso [anonim]

    Apropo de scaderea vanzarilor Cotidianul, tocmai acest lucru dovedeste intentia cinstita si onorabila a celor precum Buscu.

    TRU era singurul lucru pentru care majoritatea cititorilor cumparau ziarul. Dar, iata chiar fiind in mare imas, deontologia a invins, au renuntat la bani, ca sa se faca dreptate!

    Prea idealisti acesti stimati domni de la Cotidianu!
    • -4 (4 voturi)    
      da' de unde! (Miercuri, 11 martie 2009, 13:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui oso

      Iau Cotidianul pentru ca imi place "in general" - prezenta lui TRU acolo m-ar fi facut cel mult sa nu dau banii pe el!

      Si oricum: de cate ori pe saptamana scria TRU? Erau, cumva, vanzarile in zilele acelea mai mari decat in zilele in care nu scria? Va spun eu: NU! Cei de la Cotidianul pot sa demonteze chestiile astea de 2 lei cu o simpla statistica comunicata public!

      Cine naiba are nevoie sa citeasca "ode"? Nu ne-au fost destule bagate pe gat pe vremea lui Ceausescu? Bine ca s-a gasit TRU sa reia obiceiul, desi sunt 20 ani de cand am scapat de celalalt!

      Dl. Tapalaga, suparat (poate pe buna dreptate cumva) pe Buscu vad ca manipuleaza iar! Nu tine cont ca in ORCIE domeniu "au scazut vanzarile". Domnu' Tapalaga, nu e frunos ce faceti! Daca vreti sa dati dovada de "etica" (a carei lipsa o reprosati la altii) n-ar trebui sa scrieti "pentru noi" influentat de supararile Dvs. personale; adica, ma rog! puteti fi influentat insa n-ar trebui sa manipulati interpretand realitatea in asa fel incat sa trageti de concluzii in sensuri false.
      • +3 (3 voturi)    
        Spor la lucru... (Miercuri, 11 martie 2009, 17:50)

        corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Codruta, vad ca esti foarte ocupata. Nu imi permit, din motive pe care le stim amandoi, sa iti dau vreo nota.

        Tu defapt ce vrei sa demonstrezi cu asta?!
        REPET: Nu stiu daca cele scrise de TRU pot fi categorisite chiar ode. Daca chiar vrem sa scormonim trecutul, este practic imposibil sa compari cele scrie de catre TRU cu cea mai "nevinovata" oda ridicata lui Ceasca!!

        Daca ai puterea sa iti recitesti postarile, TU NU AI DUBII! Tu emiti judecati de valoare absolute! Eu personal, am serioase dubii fata de persoanele care nu au dubii...

        Tu il acuzi pe Dan de exact ceea ce recunosti ca proprie atitudine. pentru ca si tu personalizezi la greu. Tie nu iti place TRU, si gata! Si pentru asta, oricine sare in apararea lui (desi marea majoritate nu au sarit in apararea lui ci pur si simplu acuza absenta oricaror principii atunci cand este vorba de presa libera!!!

        TRU deci, te deranjeaza ca a fost PE FATZA partizan politic!!

        In schimb, nu te deranjeaza deloc ceilalti "cotidieni" cel putin duplicitari! Nu te deranjeaza Ursu, Dragoteasca, Dinescu, Lucescu, Buscu si multi altii care, e adevarat, nu fac partizanat politic declarat. Nu! In schimb practica de multa vreme, uneori de pe vremea Scanteii, ceea ce se poate numi, preacurvie!

        TRU este "vinovat" ca s-a pronuntat deschis (nu discut aici simpatia sa politica, nici eu nu ii simpatizez pe PDL-isti, nici nu mor de dragul lui Basescu), pe banii Vantului. Spui ca Cotidiotul nu s-a vandut "doar" din cauza lui TRU. Poate ai dreptate, nu stiu, si nici nu conteaza asta prea mult! Conteaza faptul ca, o sleahta de saltimbanci cara isi muta dosurile de la Irealitatea la Cotidiotul si inapoi, fac pe virginele!!! Un gunoi ca Dinescu este pentru tine mai acceptabil?!!! Atunci, latura placuta!!!
      • +2 (2 voturi)    
        completare (Miercuri, 11 martie 2009, 18:55)

        corvus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Tie nu iti place TRU, si gata! Si pentru asta, oricine sare in apararea lui (desi marea majoritate nu au sarit in apararea lui ci pur si simplu acuza absenta oricaror principii atunci cand este vorba de presa libera!!!) sunt ne-aparat in aceeasi galeata....

        Fals!!! Am serioase dubii in ceea ce ma priveste pe mine insumi!! De aceea ma feresc sa ii judec pe ceilalti...

        TRU greseste ca s-a "daruit" fara rezerve unei cauze pe nume Basescu. Eu m-as feri ca de iad sa ma "daruiesc" unei cauze politice, INDIFERENT cat ar corespunde la un moment dat cu viziunile mele! Din motive usor de inteles. Si asta nu se refera doar la lumea politicului ci si la aceea a asa numitei societati civile... Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa spun, dar sper din suflet, pentru ca te stiu fata desteata....
  • +11 (13 voturi)    
    cotidianul (Marţi, 10 martie 2009, 21:15)

    marian [anonim]

    pacat, cotidianul era un brand, insemna ceva. acum e violat de toti incepand chiar cu redactorul sef. caderea e insa clara si previzibila atat in print cat si in internet cu toate incercarile disperate ale lui dragos spamca.
  • +10 (12 voturi)    
    Cand ziaristul devine afacerist.... (Marţi, 10 martie 2009, 21:26)

    axl [anonim]

    nu iese treaba buna sub nicio forma. Este cazul lui S R Stanescu, C. Nistorescu, Bacanu, intr-o anumita masura, L. Mihaiu, T. Morar sau chiar Toma. Vine puternic din spate, nejustificat din punctul meu de vedere, Buscu. Cu totii si-au vandut actiunile fara a parasi avanposturile, devenind o specie noua, o strutocamila, ziaristul angajat dar interesat. De aici problemele. Atata timp cat nu renunta la una din pozitii, cei enumerati mai sus nu sunt nici ziaristi, niste afaceristi. Scriu pentru a conserva sau spori capitalul fara a produce "presa". Ei sunt oamenii la care ne raportam, constiintele serbezi ale unei societati serbezi. Cand apare cate un TRU care le demasca mojicia, (de)formatorii de opinie se apuca de pamflete si incearca discreditarea cu buna stiinta si ne mint in fata atunci cand realitatea nu se mai pliaza pe formele lor gaunoase. Ei reprezinta constiintele de care ma lepad fara nicio remuscare in acest moment. Confirmati in afaceri, dragii mei si nu mai faceti prozelitism prin ziarele controlate de voi. Nu mai sunteti ziaristi din momentul in care ati castigat prima suta de mii de euro. Asta nu vreti sa intelegeti.
    • -4 (4 voturi)    
      alta "logica" stramba >: (Miercuri, 11 martie 2009, 13:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui axl

      Daca si-au vandut actiunile, inseamna exact pe dos: ca nu mai au chiar NICI UN interes in afacerea respectiva!

      Daca e cineva lipsit de credibilitate in toata povestea, acesta este TRU - deoarece scrie PENTRU cineva care il platea ca sa ii "faca imagine"!

      Nici nu ma mai mir ca, la astfel de "logica", ajunge Romania sa fie condusa de "moguli". Doamne, ce oameni!
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 11 martie 2009, 17:52)

        corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Doamne ce oameni! Dar ce ne facem cu logica lor?!
  • +8 (10 voturi)    
    Efecte contrare. Unele benefice (Marţi, 10 martie 2009, 22:11)

    corvus [utilizator]

    Cand vezi doua creaturi precum SOV si Patriciu, dar mai ales cand ii auzi cum gandesc, ajungi sa urasti sincer capitalismul! Ce diferenta este practic intre un Becali si SOV sau Patriciu?! Niciuna, ba, ceva note se simpatie in favoarea ciobanului miliardar. Ceilalti doi, prin toata evolutia lor aroganta nu iti declanseaza decat o scarba cumplita amestecata cu o furie nebuna si o dorinta greu de reprimat de a pune mana pe o arma. Si de a o folosi!!!

    Cat despre slugoii lor, este aproape incredibil cat de contagioasa poate fi prostitutia intelectuala! Am citit cu atentie toate postarile legate de subiec si, in marea majoritate SUNTEM fosti cititori fideli de Catavencu si Cotidianul. Disperare vine din faptul ca la aceasta ora, in afara de Hotnews noi nu mai avem o presa A NOASTRA. Asta este marea lovitura! Esti pus sa alegi intre Cotidianul si Jurnalul National, intre Ziua si Gardianul! Concluzia este una pe care sunt sigur ca ati sesizat-o. efectul benefic este ca acum s-a creat o NISA foarte clara, pe care cineva trebuie sa o ocupe. Nu dau nume, se stiu ei foarte bine!
  • -5 (7 voturi)    
    Vantu (Miercuri, 11 martie 2009, 1:38)

    fargo [anonim]

    Ce aveti cu Vantu? Omul a fost perfect sincer, cinic dar sincer. Cand nu exista nici bruma de societate civica, cand romanii se lasa fraieriti in masa de un Vantu si un Patriciu cum puteti sa va luati de un adevarat invingator in cloaca asta romaneasca?

    Intariti-va statul! Asta ne spune Vantu, un om obisnuit care a inteles ca daca nu esti impotriva tuturor, daca nu te lupti cu statul, cu romanii, daca nu inseli, daca nu furi, n-ai cum sa izbandesti.

    Asta e adevarul.
    • +4 (4 voturi)    
      presupun... (Miercuri, 11 martie 2009, 13:37)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui fargo

      ...ca iti vei pastra rationamentul cand iti va fi furata propria masina si iti va goli un "amic" cardul pe internet, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    100% de acord cu autord cu Tapalaga (Miercuri, 11 martie 2009, 2:13)

    Anonymous [anonim]

    Este incredibil cum cei de la Cotidianul si Catavencu pretind ca sunt liberi ... este jenant. Asa ca pot sa taca in loc sa se faca de rusine .... Am intalnit pe cineva care spunea ca Dinescu face afaceri cu fostul lui securist si altele tocmai pentru ca a ajuns la concluzia ca toti sunt la fel (de rai) ... eu refuz sa cred acest lucru si cred ca exista un pericol curent in a migra catre aceasta concluzie si a mocirli totul in jur.

    NU, exista oameni la patron cu interese politice/economice si sociale majore si oameni la patron fara interese politice/economice sociale in afara ziarului. (blogerii vor fi totdeauna in aceasta a doua categorie, poate cea care salveaza turma :) )
  • +4 (4 voturi)    
    unul numit vasiliu (Miercuri, 11 martie 2009, 2:46)

    deleanu [anonim]

    ai sesizat foarte bine in articol: e o mare problema in trustul realitatea-catavencu, mai exact in divizia sa "quality". problema respectiva se numeste "mihnea vasiliu", seful peste realitatea tv, cotidianul, guerilla etc.... un personaj jalnic, obisnuit doar sa linga acolo unde scuipa cei mai mari decat el
    acest asa zis "mihnea vasiliu" este cel care va reusi in scurt timp performanta de a distruge si televiziunea, si ziarul, si radioul... si asta doar pentru ca este o sluga proasta, fara nici un fel de coloana vertebrala
    atata timp cat va mai exista acest "mihnea vasiliu", toate produsele "quality" ale trustului RC vor fi la acelasi nivel cu cele ale televiziunii de apartament numita OTV
    • 0 (0 voturi)    
      un (Joi, 12 martie 2009, 21:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui deleanu

      securist obscur vasiliu asta, nu merita atita atentie.
      Un fel de tzaraceanu, sau cordutza.n, spoit, dar complet lipsit de cultura si gindire in plan intelectual, la fel, complet lipsit de orice urma de bun simt, rusine, ce sa mai vorbim de onoare, in plan moral.
  • +4 (4 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 2:50)

    Deleanu [anonim]

    si, daca vreti sa mai stiti de ce realitatea tv se duce naibii, mai notati doua nume de personaje odioase: catalin popa si anamaria lembrau; astia sunt cei care au transformat un post tv onorabil intr-o adunatura de ratati care stau toata ziua si-si dau cu parerea... intr-un loc in care blonzi si blonde si bruneti si habarnisti se dau drept justitiari
    • +8 (8 voturi)    
      a propos de realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 10:25)

      Luca [anonim] i-a raspuns lui Deleanu

      aseara cretuleasca scria salarii cu un singur i, i-a atras atentia un invitat si a ami pus un i.Astia nici nu stiu sa scrie la nivel de clasa a4a!
  • +5 (5 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 2:54)

    Deleanu [anonim]

    aia doi pe care vi i-am spus mai intainte sunt cei care, veniti la putere sub obladuirea nefericitului mihnea vasiliu, i-ai mazilit pe cei care se pricepeau sa faca televiziune in realitatea tv si cei care au lansat si la realitatea moda fatucilor proaste, dar cu gura mare, cele care habar n-au pe ce lume traiesc dar care musca precum proastele din tot ce misca in fata lor
  • +2 (4 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 4:22)

    deleanu [anonim]

    stiti cum se nasc marile campanii sociale de la realitatea? viseaza noaptea directorul catalin popa sa aduca un elicopte in piata victoriei, sau poate un balon cu aer cald, din care sa fie lansate mesaje impotriva lui tariceanu (ca exemplu, ca el era prim-ministru acum 1 an). iar cand i se explica ca e imposibil, toti guristii din jurul lui sar si spun ca e cea mai tare idee... "sefu', esti genial, lansam balonul maine!"
  • +5 (5 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 4:26)

    deleanu [anonim]

    daca indraznesti sa ai alta parere decat onor directorul popa, sau directoarea lembrau (cea frustrata de modul in care arata), sau feciorul vasiliu cel sef peste toti dar care nu e in stare decat sa linga acolo unde ii cere interesul material, atunci "organismul realitatea" te expulzeaza instantaneu fara nici un regret. iar popa se transforma in calau, lembrau se transforma intr-o fecioara de fier, iar vasiliu devine purtatorul lor de cuvant, cel mai jalnic personaj din casa poporului
    • 0 (0 voturi)    
      realitatea da cu virgula (Joi, 12 martie 2009, 19:49)

      Conjuctia [anonim] i-a raspuns lui deleanu

      Conjunctia e greu de inteles. Daca o stii pe Conjunctia lu' Disjunsu, probabil ca iti amintesti ca e una dilie care umbla cu un maturoi dupa duduca Virgula pe care o miruieste ori de cate ori asta din urma apropie prea tare de ea. Aroganta cam ieftina... Cica ii miros picioarele si gura si n-o suporta langa ea!
      Dar poti sa iti amintesti povestea asta doar daca stii personajul de cand erai mic. Cel mai probabil e ca ai uitat-o. De-asta te-au dat afara?
  • +6 (6 voturi)    
    realitatea (Miercuri, 11 martie 2009, 4:35)

    deleanu [anonim]

    cum e aia sa-l inalturi pe turcescu si sa pui in locul lui o creata care habar n-are pe ce lume traieste? doar pentru ca latra la comanda ca o catea proasta? ce televiziune e asta? e jalnic... ca spui realitatea sau ca spui otv, deja diferentele incep sa fie din ce in ce mai mici
  • +7 (7 voturi)    
    vezi, mai, Dane? (Miercuri, 11 martie 2009, 6:43)

    sadwank [anonim]

    ...cum ai ajuns tu, de la EVZ (singurul ziar care nu a luat publicitate de la stat pe vremea odiosului Nastase) la Monica Macovei si apoi ai ajuns la nimicul asta de Hotnews?
    Al dracu' nimic, ca-l deschid de 7-8 ori pe zi, EVZ de doua-trei ori, in timp ce cotidianul.ro nu l-am mai citit de anul trecut, iar catavencu.ro maxim o data pe saptamina, cind imi vine newsletter-ul.
  • +5 (5 voturi)    
    Pacatul originar si urmarile acestuia (Miercuri, 11 martie 2009, 8:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Voit sau ne-voit, unii dintre comentatorii evolutiei relatiilor dintre domnii Basescu si Tariceanu, incep analiza cu :"Basescu vrea sa distruga PNL". Total neadevarat. Basescu nu este in conflict cu membrii de baza ai PNL, ci cu grupusorul patrician care conduce in prezent PNL, deci cu Patriciu.
    La origine, PSD a declarat ca vrea sa distruga PD. In acelas timp, Patriciu era ajutat in afaceri de PSD si sponsoriza acest partid. Basescu a convenit cu Tariceanu, pe care l-a numit prim-ministru, sa provoace impreuna alegeri anticipate (erau "pe val"), ca sa obtina majoritate in parlament, sa isi puna in aplicare programul promis in alegeri. Tariceanu, la ordinul lui Patriciu (adversarul feroce al formarii aliantei DA, la cererea lui Iliescu), nu si-a respectat promisiunea si astfel s-a inceput razboiul dintre T si B.Tarceanu a jucat cum i-a cantat Iliescu, a intrat in 322, pe axa Iliescu-Patriciu-Voiculescu, facandu-se coada de topor pentru destituirea lui B, cel care il facuse primministru. Tariceanu este superficial nu numai din fire, ci si fiindca este la ordinele lui Patriciu.
    Zilele trecute, Patriciu s-a opus feroce imprumutului de la FMI. Papagalul Tarceanu l-a urmat, cuvant-cu-cuvant, impreuna cu ceilalti din grupusorul patrician.
    Prostanacul, ca de-aia e prostanac, l-a copiat si el pe miliardarul Patriciu. Ady-Bombonel, mai smecher, si ca sa fie mai altfel decat Prosty, a spus ca ar fi de luat in considerare imprumutul, dar sa il tratam profesionist, cu spirit de raspundere. Sa intelegem ca jumatate dintre PSD-isti sunt pro iar cealalta contra, sau s-o fi pastrat raportul 47/17, de la luarea deciziei privind participarea la guvernare?
    E greu sa descifram tainele democratiei din PS>
  • +5 (7 voturi)    
    Ce observatie atenta! (Miercuri, 11 martie 2009, 9:33)

    marius [anonim]

    "Tatulici, Mihaiu, Buscu si Cartianu au adus vestile bune despre moguli.(...)Tolontan a fost singurul capabil de o minima reactie, restul si-au inghit limba."
    Pai daca nu l-au invitat si pe Voiculescu...
    • +1 (1 vot)    
      generalizarea e o chestiune nepotrivita.. (Miercuri, 11 martie 2009, 13:58)

      neanonim [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nu poti sa spui ca toata redactia unui ziar e compromisa pt ca apartine unui mogul.. sansele de a gresi cand afirmi asta sunt f mari.

      in orice trust sunt ziaristi obedientui fata de moguli dar sunt si independenti ..

      eu cred ca obedienta e un mod de a suplinii lipsa de talent.. (ceva de genu' "eu ii apar interesele sefului n-are de ce sa ma dea afara, daca ma da nu mai prind un astfel de post )..

      daca esti talentat n-o sa mori de foame daca nu-i canti in strune sefului..

      E si o politica a trusturilor : pt a fi credibile au nevoie si de acesti putini jurnalisti cu coloana vertebrala! (asa ca sigur nu vor muri de foame)
  • -4 (6 voturi)    
    ha ha ha! (Miercuri, 11 martie 2009, 13:28)

    kelu [anonim]

    Ce-mi place circul! Adunatura de "cantareti de partid" a inceput sa isi arunce cu zoaie in cap:

    - Tapalaga & co le da in cap oamenilor lui vantu'
    - aia arunca inapoi, si ei cum pot.

    Din mizeria asta, aflam ca nu avem jurnalisti independenti si ca toti sunt papusile alora care la dau banii.

    Din pacate trebuie sa fac o comparatie intre jurnalismul romansesc si prostitutie:
    1. vine mogulu' la bordel, ii faci felu cum poti tu mai bine (aci depinde de skilluri: unii fac numai normal, altii si oral si/sau anal) si ii iei banii.
    2. maine e posibil sa vina alt mogul: nu conteaza, tu, ca ziarist tot curva esti, asa ca precedezi la fel a la punctu' 1.

    Bravo baieti! Tineti-o tot asa ca ne place, dar mai am o rugaminte la voi: daca tot se face deconspirare si va dati in gat care cui i-o sugeti as vrea sa vad un fel de arbore genealogic al fiecarul parlamentar si om din guvern, care sa arate care este radacina lui (adica mogulul care il tine in carca).

    Aaaa.! Si inca o treaba: dupa povestea asta cu FMI, mi-am dat seama ca cel mai tare mogul il are basescu: baietii destepti de afara (aia ca Rockefeller). Asa da! Vedeti ba desteptilor cum se face?: nu luati un parlit local (Vantu sau Patriciu) - lucrati direct cu greii!
  • +1 (5 voturi)    
    Oameni buni (Miercuri, 11 martie 2009, 14:20)

    sabertooth [utilizator]

    Am si eu o propunere:

    Ne adunam cativa pentru a intari statul?

    Vine fiecare cu ce are: bate, arme, putin Semtex.

    Ce ziceti?

    Sambata la 14.00 la Universitate este bine?

    Asa nu mai merge!!!
    • +1 (1 vot)    
      nu zici rau (Miercuri, 11 martie 2009, 17:06)

      haha [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      ..mai devreme sau mai tarziu, probabil ca se va ajunge - din pacate la asta - si asta nu pricep "unii-mogulii". Ca nu poti sa dai cu bata la nesfarsit in calul care iti duce povara, pana la urma fie moare (si in tri in criza globala) fie se iti trage copite-n bot...